Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Όλα όσα θα είναι καλό να ξέρετε για τον τοκετό!


Recommended Posts

http://www.progenitiki.gr/asfalis_mitrotita.htm

 

παράγραφο προς παράγραφο αυτό το άρθρο είναι εξαιρετικά ενημερωτικό ως προς τις διάφορες πρακτικές κατά τον τοκετό.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


http://whqlibdoc.who.int/hq/2000/WHO_RHR_00.7.pdf

ενημερωτικό έντυπο (περίπου 400 σελίδες) του ΠΟΥ και άλλων οργανισμών, για την ΄σωστή ενημέρωση των ειδικών παγκοσμίως.

 

ειναι στα Αγγλικά έχει ιατρικό χαρακτήρα. αναζητήστε στο τέλος, τις σελίδες που αναφέρουν ποιά έννοια περιγράφεται σε ποιά σελίδα.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Από το άρθρο που βρίσκεται στη διεύθυνση http://www.progenitiki.gr/asfalis_mitrotita.htm παραθέτω:

 

"Β2. Ξύρισμα εφηβαίου.

Το ξύρισμα του εφηβαίου θεωρείται ότι ελαττώνει τις πιθανότητες μόλυνσης και διευκολύνει τη συρραφή αλλά δεν υπάρχουν στοιχεία που να στηρίζουν την άποψη αυτή (Johnston and Sidall 1922, Kanto r et al 1965). Φαίνεται ότι αντιθέτως μπορεί να αυξηθούν οι πιθανότητες μόλυνσης με ΗΙV ή με τον ιό της ηπατίτιδας, και για τους δύο: υπεύθυνο και μητέρα.(...)''

 

Και απορώ: Μόλυνση της μητέρας με ηπατίτιδα και HIV;;;;; Πώς; Δεν χρησιμοποιούνται ξυραφάκια μιας χρήσης; Δηλαδή εκτίθενται σε τέτοιο κίνδυνο όλες οι επίτοκες στα διάφορα μαιευτήρια;!;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
  • 3 months later...

επειτα απο μια δυσαρεστη εμπειρια που ειχα με τον προηγουμενο γυναικολογο μου, εκανα πολυ καιρο να παρω την αποφαση να ξαναεπισκευτω καποιον γυναικολογο. μια συναδελφος μου προτεινε τον κ. Βεργετη. Σας παρακαλω αν εχει καποιος να μου πει συστασεις για τον γιατρο θα το εκτιμουσα πολυ!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

επειτα απο μια δυσαρεστη εμπειρια που ειχα με τον προηγουμενο γυναικολογο μου, εκανα πολυ καιρο να παρω την αποφαση να ξαναεπισκευτω καποιον γυναικολογο. μια συναδελφος μου προτεινε τον κ. Βεργετη. Σας παρακαλω αν εχει καποιος να μου πει συστασεις για τον γιατρο θα το εκτιμουσα πολυ!!

 

 

 

Διαβασα το μηνυμα σου κ θα ηθελα να σου πω το εξης....Οταν ημουν εγκυος αλλαξα 3 γιατρους κ κατεληξα στο τεταρτο.Και στους 3 ενστικτοδως και με χαλαγε,στον ενα που ητανε κ ο καλυτερος σε ολο το νομο με χαλαγε ο τροπος του.Κατεληξα λοιπον σε εναν γιατρο του νοσοκομειου το κ. Δ.Κυριακιδη ο οποιος με εκανε απο τη πρωτη φορα να νιωσω οικια.Το ενστικτο μου δε με γελασε...Φανικε ανταξιος των προσδοκειων μου.Γι αυτο αν κατι δε σου κολλαει η δε νιωθεις ανετα ψαξ΄το.....Αυτο απο τη καρδια μου στο λεω...

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 2 months later...

γεια σας!!ειμαι καινουρια στην παρεα ...:) ειμαι εγκυως στη 12 εβδομαδα...κ εχω την μεγαλη κ κλασσικη απορια που εχουν ολες που θα γεννησουν πρωτη φορα!!θελω να μου περιγραψετε οσο μπορειτε πως ειναι οι πονοι τοκετου;;πως ξεκινανε κ πως συνεχιζουν;;

ttd6a24.aspx
Link to comment
Share on other sites

!θελω να μου περιγραψετε οσο μπορειτε πως ειναι οι πονοι τοκετου;;πως ξεκινανε κ πως συνεχιζουν;;

οσο κι αν προσπαθησουμε δεν νομιζω οτι θα μπορει κανεις να το περιγραψει..κι ο λογος ειναι απλος..η καθε γυναικα εχει διαφορετικη αισθηση του πονου..εαν θα μπορουσαμε να μετρησουμε τον πονο -υποθετικα- σε μια κλιμακα απο το 1 εως το 10 , για μια γυναικα ο τοκετος θα ποναγε 15 και για αλλη 5..απο την αλλη, για μια γυναικα που ο πονος θα ηταν 15, ο ιδιος ακριβως πονος σε μια αλλη γυναικα θα ηταν 5..

οι πονοι του τοκετου να ξερεις πως ειναι οι συσπασεις που κανει η μητρα στην προσπαθεια της να ''σπρωξει '' το μωρο..ειναι οι ιδιες συσπασεις που κανει η μητρα κατα την περιοδο για να κατεβει το αιμα, οι γνωστοι πονοι περιοδου..μονο που στον τοκετο ειναι πιο δυνατες αυτες οι συσπασεις,αλλα πολυ πιο μικρης διαρκειας..ο πονος ερχεται σιγα-σιγα,κορυφωνει και φευγει παλι σιγα-σιγα..ενω στην περιοδο -εαν πονας-πονας ολη μερα!

αυτοι οι πονοι λοιπον ξεκινανε σε αραια διαστηματα,τα οποια ολο και μικραινουν μεταξυ τους π.χ. ανα 5 λεπτα,ανα 4 λεπτα , ανα 2 λεπτα κοκ

καθε γυναικα ειναι διαφορετικη και υπαρχουν γυναικες που εχουν ''περασει'' τους πονους και δεν καταλαβαν τιποτα..

αποψη μου ειναι οτι ειναι πολυ νωρις να σκεφτεσαι κατι τετοιο και καλο ειναι να μην σε αγχωνει..η φυση εχει φροντισει για ολα!!εκεινη την στιγμη ο πονος ειναι μερος της πιο ομορφης διαδικασιας που προσωπικα εχω ζησει.. εξοπλιζεσαι με τοση δυναμη που μπορεις και ξεπερνας τα παντα.. μην αγχωνεσαι γι αυτο,το πραγματικο αγχος ξεκιναει απο την στιγμη που γεννιεται και μετα:wink::wink:::wink:

με το καλο!

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από τους πόνους περιόδου εγώ θα τους περιέγραφα σαν πόνους κολικού. Δηλ. έρχεται ο πόνος, κορυφώνεται και μετά υποχωρεί, χαλαρώνεις και ξανά το ίδιο. Αν έχεις περάσει καμιά σοβαρή τροφική δηλητηρίαση δεν θα έλεγα ότι είναι πιο δυνατοί. Εγώ πέρασα σαλμονέλα και πόναγα φριχτά 5 ημερόνυχτα ενώ στη γέννα το πολύ σε 24 ώρες γεννάς.

 

Αν σκέφτεσαι ότι είναι η προσπάθεια της μήτρας να σπρώξει το μωρό πρέπει να είσαι χαλαρή και να μην αντιστέκεσαι αλλά να "αφήνεσαι" στον πόνο. Εγώ εκείνη τη στιγμή ήθελα να είμαι τελείως χαλαρή, δεν ήθελα ούτε να με ακουμπάει κανένας, όχι να μου κρατάει το χέρι. Ίσως βοηθάει να ταλαντώνεις ελαφρά τη λεκάνη στην κορύφωση του πόνου. Αυτοσχεδίασε, δεν υπάρχουν πρέπει εκείνη τη στιγμή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

malista !!psilompainw sto klima ..pantws exeis dikio einai nwris na skeftomai apo twra gia ton toketo.allwste sthn periodo ponas k sto telos den sou menei kati enw sto toketo sou menei to anthrwpaki sou!!:) egw kathe fora sthn periodo eixa tetoious ponous pou eftana ligo prin to nosokomeio !!eyxaristw gia tis perigrafes sas k tis symvoules sas!!na ste kala!!:)

ttd6a24.aspx
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Έχω κ εγώ μια απορία μάλλον 2: Κατ' αρχάς όταν γεννάς χρειάζεσαι κάποιον να σου λέει πότε να σπρώξεις; Δηλαδή αν σε αφήσουν μόνη σου δεν θα γίνει από μόνο του όπως πρέπει; Επίσης έχω μπερδευτεί χρειάζεται να είσαι χαλαρός κ να αφήνεις τον πόνο να σε πιάνει ή να σφίγγεσαι; Ή κ τα δυο;

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Βασισμενη στην δικη μου εμπειρια, ναι μαλλον χρειαζεται καποιος να σου λεει ποτε να σπρωξεις.

Πρεπει καποιος να βλεπει ποση διαστολη εχεις και την καταλληλη ωρα να σου πει να σπρωξεις και οχι νωριτερα. Επισης αν κανεις επισκληριδιο (εγω εκανα) ο πονος μαλακωνει παρα πολυ, τον νιωθεις σαν μια ελαφρια πιεση μεσα σου οποτε αν δεν ξερεις οτι ειναι η ωρα δεν θα αρχισεις να σπρωχνεις. Ομως μην νομιζεις οτι σου λενε, ''τωρα σπρωξε''. Απλα την καταλληλη ωρα σου λεει η μαια ''οταν νιωσεις την συσπαση να κορυφωνεται σπρωξε δυνατα''.

Οσο για τον πονο συμφωνω οτι καθε γυναικα τον βιωνει διαφορετικα, ειναι αναλογα ποσο ανθεκτικη εισαι αλλα και τι θα σου τυχει, αλλες γεννανε σε λιγες ωρες και αλλες σε μια μερα.

Δεν νομιζω οτι γινεται να εισαι απολυτα χαλαρη γιατι ερχεται πολυ ξαφνικα, εκει που καθεσαι και δεν νιωθεις τιποτα ερχεται μια σουβλια χαμηλα στη μεση ή στην κοιλια και δυναμωνει, κορυφωνεται και χαλαρωνει, διαρκει περιπου 20-30 δευτερολεπτα (σε εμενα τουλαχιστον ετσι ηταν). Εγω δεν ειχα κανει μαθηματα ανωδινου οποτε αυτο που μου βγηκε αυθορμητα ηταν να σφιγγω καποιο επιπλο (πχ την καρεκλα που καθομουν) και να φυσαω σταθερα και να συγκεντρωνομαι στον αερα που φυσαω και οχι στον πονο, βοηθαει πολυ! Αν σφιγγεσαι παντως θα νιωθεις πιο εντονα τον πονο, οποτε καλυτερα οσο πιο χαλαρη γινεται.

Το εντυπωσιακο για μενα ηταν η συχνοτητα των πονων, δηλαδη ερχονταν πχ ανα 6 λεπτα οποτε κοιταγα το ρολοι και περιμενα. Μολις περναγαν 6 λεπτα ακριβως τσουπ ερχοταν ο πονος!

Και για το ξυρισμα, καλυτερα να ξυριστειτε μονες σας στο σπιτι γιατι στο νοσοκομειο σε πονανε λιγο επειδη το κανουν βιαστικα και χωρις νερο.

Μην φοβαστε και μην αγχωνεστε, θα πονεσετε αλλα ειναι υποφερτος πονος και δεν κραταει πολυ, μολις γεννησετε το μωρακι σας πραγματικα τα ξεχνατε ολα!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βρε κορίτισια γέννησα με καισαρική πριν 1 χρόνο κι ακόμα θυμάμαι τους πόνους που πέρασα! Μου έκαναν ολική νάρκωση και δεν μπορούσα να συνέλθω από την αναισθησία κι επιπλεόν το πρώτο 24ωρο ερχόταν η νοσοκόμα καθε 2-3 ώρες και μου πέζε την κοιλιά για να βγουν τα λόχεια. Εκλαιγα από τους πόνους και στο τέλος την παρακαλούσα να μην μου το ξανακάνει. Δυστυχώς δεν μπορούσα να γεννήσω φυσιολογικά γιατί είχα εγώ κάποιο πρόβλημα υγείας παλιότερα αλλά κι από άλλες κοπέλες που έχω ακόυσει που έκαναν καισαρική δεν υπέφεραν τόσο όσο εγώ.

Link to comment
Share on other sites

αυτο με το πατημα στη κοιλια ειναι οτι χειροτερο!!!και γω καισαρικη εκανα με επισκληριδιο και μολις με εβγαλαν απο το χειρουργειο ηρθε μια νοσοκομα και μου πατησε τη κοιλια!!!!!εννοειται οτι πεθανα απο τον πονο ασε που σκεφτηκα οτι η γυναικα ειναι τρελλη αφου μολις που με ειχαν κοψει ηρθε να με ζουληξει!οντς για να βγουν τα λοχεια το κανανε;γιατι εγ θυμαμαι οτι τα λοχεια μια χαρα μου βγαινανε..

qcKmp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...
Έχω κ εγώ μια απορία μάλλον 2: Κατ' αρχάς όταν γεννάς χρειάζεσαι κάποιον να σου λέει πότε να σπρώξεις; Δηλαδή αν σε αφήσουν μόνη σου δεν θα γίνει από μόνο του όπως πρέπει; Επίσης έχω μπερδευτεί χρειάζεται να είσαι χαλαρός κ να αφήνεις τον πόνο να σε πιάνει ή να σφίγγεσαι; Ή κ τα δυο;

θεωρητικα ναι, θα γινει απο μονο του αλλα μπορει να τραυματιστει ο τραχηλος ή να σχιστει ο κολπος σου.

απο προσωπικη εμπειρια και τα δυο μου μωρα κυριολεκτικα εκτοξευτηκαν και ο μπεμπης "εσπρωχνε" μονος του ενω ειχα ακομα 8 διαστολη (και η μαια προσπαθουσε να μου ανοιξει τον τραχηλο) κατεληξα οτι καλο ειναι να περιμενεις να σου πει ο γιατρος ποτε να ξεκινας να σπρωχνεις- σφιγγεσαι.

 

οι πονοι τωρα ειναι αλλο θεμα και καθε γυναικα τους νοιωθει διαφορετικα. εμενα στο πρωτο ενοιωθα ενα συνεχη πονο σαν περιοδο, στο δευτερο ειχα κανονικες συσπασεις για τρεις μερες και τελικα εφαγα και τεχνητους πονους -κ χωρις επισκληριδιο- οι τεχνητοι ειναι πολυ πιο δυνατοι απ τους φυσικους.

το μονο σιγουρο ειναι πως απο τη στιγμη που θα παρεις στην αγκαλια σου το μωρακι σου ολα υθα εχουν γινει μια αναμνηση.

Link to comment
Share on other sites

Τι λέτε κορίτσια ,σας πάτησαν την κοιλιά:shock::shock::shock:...Κι εγώ καισαρική έκανα αλλά κανείς δεν μου πάτησε την κοιλιά...Με τέτοια ευαισθησία σε εκείνη την περιοχή σας πατήσαν την κοιλιά:shock:.Τα λόχεια μια χαρά κατέβηκαν χωρίς βοήθεια...

Link to comment
Share on other sites

την πατάνε για να σιγουρευτούν ότι τα λόχεια φεύγουν κανονικά, δηλ ότι δεν λιμνάζουν. Και μένα μου την πάτησαν δυο-τρεις φορές και προσπαθούσα (ενστικτωδώς) να τις σπρώξω μακριά, αλλά είναι κάτι που περιμένουν και δεν μασάνε, απλά πατάνε!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Επαναφέρω το θέμα για να ρωτήσω κάτι - απ' όλα όσα πρέπει να ξέρεις αυτό σε νοιάζει θα μου πεις...; Σου ξεβάφουν λέει τα νύχια στο χειρουργείο όταν μπεις για να γεννήσεις; :P

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Επαναφέρω το θέμα για να ρωτήσω κάτι - απ' όλα όσα πρέπει να ξέρεις αυτό σε νοιάζει θα μου πεις...; Σου ξεβάφουν λέει τα νύχια στο χειρουργείο όταν μπεις για να γεννήσεις; :P

καλημερα!! εξαρταται τον γιατρο.. εμενα μου ειχε πει να εχω βαμενα τα νυχια των ποδιων αν θελω αλλα οχι των χεριων γιατι απο τα δαχτυλα τσεκαρουν αν μειωνεται το οξυγονο στο αιμα μας (κατι τετοιο τελος παντων), αλλοι γιατροι δε θελουν να ειναι βαμμενα καθολου τα νυχια, προσφατα μια κοπελα μου ειπε οτι ο γιατρος της την αφησε να εχει και χερια και ποδια βαμμενα.. οποτε ρωτας τον γιατρουλη σου;);)

Οι άντρες της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!! εξαρταται τον γιατρο.. εμενα μου ειχε πει να εχω βαμενα τα νυχια των ποδιων αν θελω αλλα οχι των χεριων γιατι απο τα δαχτυλα τσεκαρουν αν μειωνεται το οξυγονο στο αιμα μας (κατι τετοιο τελος παντων), αλλοι γιατροι δε θελουν να ειναι βαμμενα καθολου τα νυχια, προσφατα μια κοπελα μου ειπε οτι ο γιατρος της την αφησε να εχει και χερια και ποδια βαμμενα.. οποτε ρωτας τον γιατρουλη σου;);)

 

όχι τίποτα άλλο, να είμαι προετοιμασμένη, μιας και μάλλον δε θα τη γλιτώσω την καισαρική και θα έχω χρόνο να πάω περιποιημένη!

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλημερα κοριτσια... Ειμαι 36+4 κοντευω κ αρχιζω να φοβαμαι παρα πολυ για τον τοκετο.....Φοβαμαι αν σπασουν τα νερα μου π.χ. στον υπνο μου και δεν το καταλαβω....Μετα φοβαμαι το πως θα γεννησω....:-(

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Stella! Κ εγω φοβάμαι αν κ είναι το δεύτερο. Είμαι στη 31η εβδομάδα. Μην ανησυχείς για τα νερά, αν σπάσουν θα είναι σαν να κατουρήθηκες κ δεν θα μπορείς να το σταματήσεις ή να το ελέγξεις. Δεν πονάει καθόλου οπότε αυτο μη σε αγχώνει. Πρέπει να σκεφτόμαστε πως κάθε πόνος μας φέρνει πιο κοντά στο μωράκι μας κ ότι είμαστε πλασμένες για αυτό. Εξάλλου ναι μεν ο πόνος είναι μεγάλος αλλά δεν είναι από παθολογικά αίτια κ μόλις γεννήσουμε πρώτα ο Θεός θα περάσουν όλα! Έχεις κάνει μαθήματα ανώδυνου; Εγω έκανα στο Έλενα που θα γεννήσω κιόλας κ με βοήθησαν πάρα ΄πολύ ψυχολογικά. Καταπληκτικές οι μαίες. Αν είσαι από Αθήνα να τους πάρεις να πάς

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
  • 4 εβδομάδες μετά...

Επειδή είμαι καινούρια στην παρέα,συγχωρέστε αν βάζω σε λάθος μέρος την ερώτηση μου..:)

Επειδή είμαι από ΚΑβάλα αλλά έχω απογοητευτει απο αυτα που ακουω για τις κλινικες μας εδω...κ θελω να κανω επισκληριδιο οποτε δυστυχως ουτε στο νοσοκομειο μπορω να παω..σκεφτηκα να γεννησω στο γεννεσις στην θεσσαλονικη μετα απο οσα διαβαδα εδω μεσα σε διαφορες συζητησεις.θα εχω προβλημα αν μεσα σε 2 ωρες φτασω στο νοσοκομειο απο την ωρα που θα σπασουν τα νερα ?μπορω να διαλεξω μαια ή οποια εφημερευει αναλαμβανει?υπαρχει πουθενα λιστα νε γυναικολογους που συνεργαζονται με το γεννεσις?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...