Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εδραίωση αποκλειστικού θηλασμού μετά τις 40 μέρες;


Recommended Posts

8 ώρες πρίν, Katerinask88 είπε:

λπιζα να τα καταφέρω πριν τον Μαρτη που παω για δουλειά ώστε να της έβγαζα 1-2 γεύματα οταν θα έλειπα και να μην από θήλαζε τόσο γρήγορα εστω κι ετσι οπως θήλασε!

Καταρχάς τον μαρτη θα έχει μπει στις στερεες έτσι δεν είναι? Τεσσάρων μηνών είναι τώρα? Άρα ένας θηλασμος-συμπληρωμα θα αντικατασταθεί! 

 

Θα σου έλεγα κι εγώ να αφήσεις την πιπιλα για τα πολύ δύσκολα για να δεις αν ζητάει! 

 

Δύο μέρες με γαλακτοφορες τροφες μου φαίνονται λίγες για να δεις τρομερο αποτελεσμα, μην απογοητευεσαι. 

 

Το βάρος μετά το πρώτο τρίμηνο δεν αυξάνεται ραγδαία όπως τους πρώτους μήνες, θα σε ενημερώσει και ή παιδίατρος.

 

Αν το στήθος αδειάζει και ακούς να καταπίνει πίνει γάλα! Συνήθως στην αρχή πιπιλαν μέχρι να κατέβει το γάλα, μετά αλλάζει ο ρυθμός και πιπιλαν δύο μία καταπίνουν ώσπου ρουφαν πιο αραιά.  

 

 

 

Μπράβο σου! Τα πάτε πολύ καλά! Οταν μας εγραψες πρώτη φορά δεν καθόταν  στο στήθος. Έχετε κάνει μεγάλη προοδο! Με αργά κ σταθερά βήματα, με την καθοδήγηση της μαίας, έχεις πετύχει να μην αποθηλασεις αποτομα κ να έχετε μία ακόμα ευκαιρία! 

 

Μόνο μην αφήνεις τις αρνητικές σκέψεις και την απογοήτευση να σε κατακλύζουν, ανθρώπινο είναι και αυτό μεν αλλά να σκέφτεσαι τα θετικά για να παίρνεις δύναμη να συνεχίζεις! 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 68
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 11/1/2020 at 11:39 ΜΜ, Mama_Anesti_ είπε:

Καταρχάς τον μαρτη θα έχει μπει στις στερεες έτσι δεν είναι? Τεσσάρων μηνών είναι τώρα? Άρα ένας θηλασμος-συμπληρωμα θα αντικατασταθεί! 

 

Θα σου έλεγα κι εγώ να αφήσεις την πιπιλα για τα πολύ δύσκολα για να δεις αν ζητάει! 

 

Δύο μέρες με γαλακτοφορες τροφες μου φαίνονται λίγες για να δεις τρομερο αποτελεσμα, μην απογοητευεσαι. 

 

Το βάρος μετά το πρώτο τρίμηνο δεν αυξάνεται ραγδαία όπως τους πρώτους μήνες, θα σε ενημερώσει και ή παιδίατρος.

 

Αν το στήθος αδειάζει και ακούς να καταπίνει πίνει γάλα! Συνήθως στην αρχή πιπιλαν μέχρι να κατέβει το γάλα, μετά αλλάζει ο ρυθμός και πιπιλαν δύο μία καταπίνουν ώσπου ρουφαν πιο αραιά.  

 

 

 

Μπράβο σου! Τα πάτε πολύ καλά! Οταν μας εγραψες πρώτη φορά δεν καθόταν  στο στήθος. Έχετε κάνει μεγάλη προοδο! Με αργά κ σταθερά βήματα, με την καθοδήγηση της μαίας, έχεις πετύχει να μην αποθηλασεις αποτομα κ να έχετε μία ακόμα ευκαιρία! 

 

Μόνο μην αφήνεις τις αρνητικές σκέψεις και την απογοήτευση να σε κατακλύζουν, ανθρώπινο είναι και αυτό μεν αλλά να σκέφτεσαι τα θετικά για να παίρνεις δύναμη να συνεχίζεις! 

 

 

Όταν πάω για δουλειά θα είναι 5,5!Το συζήτησα με την παιδίατρο και μου είπε να βάλουμε το φρούτο τότε λίγο πριν ώστε να μπορέσω να πάω για δουλειά!Έχω καλέσει και τη μαία βέβαια να μου πει τη γνώμη της! 
 

   Όντως ήμασταν πολύ καλά σε βάρος!Έπρεπε να βάζει 15 γραμμάρια τη μέρα και έβαλε 22!Μου είπε στον επόμενο μήνα θα βάλει ακόμα πιο λίγο! 
 

   Λογικά είμαστε σε άλμα τώρα 17η εβδομάδα,έχει σκληρά ούλα και γυρίζει σχεδόν τέλεια μπρούμυτα!Έχει αρχίσει να θηλάζει από το ένα στήθος μόνο,όχι από ένα συγκεκριμένο αλλά εναλλάξ!Προσπαθώ να ρευτεί,την αφήνω λίγο αλλά δεν πάει στο άλλο!Δεν ξέρω αν είναι παροδική συμπεριφορά λόγω του άλματος,θα δείξει!

 

  Ευχαριστώ τόσο πολύ όλα τα κορίτσια που μου απάντησαν και ειδικά εσένα που με στήριξες και σε μηνύματα όταν σε ρώτησα συμβουλές!

Link to comment
Share on other sites

On 11/1/2020 at 7:58 ΜΜ, vicky86 είπε:

Πραγματι ήταν κατατοπιστικο το προηγούμενο μνμ

Εγω θα σου πρότεινα να κόψεις 1-2μερες την πιπιλα να δεις αν θα ζητάει πιο συχνα

Νομιζω δ υπαρχει πρόβλημα με την τριγωνελλα

Γτ νιώθεις απογοητευμένη, εγω νομιζω καλά τα πατε. Πόσο συμπληρωμα δινεις τώρα; 

Το βαρος νομιζω ειναι καλο για τον μήνα σας

Τι ώρες περίπου κοιμαται κ τρωει; αν μπορούσες να βάλεις κανέναν θηλασμο ακομη θα ήταν ιδανικά. Έστω κ βραδυ μισοκοιμισμενη

Νομίζω πως απλά δεν το ξεπέρασα ποτέ ότι δε θήλασα αποκλειστικά!Αποφάσισα να συμβουλευτώ και ψυχολόγο και για αυτό και γιατι δυστυχώς έχω από τον 7ο μήνα εγκυμοσύνης κάποια προβλήματα με τοξικούς ανθρώπους στον περίγυρο μου οι οποίοι δυστυχώς δε νοιάστηκαν για τίποτα!Όλα μαζί με έκαναν πολύ εύθραυστη και ανήμπορη να διαχειριστώ και απλά πράγματα!

 

    Το συμπλήρωμα δεν έχει αυξηθεί!απλά δεν το μείωσα κιόλας!Κάποια μέρα μπορεί να φάει 200μλ όλη μέρα άλλη 300μλ!

 

  Κοιμάται πιο πολύ μέχρι το μεσημέρι!Ξυπνάμε,τρώει κοιμάται και όλο το ίδιο μέχρι το μεσημέρι!Από το μεσημέρι και μετά είναι πιο ζωηρή!Το βράδυ δυσκολεύομαι ακόμα!Προσπαθώ έστω μισοκοιμισμένη αλλά αν είμαι πολύ κουρασμένη και αυτή δεν κλάψει παρόλο που την αφήνω να κοιμάται και την βγάζω την πιπίλα μπορεί να χάσουμε θηλασμό!Νομίζω έχει ρυθμιστεί κάπως να κοιμάται αρκετά και πιο βαριά τη νύχτα αν δε λέω βλακείες!

Link to comment
Share on other sites

On 14/1/2020 at 4:19 ΜΜ, Katerinask88 είπε:

Όταν πάω για δουλειά θα είναι 5,5!Το συζήτησα με την παιδίατρο και μου είπε να βάλουμε το φρούτο τότε λίγο πριν ώστε να μπορέσω να πάω για δουλειά!Έχω καλέσει και τη μαία βέβαια να μου πει τη γνώμη της! 
 

   Όντως ήμασταν πολύ καλά σε βάρος!Έπρεπε να βάζει 15 γραμμάρια τη μέρα και έβαλε 22!Μου είπε στον επόμενο μήνα θα βάλει ακόμα πιο λίγο! 
 

   Λογικά είμαστε σε άλμα τώρα 17η εβδομάδα,έχει σκληρά ούλα και γυρίζει σχεδόν τέλεια μπρούμυτα!Έχει αρχίσει να θηλάζει από το ένα στήθος μόνο,όχι από ένα συγκεκριμένο αλλά εναλλάξ!Προσπαθώ να ρευτεί,την αφήνω λίγο αλλά δεν πάει στο άλλο!Δεν ξέρω αν είναι παροδική συμπεριφορά λόγω του άλματος,θα δείξει!

 

  Ευχαριστώ τόσο πολύ όλα τα κορίτσια που μου απάντησαν και ειδικά εσένα που με στήριξες και σε μηνύματα όταν σε ρώτησα συμβουλές!

Κοίταξε αν δείχνει χορτατη μην επιμενεις για το άλλο στήθος. Βαζε την να ρευτει, βαλ την κ στο άλλο κ αν δεν θέλει οκ! 

 

Σε αυτά τα γεύματα που δεν δέχεται να ξανάθηλασει, της δίνεις συμπλήρωμα? 

 

 

On 14/1/2020 at 4:27 ΜΜ, Katerinask88 είπε:

Αποφάσισα να συμβουλευτώ και ψυχολόγο

Όταν ερχόμαστε αντιμετωποι με καταστάσεις που δεν ξέρουμε πως να διαχειριστουμε είναι σωτήριο να ζητάμε καθοδήγηση!

Link to comment
Share on other sites

Bρε κοπέλα μου δε βγάζει νόημα το να μη θέλει καν το δεύτερο στήθος ανά θηλασμό αλλά να έχει ανάγκη και τόσο πολύ ξένο. Αν στα γεύματα σταματά στο ένα στήθος, πότε το πίνει μετά και το τόσο συμπλήρωμα; Προσπαθείς να μειώσεις τις ποσότητες στα μπουκάλια; Μήπως απλά σου έχει γίνει εσένα εμονή, ότι το παιδί χρειάζεται τόσο συμπλήρωμα και τελικά θυσιάζεις το θηλασμό  για το συμπλήρωμα;

 

Αντί να σκέφτεσαι βότανα και άλλα βοηθήματα, αν όντως σε καίει που δε θηλάζεις αποκλειστικά όπως φαίνεται, πρέπει να βάζεις το παιδί στο στήθος πολύ περισσότερο. Για να κοιμάται πολύ και να σου φτύνει το δεύτερο στήθος, το μωρό σου είναι σκασμένο από γάλα σκόνη. Αν δεν πεινάσει, πώς να θηλάσει; Νομίζω όπως τα περιγράφεις ότι το έχεις πάρει πολύ άσχημα ψυχολογικά απλώς.

Μπορείς να περιγράψεις λίγο πόσα και τι γεύματα έχετε μία μέρα; Στο περίπου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 42 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

Bρε κοπέλα μου δε βγάζει νόημα το να μη θέλει καν το δεύτερο στήθος ανά θηλασμό αλλά να έχει ανάγκη και τόσο πολύ ξένο. Αν στα γεύματα σταματά στο ένα στήθος, πότε το πίνει μετά και το τόσο συμπλήρωμα; Προσπαθείς να μειώσεις τις ποσότητες στα μπουκάλια; Μήπως απλά σου έχει γίνει εσένα εμονή, ότι το παιδί χρειάζεται τόσο συμπλήρωμα και τελικά θυσιάζεις το θηλασμό  για το συμπλήρωμα;

 

Αντί να σκέφτεσαι βότανα και άλλα βοηθήματα, αν όντως σε καίει που δε θηλάζεις αποκλειστικά όπως φαίνεται, πρέπει να βάζεις το παιδί στο στήθος πολύ περισσότερο. Για να κοιμάται πολύ και να σου φτύνει το δεύτερο στήθος, το μωρό σου είναι σκασμένο από γάλα σκόνη. Αν δεν πεινάσει, πώς να θηλάσει; Νομίζω όπως τα περιγράφεις ότι το έχεις πάρει πολύ άσχημα ψυχολογικά απλώς.

Μπορείς να περιγράψεις λίγο πόσα και τι γεύματα έχετε μία μέρα; Στο περίπου.

Αχ ΑΡΓΚ ευχαριστω για την απάντηση!Οτι δεν ειμαι καλα ψυχολογικα είναι το μονο σίγουρο!!Οπως επισης ότι εχω μπλοκάρει στον θηλασμό!Νιωθω πως αν δε δώσω στο παιδί συμπληρωμα ότι το εχω νηστικό! 
 

   Τη συμπεριφορά με το ένα στηθος την εχουμε 2-3 μερες τωρα!Αν δεν πιει από το ένα την αφήνω καμια ώρα και αν παλι δεν πιει ή πιει λιγο της δίνω συμπληρωμα! 
 

   Γενικα τα γεύματα στο περιπου είναι καπως ετσι:αν μπορέσω κανω έναν βραδινο θηλασμό.Η μέρα ξεκινα με περιπου 3 θηλασμούς ανα 2 ωρες στον 4ο θηλαζω και δίνω συμπληρωμα.Μεχρι να κοιμηθεί δίνω αλλα δυο συμπληρωματα αφου εχω θηλάσει και κάνοντας και ενδιαμεσα αν μπορέσω κανέναν θηλασμό ακομα!Συνολικα πίνει μεχρι 300μλ τη μέρα!Ειναι 6 κιλά.

 

  Ειχα αρχίσει να το μειώνω αλλα οπως λες επειδη μαλλον δεν ειμαι καλα θυσίασα ισως μόνη μου τον θηλασμό,δεν ειχα καμια εμπιστοσύνη στον εαυτό μου!Πια να πω την αληθεια δεν ξερω αν έχει τόσο νόημα αφου θα αναγκαστώ να παω για δουλειά!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 42 λεπτά , Katerinask88 είπε:

Αχ ΑΡΓΚ ευχαριστω για την απάντηση!Οτι δεν ειμαι καλα ψυχολογικα είναι το μονο σίγουρο!!Οπως επισης ότι εχω μπλοκάρει στον θηλασμό!Νιωθω πως αν δε δώσω στο παιδί συμπληρωμα ότι το εχω νηστικό! 
 

   Τη συμπεριφορά με το ένα στηθος την εχουμε 2-3 μερες τωρα!Αν δεν πιει από το ένα την αφήνω καμια ώρα και αν παλι δεν πιει ή πιει λιγο της δίνω συμπληρωμα! 
 

   Γενικα τα γεύματα στο περιπου είναι καπως ετσι:αν μπορέσω κανω έναν βραδινο θηλασμό.Η μέρα ξεκινα με περιπου 3 θηλασμούς ανα 2 ωρες στον 4ο θηλαζω και δίνω συμπληρωμα.Μεχρι να κοιμηθεί δίνω αλλα δυο συμπληρωματα αφου εχω θηλάσει και κάνοντας και ενδιαμεσα αν μπορέσω κανέναν θηλασμό ακομα!Συνολικα πίνει μεχρι 300μλ τη μέρα!Ειναι 6 κιλά.

 

  Ειχα αρχίσει να το μειώνω αλλα οπως λες επειδη μαλλον δεν ειμαι καλα θυσίασα ισως μόνη μου τον θηλασμό,δεν ειχα καμια εμπιστοσύνη στον εαυτό μου!Πια να πω την αληθεια δεν ξερω αν έχει τόσο νόημα αφου θα αναγκαστώ να παω για δουλειά!

Mα βρε κοπέλα μου αν δεν θέλει να θηλάσει στη μία ώρα, απλά έχει σκάσει το παιδί (λογικό, αφού δεν ήθελε καν δεύτερο στήθος).Οπότε περιμένεις και όταν δείξει να πεινάει, θες στις 2 ή στις 3 ώρες ή όποτε είναι, αφού το μωρό σου δεν είναι νωχελικό, το θηλάζεις απλώς

Από όσα λες, όχι το θηλασμό δε θυσίασες, αλλά είσαι ουσιαστικά έτοιμη να κόψεις τα μπουκάλια και αύριο αν θες :) Κράτα το τελευταίο της ημέρας για αρχη, μην σου πέσει ψυχολογικά εσένα βαρύ αλλιώς, και τα άλλα ειλικρινά δε δείχνει να τα θέλει το μωρό σου πια, χαλάρωσε.

 

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να έχω ουσιαστικά εικόνα με αυτά που γράφεις κλινω κι εγώ να συμφωνησω με την @ΑΡΓΚ

 

Επειδή διαισθανθηκα την ανασφάλεια σου ήθελα να σε ρωτησω πότε δίνεις συμπλήρωμα. Είναι διαφορετικό αν κλαίει μετά τον θηλασμό γιατί πειναει, αν δίνεις εκούσια για να ανακτήσεις δυνάμεις ή να κοιμηθεί ή απο ανασφάλεια. 

 

Ή μαία σου τι σου λέει για το συμπλήρωμα?  

 

Απ την αλλη, δεν μπορεί κανείς άλλος να πάρει την απόφασή κ ευθύνη για τον θηλασμό/μεικτη/φορμουλα παρά μόνο η μαμα. Οπότε ζητά την καθοδήγηση ειδικών για να σε βοηθήσουν έμπρακτα. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Γεια σας και από εμενααα!! Θα ήθελα και εγώ να σας πω το δικό μου προβληματισμο γιατί πραγματικά ότι θα εκραγω από την στεναχώρια!!Λοιπον... Η μπεμπουλα μου τώρα είναι 3 μηνων!!! Όταν γέννησα στο μαιευτήριο μου σύστησαν τις θηλές σιλικόνης γιατί με είχε πληγιασει παρααα πολυ και θήλαζα με τις θηλές!!! Όμως η μπέμπα είχε ίκτερο και μου ειπε ο παιδίατρος να δώσω ξένο και να σταματήσω τον θηλασμό για λίγες μέρες!! Όντως το έκανα και την τρίτη μέρα έπεσε ο ίκτερος!! Μετά το δεύτερο μήνα θήλασα αποκλειστικά αλλά με ψευδοθηλες και δεν μου επερνε βάρος πήρε μόνο 400 γρ όλο τον μήνα!! Με το θηλαστρο όταν έβγαζα, έβγαζα μόνο 30 μλ από το κάθε στήθος!! Ακόμα κ τώρα τόσο βγάζω!! Και τώρα μας είπε ότι η μπέμπα έχει πέσει από τις καμπύλες στο βάρος και να δίνω ξένο 3 φορές την μέρα από 120μλ και να την βάζω και στο στήθος!! Εγώ θέλω όμως πάρα πολύ να θηλάσω αποκλειστικά και έχω πονέσει πάρα πολύ για να τα καταφερω αλλά βλέπω ότι δεν γίνετε τίποτα!! Εδώ και μια βδομάδα έχω κόψει και τις ψευδοθηλες και η μικρή μου το έπιασε μια χαρά το στήθος και χάρηκα πολύ αλλά δεν παίρνει βάρος με το δικό μου!! Θα ήθελα πολύ τις συμβουλές σας!! Γεννήθηκε 37 και 1 βδομάδων και ήταν 2700 κιλά και βγήκαμε 2495!! Συγνώμη για το μεγάλο κείμενο!!

Link to comment
Share on other sites

On 14/9/2020 at 4:42 ΠΜ, Fotinifay είπε:

Γεια σας και από εμενααα!! Θα ήθελα και εγώ να σας πω το δικό μου προβληματισμο γιατί πραγματικά ότι θα εκραγω από την στεναχώρια!!Λοιπον... Η μπεμπουλα μου τώρα είναι 3 μηνων!!! Όταν γέννησα στο μαιευτήριο μου σύστησαν τις θηλές σιλικόνης γιατί με είχε πληγιασει παρααα πολυ και θήλαζα με τις θηλές!!! Όμως η μπέμπα είχε ίκτερο και μου ειπε ο παιδίατρος να δώσω ξένο και να σταματήσω τον θηλασμό για λίγες μέρες!! Όντως το έκανα και την τρίτη μέρα έπεσε ο ίκτερος!! Μετά το δεύτερο μήνα θήλασα αποκλειστικά αλλά με ψευδοθηλες και δεν μου επερνε βάρος πήρε μόνο 400 γρ όλο τον μήνα!! Με το θηλαστρο όταν έβγαζα, έβγαζα μόνο 30 μλ από το κάθε στήθος!! Ακόμα κ τώρα τόσο βγάζω!! Και τώρα μας είπε ότι η μπέμπα έχει πέσει από τις καμπύλες στο βάρος και να δίνω ξένο 3 φορές την μέρα από 120μλ και να την βάζω και στο στήθος!! Εγώ θέλω όμως πάρα πολύ να θηλάσω αποκλειστικά και έχω πονέσει πάρα πολύ για να τα καταφερω αλλά βλέπω ότι δεν γίνετε τίποτα!! Εδώ και μια βδομάδα έχω κόψει και τις ψευδοθηλες και η μικρή μου το έπιασε μια χαρά το στήθος και χάρηκα πολύ αλλά δεν παίρνει βάρος με το δικό μου!! Θα ήθελα πολύ τις συμβουλές σας!! Γεννήθηκε 37 και 1 βδομάδων και ήταν 2700 κιλά και βγήκαμε 2495!! Συγνώμη για το μεγάλο κείμενο!!

 

 

Βήμα 1ο, αλλάζεις παιδίατρο. Οι συμβουλές που σου έχουν δώσει είναι απαράδεκτες

Από εκεί και πέρα, πέρα από τις σαχλαμάρες που σε έβαλαν να κάνεις, και σε ταλαιπώρησαν τόσο, όπως ψευδοθηλές και διακοπή θηλασμού και τεράστια συμπληρώματα των 120 ml, δεν καταλαβαίνω γιατί πιστεύεις ότι έχεις πρόβλημα. Π.χ. τα 30 ml ανά στήθος είναι η ιδανική ποσότητα, τόσο τρώει το παιδί ανά ώρα.

Πόσες φορές τη μέρα θηλάζεις και για πόση ώρα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 14/9/2020 at 4:42 ΠΜ, Fotinifay είπε:

Γεια σας και από εμενααα!! Θα ήθελα και εγώ να σας πω το δικό μου προβληματισμο γιατί πραγματικά ότι θα εκραγω από την στεναχώρια!!Λοιπον... Η μπεμπουλα μου τώρα είναι 3 μηνων!!! Όταν γέννησα στο μαιευτήριο μου σύστησαν τις θηλές σιλικόνης γιατί με είχε πληγιασει παρααα πολυ και θήλαζα με τις θηλές!!! Όμως η μπέμπα είχε ίκτερο και μου ειπε ο παιδίατρος να δώσω ξένο και να σταματήσω τον θηλασμό για λίγες μέρες!! Όντως το έκανα και την τρίτη μέρα έπεσε ο ίκτερος!! Μετά το δεύτερο μήνα θήλασα αποκλειστικά αλλά με ψευδοθηλες και δεν μου επερνε βάρος πήρε μόνο 400 γρ όλο τον μήνα!! Με το θηλαστρο όταν έβγαζα, έβγαζα μόνο 30 μλ από το κάθε στήθος!! Ακόμα κ τώρα τόσο βγάζω!! Και τώρα μας είπε ότι η μπέμπα έχει πέσει από τις καμπύλες στο βάρος και να δίνω ξένο 3 φορές την μέρα από 120μλ και να την βάζω και στο στήθος!! Εγώ θέλω όμως πάρα πολύ να θηλάσω αποκλειστικά και έχω πονέσει πάρα πολύ για να τα καταφερω αλλά βλέπω ότι δεν γίνετε τίποτα!! Εδώ και μια βδομάδα έχω κόψει και τις ψευδοθηλες και η μικρή μου το έπιασε μια χαρά το στήθος και χάρηκα πολύ αλλά δεν παίρνει βάρος με το δικό μου!! Θα ήθελα πολύ τις συμβουλές σας!! Γεννήθηκε 37 και 1 βδομάδων και ήταν 2700 κιλά και βγήκαμε 2495!! Συγνώμη για το μεγάλο κείμενο!!

Θα συμφωνήσω με την αργκ. Νομιζω μπήκατε σε αυτό το τριπακι χωρίς κανέναν λογο

Αν μπορείτε γραψ'τε όλες τις ζυγίσει, γτ μου κανει εντύπωση να έπεσε καμπυλη με 400γρ τον μηνα. Πόσους θηλασμους κ πανες την ημέρα. Αν παίρνει πιπιλα. Κ αν δίνετε συμπληρωμα ποσο

Τι θηλαστρο έχεις; κ τι εννοείς δ παίρνει βάρος με το δικό σου; 

Επισης ψάξε για κάποιον παιδιατρο σύμβουλο θηλασμου αν υπάρχει κοντά σου

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έτσι πιστεύω για αυτό ήθελα να πάρω και άλλες γνώμες!!ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!! Λοιπόν θήλαζα αποκλειστικά θήλαζα κάθε μία ώρα το πολύ!! Και το βράδυ την επερνε ο ύπνος και θήλαζε στο 4 Ώρο περίπου!!! Θηλαστρο έχω ένα απλό ηλεκτρικό αλλά έβγαζα σπάνια δεν έκανα καθημερινές αντλήσεις!! Αλλά όταν έβγαζα δεν ξεπερνούσε τα 30 μλ απ' το κάθε στήθος και παρόλο που είχε ν θηλάσει 3 ωρες!! Πάνες έβρεχε 4-5 την ημέρα αλλά κακα κάναμε ανά 3 ημερες!! Γεννήθηκε 2,700 βγήκαμε 2495 στις 9 ημέρες ήταν 2530 στις 35 ημέρες ήταν 3400 και από ένα μήνα 3800!!!  Γεννήθηκε 12/06/20!! Απλά ήταν πολύ νευρική όταν θήλαζε αποκλειστικά και εκλεγε συνέχεια και για αυτό είπα κ εγώ ότι μάλλον πεινούσε!! Πιπίλα πήρε για ένα μήνα και τώρα της την έχω κοψει

Link to comment
Share on other sites

@Fotinifay

17/7ηταν 3400 κ 17/8 3800; εδώ ισως να ηθελε λιγο παραπανω

Τώρα που έφτασε 4500ειναι καλυτερα

Αναλογα κ το βαρος της πάνας, ισως να ηταν καλύτερα 1-2ακομη

Παντως το ποσο βγαζεις με το θηλαστρο δ ειναι ενδεικτικο

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να θηλαζεις πολύ. Ανα διωρο πχ μαξ, από την έναρξη του ενός θηλασμου ως την έναρξη του επομενου

Για 10-15λεπτα  τουλάχιστον να φροντίζεις να είναι ενεργός θηλασμος, να πινει το μωρο. Μην το αφήνεις μόνο να πιπιλαει η να γλωρωνει

Θηλαζεις κ απο τα δυο στήθη; 

Οσο θηλαζει νιώθεις να πινει γαλα; αν πιστεύεις ότι χρειάζεσαι λιγο παραπανω στην παραγωγή μπορείς αρχικά να τρως γαλακτογωγες τροφές, κ να δεις κ για κάποιο συμπληρωμα αύξησης, πχ γαλα θηλασμου, μαγιά μπυρας

Αλλα καλύτερα αυτό να το δείτε με έναν σύμβουλο 

Αν θέλεις να δώσεις λίγο συμπληρωμα, προσωπικα νομιζω θα εδινα σε πρωτη φαση κτ σαν 30μλ αυτά που βγάζεις δλδ, ανα 3ωρο το πολυ, μετα απο αρκετό θηλασμο, κ φυσικα γενικα να θηλαζει πολύ, κ μετα το συμπλήρωμα πχ

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, Fotinifay είπε:

Και εγώ έτσι πιστεύω για αυτό ήθελα να πάρω και άλλες γνώμες!!ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!! Λοιπόν θήλαζα αποκλειστικά θήλαζα κάθε μία ώρα το πολύ!! Και το βράδυ την επερνε ο ύπνος και θήλαζε στο 4 Ώρο περίπου!!! Θηλαστρο έχω ένα απλό ηλεκτρικό αλλά έβγαζα σπάνια δεν έκανα καθημερινές αντλήσεις!! Αλλά όταν έβγαζα δεν ξεπερνούσε τα 30 μλ απ' το κάθε στήθος και παρόλο που είχε ν θηλάσει 3 ωρες!! Πάνες έβρεχε 4-5 την ημέρα αλλά κακα κάναμε ανά 3 ημερες!! Γεννήθηκε 2,700 βγήκαμε 2495 στις 9 ημέρες ήταν 2530 στις 35 ημέρες ήταν 3400 και από ένα μήνα 3800!!!  Γεννήθηκε 12/06/20!! Απλά ήταν πολύ νευρική όταν θήλαζε αποκλειστικά και εκλεγε συνέχεια και για αυτό είπα κ εγώ ότι μάλλον πεινούσε!! Πιπίλα πήρε για ένα μήνα και τώρα της την έχω κοψει

 

Εχεις ενα φυσιολογικό μωράκι δηλαδή, φυσιολογικό γάλα, και όλα καλά :) Μίλησε με σύμβουλο θηλασμού αν μπορείς ή βρες παιδίατρο που να προωθεί το θηλασμό. Προσπάθησε να το κάνεις άμεσα

Στο μεταξύ, δώσε λιγότερο συμπλήρωμα πιο συχνά, ας πούμε 30-40 ml, για την περίπτωση που όντως κάτι βλέπει ο γιατρός, αλλά σίγουρα όχι τόσο μεγάλα όσο σου είπε. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ κορίτσια!!! Δηλαδή να δίνω 30 με 40 μλ σχεδόν σε κάθε γεύμα??? Τώρα η μικρή παρόλο που την θηλάζω πριν πιει το ξένο πινειμετα και τα 120 μλ μονορουφι!! Αυτό το κάνει επειδή πεινάει η έτσι κ αλλιώς θα το έπινε δεν μπορώ να καταλάβω!! Δυστυχώς δεν μπορώ να επισκεφτώ σύμβουλο για οικονομικούς λόγους! Μήπως ξέρετε παιδίατρο Αργυρούπολη η άνω Γλυφάδα η ελληνικό???που να ξέρει από θηλασμό??? Σκέφτομαι πολύ έντονα να αλλάξω γιατρό!!

Link to comment
Share on other sites

On 17/9/2020 at 2:26 ΠΜ, Fotinifay είπε:

Καια ξέχασα να πω πως τελευταία δεν κάνει πολύ καλούς θηλασμοους την παίρνει ο ύπνος και απλά το πιπιλαει!! Πφφφ πολύ άγχος κ μπέρδεμα!!:-(:-(

 

Όσο ξένο δίνεις, τόσο λιγότερο θα παράγεις. Όσο το μωρό μαθαίνει στο μπουκάλι (ό,τι και να έχει μέσα το μπουκάλι), τόσο δε θα θέλει να θηλάσει. 

Το θέμα είναι ότι αν το μωρό δεν παίρνει βάρος, όντως κάτι πρέπει να κάνεις, αλλά προσπαθώντας να κάνεις κάτι, να μην σαμποτάρεις μόνη το θηλασμό. 

Αν το μωρό σου έχει κάποιο θέμα που το εμποδίζει να θηλάσει ή αν απλά είναι θέμα υπομονής, είναι επικίνδυνο να το πει ο οποιοσδήποτε που δεν είναι ειδικός και δεν ξέρει το μωρό σου.

Οι οδηγίες που πήρες δεν ήταν καλές άρα θα πρέπει να δεις άλλο γιατρό, αλλά δεν μπορεί κανείς να σου πει τι να κάνεις ακριβώς πριν να μιλήσεις με γιατρό.

Οι γενικές οδηγίες για θηλασμό αν υπάρχει θέμα βάρους είναι:

-θηλασμός ανά 2 ώρες το πολύ, νωρίτερα αν θέλει το μωρό

-ξυπνητήρι ανά 3-4 ώρες τη νύχτα, ποτέ πάνω από 2 τρίωρα - τετράωρα χωρίς να θηλάσεις

-στόχος είναι τουλάχιστον 10-12 θηλασμοί το εικοσιτετράωρο, μέχρι το μωρό να μάθει να θηλάζει αποτελεσματικά και να βάζει βάρος με καλό ρυθμό, συνήθως μερικές εβδομάδες

-θηλασμός πάντα και από τα 2 στήθη, για τουλάχιστον 15-20 λεπτά ανά στήθος αλλά αν το μωρό θέλει να θηλάσει και 2 και 4 ώρες σερί, το αφήνουμε

-αν το μωρό κοιμάται ενώ θηλάζει και δεν έχει θηλάσει καλά, κάνουμε μαλάξεις στο στήθος, συχνές εναλλαγές στήθους και "βασανίζουμε" το μωρό να ενοχληθεί να ξυπνήσει (φυσάς αέρα στο πρόσωπό του, παίζεις με ποδαράκια και αυτάκια, βαζεις λίγες σταγόνες νεράκι στο μέτωπό του κλπ).

-αν χρειάζεται συμπλήρωμα, δίνεις μικρά μπουκάλια (30-40 ml) αφού έχει θηλάσει καλά και από τα 2 στήθη και αν θέλει μετά το αφήνεις να ξαναθηλάσει

 

Όλα αυτά είναι για την πλειοψηφία των περιπτώσεων, όπου δεν υπάρχει θέμα υγείας (π.χ. κάτι να εμποδίζει το μωρό να θηλάσει σωστά, δικό σου ορμονικό θέμα ή φάρμακα κλπ). Οπότε πρέπει να δει το παιδί παιδίατρος που θα σου πει τι συμβαίνει. Το "δώσε συμπλήρωμα" έπρεπε να έχει και ένα πλάνο αύξησης θηλασμών μαζί και μία εξήγηση του τι συμβαίνει, αλλιώς ο γιατρός απλά σε "ξεφορτώθηκε".

 

Link to comment
Share on other sites

On 16/9/2020 at 8:23 ΜΜ, Fotinifay είπε:

Ευχαριστώ κορίτσια!!! Δηλαδή να δίνω 30 με 40 μλ σχεδόν σε κάθε γεύμα??? Τώρα η μικρή παρόλο που την θηλάζω πριν πιει το ξένο πινειμετα και τα 120 μλ μονορουφι!! Αυτό το κάνει επειδή πεινάει η έτσι κ αλλιώς θα το έπινε δεν μπορώ να καταλάβω!! Δυστυχώς δεν μπορώ να επισκεφτώ σύμβουλο για οικονομικούς λόγους! Μήπως ξέρετε παιδίατρο Αργυρούπολη η άνω Γλυφάδα η ελληνικό???που να ξέρει από θηλασμό??? Σκέφτομαι πολύ έντονα να αλλάξω γιατρό!!

Θα συμφωνήσω με την αργκ. Δ μπορουμε εμεις να σου πούμε ότι ενώ είπε ο γιατρός συμπληρωμα 120μλ θα δινεις 30,ουτε εσύ να ακούσεις εμας.αλλα από όσα ξέρουμε από προσωπική εμπειρια κ μονο, δ ειναι καμια γιατρος, λέμε ότι οι δηγιες που σου δόθηκαν είναι λάθος, κ θα περιμέναμε πιο πολύ κτ σε αυτό που σου λεμε

Πόσες φορές σου ειπε να δινεις το συμπλήρωμα των 120μλ;

Μεχρι να πας σε γιατρό, βάζε το μωρο στο στηθος συνέχεια, δινε κ το συμπλήρωμα, κ λογικα θα δεις μετά πως να το μειώσεις. 

Μπορει παρόλο που θήλασε, να πινει κ το μπουκάλι γτ απλα τρέχει στο στόμα του, ενώ δ το εχει ανάγκη. Αλλα δ μπορουμε να το ξέρουμε αυτο

Μπορείς να πάρεις συμβουλές τηλεφωνικά από την γραμμή υποστήριξης αλκυονη. Να απευθυνθείς για δωρεάν συμβουλές στον σύλλογο φαιναρετη, η να βρεις σύμβουλο θηλασμου της la leche league επίσης δωρεάν, δες για τις συμβουλους στην Νότια αττικη

 

Παιδιατρος πιστοποιημεμη σύμβουλος θηλασμου στη Γλυφάδα, παπαθανασοπουλου βασιλικη, δ εχω εμπειρια, με μια γρήγορη αναζήτηση στο Google. Μπορει να υπάρχει κ άλλος που θα σε βολέψει σαν περιοχή 

Γκουγκλαρε πιστοποιημενοι σύμβουλοι iblc κ ψάξε για παιδιατρο. Η σύμβουλοι θηλασμου la leche league, για δωρεάν συμβουλες

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...