Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΧΛΑΜΥΔΙΑ


Dori78

Recommended Posts

κοριτσακια καλησπερα!!!!!εκανε ο συντροφος σπερμοδιαγραμμα και καλλιεργεια σπερματος και βγηκε θετικος σε χλαμυδια και ουρεοπλασμα....

εκανα και εγω γενικη καλλιεργεια κολπικου υγρου και ηταν αρνητικη....ουτε καν μυκητες,δεν ξερω τι να κανω...το κεντρο μου προτεινε μεχρι ο συντροφος να καθαρισει να χρησιμοποιουμε προφυλακτικο.....τι λετε?????:confused::confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


melenia31 Νομιζω πως πρεπει να κανεις αυτο που σου λεει το κεντρο. Αν δεν εχεις τιποτα θα ηταν κριμα να κολλησεις απο τον συζυγο σου τωρα.

Και ο δικος μου ειχε κανει καποια θεραπεια για ενα μικροβιο και τωρα ειναι καθαρος :rolleyes:

 

χαρά 1981 Αχ και εγω περιμενω αποτελεσματα καρυοτυπου. Μονο αυτο μας εχει μεινει, αν δεν το εχω και αυτο τι να πω... Τοτε ο θεος εχει αλλο προγραμα για εμας. :confused:

Link to comment
Share on other sites

melenia31 Νομιζω πως πρεπει να κανεις αυτο που σου λεει το κεντρο. Αν δεν εχεις τιποτα θα ηταν κριμα να κολλησεις απο τον συζυγο σου τωρα.

Και ο δικος μου ειχε κανει καποια θεραπεια για ενα μικροβιο και τωρα ειναι καθαρος :rolleyes:

 

χαρά 1981 Αχ και εγω περιμενω αποτελεσματα καρυοτυπου. Μονο αυτο μας εχει μεινει, αν δεν το εχω και αυτο τι να πω... Τοτε ο θεος εχει αλλο προγραμα για εμας. :confused:

 

 

χαρα μου το θεμα μου ειναι οτι μιλαμε για τα χλαμυδια που ειναι ενα σεξουαλικος μεταδιδομενο νοσημα πως γινεται να μην το εχω???????αυτο ειναι το προβλημα μου......ευχομαι να πανε ολα καλα με το αποτελεσμα σου!!!!εμενα δεν μου τη ζητησαν αυτη την εξεταση.......μονο κυστικη ινωση και σαλπιγγογραφια μου εμεινε.....εμεις προβλημα με το σπερμα εαν οι σαλπιγγες μου ειναι διαβατες ξεκιναμε 2 σπερματεγχυσεις....δεν ειμαι θετικη γιατι φοβαμαι οτι ειναι χασιμο χρονου με τοσο μικρο ποσοστο....το μυαλο μου ειναι ηδη στην εξωσωματικη....εσυ εαν επιτρεπεται τι προβλημα εχετε????

Link to comment
Share on other sites

melenia, έχεις κάνει εξέταση για μικρόβιο μόνο με καλλιέργεια ή και με pcr?

Μπορεί κολπικά να μην έχεις μικρόβια αλλά να έχεις μικρόβια στη μήτρα. Αυτό το δείχνει μόνο η pcr.

Επίσης μίλησα με τον γιατρό και δε σημαίνει ότι επειδή έχει ο ένας σίγουρα έχει και ο σύντροφος το μικρόβιο...τα χλαμύδια βρίσκονται πολλές φορές "κρυμμένα" στη μήτρα, ανιχνεύονται μεν από την μοριακή εξέταση γιατί τα μηχανήματα έιναι πάρα πολύ ευαίσθητα αλλά δε σημαίνει ότι σίγουρα έχει μολυνθεί και ο σύντροφος! Γιαυτό ή κάνετε όπως και να έχει και οι 2 την θεραπεία για να είστε σίγουροι ή κάνετε και οι 2 pcr εξέταση..

 

 

χαρα μου το θεμα μου ειναι οτι μιλαμε για τα χλαμυδια που ειναι ενα σεξουαλικος μεταδιδομενο νοσημα πως γινεται να μην το εχω???????αυτο ειναι το προβλημα μου......ευχομαι να πανε ολα καλα με το αποτελεσμα σου!!!!εμενα δεν μου τη ζητησαν αυτη την εξεταση.......μονο κυστικη ινωση και σαλπιγγογραφια μου εμεινε.....εμεις προβλημα με το σπερμα εαν οι σαλπιγγες μου ειναι διαβατες ξεκιναμε 2 σπερματεγχυσεις....δεν ειμαι θετικη γιατι φοβαμαι οτι ειναι χασιμο χρονου με τοσο μικρο ποσοστο....το μυαλο μου ειναι ηδη στην εξωσωματικη....εσυ εαν επιτρεπεται τι προβλημα εχετε????
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει έστω και μία κοπέλα που έκανε την εξέταση pcr περιόδου και δεν ήταν θετική σε χλαμύδια/ μυκόπλασμα;Έχω ξεσκονίσει όλο το internet από χθες και όσες έκαναν την εξέταση, ειδικά στο locus medicus, είχαν μικρόβιο....

 

Νομίζω μόνο η BabyCute είπε ότι ήατν καθαρή; Την έκανες κι εσύ την εξέταση στο locus medicus;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Υπάρχει έστω και μία κοπέλα που έκανε την εξέταση pcr περιόδου και δεν ήταν θετική σε χλαμύδια/ μυκόπλασμα;Έχω ξεσκονίσει όλο το internet από χθες και όσες έκαναν την εξέταση, ειδικά στο locus medicus, είχαν μικρόβιο....

 

Νομίζω μόνο η BabyCute είπε ότι ήατν καθαρή; Την έκανες κι εσύ την εξέταση στο locus medicus;[/Q

 

 

αν κανεις υπομονη θα ξερω την Τεταρτη τα δικα μου αποτελεσματα..αλλα την εκανα στο medimall..

VBTOp3.png
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει έστω και μία κοπέλα που έκανε την εξέταση pcr περιόδου και δεν ήταν θετική σε χλαμύδια/ μυκόπλασμα;Έχω ξεσκονίσει όλο το internet από χθες και όσες έκαναν την εξέταση, ειδικά στο locus medicus, είχαν μικρόβιο....

 

Νομίζω μόνο η BabyCute είπε ότι ήατν καθαρή; Την έκανες κι εσύ την εξέταση στο locus medicus;

 

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙ ΜΟΥ....ΚΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΚΑΝΕI PCR ΠΕΡΙΟΔΟΥ ΣΤΟ Embio Medical Center ΚΑΙ ΕΙΜΟΥΝ "ΚΑΘΑΡΗ" KAI META ΑΠΟ ΜΕΡΙΚΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ ΚΟΛΠΙΚΟΥ ΚΑΙ ΤΡΑΧΗΛΙΚΟΥ ΥΓΡΟΥ ΚΑΙ ΕΙΜΟΥΝ "ΚΑΘΑΡΗ" ΠΑΛΙ.

Link to comment
Share on other sites

melenia, έχεις κάνει εξέταση για μικρόβιο μόνο με καλλιέργεια ή και με pcr?

Μπορεί κολπικά να μην έχεις μικρόβια αλλά να έχεις μικρόβια στη μήτρα. Αυτό το δείχνει μόνο η pcr.

Επίσης μίλησα με τον γιατρό και δε σημαίνει ότι επειδή έχει ο ένας σίγουρα έχει και ο σύντροφος το μικρόβιο...τα χλαμύδια βρίσκονται πολλές φορές "κρυμμένα" στη μήτρα, ανιχνεύονται μεν από την μοριακή εξέταση γιατί τα μηχανήματα έιναι πάρα πολύ ευαίσθητα αλλά δε σημαίνει ότι σίγουρα έχει μολυνθεί και ο σύντροφος! Γιαυτό ή κάνετε όπως και να έχει και οι 2 την θεραπεία για να είστε σίγουροι ή κάνετε και οι 2 pcr εξέταση..

 

δεν εχω κανει pcr περιοδου και εχω διαβασει οτι ειναι ακριβη εξεταση...επισης μου ειπανε οτι ο οργανισμος μου μπορει να εχει αντισωματα.....σε ευχαριστω πολυ παντως.....

Link to comment
Share on other sites

κοριτσακια μου τι κανετε:?::?::?:χαθηκα λιγακι γιατι τρεχω και για το γαμο....πριν λιγο μιλησα με τη συντονιστρια απο το γενεσις και μου ειπε οτι θα παρω και εγω την ιδια αντιβιωση με το συντροφο μου 10 μερες και θα ξανακανουμε εξετασεις

να δουμε αν φυγανε.....οποτε θα αφησω την σαλπιγγογραφια που ηθελα να παω απο βδομαδα μεχρι τα μικροβια να εξαλειφθουν τελειως.....για οτι νεοτερο θα σας ενημερωνω:!::!:φιλακια πολλα:):)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια...τελικα πηρα την αποφαση μου και θα την κανω την pcr ισου περιοδου στο Alfa Lab. Θα παω να παρω το μπουκαλακι μεσα στην εβδομαδα οποτε την αλλη βδομαδα που θα αδιαθετησω να την κανω....να ρωτησω σε ποσες μερες βγαινουν τα αποτελεσματα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα κοριτσια...τελικα πηρα την αποφαση μου και θα την κανω την pcr ισου περιοδου στο Alfa Lab. Θα παω να παρω το μπουκαλακι μεσα στην εβδομαδα οποτε την αλλη βδομαδα που θα αδιαθετησω να την κανω....να ρωτησω σε ποσες μερες βγαινουν τα αποτελεσματα?

 

 

εγώ στο Locus πήγα το δείγμα Τρίτη και Πέμπτη απόγευμα με πήραν ότι είχανε βγει τα αποτελέσματα..καλή επιτυχια!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει έστω και μία κοπέλα που έκανε την εξέταση pcr περιόδου και δεν ήταν θετική σε χλαμύδια/ μυκόπλασμα;Έχω ξεσκονίσει όλο το internet από χθες και όσες έκαναν την εξέταση, ειδικά στο locus medicus, είχαν μικρόβιο....

 

Νομίζω μόνο η BabyCute είπε ότι ήατν καθαρή; Την έκανες κι εσύ την εξέταση στο locus medicus;

 

 

 

Βρε κορίτσια και εγώ αυτήν την απορία έχω. ΄Οσες καλλιέργεις κολπικού - τραχηλικού υγρού έχω κάνει έχουν βγει αρνητικές. Πήγα στο locus medicus με δική μου πρωτοβουλία και βγήκα θετική σε χλαμύδια και μυκόπλασμα. ΄Ολες όμως βγαίνουμε θετικές;;;;; Ο γυναικολόγος μου μου έδωε vibramicyn για 15 μέρες σε εμένα και τον άνδρα μου, αν και τη θεωρεί αναξιόπιστη την εξέταση εφόσον στον κόλπο δεν υπάρχει τίποτα. Και μάλιστα μου είπε επί λέξει: "΄Οσες και να την κάνουν θα βγούνε θετικές"!!!!

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια και εγώ αυτήν την απορία έχω. ΄Οσες καλλιέργεις κολπικού - τραχηλικού υγρού έχω κάνει έχουν βγει αρνητικές. Πήγα στο locus medicus με δική μου πρωτοβουλία και βγήκα θετική σε χλαμύδια και μυκόπλασμα. ΄Ολες όμως βγαίνουμε θετικές;;;;; Ο γυναικολόγος μου μου έδωε vibramicyn για 15 μέρες σε εμένα και τον άνδρα μου, αν και τη θεωρεί αναξιόπιστη την εξέταση εφόσον στον κόλπο δεν υπάρχει τίποτα. Και μάλιστα μου είπε επί λέξει: "΄Οσες και να την κάνουν θα βγούνε θετικές"!!!!

 

Μακάρι αυτό να είναι το πρόβλημά σου και μετά να γίνει το ΘΑΥΜΑ!!:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια και εγώ αυτήν την απορία έχω. ΄Οσες καλλιέργεις κολπικού - τραχηλικού υγρού έχω κάνει έχουν βγει αρνητικές. Πήγα στο locus medicus με δική μου πρωτοβουλία και βγήκα θετική σε χλαμύδια και μυκόπλασμα. ΄Ολες όμως βγαίνουμε θετικές;;;;; Ο γυναικολόγος μου μου έδωε vibramicyn για 15 μέρες σε εμένα και τον άνδρα μου, αν και τη θεωρεί αναξιόπιστη την εξέταση εφόσον στον κόλπο δεν υπάρχει τίποτα. Και μάλιστα μου είπε επί λέξει: "΄Οσες και να την κάνουν θα βγούνε θετικές"!!!!

 

Λοιπόν φιλενάδες...

Χθες είχα το πρώτο μου ραντεβού στο locus medicus με τον κ. Τσιλιβάκο. Από πού να αρχίσω να σας τα λέω δεν ξέρω....

 

* Λοιπόν σχετικά με τα ANA μου που ήταν "ασθενώς θετικά 1/80¨και που ήταν ο κύριος λόγος που πήγα σε αυτόν... Δεν τους έδωσε καμία απολύτως σημασία! Ξεπέταξε στα γρήγορα το χαρτί με το αποτέλεσμα λέγοντάς μου ότι "όλοι τέτοια αποτελέσματα έχουμε και είναι φυσιολογικά"

 

*Σχετικά με την TSH μου που ήταν 1,5 το Μάιο, 1,32 το Δεκέμβρη και 2,63 το Φεβρουάριο, επίσης δεν έδωσε σημασία και μου είπε ότι είναι φυσιολογική, ότι η αύξηση μπορεί να οφείλεται σε οτιδήποτε και ίσως σε στρες και αν θέλω να το ξαναδώ σε 6 μήνες. Υποστήριξε βέβαια ότι θα πρέπει να είναι κάτω από 2,5 σε περίπτωση εγκυμοσύνης και ότι θέλει προσοχή γιατί οι ενδοκρινολόγοι μέχρι 4-5 το θεωρούν φυσιολογικό.

 

* Μου είπε ότι τα αποτελέσματα της ιστολογικής από την απόξεση ήταν ασαφή και δε μπορούσε να βγάλει ακριβώς άκρη αλλά ίσως... ούτε εγώ κατάλαβα τί. Αλλά πιθανόν να φταίνε ιοί ή μικρόβια...

 

* Στο σπερμοδιάγραμμα του συζύγου βρήκε πρόβλημα στην κινητικότητα, κάτι που δε μας είχε πει κανένας από τους 2 γυναικολόγους που το είχαν δει. Το πρόβλημα μπορεί να οφείλεται σε ιούς/ μικρόβια. Όταν τον ρώτησα γιατί κανείς άλλος γιατρός δεν το αξιολόγησε, μου απάντησε ο εμβρυολόγος που ήταν μέσα στο ραντεβού μαζί μας ότι το πρόβλημα της κινητικότητας καλύπτεται από τον μεγάλο όγκο του σπέρματος, εκτός αν υπάρχουν ιοί/ μικρόβια που τελικά είναι κι αυτό δώρο άδωρο.

 

* Μου έκανε πάρα πολλές φαινομενικά ή πραγματικά άσχετες/ κουλές ερωτήσεις (π.χ. για τα καφετιά στην περίοδο, για το αν πονάω στο σεξ), ερωτήσεις για το ιστορικό της οικογένειας, για το πώς ξεκίνησε και τελείωσε η παλίνδρομη που είχα κτλ

 

Γενικά, είδε με πολύ προσοχή όλες μας τις εξετάσεις και ασχολήθηκε πολύ ώρα μαζί μας. Τελικά, μας ζήτησε να επαναλάβουμε το σπερμοδιάγραμμα (για να μην έχουμε την εικόνα μίας μόνο ημέρας), την καλλιέργεια κολπικού (γιατί δεν έχει εμπιστοσύνη στο πολύ γνωστό διαγνωστικό που την έκανα), τις FSH, E2 και LH (για να έχει εικόνα κι άλλου ενός κύκλου). Επιπλέον ζήτησε καλλιέργεια σπέρματος κ έλεγχο dfi και κυτταρομετριά από το σύζυγο και NK cells από εμένα.

 

Συμπέρασμα: Πρόκειται για ιδιαίτερη περίπτωση γιατρού (δεν θα μπω σε λεπτομέρειες) που δεν είμαι καθόλου σίγουρη ότι μου ενέπνευσε εμπιστοσύνη. Με τον άνδρα μου συμφωνήσαμε (αν και είδαμε διαφορετικά αρχικά τα πράγματα) ότι πρόκειται είτε για ιδιοφυΐα είτε για παντελώς άσχετο. Μέση λύση ίσως να μην υπάρχει... Θα κάνουμε ασφαλώς τις εξετάσεις που μας είπε και θα δούμε.... Πάντως είναι γενικά ιδιαίτερα προσανατολισμένος στο θέμα ιοί και μικρόβια και πολύ φοβάμαι ότι όλο και κάτι θα μας βρουν τα εργαστήριά του...

 

Εντύπωση μου έκανε που δε μου ζήτησε να κάνω την PCR περιόδου (που την είχα σίγουρη), δεν ασχολήθηκε καθόλου με τη θρομβοφιλία (θεώρησε ότι δε χρειάζεται λόγω προσωπικού και οικογενειακού ιστορικού) και με ομοκυστεϊνη, αντιπηκτικό λύκου, πρωτείνη S και καρδιολυπίνη. Το περίεργο είναι που ο Μαντούδης μου είχε ζητήσει αυτές ακριβώς τις εξετάσεις, εκτός από τα NK που τα θεώρησε υπερβολή σε αυτή τη φάση. Τα ακριβώς αντίθετα δλδ!!!

 

Στα θετικά της υπόθεσης ότι και αυτός κλίνει στο να προσπαθήσουμε για ένα χρονικό διάστημα μόνοι μας χωρίς καμία απολύτως παρέμβαση, παρά μόνο αν χρειαστεί να θεραπεύσουμε τυχόν μικρόβια.

 

ΟΥΦ χίλια συγνώμη για το τεράστιο ποστ. Εύχομαι να βοηθήσει κάποιους από εσάς!!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια μου καλημερα!!μου λειψατε!!εγω δεν ειμαι και τοσο καλα διοτι με βρηκε κ μενα αυτη η ιωση που ταλαιπωρει ολο το κοσμο...σημερα εχω την επανεξεταση για τα χλαμυδια....ευχηθειτε μου καλη επιτυχια!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...
Υπάρχει έστω και μία κοπέλα που έκανε την εξέταση pcr περιόδου και δεν ήταν θετική σε χλαμύδια/ μυκόπλασμα;Έχω ξεσκονίσει όλο το internet από χθες και όσες έκαναν την εξέταση, ειδικά στο locus medicus, είχαν μικρόβιο....

 

Νομίζω μόνο η BabyCute είπε ότι ήατν καθαρή; Την έκανες κι εσύ την εξέταση στο locus medicus;

 

Έχω καιρό να γράψω και είδα το θέμα αυτό την προηγούμενη εβδομάδα, ενώ περίμενα αποτελέσματα από τις εξετάσεις μου. Λοιπόν, εμένα βγήκαν καθαρές! :D Θα μου πεις, έσκασες 150 ευρώ τζάμπα (σημ: όλοι μου έλεγαν να μην τις κάνω, εκτός από τον τελευταίο μου γιατρό που δεν ήταν αρνητικός) και χαίρεσαι? Ε ναι, καλό είναι που ΔΕΝ έχω και αυτό το πρόβλημα. Πάντως την προτείνω σαν εξέταση σε όσες κοπέλες ταλαιπωρούνται καιρό με την υπογονιμότητα ή έχουν αποβολές.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Κορίτσια γεία σας!

Είμαι καινούργια στην παρέα! Διάβαζα τα σχόλια σας κι έχω να πω το εξής! Τον Ιανουάριο έκανα τυχαία μια καλλιέργεια και έδειξε ότι έχω μικρή αποικία χλαμμυδιών! Επειδή όμως είμαι δεν μπορούσα να το δεχτώ πήγα και επανέλαβα άλλες 2 καλλιέργειες σε 2 διαφορετικά διαγνωστικά και δείξανε αρνητικές! Μέχρι που πήγα και στο Locus Medicus έκανα την μοριακή (βέβαια στην αρχή φοβήθηκα ότι δεν συνέλεξα καλά το δείγμα γιατί ήταν περισσότερο πήγμα, παρά κανονικό αίμα) , παρ' όλα αυτά και η μοριακή μου βγήκε αρνητική! Το λέω επειδή αρκετές λέτε ότι σας έβγαλε θετικές! Πριν ένα μήνα επανέλαβα μια καλλιέργεια πάλι αρνητική και προχθές άλλη μια και πάλι αρνητική! Ο γιατρός μου είπε όμως να πάρω vibramycin καλού κακού για ''αποστείρωση'' και καλά να μαι σίγουρη! Το έχω φρενάρει όμως τόσους μήνες και δεν την παίρνω γιατί φοβάμαι πολύ επεδή έχω δυσανεξία στις περισσότερες αντιβιώσεις και στις τετρακυκλίνες στην οποία ανήκει! Παρ' όλα αυτά έλεγα να την ξεκινήσω αύριο και ο Θεός βοηθός! Εσείς τι έχετε να πείτε? Ξέρετε κάποια άλλη αντιβίωση για τα χλαμμύδια?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Κοριτςια, απο τις συζητήσεις που εχετε κανει με τους γιατρούς σας, γυναικολόγους, ουρολογους, λοιμωξιολογους κλπ, σας εχουν πει αν τα χλαμυδια εκριζωνονται ποτε απο τον οργανισμό η ειναι απο τους ιούς που σου κατσικωνονται για πάντα;

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γεία σας!

Είμαι καινούργια στην παρέα! Διάβαζα τα σχόλια σας κι έχω να πω το εξής! Τον Ιανουάριο έκανα τυχαία μια καλλιέργεια και έδειξε ότι έχω μικρή αποικία χλαμμυδιών! Επειδή όμως είμαι δεν μπορούσα να το δεχτώ πήγα και επανέλαβα άλλες 2 καλλιέργειες σε 2 διαφορετικά διαγνωστικά και δείξανε αρνητικές! Μέχρι που πήγα και στο Locus Medicus έκανα την μοριακή (βέβαια στην αρχή φοβήθηκα ότι δεν συνέλεξα καλά το δείγμα γιατί ήταν περισσότερο πήγμα, παρά κανονικό αίμα) , παρ' όλα αυτά και η μοριακή μου βγήκε αρνητική! Το λέω επειδή αρκετές λέτε ότι σας έβγαλε θετικές! Πριν ένα μήνα επανέλαβα μια καλλιέργεια πάλι αρνητική και προχθές άλλη μια και πάλι αρνητική! Ο γιατρός μου είπε όμως να πάρω vibramycin καλού κακού για ''αποστείρωση'' και καλά να μαι σίγουρη! Το έχω φρενάρει όμως τόσους μήνες και δεν την παίρνω γιατί φοβάμαι πολύ επεδή έχω δυσανεξία στις περισσότερες αντιβιώσεις και στις τετρακυκλίνες στην οποία ανήκει! Παρ' όλα αυτά έλεγα να την ξεκινήσω αύριο και ο Θεός βοηθός! Εσείς τι έχετε να πείτε? Ξέρετε κάποια άλλη αντιβίωση για τα χλαμμύδια?

 

Ρε κορίτσι, γιατί να πάρεις αντιβίωση αφού οι καλλιέργειες σου ήταν αρνητικές;

Όσο για τις αντιβιώσεις, δεν είναι καλύτερα νομίζεις να ρωτήσεις το γιατρό σου από το να αρχίσουμε εδώ να σου αραδιάζουμε γνώμες για φάρμακα, που δεν έχουν καμία αξία;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
Καλησπέρα, σας ειναι ευκολο να μου πείτε που γίνεται η εξέταση pcr περιόδου, πως γίνεται και πόσο κοστίζει?

 

Εμενα μου την έκανε ο εξωσωματικος μου στην κλινική του και μου ζήτησε 200 ευρώ. Το δείγμα το έστειλε σε έξιδικευμενο εργαστήριο. Σαν διαδικασία ειναι ακριβώς σαν το παπ τεστ μόνο που εισαι 3 μερα περιοδου.

Επειδή μου φάνηκαν παρά πολλα τα χρήματα που ήθελε πήρα και στην βιοϊατρική και μου είπαν παρόμοια τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου την έκανε ο εξωσωματικος μου στην κλινική του και μου ζήτησε 200 ευρώ. Το δείγμα το έστειλε σε έξιδικευμενο εργαστήριο. Σαν διαδικασία ειναι ακριβώς σαν το παπ τεστ μόνο που εισαι 3 μερα περιοδου.

Επειδή μου φάνηκαν παρά πολλα τα χρήματα που ήθελε πήρα και στην βιοϊατρική και μου είπαν παρόμοια τιμή.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...
  • 4 months later...

Καλησπέρα σας κορίτσια! Θα σας πω την δίκη μου ιστορία. Είχα κάνει εξετάσεις για όλα τα ΣΜΝ, προγεννητικού ελενχου το ‘14 και ήμουν καθαρή. Μετά από 1 χρόνο προσπαθειών ξεκίνησα τις  εξετάσεις, ορμονικές, αιματολογικές, ανατομικές όλα καλά. Έτσι σκεφτηκα να επαναλάβω εξετάσεις για ΣΜΝ, αν και ο γιατρός ήταν αρνητικός γιατί φαινόμουν καθαρή κάθε φορά! Τελικά βρέθηκα θετική σε ουρεοπλασμα και εγω και ο συζυγος. Έλαβα αγωγή κανονικά. Έχει λίγο καιρό που έλαβα αποτελέσματα θετική για PCR εξέταση στα χλαμύδια, αφού είχα λάβει 2η φορά αντιβίωση για ουρεοπλασμα. Θα επαναλάβω την εξέταση με IGG&IGM αντισωμάτων μήπως είναι παλιά λοίμωξη. Έχει καμία κάποια αντίστοιχη εμπειρία που κατάφερε φυσική σύλληψη μετά τις θεραπείες από κοινού;

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπέρα και απο εμενα.εκανα και εγω pcr περιοδου και βγηκα θετικα στα χλαμυδια.ο γιατρος μου εδωσε το πρωτοκολλο που ακολουθειται για αυτες τις περιπτωσεις.10 ημερες (ξεκιναω την 1ημερα περιοδου) θα παρω valtrex αντιβιωση και μετα 10 μερες vibramicyn

Μολις ξεκινησει ο δευτερος κυκλος ξανα για 10ημερες valtrex και ατη συνεχεια για 2ημερες zithromax. Σας φαινεται υπερβολικη ολη αυτη η αντιβιωση ή μονο εγω ???εχει καποια αλλη κοπελα εμπειρια???

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...