LA LATINA

ΠΟΙΑ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ Η ΣΩΣΤΗ???

Recommended Posts

καλημερα!εχουν δικιο οι γιατροι για τους ψυχολογους. και θα σας πω το σκεπτικο μου η ψυχολογια αν θυμαμαι ειναι τμημα της φιλοσοφικης. 4 χρονια σε πανεπιστημιο,και μετα τι?βγαινιυν και ανοιγουν ενα γραφειο.ποτε ηρθαν σε επαφη με κοσμο με προβληματα σοβαρα?απο τα βιβλια?αλλο η θεωρια και αλλο η πραξη.ο παιδοψυχιατρος ειναι ιατρςο ακομη και στα φοιτητικα τους χρονια εχουν επαφη με κοσμο.μετα κανουν ειδικοτητα και ασχολουνται με κοσμο και μετα ανοιγουν ιατρεια.οποτε θα εμπιστευομουν παιδοψυχιατρο. Α!και μη ξεχναμε στην ελλαδα δεν υπαρχει τμημα παιδοψυχολογιας οποτε μονοι τους βαπτιζονται παιδοψυχολογοι. ακομη και οι γενικοι ψυχιατροι δεν αναλαμβανουν παιδακια και τα στελνουν στους πιο ειδικους τους παιδοψυχιατρους.αρα ποιος κανει σοβαρη δουλεια?

Οσο για το παιδακι. η λογοθεραπεια νομιζω θα το βοηθησει να δυναμωσει το λογο του οποτε αυτο ισως του δοσει αυτοπεποιηθησει

Θα ξεκινήσω λέγοντάς σου ότι ο βαθμός στον οποίο θα σου επιτεθώ (γιατί θα σου επιτεθώ) είναι ανάλογος με το βαθμό στον οποίο αναφέρεσαι σε ένα θέμα που δεν κατέχεις καθόλου! Με το βαθμό δηλαδή της ασχετοσύνης σου που σε κάνει να εκτίθεσαι αναφερόμενη με σιγουριά σε πράγματα που γνωρίζεις εξαρχής ότι δε γνωρίζεις.

Η Ψυχολογία δεν είναι "τμήμα της φιλοσοφικής" (θεέ μου τί κοτσάνα ήταν κι αυτή!!!) αλλά αυτόνομο επιστημονικό αντικείμενο που εντάσσεται στις Κοινωνικές Επιστήμες. Στην Ελλάδα το Τμήμα Φιλοσοφικής, Παιδαγωγικής και Ψυχολογίας (ΦΠΨ), δίνει πτυχίο με κατεύθυνση αλλά όχι ειδικότητα ψυχολογίας. Για το λόγο αυτό, οι απόφοιτοι του ΦΠΨ δε μπορούν να λάβουν άδεια ασκήσεως επαγγέλματος ψυχολόγου, παρά μόνο αν προχωρήσουν περαιτέρω σε σχετικές σπουδές. Άδεια ασκήσεως επαγγέλματος ψυχολόγου μπορούν να πάρουν μόνο οι απόφοιτοι των Τμημάτων Ψυχολογίας, οι οποίοι έχουν υποχρεωτικά ολοκληρώσει και πρακτικές ασκήσεις. Οι περισσότεροι ψυχολόγοι έχουν μετεκπαιδευθεί, κυρίως με μεταπτυχιακές σπουδές, στα αντικείμενα που τους ενδιαφέρουν και έτσι προκύπτουν οι ειδικότητες (π.χ. παιδοψυχολόγοι) αλλά και οι θεραπευτικές προσεγγίσεις (π.χ. ψυχαναλυτής).

Την επόμενη φορά καλό θα ήταν να περιοριστείς σε ό,τι γνωρίζεις και όχι σε ό,τι υποθέτεις, μιας και εδώ είμαστε για να βοηθάμε ο ένας τον άλλο και η δική σου παρέμβαση ήταν παντελώς άσχετη και άχρηστη.

Διαφημίσεις

Θα ξεκινήσω λέγοντάς σου ότι ο βαθμός στον οποίο θα σου επιτεθώ (γιατί θα σου επιτεθώ) είναι ανάλογος με το βαθμό στον οποίο αναφέρεσαι σε ένα θέμα που δεν κατέχεις καθόλου! Με το βαθμό δηλαδή της ασχετοσύνης σου που σε κάνει να εκτίθεσαι αναφερόμενη με σιγουριά σε πράγματα που γνωρίζεις εξαρχής ότι δε γνωρίζεις.

Η Ψυχολογία δεν είναι "τμήμα της φιλοσοφικής" (θεέ μου τί κοτσάνα ήταν κι αυτή!!!) αλλά αυτόνομο επιστημονικό αντικείμενο που εντάσσεται στις Κοινωνικές Επιστήμες. Στην Ελλάδα το Τμήμα Φιλοσοφικής, Παιδαγωγικής και Ψυχολογίας (ΦΠΨ), δίνει πτυχίο με κατεύθυνση αλλά όχι ειδικότητα ψυχολογίας. Για το λόγο αυτό, οι απόφοιτοι του ΦΠΨ δε μπορούν να λάβουν άδεια ασκήσεως επαγγέλματος ψυχολόγου, παρά μόνο αν προχωρήσουν περαιτέρω σε σχετικές σπουδές. Άδεια ασκήσεως επαγγέλματος ψυχολόγου μπορούν να πάρουν μόνο οι απόφοιτοι των Τμημάτων Ψυχολογίας, οι οποίοι έχουν υποχρεωτικά ολοκληρώσει και πρακτικές ασκήσεις. Οι περισσότεροι ψυχολόγοι έχουν μετεκπαιδευθεί, κυρίως με μεταπτυχιακές σπουδές, στα αντικείμενα που τους ενδιαφέρουν και έτσι προκύπτουν οι ειδικότητες (π.χ. παιδοψυχολόγοι) αλλά και οι θεραπευτικές προσεγγίσεις (π.χ. ψυχαναλυτής).

Την επόμενη φορά καλό θα ήταν να περιοριστείς σε ό,τι γνωρίζεις και όχι σε ό,τι υποθέτεις, μιας και εδώ είμαστε για να βοηθάμε ο ένας τον άλλο και η δική σου παρέμβαση ήταν παντελώς άσχετη και άχρηστη.

Συμφωνώ τόσο πολύ!!!!

Ειδικότητες και 'δουλειά' τους:

Ψυχολόγος: ασχολείται μ ο,τι εχερινα κάνει ε τον ψυχικό μας κόσμο. Σκέψεις, συναισθήματα κλπ. Υπάρχουν ψυχολόγοι που έχουν ειδικευτεί (μέσω σεμιναρίων πχ) στα παιδιά. Πολλές φορές δουλεύει με τους γονεις παιδιών. Ο σωστός επιστήμονας γνωρίζει μέχρι πού είναι τα όρια του, και μετά κατευθυνθεί σε παιδοψυχιατρο.

Παιδοψυχιατρος: πτυχιούχος γιατρός με ειδικότητα που κρατά πολλά χρονια στην παιδοψυχιατρικη. Ασχολείται με σοβαρά προβλήματα που αντιμετωπίζουν παιδιά κα έφηβοι (αυτισμός, ψυχώσεις, ΔΕΠΥ, διαγνώσεις καθυστερήσεων, νευρική ανορεξία κλπ). Μπορούν να συνταγογραφουν φάρμακα.

Λογοθεραπευτης: δαγιγνωσκει και θεραπεύει προβλήματα λόγου και ομιλίας. Η Ελλάδα έχει και την παγκόσμια πρωτοτυπία οι λογοθεραπευτές να ασχολούνται και μτ το γραπτό λόγο και την αντιμετώπιση ειδικών μαθησιακών δυσκολιών.

Έργοθεραπευτής: μαθαίνει-εκπαιδεύει παιδιά και ενήλικες με προβλήματα στην λεπτή κινητικότητα. Κατασκευάζει-προσαρμοζει διάφορα εργαλεία ώστε να γίνει ευκολότερη η καθημερινότητα των ασθενών του.

Φυσι(κ)οθεραπευτης: ασχολεριται με μυοσκελετικες παθήσεις και με την αποκατάσταση τραυματισμών.

Αυτοί είναι όλοι!!!! Επέλεξε ποιος είναι κατάλληλος γι αυτό που θες

Εξαιρετική εξήγηση, θα βοηθήσει πολύ τη φίλη μας.

Με βάση τα όσα μου είπατε, αλλά και έναν συγγενή γιατρό ρώτησα, νομίζω οτι παιδοψυχολόγος είναι το κατάλληλο για εμάς. Σας ευχαριστώ πάρα πολύ, από βδομάδα κιόλας θα πάω.

Να αγιάσει το στόμα σου!

Στην Ελλάδα του 2014 δεν θα έπρεπε να γράφονται τέτοιες αναλήθειες και να μην προσέχουμε τα γραφόμενα μας.

Γράφουμε δημόσια και είναι ανεύθυνο να μεταφέρουμε την γνώμη μας, χωρίς να είμαστε απόλυτα σίγουροι.

Εννοείται πως ο παιδοψυχολόγος υπάρχει ως ειδικότητα και ότι υπάρχουν πολλοί ερασιτέχνες.

Ζητήστε τα πτυχία και την άδεια του κάθε επιστήμονα, που συμβουλεύεστε.

Προσωπικά όποτε προβληματίζομαι πολύ, πηγαίνω στην παιδοψυχολόγο μου και έχω βρει την υγεία μου και τη σειρά μου.

Ευτυχώς που υπάρχουν.

Όσο για αυτά που λένε οι γιατροί, είναι απλά απαράδεκτο, να σε στέλνουν σε παιδοψυχίατρο για θέματα ψυχολογίας , διαπαιδαγώγησης και ανατροφής.

Προέχουν τα οικονομικά συμφέροντα των γιατρών.:mad:

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια. Σε πολλά με διαφωτίσατε. Επικοινώνησα και με ψυχολόγους - επιστημονικούς συνεργάτες του φόρουμ και έχω κατευθυνθεί σωστά. Τους ευχαριστώ δημόσια για τη βοήθειά τους. Ας μη γίνει ένα τόσο λεπτό θέμα πηγή διαπληκτισμών, πολύ σας παρακαλώ, γιατί νιώθω υπεύθυνη με το ερώτημα που έθεσα.

Ψυχολόγος: ασχολείται μ ο,τι εχερινα κάνει ε τον ψυχικό μας κόσμο. Σκέψεις, συναισθήματα κλπ. Υπάρχουν ψυχολόγοι που έχουν ειδικευτεί (μέσω σεμιναρίων πχ) στα παιδιά.

Έργοθεραπευτής: μαθαίνει-εκπαιδεύει παιδιά και ενήλικες με προβλήματα στην λεπτή κινητικότητα. Κατασκευάζει-προσαρμοζει διάφορα εργαλεία ώστε να γίνει ευκολότερη η καθημερινότητα των ασθενών του.

Λυπάμαι αλλά βλέπω μεγάλες ανακρίβειες πχ ο ψυχολόγος δεν ειδικεύεται στην ανάπτυξη των παιδιών με σεμινάριο αλλά με μεταπτυχιακές σπουδές και πρακτική εξάσκηση για ένα χρονικό διάστημα και μπορεί να σου προσφέρει αξιολόγηση τηε κατάστασης και συμβουλευτική ανάλογα με το θέμα σου, ενώ ο ψυχοθεραπευτής πρέπει να έχει κάνει εκπαίδευση με συγκεκριμένη κατεύθυνση(πχ. γνωσιο-συμπεριφορική).Ο εργοθεραπευτής ασχολείται με την λειτουργία της κίνησης(αδρής και λεπτής) αλλά και με θέματα αισθητηριακής ολοκλήρωσης.

Για τους παιδοψυχιατρούς δεν θες την γνώμη μου ,εάν έχει ψυχιατρικό θέμα όπως πχ εμμονές, στερεοτυπίες, κατάθλιψη, υπερβολικά συναισθήματα, δηλ. εάν το παιδί χτυπά άλλα παιδία γιατί πχ, έχει έμμονες ιδέες ότι όλοι τον μισούν ή τον σχολιάζουν ενώ δεν συμβαίνει τίποτα τέτοιο τότε είναι ο αρμόδιος αλλιώς την σχολική βία την αντιμετωπίζει ο Εκπαιδευτικός Ψυχολόγος. Επίσης έαν θές να πετύχεις συναισθηματική ενδυνάμωση και εκπαιδευση του παιδιού για την διαχείρηση της βίας μπορείς να τον εντάξεις σε κοινωνική ομάδα(ζήτα τα προσόντα όχι μόνο την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος του ψυχολόγου που την διοργανώνει).

Πάντως δεν έχω καταλάβει ποιο είναι το πρόβλημα του παιδιού σου ή των άλλων(αν αφορά το σχολείο μήπως πχ. πρέπει να μιλήσεις με τον διευθυντή τον σχολικό σύμβουλο κτλ).

To πρόβλημα είναι ότι στο σχολείο μας υπάρχει βία. Το έχω πει και σε άλλο θέμα. 18/20 παιδιά της πρώτης έχουν χτυπήσει, 9 εκ των οποίων σοβαρά (όχι καρουμπαλάκια και γδαρσίματα). Μίλησα με τη δασκάλα, πήγα με επιτροπή γονέων στον διευθυντή, ενημέρωσα το σύλλογο γονέων και περιμένω ένα συμβούλιο όλης της τάξης που εδώ και 15 μέρες αναβάλλεται.

Έχοντας κάνει όλα τα παραπάνω, το μόνο που μου μένει είναι να θωρακίσω το δικό μου παιδί, γιατί όσο και να προσπαθώ να φροντίσω για το σύνολο, δε με βοηθά κανείς. Προέκυψε δε ξαφνικά μετά την εμπλοκή μου στα παραπάνω και ένα άλλο περιστατικό που δε θα ήθελα να αναφέρω, για το οποίο πρέπει να το ψάξω περαιτέρω.

Γεγονός είναι, πως και οι ειδικοί συνεργάτες του φόρουμ μου είπαν οτι ο παιδοψυχίατρος είναι ο ειδικός που πρέπει να απευθυνθώ, και οτι οι παιδοψυχολόγοι είναι αμφιλεγόμενοι στην Ελλάδα και θα με στείλουν κι εκείνοι σε παιδοψυχίατρο στην τελική για να ξέρω που βαδίζουμε, πέρα από συμβουλευτική και μπλα μπλα.

Κατάφερα να κλείσω ραντεβού σε ιατροπαιδαγωγικό κέντρο που έχει όλους τους ειδικούς συγκετρωμένους, το κακό είναι οτι επειδή δεν είμαστε σοβαρό περιστατικό μας είπαν καλό Αύγουστο για να μας δουν......

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

• Σύνδεση/Εγγραφή

Για να μπορέσετε να απαντήσετε σε ερωτήματα ή να ρωτήσετε τα μέλη κάποιο νέο ερώτημα είναι απαραίτητο να εγγραφείτε! Είναι εύκολο & δωρεάν!