Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΜΒΟΛΙΟ ΓΡΙΠΗΣ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟ ΜΩΡΟ


ΛΗΤΩ

Recommended Posts

Πήγα χθες τον μικρό μου στο γιατρό για τον τυπικό έλεγχο και το εμβόλιο. Μου είπε λοιπόν να του κάνουμε γύρω στον Δεκέμβριο (τοτε θα είναι ο μικρός 15 1/2 μηνών) το εμβόλιο της γρίπης (οχι της Η1Ν1, το απλό). Μου εξήγησε οτι θέλει να αποφύγει το ενδεχόμενο να νοσήσει βαριά απο άλλη γρίπη, και όταν πλεον ο οργανισμός είναι ανοχύρωτος, τότε να πάθει τη νεα γρίπη. Εχει νομίζω λογική όλο αυτό... Παρολα αυτά, άλλοι παιδίατροι λένε οτι το εμβόλιο της κοινής γρίπης δε γίνεται πριν τα 2 χρόνια γιατί είναι βαρύ εμβόλιο. Εσας τί σας έχουν πει οι γιατροί σας?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 155
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΗΘΕΛΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΝΑ ΑΝΟΙΞΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ.ΕΧΘΕΣ ΠΗΓΑ ΣΤΗΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ Η ΜΙΚΡΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 3,5 ΧΡΟΝΩΝ ΤΟ ΑΠΛΟ ΤΗΣ ΓΡΙΠΗΣ ΣΕ 2 ΔΟΣΕΙΣ. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΚΟΥΩ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχισαν ήδη "τα παρατράγουδα" δηλ οι παρενέργειες!!!

 

....Σε εξέλιξη βρίσκεται έρευνα των γαλλικών υγειονομικών αρχών για το εάν η εμφάνιση του παραλυτικού συνδρόμου Guillain-Barre που διαγνώσθηκε σε μια νέα γυναίκα από τη Γαλλία οφείλεται στο εμβόλιο για τον Η1Ν1, αφού είχε εμβολιαστεί έξι ημέρες πριν.

Όπως αναφέρει η Γαλλίδα υπουργός Υγείας Roselyne Bachelot, το περιστατικό είναι ελαφρύ και η γυναίκα, η οποία μάλιστα είναι επαγγελματίας υγείας, αναρρώνει.....

 

Διαβάστε περισσότερα στη διεύθυνση http://news.disabled.gr/?p=26117

Link to comment
Share on other sites

Εμας ο δικος μας παιδιατρος κανει της κοινης γριπης (σε δυο δοσης αν γινεται για πρωτη φορα) ανεξαρτητου ηλικιας. Κι εμεις δηλαδη που δεν εχουμε κλεισει τα δυο και του αδελφου μου (3χρ) και μιας φιλης που ειναι 11 μηνων. Αυτα για φετος. Περσι που δεν υπηρχε θεμα δεν καναμε τιποτα.

tndLp2.png

FgHKp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πήγα χθες τον μικρό μου στο γιατρό για τον τυπικό έλεγχο και το εμβόλιο. Μου είπε λοιπόν να του κάνουμε γύρω στον Δεκέμβριο (τοτε θα είναι ο μικρός 15 1/2 μηνών) το εμβόλιο της γρίπης (οχι της Η1Ν1, το απλό). Μου εξήγησε οτι θέλει να αποφύγει το ενδεχόμενο να νοσήσει βαριά απο άλλη γρίπη, και όταν πλεον ο οργανισμός είναι ανοχύρωτος, τότε να πάθει τη νεα γρίπη. Εχει νομίζω λογική όλο αυτό... Παρολα αυτά, άλλοι παιδίατροι λένε οτι το εμβόλιο της κοινής γρίπης δε γίνεται πριν τα 2 χρόνια γιατί είναι βαρύ εμβόλιο. Εσας τί σας έχουν πει οι γιατροί σας?

 

 

θα σου πω τη γνώμη μου....

Ποιος ο λόγος να το κάνεις το Δεκέμβριο ??

Η δράση του ξεκινάει 2-3 εβδομάδες μετά τον εμβολιασμό...δηλ πάμε Γενάρη που αν περάσει κα αυτός ο μήνας θα έχουμε ύφεση των ιώσεων...

 

Ο δικος μου παιδίατρος κάνει το εμβόλιο της κοινης γρίπης μόνο στα παιδιά που έχουν ιστορικό με βρογχιολίτιδες,πνευμονίες κ.τ.λ....και μόνο σ'άυτά τα παιδάκια...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

εμείς πάντως κάναμε οικογενειακώς το εμβόλιο της κοινής γρίπης μέσα Οκτώβρη..και η μπέμπα και εμείς δλδ...μετά από προτροπή της παιδιάτρου φυσικά...

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Καθώς η νέα περίοδος της γρίπης για τη χώρα μας πλησιάζει (συνήθως διαδράμει από Οκτώβριο έως Απρίλιο, με έξαρση μεταξύ Δεκεμβρίου και Φεβρουαρίου) είναι σκόπιμο να μεριμνήσουμε όλοι για την ενημέρωση αλλά και για τον εμβολιασμό μας. Είναι γνωστό άλλωστε ότι η ενημέρωση μας προφυλάσσει από την παραπληροφόρηση και τον πανικό.

...

Η γρίπη είναι μια οξεία νόσος του αναπνευστικού συστήματος που προκαλείται από τους ιούς της γρίπης (Α, Β και C). Μεταδίδεται από άτομο σε άτομο με το βήχα, το φτάρνισμα, την ομιλία, μέσω πολύ μικρών, αόρατων σταγονιδίων που περιέχουν ιούς. Ο συγχρωτισμός και το κρύο ευνοούν τη μετάδοση της γρίπης.

...

Τα συμπτώματα της γρίπης έχουν συνήθως αιφνίδια έναρξη και περιλαμβάνουν : υψηλό πυρετό, καταρροή, πονόλαιμο, ξηρό βήχα, πόνους των μυών , κεφαλαλγία και έντονη κόπωση. Στην παιδική ηλικία πιθανόν να εκδηλωθούν ναυτία, έμετοι, διάρροια. Η έναρξη των συμπτωμάτων τοποθετείται από 1-3 ημέρες από την προσβολή και η διάρκειά τους κυμαίνεται από 3-7 ημέρες, πλην του βήχα που μπορεί να επιμείνει.

...

Υπάρχουν ορισμένα συμπτώματα τα οποία θα πρέπει να μας θορυβήσουν ώστε να αναζητήσουμε ιατρική βοήθεια και αυτά είναι:

 

 

  • υψηλός, παρατεινόμενος ή υποτροπιάζων πυρετός
  • δύσπνοια πόνος στο στήθος
  • λιποθυμικά επεισόδια
  • σύγχυση

 

  • πολλαπλά επεισόδια εμέτου

....

Η τήρηση των βασικών κανόνων υγιεινής είναι ένας αποτελεσματικός τρόπος προστασίας από τη γρίπη. Ορισμένοι από αυτούς είναι:

 

 

  • Η αποφυγή του συνωστισμού
  • Η αποφυγή της στενής επαφής με ασθενείς
  • Το σωστό και συχνό πλύσιμο των χεριών με νερό και σαπούνι ή η χρήση αντισηπτικού
  • Ο καλός αερισμός των κλειστών χώρων
  • Η αποχή από την εργασία μας ή το σχολείο για τουλάχιστον μία ημέρα από την ύφεση των συμπτωμάτων
  • Η χρήση χαρτομάντηλου ή της εσωτερικής επιφάνειας του αγκώνα μας κατά το βήχα ή το φτάρνισμα

 

Ο πιο αποτελεσματικός τρόπος προστασίας από τη γρίπη έως σήμερα είναι ο εμβολιασμός ο οποίος γίνεται συνήθως μεταξύ Οκτωβρίου και Νοεμβρίου κάθε έτους. Για τους ενήλικες αρκεί μία δόση του εμβολίου ενώ για τα παιδιά κάτω των 9 ετών που εμβολιάζονται για πρώτη φορά απαιτούνται δύο δόσεις σε διάστημα 4 εβδομάδων.

 

Οι κατηγορίες ατόμων οι οποίες θα πρέπει οπωσδήποτε και κατά προτεραιότητα να εμβολιαστούν είναι οι εξής:

 

άτομα ηλικίας 6 μηνών έως 4 ετών

  • άτομα 50 ετών και άνω άτομα με χρόνια αναπνευστικά νοσήματα (συμπεριλαμβάνεται και το άσθμα), χρόνια καρδιολογικά νοσήματα (πλην της υπέρτασης), νεφρολογικά, ηπατικά, νευρολογικά, αιματολογικά (π.χ. δρεπανοκυτταρική νόσος) και μεταβολικά (π.χ. σακχαρώδης διαβήτης) νοσήματα άτομα με ανοσοκαταστολή είτε λόγω λήψης φαρμάκων είτε λόγω άλλου νοσήματος
  • άτομα που διαμένουν σε οίκους ευγηρίας ή κλινικές χρονίως πασχόντων
  • γυναίκες οι οποίες είναι ή σκοπεύουν να μείνουν έγκυες κατά την περίοδο της γρίπης
  • άτομα με νοσογόνο παχυσαρκία (δείκτης μάζας σώματος > 40)
  • άτομα 6 μηνών εώς 18 ετών που λαμβάνουν χρόνια αγωγή με ασπιρίνη ( κίνδυνος εμφάνισης συνδρόμου Reye μετά τη γρίπη)
  • επαγγελματίες υγείας
  • άτομα που φροντίζουν είτε βρέφη έως 6 μηνών είτε άτομα που εμπίπτουν σε κάποια από τις προαναφερθείσες ομάδες υψηλού κινδύνου

 

Είναι σκόπιμο να αναφερθεί ότι το εμβόλιο κατά της γρίπης κάθε χρόνο περιέχει νέα στελέχη του ιού, εκείνα που επικράτησαν την προηγούμενη περίοδο γρίπης. Έτσι για την περίοδο 2010-2011 περιέχει στελέχη γρίπης Α ( Η3Ν2 και Η1Ν1 ) και γρίπης Β. Το εμβόλιο αυτό δεν προστατεύει από τα κοινά κρυολογήματα και τις άλλες ιώσεις.

....

Πηγή: ebloko.gr

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

  • 5 χρόνια μετά...

Επαναφέρω το θέμα για να ρωτήσω άλλες μαμάδες σχετικά.

 

Σε ένα μήνα θα κάνουμε το πρώτο μας εμβόλιο και μας είπε ο παιδίατρος να κάνουμε κι εμείς οι γονείς εμβόλιο γρίπης. Είμαστε γενικά κατά των προληπτικών φαρμάκων όμως τώρα μας έχει πιάσει το ενοχικό μας και το σκεφτόμαστε.

 

Εσάς σας προέτρεψε ο παιδίατρος σας για κάτι τέτοιο? Γενικά τι γνώμη έχετε?

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Επαναφέρω το θέμα για να ρωτήσω άλλες μαμάδες σχετικά.

 

Σε ένα μήνα θα κάνουμε το πρώτο μας εμβόλιο και μας είπε ο παιδίατρος να κάνουμε κι εμείς οι γονείς εμβόλιο γρίπης. Είμαστε γενικά κατά των προληπτικών φαρμάκων όμως τώρα μας έχει πιάσει το ενοχικό μας και το σκεφτόμαστε.

 

Εσάς σας προέτρεψε ο παιδίατρος σας για κάτι τέτοιο? Γενικά τι γνώμη έχετε?

 

Nαι, είναι κάτι που μας το ζήτησε ο παιδίατρος σε όλα τα παιδιά μας. Εξάλλου που αλλού να τη βρει το βρέφος τη γρίπη παρά μόνο από εμάς; Φάρμακα δε θα έπαιρνα ποτέ χωρίς λόγο, αλλά άλλο φάρμακο και άλλο εμβόλιο. Είχα την "χαρά" να νοσηλεύσω το μικρό μου γιο με πνευμονία ενός ετους, και σίγουρα θα ήθελα να ξέρω ότι δεν υπήρχε κάτι που μποιρύσα να κάνω και δεν το έκανα για να το αποτρέψω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Nαι, είναι κάτι που μας το ζήτησε ο παιδίατρος σε όλα τα παιδιά μας. Εξάλλου που αλλού να τη βρει το βρέφος τη γρίπη παρά μόνο από εμάς; Φάρμακα δε θα έπαιρνα ποτέ χωρίς λόγο, αλλά άλλο φάρμακο και άλλο εμβόλιο. Είχα την "χαρά" να νοσηλεύσω το μικρό μου γιο με πνευμονία ενός ετους, και σίγουρα θα ήθελα να ξέρω ότι δεν υπήρχε κάτι που μποιρύσα να κάνω και δεν το έκανα για να το αποτρέψω

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση, στην τελευταία σου πρόταση βρίσκεται κι ο λόγος που σκέφτομαι να το κάνω στο τέλος. Αν κάνεις το εμβόλιο πρέπει να το επαναλάμβανεις κάθε χρόνο μετά?

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Επαναφέρω το θέμα για να ρωτήσω άλλες μαμάδες σχετικά.

 

Σε ένα μήνα θα κάνουμε το πρώτο μας εμβόλιο και μας είπε ο παιδίατρος να κάνουμε κι εμείς οι γονείς εμβόλιο γρίπης. Είμαστε γενικά κατά των προληπτικών φαρμάκων όμως τώρα μας έχει πιάσει το ενοχικό μας και το σκεφτόμαστε.

 

Εσάς σας προέτρεψε ο παιδίατρος σας για κάτι τέτοιο? Γενικά τι γνώμη έχετε?

 

Εγώ το έκανα στο μωρό μου τώρα, όταν ρώτησα και για εμάς μου είπε πως θα το κάναμε σε περίπτωση που το παιδί ήταν βρέφος (δεν είναι ), και σε περίπτωση που στην δουλειά μας ερχόμαστε σε επαφή με πολύ κόσμο.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση, στην τελευταία σου πρόταση βρίσκεται κι ο λόγος που σκέφτομαι να το κάνω στο τέλος. Αν κάνεις το εμβόλιο πρέπει να το επαναλάμβανεις κάθε χρόνο μετά?

 

Οχι, έχεις κάληψη για μια χρονιά. Αν την επόμενη δε θες, δεν το κανεις.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έκανα στο μωρό μου τώρα, όταν ρώτησα και για εμάς μου είπε πως θα το κάναμε σε περίπτωση που το παιδί ήταν βρέφος (δεν είναι ), και σε περίπτωση που στην δουλειά μας ερχόμαστε σε επαφή με πολύ κόσμο.

 

Το μωρο πρεπει να ειναι πανω απο 6 μηνων για να κανει το εμβολιο της γριπης.

Αλλιως κανει ολοκληρη η οικογενεια για να προστατευσει το νεογεννητο.

marakiz εμεις καναμε.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμάς μας είχε προτρέψει η παιδίατρος να κάνουμε το εμβόλιο τόσο οι γονείς, όσο και οι παπούδες γιαγιάδες, σε περίπτωση που κρατούσαν τα παιδιά και φυσικά κάναμε το εμβόλιο ασυζητητί!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας, θα τις χρησιμοποιήσω και στον άντρα μου που είναι λίγο πιο δυσπιστος! Κι εμάς μας ειπε να το κάνει οποίος έρχεται σε συνεχή επαφή, στην ουσία όμως οι δύο μας τον εχουμε. Και σκέφτομαι λοιπόν, άρα σύντομα που θα κοιτάξουμε για νταντά, ένα από τα κριτήρια θα είναι να δεχτεί να κάνει το εμβόλιο. .

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Η παιδίατρος μας ακολουθεί τη γράμμη να εμβόλιαζεται κατα της γρίπης το άμεσο περιβαλλον του παιδιου αλλα δεν εμβολιάζει τον μικρο μας επειδη λεει δεν παει παιδικο κ δεν εχει αδερφάκι που να πηγαινει. Τωρα μας ειπε να κανει εμβολιο κ η νταντα. Ο αντρας μου δεν το ακουσε γιατι εκεινη την ωρα ηταν απασχολημένος με τον μικρο. Εγω δεν του ειπα τιποτα γιατι ειναι γενικα φοβικός με τις ασθένειες και θα ελεγε να το πουμε στην κοπελα. Εγω πιστευω οτι αφου δεν το ειπαμε σαν ορο εξαρχης, δεν ειναι ωραιο να το ζητησουμε τωρα, γιατι ξερω οτι πολλοι ειναι επιφυλακτικοί ως προς την αναγκαιότητα /αποτελεσματικότητα του εμβολίου και δεν θα ηθελα αυτο να αποτελέσει σημείο τριβής. Ποια είναι η γνώμη σας; Σημ. η νταντά δεν εχει παιδια, και αυτο ηταν συνειδητή επιλογη μας να μην επιλέξουμε κοπελα με οικογενεια για να μην εχουμε θέματα με παιδακια που κολλάνε κ να μεταφερθεί κάτι κ σ εμάς. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Η παιδίατρος μας ακολουθεί τη γράμμη να εμβόλιαζεται κατα της γρίπης το άμεσο περιβαλλον του παιδιου αλλα δεν εμβολιάζει τον μικρο μας επειδη λεει δεν παει παιδικο κ δεν εχει αδερφάκι που να πηγαινει. Τωρα μας ειπε να κανει εμβολιο κ η νταντα. Ο αντρας μου δεν το ακουσε γιατι εκεινη την ωρα ηταν απασχολημένος με τον μικρο. Εγω δεν του ειπα τιποτα γιατι ειναι γενικα φοβικός με τις ασθένειες και θα ελεγε να το πουμε στην κοπελα. Εγω πιστευω οτι αφου δεν το ειπαμε σαν ορο εξαρχης, δεν ειναι ωραιο να το ζητησουμε τωρα, γιατι ξερω οτι πολλοι ειναι επιφυλακτικοί ως προς την αναγκαιότητα /αποτελεσματικότητα του εμβολίου και δεν θα ηθελα αυτο να αποτελέσει σημείο τριβής. Ποια είναι η γνώμη σας; Σημ. η νταντά δεν εχει παιδια, και αυτο ηταν συνειδητή επιλογη μας να μην επιλέξουμε κοπελα με οικογενεια για να μην εχουμε θέματα με παιδακια που κολλάνε κ να μεταφερθεί κάτι κ σ εμάς. 

 Σε νεογεννητο θα απαιτουσα η νταντα να εμβολιαστεί και το έχω κάνει (είχα μερικής απασχόλησης για τα παιδιά μου όταν ξαναέμεινα έγκυος, και της το ζήτησα να εμβολιαστει πριν να γεννήσω). Σε παιδί άνω του έτους, προσωπικά έκανα τα εμβόλια, ακολουθώντας τις οδηγίες της παιδιάτρου. Αλλιώς ναι, θα ζητουσα από την νταντά να εμβολιαστεί. 

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Η παιδίατρος μας ακολουθεί τη γράμμη να εμβόλιαζεται κατα της γρίπης το άμεσο περιβαλλον του παιδιου αλλα δεν εμβολιάζει τον μικρο μας επειδη λεει δεν παει παιδικο κ δεν εχει αδερφάκι που να πηγαινει. Τωρα μας ειπε να κανει εμβολιο κ η νταντα. Ο αντρας μου δεν το ακουσε γιατι εκεινη την ωρα ηταν απασχολημένος με τον μικρο. Εγω δεν του ειπα τιποτα γιατι ειναι γενικα φοβικός με τις ασθένειες και θα ελεγε να το πουμε στην κοπελα. Εγω πιστευω οτι αφου δεν το ειπαμε σαν ορο εξαρχης, δεν ειναι ωραιο να το ζητησουμε τωρα, γιατι ξερω οτι πολλοι ειναι επιφυλακτικοί ως προς την αναγκαιότητα /αποτελεσματικότητα του εμβολίου και δεν θα ηθελα αυτο να αποτελέσει σημείο τριβής. Ποια είναι η γνώμη σας; Σημ. η νταντά δεν εχει παιδια, και αυτο ηταν συνειδητή επιλογη μας να μην επιλέξουμε κοπελα με οικογενεια για να μην εχουμε θέματα με παιδακια που κολλάνε κ να μεταφερθεί κάτι κ σ εμάς. 

Καλημέρα όλοι οι παιδίατροι νομίζω ακολουθούν τη γραμμή του εμβολιασμού του αμεσου περιβάλλοντος των νηπίων  και των βρεφών.δεν χρειάζετε να έχει παιδιά για να κολλήσει κάποια ίωση μπορεί να κολλήσει από οπουδήποτε αλλού και να τη μεταφέρει στο παιδί.εγω στη θέση σου θα της το πρότεινα χωρίς φυσικά να την πιεσω δεν της λες και κατι κακο, αν δεν θέλει να το κάνει δεκτό.

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Έσπερος said:

Η παιδίατρος μας ακολουθεί τη γράμμη να εμβόλιαζεται κατα της γρίπης το άμεσο περιβαλλον του παιδιου αλλα δεν εμβολιάζει τον μικρο μας επειδη λεει δεν παει παιδικο κ δεν εχει αδερφάκι που να πηγαινει. Τωρα μας ειπε να κανει εμβολιο κ η νταντα. Ο αντρας μου δεν το ακουσε γιατι εκεινη την ωρα ηταν απασχολημένος με τον μικρο. Εγω δεν του ειπα τιποτα γιατι ειναι γενικα φοβικός με τις ασθένειες και θα ελεγε να το πουμε στην κοπελα. Εγω πιστευω οτι αφου δεν το ειπαμε σαν ορο εξαρχης, δεν ειναι ωραιο να το ζητησουμε τωρα, γιατι ξερω οτι πολλοι ειναι επιφυλακτικοί ως προς την αναγκαιότητα /αποτελεσματικότητα του εμβολίου και δεν θα ηθελα αυτο να αποτελέσει σημείο τριβής. Ποια είναι η γνώμη σας; Σημ. η νταντά δεν εχει παιδια, και αυτο ηταν συνειδητή επιλογη μας να μην επιλέξουμε κοπελα με οικογενεια για να μην εχουμε θέματα με παιδακια που κολλάνε κ να μεταφερθεί κάτι κ σ εμάς. 

Tρελάθηκα τώρα. Πρώτη φορά το ακούω. Εμάς, ( 2 χρονών ο μικρός ) , δεν μας το είπε ποτέ η παιδίατρος. Δεν κάναμε ποτέ το εμβόλιο, ούτε όταν ήταν νεογέννητος, Νοέμβρη μήνα. Και αναρωτιέμαι αν έχουμε κθέσει το παιδί σε κίνδυνο. γνωρίζεις αν ακολουθούν και άλλο παιδίατροι αυτή την τακτική?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...