Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ...!!!


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 186
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Βρε Φιλιώ μου...

 

Εδώ έχω πάθει στερητικό, κρατιέμαι από αρχές του Οκτώβρη και δειλά δειλά σήμερα ανοίγω θέμα στο "ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΧΡΟΝΟΣ", με φόβο πως θα με κοροϊδέψετε και εδώ υπάρχει το θέμα ήδη?!!! Θα τρελαθώ!!! :lol::lol:

 

Παραθέτω το μήνυμα στο θέμα που άνοιξα και που φυσικά θα συνεχίσω εδω να γράφω!!! :lol::lol:

 

 

Έκανα πολύ υπομονή για να μην με προγκήξετε! Πέρσι είχα ανοίξει το ίδιο θέμα τέλη Οκτωβρίου… Δεν αντέχω όμως άλλο, ακόμα και τώρα που ο καιρός δεν βοηθάει!

 

Έχω κρυφο-ακούσει κάποια cd εδώ και πολύυυυ καιρό με τα ανάλογα τραγούδια… Laughing

 

Ελάτε να μιλήσουμε για την αγαπημένη μου (δική μου και πολλών ακόμα) γιορτή που με ξεσηκώνει όσο καμία άλλη εποχή.

 

Στην περιοχή μου ήδη είδα 2 καταστήματα με χριστουγεννιάτικα… στον Πειραιά επίσης άνοιξε ένα. Στην Παρουσίαση της Γλυφάδας έβαλαν κάποια πρώτα είδη και στο «Ανδρεάδης» του Πειραιά επίσης…

 

Φτάνει αυτή η λατρεμένη γιορτή. Ας μοιραστούμε τις ιδέες μας και τις σκέψεις μας!

Link to comment
Share on other sites

Παραμονη Χριστουγεννων πριν παει ο μικρος για υπνο ετοιμαζουμε για τον Αγιο Βασιλη ενα ποτηρι γαλα και σε ενα πιατακι βαζουμε ενα κουραμπιε και ενα μελομακαρονο.Το επομενο πρωι, ο αγιος Βασιλης εχει αφησει λιγο γαλα και εχει δαγκωσει τα γλυκα του!

 

Νινεττούλα μου,

 

Είχες γράψει και πέρσι αυτή την πανέμορφη συνήθειά σας και την υιοθετήσαμε και μεις με τον Ανδρεούλη μου! :wink:

Link to comment
Share on other sites

AAA κι εγραψα και στο θεμα σου Ειρηνη.Μπορει καποιος να μας πει που να γραφουμε τελικα???Παντως θα γραψω κι εδω το μνμ μου και οπου δω οτι υπαρχουν απαντησεις εκει θα γραφω...Δεν κρατιεμαι η τρελη με τα Χριστουγεννα!!!!

 

Αν και εγραψα στο αλλο θεμα μαλλον θα συνεχισω σε αυτο γιατι το αλλο συνεχεια ξεχναω που ειναι (σορυ Φιλιω).Λοιπον περσυ εκανα μελομακαρονα και κουραμπιεδες και ωφειλω να ομολογησω οτι αν και πρωτη φορα πετυχαν!!!Επισης εκανα μπισκοτα-βιτρο (εδειχναν πολυ ομορφα) και πορτοκαλια με καρφια γαρυφαλλου (πονεσαν τα δαχτυλα μου μεχρι να τα καρφωσω αλλα το σπιτι μοσχοβολουσε).Τελος εκανα για τις γιαγιαδες και τη νονα μας ενα ημερολογια με δωδεκα σελιδες μια για καθε μηνα.Σε καθε σελιδα υπηρχε μια μεγαλη φωτο της κορης μου καθως και διαφορα clipart αναλογα με την εποχη.Ολοι ξετρελαθηκαν και εννοειται οτι θα το κρατησουν για ενθυμιο.Για φετος λεω να κανω ξανα μελομακαρονα-κουραμπιεδες και αν βρω καμια συνταγη θα κανω και διπλες.Και γιορτινα στεφανια!Θα παρω ετοιμες βασεις απο πλεγμενα κλαρακια (πουλανε ειδικα για κατασκευη στεφανιων) και θα κολησω επανω με πιστολι σιλικονης αποξηραμενα πορτοκαλια,κανελοξυλα,ξηρους καρπους και αλλα σχετικα και θα προσπαθησω να βαλω και τη μικρη να με βοηθησει.Και μαζι θα ετοιμασουμε και μια γιορτινη καρτουλα που θα λεει οτι η μικρη το ετοιμασε για τις γιαγιαδες και τη νονα με πολυ αγαπη για να τους στολιζει το σπιτι το νεο ετος.Πως σας φαινεται?

 

732273wbbx6c6t4o.gif

Link to comment
Share on other sites

Παραμονη Χριστουγεννων πριν παει ο μικρος για υπνο ετοιμαζουμε για τον Αγιο Βασιλη ενα ποτηρι γαλα και σε ενα πιατακι βαζουμε ενα κουραμπιε και ενα μελομακαρονο.Το επομενο πρωι, ο αγιος Βασιλης εχει αφησει λιγο γαλα και εχει δαγκωσει τα γλυκα του!

 

Νινεττούλα μου,

 

Είχες γράψει και πέρσι αυτή την πανέμορφη συνήθειά σας και την υιοθετήσαμε και μεις με τον Ανδρεούλη μου! :wink:

Αληθεια? :D πολυ χαιρομαι....(τι τρυφερο αυτο το Νινεττουλα μου :D:D:D )

Αντε παιδια να περασουμε ολοι φετος μαγικα χριστουγεννα!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να και ο πρωτος καλικαντζαρος!!!

Κοριτσια σιχαινομαι τα χριστουγεννα και ολο αυτο το κλιμα της ψευτοχαρας, ψευτοαγαπης και ψευτοομονοιας. Ο,τι κακο εχω παθει και ολα τα θανατικα φυσικα, τετοια εποχη τα επαθα επομενως μια ψιλοαναπηρια με τα χριστουγεννα την εχω.

Και πηγα και παντρευτηκα τα ξωτικο του αγιου Βασιλη!Σα μικρο παιδι κανει ο αντρας μου(ευτυχως δηλαδη διαφορετικα τα παιδια μας θα ηταν εξωγηινοι), σπιτι της η πεθερα μου στολιζει απο το Νοεμβρη(η μαμα μου παλι στολιζει στις 24/12 τα βγαζουμε την 1/1).

Τελικα εμεις επειδη και τα κοριτσια μου γιορταζουν αυτον τον σιχαμενο μηνα(Αννα και Βασιλικη) την πρωτη μερα του Δεκεμβρη κανουμε ενα ωραιο παρτι με φιλους που ερχονται και μας στολιζουν το δεντρο και το σπιτι(γιατι ειπαμε η οικοδεσποινα εχει μια αρνηση!).Ολο το μηνα με τα κοριτσια μου κανουμε κατασκευες με χρυσοσκονες γκοφρε χαρτια και εορταστικα μαγειρεματα(τα βγαζω και φωτογραφιες μην εχουν να λενε μετα οτι τους κολλησα τα κουσουρια μου).Οταν παμε για καλαντα ντυνονται ταρανδοι και ξωτικα(εγω φυσικα στα μαυρα) και φτιαχνουμε και χριστουγενιατικα καλαθια για τους κοντινους συγγενεις γεματα λιχουδιες και κατασκευες απο τα χερακια μας.

Γενικα κανουμε παρα πολλα πραγματα, πιο πολλα απο οσα αντεχω, γιατι εχω ενα αγχος μην τυχον και γινουν και τα κοριτσια μου σαν και του λογου μου που με πιανει ενα κατι με το ολο κλιμα και εχω τα ψυχολογικα μου και θυμαμαι εικονες και καταστασεις και βουρκωνω πανω απο τα μελομακαρονα.

Φυσικα η καλυτερη μου ειναι η στιγμη που θα ξεστολισω ολον τον συφερτο πινοντας και τραγουδωντας "φυγαν τα χριστουγεννα και η πρωτοχρονια, χει!" και δεν αφηνω κανεναν να μου στερησει τη χαρα του ξεστολισματος.Ναι , ειμαι καλικαντζαρος...

Link to comment
Share on other sites

και 2ος καλλικάτζαρος εδώ :oops: .... politissa να ξεστολίσουμε παρέα τα σπίτια μας να το ευχαριστηθούμε διπλά!! :lol:

 

Δεν μου αρέσουν τα Χριστούγεννα - Disneyland, ούτε ο Αγ.Βασίλης της Coca Cola.

Δεν μου αρέσει όλο αυτό το κλίμα πλαστής ευδαιμονίας και καταναγκαστικής ευτυχίας.

Δεν μου αρέσει να γίνομαι κομμάτια από την κούραση και να ξημεροβραδιάζομαι πάνω σε στολισμένα με κρεατικά τραπέζια.

Δεν μου αρέσει να μου φεύγει ένα βαπόρι λεφτά για να ψωνίσω αυτά που κανονικά θα ψώνιζα με μισό βαπόρι λεφτά.

Τα Χριστούγεννα έχουν άλλη έννοια για μένα.

 

Φυσικά αυτην την... άρνηση να το πω...??? παραξενιά να το πω...??? δεν την μεταφέρω στον καλό μου και στα αγόρια μου! Κάνω τα δυνατά μου να μπορέσω να τα συνδυάσω όλα. Χριστούγεννα χωρίς Αγ. Βασίλη της Coca Cola αλλά πασπαλισμένα με λίγο... γκλίτερ για να υπάρχει και η απαραίτητη λάμψη στα ματάκια των παιδιών.

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

Θα αρχισουν σιγα σιγα να ξετρυπωνουν και οι υπολοιποι του συναφιου μας!

Πραγματικα βγαζω σπυρακια το Δεκεμβρη.Τουλαχιστον εδω οι κοπελες ειναι χρυσοχερες και παιζουν πολυ οι χειροκατασκευες, αλλα ολο αυτο το κακο με διαφορα κιτσατα κινεζικα πραγματακια με χρυσοσκονη που πεφτει( ενταξει εχει και σβαροφσκυ χιονονιφαδες πανεμορφες αλλα εχουν μισο νοικι εκαστη...) και που η πεθερα μου θεωρει υποχρεωση της να μου φερνει 2-3 τετοια καθε χρονο...αχ.... :evil:

sorry κοριτσια το ρημαξα το θεμα.Φευγω, παω πισω στο τζακι μου να παιξω με τις σταχτες σαν καλος καλικαντζαρος

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ, τα κορίτσια εδώ μου φτιάχνουν τη διάθεση με αυτά που βλέπω να φτιάχνουν. Εγώ δυστυχώς, ούτε χρόνο έχω να ασχοληθώ με αυτά τα όμορφα, ούτε τα χέρια μου πιάνουν (νομίζω δηλαδή, δεν το έχω ψάξει και ιδιαίτερα το θέμα!).

 

Αλλά έχεις δίκιο και για αυτά τα κιτς κινέζικα! Απαπα! με τίποτα όμως! :lol:

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γρια και πολιτισσα ψουτ απο δω μην σας ψεκασω με αγιασμο :D:D:D

αφηστε μας εμας στις κατασκευες και την χρυσοσκονη :D:D

εχετε ψυχολογικα τραυματα,δεν εξηγειται αλλιως....για την Μαρυπ ειμαι σιγουρη,για την Πολιτισσα δεν ξερω,δεν μιλαω :D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Afroditi D που είσαι;

Που είναι οι χριστουγεννιάτικες συνταγές;;;;;;

Κουραμπιέδες, μελομακαρονα, διπλες, κουλουράκια σε σχήμα καμπάνας, τσουρέκια με γεμιση καστανο ........................

 

AFRODITIIIIIIIIIIIIIIIIII!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Afroditi D που είσαι;

Που είναι οι χριστουγεννιάτικες συνταγές;;;;;;

Κουραμπιέδες, μελομακαρονα, διπλες, κουλουράκια σε σχήμα καμπάνας, τσουρέκια με γεμιση καστανο ........................

 

AFRODITIIIIIIIIIIIIIIIIII!!!!!!!!!

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=3679 :lol::lol::lol:

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=3682 αυτό εχει μια γαλοπούλα ... μόνο .... :lol::lol::lol:

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

Εμείς κάναμε και τα πρώτα χριστουγεννιάτικα ψώνια. Βρεθήκαμε εντελώς τυχαία έξω από ένα κατάστημα stock και βρήκαμε μέσα κάτι απίθανα πραγματα...

Πήραμε ένα δέντρο ζαχαρωτό με φωτάκια για το δωμάτιο των μωρών (θα προσπαθήσω να σας βάλω φωτό αργότερα) και κάτι μπάλες για το δέντρο που γράφουν baby's first christmas!

Είναι τα πρώτα μας χριστούγεννα με τα μωράκια μας.... :)

kr3fp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Mερικές ιδέες,

 

christmas_2.jpg1893054039_01a05284eb.jpgIMG_3193.jpg

 

Κατασκευές,

 

Marbleornament.jpg

 

Μπάλες που τις γεμίζουμε με κερί ζελέ ή το ζελέ που βάζουν στα κομμένα λουλούδια, το βρίσκουμε στα ανθοπωλεία και προσθέτουμε ένα μικρό μπιχλιμπιδάκι

 

unbranded-christmas-glitter-ball.jpg

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites

Αχ, ξέρω πως φτιάχνουνε τέτοια παιχνιδάκια!

Παίρνεις ένα βάζο (αυτά τα στρογγυλά της μαρμελάδας είναι ιδανικά), κόλα, χρυσόσκονη, παιχνιδάκι και απεσταγμένο νερό.

Γεμίζεις το βάζο με το νερό και ρίχνεις μέσα χρυσόσκονη, κολάς στο καπάκι το παιχνιδάκι, βάζεις κόλα στο καπάκι εκεί που κλείνει με το βάζο και βιδώνεις. Το γυρνάς ανάποδα και Είναι σούπερ!!!!!

kr3fp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ααχχ κορίτσια να'στε καλά γέλασα πάρα πολύ με τους καλικάντζαρους... :lol::lol: πολύ μου αρέσουν οι ιδέες.. :shock: άντε σιγά σιγά πλησιάζουμε ..αν μου έρθει καμιά καλή ιδέα θα στείλω.. Φέτος που η μικρή μου είναι 2,5 χρονών σίγουρα θα ανοίξει τα δώρα αν τα έχω κάτω απο το δέντρο,οπότε λέω να ντύσω τον άντρα μου με στολή του Άγιου Βασίλη και τη πρωτοχρονιά το βράδυ, να σβήσουν τα φώτα και να φέρει τα δωράκια της σε ενα σάκο ..νομίζω θα χαρεί και θα ενθουσιαστεί αλλά απο του χρόνου θα κάνω κι εγώ το σκηνικό με τα μπισκοτάκια και το γάλα..(γιατί μπορεί να τον αναγνωρίσει..)

Στο καταφύγιο ο ένας του άλλου είναι που ζουν οι άνθρωποι...

Link to comment
Share on other sites

Και εγω ρε Yogini!!Να δουμε και καμια βιτρινα!!Παντως εσεις που εχετε την τεχνη να πειτε καμια ιδεα για τις εισοδους μας!!Εμενα μαρεσει στην εισοδο παντα να κανω κατι πρωτοτυπο φετος που καναμε και ενα ωραιο στεγαστρο κατι θελω να κανω αλλα δεν εχω ιδεες!!!Πειτε ρε κοριτσιααααααα καλλιτεχνες!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ρε γμτ αμα δεν κρυώσει ο καιρός δεν μου πάει με τίποτα να μπω σε Christmas mood :(

Λίγο κρύο Pleaseeeeeeeeeeeeeeeeee!

Υοgini συμφωνω απολυτα μαζι σου!!Εγω μπαινω σχεδον καθε μερα στο http://www.meteo.gr για να δω μπας και αλλαξει ο καιρος τις επομενες μερες και επιτελους ειδα οτι απο βδομαδα θα εχουμε τα πρωτα κρυα!! :D
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω για σας, αλλα σε 2 εβδομαδες εμεις θα στολισουμε οτι και να γινει. Τα λατρευω τα Χριστουγεννα, αλλα συνηθως ειναι τοσο μιζερα στην Αθηνα. Αυτοι οι ξεπουπουλιασμενοι Αι Βασιλιδες στην Ερμου με τα καιμενα τα γαιδουρακια :roll::twisted: Απαπα!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! Έχω κανονίσει να κάνω πάρτυ στο σπίτι τέλη Νοεμβρίου. Η μικρή μου είχε ζητήσει να στολίσουμε χριστουγεννιάτικα και της είπα ότι είναι νωρίς, αλλά τώρα διαβάζοντας όλα αυτά έχω αρχίσει και το σκέφτομαι. Όμως δεν είναι νωρίς 22 νοεμβρίου για το δέντρο? μήπως να στόλιζα απλά διάφορα γύρω- γύρω και όχι δέντρο. ή μήπως ή όλα ή τίποτα???

περιμένω να μου πείτε...

Link to comment
Share on other sites

Τώρα για το θέμα του στολισμού ένα εχω να πω....οι οικογένειες με παιδάκια πάντα στολίζουν νωρίτερα για να το ευχαστηθούν τα πιτσιρίκια. Εμείς ας πούμε πριν μπει ο Δεκέμβρης δεν υπάρχει περίπτωση να στολίσουμε. Εδω είδα κιόλας ενα μπαλκόνι στολισμένο στη γειτονιά...προφανώς εχουν παιδάκια :lol:

Όπως αισθάνεται ο καθένας και να βοηθάει λίγο και ο ρημαδοκαιρός!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...