Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τρόπος λήψης φαρμάκων


Recommended Posts

Συρριγγα και στοχευεις πλαγια και κατω απο την γλωσσα και αμεσως ΓΡΗΓΟΡΑ νερο......εμεις ετσι σωθηκαμε μεχρι που πλεον τωρα την πινει με κουταλι.....καλη τυχη....και περαστικα.

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 66
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

kalispera sasto agoraki mou einai 11 minwn kai arrwstisame gia prwti fora exei otitida etimo na skasei to timpano kai arxi vroxitidas. ton piga sto giatro kai mou edwse antiviosi. ela omws pou to provlima mou einai pws na tou tin dwsw den tin pairnei me tipota me kanenan tropo les kai to katalabainei ti se nero mesa ti se ligi kremoula ti sto gala se ximo tipota leme me tipota den to pinei kanei san demonismeno. o giatros mou eipe an den ta kataferw tha ton kanoume eisagwgi sto nosokomeio gia endoflebia xorigisi fantazomai. voithisteme parakalw an mporite

 

εγω κι εγω τον γιο μου με ωτιτιδα...του δινω την αντιβιωση με συριγγα με τα χιλια ζορια...αλλα τα καταφερνω....προσπαθησε ετσι...;)

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

καλημερα σ ολους(ες) εχω ενα κοριτσακι 3,5 ετων απο τοτε που γεννηθηκε αντιμετωπιζουμε φοβερα μεγαλο προβλημα με την καταποση φαρμακων depon ,ponstan ,αντιβιωτικων κ οσον αυτων , αφορα τετοιου ειδους φαρμακα που παιρνονται απ το στομα,εχουμε δοκιμασει απειρες τεχνικες αλλα το μονο που καταφερνουμε ειναι νομιζω ψυχικο τραυμα κ προβλημα στο παιδι πρωτα κ μετα σ εμας.σας παρακαλω μπορει καποιος να βοηθησει η να προτεινει κατι?ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζαμε (και αντιμετωπίζουμε εν μέρει) και εμείς. Έκαναν εμετό ότι και να τους δίναμε από το κλάμα. Λύσαμε το πρόβλημα των αντιπυρετικών (ντεπόν κλπ) με αντιπυρετικά υπόθετα. Τώρα δυστυχώς οι αντιβιώσεις δεν κυκλοφορούν σε υπόθετα και με διάφορα τρικ (πολλά μπράβο και γιούπι) προσπαθούμε να τις πίνουν. Αν έχουν καλή γεύση είναι σχετικά εύκολα τα πράγματα αφού με τη σύριγγα τις πίνουν σιγά σιγά. Συνήθως όμως η γεύση είναι χάλια οπότε ο ένας τα κρατάει αγκαλιά και ο άλλος τοποθετει τη σύριγγα ανάμεσα στους πίσω τραπεζίτες και αναγκαστικά το μωρό καταπίνει. Η διαδικασία πρέπει όμως να γίνει πολύ πολύ γρήγορα και αποφασιστικά.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Κι εγώ το ίδιο πρόβλημα μέχρι φέτος που έγινε 8 ετών κι επιτέλους τα πίνουμε κανονικά. Depon το ψιλοέπινε, αλλά το Ponstan με τίποτα. Αντί αυτού η παιδίατρος μου δίνει το Gantyl εξίσου καλό και πιο νόστιμο.Αυτό που έκανα εγώ ήταν ότι της έφτιαχνα λίγο γάλα και τα έβαζα μέσα, ακόμα και την αντιβίωση. Είχα ρωτήσει και την παιδίατρο και μου είπε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα ως προς την απόδοση του φαρμάκου.

tlbOp2.png Iw3Sp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κι από μένα. Για να σας παρηγορήσω σας λέω ότι συνήθως αυτό το πρόβλημα περνάει σιγά σιγά καθώς μεγαλώνει το παιδί και καταλαβάινει την αναγκαιότητα του φαρμάκου, μπορεί για παράδειγμα να συνδέσει "πονάω _ μου δίνου σιρόπι _ Μου περνάει ο πόνος. Πάντως εγώ είχα το μεγαλύτερο πρόβλημα γύρω και στα 2 ο΄πότε είχα τηλεφωνήσει ένα βράδυ στο γιατρό ότι τοπαιδί έκανε εμετό το ντεπόν και μου είπε να επιμείνω εξ αρχής γιατί αν του δώσω κατ΄ευθείαν υπόθετο θα χρονίσει το πρόβλημα. Επίσης μου είπε ότι δεν ειναι και τόσο καλό να γίνεται συστηματική χρήση των υπόθετων. Πάντως περάσαμε κι εμείς περίοδο που χρειαζόντουσαν δυο άτομα ένας να κρατάει κι ένας να βάζει τη σύριγγα με το ζόρι στο στόμα του παιδιού, διαδικασί που μας έκανε κουρέλια. Ξαφνικά όμως σε ένα μεγάλο πυρετό το παιδί συνεργάστηκε και τώρα (5 χρονών) γενικά τον κατφέρνουμε με τη συζήτηση και το παίρνει λίγο , λίγο με τη σύριγγα δίνοντας ενδιαμέσως και νερό. Ϊσως μπορείς να το δώσεις με νερό χυμό ή γάλα αφού ρωτήσιες τον γιατρό σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 1 χρόνο μετά...

βρε παιδια, τη βοήθειά σας! πρέπει να δώσω zinadol στην κόρη μου (πολύ δυνατή και άσχημη αντιβίωση) και τώρα το βράδυ που ήταν η πρώτη δόση δεν την έπαιρνε με τίποτα! το αραιώσαμε με νερό, το βάλαμε σε χαμομήλι, το δώσαμε σκέτο...όλες τις φορές από την τσίτα της το έκανε εμετό! έχετε καμιά ιδέα πως μπορώ να της το δώσω πιο ανώδυνα? θα με βοηθούσε πολύ εάν κάποιος από εσάς είχε αντίστοιχη εμπειρία η οποία στέφθηκε με επιτυχία.

ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Εχω πάρει των 400...Είναι βαριά αντιβίωση και την είχα πάρει για μια φλεγμονη που είχα.Συγγνώμη που σε ρωτάω αλλά τι έχει η μικρή σου και σου έδωσε τόσο βαριά αντιβίωση?

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

είναι των 250..ιστορία ολόκληρη! από τις 10.9 είχε σταφιλόκοκο, της πέρασε αλλά κόλλησε ο μικρός του πέρασε και από τότε και με τον παιδικό ανα 4 μέρες έχουμε και κάτι καινούργιο. τώρα από το σάββατο ο μικρός είναι με 40 πυρεττό και του κάναμε εξετάσεις και έδειξε ότι έχει λοίμωξη η οποία γύρισε σε ωτίτιδα και έτσι ξεκινήσαμε από την τρίτη ζιναντολ (με σύριγγα και νερό και την πίνει). την τετάρτη η κόρη μου έκανε πυρεττό, κάναμε σήμερα εξετάσεις και το crp βγήκε 66 (ενώ πρέπει να είναι μικρότερο από 6) το οποίο δείχνει λοίμωξη αλλά δεν έχει εμφανιστεί ακόμα που..έτσι μου είπε η γιατρός να της ξεκινήσω και εκείνης την ίδια αντιβίωση μέχρι να βγουν και οι εξετάσεις του φάριγκα που τησ κάναμε γιατί φοβάται για στρεπτόκοκο...αλλά τώρα το βράδυ για να την πιει έγινε πόλεμος (άσε που μου είπε η γιατρός να μην τη στείλω και σχολείο για 20 μέρες για να φτιάξει το ανοσοποιητικό της οπότε ο πόλεμος θα έχει διάρκεια)..και δεν ξέρω πως να την πείσω να την πάρει τώρα μήπως και στρώσει λίγο η κατάσταση, διότι είμαστε 1 μήνα άυπνοι! και βέβαια είναι πολύ ταλαιπωρημένα και τα παιδια!

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε το με 1 κουταλια ζαχαρη κανει θαυματα !!!!!!!!!!!!!δοκιμασμενο στο γιο μου περαστικουλια σας..........

 

1000 ευχαριστώ!!!με έσωσες...απλά δεν έχω προλάβει να μπω μέσα για να σου το πω! τελικά της το έδωσα με ζάχαρη και το είπιε..αλλά της είναι πιο εύκολο μέσα στο γάλα με νέσκουικ και μπόλικη ζάχαρη!!!είμαστε και καλύτερα..!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

οντως με τη ζαχαρη πολυ καλυτερα!!! κι εγω ετσι τα καταφερνω και της δινω φαρμακα!!! αλλα εχω να προτινω οτι οταν δινουμε αντιβιωσεις στα παιδακια μας και ειδικα οταν ειναι και δυνατες καλο ειναι να δινουμε και προβιοτικα παραλληλα. βοηθανε πολυ στο να μην επηρεαστει καθολου το γαστρεντερολογικο των παιδιων μας,το οποιο ξετιναζεται απο τις αντιβιώσεις. υπάρχουν προβιοτικα τα οποια μπορουμε να τα δινουμε απο βρεφη. εγω προτιμω της frezyderm ειναι η αληθεια. τα χρησιμοποιησα μια φορα για μενα και μ'αρεσαν πολυ. τωρα τα επιλεγω και για τη μικρη μου...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Καλημέρα!Διαβασα τοσα για τροπους χορηγησης φαρμακων αλλα.....εχω μπερδευετει!!!

Λογω ιωσης κ πυρετου η μικρη μου 28 μηνων εκανε ωτιτιδα και μας εδωσε η παιδίατρος την augmentin

1ον μπορούμε τελικα να την βαλουμε μεσα σε χυμο?Εμενα πινει πορτοκαλι συνηθως.ή με γαλα??

2ον με το φαγητο τι γινεται?Λογω αδιαθεσίας τρωει πολύ λιγο.με τοσο βαρια αντιβιωση δεν είναι φοβιο????

Τις δυο πρωτεσ μερες τα καταφερνα με συρριγγα,ομως τωρα 4 η μερα ουτε να την δει.Χτες δεν ηπιε καθολου το βραδυ.Πεστε μου καμια γνωμη σας παρακαλω.Αν της την βαζαμε με το ζορι θα την εφτυνε,μου το χει κανει με παυσιπονο:(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

BIBH αν παραλειψεις δοση αντιβιωσης στην ουσια διακοπτεις τη δραση της..οποτε πρεπει να κανεις τα παντα ωστε να την παρει...πχ..κεφαλοκλειδωμα, ανασκελα, της ανοιγεις το στομα, τη βαζεις με τη συριγγα και περιμενεις ΜΕΧΡΙ να την καταπιει ενω ειναι ανασκελα.. Προσοχη αν την αφησεις να σηκωθει πριν την καταπιει τοτε σιγουρα θα τη φτυσει.:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

love4 είναι η μεγαλη πιθανοτητα ότι απτο κλαμα θα εκανε εμετο αμα της το δινα ετσι.Γι αυτό σκεφτηκα με το γαλα,που σιγουρα το πινει ολο:confused:.επαιρνα την παιδιατρο ,δεν το σηκωσε....γι αυτό περιμενω γνωμες αν και θα περιμενω κ την δικη τησ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...