Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ύπνος όλο το βράδυ ΣΕΡΙ στα μωράκια του αποκλειστικού θηλασμού; εμπειρίες!


Recommended Posts

Το κακο ειναι σχετικο

Αν γινεται μια φορα στο τοσο μπορει να μη το πιει κ η να γυρισεις πιο γρηγορα πισω γτ κλαει με τη γιαγια η να "αναγκαστεις" να θηλασεις.

Το οποιο δ ειναι τοσο τραγικο.γτ να μην ντραπεις αν δωσεις μπουκαλι;ενα μωρο τρεφεται.το κανεις διακριτικοτητα ριχνοντας πανω σας μια πανουλα

Με μια φορα στο τοσο να συνηθισει τη ροη του μπιμπερο δ νομιζω.αλλα μπορει να σε δαγκωσει γτ μπορει την πιπιλα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μπορείς να θηλάσεις έξω αλλά όχι δημόσια. Έχουν γραφτεί ολόκληρα τόπικ. Στο αυτοκίνητο, στο κλιμακοστάσιο ενός mall, σε ένα ήσυχο παγκάκι σε πάρκο και θηλάζοντας κάτω από τη μπλούζα δεν φαίνεται σχεδόν τίποτα, γιατί το μωρό είναι μπροστά στο στήθος και την κοιλιά. Αν φοράς και ένα ζακετάκι δεν φαίνεται ούτε ότι είναι σηκωμένη η μπλούζα από κάτω.

 

Αν θες απλά να ξεσκάσεις χωρίς το μωρό, έχεις το δικαίωμα βέβαια. Θα ζοριστεί όμως το στήθος σου αν λείψεις πολύ και δεν ξέρω αν θα υπάρχουν συνέπειες στη γαλουχία, αν το κάνεις συστηματικά. Καλό είναι να μη ζορίζεται το στήθος με την έννοια ότι μπορεί μελλοντικά να χαλαρώσει.

 

Με τις στερεές αργότερα γίνεται πιο εύκολο λίγο να λείπεις για ώρα αν χρειαστεί.

 

Είσαι τυχερή κιόλας που το μωρό είναι ΟΚ με το μπουκάλι!

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει είχατε δίκιο... Το στήθος προσαρμόστηκε στα νέα δεδομένα και πλέον δεν πονάω....

Απλά επειδή θέλω να πηγαίνω και καμιά βόλτα που είτε θα χρειαστεί να την αφήσω στην γιαγιά της η να την πάρω μαζί μου έχω ξεκινήσει να της δίνω κάποιο γεύμα μέσα στην ημέρα με ξένο γάλα ώστε να συνηθίσει... Γιατί έξω ντρέπομαι να την θηλάσω... Βέβαια δεν πίνει με ευχαρίστηση αλλά δεν έχω άλλη επιλογή. Και το δικό μου γάλα να βγάλω να έχω έτοιμο γεύμα οταν βγαίνουμε έξω είναι άλλη διαδικασία. Θερμαντήρα μαζί μας να ζεστάνουμε γάλα κτλ. Φαντάζομαι δεν είναι τόσο κακό να της δινω λίγο ξένο γάλα...

 

Το μωρο μια χαρα θα ειναι, για εσενα θα ειναι πολυ δυσκολο. Η θα καταληξεις σε ξενο, η θα εισαι αιχμαλωτη στο σπιτι και η ολη εμπειρια δε θα ειναι καλη.

Παντως γενικα εχοντας θηλασει συνολικα περιπου 4 χρονια, μπορει και παραπανω (οχι το ιδιο μωρο) κυριολεκτικα οπου να 'ναι, σπανια το παρατηρησε κανεις. Το προσεξαν κυριως αλλες μαμαδες, και ηρθαν να μου πουν οτι κι αυτες θηλαζουν η κατι τετοιου τυπου.

Μη φανταστεις οτι πρεπει να γδυθεις. Απλα φορας ανετη μπλουζα και την σηκωνεις. δεν ξεκουμπωνεσαι, γδυνεσαι η δεν ξερω τι αλλο φανταζεσαι. Δε φαινεται τιποτα.

Μονο μια φορα ειχα που μια γυναικα σχολιασε αρνητικα, και μαλιστα σε παραλια απο ολα τα μερη του κοσμου! Μετα τα σχολια που ακουσε απο τους γυρω, μαλλον δε θα το ξανακανει :)

Link to comment
Share on other sites

Για διακριτικό θηλασμό, μπορείς να δοκιμάσεις και το εξής:

Φοράς ελαστικό φανελάκι και από πάνω όποια μπλούζα θέλεις. Για να θηλάσει το παιδί, κατεβάζεις το φανελάκι (χωρίς να βγάλεις τις τιράντες, απλώς το κατεβάζεις ίσα να αποκτήσει το μωρό πρόσβαση στη θηλή) και σηκώνεις τη μπλούζα. Έτσι, ναι μεν είναι προφανές ότι θηλάζεις, αλλά δε φαίνεται καθόλου δέρμα, ούτε η κοιλιά σου ούτε τίποτα. Και το καλό με αυτό είναι ότι δε χρειάζεται να σκεπάσεις το παιδί με κάποιο ύφασμα που μπορεί να το ζεσταίνει, ή αργότερα να το τραβάει και να ψάχνεσαι να κρυφτείς κτλ. Ειδικά με το 2ο είχα θέμα. Δεν μπορώ αυτή τη στιγμή να βρω κάποια εικόνα ή βίντεο για να στο δείξω, το αποτέλεσμα πάντως είναι περίπου αυτό (βέβαια η γυναίκα της φωτογραφίας φοράει μπλούζα θηλασμού, εντελώς πεταμένα λεφτά):

http://46.32.240.39/amoralia.com/wp-content/uploads/2013/11/Cloud9_Raspberry_Detail_PJ-Pants-with-Pockets_Pewter.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Σας ευχαριστω όλες για τις απαντήσεις σας... Είμαστε σε φάση τώρα που μαθαίνουμε το μπιμπερο... Με 3 διαφορετικές θηλές και αλλαγή ενός γάλατος σκόνη βρήκαμε τι μας σας αρέσει... Και πίνει κανονικά από μπιμπερο. Βέβαια αυτό το ξεκίνησα για τις μέρες που θα χρειαστεί να λείπω και για ένα σύντομο ταξίδι που θα χρειαστεί να λείπω όλη μέρα... Δυστυχώς έχω χειροκίνητο θηλαστρο και δεν καταφέρνω να βγάλω πολύ γάλα. Και δεν έχω δυνατότητα οικονομική για ηλεκτρονικό. Αν και είχα ηλεκτρικό και επειδή το έδωσα σε ξαδέρφη που το χρειάστηκε μου το γύρισε μισό ( και ήταν πολύ καλό). Τέλος πάντων. Όλα καλά... Δεν θα σταματήσω τον θηλασμό το αποφάσισα απλά θα πίνει και λίγο ξένο!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ενημερωτικά μόνο, αν θες να συνεχίσεις το θηλασμό, έχε στο νου σου πως μπορεί το ξένο να σε οδηγήσει σε μείωση στο δικό σου με φυσικό επακόλουθο τον αποθηλασμό.

Τώρα για το ηλεκτρικό θήλαστρο, τα εξαρτήματα πουλιούνται και ξεχωριστά (αν τυχόν το πρόβλημα είναι ότι λείπει κάποιο από αυτά) και είναι σχετικά οικονομικά, η αντλία είναι η πιο ακριβή.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
On 25/4/2017 at 4:03 ΜΜ, marakiz είπε:

Ενημερωτικά μόνο, αν θες να συνεχίσεις το θηλασμό, έχε στο νου σου πως μπορεί το ξένο να σε οδηγήσει σε μείωση στο δικό σου με φυσικό επακόλουθο τον αποθηλασμό.

Τώρα για το ηλεκτρικό θήλαστρο, τα εξαρτήματα πουλιούνται και ξεχωριστά (αν τυχόν το πρόβλημα είναι ότι λείπει κάποιο από αυτά) και είναι σχετικά οικονομικά, η αντλία είναι η πιο ακριβή.

Δεν έχω καταφέρει να βρω εξαρτήματα για το ηλεκτρονικό της avent που έχω..εχω το μοτέρ και λείπουν οοοολα τα υπόλοιπα... Έχω καταφέρει και αντλώ γάλα με το χερι... οπότε πίνει το δικό μου με μπιμπερο... Και το βραδυ που χαλαρώνουμε την βάζω στήθος σαν νανούρισμα για να κοιμηθεί... 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...