Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ξύλο


emmeleiavasilis

Recommended Posts

Φιλη μου αντι να στελνεις μηνυματα σε φορουμ που μπορει να εντοπισει ο αντρας σου και να κινδυνεψεις κι απο πανω, παρε τηλεφωνο σε εναν ειδικο ο οποιος, θα σου δωσει λυση. Σου αναφερουν τηλεφωνα οι συμφορουμιτισσες παραπανω! Καλη τυχη σου ευχομαι!....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Έχεις αποκτήσει μια παθητική στάση δυστυχώς....κρίμα για τα παιδάκια.....όσο μένεις, να ξέρεις ότι αυτός θα συνεχίζει...απλά γιατί το αποδέχεσαι!!!!! Ελπίζω τουλάχιστον να μην σε χτυπάει μπροστα στα παιδιά....φαντάσου την ψυχολογία τους... Κ κάτι άλλο: ΠΩΣ ΑΠΟΔΕΧΕΣΑΙ ΝΑ ΜΙΛΑΕΙ ΜΕ ΑΛΛΕΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ;;;;;;;;;; δεν έχεις καθόλου αξιοπρέπεια, αυτοεκτίμηση;;;;

Link to comment
Share on other sites

emmeleiavasilis πως πιστεύεις ότι θα αλλάξει η συμπεριφορά του αυτή; ΕΣΥ τι σκοπέυεις να κάνεις για να μην μεγαλώσουν τα παιδιά με αυτή την εικόνα;

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Έχετε απόλυτο δίκιο σε όσα λέτε, αλλά δεν είναι εύκολο να φύγω,το ξέρετε.Τα παιδιά θέλουν και τον πατέρα.Αυτό που θέλω είναι να είμαι ευτυχισμένη και να αλλάξει συμπεριφορά.Και το κινητό άνοιξε τελικά...Τζάμπα έφαγα το ξύλο....

 

Κοριτσι μου,εγω θα σου πω ενα πραγμα...ΝΑΙ,τα παιδια χρειαζονται κ τους 2γονεις αλλα σε μια ισορροπημενη οικογενεια...δηλ.για να εχουν τα παιδια κ τον πατερα τους ειναι υποχρεωμενα να ζουνε σε μια κατασταση σωματικης βιας εστω κ αν αυτο γινεται μονο σε 'σενα...δεν ξερω αν υπαρχουν εκρηξεις κ μπροστα τους παντως τα καταλαβαινουν ολα κ χιλιες φορες να δωσεις ενα τελος τωρα παρα αυριο-μεθαυριο να κανει τα ιδια κ στα παιδακια σου κ τοτε τι θα πεις?ειμαι ΚΑΤΑ της βιας σε οποιαδηποτε μορφη της κ πιστεψε με χιλιες φορες μια μαμα κ ηρεμα παιδια-παρα 2γονεις κ ψυχολογικα...

Link to comment
Share on other sites

Τα παιδια σου τον έχουν δει να σε χτυπάει;

Σιγουρα θα σε προσβάλει κιόλας.. Ειναι έτσι; Το κάνει μπροστά τους;

 

Ειναι το οικονομικό που σε κάνει και κάθεσαι;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εαν υπαρχει εστω και μια πιθανοτητα να τον αλλαξεις...αυτο θα το πετυχεις μονο αν φυγεις....με το να καθεσαι και να δεχεσαι να σε χτυπαει και να σε απαταει ειναι σα να του δινεις το οκ για οτι κανει.Μου αρεσει που εψαξες το κινητο....εδω σε χτυπαει...λες να ντραπει να σε κερατωσει?Ξεκολα και στην τελικη αγριεψε και λιγο...σε χτπαει και καθεσαι και το κουβεντιαζεις?

 

Παρε τηλεφωνο...θα σε βοηθησουν...

Link to comment
Share on other sites

Έχετε απόλυτο δίκιο σε όσα λέτε, αλλά δεν είναι εύκολο να φύγω,το ξέρετε.Τα παιδιά θέλουν και τον πατέρα.Αυτό που θέλω είναι να είμαι ευτυχισμένη και να αλλάξει συμπεριφορά.Και το κινητό άνοιξε τελικά...Τζάμπα έφαγα το ξύλο....

 

Και για την απάτη και για το ξύλο, η πρώτη φορά είναι η δύσκολη. Μετά γίνεται πιο εύκολα. Και πιο συχνά συνήθως. Και δεν μιλάω θεωρητικά.

 

Ξέρεις τα παιδιά είναι πιο καλό να μεγαλώσουν με χωρισμένους γονείς παρά με δυστυχισμένους. Και φυσικά να μην βλέπουν ή υποψιάζονται σκηνές βίας. Αν θέλεις τουλάχιστον να μην σημαδευτεί η ψυχή τους.

 

Αν βρίσκεσαι σε οικονομικό αδιέξοδο προσπάθησε να δημιουργήσεις τουλάχιστον υπόβαθρο που θα σου δώσει σε βάθος χρόνου την δύναμη να "αποδράσεις" μαζί με τα παιδάκια σου.

Link to comment
Share on other sites

Έχετε απόλυτο δίκιο σε όσα λέτε, αλλά δεν είναι εύκολο να φύγω,το ξέρετε.Τα παιδιά θέλουν και τον πατέρα.Αυτό που θέλω είναι να είμαι ευτυχισμένη και να αλλάξει συμπεριφορά.Και το κινητό άνοιξε τελικά...Τζάμπα έφαγα το ξύλο....

 

 

Καλή μου, εγώ αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι στην ουσία τον θέλεις ακόμα, θέλεις να αλλάξει και να είστε ευτυχισμένοι...Πολλές φορές δεν μπορούμε να καταλάβουμε πώς γίνεται ο άλλος να μας φέρεται τόσο άσχημα, και πιστεύουμε ότι αν επιμείνουμε θα το καταλάβει κι εκείνος...Πραγματικά, όσο κι αν θα ήθελες μια διαφορετική ζωή μαζί του - πιθανόν γιατί δεν ήταν πάντα έτσι, ή γιατί έχεις δει κι άλλες πλευρές του - πιστεύεις ότι μπορεί να συμβεί αυτό, εκεί που έχουν φτάσει τα πράγματα;;;

 

Αν έβλεπα μια γυναίκα που θέλει να φύγει αλλά φοβάται τις συνέπειες, επικαλείται οικονομικά ή άλλα πρακτικά θέματα, θα σου έλεγα ότι ευτυχώς υπάρχουν πολλοί φορείς και επαγγελματίες που μπορούν να σε βοηθήσουν και να σε υποστηρίξουν...

 

Βλέπω όμως μια γυναίκα που δεν έχει απεμπλακεί συναισθηματικά από τον άνθρωπο αυτό, παρόλα όσα συμβαίνουν...Για μένα το πρώτο βήμα είναι αυτό...Μήπως να το συζητούσες με έναν καλό ψυχολόγο;;

Link to comment
Share on other sites

http://singleparent.gr/ μπες εδω θα βρεις πληροφορίες και τηλέφωνα απο φορεις που μπορουν να σε βοηθησουν

 

οι ανθρωποι δεν αλλάζουν ευκολα. επικοινώνησε με το 15900, οσο το αφήνεις τόσο χειρότερα και για σένα και για τα παιδιά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσι μου,οι απαντησεις των υπολοιπων μελων,ειναι απολυτα σωστες!

Δε μας εχεις πει εαν σε εχει χτυπησει μπροστα στα παιδια!Αλλα και να μη δωσεις σαφη απαντηση,καποια στιγμη θα γινει.

 

Εχθες ακουσα ενα περιστατικο στη δουλεια,οπου ο γιος μας συναδελφου κλειστηκε σε κλινικη,διοτι εγινε επιθετικος στη μητερα του,χτυπωντας την με μαχαιρι,χτυπησε τη γιαγια του,μπλεχτηκε με ναρκωτικα!

Θα μου πεις τη σημασια εχουν αυτα.Ο αντρας της,απο τα πρωτα χρονια του γαμου τους την χτυπουσε και την απατουσε.Πολλες φορες ηρθε η κοπελα σε μενα και ζητησε βοηθεια.

Πες μου σε παρακαλω,αυτο το παιδι,για να εχει τετοια συμπεριφορα,μηπως φταει η κατασταση στο σπιτι?

Μηπως με τα ερεθισματα που μεγαλωσε,θεωρησε πως αυτο ειναι το σωστο στη ζωη του?

 

Και αν εχεις αγορι,ειναι χειροτερα!Προτυπο εχουν τον πατερα τους!

 

Εαν δεν εχεις σκοπο να φυγεις,τοτε μιλα με καποιον ειδικο

Μην δειλιαζεις,εαν θελεις να εισαι σωστη στα παιδια σου!Γιατι εαν επιμενει και γινετε αυτο ακομη και μπροστα στα παιδια,να ξερεις πως μια μερα θα γυρισουν και θα ρωτησουν το ''γιατι''!Πιστευεις οτι αυτος ο ανθρωπος δε θα υπερασπιστει τι θεση του?Κι αν τα παιδια ερθουν εναντια σε σενα?

Το σκεφτηκες ποτε?

Ουτε και στον πατερα τους ειναι σωστο να εναντιωθουν,γι αυτο ειναι καλο ειτε να ζησουν μακρυα απο τετοιες καταστασεις και θυμουνται τους γονεις τους ηρεμους,παρα να ζουν σε ενα τετοιο σπιτι και να τους μισησουν!

 

Λυπαμαι που λεω σε μια γυναικα/μανα/συζυγο να παρατησει τον γαμο της,να χωρισει,αλλα στη θεση σου αυτο θα εκανα.

Δεν εχεις δικους σου ανθρωπους να στηριχτεις?

Και στο κατω κατω,τι παει να πει πως εαν μιλησεις στους δικους του θα το μαθει και θα νευριασει?Εαν τον φοβασαι τοσο πολυ,αρα σου εχει δειξει πολυ ασχημο εαυτο.

Λυπαμαι,αλλα γνωμη ειναι να ειναι και οι γονεις του γνωστες.

 

Και λυπαμαι,γιατι στη εποχη που ζουμε,την ''δηθεν'' κοινωνικη και μορφωμενη,ειμαστε δειλοι να αντιμετωπισουμε τετοιες καταστασεις!

0QVLp2.pngkdBmp3.png
Link to comment
Share on other sites

εκατσα και διαβασα το θεμα γιατι φανταστηκα οτι θα ελεγε πως παιζουν ξυλο τα μωρα μεταξυ τους (εχω αυτο το προβλημα). Και καποια στιγμη βλεπω το εξης φοβερο...."τελικα δεν κλειδωσε το κινητο τσαμπα το εφαγα το ξυλο".

Δηλαδη η ερωτηση μου πλεον ειναι αν ειχε κλειδωσει και ειχε χαλασει τελικα τελειως το ξυλο το εφαγε δικαιολογημενα?

Δεν μπορω να πιστεψω πως γραφτηκε σοβαρα αυτο και ειμαι σιγουρος πως το θεμα ειναι trol.

Link to comment
Share on other sites

...

Δεν μπορω να πιστεψω πως γραφτηκε σοβαρα αυτο και ειμαι σιγουρος πως το θεμα ειναι trol.

 

Πώς είσαι τόσο σίγουρος;

 

Πριν ασκηθεί η σωματική βία, έχει ασκηθεί -και κατ' επανάληψη μάλιστα- η λεκτική βία.

Έτσι το θύμα έχει εμπεδώσει ότι φταίει ΚΑΙ αυτό για την όλη κατάσταση. Και πιστεύει μάλιστα ότι αν βρεθεί κάποιος καταλύτης, θα αλλάξει άρδην η κατάσταση.

Τόσο πολύ ο θύτης έχει ΚΑΤΑΡΡΑΚΩΣΕΙ την αξιοπρέπεια και την προσωπικότητά του.

 

Είναι από τα βασικότερα προβλήματα στην ψυχολογία θυμάτων κακοποίησης: δικαιολογούν τον δράστη, εξακολουθούν να έχουν θετικά αισθήματα απέναντί του και ενοχοποιούν τον εαυτό τους.

 

Από όσα διάβασα, νομίζω το ακριβώς αντίθετο: το μέλος είναι χρόνιο θύμα κακοποίησης.

Και δυστυχώς δεν είναι έτοιμο να κάνει το επόμενο βήμα...

Ό,τι και να πούμε για να κινητοποιήσουμε προς αυτήν την κατεύθυνση φοβάμαι ότι δεν θα είναι αρκετό.

Το μόνο που ελπίζω είναι να μην συμπεριληφθεί το μέλος στις θλιβερές στατιστικές ...

Link to comment
Share on other sites

Πώς είσαι τόσο σίγουρος;

 

Πριν ασκηθεί η σωματική βία, έχει ασκηθεί -και κατ' επανάληψη μάλιστα- η λεκτική βία.

Έτσι το θύμα έχει εμπεδώσει ότι φταίει ΚΑΙ αυτό για την όλη κατάσταση. Και πιστεύει μάλιστα ότι αν βρεθεί κάποιος καταλύτης, θα αλλάξει άρδην η κατάσταση.

Τόσο πολύ ο θύτης έχει ΚΑΤΑΡΡΑΚΩΣΕΙ την αξιοπρέπεια και την προσωπικότητά του.

 

Είναι από τα βασικότερα προβλήματα στην ψυχολογία θυμάτων κακοποίησης: δικαιολογούν τον δράστη, εξακολουθούν να έχουν θετικά αισθήματα απέναντί του και ενοχοποιούν τον εαυτό τους.

 

Από όσα διάβασα, νομίζω το ακριβώς αντίθετο: το μέλος είναι χρόνιο θύμα κακοποίησης.

Και δυστυχώς δεν είναι έτοιμο να κάνει το επόμενο βήμα...

Ό,τι και να πούμε για να κινητοποιήσουμε προς αυτήν την κατεύθυνση φοβάμαι ότι δεν θα είναι αρκετό.

Το μόνο που ελπίζω είναι να μην συμπεριληφθεί το μέλος στις θλιβερές στατιστικές ...

 

Ετσι όπως το θέτεις μπορεί τελικα να εχω αδικο.....Δεν εχω τετοια βιωματα ουτε σαν μικρος στο σπιτι μου με τους γονεις μου ουτε και φυσικα τωρα στο δικο μου σπιτι με την γυναικα και τα παιδια μου που μου φανηκε πολυ παραξενη αυτη η απαντηση.Επειδη ομως βλεπω πως ισως και λογω της δουλειας σου εχεις εμβαθυνει στην ψυχολογικη πλευρα του ζητηματος ομολογω οτι ισως να εσφαλα και αν ειναι ετσι ζηταω συγνωμη απο την κοπελα που εγραψε για το μεγαλο ομολογουμενως προβλημα της.

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα 2-3 φορές να γράψω σε αυτό το θέμα, και μετά το έσβησα.

Πιστεύω κι εγώ όπως η Aimee ότι πρόκειται για μια παγιωμένη κατάσταση και φοβάμαι πως η κοπέλα δεν είναι έτοιμη να πάρει τα πράγματα στα χέρια της.

emmeleiavasilis, δεν έχω την εμπειρία πως να σε κάνω να με ακούσεις, αλλά κράτα κάπου στο μυαλό σου ότι οι άνθρωποι δεν αλλάζουν επειδή κάποιος τους το ζητάει.

Δέξου ότι ο χαρακτήρας του άντρα σου και οι συνήθειές του δεν θα αλλάξουν ό,τι κι αν κάνεις, γιατί αυτός είναι ο μόνος τρόπος που έχει μάθει να αντιμετωπίζει τις δυσκολίες του.

Αν θέλεις να αλλάξει η ζωή σου, πρέπει να αλλάξεις εσύ. Όχι να φτιάξεις αυτόν, αυτό δε γίνεται. Δεν έχεις αυτή την ικανότητα, κανείς δεν την έχει.

Μπορείς όμως να φτιάξεις μια πιο χαρούμενη ζωή για τον εαυτό σου και τα παιδιά σου.

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αννα,

Εγραψες ακριβως την σκεψη μου.

 

emmeleiavasilis

Η Αννα εχει δικιο, οι ανθρωποι δεν αλλαζουν και μεινε σε αυτο κυριως.

Μπορείς όμως να φτιάξεις μια πιο χαρούμενη ζωή για τον εαυτό σου και τα παιδιά σου.
και μην ξεχνας η ζωη ειναι μικρη και δεν πρεπει ποτε να επιτρεπουμε σε κανεναν να μας την καταστρεφει και να μας κανει δυστιχισμενους.
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι να κάνω. Πρέπει πάντως να τον ταρακουνήσω...

 

Διάβασα όλες τις απαντήσεις αλλά επειδή δυστυχώς δε σε βλέπω έτοιμη και αποφασισμένη να κάνεις τη μεγάλη κίνηση και να φύγεις, προσπάθησε τουλάχιστον να τον αφήσεις για ένα διάστημα. Πάρε τα παιδιά και αποστασιοποιήσου λίγο καιρό. Τουλάχιστον έτσι θα τον ταρακουνήσεις όπως θες. Εκτός αν δεις οτι τον βολεύει, οπότε αλλάζει το πράγμα.

Αν δεν αλλάξεις εσύ την καθημερινότητά σας, δεν θα αλλάξει ούτε εκείνος. Δεν γίνεται να έχει και την πίτα ολόκληρη και το σκύλο χορτάτο. Έχει καταλάβει οτι είναι πατέρας κι έχει ευθύνες απέναντι σε όλους σας;

Εάν πάλι έχεις δοκιμάσει ήδη στο παρελθόν να τον αφήσεις προσωρινά και γυρνώντας συνεχίζει την ίδια τακτική, τότε κορίτσι μου με συγχωρείς αλλά είσαι άξια της μοίρας σου. Καταλαβαίνω πώς νιώθεις αλλά δεν γίνεται να παλεύεις μονίμως εσύ για όλα.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα όλες τις απαντήσεις αλλά επειδή δυστυχώς δε σε βλέπω έτοιμη και αποφασισμένη να κάνεις τη μεγάλη κίνηση και να φύγεις, προσπάθησε τουλάχιστον να τον αφήσεις για ένα διάστημα. Πάρε τα παιδιά και αποστασιοποιήσου λίγο καιρό. Τουλάχιστον έτσι θα τον ταρακουνήσεις όπως θες. Εκτός αν δεις οτι τον βολεύει, οπότε αλλάζει το πράγμα.

Αν δεν αλλάξεις εσύ την καθημερινότητά σας, δεν θα αλλάξει ούτε εκείνος. Δεν γίνεται να έχει και την πίτα ολόκληρη και το σκύλο χορτάτο. Έχει καταλάβει οτι είναι πατέρας κι έχει ευθύνες απέναντι σε όλους σας;

Εάν πάλι έχεις δοκιμάσει ήδη στο παρελθόν να τον αφήσεις προσωρινά και γυρνώντας συνεχίζει την ίδια τακτική, τότε κορίτσι μου με συγχωρείς αλλά είσαι άξια της μοίρας σου. Καταλαβαίνω πώς νιώθεις αλλά δεν γίνεται να παλεύεις μονίμως εσύ για όλα.

 

sseugenia οι προθεσεις σου σιγουρα ειναι 1000% καλες, ομως δεν θα συμβουλευα τη θεματοθετρια να πραξει ετσι.

 

α. αυτο σημαινει εγκαταλειψη στεγης, αν παει ο αλλος σε δικηγορο?

β. δεν θα ειναι προστατευμενη, μπορει να τη βρει με ασχημα αποτελεσματα

 

σε αυτες τις περιπτωσεις, με του που δεις βια, παιρνεις τηλεφωνο στις γραμμες που προτεινουν παραπανω οι κοπελες και ζητας οδηγιες.

 

φιλη μου....σου ευχομαι ολα καλα να πανε. Να ξερεις οτι δυστυχως ειναι συχνο φαινομενο. Μη χανεις ομως αλλο χρονο.

Link to comment
Share on other sites

sseugenia οι προθεσεις σου σιγουρα ειναι 1000% καλες, ομως δεν θα συμβουλευα τη θεματοθετρια να πραξει ετσι.

 

α. αυτο σημαινει εγκαταλειψη στεγης, αν παει ο αλλος σε δικηγορο?

β. δεν θα ειναι προστατευμενη, μπορει να τη βρει με ασχημα αποτελεσματα

 

σε αυτες τις περιπτωσεις, με του που δεις βια, παιρνεις τηλεφωνο στις γραμμες που προτεινουν παραπανω οι κοπελες και ζητας οδηγιες.

 

φιλη μου....σου ευχομαι ολα καλα να πανε. Να ξερεις οτι δυστυχως ειναι συχνο φαινομενο. Μη χανεις ομως αλλο χρονο.

 

Χαρά-Μαρία, λες να πάρει τέτοιες διαστάσεις το θέμα; Να πάει δηλαδή σε δικηγόρο ο σύζυγος ή να ψάξει να τη βρει και να την εκδικηθεί; Δεν τον ξέρω προσωπικά αλλά δεν τον έχω ικανό. Εγώ καταλαβαίνω οτι ο άνθρωπος έχει βολευτεί κι έχει βρει τρόπο να περνάει το δικό του σε όλα και η φίλη μας παρόλο που δεν είναι ευτυχισμένη, συνεχίζει για άγνωστο λόγο να τον συγχωρεί και να κάθεται. Συγνώμη αλλά αν ήθελε να φύγει, θα το είχε ήδη κάνει. Άρα κάτι την κρατάει και δεν είναι μόνο τα παιδιά. Εμένα η μητέρα μου γούρλωνε το μάτι της όταν ο πατέρας μου ύψωνε λίγο τη φωνή του και μας μάλωνε, πόσο μάλλον να επέτρεπε ποτέ να βλέπουν ματς γονιών τα παιδιά live. Δεν τα διανοούμαι αυτά τα πραγματα.

Ίσως η emmeleiavasilis να μην καλυφθεί απο τις απαντήσεις μας, εννοείται όμως οτι πρέπει να επικοινωνήσει με το 15900 για μια συμβουλή. Και μόνο που ανέφερε στο forum το πρόβλημά της και ζήτησε βοήθεια, έχει κάνει τεράστιο βήμα.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κανω λαθος δεν υφισταται πλεον εγκαταλειψη συζυγικης στεγης...και σε χιλιους δικηγόρους να παει ο κυριος από τη στιγμη που την κακοποιει δε θα βρει δικιο.

 

Αλλα θα συμφωνησω ότι το καλυτερο για μενα είναι να μιλησει πρωτα στα τηλεφωνα...για να είναι αυτή πιο προετοιμασμενη.

Link to comment
Share on other sites

Για να υπαρξει βεβαιωμενη καταγραφη για ενδοοικογενειακη βια και κακοποιηση θα πρεπει να την δει ιατροδικαστης αφου κανει καταγγελια και να διαπιστωσει απο την εξεταση πως εχει τραυματα.Υπαρχει αυτη η δικλιδα ασφαλειας για να ελαχιστοποιηθουν περιπτωσεις ψευδων καταγγελιων....

Link to comment
Share on other sites

Κανένας άντρας ο οποιος κακοποιεί τη γυναικα του δεν μπορει να την εκδικηθεί με το να τις πάρει τα παιδιά για τον απλούστατο λόγο οτι δεν θα εχει τι να τα κάνει. Το παιδί εχει υποχρεώσεις και οι αντρες αυτού του είδους αποφεύγουν κάθε είδους υποχρεώσεις. Το μονο που μπορούν να κάνουν ειναι ναι μην πληρώνουν για τα παιδιά τους. Αν υπάρχουν γυναικες που επειδή δεν θέλουν να χάσουν την οικονομική στήριξη προτιμούν να τρώνε ξύλο ειναι δικό τους θέμα. Εννοείται οτι όλες οι δικαιολογίες του τύπου ΄΄θελω τα παιδιά να εχουν πατέρα κλπ΄΄ ειναι τρίχες, αφού ετσι και αλλιώς τα παιδιά αυτα εχουν μονο βιολογικό πατέρα. Δυστυχως για να διώξει μια γυναικα τον άντρα της απο το σπιτι θελει πολλά κοτσια.

Link to comment
Share on other sites

Συνηθως οι γυναικες που ανεχονται την κακοποιηση απο τους αντρες εχουν χαμηλη αυτοεκτιμηση και δειχνει μια παγιωμενη κατασταση που μπορει να εχει ξεκινησει ακομα και απο τα παιδικα χρονια . Η κριτικη και λεκτικη βια απο τους γονεις στις μικρες ηλικιες ειναι οι βασικες αιτιες χαμηλης αυτοπεποιθησης.

 

Στο κοντινο μου περιβαλλον ειχα δυο γνωστες που ειχαν υποστει βια πολλες φορες απο τους αντρες τους . Και στις δυο περιπτωσεις οι αντρες τις ζηλευαν παθολογικα , και με την πρωτη ευκαιρια προσπαθουσαν να τις μειωσουν , ισως γιατι ενιωθαν οτι με αυτο τον τροπο δεν θα τις εχαναν ποτε.

 

 

Ομως υπηρχε μια μεγαλη διαφορα στον τροπο που ειχαν μεγαλωσει και στο επιπεδο των γονιων τους που αυτο καθορισε τελικα τη ζωη τους.

Στην μια περιπτωση η κοπελα ειχε μεγαλωσει σε ενα ηρεμο και καλο οικογενειακο περιβαλλον.. Οι γονεις την στηριζαν και ηταν παντα διπλα της. Την βοηθησαν πρωτα απολα να συνειδητοποιησει η ιδια οτι οσο ερωτευμενη να ηταν με τον αντρα της , επρεπε να χωρισει γιατι η κατασταση στο σπιτι της ηταν αρρωστημενη και μονο κακο εκανε και σε αυτην και στα παιδια της...

Τελικα καταφερε και χωρισε, ουσιαστικα δραπετευσαν απο το σπιτι τους (μανα-παιδια) με την βοηθεια των γονιων της.

Η συνεχεια ηταν στα δικαστηρια για την διεκδικηση της επιμελειας των παιδιων απο τον πατερα , κατηγορωνας την ως ανικανη μητερα .(φαναζομαι συνηθισμενο )

Μετα απο καποια χρονια η κοπελα ξαναπαντευτηκε και συνεχισε την ζωη της ευτυχισμενη-απο οσο δειχνει. Η σχεση της με τα παιδια της καλη.

 

Στην αλλη περιπτωση η κοπελα ειχε μεγαλωσει σε ασχημο περιβαλλον, μεσα στην κριτικη, λεκτικη βια, σωματικη βια του πατερα προς την μητερα.

Ειχε χαμηλη αυτοπεποιθηση (εννοειται αδικιολογητα) και ο αντρας αντεγραφε το ρολο του πεθερου .

Προσπαθησε πολλες φορες να χωρισει. Ομως υποσεινηδητα ειχε αποδεκτει αυτην την συμπεριφορα απο την ιδια την οικογενεια της και τελικα δεν τα καταφερε.

Τα παιδια της σημερα αντιγραφουν τον πατερα και της συμπεριφερονται πολυ ασχημα. Εχασε την εκτιμηση των παιδιων της, σε αντιθεση με την πρωτη περιπτωση και το ενα της παιδι εχει αρχισει να εχει προβληματα.

 

Και στις δυο πιο πανω περιπτωσεις οι αντρες χρειαζονταν ψυχολογο η ψυχιατρο.

Στην πρωτη περιπτωση η μητερα εχοντας σαν συγκριση και την δικη της οικογενεια , συνειδητοποιησε πιο ευκολα την ασχημη κατασταση και εδρασε πιο δυναμικα, χωρις πισω-γυρισματα . Το διαζυγιο τη βοηθησε να σταθει στα ποδια της και να ξαναφτιαξει τη ζωη της..

 

Στην δευτερη περιπτωση η ανοχη της μητερας εφερε τα αντιθετα αποτελεσματα απ οτι υπολογιζε και εχει χασει σχεδον τα παιδια της , αλλα και τον εαυτο της.

Βεβαια καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη.

 

emmeleiavasilis για το καλο των παιδιων σου και την δικη σου ευτυχια, πρεπει να απευθυνθεις σε καποιον ψυχολογο-οικογενειακο συμβουλο η ακομα και σε αυτες τις γραμμες που σου προτειναν οι κοπελες, ωστε να να σε καθοδηγησουν πως πρεπει να το διαχειριστεις .

 

Επισης καλο ειναι να μιλαγες και στους γονεις σου εαν νομιζεις οτι θα σε βοηθουσαν.

Ανεφερα αυτα τα δυο παραδειγματα ωστε να δεις οτι το καλο των παιδιων δεν ειναι παντα να ζουν και με τους δυο γονεις με οποιοδηποτε τιμημα. Τα παιδια θελουν την μητερα υγιη και δυνατη ψυχολογικα - πνευματικα, ωστε να τα στηριζει.

Εαν μια μητερα δεχεται κακοποιηση απο τον αντρα, ως ποτε θα εχει αντοχες? Καποια στιγμη αργα η γρηγορα θα καταρρευσει. Και αυτο ειναι οτι χειροτερο για τα παιδια.

Πιστευω οτι σε αυτες τις περιπτωσεις η βοηθεια ειδικου ειναι απαραιτητη και για τους δυο , αλλα κυριως για τον αντρα, πριν απο οποιαδηποτε βιαστικη αποφαση .

 

ilonka19 Και στις δυο περιπτωσεις που ανεφερα, οι πατεραδες ειχαν υπερβολικη αδυναμια στα παιδια και δεν υποχωρουσαν ευκολα.. Τα διεκδικουσαν με καθε τροπο.

Και οσο για την φροντιδα που χρειαζονταν την ειχαν εξασφαλισει απο την μητερα τους.

Link to comment
Share on other sites

Χαρά-Μαρία, λες να πάρει τέτοιες διαστάσεις το θέμα; Να πάει δηλαδή σε δικηγόρο ο σύζυγος ή να ψάξει να τη βρει και να την εκδικηθεί; Δεν τον ξέρω προσωπικά αλλά δεν τον έχω ικανό. Εγώ καταλαβαίνω οτι ο άνθρωπος έχει βολευτεί κι έχει βρει τρόπο να περνάει το δικό του σε όλα και η φίλη μας παρόλο που δεν είναι ευτυχισμένη, συνεχίζει για άγνωστο λόγο να τον συγχωρεί και να κάθεται. Συγνώμη αλλά αν ήθελε να φύγει, θα το είχε ήδη κάνει. Άρα κάτι την κρατάει και δεν είναι μόνο τα παιδιά. Εμένα η μητέρα μου γούρλωνε το μάτι της όταν ο πατέρας μου ύψωνε λίγο τη φωνή του και μας μάλωνε, πόσο μάλλον να επέτρεπε ποτέ να βλέπουν ματς γονιών τα παιδιά live. Δεν τα διανοούμαι αυτά τα πραγματα.

Ίσως η emmeleiavasilis να μην καλυφθεί απο τις απαντήσεις μας, εννοείται όμως οτι πρέπει να επικοινωνήσει με το 15900 για μια συμβουλή. Και μόνο που ανέφερε στο forum το πρόβλημά της και ζήτησε βοήθεια, έχει κάνει τεράστιο βήμα.

Αν δεν κανω λαθος δεν υφισταται πλεον εγκαταλειψη συζυγικης στεγης...και σε χιλιους δικηγόρους να παει ο κυριος από τη στιγμη που την κακοποιει δε θα βρει δικιο.

 

Αλλα θα συμφωνησω ότι το καλυτερο για μενα είναι να μιλησει πρωτα στα τηλεφωνα...για να είναι αυτή πιο προετοιμασμενη.

 

Την απαντηση τη δινει παρακατω η/ο nordor :

 

Για να υπαρξει βεβαιωμενη καταγραφη για ενδοοικογενειακη βια και κακοποιηση θα πρεπει να την δει ιατροδικαστης αφου κανει καταγγελια και να διαπιστωσει απο την εξεταση πως εχει τραυματα.Υπαρχει αυτη η δικλιδα ασφαλειας για να ελαχιστοποιηθουν περιπτωσεις ψευδων καταγγελιων....

 

Η φιλη μας δεν εχει δωσει στοιχεια για τον χαρακτηρα του αρκετα ωστε να κρινουμε. Εφοσον το θεμα ειναι ιδιαιτερα ευαισθητο δεν ειμαστε σε θεση να δωσουμε συμβουλες τυπου «παρε τα παιδια και φυγε» χωρις να εχει μιλησει με τις παραπανω γραμμες και δικηγορο.

Link to comment
Share on other sites

εγω πάντως περυσι που είχαμε πολλα θέματα και ήταν όλη την ώρα μες στα νευρα και μου φερόταν ασχημα, τα είχα γράψει κι εδώ, πήρα τα παιδια και πήγα λίγες μερες στους δικούς μου, για να τους δουμε και να δουν τα εγγονια τους, δεν του είπα οτι με είχε φτασει στο αμήν. μετα που γύρισα είχε ηρεμήσει κάπως και δεν ξαναφερθηκε ετσι

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...