Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εδραίωση αποκλειστικού θηλασμού μετά τις 40 μέρες;


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους, καλησπέρα στην Αγλαΐα!

 

Έχουμε ένα αγοράκι 40 ημερών, ακολουθούμε μεικτή διατροφή και θέλουμε να κόψουμε το συμπλήρωμα.

Την δεύτερη ημέρα στο μαιευτήριο, έχασε 250 γραμμάρια και μας είπαν να του δώσουμε συμπλήρωμα. Από τότε και ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ, πρώτα θηλάζω και μετά δίνω συμπλήρωμα. Αυτό με εξαίρεση 10 φορές που κοιμήθηκε μόνο με θηλασμό, χωρίς συμπλήρωμα.

Σήμερα είναι 40 ημερών και πίνει 500ml την ημέρα συμπλήρωμα, παίρνει 45-50 γρ βάρος την ημέρα και σύμφωνα με τον παιδίατρο θηλάζει άλλα 500ml την ημέρα.

Για να αυξήσουμε το θηλασμό, όλες αυτές τις μέρες δοκιμάσαμε πολλά: μαραθώνιους θηλασμούς, δοκιμαστικά 24ωρα χωρίς συμπλήρωμα που κατέληγαν σε πολύ κλάμα, αντλήσεις με απλό ηλεκτρικό θήλαστρο ενδιάμεσα των γευμάτων, πιπίλα για να αποκοιμιέται χωρίς συμπλήρωμα.

Αυξήθηκε το γάλα μου σίγουρα σε σχέση με την πρώτη μέρα, όμως και πάλι δεν τον έχω φτάσει στην ποσότητα που θέλει.

Θα ήθελα τη γνώμη σας στα εξής:

1) όντως έπρεπε την πρώτη ημέρα στο μαιευτήριο να πάρει συμπλήρωμα; Μήπως αυτό μας κόστισε τον αποκλειστικό θηλασμό;

2) έχουμε ακόμα το χρόνο να πετύχουμε αποκλειστικό θηλασμό; Την διάθεση και τον χρόνο τον έχουμε σίγουρα, ψάχνουμε τον τρόπο!

 

 

Α. 38

Β. αγόρι

Γ. ΦΤ

Δ. Επισκληρίδιος

Ε. Όχι

Ε. Όχι

 

1. 22/2 (γέννηση) 2920

23/2 2670

24/2 2690

25/2 2700

28/2 2810

4/3 3060

8/3 3240

19/3 3790

3/4 4470

 

2. 5-6

3. Σε όλα

4. 60-150 ml

5. 500ml

6. Ηλεκτρικό θήλαστρο, avent philips.

 

7. Κάνω συστηματικές αντλήσεις για δυο μέρες ενδιάμεσα των γευμάτων και μετά τις σταματώ για 4 μέρες γιατί πονούν οι θηλές

7α. 3-4

7β. Μεταξύ 08.00 και 23.00

7γ. 15 λεπτά κάθε στήθος

 

 

8. 5-6 (άλλάζουμε πριν από κάθε γεύμα)

 

9. Μία το πρωί, κάποιες φορές δεύτερη το απόγευμα

 

10. Κάθε πρωί μεταξύ 5-6 βογκά στον ύπνο του. Τις τελευταίες δυο μέρες ξεκίνησαν κολικοί το απόγευμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 68
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Από την δική μου εμπερία τα 15 λεπτα είναι πολύ λίγα. Εμενα μπορει να είναι κ 2 ωρες στο στηθος κ μετα από 15 λεπτα να ξαναζηταει.

Παντως, νομίζω, ότι με τη συνεχή προσπαθεια θα φτασεις στον αποκλειστικό θηλασμό. Πρέπει να μειωνεις σταδιακα το συμπλήρωμα. Θα σου απαντησουν κ οι πιο εμπειρες.

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω μπορειτε να τα καταφερετε μειωνοντας σταδιακα τη ποσοτητα του ξενου.. Οτι βογκαστον υπνο του μαλλον ειναι κολικοι, κι.εμενα η μικρη το παθαινε..

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα νεογέννητα χάνουν περίπου 300 γρ τις πρώτες τρεις μέρες της ζωής τους. Εννοείται ότι δεν έπρεπε να δώσουν συμπλήρωμα γι'αυτόν το λόγο. Μπορείς ακόμα να θηλάσεις. Απλά χρειάζεται επιμονή και υπομονή. Δίνεις στήθος όποτε το ζητήσει και όσο το ζητήσει.

Link to comment
Share on other sites

Για να σε παρηγορησω...κι εγω μετα τις 40 μερες καταφερα τον αποκλειστικό θηλασμό,αλλά εδινα μόνο ενα γευμα ξένο γάλα.το μόνο σίγουρο είναι οτι μπορείς να τα καταφέρεις.μη μπαίνεις στη διαδικασία να ζυγίζεις το παιδί καθε μέρα.μέχρι μα αυξηθεί η παραγωγή σου θα χάσει βάρος και είναι φυσιολογικό.

στο μαιευτήριο δεν χρειαζόταν να δώσεις συμπλήρωμα αλλά δεν εχει κανένα κόστος στον αποκλειστικό θηλασμό,αν πραγματικά το θέλεις.η γνώμη μου συμφωνα και με τξ δική μου εμπειρία...ειναι να ελλατώνεις σταδιακά το συμπλήρωμα.ανα εβδομάδα νομίζω πως είμαι καλά.καλή επιτυχία λοιπόν

TBlYp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα ValeriaP ! Κοιτα,το νινακι σου γεννηθηκε σε φυσιολογικα κιλα οποτε δεν ηταν απαραιτητο το συμπληρωμα.Συνηθως δινεται ξενο οταν ειναι μικρουλι το μωρακι κ δεν μπορει να πιασει καλα τη θηλη(λογω επιπεδης η εισεχουσας θηλης),κ για να μη χασει πολυτιμη ενεργεια σ αυτη του την προσπαθεια!Οταν λοιπον `πιανει ` καλα το μωρο εσυ οφειλεις να τρως πολυ καλα ετσι ωστε το γαλα σου να <παχυνει> κ να γινει πιο θρεπτικο.

 

Τωρα, οσον αφορα την αντληση , πρεπει να γινεται μεθοδικα γιατι αλλιως χαλας την ποιοτητα του γαλακτος.Δε μπορεις να αντλεις δυο μερες κ τεσσερις οχι.Μπερδευεις την παραγωγη κ χανει το ρυθμο της!

 

Επισης,κοψε το συμπληρωμα σιγα σιγα αφαιρωντας λιγα γραμμαρια καθε φορα.Οποιδηποτε αλλαγη κ ειδικα στη διατροφη συγχυζει απιστευτα το μωρο σου.

Οταν το βαζεις στο στηθος κ κλαιει , δοκιμασε να αλλαξεις στηθος.Θα σου ακουστει γελοιο αλλα εκεινο ξερει καλυτερα που υπαρχει το γαλα που χρειαζεται εκεινη τη στιγμη!

 

Θα τα καταφερεις σιγουρα!Ο επιμενων νικα:-P!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα ValeriaP ! Κοιτα,το νινακι σου γεννηθηκε σε φυσιολογικα κιλα οποτε δεν ηταν απαραιτητο το συμπληρωμα.Συνηθως δινεται ξενο οταν ειναι μικρουλι το μωρακι κ δεν μπορει να πιασει καλα τη θηλη(λογω επιπεδης η εισεχουσας θηλης),κ για να μη χασει πολυτιμη ενεργεια σ αυτη του την προσπαθεια!Οταν λοιπον `πιανει ` καλα το μωρο εσυ οφειλεις να τρως πολυ καλα ετσι ωστε το γαλα σου να <παχυνει> κ να γινει πιο θρεπτικο.

 

Τωρα, οσον αφορα την αντληση , πρεπει να γινεται μεθοδικα γιατι αλλιως χαλας την ποιοτητα του γαλακτος.Δε μπορεις να αντλεις δυο μερες κ τεσσερις οχι.Μπερδευεις την παραγωγη κ χανει το ρυθμο της!

 

Επισης,κοψε το συμπληρωμα σιγα σιγα αφαιρωντας λιγα γραμμαρια καθε φορα.Οποιδηποτε αλλαγη κ ειδικα στη διατροφη συγχυζει απιστευτα το μωρο σου.

Οταν το βαζεις στο στηθος κ κλαιει , δοκιμασε να αλλαξεις στηθος.Θα σου ακουστει γελοιο αλλα εκεινο ξερει καλυτερα που υπαρχει το γαλα που χρειαζεται εκεινη τη στιγμη!

 

Θα τα καταφερεις σιγουρα!Ο επιμενων νικα:-P!

Link to comment
Share on other sites

Μου κανει παντως εντυπωση που σου συστησαν συμπλήρωμα με αυτά τα κιλά. Στο Ιασω που γεννησα εγω σεβονταν πολύ τι θηλασμο κ σε απετρεπαν από συμπλήρωμα αν τα κιλα ηταν καλα κ το βρεφος τελειομηνο. Βεβαια ακουσα κ μια παιδιατρο που συστηνε συμπλήρωμα σε αγορακι 37 εβδομάδων 2700 κιλα. Φαινεται είναι αναλογα που θα πεσεις. Αυτή που ειχε αναλαβει τον δικο μου ήταν πολύ θετικη στον αποκλειστικο θηλασμο

Link to comment
Share on other sites

Βαλερια γεια σου και να σου ζησει το μωρακι σου.

 

Μπορεις ακομα να εδραιώσεις θηλασμο. εγω τα καταφερα πολύ αργοτερα από εσενα.

 

Θελει επιμονη, συστηματικες αντλήσεις και πολλες ωρες το μωρο στο στηθος. από αυτά που γραφεις καταλαβαινω πως πρεπει να αυξησεις τους θηλασμούς και τις αντλήσεις. θελεις 8-12 θηλασμούς το 24ωρο και οπωσδήποτε κατά τη διαρκεια της νυχτας.

 

Το θηλαστρο που εχεις μπορει να μην είναι καταλληλο και γιαυτο να σε ποναει. καλυτερα να νοίκιαζες ένα νοσοκομειακο διπλης αντλησης μεχρι να εδραιώσεις τον θηλασμο.

 

επισης μην κανεις πειραματα και ταλαιπωρεις το μωρο. θα του μειωνεις λιγο-λιγο το συμπλήρωμα και καθως θα αυξάνεται το γαλα σου, θα κοβεις γευματα. αυτή η διαδικασια θα παρει πολύ καιρο. μην το πιεζεις, είναι δυσκολο και κοπουν 500 μλ συμπλήρωμα αμεσως.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, καλησπέρα στην Αγλαΐα!

 

Έχουμε ένα αγοράκι 40 ημερών, ακολουθούμε μεικτή διατροφή και θέλουμε να κόψουμε το συμπλήρωμα.

Την δεύτερη ημέρα στο μαιευτήριο, έχασε 250 γραμμάρια και μας είπαν να του δώσουμε συμπλήρωμα. Από τότε και ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ, πρώτα θηλάζω και μετά δίνω συμπλήρωμα. Αυτό με εξαίρεση 10 φορές που κοιμήθηκε μόνο με θηλασμό, χωρίς συμπλήρωμα.

Σήμερα είναι 40 ημερών και πίνει 500ml την ημέρα συμπλήρωμα, παίρνει 45-50 γρ βάρος την ημέρα και σύμφωνα με τον παιδίατρο θηλάζει άλλα 500ml την ημέρα.

Για να αυξήσουμε το θηλασμό, όλες αυτές τις μέρες δοκιμάσαμε πολλά: μαραθώνιους θηλασμούς, δοκιμαστικά 24ωρα χωρίς συμπλήρωμα που κατέληγαν σε πολύ κλάμα, αντλήσεις με απλό ηλεκτρικό θήλαστρο ενδιάμεσα των γευμάτων, πιπίλα για να αποκοιμιέται χωρίς συμπλήρωμα.

Αυξήθηκε το γάλα μου σίγουρα σε σχέση με την πρώτη μέρα, όμως και πάλι δεν τον έχω φτάσει στην ποσότητα που θέλει.

Θα ήθελα τη γνώμη σας στα εξής:

1) όντως έπρεπε την πρώτη ημέρα στο μαιευτήριο να πάρει συμπλήρωμα; Μήπως αυτό μας κόστισε τον αποκλειστικό θηλασμό;

2) έχουμε ακόμα το χρόνο να πετύχουμε αποκλειστικό θηλασμό; Την διάθεση και τον χρόνο τον έχουμε σίγουρα, ψάχνουμε τον τρόπο!

 

 

Α. 38

Β. αγόρι

Γ. ΦΤ

Δ. Επισκληρίδιος

Ε. Όχι

Ε. Όχι

 

1. 22/2 (γέννηση) 2920

23/2 2670

24/2 2690

25/2 2700

28/2 2810

4/3 3060

8/3 3240

19/3 3790

3/4 4470

 

2. 5-6

3. Σε όλα

4. 60-150 ml

5. 500ml

6. Ηλεκτρικό θήλαστρο, avent philips.

 

7. Κάνω συστηματικές αντλήσεις για δυο μέρες ενδιάμεσα των γευμάτων και μετά τις σταματώ για 4 μέρες γιατί πονούν οι θηλές

7α. 3-4

7β. Μεταξύ 08.00 και 23.00

7γ. 15 λεπτά κάθε στήθος

 

 

8. 5-6 (άλλάζουμε πριν από κάθε γεύμα)

 

9. Μία το πρωί, κάποιες φορές δεύτερη το απόγευμα

 

10. Κάθε πρωί μεταξύ 5-6 βογκά στον ύπνο του. Τις τελευταίες δυο μέρες ξεκίνησαν κολικοί το απόγευμα.

 

Η απώλεια βαρους ηταν φυσιολογικη, το συμπλήρωμα πιθανόν να μην χρειαζόταν.

 

1. Τα γεύματα σας ειναι λιγα, θελεις 8-12 θηλασμούς το 24ωρο.

2. Το θηλαστρο σου ειναι ακατάλληλο, πρέπει να νοικιάσεις νοσοκομειακο.

3. Οι αντλησεις σου ειναι λίγες, καλο θα ηταν να αντλεις κάθε 2-3 ωρες κι οπωσδήποτε μια βραδινη αντληση μεταξυ 12-6πμ.

4. Οι θηλες σου δεν πρέπει να πονούν με τις αντλησεις, κατι γίνεται λαθος. Επίσης δεν πρέπει να σταματας για 4 μερες! ο,τι χτίζεις με τις αντλησεις το γκρεμιζεις με την παύση σου!

 

Καταρχάς λοιπον πρέπει να νοικιάσεις επαγγελματικό θηλαστρο και να αυξήσεις θηλασμούς και αντλησεις.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...
Οταν λέτε να μειωθεί σταδιακά το συμπλήρωμα τι εννοείτε;

Εννοούμε κάθε 2-3 μέρες να δίνεις πχ 20 μλ λιγότερο συμπλήρωμα, μέχρι να φτάσεις να μην δίνεις καθόλου και να επιτύχεις αποκλειστικό θηλασμό. Όταν θα δώσεις λιγότερο συμπλήρωμα, αυτο που θα συμβει είναι ότι δεν θα χορτάσει το μωρό, θα έχει περισσότερη γκρίνια, και θα πεινάει περισσότερο, οπότε και πρέπει να το βάζεις συχνότερα στο στήθος, ώστε να αυξηθεί η δική σου παραγωγή. Εξαρτάται βέβαια και από το πόσο συμπλήρωμα πίνει, γιατί αν πίνει πχ 60 μλ οκ, αλλά αν έχει φτάσει να πίνει 150 μλ σημαίνει στην ουσία ότι δεν πίνει σχεδόν καθόλου στον θηλασμό, απλώς πιπιλάει και περιμένει πότε θα έρθει η ώρα για το μπιμπερό. Επίσης παίζει ρόλο το αν πίνει από συμβατικό μπιμπερό που απλώς ρέει το γάλα αβίαστα ή από τα μπιμπερό που μιμούνται τον θηλασμό (π.χ. calma), οπότε το μωρό πρέπει να προσπαθήσει και να κάνει τις θηλαστικές κινήσεις ακόμα κι όταν πίνει το συμπλήρωμα. Γενικά αν πίνει πολύ συμπλήρωμα, το μωρό θα φέρει μεγαλύτερη αντίσταση και θα έχει περισσότερη γκρίνια οπότε θα χρειαστεί περοσσότερη επιμονή κι υπομονή.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Οταν λέτε να μειωθεί σταδιακά το συμπλήρωμα τι εννοείτε;

 

Εννοούμε την πολυ μικρη μειωση του συμπληρωματος με στόχο το μωρο να μην πειναει με την απουσία των λίγων μλ κι η μαμα να αυξήσει την παραγωγη της βάζοντας το μωρο στο στηθος για να πιει τα λιγα αυτα μλ.

Αλλα θέλεις να μιλήσουμε για κατι συγκεκριμένο;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι!

Τελικά καταφέραμε αποκλειστικό θηλασμό στους 2 1/2 μήνες. Κόψαμε εντελώς ολόκληρα γεύματα, πεινούσε νωρίτερα και θήλαζε νωρίτερα. Τελευταίο κόψαμε το βραδινό που ήταν 150ml και αυτό μειώθηκε σταδιακά και σε ποσότητα. Είχα σταματήσει επίσης τις αντλήσεις με θήλαστρο. Ήταν πιο εύκολο από ό,τι περίμενα.

Θέλει απλά επιμονή! Είναι τέλειο να θηλάζεις αποκλειστικά, χαίρομαι πάρα πολύ που τα καταφέραμε!

Σας ευχαριστώ για τη βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι!

Τελικά καταφέραμε αποκλειστικό θηλασμό στους 2 1/2 μήνες. Κόψαμε εντελώς ολόκληρα γεύματα, πεινούσε νωρίτερα και θήλαζε νωρίτερα. Τελευταίο κόψαμε το βραδινό που ήταν 150ml και αυτό μειώθηκε σταδιακά και σε ποσότητα. Είχα σταματήσει επίσης τις αντλήσεις με θήλαστρο. Ήταν πιο εύκολο από ό,τι περίμενα.

Θέλει απλά επιμονή! Είναι τέλειο να θηλάζεις αποκλειστικά, χαίρομαι πάρα πολύ που τα καταφέραμε!

Σας ευχαριστώ για τη βοήθεια!

 

Συγχαρητήρια και καλη συνέχεια!!!!!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
Καλησπέρα και πάλι!

Τελικά καταφέραμε αποκλειστικό θηλασμό στους 2 1/2 μήνες.

 

Καλησπερα και συγχαρητηρια! Θηλαζω και εγω αποκλειστικα 2 1/2 μηνες και δεν εχω δωσει ποτε συμπληρωμα! Ηθελα ομως να ρωτησω πως καταλαβαινω αν εχει εδραιωθει ο θηλασμος; Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι!

Τελικά καταφέραμε αποκλειστικό θηλασμό στους 2 1/2 μήνες.

 

Καλησπερα και συγχαρητηρια! Θηλαζω και εγω αποκλειστικα 2 1/2 μηνες και δεν εχω δωσει ποτε συμπληρωμα! Ηθελα ομως να ρωτησω πως καταλαβαινω αν εχει εδραιωθει ο θηλασμος; Ευχαριστω!

Εγω το ένιωσα στους τρεις μηνες περίπου...Το στηθος σταματά να πρηζεται και να στάζει. Στην αρχή μπορει να νομίζεις οτι δεν εχεις γαλα αλλα τελικα "συγχρονίζεται" ο οργανισμός και το στηθος παράγει γαλα την ωρα του θηλασμού απευθείας.φοβερή μηχανή!!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 χρόνια μετά...
On 27/6/2014 at 11:36 ΜΜ, ValeriaP είπε:

Καλησπέρα και πάλι!

Τελικά καταφέραμε αποκλειστικό θηλασμό στους 2 1/2 μήνες. Κόψαμε εντελώς ολόκληρα γεύματα, πεινούσε νωρίτερα και θήλαζε νωρίτερα. Τελευταίο κόψαμε το βραδινό που ήταν 150ml και αυτό μειώθηκε σταδιακά και σε ποσότητα. Είχα σταματήσει επίσης τις αντλήσεις με θήλαστρο. Ήταν πιο εύκολο από ό,τι περίμενα.

Θέλει απλά επιμονή! Είναι τέλειο να θηλάζεις αποκλειστικά, χαίρομαι πάρα πολύ που τα καταφέραμε!

Σας ευχαριστώ για τη βοήθεια!

Καλησπέρα!Με αφορμή αυτό το ποστ που μου έδωσε δύναμη θα ήθελα να γράψω κι εγώ τον πόνο μου!Γέννησα στις 14/9 ένα κοριτσάκι 3 κιλά με καισαρική τομή!Λόγω κακής ενημέρωσης που είχα ήδη από το μαιευτήριο και βλακείας δικής μου που δεν το έψαξα καθότι πρωτάρα έκανα από την αρχή πολλά λάθη στην προσέγγιση του θηλασμού,όπως να θηλάζω ανά 3 ώρες με το χρονόμετρο 10 λεπτά σε κάθε στήθος και να δίνω συμπλήρωμα σε όλα τα γεύματα.Στο συμπλήρωμα με έσπρωξε η παιδίατρος που δυο μέρες αφού ήρθαμε σπίτι και το μωρό είχε χάσει το 10% του βάρους,ήταν 2.720, πίεσε το στήθος μου και επειδή δεν βγήκε τίποτα σαν να μην ήμουν μπροστά έκανε νόημα σε συγγενείς μου ότι δεν έχω καθόλου γάλα!Από τότε έπεσα πάρα πολύ ψυχολογικά και με τον φόβο μην αφήσω νηστικό το μωρό θήλαζα πρώτα αλλά έδινα πάντα συμπλήρωμα έπειτα!Ώσπου κάποια στιγμή το μωρό δυσανασχέτησε και δεν ήθελε να κάθεται καθόλου!Πέταγε τη θηλή και έβαζε τα κλάματα!Δεν το έβαλα κάτω,διάβασα πολλά θέματα εδώ μέσα,έμαθα για τον επαναγαλακτισμό,έφερα μαία στο σπίτι,νοίκιασα νοσοκομειακό θήλαστρο το οποίο έχω ακόμα και άρχισα προσπάθειες!Ωστόσο επειδή είμαι αρκετές μέρες μόνη μου χωρίς βοήθεια δεν έκανα σύμφωνα με το πρωτόκολλο τις προσπάθειες!Τις τελευταίες μέρες βάζω το μωρό όσο μπορώ πάνω μου,προσπαθώ ανά 2 ώρες,το οποίο πλέον κάθεται,όχι σε τρελούς χρόνους αλλά δε δείχνει την αρνητική συμπεριφορά που έδειχνε.Σε αυτό βοήθησε και η μαία που μου διόρθωσε λίγο και τη στάση που θήλαζα.Όταν είναι χορτάτη από το ξένο ή το βράδυ προσπαθώ να κάνω αντλήσεις.Δεν έχω πολλές μέρες που μπήκα πάλι σε αυτή την προσπάθεια αλλά όσες ζήσατε κάτι ανάλογο ή ξέρετε θα έχει αποτέλεσμα με τον τρόπο που το κάνω ή ταλαιπωρώ το μωρό και τον εαυτό μου που πλέον είναι κουρέλι ψυχολογικά;Σόρρυ για το τόσο μεγάλο ποστ!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Katerinask88 είπε:

Καλησπέρα!Με αφορμή αυτό το ποστ που μου έδωσε δύναμη θα ήθελα να γράψω κι εγώ τον πόνο μου!Γέννησα στις 14/9 ένα κοριτσάκι 3 κιλά με καισαρική τομή!Λόγω κακής ενημέρωσης που είχα ήδη από το μαιευτήριο και βλακείας δικής μου που δεν το έψαξα καθότι πρωτάρα έκανα από την αρχή πολλά λάθη στην προσέγγιση του θηλασμού,όπως να θηλάζω ανά 3 ώρες με το χρονόμετρο 10 λεπτά σε κάθε στήθος και να δίνω συμπλήρωμα σε όλα τα γεύματα.Στο συμπλήρωμα με έσπρωξε η παιδίατρος που δυο μέρες αφού ήρθαμε σπίτι και το μωρό είχε χάσει το 10% του βάρους,ήταν 2.720, πίεσε το στήθος μου και επειδή δεν βγήκε τίποτα σαν να μην ήμουν μπροστά έκανε νόημα σε συγγενείς μου ότι δεν έχω καθόλου γάλα!Από τότε έπεσα πάρα πολύ ψυχολογικά και με τον φόβο μην αφήσω νηστικό το μωρό θήλαζα πρώτα αλλά έδινα πάντα συμπλήρωμα έπειτα!Ώσπου κάποια στιγμή το μωρό δυσανασχέτησε και δεν ήθελε να κάθεται καθόλου!Πέταγε τη θηλή και έβαζε τα κλάματα!Δεν το έβαλα κάτω,διάβασα πολλά θέματα εδώ μέσα,έμαθα για τον επαναγαλακτισμό,έφερα μαία στο σπίτι,νοίκιασα νοσοκομειακό θήλαστρο το οποίο έχω ακόμα και άρχισα προσπάθειες!Ωστόσο επειδή είμαι αρκετές μέρες μόνη μου χωρίς βοήθεια δεν έκανα σύμφωνα με το πρωτόκολλο τις προσπάθειες!Τις τελευταίες μέρες βάζω το μωρό όσο μπορώ πάνω μου,προσπαθώ ανά 2 ώρες,το οποίο πλέον κάθεται,όχι σε τρελούς χρόνους αλλά δε δείχνει την αρνητική συμπεριφορά που έδειχνε.Σε αυτό βοήθησε και η μαία που μου διόρθωσε λίγο και τη στάση που θήλαζα.Όταν είναι χορτάτη από το ξένο ή το βράδυ προσπαθώ να κάνω αντλήσεις.Δεν έχω πολλές μέρες που μπήκα πάλι σε αυτή την προσπάθεια αλλά όσες ζήσατε κάτι ανάλογο ή ξέρετε θα έχει αποτέλεσμα με τον τρόπο που το κάνω ή ταλαιπωρώ το μωρό και τον εαυτό μου που πλέον είναι κουρέλι ψυχολογικά;Σόρρυ για το τόσο μεγάλο ποστ!

 

Εννοείται ότι δεν ταλαιπωρείς το μωρό, γίνεται αυτό που πας να κάνεις, μην αμφιβάλλεις. Θα θηλάζεις κάθε 2 ώρες, ή πιο συχνά αν θέλει, και θα επιμένεις 15-20 λεπτά ανά στήθος. Αν δε θέλει λόγω πείνας, θα διακόπτεις, θα δίνεις λίγες γουλιές μπουκάλι και θα συνεχίζεις. Θα κάνεις μαλλάξεις και θα αλλάζεις πολλές φορές στήθος αν χρειαστεί, κάθε φορά που βλέπεις να μη θηλάζει ενεργά. 

Αν μέσα στη μέρα, βάζει τα χέρια στο στόμα, κλαίει, ή οτιδήποτε γενικά που φαίνεται κάτι να θέλει, βάζεις στο στήθος. Ας έχει και δέκα λεπτά που έφαγε.

Τα μπουκάλια , μία άποψη είναι να τα κόβεις ένα ένα, δηλαδή κόβεις ένα μπουκάλι τελείως σήμερα και θηλάζεις μπορεί και 2-3 ώρες σερί χωρίς να δώσεις, μετά από 2-3  μέρες κόβεις άλλο ένα (όχι σε 2 διαδοχικά γεύματα) και τελικά σε 2 βδομάδες τα έχεις κόψει όλα. Εγώ αυτό έκανα και δεν είχα θέμα, αλλά δεν έδινα πολύ έτσι κι αλλιώς σε κάθε μπουκάλι, ήταν όντως συμπλήρωμα, όχι πλήρες γεύμα. Μία άλλη άποψη είναι να μειώνεις λίγο λίγο το πόσο είναι το συμπλήρωμα σε όλα τα γεύματα. Αν δηλαδή δίνεις 60 ml  σε κάθε γέυμα, τα κάνεις 40. Σε λίγες μέρες 20, κλπ.

Μην βάζεις θήλαστρο αν το μωρό θηλάζει. Το βασικό είναι να μπει το μωρό στο στήθος, μετά όσο θηλάζει, τόσο θα αυξάνεται το γάλα σου. Μπορείς να βάλεις θήλαστρο μερικές φορές τη μέρα, αλλά αν εναλλακτικά μπορείς να βάλεις το μωρό στο στήθος, χίλιες φορές ξεφορτώσου το θήλαστρο και θήλασε.

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, Katerinask88 είπε:

Καλησπέρα!Με αφορμή αυτό το ποστ που μου έδωσε δύναμη θα ήθελα να γράψω κι εγώ τον πόνο μου!Γέννησα στις 14/9 ένα κοριτσάκι 3 κιλά με καισαρική τομή!Λόγω κακής ενημέρωσης που είχα ήδη από το μαιευτήριο και βλακείας δικής μου που δεν το έψαξα καθότι πρωτάρα έκανα από την αρχή πολλά λάθη στην προσέγγιση του θηλασμού,όπως να θηλάζω ανά 3 ώρες με το χρονόμετρο 10 λεπτά σε κάθε στήθος και να δίνω συμπλήρωμα σε όλα τα γεύματα.Στο συμπλήρωμα με έσπρωξε η παιδίατρος που δυο μέρες αφού ήρθαμε σπίτι και το μωρό είχε χάσει το 10% του βάρους,ήταν 2.720, πίεσε το στήθος μου και επειδή δεν βγήκε τίποτα σαν να μην ήμουν μπροστά έκανε νόημα σε συγγενείς μου ότι δεν έχω καθόλου γάλα!Από τότε έπεσα πάρα πολύ ψυχολογικά και με τον φόβο μην αφήσω νηστικό το μωρό θήλαζα πρώτα αλλά έδινα πάντα συμπλήρωμα έπειτα!Ώσπου κάποια στιγμή το μωρό δυσανασχέτησε και δεν ήθελε να κάθεται καθόλου!Πέταγε τη θηλή και έβαζε τα κλάματα!Δεν το έβαλα κάτω,διάβασα πολλά θέματα εδώ μέσα,έμαθα για τον επαναγαλακτισμό,έφερα μαία στο σπίτι,νοίκιασα νοσοκομειακό θήλαστρο το οποίο έχω ακόμα και άρχισα προσπάθειες!Ωστόσο επειδή είμαι αρκετές μέρες μόνη μου χωρίς βοήθεια δεν έκανα σύμφωνα με το πρωτόκολλο τις προσπάθειες!Τις τελευταίες μέρες βάζω το μωρό όσο μπορώ πάνω μου,προσπαθώ ανά 2 ώρες,το οποίο πλέον κάθεται,όχι σε τρελούς χρόνους αλλά δε δείχνει την αρνητική συμπεριφορά που έδειχνε.Σε αυτό βοήθησε και η μαία που μου διόρθωσε λίγο και τη στάση που θήλαζα.Όταν είναι χορτάτη από το ξένο ή το βράδυ προσπαθώ να κάνω αντλήσεις.Δεν έχω πολλές μέρες που μπήκα πάλι σε αυτή την προσπάθεια αλλά όσες ζήσατε κάτι ανάλογο ή ξέρετε θα έχει αποτέλεσμα με τον τρόπο που το κάνω ή ταλαιπωρώ το μωρό και τον εαυτό μου που πλέον είναι κουρέλι ψυχολογικά;Σόρρυ για το τόσο μεγάλο ποστ!

Καταρχάς μπράβο για την προσπάθεια που κάνεις!

 

Θα μπορούσες να θηλαζεις και περπατώντας για να κάθεται περισσότερη ώρα ή να το αφήνεις να νανουριζεται με πιπιλισμα που επίσης βοηθά την παραγωγή. Απέφυγε την πιπιλα και θήλαζε τουλάχιστον μία φορά και την νύχτα. Αν ξυπνά δωσε στηθος νομίζω θα το δεχτει καλύτερα κοιμησμενη.

 

Εφόσον έχεις λάβει ενημέρωση από σύμβολο θηλασμού είσαι ένα βήμα κοντά στην επιτυχία. Λογικά θα σου πει ποτέ να μειώσεις και το συμπλήρωμα (αφού αντλεις θα δίνεις κ δικό σου γάλα) και το μωρό θα θηλάζει περισσότερο. Θα τα καταφέρεις εχε υπομονη, να σου ζησει!

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Καταρχάς μπράβο για την προσπάθεια που κάνεις!

 

Θα μπορούσες να θηλαζεις και περπατώντας για να κάθεται περισσότερη ώρα ή να το αφήνεις να νανουριζεται με πιπιλισμα που επίσης βοηθά την παραγωγή. Απέφυγε την πιπιλα και θήλαζε τουλάχιστον μία φορά και την νύχτα. Αν ξυπνά δωσε στηθος νομίζω θα το δεχτει καλύτερα κοιμησμενη.

 

Εφόσον έχεις λάβει ενημέρωση από σύμβολο θηλασμού είσαι ένα βήμα κοντά στην επιτυχία. Λογικά θα σου πει ποτέ να μειώσεις και το συμπλήρωμα (αφού αντλεις θα δίνεις κ δικό σου γάλα) και το μωρό θα θηλάζει περισσότερο. Θα τα καταφέρεις εχε υπομονη, να σου ζησει!

Ευχαριστώ για την απάντηση!!Δεν ξέρω τι να πω!Έχω απογοητευθεί που δε βλέπω ακόμα αποτέλεσμα!Μακάρι να πάνε όλα καλά!

Link to comment
Share on other sites

On 10/12/2019 at 9:55 ΜΜ, Katerinask88 είπε:

Ευχαριστώ για την απάντηση!!Δεν ξέρω τι να πω!Έχω απογοητευθεί που δε βλέπω ακόμα αποτέλεσμα!Μακάρι να πάνε όλα καλά!

Κάνω μία ανανέωση ώστε να φανεί το θέμα στα πρόσφατα κ να λάβεις κ άλλες απαντήσεις από μανουλες που ίσως σε βοηθησουν παραπάνω. 

 

Όπως σου είπα κ pm πιστεύω πως εφόσον έχεις καθοδήγηση από ειδικό θα δεις αποτέλεσμα. Είναι ανθρώπινο να απογοητεύομαστε όταν οι συνθήκες δεν ειναι ευνοϊκές. Αν νιώθεις πως δεν αντέχεις, ο αποκλειστικός θηλασμός δεν είναι αυτοσκοπός κ πολλά μωρακια θηλασαν για μήνες ενώ έκαναν μεικτή διατροφή. Αν πάλι πινει στο τέλος μόνο μπουκάλι μην απογοητευτείς. Έκανες την προσπάθεια σου, έκανες ότι καλύτερο μπορούσες. Κ ή φόρμουλα γάλα είναι! :)

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
On 8/12/2019 at 10:34 ΜΜ, ΑΡΓΚ είπε:

 

Εννοείται ότι δεν ταλαιπωρείς το μωρό, γίνεται αυτό που πας να κάνεις, μην αμφιβάλλεις. Θα θηλάζεις κάθε 2 ώρες, ή πιο συχνά αν θέλει, και θα επιμένεις 15-20 λεπτά ανά στήθος. Αν δε θέλει λόγω πείνας, θα διακόπτεις, θα δίνεις λίγες γουλιές μπουκάλι και θα συνεχίζεις. Θα κάνεις μαλλάξεις και θα αλλάζεις πολλές φορές στήθος αν χρειαστεί, κάθε φορά που βλέπεις να μη θηλάζει ενεργά. 

Αν μέσα στη μέρα, βάζει τα χέρια στο στόμα, κλαίει, ή οτιδήποτε γενικά που φαίνεται κάτι να θέλει, βάζεις στο στήθος. Ας έχει και δέκα λεπτά που έφαγε.

Τα μπουκάλια , μία άποψη είναι να τα κόβεις ένα ένα, δηλαδή κόβεις ένα μπουκάλι τελείως σήμερα και θηλάζεις μπορεί και 2-3 ώρες σερί χωρίς να δώσεις, μετά από 2-3  μέρες κόβεις άλλο ένα (όχι σε 2 διαδοχικά γεύματα) και τελικά σε 2 βδομάδες τα έχεις κόψει όλα. Εγώ αυτό έκανα και δεν είχα θέμα, αλλά δεν έδινα πολύ έτσι κι αλλιώς σε κάθε μπουκάλι, ήταν όντως συμπλήρωμα, όχι πλήρες γεύμα. Μία άλλη άποψη είναι να μειώνεις λίγο λίγο το πόσο είναι το συμπλήρωμα σε όλα τα γεύματα. Αν δηλαδή δίνεις 60 ml  σε κάθε γέυμα, τα κάνεις 40. Σε λίγες μέρες 20, κλπ.

Μην βάζεις θήλαστρο αν το μωρό θηλάζει. Το βασικό είναι να μπει το μωρό στο στήθος, μετά όσο θηλάζει, τόσο θα αυξάνεται το γάλα σου. Μπορείς να βάλεις θήλαστρο μερικές φορές τη μέρα, αλλά αν εναλλακτικά μπορείς να βάλεις το μωρό στο στήθος, χίλιες φορές ξεφορτώσου το θήλαστρο και θήλασε.

Για καποιο λόγο σημερα ειδα την απάντηση!Ευχαριστω πολύ πολύ για τον χρόνο που διεθεσες!
 

Για να κανω μια ενημέρωση μεχρι τωρα!Το πρωινό γεύμα το είχα κόψει εύκολα εδώ και μέρες γιατί ξυπνούσα με γεμάτο στήθος!Δοκίμασα και σε επόμενα γεύματα, άλλα τα έκοψα όταν έβλεπα ότι δεν κλαίει μετά τον θηλασμό,γιατί κανένα μήνα πριν τσίριζε,και άλλα τα αντικατέστησα με δικό μου συμπλήρωμα που έβγαζα όταν δεν καθόταν να θηλάσει ικανοποιητικά ή καθόλου! Έχω καταλήξει να δίνω δυο γεύματα συμπλήρωμα πια απλά ίσως έκανα λάθος (;) είναι διαδοχικά,τα δύο τελευταία της μέρας! 
 

Κανω συχνα εναλλαγές ώστε να κάθεται οσο γίνεται αλλα με τίποτα δε φτανω αυτους τους χρόνους!Συνηθως κάθεται 10-15 λεπτά συνολικα!Κανει καλες θηλαστικες κινήσεις γι αυτό η μαία μου είπε ότι δεν μας πειράζει ο χρόνος σε αυτή την περίπτωση αρκει να τη βάζω αρκετά συχνα μέσα στη μέρα!Τη βάζω και πριν τις 2 ώρες!Δεν παραπονιέται αλλά έχω την αίσθηση ότι δεν αυξάνεται καλα το βάρος!Δε θελω να υστεριαζω και να τη ζυγίζω καθε μέρα οποτε θα σας πω μετα την Κυριακή με σιγουριά!Ποσο βάρος πρεπει να πάρει σε έναν μήνα ώστε να είμαστε εντάξει;Τώρα είναι 3 μηνών και 12 ημερών και στην μέτρηση ακριβώς στους 3 μήνες ήταν 5.300! 

Link to comment
Share on other sites

On 25/12/2019 at 2:48 ΠΜ, Katerinask88 είπε:

Για καποιο λόγο σημερα ειδα την απάντηση!Ευχαριστω πολύ πολύ για τον χρόνο που διεθεσες!
 

Για να κανω μια ενημέρωση μεχρι τωρα!Το πρωινό γεύμα το είχα κόψει εύκολα εδώ και μέρες γιατί ξυπνούσα με γεμάτο στήθος!Δοκίμασα και σε επόμενα γεύματα, άλλα τα έκοψα όταν έβλεπα ότι δεν κλαίει μετά τον θηλασμό,γιατί κανένα μήνα πριν τσίριζε,και άλλα τα αντικατέστησα με δικό μου συμπλήρωμα που έβγαζα όταν δεν καθόταν να θηλάσει ικανοποιητικά ή καθόλου! Έχω καταλήξει να δίνω δυο γεύματα συμπλήρωμα πια απλά ίσως έκανα λάθος (;) είναι διαδοχικά,τα δύο τελευταία της μέρας! 
 

Κανω συχνα εναλλαγές ώστε να κάθεται οσο γίνεται αλλα με τίποτα δε φτανω αυτους τους χρόνους!Συνηθως κάθεται 10-15 λεπτά συνολικα!Κανει καλες θηλαστικες κινήσεις γι αυτό η μαία μου είπε ότι δεν μας πειράζει ο χρόνος σε αυτή την περίπτωση αρκει να τη βάζω αρκετά συχνα μέσα στη μέρα!Τη βάζω και πριν τις 2 ώρες!Δεν παραπονιέται αλλά έχω την αίσθηση ότι δεν αυξάνεται καλα το βάρος!Δε θελω να υστεριαζω και να τη ζυγίζω καθε μέρα οποτε θα σας πω μετα την Κυριακή με σιγουριά!Ποσο βάρος πρεπει να πάρει σε έναν μήνα ώστε να είμαστε εντάξει;Τώρα είναι 3 μηνών και 12 ημερών και στην μέτρηση ακριβώς στους 3 μήνες ήταν 5.300! 

Χρόνια πολλά με υγεία! 

 

Μπράβο σας! Για το βάρος δεν ξέρω καθόλου να σου πω. Τα συμπληρώματα των ποσων mls είναι? Οι πάνες της πόσες είναι περίπου την μέρα? 

 

Αν δεν κάνω λάθος πρέπει να είναι τουλαχιστον 6-7 βαριές πανες. Αν λανθανω ας μου το ξανά θυμίσουν οι υπόλοιπες μανουλες! 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...