ValeriaP

Εδραίωση αποκλειστικού θηλασμού μετά τις 40 μέρες;

Recommended Posts

8 ώρες πρίν, Katerinask88 είπε:

λπιζα να τα καταφέρω πριν τον Μαρτη που παω για δουλειά ώστε να της έβγαζα 1-2 γεύματα οταν θα έλειπα και να μην από θήλαζε τόσο γρήγορα εστω κι ετσι οπως θήλασε!

Καταρχάς τον μαρτη θα έχει μπει στις στερεες έτσι δεν είναι? Τεσσάρων μηνών είναι τώρα? Άρα ένας θηλασμος-συμπληρωμα θα αντικατασταθεί! 

Θα σου έλεγα κι εγώ να αφήσεις την πιπιλα για τα πολύ δύσκολα για να δεις αν ζητάει! 

Δύο μέρες με γαλακτοφορες τροφες μου φαίνονται λίγες για να δεις τρομερο αποτελεσμα, μην απογοητευεσαι. 

Το βάρος μετά το πρώτο τρίμηνο δεν αυξάνεται ραγδαία όπως τους πρώτους μήνες, θα σε ενημερώσει και ή παιδίατρος.

Αν το στήθος αδειάζει και ακούς να καταπίνει πίνει γάλα! Συνήθως στην αρχή πιπιλαν μέχρι να κατέβει το γάλα, μετά αλλάζει ο ρυθμός και πιπιλαν δύο μία καταπίνουν ώσπου ρουφαν πιο αραιά.  

Μπράβο σου! Τα πάτε πολύ καλά! Οταν μας εγραψες πρώτη φορά δεν καθόταν  στο στήθος. Έχετε κάνει μεγάλη προοδο! Με αργά κ σταθερά βήματα, με την καθοδήγηση της μαίας, έχεις πετύχει να μην αποθηλασεις αποτομα κ να έχετε μία ακόμα ευκαιρία! 

Μόνο μην αφήνεις τις αρνητικές σκέψεις και την απογοήτευση να σε κατακλύζουν, ανθρώπινο είναι και αυτό μεν αλλά να σκέφτεσαι τα θετικά για να παίρνεις δύναμη να συνεχίζεις! 

• Ευχαριστώ! 1

Διαφημίσεις

On 11/1/2020 at 11:39 ΜΜ, Mama_Anesti_ είπε:

Καταρχάς τον μαρτη θα έχει μπει στις στερεες έτσι δεν είναι? Τεσσάρων μηνών είναι τώρα? Άρα ένας θηλασμος-συμπληρωμα θα αντικατασταθεί! 

Θα σου έλεγα κι εγώ να αφήσεις την πιπιλα για τα πολύ δύσκολα για να δεις αν ζητάει! 

Δύο μέρες με γαλακτοφορες τροφες μου φαίνονται λίγες για να δεις τρομερο αποτελεσμα, μην απογοητευεσαι. 

Το βάρος μετά το πρώτο τρίμηνο δεν αυξάνεται ραγδαία όπως τους πρώτους μήνες, θα σε ενημερώσει και ή παιδίατρος.

Αν το στήθος αδειάζει και ακούς να καταπίνει πίνει γάλα! Συνήθως στην αρχή πιπιλαν μέχρι να κατέβει το γάλα, μετά αλλάζει ο ρυθμός και πιπιλαν δύο μία καταπίνουν ώσπου ρουφαν πιο αραιά.  

Μπράβο σου! Τα πάτε πολύ καλά! Οταν μας εγραψες πρώτη φορά δεν καθόταν  στο στήθος. Έχετε κάνει μεγάλη προοδο! Με αργά κ σταθερά βήματα, με την καθοδήγηση της μαίας, έχεις πετύχει να μην αποθηλασεις αποτομα κ να έχετε μία ακόμα ευκαιρία! 

Μόνο μην αφήνεις τις αρνητικές σκέψεις και την απογοήτευση να σε κατακλύζουν, ανθρώπινο είναι και αυτό μεν αλλά να σκέφτεσαι τα θετικά για να παίρνεις δύναμη να συνεχίζεις! 

Όταν πάω για δουλειά θα είναι 5,5!Το συζήτησα με την παιδίατρο και μου είπε να βάλουμε το φρούτο τότε λίγο πριν ώστε να μπορέσω να πάω για δουλειά!Έχω καλέσει και τη μαία βέβαια να μου πει τη γνώμη της! 

Όντως ήμασταν πολύ καλά σε βάρος!Έπρεπε να βάζει 15 γραμμάρια τη μέρα και έβαλε 22!Μου είπε στον επόμενο μήνα θα βάλει ακόμα πιο λίγο! 

Λογικά είμαστε σε άλμα τώρα 17η εβδομάδα,έχει σκληρά ούλα και γυρίζει σχεδόν τέλεια μπρούμυτα!Έχει αρχίσει να θηλάζει από το ένα στήθος μόνο,όχι από ένα συγκεκριμένο αλλά εναλλάξ!Προσπαθώ να ρευτεί,την αφήνω λίγο αλλά δεν πάει στο άλλο!Δεν ξέρω αν είναι παροδική συμπεριφορά λόγω του άλματος,θα δείξει!

Ευχαριστώ τόσο πολύ όλα τα κορίτσια που μου απάντησαν και ειδικά εσένα που με στήριξες και σε μηνύματα όταν σε ρώτησα συμβουλές!

• Μου αρέσει 1

On 11/1/2020 at 7:58 ΜΜ, vicky86 είπε:

Πραγματι ήταν κατατοπιστικο το προηγούμενο μνμ

Εγω θα σου πρότεινα να κόψεις 1-2μερες την πιπιλα να δεις αν θα ζητάει πιο συχνα

Νομιζω δ υπαρχει πρόβλημα με την τριγωνελλα

Γτ νιώθεις απογοητευμένη, εγω νομιζω καλά τα πατε. Πόσο συμπληρωμα δινεις τώρα; 

Το βαρος νομιζω ειναι καλο για τον μήνα σας

Τι ώρες περίπου κοιμαται κ τρωει; αν μπορούσες να βάλεις κανέναν θηλασμο ακομη θα ήταν ιδανικά. Έστω κ βραδυ μισοκοιμισμενη

Νομίζω πως απλά δεν το ξεπέρασα ποτέ ότι δε θήλασα αποκλειστικά!Αποφάσισα να συμβουλευτώ και ψυχολόγο και για αυτό και γιατι δυστυχώς έχω από τον 7ο μήνα εγκυμοσύνης κάποια προβλήματα με τοξικούς ανθρώπους στον περίγυρο μου οι οποίοι δυστυχώς δε νοιάστηκαν για τίποτα!Όλα μαζί με έκαναν πολύ εύθραυστη και ανήμπορη να διαχειριστώ και απλά πράγματα!

Το συμπλήρωμα δεν έχει αυξηθεί!απλά δεν το μείωσα κιόλας!Κάποια μέρα μπορεί να φάει 200μλ όλη μέρα άλλη 300μλ!

Κοιμάται πιο πολύ μέχρι το μεσημέρι!Ξυπνάμε,τρώει κοιμάται και όλο το ίδιο μέχρι το μεσημέρι!Από το μεσημέρι και μετά είναι πιο ζωηρή!Το βράδυ δυσκολεύομαι ακόμα!Προσπαθώ έστω μισοκοιμισμένη αλλά αν είμαι πολύ κουρασμένη και αυτή δεν κλάψει παρόλο που την αφήνω να κοιμάται και την βγάζω την πιπίλα μπορεί να χάσουμε θηλασμό!Νομίζω έχει ρυθμιστεί κάπως να κοιμάται αρκετά και πιο βαριά τη νύχτα αν δε λέω βλακείες!

On 14/1/2020 at 4:19 ΜΜ, Katerinask88 είπε:

Όταν πάω για δουλειά θα είναι 5,5!Το συζήτησα με την παιδίατρο και μου είπε να βάλουμε το φρούτο τότε λίγο πριν ώστε να μπορέσω να πάω για δουλειά!Έχω καλέσει και τη μαία βέβαια να μου πει τη γνώμη της! 

Όντως ήμασταν πολύ καλά σε βάρος!Έπρεπε να βάζει 15 γραμμάρια τη μέρα και έβαλε 22!Μου είπε στον επόμενο μήνα θα βάλει ακόμα πιο λίγο! 

Λογικά είμαστε σε άλμα τώρα 17η εβδομάδα,έχει σκληρά ούλα και γυρίζει σχεδόν τέλεια μπρούμυτα!Έχει αρχίσει να θηλάζει από το ένα στήθος μόνο,όχι από ένα συγκεκριμένο αλλά εναλλάξ!Προσπαθώ να ρευτεί,την αφήνω λίγο αλλά δεν πάει στο άλλο!Δεν ξέρω αν είναι παροδική συμπεριφορά λόγω του άλματος,θα δείξει!

Ευχαριστώ τόσο πολύ όλα τα κορίτσια που μου απάντησαν και ειδικά εσένα που με στήριξες και σε μηνύματα όταν σε ρώτησα συμβουλές!

Κοίταξε αν δείχνει χορτατη μην επιμενεις για το άλλο στήθος. Βαζε την να ρευτει, βαλ την κ στο άλλο κ αν δεν θέλει οκ! 

Σε αυτά τα γεύματα που δεν δέχεται να ξανάθηλασει, της δίνεις συμπλήρωμα? 

On 14/1/2020 at 4:27 ΜΜ, Katerinask88 είπε:

Αποφάσισα να συμβουλευτώ και ψυχολόγο

Όταν ερχόμαστε αντιμετωποι με καταστάσεις που δεν ξέρουμε πως να διαχειριστουμε είναι σωτήριο να ζητάμε καθοδήγηση!

• Μου αρέσει 1

Bρε κοπέλα μου δε βγάζει νόημα το να μη θέλει καν το δεύτερο στήθος ανά θηλασμό αλλά να έχει ανάγκη και τόσο πολύ ξένο. Αν στα γεύματα σταματά στο ένα στήθος, πότε το πίνει μετά και το τόσο συμπλήρωμα; Προσπαθείς να μειώσεις τις ποσότητες στα μπουκάλια; Μήπως απλά σου έχει γίνει εσένα εμονή, ότι το παιδί χρειάζεται τόσο συμπλήρωμα και τελικά θυσιάζεις το θηλασμό  για το συμπλήρωμα;

Αντί να σκέφτεσαι βότανα και άλλα βοηθήματα, αν όντως σε καίει που δε θηλάζεις αποκλειστικά όπως φαίνεται, πρέπει να βάζεις το παιδί στο στήθος πολύ περισσότερο. Για να κοιμάται πολύ και να σου φτύνει το δεύτερο στήθος, το μωρό σου είναι σκασμένο από γάλα σκόνη. Αν δεν πεινάσει, πώς να θηλάσει; Νομίζω όπως τα περιγράφεις ότι το έχεις πάρει πολύ άσχημα ψυχολογικά απλώς.

Μπορείς να περιγράψεις λίγο πόσα και τι γεύματα έχετε μία μέρα; Στο περίπου.

πρίν από 42 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

Bρε κοπέλα μου δε βγάζει νόημα το να μη θέλει καν το δεύτερο στήθος ανά θηλασμό αλλά να έχει ανάγκη και τόσο πολύ ξένο. Αν στα γεύματα σταματά στο ένα στήθος, πότε το πίνει μετά και το τόσο συμπλήρωμα; Προσπαθείς να μειώσεις τις ποσότητες στα μπουκάλια; Μήπως απλά σου έχει γίνει εσένα εμονή, ότι το παιδί χρειάζεται τόσο συμπλήρωμα και τελικά θυσιάζεις το θηλασμό  για το συμπλήρωμα;

Αντί να σκέφτεσαι βότανα και άλλα βοηθήματα, αν όντως σε καίει που δε θηλάζεις αποκλειστικά όπως φαίνεται, πρέπει να βάζεις το παιδί στο στήθος πολύ περισσότερο. Για να κοιμάται πολύ και να σου φτύνει το δεύτερο στήθος, το μωρό σου είναι σκασμένο από γάλα σκόνη. Αν δεν πεινάσει, πώς να θηλάσει; Νομίζω όπως τα περιγράφεις ότι το έχεις πάρει πολύ άσχημα ψυχολογικά απλώς.

Μπορείς να περιγράψεις λίγο πόσα και τι γεύματα έχετε μία μέρα; Στο περίπου.

Αχ ΑΡΓΚ ευχαριστω για την απάντηση!Οτι δεν ειμαι καλα ψυχολογικα είναι το μονο σίγουρο!!Οπως επισης ότι εχω μπλοκάρει στον θηλασμό!Νιωθω πως αν δε δώσω στο παιδί συμπληρωμα ότι το εχω νηστικό! 

Τη συμπεριφορά με το ένα στηθος την εχουμε 2-3 μερες τωρα!Αν δεν πιει από το ένα την αφήνω καμια ώρα και αν παλι δεν πιει ή πιει λιγο της δίνω συμπληρωμα! 

Γενικα τα γεύματα στο περιπου είναι καπως ετσι:αν μπορέσω κανω έναν βραδινο θηλασμό.Η μέρα ξεκινα με περιπου 3 θηλασμούς ανα 2 ωρες στον 4ο θηλαζω και δίνω συμπληρωμα.Μεχρι να κοιμηθεί δίνω αλλα δυο συμπληρωματα αφου εχω θηλάσει και κάνοντας και ενδιαμεσα αν μπορέσω κανέναν θηλασμό ακομα!Συνολικα πίνει μεχρι 300μλ τη μέρα!Ειναι 6 κιλά.

Ειχα αρχίσει να το μειώνω αλλα οπως λες επειδη μαλλον δεν ειμαι καλα θυσίασα ισως μόνη μου τον θηλασμό,δεν ειχα καμια εμπιστοσύνη στον εαυτό μου!Πια να πω την αληθεια δεν ξερω αν έχει τόσο νόημα αφου θα αναγκαστώ να παω για δουλειά!

πρίν από 42 λεπτά , Katerinask88 είπε:

Αχ ΑΡΓΚ ευχαριστω για την απάντηση!Οτι δεν ειμαι καλα ψυχολογικα είναι το μονο σίγουρο!!Οπως επισης ότι εχω μπλοκάρει στον θηλασμό!Νιωθω πως αν δε δώσω στο παιδί συμπληρωμα ότι το εχω νηστικό! 

Τη συμπεριφορά με το ένα στηθος την εχουμε 2-3 μερες τωρα!Αν δεν πιει από το ένα την αφήνω καμια ώρα και αν παλι δεν πιει ή πιει λιγο της δίνω συμπληρωμα! 

Γενικα τα γεύματα στο περιπου είναι καπως ετσι:αν μπορέσω κανω έναν βραδινο θηλασμό.Η μέρα ξεκινα με περιπου 3 θηλασμούς ανα 2 ωρες στον 4ο θηλαζω και δίνω συμπληρωμα.Μεχρι να κοιμηθεί δίνω αλλα δυο συμπληρωματα αφου εχω θηλάσει και κάνοντας και ενδιαμεσα αν μπορέσω κανέναν θηλασμό ακομα!Συνολικα πίνει μεχρι 300μλ τη μέρα!Ειναι 6 κιλά.

Ειχα αρχίσει να το μειώνω αλλα οπως λες επειδη μαλλον δεν ειμαι καλα θυσίασα ισως μόνη μου τον θηλασμό,δεν ειχα καμια εμπιστοσύνη στον εαυτό μου!Πια να πω την αληθεια δεν ξερω αν έχει τόσο νόημα αφου θα αναγκαστώ να παω για δουλειά!

Mα βρε κοπέλα μου αν δεν θέλει να θηλάσει στη μία ώρα, απλά έχει σκάσει το παιδί (λογικό, αφού δεν ήθελε καν δεύτερο στήθος).Οπότε περιμένεις και όταν δείξει να πεινάει, θες στις 2 ή στις 3 ώρες ή όποτε είναι, αφού το μωρό σου δεν είναι νωχελικό, το θηλάζεις απλώς

Από όσα λες, όχι το θηλασμό δε θυσίασες, αλλά είσαι ουσιαστικά έτοιμη να κόψεις τα μπουκάλια και αύριο αν θες :) Κράτα το τελευταίο της ημέρας για αρχη, μην σου πέσει ψυχολογικά εσένα βαρύ αλλιώς, και τα άλλα ειλικρινά δε δείχνει να τα θέλει το μωρό σου πια, χαλάρωσε.

• Μου αρέσει 1

Χωρίς να έχω ουσιαστικά εικόνα με αυτά που γράφεις κλινω κι εγώ να συμφωνησω με την @ΑΡΓΚ

Επειδή διαισθανθηκα την ανασφάλεια σου ήθελα να σε ρωτησω πότε δίνεις συμπλήρωμα. Είναι διαφορετικό αν κλαίει μετά τον θηλασμό γιατί πειναει, αν δίνεις εκούσια για να ανακτήσεις δυνάμεις ή να κοιμηθεί ή απο ανασφάλεια. 

Ή μαία σου τι σου λέει για το συμπλήρωμα?  

Απ την αλλη, δεν μπορεί κανείς άλλος να πάρει την απόφασή κ ευθύνη για τον θηλασμό/μεικτη/φορμουλα παρά μόνο η μαμα. Οπότε ζητά την καθοδήγηση ειδικών για να σε βοηθήσουν έμπρακτα. 

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα