Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΗΡΘΕ ΑΠ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΣΕ ΜΑΥΡΑ ΧΑΛΙΑ


Recommended Posts

Από φίλο εκπαιδευτικό πρωτοβάθμιας έχω ακούσει και χωρίς να το έχω διασταυρώσει (πριν χρόνια) ότι πρέπει να υπάρχει εποπτεία στο διάλειμμα. Δηλαδή για το κάθε περιστατικό είναι υπεύθυνος όποιος είχε την εποπτεία και πρέπει να είναι εκεί. Ασχέτως συμβάντος, αν κατέληξε σε κάτι σοβαρό ή όχι, η ευθύνη του ειναι να είναι εκεί, όχι απαραίτητα να επέμβει με κάποιον συγεκριμένο τρόπο. Οπότε δεν έχει να κάνει οπωσδήποτε με το αν κάποιο παιδί έχει παράλληλη στήριξη ή όχι, αλλά με το ότι χρειάζεται εποπτεία γενικά. Προφανώς, αν το σχολείο έχει μεγάλη αυλή, θα χρειάζεται έναν δεδομένο αριθμό επιτηρητών. Για να σου λέει ο Διευθυντής ότι αρκούν δύο, κάπου θα στηρίζεται, συνήθως δεν λένε τέτοια πράγματα στον αέρα. Μπορεί και να υπάρχει ασάφεια εκεί πέρα. Το γεγονός όμως ότι δεν ήταν κάποιος εκεί όταν έγιναν αυτά που έγραψες, αυτομάτως δείχνει ότι η επιτήρηση ήταν ελλιπής.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 495
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Προφανώς, αν το σχολείο έχει μεγάλη αυλή, θα χρειάζεται έναν δεδομένο αριθμό επιτηρητών. Για να σου λέει ο Διευθυντής ότι αρκούν δύο, κάπου θα στηρίζεται, συνήθως δεν λένε τέτοια πράγματα στον αέρα. Μπορεί και να υπάρχει ασάφεια εκεί πέρα. Το γεγονός όμως ότι δεν ήταν κάποιος εκεί όταν έγιναν αυτά που έγραψες, αυτομάτως δείχνει ότι η επιτήρηση ήταν ελλιπής.

Μπορεί οι δύο επιτηρητές να είναι αρκετοί, αλλά πρέπει να επιτηρούν, όχι να κάθονται σε μία άκρη (στις κερκίδες νομίζω είπε η LA LATINA). Εγώ θυμάμαι από όταν πήγαινα σχολείο οι επιτηρητές ήταν μέσα στην αυλή και έκαναν βόλτες πάνω-κάτω. Αν είναι να επιτηρώ από μακριά, κάθομαι και στο γραφείο μου και κοιτάζω από το ανοιχτό παράθυρο. Τι νόημα έχει αυτή η επιτήρηση, ειδικά όταν ξέρεις ότι στο σχολείο υπάρχει τουλάχιστον ένα παιδάκι με προβληματική συμπεριφορά;

Link to comment
Share on other sites

Από φίλο εκπαιδευτικό πρωτοβάθμιας έχω ακούσει και χωρίς να το έχω διασταυρώσει (πριν χρόνια) ότι πρέπει να υπάρχει εποπτεία στο διάλειμμα. Δηλαδή για το κάθε περιστατικό είναι υπεύθυνος όποιος είχε την εποπτεία και πρέπει να είναι εκεί. Ασχέτως συμβάντος, αν κατέληξε σε κάτι σοβαρό ή όχι, η ευθύνη του ειναι να είναι εκεί, όχι απαραίτητα να επέμβει με κάποιον συγεκριμένο τρόπο. Οπότε δεν έχει να κάνει οπωσδήποτε με το αν κάποιο παιδί έχει παράλληλη στήριξη ή όχι, αλλά με το ότι χρειάζεται εποπτεία γενικά. Προφανώς, αν το σχολείο έχει μεγάλη αυλή, θα χρειάζεται έναν δεδομένο αριθμό επιτηρητών. Για να σου λέει ο Διευθυντής ότι αρκούν δύο, κάπου θα στηρίζεται, συνήθως δεν λένε τέτοια πράγματα στον αέρα. Μπορεί και να υπάρχει ασάφεια εκεί πέρα. Το γεγονός όμως ότι δεν ήταν κάποιος εκεί όταν έγιναν αυτά που έγραψες, αυτομάτως δείχνει ότι η επιτήρηση ήταν ελλιπής.

 

Aθηνά μου το έψαξα όσο δεν παίρνει. Και δασκάλους έχω συγγενείς σε άλλα σχολεία, και καθηγητές έχω φίλους.....πουθενά δεν είναι για 340 παιδάκια μόνο 2 άτομα.......όσο για την επιτήρηση του παιδιού, ακόμα και προχτές μια καθηγήτρια μου είπε οτι ούτε στο γυμνάσιο δεν είναι υποχρεωτική στο διάλειμμα.....η αυλή μας είναι τεράστια και σπαρμένη ποντικοφάρμακο.......

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί οι δύο επιτηρητές να είναι αρκετοί, αλλά πρέπει να επιτηρούν, όχι να κάθονται σε μία άκρη (στις κερκίδες νομίζω είπε η LA LATINA). Εγώ θυμάμαι από όταν πήγαινα σχολείο οι επιτηρητές ήταν μέσα στην αυλή και έκαναν βόλτες πάνω-κάτω. Αν είναι να επιτηρώ από μακριά, κάθομαι και στο γραφείο μου και κοιτάζω από το ανοιχτό παράθυρο. Τι νόημα έχει αυτή η επιτήρηση, ειδικά όταν ξέρεις ότι στο σχολείο υπάρχει τουλάχιστον ένα παιδάκι με προβληματική συμπεριφορά;

 

Τι λέμε τώρα ρε παιδιά, άπειρες φορές έχουμε περάσει γονείς απο κει να δούμε, κι εμένα στο δρόμο μου είναι γυρνώντας από το σουπερ ρίχνω μια ματιά, ένας είναι μόνο, κολλημένος στις κερκίδες......και οι κερκίδες είναι γωνία, και κοιτάει προς το δρόμο, χαιρετιόμαστε κιόλας!

Link to comment
Share on other sites

Φίλη μου ρώτησα, για το πρώτο σκέλος που λες, και ΔΕΝ είναι υποχρεωτικό να τα συνοδεύουν και στα διαλείμματα. Εδώ με τα υποχρεωτικά δεν βρίσκουμε άκρη, θα βρούμε με τα μη υποχρεωτικά? Και σιγά μην είναι και ειδικός, όποιον έλαχε β

 

 

 

Κάνεις λάθος.

Η ΠΣ συνοδεύει το παιδί και στο διάλειμμα.

 

 

Υλοποιούν το εξατομικευμένο εκπαιδευτικό πρόγραμμα μέσα και έξω από την τάξη και είναι συνολικά υπεύθυνοι για όλες τις δραστηριότητες της σχολικής ζωής (διαλείμματα, επισκέψεις, εκδηλώσεις κ.λπ.) στις οποίες συμμετέχει ο μαθητής.

 

Αναφέρεται στην εγκύκλιο για τα καθήκοντα της ΠΣ http://dide.las.sch.gr/site/index.php/46-ekp/211-ekpaid07

 

Ποιος άσχετος σου το είπε αυτό;

Καλύτερα να μην ρωτάς, αλλά να ψαχνεις εγκυκλίους

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κάνεις λάθος.

Η ΠΣ συνοδεύει το παιδί και στο διάλειμμα.

 

 

Υλοποιούν το εξατομικευμένο εκπαιδευτικό πρόγραμμα μέσα και έξω από την τάξη και είναι συνολικά υπεύθυνοι για όλες τις δραστηριότητες της σχολικής ζωής (διαλείμματα, επισκέψεις, εκδηλώσεις κ.λπ.) στις οποίες συμμετέχει ο μαθητής.

 

Αναφέρεται στην εγκύκλιο για τα καθήκοντα της ΠΣ http://dide.las.sch.gr/site/index.php/46-ekp/211-ekpaid07

 

Ποιος άσχετος σου το είπε αυτό;

Καλύτερα να μην ρωτάς, αλλά να ψαχνεις εγκυκλίους

 

Πρώτος μου το είπε ο διευθυντής και μετά μια μαμά χτυπημένου παιδιού που είναι καθηγήτρια σε γυμνάσιο. Κρατάω το λινκ να το διαβάσω μόλις επιστρέψουμε. Να είσαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτος μου το είπε ο διευθυντής και μετά μια μαμά χτυπημένου παιδιού που είναι καθηγήτρια σε γυμνάσιο. Κρατάω το λινκ να το διαβάσω μόλις επιστρέψουμε. Να είσαι καλά.

 

Το ότι κάποιος είναι εκπαιδευτικός δε σημαίνει οτι (θέλει να) ξέρει όλες τις εγκυκλιους.

Επειδή από οτι θυμάμαι και άλλη φορά σου είπαν πράγματα που είναι λάθος, στη θέση σου θα εψαχνα ο,τι μου έλεγαν αν στέκει νομικά. Πλεον με το ίντερνετ είναι πολύ εύκολο νασ γίνει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Το ότι κάποιος είναι εκπαιδευτικός δε σημαίνει οτι (θέλει να) ξέρει όλες τις εγκυκλιους.

Επειδή από οτι θυμάμαι και άλλη φορά σου είπαν πράγματα που είναι λάθος, στη θέση σου θα εψαχνα ο,τι μου έλεγαν αν στέκει νομικά. Πλεον με το ίντερνετ είναι πολύ εύκολο νασ γίνει αυτό.

 

Εμμάκι, ο υποδιευθυντής δεν κάνει εφημερίες, το έψαξα.

 

http://edu.klimaka.gr/ekpaideytikoi-anakoinvseis/monimoi-ekpaideytikoi/plhrofories/330-efhmeries-ekpaidevtikoi-orismos-kathhkonta-efhmerevonta.html

Link to comment
Share on other sites

δ.3) Υλοποιούν το εξατομικευμένο εκπαιδευτικό πρόγραμμα μέσα και έξω από την τάξη και είναι συνολικά υπεύθυνοι για όλες τις δραστηριότητες της σχολικής ζωής (διαλείμματα, επισκέψεις, εκδηλώσεις κ.λπ.) στις οποίες συμμετέχει ο μαθητής.

 

----μέχρι εδώ ΟΚ μετά όμως λέει

 

Η πρόταση «…εισήγηση του σχολικού συμβούλου ειδικής αγωγής…» της ανωτέρω δ.1 υποπαραγράφου έχει τροποποιηθεί στο νόμο 3699/2008, στον οποίο αναφέρεται: «…Την παράλληλη στήριξη εισηγείται αποκλειστικά το οικείο ΚΕΔΔΥ το οποίο με γραπτή γνωμάτευσή του καθορίζει τις ώρες παράλληλης στήριξης κατά περίπτωση…» (άρθρο 6, & β).

----άρα οι ώρες στήριξης καθορίζονται από τα ΚΕΔΔΥ

 

ι) Καλό είναι και επειδή δεν υπάρχει διά νόμου σαφής περιγραφή προϋποθέσεων αλλά κρίνεται κατά περίπτωση από τους εμπλεκομένους:

 

-------το ξανατονίζει πιο κάτω

 

ι.1) Απόψεις, κρίσεις εκπαιδευτικών των Παράλληλων Στηρίξεων, όπως για παράδειγμα, «…ο μαθητής αυτός έπρεπε να φοιτά στο ειδικό σχολείο και όχι στο γενικό…» να σας υπενθυμίζουμε ότι:

«…Την παράλληλη στήριξη εισηγείται αποκλειστικά το οικείο ΚΕΔΔΥ το οποίο με γραπτή γνωμάτευσή του καθορίζει τις ώρες παράλληλης στήριξης κατά περίπτωση…»

 

-------και με το δε σημαίνει φύλαξη, όποιος θέλει απαλάσεται απ την αυλή μάλλον

 

ι.5) Παροχή εκπαιδευτικών υπηρεσιών ως Παράλληλη Στήριξη, δεν σημαίνει «φύλαξη» του μαθητή – μαθήτριας. Σημαίνει δημιουργία και εφαρμογή εξατομικευμένου προγράμματος εκπαίδευσης τόσο σε μαθησιακό όσο και σε επίπεδο κοινωνικοποίησης.

 

 

Με μια γρήγορη ματιά αυτά είδα, δε μπορώ να διαβάσω καλά και το ιντερνετ είναι χάλια. Θα τα ξαναδώ με την ησυχία μου. Πάντως σ αυτή τη χώρα, για κάθε νόμο, λίγο πιο κάτω, υπάρχουν πάντα και τα ψιλά γράμματα......

Link to comment
Share on other sites

Εμμάκι, ο υποδιευθυντής δεν κάνει εφημερίες, το έψαξα. Άρα.......

 

Δεν πρόκειται για εφημερια. Είναι ο ορισμός των καθηκόντων της ΠΣ.

Άλλο είναι η εφημερία που πάει με τγη σειρά σε ολους τους εκπαιδευτικούς κασθερ βδομάδα και άλλο να είσαι μαζί με τγο παιδί που ουσιαστικά σου είναι χρεωμένο.

 

 

 

(ΑΣΕ που ο νομός λέει για δικαίωμα απαλλαγής, όχι σωνει και ντε απαλλαγή από εφημεριες)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δ.3) Υλοποιούν το εξατομικευμένο εκπαιδευτικό πρόγραμμα μέσα και έξω από την τάξη και είναι συνολικά υπεύθυνοι για όλες τις δραστηριότητες της σχολικής ζωής (διαλείμματα, επισκέψεις, εκδηλώσεις κ.λπ.) στις οποίες συμμετέχει ο μαθητής.

 

----μέχρι εδώ ΟΚ μετά όμως λέει

 

Η πρόταση «…εισήγηση του σχολικού συμβούλου ειδικής αγωγής…» της ανωτέρω δ.1 υποπαραγράφου έχει τροποποιηθεί στο νόμο 3699/2008, στον οποίο αναφέρεται: «…Την παράλληλη στήριξη εισηγείται αποκλειστικά το οικείο ΚΕΔΔΥ το οποίο με γραπτή γνωμάτευσή του καθορίζει τις ώρες παράλληλης στήριξης κατά περίπτωση…» (άρθρο 6, & β).

----άρα οι ώρες στήριξης καθορίζονται από τα ΚΕΔΔΥ

 

ι) Καλό είναι και επειδή δεν υπάρχει διά νόμου σαφής περιγραφή προϋποθέσεων αλλά κρίνεται κατά περίπτωση από τους εμπλεκομένους:

 

-------το ξανατονίζει πιο κάτω

 

ι.1) Απόψεις, κρίσεις εκπαιδευτικών των Παράλληλων Στηρίξεων, όπως για παράδειγμα, «…ο μαθητής αυτός έπρεπε να φοιτά στο ειδικό σχολείο και όχι στο γενικό…» να σας υπενθυμίζουμε ότι:

«…Την παράλληλη στήριξη εισηγείται αποκλειστικά το οικείο ΚΕΔΔΥ το οποίο με γραπτή γνωμάτευσή του καθορίζει τις ώρες παράλληλης στήριξης κατά περίπτωση…»

 

-------και με το δε σημαίνει φύλαξη, όποιος θέλει απαλάσεται απ την αυλή μάλλον

 

ι.5) Παροχή εκπαιδευτικών υπηρεσιών ως Παράλληλη Στήριξη, δεν σημαίνει «φύλαξη» του μαθητή – μαθήτριας. Σημαίνει δημιουργία και εφαρμογή εξατομικευμένου προγράμματος εκπαίδευσης τόσο σε μαθησιακό όσο και σε επίπεδο κοινωνικοποίησης.

 

 

Με μια γρήγορη ματιά αυτά είδα, δε μπορώ να διαβάσω καλά και το ιντερνετ είναι χάλια. Θα τα ξαναδώ με την ησυχία μου. Πάντως σ αυτή τη χώρα, για κάθε νόμο, λίγο πιο κάτω, υπάρχουν πάντα και τα ψιλά γράμματα......

 

Το ΚΕΔΔΥ εισηγείται την αναγκαιότητα ΠΣ και προτείνει ώρες την ήμερα ή την εβδομάδα, ανάλογα με την περιπτωση. Το υπουργείο εγκρίνει την ΠΣ Για συγκεκριμένα παιδιαυ (όχι απαραιτητα για ολα οσα εχει προτεινερι το ΚΕΔΔΥ) και σε δεύτερη φάση κανει προσλήψεις αναληρωτων για καλυψη κάποιων από τις αναγκες που εχψουν εγκριθεί.

Η ΠΣ οσες ώρες την ήμερα είναι με το παιδί, πρέπει νασ είναι μαζί του και να το βοήθα στην ένταξη, στις κοινωνικές σχέσεις, στις δεξιοτητες, στο μαθησιακό τομέα.

 

Για την περίπτωση σας προκύπτει το εξής ερώτημα: πώς έχει το παιδί ΠΣ με διορισμένο δάσκαλο, από τη στιγμή που οι ΠΣ φέτος όλες είναι από αναπληρωτές που πληρώνονται από ΕΣΠΑ;

Κάτι άλλο συμβαινει. Υποθέτω ότι αντιλαμβάνονται το πρόβλημα, δεν μπορούν να πείσουν τους γονεις να πάνε στο ΚΕΔΔΥ και προσπάθησαν να βρουν μια λύση. Δυστυχώς λειψή!

Link to comment
Share on other sites

Μου είπε ρητά ο διευθυντής πως ο δάσκαλος που κάνει στήριξη στο παιδί είναι ο υποδιευθυντής.......ο οποίος έλειπε μάλιστα όπως έμαθα αργότερα εκδρομή με την έκτη στην Αθήνα, όταν έγινε το δικό μας περιστατικό. Δεν ξέρω τι άλλο να πω........ξέρω πως ο κηδεμόνας του παιδιού δε δέχεται να το πάει σε ΚΕΔΔΥ και απ' ότι καταλαβαίνω βάλανε όποιον βρήκανε, για τα μάτια του κόσμου δηλαδή.......

Link to comment
Share on other sites

Μου είπε ρητά ο διευθυντής πως ο δάσκαλος που κάνει στήριξη στο παιδί είναι ο υποδιευθυντής.......ο οποίος έλειπε μάλιστα όπως έμαθα αργότερα εκδρομή με την έκτη στην Αθήνα, όταν έγινε το δικό μας περιστατικό. Δεν ξέρω τι άλλο να πω........ξέρω πως ο κηδεμόνας του παιδιού δε δέχεται να το πάει σε ΚΕΔΔΥ και απ' ότι καταλαβαίνω βάλανε όποιον βρήκανε, για τα μάτια του κόσμου δηλαδή.......

Δεν βαλανε οποίον βρήκανε, βαλανε οποίον μπορούσε να δικαιολογηθεί κάπως το ότι δεν θα αναλάβει τάξη.

Είναι πολύ αυστηρά τα πράγματα από το υπουργείο φέτος για να συμπληρώνουν όλο το ωράριο τους οι εκπαιδευτικοί.

Από τη στιγμή που το παιδί δεν πήγε στο κεδδυ, δεν δικαιούται ΠΣ.

Υπάρχει όμως πρόβλημα. Άρα προσπάθησαν να βρουν μια λύση με τον καλύτερο τρόπο που μπορούσαν για τις ώρες του μαθήματος. Το διάλειμμα παραμένει......

Με τις εφημεριες παίζουν και άλλα. Απαλλάσσονται όσοι εκπαιδευτικοί πάνε σε 3 και πανω σχολεία, όσοι πάνε σε 2 κάνουν σε αυτό που έχουν τις πιο πολλές ώρες, οι πολυτεκνοι δεν κάνουν, οι μητέρες παιδιών μέχρι 2ετων επίσης απαλλάσσονται.....

Πόσες τέτοιες περιπτώσεις άραγε έχετε; μήπως είναι αρκετές και δεν μπορεί να βγει αλλιώς πρόγραμμα εφημεριων;

Link to comment
Share on other sites

Δεν βαλανε οποίον βρήκανε, βαλανε οποίον μπορούσε να δικαιολογηθεί κάπως το ότι δεν θα αναλάβει τάξη.

Είναι πολύ αυστηρά τα πράγματα από το υπουργείο φέτος για να συμπληρώνουν όλο το ωράριο τους οι εκπαιδευτικοί.

Από τη στιγμή που το παιδί δεν πήγε στο κεδδυ, δεν δικαιούται ΠΣ.

Υπάρχει όμως πρόβλημα. Άρα προσπάθησαν να βρουν μια λύση με τον καλύτερο τρόπο που μπορούσαν για τις ώρες του μαθήματος. Το διάλειμμα παραμένει......

Με τις εφημεριες παίζουν και άλλα. Απαλλάσσονται όσοι εκπαιδευτικοί πάνε σε 3 και πανω σχολεία, όσοι πάνε σε 2 κάνουν σε αυτό που έχουν τις πιο πολλές ώρες, οι πολυτεκνοι δεν κάνουν, οι μητέρες παιδιών μέχρι 2ετων επίσης απαλλάσσονται.....

Πόσες τέτοιες περιπτώσεις άραγε έχετε; μήπως είναι αρκετές και δεν μπορεί να βγει αλλιώς πρόγραμμα εφημεριων;

 

Σε άλλα σχολεία δεν πηγαίνει κανένας. Τα υπόλοιπα δεν είμαι σε θέση να τα γνωρίζω. Το μόνο που γνωρίζω είναι οτι ο διευθυντής μας έχει κάνει μετεκπαίδευση και έχει ειδικές γνώσεις πάνω στις μαθησιακές δυσκολίες, μας το τονίζει κάθε φορά. Σου έστειλα πμ για το παιδάκι. Όποια και να είναι η αιτία , δε μπορούμε κάθε μέρα να κοιτάμε τα εφημερεύοντα......όλοι οι γονείς λένε ωχ κλείσαν τα σχολεία κι εμείς λέμε, ευτυχώς θα είμαστε σίγουρα αρτιμελείς......

Link to comment
Share on other sites

Με τις εφημεριες παίζουν και άλλα. Απαλλάσσονται όσοι εκπαιδευτικοί πάνε σε 3 και πανω σχολεία, όσοι πάνε σε 2 κάνουν σε αυτό που έχουν τις πιο πολλές ώρες, οι πολυτεκνοι δεν κάνουν, οι μητέρες παιδιών μέχρι 2ετων επίσης απαλλάσσονται.....

Πόσες τέτοιες περιπτώσεις άραγε έχετε; μήπως είναι αρκετές και δεν μπορεί να βγει αλλιώς πρόγραμμα εφημεριων;

 

Και πάλι όμως η ασφάλεια των παιδιών είναι πάνω από όλα, επομένως ο διευθυντής οφείλει να βρει λύση γιατί το πρόβλημα είναι μεγάλο.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και πάλι όμως η ασφάλεια των παιδιών είναι πάνω από όλα, επομένως ο διευθυντής οφείλει να βρει λύση γιατί το πρόβλημα είναι μεγάλο.

 

Σαφώς και οφείλει να βρει λύση! Δε νομίζω ότι κανείς είπε κάτι διαφορετικό!

 

Εγώ απλά αναφέρω κάποια πράγματα τα οποία πολύ πιθανόν είναι άγνωστα, και έτσι ίσως ρίχνονται οι ευθύνες σε άτομα που δεν φταίνε.....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Ελλάδα...."Τι το θέλεις τώρα"..."ουφ δεν βαριέσαι"..." ή όπως λέει το δικό μου σαΐνι που κάθεται στην καρέκλα του Διευθυντή όταν του λέω για τα προβλήματα που αντιμετωπίζει ο γιος μου εντός σχολικής αίθουσας : "Ξέρω και τον πατέρα σου, στις εκλογές τον υποστήριζα, νομίζω ότι πρέπει να είμαστε και σόι". Δυστυχώς πρέπει να έρθει πολύ "πείνα" ακόμα για να στρώσουν τα πράγματα.

 

"...επίσης οτιδήποτε συμβαίνει θα λες στο παιδάκι σου να το αναφέρει εκείνη τη στιγμή σε κάποιον δάσκαλο. Όχι την επόμενη ώρα ή την επόμενη ημέρα...." Δεν θα πετύχει άμα υπάρχει πλήρης αδιαφορία από τους Εκπαιδευτικούς και τον Διευθυντή. Δεν έχει λυθεί το θέμα ακόμα άρα υπάρχει αδιαφορία.

Ιεραρχία : Δασκάλα - Διευθυντής - Σχολικός Σύμβουλος (θα το βρεις εύκολα στην σελίδα της πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης) - Προιστάμενος Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης. Άμα δεν τηρήσεις την ιεραρχία μπορούν να σου κάνουν μήνυση για υπέρβαση ιεραρχίας αλλά χωρίς κυρώσεις. Θα σου γράψω τι θα γίνει με την δικιά μου περίπτωση γιατί πλέον μένει μόνο να επισκεφτώ τον Προϊστάμενο και μετά άμα θέλεις ενεργείς και εσύ έτσι.

Όπως σου έγραψα και στο μήνυμα δυστυχώς δεν μπορείς να τους κάνεις να ενδιαφερθούν παρά μόνο να νιώσουν άσχημα όπως ένιωσε και το παιδί σου σε αυτές τις περιπτώσεις. Έτσι θα το λάβουν αυτοί,θα νιώσουν άσχημα γιατί κάποιος θα τους βάλει "χέρι" και θα τους ταράξει την "ησυχία" που τους προσφέρει το δημόσιο. Σύγκρινε τα περιστατικά άμα γινόταν σε κάποιο ιδιωτικό εκπαιδευτικό ίδρυμα. Όπως σου έγραψε και ένας μέλος "τα προφορικά φεύγουν τα γραπτά μένουν".

Ευτυχώς ο Μάιος θα "φύγει" γρήγορα. Απλά προγραμμάτισε τι πρέπει να κάνεις για να μην γράφεις και του χρόνου τα ίδια στο φόρουμ....

Link to comment
Share on other sites

Με παρακαλάνε τώρα να μπω στο σύλλογο γονέων του χρόνου......γιατί τα λέω στα ίσια μάλλον.....και ψάχνουν κάποιον να τα χώνει......προχτές πήγαμε σε ένα πάρτυ και μιλήσαμε οι μαμάδες, δε θέλουν να φανούν πουθενά και σε τίποτα, ακόμα κι αυτές που έχουν χτυπημένα παιδιά, να μας καλέσει ο σύλλογος να πάμε με δική του πρωτοβουλία να μιλήσουμε για την ενδοσχολική βία είπαν.......ο σύλλογος λέει εφόσον έχουμε θέμα να κάνουμε εμείς συμβούλιο και να παρευρεθούν κι αυτοί.......φέξε μου και γλύστρησα.

Link to comment
Share on other sites

ο σύλλογος λέει εφόσον έχουμε θέμα να κάνουμε εμείς συμβούλιο και να παρευρεθούν κι αυτοί.......φέξε μου και γλύστρησα.

Ο σύλλογος σωστή στάση κρατάει νομίζω. Τι δουλειά έχει να ασχοληθεί αν δεν ασχολούνται οι ίδιοι οι γονείς; Οι άμεσα ενδιαφερόμενοι πρέπει να κινήσουν τις διαδικασίες και να τους υποστηρίξει ο σύλλογος. Αλλιώς, αν ο σύλλογος κινηθεί αυτόνομα και αυταπάγγελτα μπορείς μετά εσύ (ο κάθε εσύ) να πας να του ζητήσεις τα ρέστα (ποιος σας είπε ότι θέλω να σχοληθείτε με το παιδί μου κλπ).

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...