Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ποσα ml τρώει ένα νεογέννητο?


Recommended Posts

Και γω ετσι το σκεφτομαι..οτι εφοσον πειναει εκεινη τη στιγμη πως να φαει οταν θελω εγω...απο την αλλη μου λενε πως ετσι πεπει για να μαθει,

ο τροπος που τον ταιζω ειναι σωστος?

 

 

μια χαρα το ταιζεις το μωρακι σου, ακους τις αναγκες του κι αυτο ειναι σημαντικο.

Να ξερεις επισης οτι ενα μωρο που τρωει συχνα τη μερα θ'αρχισει σιγα-σιγα να τρωει πιο αραια τη νυχτα :wink:

 

Να σου ζησει :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 105
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εμένα θυμάμαι μου έλεγε η παιδίατρος φτειάχνουμε τόσο γάλα στο μπιμπερό,ώστε να μην το στραγγίζει.Δηλαδή αν περισσέψει σημαίνει ότι χόρτασε,αλλιώς στο επόμενο γεύμα βάζουμε 30ml παραπάνω(με την προυπόθεση βέβαια ότι το μωρό δεν βγάζει γουλιές),γιατί τα λαίμαργα μωρά μπορεί να πίνουν όσο γάλα τους δίνεις και μετά να κάνουν εμετό.

Αν θυμάμαι καλά υπολογίζεις ότι σ΄αυτή την ηλικία το μωρό πρέπει να πίνει συνολικά περίπου 150 γραμμάρια για κάθε κιλό βάρους του το 24ωρο.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Θα ήθελα κι εγώ να μου πείτε εάν το μωρό μου (είναι ακριβώς 1 μηνός) τρώει πολύ...

Αντλώ γάλα με το θήλαστρο και σε κάθε γεύμα της πίνει γύρω στα 100-130 ml. Την ημέρα κάνει 8-10 γεύματα περίπου. Κάποιες φορές δεν μου φτάνει το γάλα που αντλώ και αναγκάζομαι να της δώσω 30-60 ml συμπλήρωμα.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα κι εγώ να μου πείτε εάν το μωρό μου (είναι ακριβώς 1 μηνός) τρώει πολύ...

Αντλώ γάλα με το θήλαστρο και σε κάθε γεύμα της πίνει γύρω στα 100-130 ml. Την ημέρα κάνει 8-10 γεύματα περίπου. Κάποιες φορές δεν μου φτάνει το γάλα που αντλώ και αναγκάζομαι να της δώσω 30-60 ml συμπλήρωμα.

Πρέπει να προσπαθήσεις να μην μπαίνεις σ αυτην την διαδικασία.Ξέρω πως δεν είναι εύκολο.Ούτε κι εγώ τα καταφέρνω πάντα να μην μετράω πόσο πινει.Ο γιατρός μου μου είπε: θα πίνει όσο θέλει!!!!!!!!Αρκεί πάντα να μένει στο μπιμπερό μια μεζούρα,δηλ 30γρ. για να είμαστε σίγουροι ότι χόρτασε!Όποτε ας χαλαρώσουμε και όσο τα παιδάκια μας παίρνουν το βάρος που χρειάζεται, όλα καλά!!!!:)

3ltxp3.png?NMdWW70Y

 

z9s1p3.png?zs5gAV1N

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα κι εγώ να μου πείτε εάν το μωρό μου (είναι ακριβώς 1 μηνός) τρώει πολύ...

Αντλώ γάλα με το θήλαστρο και σε κάθε γεύμα της πίνει γύρω στα 100-130 ml. Την ημέρα κάνει 8-10 γεύματα περίπου. Κάποιες φορές δεν μου φτάνει το γάλα που αντλώ και αναγκάζομαι να της δώσω 30-60 ml συμπλήρωμα.

 

 

Τάιζα τον μικρό μου ακριβώς με τον ίδιο τρόπο: αντλούσα γάλα με το θήλαστρο και του έδινα και συμπλήρωνα.

Επείδη έγραφα τι τρώει και κάθε πότε,κοίταξα και είδα ότι την ημέρα που έγινε 1 μηνός έφαγε 7 γεύματα, σύνολο 750 ml.

Βέβαια υπήρχαν διακυμάνσεις. Εχει φτάσει και τα 10 γεύματα, με 1000ml γάλα σε αυτήν την ηλικία. Είχε τύχει να φάει 280ml σε ένα γεύμα.Νόμιζα ότι θα σκάσει!

Τον πρώτο μήνα πήρε 1,5 κιλό και 7 εκατοστά ύψος. Ο γιατρός ωστόσο μου είπε να μην ανησυχώ και να μην μετράω γεύματα, γιατί όπως τόνισε τα μωρά τα ταϊζουμε όταν πεινάνε και δεν τους κάνουμε δίαιτα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τάιζα τον μικρό μου ακριβώς με τον ίδιο τρόπο: αντλούσα γάλα με το θήλαστρο και του έδινα και συμπλήρωνα.

Επείδη έγραφα τι τρώει και κάθε πότε,κοίταξα και είδα ότι την ημέρα που έγινε 1 μηνός έφαγε 7 γεύματα, σύνολο 750 ml.

Βέβαια υπήρχαν διακυμάνσεις. Εχει φτάσει και τα 10 γεύματα, με 1000ml γάλα σε αυτήν την ηλικία. Είχε τύχει να φάει 280ml σε ένα γεύμα.Νόμιζα ότι θα σκάσει!

Τον πρώτο μήνα πήρε 1,5 κιλό και 7 εκατοστά ύψος. Ο γιατρός ωστόσο μου είπε να μην ανησυχώ και να μην μετράω γεύματα, γιατί όπως τόνισε τα μωρά τα ταϊζουμε όταν πεινάνε και δεν τους κάνουμε δίαιτα.

Σ' ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση! Απλά διαβάζω ότι άλλα μωρά τρώνε πολύ λιγότερο και απορώ με την δικιά μου! Βγήκε φαγανή φαίνεται!

Εμάς σε 1 μήνα πήρε 1,2 κιλά και 6 πόντους! θα μας γίνει τροφαντούλα!:-D

Link to comment
Share on other sites

Τάιζα τον μικρό μου ακριβώς με τον ίδιο τρόπο: αντλούσα γάλα με το θήλαστρο και του έδινα και συμπλήρωνα.

Επείδη έγραφα τι τρώει και κάθε πότε,κοίταξα και είδα ότι την ημέρα που έγινε 1 μηνός έφαγε 7 γεύματα, σύνολο 750 ml.

Βέβαια υπήρχαν διακυμάνσεις. Εχει φτάσει και τα 10 γεύματα, με 1000ml γάλα σε αυτήν την ηλικία. Είχε τύχει να φάει 280ml σε ένα γεύμα.Νόμιζα ότι θα σκάσει!

Τον πρώτο μήνα πήρε 1,5 κιλό και 7 εκατοστά ύψος. Ο γιατρός ωστόσο μου είπε να μην ανησυχώ και να μην μετράω γεύματα, γιατί όπως τόνισε τα μωρά τα ταϊζουμε όταν πεινάνε και δεν τους κάνουμε δίαιτα.

 

Θα σταματήσω λοιπόν να ασχολούμαι με το πόσο τρώει! Ας είναι καλά το παιδάκι μου κι ας τρώει όσο θέλει!

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να προσπαθήσεις να μην μπαίνεις σ αυτην την διαδικασία.Ξέρω πως δεν είναι εύκολο.Ούτε κι εγώ τα καταφέρνω πάντα να μην μετράω πόσο πινει.Ο γιατρός μου μου είπε: θα πίνει όσο θέλει!!!!!!!!Αρκεί πάντα να μένει στο μπιμπερό μια μεζούρα,δηλ 30γρ. για να είμαστε σίγουροι ότι χόρτασε!Όποτε ας χαλαρώσουμε και όσο τα παιδάκια μας παίρνουν το βάρος που χρειάζεται, όλα καλά!!!!:)

Εμένα η δικιά μου δεν αφήνει ποτέ γάλα στο μπιμπερό! Το πίνει πάντα όλο και μετά πολλές φορές το βγάζει στο ρέψιμο! Είναι πολύ λαίμαργη!

Πάντως μετά τα γεύματά της κοιμάται αρκετά, οπότε φαίνεται ότι χορταίνει, κι ας μην αφήνει γουλιά!

Link to comment
Share on other sites

Θα σταματήσω λοιπόν να ασχολούμαι με το πόσο τρώει! Ας είναι καλά το παιδάκι μου κι ας τρώει όσο θέλει!

 

 

Το ίδιο ανησυχούσα κι εγώ!

Τώρα που κοντεύει 10 μηνών, ζυγίζει 9950γρ και έχει ύψος 78,5 εκατοστά. Την προηγούμενη εβδομάδα τον είδε ο γιατρός. Αναπτύσσεται αρμονικά και δεν είναι παχύς,αλλά δεμένος.

Δεν αποκλείεται να έχει να κάνει με το μητρικό γάλα.

Στο χωριό του άντρα μου, όσες γιαγιάδες είδαν τον μικρό κατάλαβαν ότι θηλάζει από την όψη

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο ανησυχούσα κι εγώ!

Τώρα που κοντεύει 10 μηνών, ζυγίζει 9950γρ και έχει ύψος 78,5 εκατοστά. Την προηγούμενη εβδομάδα τον είδε ο γιατρός. Αναπτύσσεται αρμονικά και δεν είναι παχύς,αλλά δεμένος.

Δεν αποκλείεται να έχει να κάνει με το μητρικό γάλα.

Στο χωριό του άντρα μου, όσες γιαγιάδες είδαν τον μικρό κατάλαβαν ότι θηλάζει από την όψη

 

Είναι μεγάλο ζόρι η άντληση με το θήλαστρο!8,5 μήνες το πάλεψα!Αλλοτε ένιωθα απερίγραπτη χαρά που δίνω δικό μου γάλα στο μωρό κι άλλοτε ήμουν...να σκάσω!

Συνέχισε πάντως!

Κάνεις απίστευτα καλό στο κοριτσάκι σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είναι μεγάλο ζόρι η άντληση με το θήλαστρο!8,5 μήνες το πάλεψα!Αλλοτε ένιωθα απερίγραπτη χαρά που δίνω δικό μου γάλα στο μωρό κι άλλοτε ήμουν...να σκάσω!

Συνέχισε πάντως!

Κάνεις απίστευτα καλό στο κοριτσάκι σου.

Τα ίδια κι εγώ. Θα το παλέψω όσο μπορέσω!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

exo megalo provlima ego. stin arxi tou edina mpimpero opu tou evgaza kai xortene tora arxisa na ton thilazo apoklistika kai to mpimpero den theli na to di.. sinexia theli na ine pano sto stithos mou opou troi ligo ke meta stamata. den troi gia na xortasi to piezo ton tsimpao alla tipota molis ton valo sto krevataki tou arxizi na troi ta xerakia tou kai na kleei na theli gala...ouff mpori kapios na me voithisi vre pedia

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 1 month later...

βρε παιδιά εμένα μάλλον τρώει πολύ, αν κ ο παιδίατρος είπε πως όλα είναι νορμάλ.Εκείνος ξέρεις πόσο θα φάει. Τις προάλλες έβγαλα δικό μου 150 ml το πρωί και μέχρι το μεσημέρι τα είχε πιει και του δίνουμε και ξένο το frezylac...Τέλος πάντων στην ημέρα θα πιεί ο μικρούλης μας 300ml σίγουρα και απλά ανεβαίνουμε....

και είμαστε 1 εβδομάδας.

Link to comment
Share on other sites

εμένα γεννήθηκε στις 11.02 και τρώει γύρω στα 80 ml σε κάθε γεύμα και τρώει περίπου 7-8 γεύματα όλη την ημέρα. Δεν θυμάμαι από τον πρώτο μου αν είναι πολύ ή λίγο αλλά η αλήθεια είναι ότι ενώ παίρνει γραμμάρια δεν έχει πάρει όσο βάρος θα θέλαμε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...
:D Κορίτσια καλησπέρα!!! Ο μικρός μου σήμερα κλείνει 1 μήνα!!!!! Πίνουμε μονο ξένα γαλατακι το Humana ar... Νομίζω ότι πεινάει πολύ μήπως μεταφράζω λάθος το κλάμα του;; Καθε 2-3 ώρες του δίνω 120μλ κ το πίνει όλο οπότε σκέφτηκα τις πιο βραδινές ώρες να του βάζω 150μλ!!!! Μήπως ειναι πολύ για την ηλικία του;;; Γεννήθηκε 2980 κ ο παιδίατρος μέχρι πριν 10 μέρες ήταν ευχαριστημένος που έφτασε στα 3160!!!!τα φώτα σας!!!!
Link to comment
Share on other sites

:D Κορίτσια καλησπέρα!!! Ο μικρός μου σήμερα κλείνει 1 μήνα!!!!! Πίνουμε μονο ξένα γαλατακι το Humana ar... Νομίζω ότι πεινάει πολύ μήπως μεταφράζω λάθος το κλάμα του;; Καθε 2-3 ώρες του δίνω 120μλ κ το πίνει όλο οπότε σκέφτηκα τις πιο βραδινές ώρες να του βάζω 150μλ!!!! Μήπως ειναι πολύ για την ηλικία του;;; Γεννήθηκε 2980 κ ο παιδίατρος μέχρι πριν 10 μέρες ήταν ευχαριστημένος που έφτασε στα 3160!!!!τα φώτα σας!!!!

 

Δεν θα παθει τιποτα το μωρακι σου εαν αυξησεις τα ml, αντιθετως θα ελεγα...

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπερα κοριτσια! Ο γιος μου ειναι 20 ημερων κ πινει 120 ml ανα τρεις ωρες. Αν ειχε κι αλλο γαλα στο μπιμπερο θα το επινε κι αυτο. Ειναι φυσιολογικο για την ηλικια του; να του το αυξησω σε 150; πινει το almiron comfort γτ ειχε δυσκοιλιοτητα. Ειναι καλο; ευχαριστω εκ των προτερων για τη βοηθεια!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια! Ο γιος μου ειναι 20 ημερων κ πινει 120 ml ανα τρεις ωρες. Αν ειχε κι αλλο γαλα στο μπιμπερο θα το επινε κι αυτο. Ειναι φυσιολογικο για την ηλικια του; να του το αυξησω σε 150; πινει το almiron comfort γτ ειχε δυσκοιλιοτητα. Ειναι καλο; ευχαριστω εκ των προτερων για τη βοηθεια!!!

 

Ποσο βαρος γεννηθηκε το μωρακι σου??? φυσικα να του το αυξησεις, για να το ζηταει σημαινει οτι δεν χορταινει και τα αυτα τα ml σε αυτην την ηλικια ειναι ικανοποιητικα. Ριξε και μια ματια στις καμπυλες, αν και ειμαι σιγουρη οτι ειστε μεσα στις φυσιολογικες.

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Ποσο βαρος γεννηθηκε το μωρακι σου??? φυσικα να του το αυξησεις, για να το ζηταει σημαινει οτι δεν χορταινει και τα αυτα τα ml σε αυτην την ηλικια ειναι ικανοποιητικα. Ριξε και μια ματια στις καμπυλες, αν και ειμαι σιγουρη οτι ειστε μεσα στις φυσιολογικες.

 

Το μωρο γεννηθηκε 2820 κ μια βδομαδα μετα που μας ζυγισε η παιδιατρος ημασταν 2890. Θα ξεκινησω να του βαζω 150 να δουμε. Γιατι ρωτας ποσο γεννηθηκε; συνδεεται;

Link to comment
Share on other sites

Το μωρο γεννηθηκε 2820 κ μια βδομαδα μετα που μας ζυγισε η παιδιατρος ημασταν 2890. Θα ξεκινησω να του βαζω 150 να δουμε. Γιατι ρωτας ποσο γεννηθηκε; συνδεεται;

 

Ναι λογικο ειναι, ορισμενα μωρα χανουν βαροσ κατα την εξοδο και τις πρωτες μερες της ζωης τους. Ρωταω για το βαρος εντελως πληροφοριακα γιατι αλλιως σιτιζεται ενα μωρακι με σχετικα χαμηλο βαρος και αλλιως ενα αλλο.

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Ναι λογικο ειναι, ορισμενα μωρα χανουν βαροσ κατα την εξοδο και τις πρωτες μερες της ζωης τους. Ρωταω για το βαρος εντελως πληροφοριακα γιατι αλλιως σιτιζεται ενα μωρακι με σχετικα χαμηλο βαρος και αλλιως ενα αλλο.

 

Ευχαριστω για τη βοηθεια!!!!

Link to comment
Share on other sites

Stayrou φυσικα κ να το αυξησεις.αφου το πινει συμαινει πως το θελεθ.αν πινει περισδοτερο θα χορταινει περισοτερο οποτε μπορει να κοιμαται κ πιο πολυ! Βεβαια ΠΟΤΕ δεν ταιζουμε τα μωρα μας κοιμησμενα γιατι οταν κοιμουνται η τα περνει ο υπνος κατα την διαρκεια του ταισματος να το ξυπναμε γιατι οταν κοιμουνται δεν καταλαβαινουν ποσο πινουν απλα τους αρεσει πιπιλιζουν κ πινουν κ γαλα κ ετσι πινουν παραπανω απο οτι θελουν κ αυτο δεν κανει για το στομαχι τους αλλα κ γιατι μπορει να κανουν μετο μετα απο λιγο.αυτα μου ειχε πει εμενα η παιδιατρος μου τουλαχιστον...φιλια!

Link to comment
Share on other sites

Stayrou φυσικα κ να το αυξησεις.αφου το πινει συμαινει πως το θελεθ.αν πινει περισδοτερο θα χορταινει περισοτερο οποτε μπορει να κοιμαται κ πιο πολυ! Βεβαια ΠΟΤΕ δεν ταιζουμε τα μωρα μας κοιμησμενα γιατι οταν κοιμουνται η τα περνει ο υπνος κατα την διαρκεια του ταισματος να το ξυπναμε γιατι οταν κοιμουνται δεν καταλαβαινουν ποσο πινουν απλα τους αρεσει πιπιλιζουν κ πινουν κ γαλα κ ετσι πινουν παραπανω απο οτι θελουν κ αυτο δεν κανει για το στομαχι τους αλλα κ γιατι μπορει να κανουν μετο μετα απο λιγο.αυτα μου ειχε πει εμενα η παιδιατρος μου τουλαχιστον...φιλια!

 

Γιαννα μου ευχαριστω! Αυτο θα κανω θα το αυξησω!

Μηπως ξερει καποια κοπελα αν το ικα σου γραφει το γαλα για τη δυσκοιλιοτητα;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

καλησπερα εμενα ο μπεμπης μου ειναι 21 ημερων και πεινουμε γυρω στα 160 με 170 ml...μηπως ειναι υπερβολικα για τοσο ημερων?συν οτι το θηλαζω 3 φορες την ημερα...δεν εχω γαλα και προσπαθω τουλαχιστων να του δινω οτι εχω γιαυτο δεν το σταματαω...ομως με το που δει το μπουκαλι κανει σαν να μην εχει ξαναφαει...ειναι πολυ λαιμαργος μωρε και μου πνιγετε...τον κραταω ορθιο αλλα και παλι θα μου πνιγει...μηπως πρεπει να τον κραταω διαφορετηκα?και κατι ακομα σχεδον παντα μου βγαζει γουλιες ποτε με αρκετο γαλα ποτε με πολυ λιγο...ειναι φυσιολογικο...ο εμετος τι διαφορα εχει απο την γουλια?μου ειπαν οτι μυριζει σαν ξινισμενο γαλα και ειναι κιτρινοπως...ενω η γουλια ειναι ασπρη και μυριζει γαλατακι...ισχυουν?η οχι?εμενα παντως ξυπναει μονο τουτ αναλογα 4 με 5 ωρες και το βραδυ μπορει και στις 6 ωρες...αναλογα τα κεφια του...:-P!!και τα γευματα του ειναι στα 4 με 5...αναλογα με το ποσο κοιμαται...ειναι φυσιολογικα ολα????ειμαι καινουργια μαμα οπως καταλαβατε και ανχωνομαι για ολα!!!!:confused:!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...