Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΗΡΘΕ ΑΠ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΣΕ ΜΑΥΡΑ ΧΑΛΙΑ


Recommended Posts

ΜΜdad, στην Ελλάδα,αν υποψιαστούν τα παιδιά, ότι όποιος χτυπήσει κάποιον την άλλη μέρα θα γλυτώσει το σχολείο, θα έχουμε κάθε μέρα ξυλοδαρμούς!!!!!!!Καμιά φορά νομίζω οτι μας γράφεις από άλλο πλανήτη! (καταλαβαίνεις πως το εννοώ, μην παρεξηγηθείς)

 

Και ναι, τα βάζω με τον εαυτό μου παιδιά, γιατί στη θεωρία όλοι καλά τα λένε, αλλά άμα ήταν στο δικό τους παιδί , αλλάζει, έτσι??? Χτες ήταν και η μαμά που πήγε μόνη της και ταρακούνησε το δεκάχρονο που πείραζε το γιο της.....μόνο άγαλμα που δεν της στήσανε....και ναι, ---"το παιδί της δεν είδε αυτή την κίνησή της"---, και ναι, "το πρόβλημά της λύθηκε μαχαίρι, ενώ εγώ, πρέπει κάθε μέρα να ζω με την αγωνία", και εφόσον ο γιόκας μου έδωσε και τα χέρια με τον φίλο που τον χτύπησε την Παρασκευή, και χτες μου πέταξε και ένα ωραίο και για το δεύτερο χτύπημα της Δευτέρας "κατάλαβε το λάθος του μαμά και είμαστε πάλι φίλοι" λοιπόν, ωραία τα διαχειρίστηκα και κόσμια και κανέναν δεν ενόχλησα, αλλά εμένα το παιδί μου κινδυνεύει.....

 

jannis, να απαιτήσω ένα καλύτερο περιβάλλον απ το σχολείο, και μέχρι να δημιουργηθεί αυτό το καλύτερο περιβάλλον δλδ πόσες φορές θα έρθει έτσι το παιδί μου???

roubies νομίζω οτι τελικά μόνο υστερική δε θα με έλεγαν, εφόσον κάθε λίγο πάνε γονείς και τους κάνουν φασαρίες, απλά τώρα ίσως με είπαν απαθή ή δεν ξέρω τι άλλο.

ΑΝΝΑ, όσο ξεκουράζομαι και το σκέφτομαι τόσο πιο "λίγη" νιώθω.......από χτες αισθάνομαι τόσο χάλια, με το παραμικρό κλαίω......

 

Ξέρετε, η κάθε μάνα το παιδί της δεν θέλει να το στέλνει στο σχολείο καλά, και να το παραλαμβάνει σε μαύρα χάλια......ούτε είμαι καμιά που δε με νοιάζει, που λέω έλα μωρέ χτυπήσανε, ΟΚ θα το πω, αλλά για να μην τρελαθώ και όχι γιατί δε με νοιάζει, και ειδικά αν δεν έχουμε κάτι σοβαρό προσπαθώ να είμαι ψύχραιμη....

 

Λες και δεν ήξερα πως να παω να τους τα κάνω όλα γυάλα εκεί μέσα, μια χαρά ήξερα και πιστέψτε με όταν θέλω, γίνομαι ο χειρότερος νταλικέρης δεν είμαι καμιά φοβισμένη γλυκανάλατη........απλά επέλεξα επειδή δεν είχαμε νοσοκομεία, πως να το εξηγήσω πια, να πω δοξα το θεο και απλά να μιλήσω με τη δασκάλα μας .......και τους γονείς στην πρώτη περίπτωση........

 

Μα να με κοιτάνε σαν ούφο??? "Γύρισε το παιδί με χαρακιά", πωπωωωωωωωωωω ανοίξανε τα στόματα "και τί έκανες????" "αχχχχχχχ εγώ έπρεπε να ήμουν και να αγγίξουν το δικό μου το παιδί, και θα έβλεπες τι θα γινόταν- άκου προσπαθείς να βρεις άκρη με δασκάλους και γονείς!!!!!!!!" και δεν το είπαν λίγες αυτό.....

 

ΔΛΔ οκ ότι μου έλεγαν τόσες μέρες φίλοι και συγγενείς, πάνε και σπάστα!!!!!!! Και τώρα όλοι με κοιτάνε με μισό μάτι και οτι το παιδί μου φυσικά και θα το ξαναχτυπήσουν αφού δεν έκανα τίποτα........

 

Και να σας πω κάτι???? Αυτά τα παιδιά τα έχω αναστήσει με κόπο και αυτοθυσία, ακόμα και σε καιρούς με μεγάλα προβλήματα υγείας δικά μου για τα παιδιά μου ήμουν βράχος, έχω περάσει πολύ μεγάλο λούκι, για να με κοιτάνε στραβά τώρα και να υπονοούν οτι δεν νοιάστηκα αρκετά για το σπλάχνο μου....

 

Δε μπορώ να ξεπεράσω αυτή τη συμπεριφορά, και όσο και να με πείτε πάλι υπερβολική ή τί άλλο μπορεί να ειπωθεί στην εξέλιξη της κουβέντας.......το μόνο που ελπίζω είναι το συμβούλιο της τάξης μας την επόμενη βδομάδα να μην είναι απλά μπιζμπιζέ........να ανοιχτούν τα θέματα που καίνε..........σήμερα το παιδί μου είναι άρρωστο και δεν θα πάει, οπότε έχω το κεφάλι μου ήσυχο........ωραία πράγματα, ε????

 

Συγνώμη για την ανάλυση, αλλά ειλικρινά, για ένα λεπτό, ελάτε στη θέση μου.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 495
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Συγνώμη για την ανάλυση, αλλά ειλικρινά, για ένα λεπτό, ελάτε στη θέση μου.....

 

Μα στη θέση σου... ερχόμαστε τόσες μέρες, γι'αυτό σου λέμε η καθεμιά -αν ήταν στη θέση σου- τι θα έκανε. Οι περισσότερες από εμάς, απ'ό,τι κατάλαβες, θα τα κάναμε γης μαδιάμ! Εδώ για πολύ μικρότερα ατυχήματα, γίνεται χαμός, όχι για κάτι τόσο σοβαρό.

Αλλά αυτό είναι υποκειμενική αντίδραση καθεμιάς, ανάλογα με το χαρακτήρα της και όχι ανάλογα με την ποσότητα αγάπης που έχει στο παιδί της. Μην τα μπλέκεις! Δεν σε κατηγορεί κανείς επειδή φέρθηκες έτσι από έλλειψη αγάπης προς το παιδί σου. Απλά αυτά που είπαμε έχουν να κάνουν καθαρά με την αντίδραση (και όχι με την αγάπη). Δεν σου είπε κανείς να αγαπάς πιο πολύ το παιδί σου, αν είναι δυνατόν. Απλά είπαμε να αντιδράσεις λίγο πιο έντονα, γιατί ...... και ο Αγιος φοβέρα θέλει. Τι θα πει "δάσκαλος", δεν κατάλαβα... Εμείς στο σπίτι έχουμε απομυθοποιήσει το θέμα αυτό. Διδάσκουμε αρχές στο παιδί μας, σύμφωνα με αυτά που θέλουμε ΕΜΕΙΣ και όχι ο κάθε άσχετος δάσκαλος. Αν τώρα προκύψει και κάποιος καλός πραγματικά, θα κρατήσουμε τα καλύτερα που έχει να προσφέρει ως απόθεμα στο μυαλουδάκι και την ψυχούλα του παιδιού, όχι όμως άκριτα να δεχόμαστε ό,τι πει ο κάθε ... δάσκαλος, μόνο και μόνο επειδή το υπουργείο τον διόρισε εκεί.

Στο μόνο που διαφωνήσαμε όλοι τόσες μέρες, είναι η χαμηλών τόνων αντίδρασή σου. Φυσικά και δείχνει ένα μεγαλείο ψυχής, το οποίο φαίνεται ότι διαθέτεις, αλλά κοπέλα μου, είσαι αρκετά "ρομαντική" δυστυχώς! Αυτά δεν γίνονται έτσι στην Ελλάδα του σήμερα. Ισως να γίνονται στο εξωτερικό, όχι όμως εδώ. Εδώ "καθαρίζουν" οι γονείς όπως μπορούν καλύτερα.... Μόνη σου παραδέχεσαι ότι θα αντιμετωπίσεις κι άλλα προβλήματα στο μέλλον και τώρα που δώσατε χέρια, είσαι κάπως πιο εκτεθειμένη. Σίγουρα. Τώρα πώς να κάνεις φασαρία την επόμενη φορά???

Ολοι ξέρουν ότι είσαι χαμηλών τόνων και ήπιος και δίκαιος άνθρωπος που πιστεύει στην αξιοκρατία (των σχολικών συμβουλίων) και στη δικαιοσύνη.

Ωραίες ιδέες πραγματικά, αλλά ανέφικτες.

Αλήθεια, ο άντρας σου τι λέει για όλα αυτά?? Δεν έχει πάρει μέρος?

Link to comment
Share on other sites

Ο άντρας μου περιμένει να πετύχει το μπαμπά του παιδιού, αλλά δεν έχει πάει εκείνος.

- βέβαια κι εμείς λείπουμε δυο μέρες και μια αργήσαμε 5 λεπτά......οπότε μια μέρα δεν τον βρήκε ουσιαστικά........αλλά θα τον βρει.......

Ο άντρας μου θέλει να μιλήσει και στο μικρό, αυτόν που χτυπάει συνέχεια όλο τον κόσμο, μπροστά στον πατέρα του βέβαια, αλλά εγώ τον κράτησα μέχρι στιγμής, αν ειδωθούν όμως δεν ξέρω πως θα αντιδράσει......πιστεύει ότι τα παιδάκια τις κουβέντες "από μπαμπά" τις μετράνε πιο πολύ σ αυτή την ηλικία.....

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν πιστευω ότι δεν εκανες φασαρια λογω μεγαλείου ψυχης (που ετσι και αλλιως μπορει να εχεις ) αλλα επειδή η περιπτωση δεν ηταν τοσο σοβαρη...ένα μικρο ατύχημα ηταν από αυτά που συμβαινουν συχνα!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω διαφορετική άποψη.(όχι από τη Λαϊδα, από αυτά που σου είπαν). Έχω αποκτήσει μεγάλη εμπειρία στο "χειρισμό" καταστάσεων που προέρχεται αρχικά από την επαγγελματική μου εμπειρία, αλλά έχω δει εδώ και χρόνια ότι εφαρμόζεται σε κάθε τομέα της ζωής.

 

Λοιπόν, κατ' αρχάς πιστεύω ότι μας συμφέρει να ξεχωρίζουμε το θυμικό από το λογικό. Το να πας να τα κάνεις γης μαδιάμ, θα εξυπηρετήσει ΜΟΝΟ στο να εκφράσεις τον εαυτό σου και το θυμό σου.

Εγώ πάντα ξεκινάω από το τέλος. Τι θέλω να πετύχω? Ποιός είναι ο στόχος μου? Ποιός είναι ο ΡΕΑΛΙΣΤΙΚΟΣ στόχος μου αφού έχω εγώ μόνη μου αναλύσει τα ΔΕΔΟΜΕΝΑ (όπου δεδομένα η διαμορφωμένη κατάσταση και όχι η ιδεατή που είδα στον ύπνο μου).

Βρίσκω λοιπόν μέσα στα πλαίσια της κατάστασης ποιό είναι το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα, και κάνω τις κινήσεις που θα με φέρουν προς τα εκεί.

Το να έχεις την ψύχραιμη και πολιτισμένη στάση που κράτησες:

 

A. Δημιούργησε τις ιδανικές καταστάσεις για να δημιουργηθεί ένας δεσμός ανάμεσα σε σας και την πρώτη οικογένεια. Αυτό πρώτα πρώτα θα "θεραπεύσει" το τραύμα που άφησε η μολυβιά στις ψυχές και των δύο. Θα δεις ότι πολύ δύσκολα το πρώτο παιδάκι θα φερθεί άσχημα στο δικό σου, και ο δικός σου έμαθε ένα ΠΟΛΥΤΙΜΟ μάθημα. Ότι στη ζωή μπορεί οι σχέσεις μας με κάποιον που αγαπάμε να περάσουν από το ναδίρ, αλλά με κατανόηση και ψυχραιμία μπορούμε να έρθουμε και πάλι κοντά και να είμαστε χαρούμενοι.

(Με τη μέλλουσα γυναίκα του, με τους συμφοιτητές του, με τους συναδέλφους του, το λοχία του στο στρατό).

Αν εσύ είχες πάει μαινόμενη, τους είχες σαρώσει όλους και είχες σκυλοβρίσει τον πατέρα του, σε ποιό κλίμα θα ήταν σήμερα η σχέση του με το φίλο του, πόσο βάρος θα είχε στην ψυχή του και πόσο θα του κόστιζε το ότι έχασε μια φιλία που την ήθελε ΕΠΕΙΔΗ ΠΗΡΕ ΤΗ ΓΑ&*(( ΓΟΜΑ?

(Όλοι μας όταν χάσουμε κάτι, γυρνάμε στην αφορμή και την καταριόμαστε, όχι στην αιτία)

 

Β. Κράτησες τέλεια σχέση με την βασική δασκάλα. Η σχέση σας αυτή είναι το μεγαλύτερο κεφάλαιο.

 

Γ. Άφησες την Αγγλικού εκτεθειμένη στη βλακεία της. Τώρα ξέρει 2 φορές πόσο χάλια το χειρίστηκε, πίστεψέ με που σου το λέω, ξέρω.

Αν την είχες σκυλοβρίσει, αυτό που θα έμενε πίσω θα ήταν τα λάθη που θα είχες κάνει ΕΣΥ πάνω στο θυμικό σου και η δική της αστοχία θα καλυπτόταν.

Τώρα είναι ακάλυπτη, πίστεψέ με, θα τον προσέχει σαν τα μάτια της.

 

Δ. Το δεύτερο παιδάκι είναι τεράστιο πρόβλημα. Το να το κακοποιήσεις δεν είναι λύση. Όσο για την κυρία bullying που καμαρώνει, πες της πρόσεχε γιατί πίσω έχει ή αχλάδα την ουρά. Ένα παιδί χωρίς όρια, χωρίς ισορροπία, αν δεν έχει τίποτα να χάσει, μπορεί να περάσει στο επόμενο στάδιο με τον δικό της.

 

Έχεις κάνει καλά. Δεν είσαι ούτε ρομαντική ούτε χαζοαφελής.

Η ψυχραιμία και η πολιτισμένη συμπεριφορά, όχι από αδυναμία, αλλά για να μην προσθέσεις άχρηστο υλικό στην εξίσωση, είναι η πιο έξυπνη αντιμετώπιση.

 

Αν μπορέσεις να έχεις πρόσβαση στους γονείς του επικίνδυνου παιδιού, παρτ' τους με το καλό. Μάθε όσα μπορείς περισσότερα γι αυτούς. Ακόμα και να φτιάξεις μια υποτυπώδη σχέση.

Πιάνεις περισσότερες μύγες με το μέλι, παρά με το ξύδι.

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λατίνα, τι ενοχές είναι αυτές κοπέλα μου, δεν έκανες κάτι λάθος επειδή φερθηκες πολιτισμένα και δεν πήγες να τα σπάσεις ημαρτον!! Ισα ίσα που αν τους κάνουν συνέχεια φασαρία , καμία εντύπωση δεν θα τους έκανε να τους κάνεις και συ. Και όχι δεν κινδυνεύει το παιδί σου επειδή δεν πήγες να τα σπάσεις, το παιδί σου τα έχει βρει με τον φίλο του μια χαρά και το καλύτερο που έχετε να κάνετε είναι να αφήσετε πίσω σας αυτή την ιστορία.

 

Επειδή βρέθηκαν 2-3 μανάδες να σου κάνουν την έξυπνη στην συγκέντρωση, θα πέσεις έσυ στα πατώματα??? Πφφφ, σιγά πια που θα τα κάνανε όλα λαμπόγυαλο! Είναι δυνατον να έχουμε φτάσει να θαυμάζουμε την μητέρα που άρπαξε το παιδί από το λαιμό, αν είναι δυνατον!

 

Και συμφωνώ σε όλα με την Άννα.

Link to comment
Share on other sites

Άνθρακες ο θησαυρός κορίτσια.......η συνάντηση τελικά σήμερα ήταν του συλλόγου γονέων και όχι μόνο της πρώτης....απ την πρώτη πήγαμε μόνο 2 μαμάδες, μια απ το κάθε τμήμα.....

Ανέφερα στον πρόεδρο οτι έχουμε πρόβλημα στην αυλή, και μόλις είπα "στην πρώτη τάξη" με ελαφρά πήγε σε άλλο τραπέζι και με έγραψε κανονικά. Ο πόνος τους ήτανε πώς θα μαζέψουνε τα υπόλοιπα δεκάευρα της συνδρομής που τους χρωστάνε γονείς, και να μας πείσουν να πείσουμε κι άλλους να δίνουν λεφτά γιατί θα κάνουν δεντροφύτευση και έκθεση βιβλίου......είμαι πλήρως απογοητευμένη......θα περιμένω το συμβούλιο της πρώτης....

Και φυσικά με περιγελάσανε και 2-3 μαμάδες του τύπου "αν είχανε αγγίξει το δικό μου το παιδί θα γινότανε χαμός, στο ίδιο το παιδί που τόλμησε, όχι να προσπαθώ να το λύσω αρμονικά και με δασκάλους και διευθυντές......."

 

Μάλλον δεν υπερασπίστηκα καν το παιδάκι μου. Συγνώμη, δεν είμαι σε θέση να γράψω άλλο είμαι ένα κουρέλι.

 

Άσε καλέ τους συλλόγους. Δεν πρόκειται να σου συμπαρασταθούν, δεν πρόκειται να σου βρουν λύσεις... Όπως είπε μια κοπέλα νωρίτερα, πιο πολύ φιλολογίες θα λέτε εκεί και συνήθως τα προβλήματα που τους απασχολούν είναι οι συνδρομές, οι γιορτές και τα πάρτυ κτλ.

 

Εγώ επιμένω ότι σε τέτοια θέματα, πας και πιάνεις μόνη σου τον δάσκαλο της τάξης ή τον διευθυντή (χωρίς φωνές, υστερίες κτλ- όπως το έκανες δηλαδή) και του λες "επειδή το κακό παράγινε, αν ξαναδεχτεί επίθεση το παιδί μου για οποιοδήποτε λόγο να ξέρετε ότι δεν θα το αφήσω έτσι. Με ποιον τρόπο θα λύσετε το πρόβλημα είναι δικό σας θέμα". Μετά κάνε έγγραφα σε όποιον σχετικό φορέα νομίζεις. Μην περιμένεις κάλυψη από σύλλογο ή άλλους γονείς.

 

Και επειδή πάντα θα υπάρχουν κίνδυνοι, όπως είπα και πρωτύτερα, θωράκισε τα παιδιά σου.

 

Όσο για τη βασική δασκάλα, μπορεί να είναι καλή-χρυσή, αλλά μην την βλέπεις σαν φίλη σου (συγγνώμη από τους εκπαιδευτικούς. Δεν το λέω με κακή πρόθεση. Ούτε εσείς να βλέπετε τους γονείς σαν φίλους). Εκείνη τη στιγμή έχει την ιδιότητα της δασκάλας. Σαν δασκάλα λοιπόν, που μπορεί κάποια στιγμή να βρει τον μπελά της αν γίνει κάποιο σοβαρό ατύχημα υπό την επιτήρησή της, θα έπρεπε να ψάχνει τρόπους να λύνει ή να προλαμβάνει τυχόν προβλήματα βίας, σε συνεργασία με τους συναδέλφους της και τον διευθυντή.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με αυτά που λέει η ΑΝΝΑ24

και με την εισήγηση της ekavi_ για το οτι πρέπει να απαιτήσεις καποια πράγματα από το σχολείο.

Και δεν θα κατσεις με σταυρωμένα τα χερια μεχρι το περιβάλλον να διορθωθεί - δεν εκατσες ούτως ή άλλως , με το πρώτο παιδάκι το χειρίστηκες πολύ καλά και πιστεύω θα έχει αίσιο τέλος, για το 2ο δεν έχει λήξει το θέμα, πιστεύω πρεπει να πας στο σχολείο να ζητήσεις να μιλήσεις με δ/ντη, αυτό που είπαν οι επιτηρητές είναι απαράδεκτο - είναι πολλά που πρέπει να γίνουν παράλληλα.

Σιγουρα διαφωνό με τον εκφοβισμό του παιδιού από εσας - πραγματικά μπορεί να εχει τα αντιθετα αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν πιστευω ότι δεν εκανες φασαρια λογω μεγαλείου ψυχης (που ετσι και αλλιως μπορει να εχεις ) αλλα επειδή η περιπτωση δεν ηταν τοσο σοβαρη...ένα μικρο ατύχημα ηταν από αυτά που συμβαινουν συχνα!

 

 

Το τελευταίο που με ενδιαφέρει είναι αν θα με πείτε καλόψυχη, -- δεν είναι εύκολο να το πει κανείς μέσα από ένα φόρουμ, δε γνωριζόμαστε --- θα σου απαντήσω πως ναι, το καρούμπαλο ήταν ένα σύνηθες ατύχημα, το χαράκωμα, θα μου επιτρέψεις, δεν ήταν.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω διαφορετική άποψη.(όχι από τη Λαϊδα, από αυτά που σου είπαν). Έχω αποκτήσει μεγάλη εμπειρία στο "χειρισμό" καταστάσεων που προέρχεται αρχικά από την επαγγελματική μου εμπειρία, αλλά έχω δει εδώ και χρόνια ότι εφαρμόζεται σε κάθε τομέα της ζωής.

 

Λοιπόν, κατ' αρχάς πιστεύω ότι μας συμφέρει να ξεχωρίζουμε το θυμικό από το λογικό. Το να πας να τα κάνεις γης μαδιάμ, θα εξυπηρετήσει ΜΟΝΟ στο να εκφράσεις τον εαυτό σου και το θυμό σου.

 

ΝΑΙ, ΟΣΟΙ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΠΩΣ ΕΠΡΑΞΑ ΛΑΘΟΣ ΛΕΝΕ ΟΤΙ "ΜΟΝΟ ΑΝ ΤΡΙΞΕΙΣ ΔΟΝΤΙΑ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΟΥΣ 14 ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ" ΑΥΤΟ ΑΚΟΥΩ ΤΟΣΕΣ ΜΕΡΕΣ.....

 

Εγώ πάντα ξεκινάω από το τέλος. Τι θέλω να πετύχω? Ποιός είναι ο στόχος μου? Ποιός είναι ο ΡΕΑΛΙΣΤΙΚΟΣ στόχος μου αφού έχω εγώ μόνη μου αναλύσει τα ΔΕΔΟΜΕΝΑ (όπου δεδομένα η διαμορφωμένη κατάσταση και όχι η ιδεατή που είδα στον ύπνο μου).

Βρίσκω λοιπόν μέσα στα πλαίσια της κατάστασης ποιό είναι το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα, και κάνω τις κινήσεις που θα με φέρουν προς τα εκεί.

Το να έχεις την ψύχραιμη και πολιτισμένη στάση που κράτησες:

 

A. Δημιούργησε τις ιδανικές καταστάσεις για να δημιουργηθεί ένας δεσμός ανάμεσα σε σας και την πρώτη οικογένεια. Αυτό πρώτα πρώτα θα "θεραπεύσει" το τραύμα που άφησε η μολυβιά στις ψυχές και των δύο. Θα δεις ότι πολύ δύσκολα το πρώτο παιδάκι θα φερθεί άσχημα στο δικό σου, και ο δικός σου έμαθε ένα ΠΟΛΥΤΙΜΟ μάθημα. Ότι στη ζωή μπορεί οι σχέσεις μας με κάποιον που αγαπάμε να περάσουν από το ναδίρ, αλλά με κατανόηση και ψυχραιμία μπορούμε να έρθουμε και πάλι κοντά και να είμαστε χαρούμενοι.

(Με τη μέλλουσα γυναίκα του, με τους συμφοιτητές του, με τους συναδέλφους του, το λοχία του στο στρατό).

 

ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΣΟ ΕΥΕΛΠΙΣΤΩ ΝΑ ΜΕΤΑΦΡΑΣΤΕΙ ΕΤΣΙ Η ΟΛΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΜΟΥ!!! ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ!!!!!!

 

Αν εσύ είχες πάει μαινόμενη, τους είχες σαρώσει όλους και είχες σκυλοβρίσει τον πατέρα του, σε ποιό κλίμα θα ήταν σήμερα η σχέση του με το φίλο του, πόσο βάρος θα είχε στην ψυχή του και πόσο θα του κόστιζε το ότι έχασε μια φιλία που την ήθελε ΕΠΕΙΔΗ ΠΗΡΕ ΤΗ ΓΑ&*(( ΓΟΜΑ?

 

ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΓΟΜΑΣ ΔΕ ΘΑ ΕΠΙΑΝΑ ΚΑΝΕΝΑΝ ΠΑΤΕΡΑ, ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΧΤΥΠΑΕΙ 10 ΦΟΡΕΣ ΚΑΘΕ ΒΔΟΜΑΔΑ........ΤΟ ΧΑΡΑΚΩΜΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΗΤΑΝ ΠΙΟ ΣΟΒΑΡΟ, ΑΛΛΑ ΤΟ ΘΕΩΡΗΣΑ ΑΤΥΧΗΜΑ, ΣΟΒΑΡΟ ΣΑΝ ΠΡΑΞΗ, ΑΛΛΑ ΔΟΞΑ ΤΟ ΘΕΟ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΚΑΤΙ ΤΡΑΓΙΚΟ! ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΤΑ ΧΤΥΠΗΜΑΤΑ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΟΥΜΕ ΝΑ ΤΑ ΜΕΤΡΑΜΕ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ...

 

(Όλοι μας όταν χάσουμε κάτι, γυρνάμε στην αφορμή και την καταριόμαστε, όχι στην αιτία)

 

Β. Κράτησες τέλεια σχέση με την βασική δασκάλα. Η σχέση σας αυτή είναι το μεγαλύτερο κεφάλαιο.

ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΤΙΜΗ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΕΙΝΑΙ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΗ.....

 

Γ. Άφησες την Αγγλικού εκτεθειμένη στη βλακεία της. Τώρα ξέρει 2 φορές πόσο χάλια το χειρίστηκε, πίστεψέ με που σου το λέω, ξέρω.

 

ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ.....ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΤΩΡΑ ΑΠΛΑ ΘΑ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΕΠΕΙΔΗ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΕΧΩ ΖΩΗΡΟ ΠΑΙΔΙ ΔΕΝ ΤΟΛΜΗΣΑ ΚΑΝ ΝΑ ΤΗΝ ΕΝΟΧΛΗΣΩ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟΝ ΞΑΝΑΚΑΤΗΓΟΡΕΙ ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ.......ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΠΩΣ ΤΑ ΛΕΣ ΠΑΝΤΩΣ......

 

Αν την είχες σκυλοβρίσει, αυτό που θα έμενε πίσω θα ήταν τα λάθη που θα είχες κάνει ΕΣΥ πάνω στο θυμικό σου και η δική της αστοχία θα καλυπτόταν.

Τώρα είναι ακάλυπτη, πίστεψέ με, θα τον προσέχει σαν τα μάτια της.

 

Δ. Το δεύτερο παιδάκι είναι τεράστιο πρόβλημα. Το να το κακοποιήσεις δεν είναι λύση.

 

ΔΕ ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΚΑΚΟΠΟΙΗΣΗ ΕΓΩ, ΑΠΛΑ ΘΑ ΤΟΥ ΠΕΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΤΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΧΤΥΠΑΕΙ ΤΟ ΓΙΟ ΜΑΣ ΑΛΛΟ.......Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΟΣ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΓΛΥΚΟΜΙΛΗΤΟΣ.....

 

Όσο για την κυρία bullying που καμαρώνει, πες της πρόσεχε γιατί πίσω έχει ή αχλάδα την ουρά. Ένα παιδί χωρίς όρια, χωρίς ισορροπία, αν δεν έχει τίποτα να χάσει, μπορεί να περάσει στο επόμενο στάδιο με τον δικό της.

 

Έχεις κάνει καλά. Δεν είσαι ούτε ρομαντική ούτε χαζοαφελής.

Η ψυχραιμία και η πολιτισμένη συμπεριφορά, όχι από αδυναμία, αλλά για να μην προσθέσεις άχρηστο υλικό στην εξίσωση, είναι η πιο έξυπνη αντιμετώπιση.

 

Αν μπορέσεις να έχεις πρόσβαση στους γονείς του επικίνδυνου παιδιού, παρτ' τους με το καλό. Μάθε όσα μπορείς περισσότερα γι αυτούς. Ακόμα και να φτιάξεις μια υποτυπώδη σχέση.

Πιάνεις περισσότερες μύγες με το μέλι, παρά με το ξύδι.

ΤΙ ΘΕΙΚΗ ΑΤΑΚΑ!!!!!!!!

 

ΑΠΑΝΤΗΣΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΜΗΝΥΜΑ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λατίνα, τι ενοχές είναι αυτές κοπέλα μου, δεν έκανες κάτι λάθος επειδή φερθηκες πολιτισμένα και δεν πήγες να τα σπάσεις ημαρτον!! Ισα ίσα που αν τους κάνουν συνέχεια φασαρία , καμία εντύπωση δεν θα τους έκανε να τους κάνεις και συ. Και όχι δεν κινδυνεύει το παιδί σου επειδή δεν πήγες να τα σπάσεις, το παιδί σου τα έχει βρει με τον φίλο του μια χαρά και το καλύτερο που έχετε να κάνετε είναι να αφήσετε πίσω σας αυτή την ιστορία.

 

Επειδή βρέθηκαν 2-3 μανάδες να σου κάνουν την έξυπνη στην συγκέντρωση, θα πέσεις έσυ στα πατώματα??? Πφφφ, σιγά πια που θα τα κάνανε όλα λαμπόγυαλο! Είναι δυνατον να έχουμε φτάσει να θαυμάζουμε την μητέρα που άρπαξε το παιδί από το λαιμό, αν είναι δυνατον!

 

Και συμφωνώ σε όλα με την Άννα.

 

ΑΜΑ ΕΒΛΕΠΕΣ ΤΑ ΒΛΕΜΜΑΤΑ ΚΑΙ ΑΜΑ ΑΚΟΥΓΕΣ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ......ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΣ ΓΙΑΤΙ ΕΓΙΝΑ ΕΤΣΙ

Link to comment
Share on other sites

"επειδή το κακό παράγινε, αν ξαναδεχτεί επίθεση το παιδί μου για οποιοδήποτε λόγο να ξέρετε ότι δεν θα το αφήσω έτσι. Με ποιον τρόπο θα λύσετε το πρόβλημα είναι δικό σας θέμα".

 

 

ΤΕΛΕΙΑ Η ΙΔΕΑ ΣΟΥ ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ! ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΟΝΟΜΑΤΙΖΩ ΚΑΙ ΔΕ ΘΙΓΩ ΚΑΝΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ ΚΑΙ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΝΟΥ ΤΟΥΣ ΝΑ ΜΗΝ ΕΠΑΝΑΛΗΦΘΕΙ ΟΣΟ ΤΟ ΔΥΝΑΤΟΝ........ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με αυτά που λέει η ΑΝΝΑ24

και με την εισήγηση της ekavi_ για το οτι πρέπει να απαιτήσεις καποια πράγματα από το σχολείο.

Και δεν θα κατσεις με σταυρωμένα τα χερια μεχρι το περιβάλλον να διορθωθεί - δεν εκατσες ούτως ή άλλως , με το πρώτο παιδάκι το χειρίστηκες πολύ καλά και πιστεύω θα έχει αίσιο τέλος, για το 2ο δεν έχει λήξει το θέμα, πιστεύω πρεπει να πας στο σχολείο να ζητήσεις να μιλήσεις με δ/ντη, αυτό που είπαν οι επιτηρητές είναι απαράδεκτο - είναι πολλά που πρέπει να γίνουν παράλληλα.

Σιγουρα διαφωνό με τον εκφοβισμό του παιδιού από εσας - πραγματικά μπορεί να εχει τα αντιθετα αποτελέσματα.

 

ΔΕΝ πρόκειται να εκφοβίσουμε κανέναν παιδιά........ηρεμία.........κάθε πρωι γιος και πατέρας περνάνε και μας καλημερίζουν ιδιαιτέρως έστω κι αν είμαστε μέσα στο αυτοκίνητο (εκτιμούν οτι ο μόνος που ακόμα μιλάει στο παιδί τους είναι ο γιος μου). Λοιπόν ένα πρωί, μπορούν οι μπαμπάδες να τα πουν λίγο παραπάνω, και για μένα χωρίς το παιδί καλύτερα, κάθε μέρα τόσοι γονείς λένε και λένε, δε χάθηκε ο κόσμος είναι πολύ συνηθισμένο.

Link to comment
Share on other sites

Νέα δεδομένα..........χτες ήδη στην αυλή μας (πήγε η κολλητή μου σε κάποια διαλείμματα) οι επιτηρητές ήταν υπ' ατμόν, μάλιστα είχαν και σφυρίχτρες και μόλις κάπου μαζευόταν αδικαιολόγητα μπουλούκι το διέλυαν αμέσως.......

 

Ο διευθυντής το πρωί είπε τα κλασικά να μην τρέχουν και να μην σπρώχνουν στα καλά καθούμενα γιατί χτύπησε ένα παιδάκι......

Και γενικώς τα πράγματα ήταν πιο ομαλά..........κάτι κάνανε δλδ

 

Επίσης έμαθα πως για τα παιδάκια που έχουν πρόβλημα έρχεται εξτρα εκπαιδευτικός που τους κάνει μάθημα κάποιες ώρες εκείνος, τα απασχολεί και τα βοηθάει, δεν ξέρω μέρες, δεν ξέρω ώρες, δεν ξέρω σε ποια παιδιά γίνεται, πάντως είναι αρκετά. Τώρα βέβαια αποτέλεσμα δεν βλέπω, αλλά δε μπορούμε να λέμε οτι δεν κάνουν τίποτα.

 

Εμένα το παιδί μου είναι άρρωστο - χάλια, δεν πήγε σήμερα και δεν θα πάει και αύριο αν συνεχίσει έτσι, οπότε απο βδομάδα θα έχει ξεφουσκώσει κιόλας η ένταση και θα γίνει το συμβούλιο της Α τάξης όπου και εγώ θα μιλήσω, αλλά θα καταγραφούν και όλα τα υπόλοιπα περιστατικά. Και ας αποφασίσουν πως θα κινηθούν. Και η τάξη μας έχει δικό της συμβούλιο.

 

Εγώ σαν γονιός, θα πάω στο διευθυντή και θα πω αυτό που είπε η Εκάβη. Με καλύπτει πλήρως.

Link to comment
Share on other sites

Μα στη θέση σου... ερχόμαστε τόσες μέρες, γι'αυτό σου λέμε η καθεμιά -αν ήταν στη θέση σου- τι θα έκανε. Οι περισσότερες από εμάς, απ'ό,τι κατάλαβες, θα τα κάναμε γης μαδιάμ! Εδώ για πολύ μικρότερα ατυχήματα, γίνεται χαμός, όχι για κάτι τόσο σοβαρό.

............................................................

Ολοι ξέρουν ότι είσαι χαμηλών τόνων και ήπιος και δίκαιος άνθρωπος που πιστεύει στην αξιοκρατία (των σχολικών συμβουλίων) και στη δικαιοσύνη.

Ωραίες ιδέες πραγματικά, αλλά ανέφικτες.

Αλήθεια, ο άντρας σου τι λέει για όλα αυτά?? Δεν έχει πάρει μέρος?

 

Μαμα λίζα, δεν με έχουν για ρομαντική και ήρεμη.......κάθε άλλο!

Με έχουν για πολύ δραστήρια και τσαμπουκά.......

Απλά πρώτη φορά μου έτυχε και είπα μην πάρω μπουρλότο .........

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο έξτρα δάσκαλος που λεςε είναι ή παράλληλη στήριξη (αν μπαίνει μεσά στη γενική τάξη) ή για τμήμα ένταξης.

Άρα μιλάμε για παιδιά με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες. Άρα καλά και άριστα μη σου πω κάνει ο διευθυντής που δεν ενημερώνει για ποιά παιδιά είναι ο έξτρα δάσκαλος (τα προσωπικά δεδομένα και το απόρρητο που λέγαμε)........

Link to comment
Share on other sites

Ο έξτρα δάσκαλος που λεςε είναι ή παράλληλη στήριξη (αν μπαίνει μεσά στη γενική τάξη) ή για τμήμα ένταξης.

Άρα μιλάμε για παιδιά με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες. Άρα καλά και άριστα μη σου πω κάνει ο διευθυντής που δεν ενημερώνει για ποιά παιδιά είναι ο έξτρα δάσκαλος (τα προσωπικά δεδομένα και το απόρρητο που λέγαμε)........

 

Δεν μπαίνει στην τάξη, είναι εκτός.......κάνουν γλώσσα και μαθηματικά με την τάξη τους και τα υπόλοιπα τα κάνουν με τον έξτρα δάσκαλο.......μια χαρά ξέρουν ποια είναι τα παιδάκια, απλά εγώ δε θέλησα να μάθω ονόματα......ΜΕ ΔΙΑΒΕΒΑΙΩΣΑΝ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΤΑΞΗ ΠΑΝΤΩΣ.

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να σας πω......χτες τηλεφώνησε κι ένας άλλος μπαμπάς στον άντρα μου, και του είπε οτι η κόρη του έχει φάει πολλές φορές ξύλο στο σχολείο από το συγκεκριμένο παιδάκι, και μάλιστα τώρα πια τη δέρνει όπου τη δει (προχτές την έδειρε στο πάρκο)....και οτι περιμένουν το συμβούλιο κι άλλοι γονείς πώς και πώς για να δούμε τι θα κάνουμε, δεν ήταν το δικό μου το μόνο ευτράπελο.....βέβαια για το πάρκο δεν είναι υπεύθυνο το σχολείο,σαφώς, πάντως γεγονός παραμένει οτι έχουμε πρόβλημα.

 

Κορίτσια δεν έχω κανένα λόγο να σας πω ψέμματα, έχουμε βρεθεί μπροστά σε πάνω από 20 περιστατικά μέσα σε μια βδομάδα.......δεν είναι αστείο, ούτε τυχαίο, ούτε επειδή δεν είχαμε χειρότερα σημαίνει οτι πρέπει να μείνουμε θεατές.......

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπαίνει στην τάξη, είναι εκτός.......κάνουν γλώσσα και μαθηματικά με την τάξη τους και τα υπόλοιπα τα κάνουν με τον έξτρα δάσκαλο.......μια χαρά ξέρουν ποια είναι τα παιδάκια, απλά εγώ δε θέλησα να μάθω ονόματα......ΜΕ ΔΙΑΒΕΒΑΙΩΣΑΝ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΤΑΞΗ ΠΑΝΤΩΣ.

 

Δεν έχει σημασία ποιά τάξη αφορά. Μπορεί να είναι κάποιο παιδί και από την πρώτη.....

Οι μαθησιακές δυσκολίες και οι ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες δεν έχουν ηλικία.... Οπότε, ακόμα και να αφορούσε την πρωτη τάξη, δεν έγινε και κάτι....Απλά θα σήμαινε ότι στην τάξη του γιου σου υπάρχει κάποιο πιτσιρίκι με μαθησιακά προβλήματα.... Μπορεί να είναι του χρόνου ή του παραχρόνου κάποιο......

 

Για να βάλουμε τα πράγματα σε μια σειρά. Το τμήμα ένταξης είναι μια τάξη στο σχολείο, όπου διδάσκει ειδικός παιδαγωγός (δάσκαλος ειδικής αγωγής). Στην ιδανική περίτπωση, είναι μόνιμα στο σχολείο. Σε πολλές, όμως, περιπτώσεις και λόγω των περικοπων στους διορισμούς, ένας δάσκαλος μοιράζεται σε 2 ή και σε 3 σχολεία.

Στο τμήμα ένταξης, λοιπόν, πηγαίνουν τα παιδιά που έχουν κάποια αδυναμία, κάποια δυσκολία μάθησης, μέχρι 10 ώρες την εβδομάδα. Συνήθως πηγαίνουν στα δευτερεύοντα μαθήματα, αλλά πολύ συχνά πηγαίνουν και στην ώρα της γλώσσας ή των μαθηματικών, αν οι δυσκολίες τους είναι τόσο μεγάλες που δεν μπορούν να ακολουθήσουν την υπόλοιπη τάξη.

Τώρα, για να μπει ένα παιδί στο ΤΕ πρέπει να υπάρχει γνωμάτευση ΚΕΔΔΥ που να το εισηγείται. Αν δεν υπάρχει γνωμάτευση, μπορεί πάλι να μπει ένα παιδί άτυπα και ενώ βρίσκεται σε αναμονή για αξιολόγηση.

Τα στοιχεία των παιδιών του ΤΕ σε καμία περίπτωση δεν γίνονται γνωστά. Πρόκειται για προσωπικά δεδομένα και καλύπτονται από το απόρρητο.

Πρακτικά, όμως, τα παιδιά της γενικής τάξης, βλέπουν ποιος πηγαίνει και παρακολουθεί το ΤΕ. Το λένε στους γονείς τους, το συζητάνε μεταξύ τους και μαθαίνεται! Το σχολείο, όμως, δια μέσου του διευθυντή ή των εκπαιδευτικών απαγορεύεται δια ροπάλου να ενημερώσει τους υπόλοιπους γονείς για το ποια παιδιά είναι στο ΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

ΑΚΡΙΒΩΣ αυτό εννοούσα λέγοντας πως δεν αφορά την πρώτη τάξη, και οτι θα είχαν αναφέρει τα παιδιά ποιος φεύγει και κάνει αλλού μάθημα κλπ......και επίσης μου είπαν πως δεν αφορά την πρώτη τάξη.

 

Δεν το είπα για να το ξορκίσω, βοήθεια είναι εξάλλου.

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να σας πω......χτες τηλεφώνησε κι ένας άλλος μπαμπάς στον άντρα μου, και του είπε οτι η κόρη του έχει φάει πολλές φορές ξύλο στο σχολείο από το συγκεκριμένο παιδάκι, και μάλιστα τώρα πια τη δέρνει όπου τη δει (προχτές την έδειρε στο πάρκο)....και οτι περιμένουν το συμβούλιο κι άλλοι γονείς πώς και πώς για να δούμε τι θα κάνουμε, δεν ήταν το δικό μου το μόνο ευτράπελο.....βέβαια για το πάρκο δεν είναι υπεύθυνο το σχολείο,σαφώς, πάντως γεγονός παραμένει οτι έχουμε πρόβλημα.

 

Κορίτσια δεν έχω κανένα λόγο να σας πω ψέμματα, έχουμε βρεθεί μπροστά σε πάνω από 20 περιστατικά μέσα σε μια βδομάδα.......δεν είναι αστείο, ούτε τυχαίο, ούτε επειδή δεν είχαμε χειρότερα σημαίνει οτι πρέπει να μείνουμε θεατές.......

 

Τ'ωρα αυτό που θα σου πω μπορεί να μην σου αρέσει.....

 

Το τραβάς από τα μαλλιά!

 

Έγινε ότι έγινε το πρώτο παιδί. Το χειρίστηκες όπως το χειρίστηκες (καλώς ή κακώς πλέον δεν έχει σημασία). Έληξε εκέινο το θέμα.

Συνέβη το δεύτερο περιστατικό με το άλλο παιδί. Το χειρίστηκες πάλι όπως επέλεξες εκείνη τη στιγμή (καλώς ή κακώς).

Από εκεί και πέρα, βλέπω ότι τόσες μέρες αναλώνεσαι σε αναρτήσεις τύπου "μου είπαν", "έμαθα", "με σχολίασαν" μπλα μπλα μπλα.

Πρακτικά και λογικά βλέποντας το, δεν μπορείς να αλλάξεις κάτι από τον τρόπο που το χειρίστηκες. Ό,τι έγινε, έγινε. Ακόμα και να αποφασίσεις ότι δεν το χειρίστηκες σωστά, τι μπορείς να κάνεις; Μετά από τόσες μέρες που έχουν περάσει; Αναλώνεσαι!

Όσο για το β παιδί, πάλι δεν μπορώ να καταλάβω τη νοοτροπία των υπόλοιπων γονέων, όπως την περιγράφεις. Μαζεύεστε δηλαδή εδώ και 3-4 μέρες στην αυλή του σχολείου και όλοι (μα όλοι πια) έχουν και από 1-2 κακά περιστατικά που τα θυμήθηκαν τώρα; Και επιπλέον πάιρνουν και τηλέφωνο όταν θυμούνται επιπλέον περιστατικά; Αν η κατάσταση είναι τόσο σοβαρή, αν το παιδί δέρνει όλα τα παιδιά του σχολείου (και πάνω από μία φορά, εντός και εκτός του σχολείου) τώρα το θυμήθηκαν όλοι;;;;;;;;

 

Απορώ δηλαδή!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν τραβάω τίποτα από τα μαλλιά.........με ρωτήσανε τι περιμένω απο το σύλλογο, το συμβούλιο της τάξης κλπ και γι αυτό εξηγώ οτι δεν είναι μόνο το δικό μου περιστατικό απλά ήτανε το κερασάκι και πάνω σ αυτό ανέφερα οτι έχουμε πολλά περιστατικά. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΤΕΙ Η ΒΙΑ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ......

 

'Οσο για τα πηγαδάκια, εγώ φταίω που δεν το σαφήνισα.....μέχρι τα Χριστούγεννα πήγαινα εγώ να πάρω το παιδί (το πρωί ο μπαμπάς τον αφήνει και φεύγει τρέχοντας). Κάθε μέρα, μα κάθε μέρα, άκουγα για το παιδάκι οτι κάποιον έδειρε, κάποιου έσπασε τα γυαλιά, κάποιον κουτούλησε, κάποιου έβρισε τη μάνα, και λέγανε μια μια οι μάνες "α κι εμάς μας χτύπησε" . Σε κάποια φάση όταν είδαμε οτι κάθε μέρα προστίθεται κόσμος, πάθαμε ένα σοκ - διασταυρώναμε και με τα παιδιά και καταλαβαίναμε τι γίνεται.

 

Ο λόγος που με παίρνουν τηλέφωνο πλέον και λογικά το θεωρήσατε ύπουλο, είναι άλλος. Ο άντρας μου το πρωί εξακολουθεί να αφήνει το παιδί τρέχοντας για τη δουλειά, και δεν ξέρει και γονείς εξάλλου. Εγώ όμως, μετά τις γιορτές δεν ξαναπήγα να πάρω το παιδί. Δεν έχω αυτοκίνητο, υπάρχει κάποιο πρόβλημα υγείας, τεσπα, το παιδί έρχεται με πούλμαν. Αυτός είναι ο λόγος λοιπόν που τα περιστατικά μαζεύτηκαν στο τηλέφωνο και όχι οτι πριν δεν υπήρχαν. Υπήρχαν και ήταν πάλι τόσα.Όλο το διάστημα. Τώρα με το δικό μου περιστατικό, είπαν όλοι "κάτι πρέπει να γίνει επιτέλους".......θα το λέγανε την επόμενη βδομάδα......οι γονείς είναι ΑΓΑΝΑΚΤΙΣΜΕΝΟΙ.....πολύ περισσότερο από εμένα.

 

Και συγνώμη, αλλά θεωρώ οτι το θέμα του παιδιού μου δεν έληξε, αυτή τη βδομάδα το παιδί μου πήγε μόνο 2 μέρες, είναι άρρωστο, την επόμενη βδομάδα έχουμε συνέλευση τάξης, δεν πέρασαν και χρόνια για να παραιτηθώ.....εφόσον θα δω το διευθυντή στη συνέλευση την άλλη βδομάδα, δεν υπήρχε λόγος να πάω να τον "πιάσω" νωρίτερα........και αυτό που πρότεινε η ΕΚΑΒΗ να του πω, μου φάνηκε εύστοχο, δίκαιο και σωστό.

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι τελευταίο.......έτσι όπως εξελίχτηκε το θέμα μου, μιλάμε πια για τη βία στο δημοτικό μας.........αν ο μοναδικός "νταλκάς" μου ήταν ο γιος μου, θα εστίαζα στο παιδάκι που τον χαράκωσε και όχι στο παιδάκι που απλά τον έσπρωξε.......μη μου καταλογίζετε λοιπόν σκέψεις που δεν έκανα.

Νόμιζα πως είναι φανερό πια ότι όλο το σχολείο ασχολείται με το ένα παιδάκι που σας διηγήθηκα, που εμάς δε μας έκανε τίποτε σπουδαίο, επαναλαμβάνω για να μην παρερμηνεύομαι.

Γι αυτό και έδωσα λεπτομέρειες και νέα......όχι για να κάνω κους κους.....

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι αν μιλαμε για ενα παιδακι (ή για πεντε - δεν κολαω στον αριθμο) που ειναι γνωστο στο σχολειο οτι εχει καποιο θεμα μελιγο περισσοτεργ επιτηρισει θα βελτιωθει η κατασταση. Δηλαδη εφοσον οι δασκαλοι ξερουν οτι ο Κωστας, ο Μητσος και ο Λογκαν δημιουργουν γενικως προβλημα τους προσεχουν λιγο παραπανω.

 

Παντως La Latina μην περιμενεις ουτε απο την συνελευση των γονιων της Α ταξης να βγει τιποτα... Για αρχη δεν ξερετε ποσοι θα μαζευτηται και μετα αν δεν εχετε και την υποστηρηξη του συλλογου.

 

Απο την αλλη θελω να πω οτι πραγματικα θλιβομαι που το σχολειο δεν μπορει να προστατευσει τα παιδια και να τα μαθει και πως να βγουν στην κοινωνια. Δηλαδη αν για την παιδεια απευθυνομαστε στην παραπαιδεια (φροντηστηρια, ιδιετερα, μαθηματα με την μαμα στο σπιτι) και στο σχολειο τα παιδια δεν μαθαινουν πως να φερονται και να συμβιωνουν με τους αλλους να τα κλεισουμε να τελειωνει το πανηγυρι.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα προσπαθήσουμε, να κινητοποιήσουμε το σχολείο φίλη μου!

Στην άλλη συνέλευση ήμασταν 17/24......και έχουμε και ομάδα εθελοντών τμήματος........ θέλω να ελπίζω οτι θα βγει κάτι!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...