Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ωμοφαγια νηπιου


Recommended Posts

Διαβάζοντας το πόστ της Μιρίκι, σκεφτόμουν ότι κάπως έχουμε χάσει την αίσθηση του "αυθεντικού" έτσι όπως είμαστε πηγμένοι στα ετοιματζίδικα "τρόφιμα".

 

Μιρίκι, να ρωτήσω κάτι: (συγγνώμη αν είμαι οφ τόπικ)

Είχες ενδείξεις για δυσανεξία σε αυγό, ψάρι, γαλακτοκομικά ή κάτι άλλο πριν αλλάξεις διατροφικό πλάνο; Είχες θέματα ήδη από την εποχή του αποκλειστικού θηλασμού (πριν τους 6 μήνες);

Για ποιο λόγο απέκλεισες τους μη επεξεργασμένους υδατάνθρακες; Είχε κάποιου είδους δυσανεξία ο μικρούλης;

Τώρα ο μικρούλης μπορεί να φάει πατάτες, ρύζι,καλαμπόκι...;

 

 

Σοκαρίστηκα από την αναφορά σε ρατσισμό και αποκλεισμό... Τι δεν μπορεί να αντιληφθεί ο κόσμος; Ότι ορισμένοι άνθρωποι δεν "μπορούν" να χωνέψουν τα πάντα;;; :-(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


miriki, το σκέφτομαι απο δω, το σκέφτομαι απο κει και βλέπω πως όποτε τυχαία έχουμε πλησιάσει σε αυτό που περιγράφεις, έχουμε πρόσκαιρα αποτελέσματα.

Θέλω να το κοιτάξω λίγο ακόμη και φυσικά να το κουβεντιάσω με τον άντρα μου για να δούμε εάν θα το ασπαστούμε. Προϋποθέτει πολύ υπομονή τις πρώτες ημέρες και ίσως να περιμένω το Πάσχα που θα καθίσω με άδεια 4-5 ημέρες, ώστε να το ξεκινήσουμε μαζί..

Δεν έχω λόγο να διαφωνήσω και πραγματικά έχεις απόλυτο δίκιο για τον ρατσισμό - το συναντώ καθημερινά από παπουδο-γιαγιάδες και βάλε.

 

Φαντάσου κάθε φορά σε συγκεκριμένες θειάδες λέω ΟΧΙ ΓΛΥΚΑ - ΟΧΙ ΣΟΚΟΛΑΤΕΣ και ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ που θα έρθουν σπίτι φέρνουν και 5-6 σοκολάτες ή σοκολατάκια ή κιτ/κατ ή κιντερ σοκολάτες και τα κουνάνε μπρος στη μούρη του παιδιού. Μετά έχουμε πάντα κλάμματα και υστερίες γιατί δεν δέχομαι να τα δίνω, στο τέλος κερδίζουν πάντα για λίγο ώσπου να τα εξαφανίσει ο σύζυγος (στην δική του κοιλιά :mrgreen: ευτυχώς) και μέχρι να ξανάρθουν....

 

Εμείς δεν έχουμε δυσανεξία σε τίποτα, έχουμε όμως κακοφαγία την οποία θέλω πολύ να αντιμετωπίσουμε.

Ευχαριστώ μιρίκι! πραγματικά ενδιαφέρον!

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας το πόστ της Μιρίκι, σκεφτόμουν ότι κάπως έχουμε χάσει την αίσθηση του "αυθεντικού" έτσι όπως είμαστε πηγμένοι στα ετοιματζίδικα "τρόφιμα".

 

Μιρίκι, να ρωτήσω κάτι: (συγγνώμη αν είμαι οφ τόπικ)

Είχες ενδείξεις για δυσανεξία σε αυγό, ψάρι, γαλακτοκομικά ή κάτι άλλο πριν αλλάξεις διατροφικό πλάνο; Είχες θέματα ήδη από την εποχή του αποκλειστικού θηλασμού (πριν τους 6 μήνες);

Για ποιο λόγο απέκλεισες τους μη επεξεργασμένους υδατάνθρακες; Είχε κάποιου είδους δυσανεξία ο μικρούλης;

Τώρα ο μικρούλης μπορεί να φάει πατάτες, ρύζι,καλαμπόκι...;

 

 

Σοκαρίστηκα από την αναφορά σε ρατσισμό και αποκλεισμό... Τι δεν μπορεί να αντιληφθεί ο κόσμος; Ότι ορισμένοι άνθρωποι δεν "μπορούν" να χωνέψουν τα πάντα;;; :-(

 

Ναί είχα ενδείξεις τα έχω γράψει αναλυτικά στο θέμα της gaps στην υγιεινή διατροφή (συγκάματα, σπυράκια, εξάνθημα, αϋπνίες μαύρους κύκλος, αναιμία).

 

Οι μη επεξεργασμένοι υδατάνθρακες αποκλείονται για αρκετούς λόγους. Ο ένας είναι ότι είναι αρκετά δύσπεπτοι και ένα έντερο που ήδη δυσκολεύεται (μιλάμε πια για διαπερατό έντερο) δεν πρέπει να το δυσκολεύουμε παραπάνω και να προκαλούμε φλεγμονή.

 

Ο δεύτερος λόγος είναι ότι επειδή δεν πέπτει (οκ τα ελληνικά μου με πρόδωσαν λίγο είχα πολύ δύσκολη μέρα στο σχολείο) επαρκώς τους υδατάνθρακες αυτοί μένουν μέσα στο έντερο και τρέφουν τους παθογόνους μικροοργανισμούς που ούτως ή άλλως κατοικούν εκεί.

Ήδη υπήρχε μια ανισορροπία στη χλωρίδα του εντέρου και με τον τρόπο αυτό την κάνουμε ακόμη χειρότερη προς όφελος των "κακών" (παθογόνων) μικροβίων.

 

Ο τρίτος λόγος είναι ότι οι ανεπαρκώς διασπασμένες πρωτεΐνες (π.χ. η γλουτένη) φεύγουν στο αίμα σε μορφές που δεν μπορεί το σώμα να αναγνωρίσει. Το λιγότερο λοιπόν που μπορεί να προκαλέσουν είναι οι ψευδοαλλεργίες ή δυσανεξίες, η φαινομενική κακοφαγία, αλλά και νευρολογικά προβλήματα ή προβλήματα συμπεριφοράς (π.χ. κακός ύπνος ή εκνευρισμός).

 

Ο τέταρτος λόγος είναι ότι όταν το έντερο δε λειτουργεί σωστά δεν απορροφώνται τα θρεπτικά συστατικά που πρέπει κι έτσι έχουμε κακή πρόσληψη βάρους, αλλά και μια κατάσταση που το σώμα υπολειτουργεί και δεν φροντίζει τον εαυτό του (υπερισχύει η ενόχληση από την ανάγκη για τροφή π.χ. και το παιδί δεν τρώει). Γιαυτό και πολλές φορές όταν δίνουμε συμπλήρωμα σιδήρου π.χ. το παιδί αρχίζει και τρώει, όμως αυτή είναι μια προσωρινή λύση.

 

Για τον κοινωνικό αποκλεισμό είναι πολύ απλό και σπανίως γίνεται από πρόθεση. Ας πούμε τι σερβίρετε στα πάρτυ των παιδιών σας ή όταν σας επισκέπτονται φιλαράκια τους. Έχετε προσφέρει ποτέ αποξηραμένα φρούτα; Φρέσκα φρούτα; Μπαστουνάκια λαχανικών και γουακαμόλε ή γιαούρτι;

 

Συνήθως προσφέρουμε -πιτάκια, τοστάκια κλπ. Τροφή για σκέψη απλώς δεν εγκαλώ κανέναν προς Θεού.

 

Εμείς για λόγους άσχετους με την υγεία μας έχουμε εγκαταλείψει το αυστηρό πρωτόκολλο. Περιστασιακά καταναλώνουμε πατάτες και ρύζι. Ενίοτε αν δεν καταφέρω να το προλάβω μπορεί να παίξει και κανένα μπισκότο ή πιτάκι. Παρατηρώ ότι όταν τρώμε αυτά που μας ταιριάζουν τα πάμε περίφημα. Όταν αρχίζουμε τις παρασπονδίες αρχίζουν και τα παρατράγουδα (πρώτος ο ύπνος και τα συγκάματα).

 

Ευελπιστώ σύντομα να μπούμε πάλι στο πρωτόκολλο να το τηρήσουμε πλήρως και να καταφέρουμε τελικά να εισαγάγουμε και τις πατάτες και το ρύζι και τη γλουτένη.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ναί είχα ενδείξεις τα έχω γράψει αναλυτικά στο θέμα της gaps στην υγιεινή διατροφή (συγκάματα, σπυράκια, εξάνθημα, αϋπνίες μαύρους κύκλος, αναιμία).

 

Οι μη επεξεργασμένοι υδατάνθρακες αποκλείονται για αρκετούς λόγους. Ο ένας είναι ότι είναι αρκετά δύσπεπτοι και ένα έντερο που ήδη δυσκολεύεται (μιλάμε πια για διαπερατό έντερο) δεν πρέπει να το δυσκολεύουμε παραπάνω και να προκαλούμε φλεγμονή.

 

Ο δεύτερος λόγος είναι ότι επειδή δεν πέπτει (οκ τα ελληνικά μου με πρόδωσαν λίγο είχα πολύ δύσκολη μέρα στο σχολείο) επαρκώς τους υδατάνθρακες αυτοί μένουν μέσα στο έντερο και τρέφουν τους παθογόνους μικροοργανισμούς που ούτως ή άλλως κατοικούν εκεί.

Ήδη υπήρχε μια ανισορροπία στη χλωρίδα του εντέρου και με τον τρόπο αυτό την κάνουμε ακόμη χειρότερη προς όφελος των "κακών" (παθογόνων) μικροβίων.

 

Ο τρίτος λόγος είναι ότι οι ανεπαρκώς διασπασμένες πρωτεΐνες (π.χ. η γλουτένη) φεύγουν στο αίμα σε μορφές που δεν μπορεί το σώμα να αναγνωρίσει. Το λιγότερο λοιπόν που μπορεί να προκαλέσουν είναι οι ψευδοαλλεργίες ή δυσανεξίες, η φαινομενική κακοφαγία, αλλά και νευρολογικά προβλήματα ή προβλήματα συμπεριφοράς (π.χ. κακός ύπνος ή εκνευρισμός).

 

Ο τέταρτος λόγος είναι ότι όταν το έντερο δε λειτουργεί σωστά δεν απορροφώνται τα θρεπτικά συστατικά που πρέπει κι έτσι έχουμε κακή πρόσληψη βάρους, αλλά και μια κατάσταση που το σώμα υπολειτουργεί και δεν φροντίζει τον εαυτό του (υπερισχύει η ενόχληση από την ανάγκη για τροφή π.χ. και το παιδί δεν τρώει). Γιαυτό και πολλές φορές όταν δίνουμε συμπλήρωμα σιδήρου π.χ. το παιδί αρχίζει και τρώει, όμως αυτή είναι μια προσωρινή λύση.

 

Για τον κοινωνικό αποκλεισμό είναι πολύ απλό και σπανίως γίνεται από πρόθεση. Ας πούμε τι σερβίρετε στα πάρτυ των παιδιών σας ή όταν σας επισκέπτονται φιλαράκια τους. Έχετε προσφέρει ποτέ αποξηραμένα φρούτα; Φρέσκα φρούτα; Μπαστουνάκια λαχανικών και γουακαμόλε ή γιαούρτι;

 

Συνήθως προσφέρουμε -πιτάκια, τοστάκια κλπ. Τροφή για σκέψη απλώς δεν εγκαλώ κανέναν προς Θεού.

 

Εμείς για λόγους άσχετους με την υγεία μας έχουμε εγκαταλείψει το αυστηρό πρωτόκολλο. Περιστασιακά καταναλώνουμε πατάτες και ρύζι. Ενίοτε αν δεν καταφέρω να το προλάβω μπορεί να παίξει και κανένα μπισκότο ή πιτάκι. Παρατηρώ ότι όταν τρώμε αυτά που μας ταιριάζουν τα πάμε περίφημα. Όταν αρχίζουμε τις παρασπονδίες αρχίζουν και τα παρατράγουδα (πρώτος ο ύπνος και τα συγκάματα).

 

Ευελπιστώ σύντομα να μπούμε πάλι στο πρωτόκολλο να το τηρήσουμε πλήρως και να καταφέρουμε τελικά να εισαγάγουμε και τις πατάτες και το ρύζι και τη γλουτένη.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση Μιρίκι! Ήσουν διαφωτιστική. Θα κοιτάξω το Σάββατο το θέμα που λες.

Μακάρι να τα πάτε καλά με το Πρωτόκολλο και να μπορεί να διευρυνθεί το διαιτολόγιο του μικρού.

 

Έχεις δίκιο για τα "κεράσματα". Το σωστό είναι να ρωτούμε τους καλεσμένους μας τι μπορούν να τρώνε...

Link to comment
Share on other sites

ουφ!μολις κοιμηθηκε!περασαμε ολο το πρωινο περπατωντας στη γειτωνια και σκαλιζοντας πραγματα.Ευτυχως που της ειχα ετοιμο φαγητο απο χτες γιατι δεν προλαβα να μαγειρεψω.

 

Μιρικι ξερεις οτι γνωριζω την γκαμπς απο την αλλεργια της μικρης.Μπορω να σου πω ξεκαθαρα οτι δεν με επεισε.Την βρισκω υπερβολικη εως λαθος σε καποια θεματα, πχ η υπερβολικη καταναλωση κρεατος, η αποθεωση του λιπους, η απαρνηση των γαλακτοκομικων και της γλουτενης.Αργησα πολυ να δωσω στο παιδι ψωμι και ζυμαρικα εξ αιτιας της γκαμπς.Μετα ομως προτιμουσα να φαει μακαρονια παρα να μεινει νηστικη.Αλλωστε τα ζακχαρα των υδατανθρακων ειναι κι αυτα απαραιτητα για ενα παιδι,για το σωμα του και τον εγκεφαλο του.

Κρατησα πραγματα απο την γκαμπς οπως οι ζωμοι,το ταχινι, οι ξηροι καρποι. Δινω περισσοτερο κρεας απο οσο λεει η παιδιατρος και κρατω μια ισορροπια με τα δημητριακα, το ρυζι και τις πατατες γιατι η αληθεια ειναι οτι η συγχρονη κουλτουρα τα εχει υπερτιμησει -πηξαμε στα μακαρονια, μακαρονακια,ψωμακια,κουλουρακια,πιτακια,κρουασανακια...

Θεωρω ο,τι οτι καταναλωνεται ισορροπημενα δεν βλαπτει -ακομα και τα γλυκα.

Δοξα τω θεω την αλλεργια την ξεπερασαμε πληρως.Δεν εχει κανενα συμπτωμα αλλεργιας/δυσανεξιας σε κατι -αν και ενας φοβος για τα γαλακτοκομικα μου εχει μεινει, γι αυτο δεν την πιεζω πολυ με το γαλα/γιαουρτι/τυρια.

 

Καλως με ξεκολλησατε απο το θεμα των ωμων ζυμαρικων με το οποιο ειχα βολευτει για λογους ευκολιας -για να απασχολειται.Βλακεια μου που δεν εκμεταλλευτηκα την αρεσκεια της για την "μαγειρικη" για να φαει κατι αξιολογο -αν και ειχα κανει αποτυχημενες προσπαθειες. Θα το αξιοποιησω τωρα.Χτες της εβαλα χαλβα, τον μουλιασε και τον εφαγε! ηπιε και το ζουμι!

 

Ξενα το δικο σου ειναι μικρουλι ακομα!αυτο ειναι που δεν τρωει;εμενα σε εκεινη την ηλικια ετρωγε μονο μανταρινια και λιγες μπουκιτσες κρεας!

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπουρμπούρ ομολογώ ότι δεν το θυμόμουν. Η κούρασή μου είναι τέτοια που πραγματικά δε θυμάμαι με ποιους έχω μιλήσει και τι ακριβώς έχουμε πει. Δεν κρατάω αρχείο. Για μένα το ότι το παιδί σου είναι λιγόφαγο σχετίζεται άμεσα με αυτό που πέρασε ως βρέφος είναι μια άλλη όψη του ίδιου πράγματος.

 

Η κατανάλωση λίπους στη γκαπς έχει συγκεκριμένο στόχο. Επίσης δεν είναι υπερβολική η κατανάλωση κρέατος. Μιλάει για ζωικές πηγές, άρα μιλάμε και για ψάρια, κυνήγι, πουλερικά, μαλάκια κλπ.

 

Επίσης όταν μιλάμε για ισοροοπία στην κατανάλωση μιλάμε συμφωνά με τις ανάγκες ποιου; Του μέσου όρου; Ποιος είναι ο μέσος όρος; Κι αν εγώ ας πούμε αποκλίνω από το μέσο όρο ποια είναι η ισορροπία που είναι καλή για μένα.

 

Τεσπα δεν έχω λόγο να προσπαθήσω σε πείσω. Ξέρω τι λειτουργεί καλά για εμάς και μόνο για εμάς μπορώ να μιλάω. Από εκεί και πέρα ο καθένας ψάχνει, ψάχνεται και κάνει ό,τι μπορεί. Θα τη βρεις την άκρη, γιατί την ψάχνεις.... Καλη συνέχεια.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αληθεια δεν με θυμασαι!; :(:(:(

-βεβαια τωρα που το λες στο τοπικ της αλλεργιας δεν συμπεσαμε πολυ.

 

Σχετιζω κι εγω τον αρχικο ρυθμο της στο φαγητο με την αλλεργια.

 

Ευχαριστω για τις συμβουλες σου, συγχρονες και παρελθουσες και ευελπιστω και για μελλοντικες!:P;)

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Την βρισκω υπερβολικη εως λαθος σε καποια θεματα, πχ η υπερβολικη καταναλωση κρεατος, η αποθεωση του λιπους, η απαρνηση των γαλακτοκομικων και της γλουτενης.Αργησα πολυ να δωσω στο παιδι ψωμι και ζυμαρικα εξ αιτιας της γκαμπς.

 

Ξενα το δικο σου ειναι μικρουλι ακομα!αυτο ειναι που δεν τρωει;εμενα σε εκεινη την ηλικια ετρωγε μονο μανταρινια και λιγες μπουκιτσες κρεας!

 

Καλέ το κακόφαγο είναι το μεγάλο!!! 27 μηνών! 2 χρονών και 3 μηνών δηλαδή!

 

Το μικρούλι (8 μηνών) τρώει ότι του εισάγω - ως τώρα όλα τα έχει δεχτεί.

 

Για την γλουτένη βρε κορίτσια, ο Παπαβέντσης που κάπως υποστηρίξω λόγω του αποκλειστικού θηλασμού, συστήνει γλουτένη νωρίς εφόσον το μωρό θηλάζει - έτσι μειώνεται ο κίνδυνος δυσανεξίας.

 

Τέλος πάντων, όσες φορές έχω προσπαθήσει να ψάξω κάτι - μετά την έλευση του 2ου παιδιού - τα έχω παρατήσει, εργάζομαι πολλές ώρες και ο χρόνος μου είναι τρομερά λίγος... δεν με βγάζει να είναι ποιοτικός με τα παιδιά και τον άντρα μου, παραγωγικός για το σπίτι μου. Οπότε ώσπου να το σκεφτώ, πάλι βλέπω να τα παρατάω... κρίμα.

 

Κάποτε έφτιαχνα τυρί, γιαούρτι, ζυμαρικά, τραχανά, μαρμελάδες κλπ. Δεν μένω σε χωριό, απλά μου άρεσε αυτό, έβρισκα τα υλικά αγνά και προχωρούσα.

Τώρα που έχω παιδιά και θα έπρεπε να τα κάνω όλα αυτά.... δεν έχω τον χρόνο ούτε για μία σπιτική πίτα.

Link to comment
Share on other sites

Σε θυμήθηκα όταν μου το είπες. Από μόνο του όμως δε λειτουργεί το ρημάδι, έχει κάψει φλάντζα.......

 

Xena σε καταλαβαίνω, όμως πραγματικά αυτά πρέπει να κάνεις. Γιαούρτια, τουρσιά, μαρμελάδες.... Θα το βρεις, θα το βρεις

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Για να απασχολησω τη μικρη (20μηνων) της δινω συχνα και "μαγειρευει". Της δινω ωμο πληγουρι/ κους κους/ τραχανα/ κριθαρακι και τα ανακατευει στα κατσαρολικα της με λιγο νερο, τα ανακατευει με τις κουταλες, τους βαζει "μπαχαρικα", τα χυνει απο το ενα δοχειο στο αλλο και απασχολειται αρκετη ωρα. Το προβλημα ομως ειναι οτι στο τελος τα τρωει κι ολας.

-Υπαρχει προβλημα που τα τρωει ωμα;δεν εχω παρατηρησει να την ενοχλει σε κατι και γι αυτο την αφηνω. Η παιδιατρος που ρωτησα με επεπληξε για τον αυξημενο κινδυνο πνιγμου και δεν μου ειπε τιποτα αλλο.

-Αν δεν πειραζει τελικα που ειναι ωμα, τουλαχιστον παιρνει τα ωφελη της τροφης, βιταμινες και θερμιδες, ωστε να τα συνυπολογιζω σε αυτα την ταιζω μια που ειναι λιγοδιαιτο παιδακι(ειναι μολις 8,5κιλα);

Ποια ειναι η γνωμη σας;

 

Μπουρμπουρ δεν έχω διαβάσει τα μηνύματα, παρά μόνο το δικό σου. Σίγουρα είναι επικίνδυνο αυτό που συμβαίνει, και για πνιγμό, και για την πέψη, και για το στομάχι και το έντερο του παιδιού σου, ακόμα και για πιο απλά πράγματα, όπως να έχει κανένα μαμουδάκι (πόσες φορές βρίσκουμε στα σακουλάκια με τις τροφές). Τα τρόφιμα πρέπει να τρώγονται μαγειρεμένα. Ο παιδίατρος σε επέπληξε ίσως μόνο για το ένα που νόμιζε οτι θα σε φοβισει πιο πολύ. Φιλικά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...