Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποθήκευση ρούχων και υγρασία.


Recommended Posts

Καλησπέρα. Εδώ που μένουμε έχουμε πάαααααρα πολύ υγρασία, με αποτέλεσμα, να έχουμε περιστατικά μούχλας στα ρούχα στις ντουλάπες. Τώρα που θα σηκώσουμε τα χειμωνιάτικα, είναι προτιμότερο να τα βάλω σε σακούλες και μετά στην ντουλάπα? ΄Ή μήπως θα είναι χειρότερα έτσι? Μήπως να τα άφηνα χωρίς σακούλες, όπως έκανα μέχρι τώρα για παίρνουν αέρα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα. Εδώ που μένουμε έχουμε πάαααααρα πολύ υγρασία, με αποτέλεσμα, να έχουμε περιστατικά μούχλας στα ρούχα στις ντουλάπες. Τώρα που θα σηκώσουμε τα χειμωνιάτικα, είναι προτιμότερο να τα βάλω σε σακούλες και μετά στην ντουλάπα? ΄Ή μήπως θα είναι χειρότερα έτσι? Μήπως να τα άφηνα χωρίς σακούλες, όπως έκανα μέχρι τώρα για παίρνουν αέρα?

 

 

Μπορείς να πάρεις και τις θήκες που αποθηκεύουν κουβέρτες και παπλώματα, αυτές αερίζονται. Όσο για τη μούχλα στις ντουλάπες, να κάνεις πολύ καλό αερισμό κάθε μέρα για αρκετή ώρα, να τις αφήνεις ανοιχτές.

natassa + tasos = 15 years together

 

" Να θυμάσαι ότι κάθε άνθρωπος που συναντάς, κάτι φοβάται, κάτι αγαπά και κάτι έχει χάσει"

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι ευχαριστώ. Αυτό το κάνουμε ήδη. Απλώς φοβάμαι πως αν βάλω τα ρούχα σε σακούλες θα χειροτερέψει η κατάσταση , όσο κι αν έχουν τρύπες οι σακούλες. Αν είναι στοιβαγμένα το ένα πάνω στο άλλο τι να κάνουν και οι τρύπες; Μήπως να τα άφηνα έτσι ανοιχτά; Εσείς που έχετε υγρασία στα σπίτια σας τι κάνετε;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι ευχαριστώ. Αυτό το κάνουμε ήδη. Απλώς φοβάμαι πως αν βάλω τα ρούχα σε σακούλες θα χειροτερέψει η κατάσταση , όσο κι αν έχουν τρύπες οι σακούλες. Αν είναι στοιβαγμένα το ένα πάνω στο άλλο τι να κάνουν και οι τρύπες; Μήπως να τα άφηνα έτσι ανοιχτά; Εσείς που έχετε υγρασία στα σπίτια σας τι κάνετε;

 

Συλλέκτες υγρασίας κάθε λίγο και λιγάκι που μολις γεμίσουν τους αλλάζεις, πλύσιμο οι ντουλάπες μέσα και αέρισμα (κυρίως το καλοκαίρι), πλύσιμο τα ρούχα που έχουν πάνω μούχλα ή μυρίζουν. Εσωτερική μόνωση αν είναι εφικτό, με ειδικά μονωτικά.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις κακή μόνωση στους τοίχους και εμφανίζεται το φαινόμενο της συμπύκνωσης υδρατμών. Τις ημέρες που υπάρχει διαφορά θερμοκρασίας μέσα-έξω πάνω από 10 βαθμούς ιδρώνουν οι εξωτερικοί τοίχοι και ίσως και τα παραθυρα. Σίγουρα η ντουλάπα σου είναι σε εξωτερικό τοίχο.

 

Για να περιορίσεις λίγο το φαινόμενο αυτό όπως λένε οι κοπέλες να αερίζεις όσο μπορείς καλύτερα το σπίτι, να μαγειρεύεις με απορροφητήρα και να μην αφήνεις ρούχα να στεγνώνουν μέσα στο σπίτι.

 

Εγώ έχω το ίδιο πρόβλημα σε τραγικό βαθμό και θα κάνουμε μόνωση στους εξωτερικους τοίχους. Αυτό που με έχει σώσει είναι οι σακούλες που ρουφάς τον αέρα. Δεν παθαίνουν τίποτα τα ρούχα, είχα μουχλιασμένη ντουλάπα με τέτοιες σακούλες 2 χρόνια (είχαν γίνει μαύρες σε κάποια σημεία) και μόλις τις άνοιξα μοσχομύριζαν τα ρούχα μαλακτικό.

 

Τώρα χρησιμοποιούμε αυτές για αυτά που δεν νοιαζόμαστε αν τσαλακωθούν και τα διπλωμένα τα αποθηκεύουμε σε ειδικούς τετράγωνους σάκους (ικεα) σε σημεία όμως που είναι εσωτερικά του σπιτιού και δεν υπάρχει αυτό το φαινόμενο.

 

ΜΗΝ βάζεις στην ντουλάπα αυτή που λες τα κρεμασμένα ρούχα σε νάϋλον σάκους γιατί θα ιδρώσουν εσωτερικά και θα μείνυν βρεγμένα και θα μουχλιάσουν εντελώς.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εχεις κακή μόνωση στους τοίχους και εμφανίζεται το φαινόμενο της συμπύκνωσης υδρατμών. Τις ημέρες που υπάρχει διαφορά θερμοκρασίας μέσα-έξω πάνω από 10 βαθμούς ιδρώνουν οι εξωτερικοί τοίχοι και ίσως και τα παραθυρα. Σίγουρα η ντουλάπα σου είναι σε εξωτερικό τοίχο.

 

Για να περιορίσεις λίγο το φαινόμενο αυτό όπως λένε οι κοπέλες να αερίζεις όσο μπορείς καλύτερα το σπίτι, να μαγειρεύεις με απορροφητήρα και να μην αφήνεις ρούχα να στεγνώνουν μέσα στο σπίτι.

 

Εγώ έχω το ίδιο πρόβλημα σε τραγικό βαθμό και θα κάνουμε μόνωση στους εξωτερικους τοίχους. Αυτό που με έχει σώσει είναι οι σακούλες που ρουφάς τον αέρα. Δεν παθαίνουν τίποτα τα ρούχα, είχα μουχλιασμένη ντουλάπα με τέτοιες σακούλες 2 χρόνια (είχαν γίνει μαύρες σε κάποια σημεία) και μόλις τις άνοιξα μοσχομύριζαν τα ρούχα μαλακτικό.

 

Τώρα χρησιμοποιούμε αυτές για αυτά που δεν νοιαζόμαστε αν τσαλακωθούν και τα διπλωμένα τα αποθηκεύουμε σε ειδικούς τετράγωνους σάκους (ικεα) σε σημεία όμως που είναι εσωτερικά του σπιτιού και δεν υπάρχει αυτό το φαινόμενο.

 

ΜΗΝ βάζεις στην ντουλάπα αυτή που λες τα κρεμασμένα ρούχα σε νάϋλον σάκους γιατί θα ιδρώσουν εσωτερικά και θα μείνυν βρεγμένα και θα μουχλιάσουν εντελώς.

 

Κι εμείς κάναμε μόνωση εξωτερική και εσωτερική. Μικρή διαφορά είδαμε βέβαια, αλλά θέλει πάντα συλλέκτες μέσα συνεχώς, καθαρισμό με χλωρίνη 1 φορά / χρόνο, ρούχα που αρχίζουν να μυρίζουν να πλένονται. Ποτέ αποθήκευση ρούχων σε σημεία που μαζεύουν μούχλα, μόνο σε ντουλάπες που βλέπουν σε εσωτερικό τοίχο. Η συγκεκριμένη κι εμένα βλέπει σε εξωτερικό βορεινό τοίχο.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς κάναμε μόνωση εξωτερική και εσωτερική. Μικρή διαφορά είδαμε βέβαια, αλλά θέλει πάντα συλλέκτες μέσα συνεχώς, καθαρισμό με χλωρίνη 1 φορά / χρόνο, ρούχα που αρχίζουν να μυρίζουν να πλένονται. Ποτέ αποθήκευση ρούχων σε σημεία που μαζεύουν μούχλα, μόνο σε ντουλάπες που βλέπουν σε εσωτερικό τοίχο. Η συγκεκριμένη κι εμένα βλέπει σε εξωτερικό βορεινό τοίχο.

 

Θέλεις να πεις πως μπορεί και συνεχιστεί το φαινομενο μετά τη μόνωση;; Εμείς κάναμε ένα σημείο μόνο δοκιμαστικά και το πρόβλημα λύθηκε. Ετσι έλπιζα πως θα ξεγνοιάσουμε.΄

 

Εγώ καταστράφηκα με την κλεισμένη ντουλάπα 2 χρόνια, είχαμε πρωτομπεί στο σπίτι, ήταν ντουλάπα γκαρνταρόμπα και είχα τοποθετήσει ρούχα και πράγματα που δεν χρειαζόμουν άμεσα (λόγω εγκυμοσύνης) και δεν την άνοιγα. Δερμάτινα, καπαρντίνες, γούνα, ρούχα, τσάντες, παπούτσια.. όλα πέταμα. Μην το θυμάμαι, αρρωσταίνω.

 

edit: κάναμε και θερμομόνωση στην ταράτσα και είδαμε τρομερές διαφορές. καίμε το 1/3 του πετρελαίου που καίγαμε πριν την μόνωση φαντάσου. Εσύ για τι μόνωση μιλάς;;;; Θερμομόνωση με εξηλασμένη πολυστερίνη κλπ;;;

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς & σε εμένα συνέβη πέρισυ, κάτι παρόμοιο. Πήγα στο εξοχικό μας & όλα τα ρούχα μου ήταν μέσα στην μούχλα...έκανα τα πάντα ,τα πήγα & στο καθαριστήριο & τελικά τα πέταξα όλα. Τώρα έχω άλλο θέμα. Πήγα να βάλω προ ημερών που είχε ψύχρα, ένα μάλλινο πολύ καλό παλτό μου & παρ'όλο που είχα στην ντουλάπα σκωροκτόνο...μπροστά ήταν όλο τρύπιο!!! έφταιγε ότι ήταν σε σακούλα??? :confused: :confused: :rolleyes::-( :-( :confused::(

Link to comment
Share on other sites

Θέλεις να πεις πως μπορεί και συνεχιστεί το φαινομενο μετά τη μόνωση;; Εμείς κάναμε ένα σημείο μόνο δοκιμαστικά και το πρόβλημα λύθηκε. Ετσι έλπιζα πως θα ξεγνοιάσουμε.΄

 

Εγώ καταστράφηκα με την κλεισμένη ντουλάπα 2 χρόνια, είχαμε πρωτομπεί στο σπίτι, ήταν ντουλάπα γκαρνταρόμπα και είχα τοποθετήσει ρούχα και πράγματα που δεν χρειαζόμουν άμεσα (λόγω εγκυμοσύνης) και δεν την άνοιγα. Δερμάτινα, καπαρντίνες, γούνα, ρούχα, τσάντες, παπούτσια.. όλα πέταμα. Μην το θυμάμαι, αρρωσταίνω.

 

edit: κάναμε και θερμομόνωση στην ταράτσα και είδαμε τρομερές διαφορές. καίμε το 1/3 του πετρελαίου που καίγαμε πριν την μόνωση φαντάσου. Εσύ για τι μόνωση μιλάς;;;; Θερμομόνωση με εξηλασμένη πολυστερίνη κλπ;;;

 

Ναι, κάτι τέτοιο θυμαμαι με εξηλασμένη πολυστερίνη που λέγαμε τότε....

Πάντως δεν λύνεται το πρόβλημα 100%, απλά περιορίζεται πολύ. Πάντα η ντουλάπα θέλει προσοχή. Να μην μπαίνουν ρούχα για αποθήκευση, αλλά ρούχα που χρησιμοποιούνται για να ανοίγει και να αερίζεται συχνά. Εβαζε και κρύο πολύ.... μετά σταμάτησε. Πάντως οι μπλούζες μου στο ράφι μέσα στη ντουλάπα, συνεχίζουν να είναι υγρές το χειμώνα και θέλουν (αυτές που είναι κάτω κάτω) ένα στεγνωμα, κατά προτίμηση σε στεγνωτήριο.

Εμείς βγάλαμε όλη τη ντουλάπα έξω και βάλαμε και από μέσα φελιζόλ και από πάνω πλακάκι και από πάνω ξυλεία και μετά τη ντουλάπα (για τον τοίχο μιλάω στο πίσω μέρος). Δηλ. κάναμε και εξωτερική και εσωτερική δουλειά και πάλι....

Link to comment
Share on other sites

Ναι, κάτι τέτοιο θυμαμαι με εξηλασμένη πολυστερίνη που λέγαμε τότε....

Πάντως δεν λύνεται το πρόβλημα 100%, απλά περιορίζεται πολύ. Πάντα η ντουλάπα θέλει προσοχή. Να μην μπαίνουν ρούχα για αποθήκευση, αλλά ρούχα που χρησιμοποιούνται για να ανοίγει και να αερίζεται συχνά. Εβαζε και κρύο πολύ.... μετά σταμάτησε. Πάντως οι μπλούζες μου στο ράφι μέσα στη ντουλάπα, συνεχίζουν να είναι υγρές το χειμώνα και θέλουν (αυτές που είναι κάτω κάτω) ένα στεγνωμα, κατά προτίμηση σε στεγνωτήριο.

Εμείς βγάλαμε όλη τη ντουλάπα έξω και βάλαμε και από μέσα φελιζόλ και από πάνω πλακάκι και από πάνω ξυλεία και μετά τη ντουλάπα (για τον τοίχο μιλάω στο πίσω μέρος). Δηλ. κάναμε και εξωτερική και εσωτερική δουλειά και πάλι....

Τώρα που το θυμήθηκα, είχα δει στο Praktiker νομίζω...ένα πράγμα που το κολλάς στην ντουλάπα & ρουφάει την υγρασία!!!...δεν θυμάμαι πως το λένε, δεν το πήρα...αν πάει καμμιά & το δει ας μας πει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...
Καλημέρα κι ευχαριστώ. Αυτό το κάνουμε ήδη. Απλώς φοβάμαι πως αν βάλω τα ρούχα σε σακούλες θα χειροτερέψει η κατάσταση , όσο κι αν έχουν τρύπες οι σακούλες. Αν είναι στοιβαγμένα το ένα πάνω στο άλλο τι να κάνουν και οι τρύπες; Μήπως να τα άφηνα έτσι ανοιχτά; Εσείς που έχετε υγρασία στα σπίτια σας τι κάνετε;

πολυ αποτελεσματικοι οι κοκκοι που μαζευουν την υπερβολικη υγρασια... τους έχει το μακρο και το πρακτικερ

Link to comment
Share on other sites

  • 7 χρόνια μετά...

Δεν ήξερα πού να ρωτήσω οπότε γράφω εδώ. 

 

Θα ήθελα τις γνώμες σας ως προς την οργάνωση μιας νέας ντουλάπας. 

 

Τι βολεύουν περισσότερο τα συρτάρια, τα ράφια ή οι μπάρες?

 

Επίσης σκέφτομαι να σταματήσω να αποθηκεύω τα καλοκαιρινά/χειμωνιάτικα και να τα τοποθετήσω μια και καλή στην ντουλάπα ώστε να μην έχω ξεπακεταρισμα  κάθε αλλαγή εποχής. Θα είναι λειτουργικό ή θα πνιγομαστε από τα ρούχα? 

 

Τα σεντόνια αποθηκεύονται καλύτερα σε ράφια ή συρτάρια? 

 

Γενικά οποιαδήποτε ιδέα οργάνωσης είναι ευπρόσδεκτη! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Δεν ήξερα πού να ρωτήσω οπότε γράφω εδώ. 

 

Θα ήθελα τις γνώμες σας ως προς την οργάνωση μιας νέας ντουλάπας. 

 

Τι βολεύουν περισσότερο τα συρτάρια, τα ράφια ή οι μπάρες?

 

Επίσης σκέφτομαι να σταματήσω να αποθηκεύω τα καλοκαιρινά/χειμωνιάτικα και να τα τοποθετήσω μια και καλή στην ντουλάπα ώστε να μην έχω ξεπακεταρισμα  κάθε αλλαγή εποχής. Θα είναι λειτουργικό ή θα πνιγομαστε από τα ρούχα? 

 

Τα σεντόνια αποθηκεύονται καλύτερα σε ράφια ή συρτάρια? 

 

Γενικά οποιαδήποτε ιδέα οργάνωσης είναι ευπρόσδεκτη! 

 

Όλα εξαρτώνται από το τι χώρο έχεις διαθέσιμο. Ιδανικά, όλα τα ρούχα, για να μη χάνουν το σχήμα τους και να τα βρίσκεις εύκολα, τοποθετούνται σε κρεμάστρες. Αυτό σπανίως είναι εύκολο να γίνει σε ένα μέσο σπίτι, οπότε μπλούζες, πουλόβερ, tshirt, εσώρουχα/κάλτσες κλπ. διπλώνονται σε ραφιέρες ή συρτάρια και παντελόνια, πουκάμισα, σακάκια, φούστες, φορέματα σε κρεμάστρες. 

Τα σεντόνια και τις πετσέτες προσωπικά με βολεύει να τα έχω σε ραφιέρα, όχι σε συρτάρι.

Σχετικά με το χειμώνα-καλοκαίρι, οι διπλές ντουλάπες (πάνω-κάτω) βολεύουν για να έχεις αποθηκευμένα και όχι τσαλακωμένα τα ρούχα χωρισμένα ανά εποχή. 

Link to comment
Share on other sites

Θα πρότεινα όσο το δυνατόν περισσότερα ράφια. Το πρόβλημα με τις παλιές ντουλάπες που ήταν μονοκόμματες είναι ότι μένει ανεκμετάλλευτος πάρα πολύς χώρος, κι αν θέλεις να τον εκμεταλλευτείς πρέπει να έχεις κουτιά από κάτω. Πλέον έχω καταλήξει ότι η ιδανική διαμόρφωση είναι ράγα σε όσο το δυνατόν πιο χαμηλό ύψος (δηλαδή τα κρεμασμένα παλτά ίσα να ακουμπάνε στο δάπεδο), και μόνο στο μισό πλάτος της ντουλάπας. Στο άλλο μισό συρτάρια μέχρι το ύψος της ράγας, και πάνω από τη ράγα άλλες δυο-τρεις σειρές ράφια.

 

Σεντόνια και πετσέτες έχω σε συρταριέρες - αυτή με τις πετσέτες έχει ψηλά συρτάρια, για να χωράνε τον όγκο. 

 

Με τα παπούτσια τι κάνουμε, μου λέτε; :D

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Ilaeira είπε:

στο μισό πλάτος της ντουλάπας. Στο άλλο μισό συρτάρια μέχρι το ύψος της ράγας, και πάνω από τη ράγα άλλες δυο-τρεις σειρές ράφια.

Όταν λες το μισό πλάτος? Μήπως εννοείς τον κάθε ενιαίο χώρο σε τετράφυλλη ντουλάπα? 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

17 ώρες πρίν, Ilaeira είπε:

.....

Με τα παπούτσια τι κάνουμε, μου λέτε; :D

 

απελπισία, τα "τρέχοντα" όλων μας σε παπουτσοθήκη μέσα στο σπίτι + παπουτσοθήκη στο μπαλκόνι + σε κουτιά στο κάτω μέρος της ντουλάπας.

τα υπόλοιπα (τα δικά μου) σε ντουλάπι πάνω από την πόρτα του παιδικού. 

 

χαμός, τα έχω παντού. 

 

για να μη μιλήσω και για 5 ζευγάρια παντόφλες που κυκλοφορούν στο πάτωμα, χωρίς να είναι φορεμένες :evil:

(το 5ο ζευγάρι είναι του παππού, για όποτε έρχεται, αλλά έχει γίνει κ αυτό κοινόχρηστο)

 

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Όταν λες το μισό πλάτος? Μήπως εννοείς τον κάθε ενιαίο χώρο σε τετράφυλλη ντουλάπα? 

 

 

 

 

 

Είχα στο μυαλό μου δίφυλλη, οπότε η ράγα πίσω από το ένα φύλλο και τα ράφια πίσω από το άλλο.

 

18 ώρες πρίν, annoulen είπε:

 

απελπισία, τα "τρέχοντα" όλων μας σε παπουτσοθήκη μέσα στο σπίτι + παπουτσοθήκη στο μπαλκόνι + σε κουτιά στο κάτω μέρος της ντουλάπας.

τα υπόλοιπα (τα δικά μου) σε ντουλάπι πάνω από την πόρτα του παιδικού. 

 

χαμός, τα έχω παντού. 

 

για να μη μιλήσω και για 5 ζευγάρια παντόφλες που κυκλοφορούν στο πάτωμα, χωρίς να είναι φορεμένες :evil:

(το 5ο ζευγάρι είναι του παππού, για όποτε έρχεται, αλλά έχει γίνει κ αυτό κοινόχρηστο)

 

 

Κι εμείς ακριβώς έτσι είμαστε...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα! Όσο μεγαλώνουν τα παιδιά, αρχίζει να γίνεται γρίφος προς επίλυση το θέμα αποθήκευση-μικρό σπίτι.

Αποθηκεύει κάποιος παπούτσια στο μπαλκόνι; Σε ντουλάπα μπαλκονιού; Δεν φθείρονται λόγω εναλλαγών θερμοκρασίας ή ακραίων θερμοκρασιών/υγρασίας; Θεωρώ πως ναι. Ωστόσο το έχω δει να το κάνουν. Τι άποψη έχετε;

Επίσης προτάσεις για εξοικονόμιση χώρου (χωρίς απ'την άλλη να μπουκώνει το σπίτι αποθηκευτικά έπιπλα-κουτιά-κλπ) ευπρόσδεκτες. Εκτός από την εκκαθάριση εννοείται, που επιβάλεται και κάνω (αλλά όχι επαρκώς ομολογουμένως, πρέπει να λάβω πιο δραστικά μέτρα).

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, samsympan είπε:

Καλησπέρα! Όσο μεγαλώνουν τα παιδιά, αρχίζει να γίνεται γρίφος προς επίλυση το θέμα αποθήκευση-μικρό σπίτι.

Αποθηκεύει κάποιος παπούτσια στο μπαλκόνι; Σε ντουλάπα μπαλκονιού; Δεν φθείρονται λόγω εναλλαγών θερμοκρασίας ή ακραίων θερμοκρασιών/υγρασίας; Θεωρώ πως ναι. Ωστόσο το έχω δει να το κάνουν. Τι άποψη έχετε;

Επίσης προτάσεις για εξοικονόμιση χώρου (χωρίς απ'την άλλη να μπουκώνει το σπίτι αποθηκευτικά έπιπλα-κουτιά-κλπ) ευπρόσδεκτες. Εκτός από την εκκαθάριση εννοείται, που επιβάλεται και κάνω (αλλά όχι επαρκώς ομολογουμένως, πρέπει να λάβω πιο δραστικά μέτρα).

 

Σε καλή ντουλάπα, σωστά αποθηκευμένα (χαρτί για να κρατάνε φόρμα), δεν παθαίνουν απολύτως τίποτα τα παπούτσια. Προσωπικά, την ντουλάπα μπαλκονιού τη χρησιμοποιώ για οτιδήποτε αναλώσιμο μπορεί να αποθηκευτεί εκτός χωρίς πρόβλημα (πχ απορρυπαντικά, βετεξ, ξεσκονόπανα).

Προσωπικά είμαι υπέρ της εκκαθάρισης κάθε χρόνο. Αν κάτι δεν το χρησιμοποίησες τα τελευταία 2 χρόνια και δεν έχει ιδιαίτερη συναισθηματική αξία τότε καλύτερα να βρει κάποιον άλλο ιδιοκτήτη. Η μικρή φέτος το κατάλαβε καλύτερα. Παίξαμε το "Κρατάς - Χαρίζεις - Πετάς" με οτιδήποτε υπήρχε στο δωμάτιο της (2 σακούλες γίγας μαζέψαμε από ένα κανονικό δωμάτιο!). 

Βασικό επίσης είναι να αναγνωρίσεις και να εκμεταλλευτείς κατάλληλα τους κρυφούς κενούς χώρους (πχ κάτω από κρεβάτια, με αναδιάταξη της ντουλάπας, τέτοια πράγματα).

Link to comment
Share on other sites

απο την εμπειρια στο πατρικο μου,δλδ πολλα χρονια,θα συμφωνησω οτι μια χαρα θα ειναι τα παπουτσια σε καλο ντουλαπι εξω,λιγο προσοχη μην βρεχεται.κ τα παπουτσια μεσα σε κουτια με χαρτια

το μονο που εχω να πω για αποθηκευση ειναι επιπλα με ντουλαπια.παντου αποθηκευτικος χωρος.5μελης οικογενεια σε σπιτι ουτε 75τ.μ ,πραγματικα δ ξερω πως τα καταφερνε η μανα μου.υπαρχει ομως παταρι,κ κοινοχρηστη αποθηκη για χαλια πχ

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έξω τα έχω, σε ντουλάπα καλής ποιότητας. Δεν παθαίνουν τίποτα. Τα πιο καλά και ακριβά, σκαρπίνια γόβες κλπ, τα έχω σε παπουτσοθήκη στον διάδρομο (υπάρχουν πολύ λεπτές, 10 εκατοστά πλάτος).


Τα χάλια τα δίνουμε έξω για καθάρισμα και φύλαξη, οπότε αυτό βοηθάει πολύ.

 

Μια λύση που βοήθησε πολύ είναι τα ντουλάπια ψηλά. Τα κλασικά Kallax της ΙΚΕΑ πάνω από το γραφείο, στήλη Kallax στην κρεβατοκάμαρα. Στο δωμάτιο του παιδιού πήρα την 4×4 και υφασμάτινα κουτιά, οπότε συμμαζεύτηκαν κι εκεί πολλά πράγματα. 

 

Χώρος που συχνά μένει ανεκμετάλλευτος είναι πάνω από τα ντουλάπια της κουζίνας. Μπορείς να πάρεις χάρτινα χρωματιστά κουτιά και να αποθηκεύσεις κι εκεί διάφορα πράγματα που δεν χρησιμοποιείτε συχνά. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέτε σε καλή ντουλάπα τι εννοείτε ακριβώς; Να κλείνει καλά, να μην περνάει υγρασία, από καλό υλικό πχ σαν έπιπλο mdf; .Εγώ σκεφτόμουν πλαστική. Έχουμε μια πλαστική για εργαλεία, σφουγγαριστρα, σκούπα, κλπ και έχει βγει καλή 6+χρόνια δεν έχουμε θέμα. Σκεφτόμουν αν βρίσκαμε ίδια. 

3 ώρες πρίν, Ilaeira είπε:

Κι εγώ έξω τα έχω, σε ντουλάπα καλής ποιότητας. Δεν παθαίνουν τίποτα. Τα πιο καλά και ακριβά, σκαρπίνια γόβες κλπ, τα έχω σε παπουτσοθήκη στον διάδρομο (υπάρχουν πολύ λεπτές, 10 εκατοστά πλάτος).

Οπότε πχ αθλητικά, είναι οκ έξω. Αλλα μποτες, μπαλαρινες λες όχι;

Αυτό το στυλ παπουτσοθήκες έχουμε στο διάδρομο αλλά εκεί βάζουμε τα καθημερινά μας. Αυτά που φορούνται πιο σπάνια, τα πιο καλά ας πούμε είναι το θέμα μας. Και από την μία δεν έχουμε χώρο κατάλληλο για την αποθήκευση τους εντός σπιτιού, από την άλλη φοβάμαι έξω δεν είναι κατάλληλος τόπος αποθήκευσης τους. Θα το επεξεργαστώ όμως διότι φαίνεται να είναι η μόνη λύση.

3 ώρες πρίν, Ilaeira είπε:

Μια λύση που βοήθησε πολύ είναι τα ντουλάπια ψηλά. Τα κλασικά Kallax της ΙΚΕΑ πάνω από το γραφείο, στήλη Kallax στην κρεβατοκάμαρα. Στο δωμάτιο του παιδιού πήρα την 4×4 και υφασμάτινα κουτιά, οπότε συμμαζεύτηκαν κι εκεί πολλά πράγματα. 

Τα έχουμε σε 2×2 και σε στήλη στο σαλόνι. Συνδυασμό, κάποια με ένθετα ντουλάπια, συρταράκια, κάποια με υφασμάτινα κουτιά, κάποια ελεύθερα. Όντως είναι πολύ καλή λύση! Σε ύψος δεν καταφέραμε να τα στερεώσουμε κάποια στιγμή που επιχειρήσαμε. Δεν είχαμε κατάλληλο τρυπάνι και κλώτσαγε. Πάντως είναι πολύ ωραία τα kallax και αν και χαμηλής ποιότητας υλικό, αισθητικά στέκεται ωραία και στο διαδίκτυο κυκλοφορούν συνδυασμοί χρωματικοί και με διάφορες επεμβάσει και τεχνικές βαφής που τα κάνουν αγνώριστα και τα απογειώνουν!

Link to comment
Share on other sites

επιπλο mdf πχ.οχι πλαστικη.οι πλαστικες ειναι μονο για απλωστρες-σφουγγαριστρες

κ τις καθημερινες τις μποτες εκει.δ εχει τυχει να παθει κτ κανενα.πιο ακριβα πχ κτ σκαρπινια,γοβες απλα τα ειχαμε σε εσωτερικο χωρο

Link to comment
Share on other sites

Τα καθημερινά τα έχουμε στο έπιπλο της εισόδου, που έχει ράφια και συρτάρια. Εγώ στο μπαλκόνι πλαστική έχω, αλλά καλής ποιότητας, δεν παίρνει νερά παρόλο που είναι μερικώς εκτεθειμένη κλπ. Σου χωράει να βάλεις μια παπουτσοθήκη πίσω από την εξώπορτα;

Για τη στερέωση, μετά το παιδί, συνειδητά δεν μπαίνουμε πια σε τέτοιες διαδικασίες. Κλείνουμε παράδοση και συναρμολόγηση και ζητάμε να τα βάλουν εκεί που θέλουμε. Ο άντρας μου αυτά τα λέει "κόστος ευκαιρίας", γιατί με 15 ευρώ γλιτώνεις χρόνο, κούραση, ενδεχόμενα λάθη και τα συνεπαγόμενα καντήλια. :D

Link to comment
Share on other sites

Τα mdf έπιπλα δεν νομίζω να είναι κατάλληλα για εξωτερικό χώρο με υγρασία. 

πρίν από 52 λεπτά , samsympan είπε:

Όταν λέτε σε καλή ντουλάπα τι εννοείτε ακριβώς; Να κλείνει καλά, να μην περνάει υγρασία, από καλό υλικό πχ σαν έπιπλο mdf; .Εγώ σκεφτόμουν πλαστική. Έχουμε μια πλαστική για εργαλεία, σφουγγαριστρα, σκούπα, κλπ και έχει βγει καλή 6+χρόνια δεν έχουμε θέμα. Σκεφτόμουν αν βρίσκαμε ίδια. 

Οπότε πχ αθλητικά, είναι οκ έξω. Αλλα μποτες, μπαλαρινες λες όχι;

Αυτό το στυλ παπουτσοθήκες έχουμε στο διάδρομο αλλά εκεί βάζουμε τα καθημερινά μας. Αυτά που φορούνται πιο σπάνια, τα πιο καλά ας πούμε είναι το θέμα μας. Και από την μία δεν έχουμε χώρο κατάλληλο για την αποθήκευση τους εντός σπιτιού, από την άλλη φοβάμαι έξω δεν είναι κατάλληλος τόπος αποθήκευσης τους. Θα το επεξεργαστώ όμως διότι φαίνεται να είναι η μόνη λύση.

Τα έχουμε σε 4×4 και σε στήλη στο σαλόνι. Συνδυασμό, κάποια με ένθετα ντουλάπια, συρταράκια, κάποια με υφασμάτινα κουτιά, κάποια ελεύθερα. Όντως είναι πολύ καλή λύση! Σε ύψος δεν καταφέραμε να τα στερεώσουμε κάποια στιγμή που επιχειρήσαμε. Δεν είχαμε κατάλληλο τρυπάνι και κλώτσαγε. Πάντως είναι πολύ ωραία τα kallax και αν και χαμηλής ποιότητας υλικό, αισθητικά στέκεται ωραία και στο διαδίκτυο κυκλοφορούν συνδιασμοί χρωματικοί και με διάφορες επεμβάσει και τεχνικές βαφής που τα κάνουν αγνώριστα και τα απογειώνουν!

Κάποια στιγμή χαζεύοντας στο διαδίκτυο είχα δει κάτι συρτάρια με διαχωριστικά που μπαίνουν κάτω από το κρεβάτι και χρησιμοποιούνταν για αποθήκευση παπουτσιών. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...