Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δώρο νονάς/νονού τώρα το πάσχα


Recommended Posts

κοριτσια καλησπερα. εχουμε μια απορια εγω κ η αδερφη μου που ειναι κ νονα! τωρα το πασχα η νονα πρεπει να παει στο βαφτιστικο λαμπαδα, τσουρεκι, αυγα. σωστα? το αν θα παει δωρο(παιχνιδι η ρουχα) ειναι θεμα νονας κ οχι εθιμο. ετσι μας ειπαν. αληθευει? το βαφτιστικο της αδερφης μου ειναι 4 ετων. κ του κανει δωρα στα γενεθλια του στη γιορτη του τα χρστουγεννα κ το πασχα. του εχει παρει κ ρουχα παπουτσια κ παιχνιδια. οταν παει παιχνιδια, μιλαμε για π.χ γιορτη 2 παιχνιδια η και 3. η π.χ χριστουγεννα ρουχο κ 1-2 παιχνιδι. με λιγα λογια τον ειχε η αδερφη μου στα πουπουλα. περσυ το πασχα ομως εκτος της λαμπαδας που ειχε πανω ενα αυτοκινητακι του πηρε παπουτσια αξιας 60 ευρω τσουρεκι, αυγο. κ δεν του πηρε τιποτα αλλο! οταν πηγε η αδερφη μου στη κουμπαρα της εδειξε στο βαφτιστικο (κ μπροστα η κουμπαρα) τι του πηρε. η ερωτηση της κουμπαρας(χωρις ιχνος ντροπης) τι αλλο πηρες? η αδερφη μου φυσικα εμεινε καγκελο. νευριασε τοσο που ειπε φετος θα παω λαμπαδα, τσουρεκι αυγα(κοκκινο κ σοκολατενιο) κ τιποτα αλλο. ειδα κ που το πηγα τι ακουσα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


κοριτσια καλησπερα. εχουμε μια απορια εγω κ η αδερφη μου που ειναι κ νονα! τωρα το πασχα η νονα πρεπει να παει στο βαφτιστικο λαμπαδα, τσουρεκι, αυγα. σωστα? το αν θα παει δωρο(παιχνιδι η ρουχα) ειναι θεμα νονας κ οχι εθιμο. ετσι μας ειπαν. αληθευει? το βαφτιστικο της αδερφης μου ειναι 4 ετων. κ του κανει δωρα στα γενεθλια του στη γιορτη του τα χρστουγεννα κ το πασχα. του εχει παρει κ ρουχα παπουτσια κ παιχνιδια. οταν παει παιχνιδια, μιλαμε για π.χ γιορτη 2 παιχνιδια η και 3. η π.χ χριστουγεννα ρουχο κ 1-2 παιχνιδι. με λιγα λογια τον ειχε η αδερφη μου στα πουπουλα. περσυ το πασχα ομως εκτος της λαμπαδας που ειχε πανω ενα αυτοκινητακι του πηρε παπουτσια αξιας 60 ευρω τσουρεκι, αυγο. κ δεν του πηρε τιποτα αλλο! οταν πηγε η αδερφη μου στη κουμπαρα της εδειξε στο βαφτιστικο (κ μπροστα η κουμπαρα) τι του πηρε. η ερωτηση της κουμπαρας(χωρις ιχνος ντροπης) τι αλλο πηρες? η αδερφη μου φυσικα εμεινε καγκελο. νευριασε τοσο που ειπε φετος θα παω λαμπαδα, τσουρεκι αυγα(κοκκινο κ σοκολατενιο) κ τιποτα αλλο. ειδα κ που το πηγα τι ακουσα.

 

Σωστά τα λες. Μόνο αυτά είναι σαν έθιμο, το δώρο είναι δική μας εφευρεση και αυτή. Πάντως το να πάρεις δώρο είναι καθαρά και μόνο επειδή το θέλεις. Αν το θέλει ας το πάρει, μόνο και μονο επειδή θα χαρεί το παιδί. Με τρόπο μπορεί να πει στην κουμπάρα της ότι είνια "αχάριστη" ή τελος πάντων αν δεν θέλει να το συζητήσει, ας της το δείξει ή ας απαντήσει καταλλήλως αν το επαναλάβει. Εγώ ότι είχε γίνει μια θεματάκι για το τι πήρα και δεν πήρα και άλλα ή κάτι ποιο ακριβό δεν απάντησα, αλλά με τον τρόπο μου μετά της έδωσα και κατάλαβε και πιστεψέ με πλέον δεν παίρνει τηλ. για το τι θέλει να της πάρω και πόσα δώρα, αλλά πάω εγώ ότι θέλω και μη σου πω ότι τώρα της πάω και περισσότερα που τα χαίρεται η μικρή μου.

Link to comment
Share on other sites

ξεχασα να πω οτι η κουμπαρα της εχει κ αλλο ενα παιδι 5 ετων κ αδερφη μου παντα μα παντα παει κ ενα μικρο δωρακι κ στο μεγαλο! ξεραμε οτι ετσι ειναι το εθιμο(δωρο λαμπαδα, τσουρεκι, αυγο) αλλα ειπαμε μηπως ειναι λαθος. κ οπως ειπες η αδερφη μου το παει κ δωρο γιατι το θελει. αν κ πιστευει οτι ειναι λιγο λαθος αυτο. πιστευει οτι το παιδι πρεπει(φυσικα οι γονεις βοηθανε σε αυτο) να καταλαβει οτι η νονα-νονος εχει υποχρεωση να παει λαμπαδα κ ειναι δικο του θεμα αν παρει παιχνιδι η οχι. ειναι λαθος το παιδι να πιστεψει οτι η νονα-νονος παει πακετο με δωρα!

Link to comment
Share on other sites

Εμεις το πασχα εχουμε εθιμο λαμπαδα,παπουτσια,αυγο,τσουρεκι.εγω στα αδερφακια των βαπτιστικων μου παω αυγουλακια πασχαλινα.

 

Αυτό ξέρω κι εγώ. Προσωπικά, δεν έχω ζητήσει ΠΟΤΕ απ τη νονά παπούτσια. Στους καιρούς μας θεωρώ αδιανόητο να απαιτήσεις απ το νονό να κάνει τέτοια έξοδα, ειδικά απ τη στιγμή που έχει και άλλες υποχρεώσεις. Όταν μάλιστα μου το προτείνουν εκείνοι αρνούμαι και τους ζητώ να πάρουν μια λαμπάδα μόνο. Επειδή πριν το Πάσχα έχει γενέθλια και μετά το Πάσχα γιορτή, τους έχω ξεκαθαρίσει πως δεν χρειάζεται δώρο κάθε λίγο ούτε και κάθε φορά που βρισκόμαστε.

 

Είναι λοιπόν οι απαιτήσεις (κρυφές ή φανερές) και των γονιών που παίζουν ρόλο...

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμάς οι νονοί των παιδιών φέρνουν λαμπάδες, παπούτσια και σοκολατένια αβγά. αλλά κι εμείς τους παίρνουμε κάποιο δωράκι (ρούχο, κάτι για το σπίτι κλπ).

 

έλεος με τα δώρα. κάποτε οι λαμπάδες είχαν πάνω ένα μικρό δωράκι και τώρα παίρνεις ολόκληρο (πανάκριβο) δώρο που σου δίνει δώρο μια απλή λαμπάδα...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου πονεμένη ιστορία..Εγώ από τους νονούς των παιδιών μου ποτέ δεν απαίτησα τίποτα ,όσες φορές και αν με πήραν τηλέφωνο,πάντα τους λέω μια απλή λαμπαδίτσα και τίποτε άλλο..Πάμε λοιπόν στην δική μου ιστορία..Έχω ένα βαπτιστήρι,που μένει σε άλλη πόλη,οπότε και τα δώρα τα στέλνω συστημένα με ελτα.ε,κάθε φορά με ρωτάνε γιατί δεν τα στέλνω με κούριερ..Το κορυφαίο τώρα..Προτιμώ για το Πάσχα να παίρνω μια απλή λαμπαδίτσα(γιατί τις λαμπάδες με τα παιχνίδια τις θεωρώ πολύ εμπορευματοποιημένες) και διαθέτω ένα μεγάλο ποσό για ρουχαλάκι καλό ή παπουτσάκια..Το περασμένο πάσχα λοιπόν μετά την παραλαβή του δώρου,με παίρνει τηλέφωνο η μαμά και μου λέει το εξής."Το φορεματάκι«9αξίας 80 ευρώ) της άρεσε πολύ,το ίδιο και το αυγό,η λαμπάδα όμως δεν της άρεσε καθόλου,μόλις την είδε έβαλε τα κλάματα,τι να σου πώ!".Και εγώ μένω έκπληκτη για το θράσος της,που αντί να μην μπει στην διαδικάσία να μου το πει και να πει στο μικρό ότι κάθε δώρο είναι από αγάπη,μου κάνει και σκηνικό.Ε,λοιπόν,εγώ έκτοτε έχω παγώσει..φαντάζομαι και με το δίκιο μου..

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου πονεμένη ιστορία..Εγώ από τους νονούς των παιδιών μου ποτέ δεν απαίτησα τίποτα ,όσες φορές και αν με πήραν τηλέφωνο,πάντα τους λέω μια απλή λαμπαδίτσα και τίποτε άλλο..Πάμε λοιπόν στην δική μου ιστορία..Έχω ένα βαπτιστήρι,που μένει σε άλλη πόλη,οπότε και τα δώρα τα στέλνω συστημένα με ελτα.ε,κάθε φορά με ρωτάνε γιατί δεν τα στέλνω με κούριερ..Το κορυφαίο τώρα..Προτιμώ για το Πάσχα να παίρνω μια απλή λαμπαδίτσα(γιατί τις λαμπάδες με τα παιχνίδια τις θεωρώ πολύ εμπορευματοποιημένες) και διαθέτω ένα μεγάλο ποσό για ρουχαλάκι καλό ή παπουτσάκια..Το περασμένο πάσχα λοιπόν μετά την παραλαβή του δώρου,με παίρνει τηλέφωνο η μαμά και μου λέει το εξής."Το φορεματάκι«9αξίας 80 ευρώ) της άρεσε πολύ,το ίδιο και το αυγό,η λαμπάδα όμως δεν της άρεσε καθόλου,μόλις την είδε έβαλε τα κλάματα,τι να σου πώ!".Και εγώ μένω έκπληκτη για το θράσος της,που αντί να μην μπει στην διαδικάσία να μου το πει και να πει στο μικρό ότι κάθε δώρο είναι από αγάπη,μου κάνει και σκηνικό.Ε,λοιπόν,εγώ έκτοτε έχω παγώσει..φαντάζομαι και με το δίκιο μου..

 

Καλα η μαμα απαραδεκτη αντι να πει στο παιδι της αυτο που λες.εννοειτε οτι εχεις παγωσει και με το δικιο σου.αλλα επειδη το παιδακι δε φταιει σε τιποτα εσυ καθε χρονο θα παιρνεις αυτα που ειναι να παιρνεις και αν σου ξαναπει τιποτα πες της οτι σαν νονα και εγω θελω να διαλεγω μονη μου για το βαφτιστηρι μου και δεν γινετε να εχουμε και τα ιδια γουστα με σενα(τη μαμα)αλλα θα το πεις στο χαβαλε αν μπορεις.αυτο που διαλεγω εγω για το παιδι μου κανει!αν για καποιο λογο δεν σας αρεσει κατι ή το αλλαζετε ή δε το φορατε.οσο αφορα τη λαμπαδα επειδη επειδη επεσε στο προσκηνιο επειδη δυστυχως ή ευτυχως τα παιδακια βλεπουν διαφορα στις τηλεορασεις μπορεις την επομενη φορα να ρωτησεις το παιδακι αν θελει καποια συγκεκριμενη λαμπαδα.και στο λεω αυτο επειδη ειναι μακρια γιατι αν το εβλεπες συχνα ολο και κατι θα ειχε πεταξει του στυλ αααα θελω αυτη τη λαμπαδα.ουτε και εμενα μου αρεσουνε οι λαμπαδες-παιχνιδι.μου αρεσουν οι κλασσικες και οι φινετσατες χωρις πολλα πολλα.αλλα ετσι μωρε για το καλο να χαρει το παιδακι.αλλα οσο αφορα αν θα παρεις ρουχο ή παπουτσι παιχνιδι ή οχι και το ποσο αυτων ειναι καθαρα δικο σου θεμα και προσωπικο και οικονομικο!

Link to comment
Share on other sites

θα σας πω οτι ξερω κοπελα που πηγαινει στο βαφτιστικο οτι της πει μαμα του παιδιου. δηλαδη παιρνει τηλ κ λεει στη κουμπαρα(η μαμα του παιδιου) της τι να παρει! π.χ λεει φετος το πασχα φερε μου ρουχο.

η κοπελα παρολο που υπερ-αγαπαει το βαφτιστικο της μου εχει πει οτι μετανιωσε που το βαφτισε. δε θελει να πει τιποτα στη μαμα του παιδιου γιατι λεει σιγουρα θα μαλωσουμε κ δεν θα μπορω να βλεπω το βαφτιστικο μου.

 

εχω ακουσει κ αλλα τρελα!!! γιαυτο κ ο κοσμος δεν θελει να βαφτιζει!

 

κ η μητερα μου μας εμαθε κ σέμενα κ στα αδερφια μου να μη λεμε στη νονα τι θελουμε! κ μας εμαθε να λεμε ευχαριστω ειτε μας αρεσει ειτε οχι αυτο που μας εφερε

Link to comment
Share on other sites

Προτιμώ για το Πάσχα να παίρνω μια απλή λαμπαδίτσα(γιατί τις λαμπάδες με τα παιχνίδια τις θεωρώ πολύ εμπορευματοποιημένες) και διαθέτω ένα μεγάλο ποσό για ρουχαλάκι καλό ή παπουτσάκια..Το περασμένο πάσχα λοιπόν μετά την παραλαβή του δώρου,με παίρνει τηλέφωνο η μαμά και μου λέει το εξής."Το φορεματάκι«9αξίας 80 ευρώ) της άρεσε πολύ,το ίδιο και το αυγό,η λαμπάδα όμως δεν της άρεσε καθόλου,μόλις την είδε έβαλε τα κλάματα,τι να σου πώ!".

Φέτος λοιπόν παίρνεις τηλέφωνο τη βαφτιστήρα και τη ρωτάς τι λαμπάδα θέλει. Το πιθανότερο είναι να σου πει ότι θέλει την τάδε λαμπάδα με δώρο, που διαφημίζεται στην τηλεόραση, αξίας 35-40 ευρώ. Αγοράζεις τη λαμπάδα και ένα φτηνό ρουχαλάκι συν τσουρέκι, αυγό και τα στέλνεις με κούριερ. Αποτέλεσμα: και εσύ χαλάς λιγότερα χρήματα, και το παιδί παίρνει το δώρο που θέλει, και η μαμά δεν χρειάζεται να τρέχει στο ταχυδρομείο για την παραλαβή του δέματος, άρα όλοι μένουν ευχαριστημένοι :mrgreen:

 

θα σας πω οτι ξερω κοπελα που πηγαινει στο βαφτιστικο οτι της πει μαμα του παιδιου. δηλαδη παιρνει τηλ κ λεει στη κουμπαρα(η μαμα του παιδιου) της τι να παρει! π.χ λεει φετος το πασχα φερε μου ρουχο.

Να τη χαίρεται τέτοια κουμπάρα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ρωτάτε ή σαν ρωτάνε τι παπούτσι θέλετε? σπορτέξ, πάνινα τύπου allstar ή δερμάτινο πεδιλάκι? Σαν νονά λέω να ρωτήσω... σαν μαμά?

Εσείς τι κάνετε?

95Jqp2.png

 

Τα παιδιά δεν θέλουν ψυχολόγο. Γονείς θέλουν!!!

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνονται απίστευτα μερικά που διαβάζω...

Εγώ μένω μακρια από τις νονές των παιδιών μου. Τους είπα να μην στέλλουν τίποτα και τις επεισα. Παίρνω εγώ λαμπάδες στα παιδιά. Αυτές βλέπουν τα παιδιά 3-5 ''φορές'' τον χρόνο (από λίγες μέρες κάθε φορά) και τους παίρνουν δώρα τότε. Πολλές φορές τα ρωτάνε τι θέλουν και με ρωτάνε και μένα αν εγκρίνω (να μην είναι πχ η 30 μπάρπί....) Πολλές φορές ρωτάνε εμένα πρώτα αλλά ποτέ δεν θα πω κάτι πολύ συγκεκριμένο ή αν είναι κάτι συγκεκριμένο που χρειάζονται δεν θα ειναι ακριβό. Δεν έχω απαιτήσεις, τα παιδιά χαίρονται από τα δώρα τους, (έχουν μάθει ότι δεν μπορουν να ζητάνε πανάκριβα δώρα) και συνήθως τους λέω να φερνουν λιγότερα πράγματα και το εννοώ.

Με το βαφτιστικό μου το ίδια. Το βλέπω 3 ''φορές'' και του παίρνω δωρα τότε. Πάντα ρωτάω την μαμά του αλλά σπάνια μου λέει κάτι συγκεκριμένο, ούτε και ο ίδιος ζητάει εύκολα. Του παίρνω συνήθως 2-3 πράγματα, ένα ρούχο, 1 βιβλίο ένα παιχνίδι. Τα διαλέγω με πολύ σκέψη να είναι στο στυλ του (γιατί αν και δεν τους βλέπουμε συχνά έχουμε επαφή είναι πολύ φιλοι και τα παιδιά μας έτσι ξέρω τι τους αρέσει). Τον έχω δει να χαίρεται πραγματικά με τα δώρα του και χάρηκα και εγώ. Οταν μεγαλώσει (πχ 11+ μπορεί να το γυρίσω σε χρήματα, είναι πολύ ώριμος και θα ξέρει πως να τα χειρίστει).

Οταν είμουν μικρή ο νονος μου ερχόταν 1 φορά τον χρόνο και μου έδινε χρήματα να κάνω ότι θέλω.

Τα δώρα της νονάς είναι για τα παιδιά όχι για τους κουμπάρους! Αυτό πρέπει να σας καθοδηγεί. Σίγουρα αν θα δώσεις χρήματα θέλεις να είναι και χρήσιμο (ειδικά τώρα) αλλά πρέπει να κάνει το παιδί να χαρεί.

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια νομίζω πως όλοι ξεχνάμε "τι πραγματικά εστί νονός/νονά". Είναι πνευματικός γονιός για το παιδί μας. Όποιος αποφασίσει να βαφτίσει αναλαμβάνει αυτόν τον σπουδαίο ρόλο γι'αυτό και η εκκλησία λέει πως το κριτήριο της επιλογής νονού πρέπει να είναι ακριβώς αυτή η θέληση να καθοδηγήσει πνευματικά το παιδί. Στεναχωριέμαι όταν ακούω ότι κάποιος μετάνιωσε που έγινε νονός. Τα δώρα λίγη σημασία έχουν. Ο καθένας κάνει ό,τι μπορεί. Σημασία έχει το παιδί να εισπράττει αγάπη. Σε αυτούς τους δύσκολους καιρούς δεν μπορούμε να απαιτούμε ακριβά δώρα. Εγώ προσωπικά έχω δύο βαφτιστήρια σε άλλη πόλη. Τους παίρνω τις λαμπάδες τους από συγκεκριμένο μοναστήρι ζωγραφισμένες στο χέρι η με κάποιο παιχνιδάκι επάνω, πολύ απλές αλλά όμορφες. Ο βαφτισιμιός μου χαίρεται πολύ και μια χρονιά που δεν του πήρα από εκεί στεναχωρήθηκε πολύ. Είχα όμως πει στην κουμπάρα μου ότι δεν μου αρέσουν οι λαμπάδες-παιχνίδια (ή μάλλον παιχνίδια με δώρο τη λαμπάδα) και το δέχτηκε. Παλιότερα έπαιρνα ακριβότερα δώρα τώρα με τα οικονομικά μας να έχουν χειροτερέψει και τρία παιδιά αναζητώ πιο φθηνές λύσεις. Είμαι τυπική γιατί το θέλω, τα αγαπάω αυτά τα παιδιά και δεν τα βλέπω συχνά. Ότι δίνεις πρέπει να το δίνεις με την καρδιά σου. Στο μεγάλο μου γιο δε στάθηκα τυχερή από θέμα νονάς. Το δώρο της είναι μια λαμπάδα και ένα μικρό δώρο. Δε με πειράζει. Αυτό που με στεναχωρεί όμως είναι ότι δεν έχει καμία επαφή με το παιδί. Μπορεί να το δει μια φορά το χρόνο από κοντά αλλά και πάλι δε θα του μιλήσει, δε θα του δείξει ότι το αγαπά. Για τηλέφωνο ούτε λόγος. Ευτυχώς μέχρι στιγμής ο γιος μου (51/2 χρονών)δε μου έχει πει κάτι. Γι'αυτό σας λέω μαμάδες μην απαιτείτε "δώρα" και νονές πάρτε ότι μπορείτε αλλά δείξτε τους αγάπη. Μισή ώρα παιχνίδι μαζί τους είναι το καλύτερο δώρο που μπορείτε να τους κάνετε. Σας μιλάω ως μαμά και ως νονά.

Link to comment
Share on other sites

Ρωτάτε ή σαν ρωτάνε τι παπούτσι θέλετε? σπορτέξ' date=' πάνινα τύπου allstar ή δερμάτινο πεδιλάκι? Σαν νονά λέω να ρωτήσω... σαν μαμά?[/quote']

Ως νονά πάντα ρωτάω, αλλά έχω πολύ συνεννοήσιμες κουμπάρες που δεν ζητάνε ακριβά πράγματα. Ας πούμε πέρσυ που τα βαφτιστήρια μου ζήτησαν λαμπάδες με δώρο, οι μαμάδες τους μου είπαν να μην τους πάρω και παπούτσια, και δεν τους πήρα.

 

Ως μαμά τώρα, πέρσυ είπα στη νονά του μικρού (που με ρώτησε) να μην του πάρει παπούτσια γιατί είχαμε όλα τα είδη, οπότε έφερε λαμπάδα - αυγό - τσουρέκι και του πήρε παπούτσια το καλοκαίρι που χρειάστηκε καινούρια. Φέτος μάλλον θα γίνει πάλι το ίδιο. Παιχνίδι δεν θέλω να του παίρνει το Πάσχα, της το έχω πει και μέχρι στιγμής το ακολουθεί. Δεν μου αρέσει να είναι το Πάσχα άλλη μια ευκαιρία να στηρίξουμε την Playmobil. Αν είναι θέμα οικονομικό, προτιμώ να μην πάρει τίποτα ή να πάρει παντοφλάκια ή σαγιονάρες για τη θάλασσα, παρά να φέρει παιχνίδι.

 

Εμένα η νονά μου μόνο το Πάσχα μου έπαιρνε δώρα, συνήθως παπούτσια, αργότερα ρούχα. Θυμάμαι όμως ότι πάντα περίμενα πώς και πώς να μου φέρει τη λαμπάδα και το αυγό, και έτσι θέλω να είναι το Πάσχα και για το δικό μου παιδί. Τώρα αν θα το καταφέρω... θα δείξει!

Link to comment
Share on other sites

Είναι δυστυχώς λυπηρό όλο αυτό που γίνεται με τα δώρα και τους νονούς/νονές.Σε μια γνωστή μου είχαν προτείνει δύο "φίλες" της (σε διαφορετικές χρονικές περιόδους) να βαφτίσει τα παιδιά τους,που τα αγαπούσε πάρα πολύ και τα δύο,και τελικά την απόρριψαν γιατί το εισόδημά της δεν της επέτρεπε να διαθέσει πάρα πολύ για τη βάφτιση και για μελλοντικά δώρα,λαμπάδες αυγά κτλπ.

Εμένα η μέλλουσα νονά της μικρής την αγαπάει πάρα πολύ,και την βλέπει κάθε μέρα (τα σπίτια μας είναι δίπλα δίπλα).Για αυτό και για το ότι είμαστε πολύ συναισθηματικά δεμένες την επέλεξα,όχι για τα δώρα και το εισόδημά της.Τα δώρα της των Χριστουγέννων και της γέννησης της μικρής ήταν πάρα πολύ πρακτικά και χρήσιμα,και ας μην ήταν ούτε φανταχτερά,ούτε πανάκριβα.Για το Πάσχα μιας και θα είναι το πρωτο της μικρής,θέλει να της πάρει ένα ιδιαίτερο δωράκι,που δεν μας μαρτυρά ακόμα.Αλλά αν με ρωτούσε τι να της πάρει,τότε μαζί θα βλέπαμε τα ήδη υπάρχωντα και τα χρειαζούμενα τη μικρής,και θα καταλήγαμε.Αυτό έκάνα και εγώ με την μαμά της βαφτιστήρας μουΚαλή θέληση και συννενόηση χρειάζεται.Και αν το παιδάκι είναι μεγαλύτερο και μπορεί να ζητήσει απ'την νονά,ακόμα καλύτερα,αρκεί η μαμά να το έχει προειδοποιήσει πως δεν μπορούμε να ζητάμε υπερβολικά πράγματα.

Εγώ για την βαφτιστήρα που μοιράζομαι με την αδελφή μου πήρα ένα σοκολατένιο αυγό,ένα ρουχαλάκι κατόπιν συννενόησης με την μαμά (λόγω της εποχής χρειαζόταν καλοκαιρινά),και αγόρασα μια απλή λαμπάδα,την οποία και διακόσμησα μαζί με τον άντρα της αδελφής μου ο οποίος γενικά ασχολείται με την τέχνη.Την λαμπάδα την διακόσμησα σύμφωνα με το δικό της γούστο (πεταλούδες,λουλουδάκια κτλπ).Για την μεγάλη της αδελφή αγόρασα ένα σοκολατένιο αυγό σε σχήμα λαγού με μικρά σοκολατάκια μέσα.Ελπίζω να τους αρέσουν (θα το μάθουμε σε 2 βδομάδες)!

Όσο για τα Χριστούγεννα,της πήρα ένα πιο ακριβό δώρο,γιατί έχει επίσης γενέθλια 6/12 και 26/12 γιορτή.

Η Σεμέλη μου είναι η ηλιαχτίδα της ζωής μου:Νοέμβριος 2013!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ πάλι γνωρίζω ότι ο νονός παίρνει λαμπάδα και το βαφτιστήρι προσφέρει στο νονό βαμμένα αυγά και τσουρέκι... (νησιώτικη παράδοση).

 

Εμείς ως νονοί αγοράζουμε πάντα στα βαφτιστήρια μας λαμπάδα-κερί (χωρίς παιχνίδια από άποψη) και παπουτσάκια. Συνήθως οι γονείς (έχουμε 5 βαφτιστήρια..) αρνούνται να μας πουν ακόμα και το νούμερο του παπουτσιού... Εννοείται ούτε κουβέντα για στυλ παπουτσιού ή για μάρκα... Εκτιμούμε πολύ αυτήν τη στάση τους. Διακριτική και αξιοπρεπής...

Έτσι φέρονται και τα δύο μεγαλύτερα από τα βαφτιστήρια μας, που είναι γυμνασιόπαιδα. Πήγαμε για ψώνια το Σαβ/κύριακο και όλο λέγανε "πολύ ωραίο νονά", "ό,τι θέλεις νονέ". Πόσο τα καμάρωσα!!! Τα έβλεπα και σκεφτόμουν "μακάρι να μεγαλώσουν και τα δικά μου παιδιά και να γίνουν σαν τα βαφτιστήρια μου!". Σε εμένα προσωπικά, αυτή η στάση με "γεμίζει". Δεν προσφέρεις από υποχρέωση ή για τυπικούς λόγους αλλά γιατί το θέλεις... Και το θέλεις, γιατί νιώθεις ότι το βαφτιστήρι σου συναισθάνεται τις δυνατότητές σου και εκτιμάει την προσφορά σου...

 

Επίσης, όταν πάμε τα δώρα στα βαφτιστήρια μας, ποτέ δεν φεύγουμε με "άδεια χέρια"... Οι ανθρώπινες σχέσεις δεν διατηρούνται αν είναι μονόπλευρες: ο νονός "τιμάει" το βαφτιστήρι και φυσικά το βαφτιστήρι τον νονό του.

 

Αντιστοίχως πράττουμε με τους νονούς των παιδιών μας.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι γνωρίζω ότι ο νονός παίρνει λαμπάδα και το βαφτιστήρι προσφέρει στο νονό βαμμένα αυγά και τσουρέκι... (νησιώτικη παράδοση).

 

Εμείς ως νονοί αγοράζουμε πάντα στα βαφτιστήρια μας λαμπάδα-κερί (χωρίς παιχνίδια από άποψη) και παπουτσάκια. Συνήθως οι γονείς (έχουμε 5 βαφτιστήρια..) αρνούνται να μας πουν ακόμα και το νούμερο του παπουτσιού... Εννοείται ούτε κουβέντα για στυλ παπουτσιού ή για μάρκα... Εκτιμούμε πολύ αυτήν τη στάση τους. Διακριτική και αξιοπρεπής...

Έτσι φέρονται και τα δύο μεγαλύτερα από τα βαφτιστήρια μας, που είναι γυμνασιόπαιδα. Πήγαμε για ψώνια το Σαβ/κύριακο και όλο λέγανε "πολύ ωραίο νονά", "ό,τι θέλεις νονέ". Πόσο τα καμάρωσα!!! Τα έβλεπα και σκεφτόμουν "μακάρι να μεγαλώσουν και τα δικά μου παιδιά και να γίνουν σαν τα βαφτιστήρια μου!". Σε εμένα προσωπικά, αυτή η στάση με "γεμίζει". Δεν προσφέρεις από υποχρέωση ή για τυπικούς λόγους αλλά γιατί το θέλεις... Και το θέλεις, γιατί νιώθεις ότι το βαφτιστήρι σου συναισθάνεται τις δυνατότητές σου και εκτιμάει την προσφορά σου...

 

Επίσης, όταν πάμε τα δώρα στα βαφτιστήρια μας, ποτέ δεν φεύγουμε με "άδεια χέρια"... Οι ανθρώπινες σχέσεις δεν διατηρούνται αν είναι μονόπλευρες: ο νονός "τιμάει" το βαφτιστήρι και φυσικά το βαφτιστήρι τον νονό του.

 

Αντιστοίχως πράττουμε με τους νονούς των παιδιών μας.

 

Έχεις απόλυτο δίκαιο.

Πές μας καμιά ιδέα (δώρο προς νονά)

95Jqp2.png

 

Τα παιδιά δεν θέλουν ψυχολόγο. Γονείς θέλουν!!!

Link to comment
Share on other sites

Τα βαφτιστήρια μας χαρίζουν στα παιδιά μας βιβλία.

 

Εγώ στη νονά μου (κοντά 75 χρονών πια) της κανονίζω beaute ή της χαρίζω καλλυντικά (καλοβαλμένη νονά).

Η αδερφή μου αγοράζει εισιτήρια θεάτρου στη δική της (κουλτουριάρα νονά).

Ο μεγάλος μου αδελφός της έχει αγοράσει ό,τι βιβλίο μαγειρικής κυκλοφορεί (νονά=αρχόντισσα της κουζίνας).

Ο μικρός μου αδερφός της χαρίζει καρφίτσες, σκουλαρίκια, πορτοφολάκια, εσάρπες κλπ, κοινώς accessorize :-P (είναι νέα η νονά του).

Link to comment
Share on other sites

Τα βαφτιστήρια μας χαρίζουν στα παιδιά μας βιβλία.

 

Εγώ στη νονά μου (κοντά 75 χρονών πια) της κανονίζω beaute ή της χαρίζω καλλυντικά (καλοβαλμένη νονά).

Η αδερφή μου αγοράζει εισιτήρια θεάτρου στη δική της (κουλτουριάρα νονά).

Ο μεγάλος μου αδελφός της έχει αγοράσει ό,τι βιβλίο μαγειρικής κυκλοφορεί (νονά=αρχόντισσα της κουζίνας).

Ο μικρός μου αδερφός της χαρίζει καρφίτσες, σκουλαρίκια, πορτοφολάκια, εσάρπες κλπ, κοινώς accessorize :-P (είναι νέα η νονά του).

Τυχερές κ οι 4 νονες,και απίστευτοι χαρακτηρισμοι!Εγώ δεν έχω ιδέα ποια είναι η νονά μου.Οι γονείς μου ξέρουν μόνο,αλλά έχουν πεθάνει εδώ κ 18 χρόνια από τότε που ήμουν τριών.Μάλλον οι σχέσεις μαζί της/του ήταν ανυπαρκτες.Τις λαμπάδες της αδερφής μου κ τις δικές μου μας τις έφερνε η γιαγιά μας μαζί με ένα δωράκι κ πασχαλινά κουλουράκια.

Η Σεμέλη μου είναι η ηλιαχτίδα της ζωής μου:Νοέμβριος 2013!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω θελω να βαφτισω το κοριτσακι μου και κανεις δεν θελει να το βαφτισει :-(. Ολοι μου λενε πως λογω κρισης δεν μπορουν να δεσμευτουν να φερνουν συνεχεια δωρα....

 

Εμενα με νοιαζει μονο η καλη σχεση με το παιδι. Να εχει αγαπη και να περναει λιγο χρονο μαζι του. Αλλα κανεις δεν δινει βαση σε αυτά. Το βλεπουν σαν υποχρεωση κοστους. Εχω στεναχωρηθεί και δεν ξερω τι θα γινει. Ουτε θελω να είναι καποιος που να μην θελει, ουτε να νομιζει πως θα του φορτωσω το μωρο για να το χρυσωνει στα δωρα... δεν ξερω πως γίναμε ετσι ... πλεον χαθηκαν οι ανθρώπινες σχεσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ο ένας γιος μου έχει δυό νονούς. Ο άλλος έχει έναν που μετά τα 2 χρόνια του παιδιού ξαφνικά εξαφανίστηκε παντελώς (και πριν μια φορά το χρόνο τον έβλεπε). Οπότε οι δύο καλοί φίλοι του άντρα μου έχουν αναλάβει και τα δυο παιδιά.

Τα παίρνουν μαζί τους, βόλτα, με το μπαμπά φυσικά, διαλέγουν τη λαμπάδα τους και κανένα πολύ φθηνό παιχνιδάκι, και έρχονται τόσο χαρούμενα! Ούτε ρούχα, ούτε παπούτσια, ούτε τρελλά πράγματα. Και αν η λαμπάδα έχει παιχνίδι, παίρνουν μόνο λαμπάδα.

Τσουρέκι και αβγό δίνουμε εμείς στους νονούς μας, παρέα με κάποιο καλό κρασάκι συνήθως.

Link to comment
Share on other sites

Βαφτίζω το παιδι μου σε ενα μηνα και αυτο που ζητάω απο την νονά του ειναι ΑΓΑΠΗ και να το εχει γενικα απο κοντα! Δεν θελω να έρχεται 4 φορές το χρονο( Χριστούγεννα,γιορτή,Πάσχα και γενέθλια) με τσάντες αλλα πιο συχνά κι ας ειναι πάντα με αδεια χερια!! Πραγματικά αυτο που θα ηθελα ειναι το παιδι μου να εχει την ίδια την νονά και οχι τα δώρα της!!!Εγω πάλι είμαι πιο άτυχη γιατι θα γίνω νονά το καλοκαίρι και η Μαμα του μου δείχνει ρούχαλακια βαφτηστικα αξίας 250? :shock: Χωρις παπούτσια και τα υπόλοιπα φυσικα.πραγματικα αδυνατώ να αντεπεξέλθω και δεν ξερω πως να της το πω! Εκείνοι ειναι πιο άνετοι οικονομικά και ισως να μην καταλαβενουν αλλα εγω φανταστείτε θα πρεπει να σπασω τον Κουμπαρα του παιδιού μου για ολη την ιστορία και δεν εχω πολλα περιθώρια! Εχω σκεφτεί μεχρι και να αρνήθω... Τους αγαπω πολυ βέβαια και θα ηθελα να γίνω νονά του συγκεκριμένου παιδιού αλλα φοβάμαι για το τι με περιμένει...

Link to comment
Share on other sites

Βαφτίζω το παιδι μου σε ενα μηνα και αυτο που ζητάω απο την νονά του ειναι ΑΓΑΠΗ και να το εχει γενικα απο κοντα! Δεν θελω να έρχεται 4 φορές το χρονο( Χριστούγεννα,γιορτή,Πάσχα και γενέθλια) με τσάντες αλλα πιο συχνά κι ας ειναι πάντα με αδεια χερια!! Πραγματικά αυτο που θα ηθελα ειναι το παιδι μου να εχει την ίδια την νονά και οχι τα δώρα της!!!Εγω πάλι είμαι πιο άτυχη γιατι θα γίνω νονά το καλοκαίρι και η Μαμα του μου δείχνει ρούχαλακια βαφτηστικα αξίας 250? :shock: Χωρις παπούτσια και τα υπόλοιπα φυσικα.πραγματικα αδυνατώ να αντεπεξέλθω και δεν ξερω πως να της το πω! Εκείνοι ειναι πιο άνετοι οικονομικά και ισως να μην καταλαβενουν αλλα εγω φανταστείτε θα πρεπει να σπασω τον Κουμπαρα του παιδιού μου για ολη την ιστορία και δεν εχω πολλα περιθώρια! Εχω σκεφτεί μεχρι και να αρνήθω... Τους αγαπω πολυ βέβαια και θα ηθελα να γίνω νονά του συγκεκριμένου παιδιού αλλα φοβάμαι για το τι με περιμένει...

 

Πρέπει να τους μιλήσεις!Δυστυχώς πολλές σχέσεις μεταξύ κουμπάρων χαλάνε επειδή ο ενας ή ο άλλος δεν μιλησε!

Καλή επιτυχία και εύχομαι να γίνεις μια αξια νονά!!!

Η Σεμέλη μου είναι η ηλιαχτίδα της ζωής μου:Νοέμβριος 2013!!!

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να τους μιλήσεις!Δυστυχώς πολλές σχέσεις μεταξύ κουμπάρων χαλάνε επειδή ο ενας ή ο άλλος δεν μιλησε!

Καλή επιτυχία και εύχομαι να γίνεις μια αξια νονά!!!

Εχεις δίκοιο! Αν μου δοθεί η ευκαιρία θα την αρπαξω! Ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

Τα βαφτιστήρια μας χαρίζουν στα παιδιά μας βιβλία.

 

Εγώ στη νονά μου (κοντά 75 χρονών πια) της κανονίζω beaute ή της χαρίζω καλλυντικά (καλοβαλμένη νονά).

Η αδερφή μου αγοράζει εισιτήρια θεάτρου στη δική της (κουλτουριάρα νονά).

Ο μεγάλος μου αδελφός της έχει αγοράσει ό,τι βιβλίο μαγειρικής κυκλοφορεί (νονά=αρχόντισσα της κουζίνας).

Ο μικρός μου αδερφός της χαρίζει καρφίτσες, σκουλαρίκια, πορτοφολάκια, εσάρπες κλπ, κοινώς accessorize :-P (είναι νέα η νονά του).

 

Τι ωραια ανταποδοση της αγαπης! Ετσι θα επρεπε να γινεται οταν τα βαφτιστηρια μεγαλωνουν. Κι εγω στη νονα μου που ειναι 80+ αλλα πολυ κοκετα θα της κανω το δωρακι της στη γιορτη της και στο νονο το ουισκακι του.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...