Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΗΡΘΕ ΑΠ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΣΕ ΜΑΥΡΑ ΧΑΛΙΑ


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 495
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Συμφωνώ με την sternchen και θέλω να προσθέσω ότι το σχολείο δεν μπορεί να υποκαταστήσει τις κοινωνικές δομές σε καμία περίπτωση. Αν δει ένα παραμελημένο παιδί, τότε ενημερώνει τις αρμόδιες υπηρεσίες, τίποτα παραπάνω. Αν υποψιαστεί βία, τότε ενημερώνει και τον εισαγγελέα. Ο δάσκαλος πρέπει να συνεργαστεί με τις αρμόδιες δομές, όταν οι γονείς δεν συνεργάζονται.

Επίσης διατηρώ τις επιφυλάξεις μου για τη σοβαρότητα κάποιων περιστατικών. Αν ακούσει κανείς τους εκπαιδευτικούς των μικρών τάξεων, ένα μεγάλο ποσοστό παιδιών της ηλικίας αυτής είναι " προβληματικά". Οι δασκάλες που διαθέτουν χρόνο και υπομονή τα αντιμετωπίζουν αυτά αποτελεσματικά. Όποιος θεωρεί ότι η διαχείριση των παιδιών είναι σαν να φτιάχνεις κέικ, είναι βέβαιο ότι θα αποτύχει. Θέλει ψυχή και ανάληψη ευθύνης. Αυτό είναι το έργο του εκπαιδευτικού, να παίρνει στην α΄δημοτικού ένα παιδάκι που πηδάει τα κάγκελα και φεύγει από το σχολείο (γεγονός το οποίο δεν μπορεί να το πει στους γονείς γιατί ξέρει ότι θα το .... ξυλοφορτώσουν) και να το παραδίδει λειτουργικό (καταλαβαίνετε ότι αναφέρομαι σε συγκεκριμένο παράδειγμα).

Γι αυτό εγώ, όταν ακούω για εκπαιδευτικούς που δεν μπορούν να ελέγξουν 7χρονα ή για ορισμό 7χρονων παιδιών ως θυτών ενδοσχολικής βίας, υποψιάζομαι .... ανικανότητα. Εμ αν ήταν όλα τα παιδιά συνεργάσιμα και από οικογένειες που ενδιαφέρονταν, θα μπορούσαμε να γίνουμε όλοι δασκάλες!

 

La Latina, δεν ξέρω αν το σχολείο στο οποίο αναφέρεσαι είναι ιδιωτικό ή δημόσιο. Από όσο έχω καταλάβει είναι ιδιωτικό. Οπότε θα σου πω τη γνώμη μου. Δεν υπάρχει τρόπος να κάνεις έναν γονιό να συνεργαστεί, πολύ περισσότερο να έρθει σε μία συνάντηση, όπου θα του κατηγορούν το παιδί του (έμμεσα ή άμεσα). Και καλά θα κάνει. Η αντιμετώπιση του σχολείου στο πρόβλημα σου είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ. Τα παιδιά μας πρέπει να κινούνται σε έναν χώρο ασφαλή και χαρούμενο. Αν ένα σχολείο δεν μπορεί να τους το εξασφαλίσει αυτό ή αν δεν κάνει προσπάθειες, τότε δεν κάνει καλά τη δουλειά του. Δεν είναι στην αρμοδιότητα κάθε γονιού αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Το σχολείο δεν μπορεί να υποκαταστήσει τις κοινωνικές δομές σε καμία περίπτωση. Αν δει ένα παραμελημένο παιδί, τότε ενημερώνει τις αρμόδιες υπηρεσίες, τίποτα παραπάνω. Αν υποψιαστεί βία, τότε ενημερώνει και τον εισαγγελέα. Ο δάσκαλος πρέπει να συνεργαστεί με τις αρμόδιες δομές, όταν οι γονείς δεν συνεργάζονται.

Επίσης διατηρώ τις επιφυλάξεις μου για τη σοβαρότητα κάποιων περιστατικών. Αν ακούσει κανείς τους εκπαιδευτικούς των μικρών τάξεων, ένα μεγάλο ποσοστό παιδιών της ηλικίας αυτής είναι " προβληματικά". Οι δασκάλες που διαθέτουν χρόνο και υπομονή τα αντιμετωπίζουν αυτά αποτελεσματικά. Όποιος θεωρεί ότι η διαχείριση των παιδιών είναι σαν να φτιάχνεις κέικ, είναι βέβαιο ότι θα αποτύχει. Θέλει ψυχή και ανάληψη ευθύνης. Αυτό είναι το έργο του εκπαιδευτικού, να παίρνει στην α΄δημοτικού ένα παιδάκι που πηδάει τα κάγκελα και φεύγει από το σχολείο (γεγονός το οποίο δεν μπορεί να το πει στους γονείς γιατί ξέρει ότι θα το .... ξυλοφορτώσουν) και να το παραδίδει λειτουργικό (καταλαβαίνετε ότι αναφέρομαι σε συγκεκριμένο παράδειγμα).

Γι αυτό εγώ, όταν ακούω για εκπαιδευτικούς που δεν μπορούν να ελέγξουν 7χρονα ή για ορισμό 7χρονων παιδιών ως θυτών ενδοσχολικής βίας, υποψιάζομαι .... ανικανότητα. Εμ αν ήταν όλα τα παιδιά συνεργάσιμα και από οικογένειες που ενδιαφέρονταν, θα μπορούσαμε να γίνουμε όλοι δασκάλες!

Μπραβο!!!! :-D

Link to comment
Share on other sites

Ο διευθυντής απ ότι καταλαβαίνω κόπτεται υπερβολικά για να "μην ταμπελοποιηθεί παιδί"..... και να "μην ακουστεί κάτι για το σχολείο μας"......σε σημείο αυτό να γίνεται ανοχή........

 

Τα παιδιά ήδη έχουν ταμπελοποιηθεί, έστω κι αν οι ταμπέλες μπήκαν στα πρωινά πηγαδάκια, και όπως πολύ σωστά ειπώθηκε πιο πάνω, οι υπεύθυνοι θα έπρεπε να λειτουργούν προληπτικά, και όχι πυροσβεστικά.....

 

Καμιά ιδέα πώς να κάνουμε τους γονείς που πρέπει να παραστούν, να έρθουν?

 

 

Πάντως πραγματικά είναι πολύ άσχημο να βάζουν ταμπέλες στα παιδάκια. Δεν μου αρέσει καθόλου αυτό. Το ένα είναι "ζωηρό", το άλλο ο "νταής", το άλλο "άλλο κεφάλαιο". Το κάθε παιδάκι είναι ξεχωριστό και ο τρόπος συμπεριφοράς του κάτι μας λέει, κάτι μας δείχνει.

 

Τους έχετε πει να έρθουν??? Τους είπατε ποιός είναι ο λόγος??? Πάντως ακόμα και αν έρθουν δεν ξέρω αν θα βγάλετε άκρη γιατί όπως ειπώθηκε και νωρίτερα, όταν θα βρεθούν ανάμεσα σε τόσους γονείς που θα κατηγορούν το παιδί τους και άρα τον τρόπο με τον οποίον εκείνοι το διαπαιδαγωγούν, τότε και εκείνοι πιθανότατα θα κρατήσουν μια αμυντική στάση και θα προσπαθήσουν να υπερσπιστούν το παιδί τους και τους εαυτούς τους!!!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή η δασκάλα μας είναι καταπληκτική, με λυπούν κάποια σχόλια που νομίζω οτι είναι και για τη δική μας....εγώ με τα μάτια μου την έχω δει πολλές φορές να μιλάει και να ξαναμιλάει με τον πατέρα......Μη γενικεύουμε λοιπόν, στο οτι δεν ενημερώνουν και δεν ειδοποιούν και νίπτουν τας χείρας τους.....Επίσης το αν έχουν ειδοποιήσει περαιτέρω και ποιούς, δεν είμαστε σε θέση να το γνωρίζουμε καν. Εμένα απλά με προέτρεψε, εφόσον ο πατέρας με το παραμικρό κάνει παρατηρήσεις, να του μιλήσω και εγώ , χωρίς να σημαίνει πως δε θα του μιλήσει και εκείνη.

 

Των αγγλικών η δασκάλα και οι επόπτες της αυλής είπαν για "άλλο κεφάλαιο" και "δεν το αγγίζουμε το θέμα" και ο διευθυντής είπε το γενικευμένο "παιδιά είναι, τι να κάνουμε"! Γιατί μπορεί εγώ να τα ανέφερα μπερδεμένα μες τη ζαλάδα μου και να σας οδήγησα σε λάθος συμπεράσματα. Η δασκάλα μας ήδη έχει βρει έναν τρόπο αντιμετώπισης που εφαρμόζει από σήμερα όπως πληροφορήθηκα. Μην τους μαυρίζουμε όλους, ειδικά ανθρώπους που δουλεύουν με ψυχή,

 

θερμή παράκληση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνώ με την sternchen και θέλω να προσθέσω ότι το σχολείο δεν μπορεί να υποκαταστήσει τις κοινωνικές δομές σε καμία περίπτωση. Αν δει ένα παραμελημένο παιδί, τότε ενημερώνει τις αρμόδιες υπηρεσίες, τίποτα παραπάνω. Αν υποψιαστεί βία, τότε ενημερώνει και τον εισαγγελέα. Ο δάσκαλος πρέπει να συνεργαστεί με τις αρμόδιες δομές, όταν οι γονείς δεν συνεργάζονται.

Επίσης διατηρώ τις επιφυλάξεις μου για τη σοβαρότητα κάποιων περιστατικών. Αν ακούσει κανείς τους εκπαιδευτικούς των μικρών τάξεων, ένα μεγάλο ποσοστό παιδιών της ηλικίας αυτής είναι " προβληματικά". Οι δασκάλες που διαθέτουν χρόνο και υπομονή τα αντιμετωπίζουν αυτά αποτελεσματικά. Όποιος θεωρεί ότι η διαχείριση των παιδιών είναι σαν να φτιάχνεις κέικ, είναι βέβαιο ότι θα αποτύχει. Θέλει ψυχή και ανάληψη ευθύνης. Αυτό είναι το έργο του εκπαιδευτικού, να παίρνει στην α΄δημοτικού ένα παιδάκι που πηδάει τα κάγκελα και φεύγει από το σχολείο (γεγονός το οποίο δεν μπορεί να το πει στους γονείς γιατί ξέρει ότι θα το .... ξυλοφορτώσουν) και να το παραδίδει λειτουργικό (καταλαβαίνετε ότι αναφέρομαι σε συγκεκριμένο παράδειγμα).

Γι αυτό εγώ, όταν ακούω για εκπαιδευτικούς που δεν μπορούν να ελέγξουν 7χρονα ή για ορισμό 7χρονων παιδιών ως θυτών ενδοσχολικής βίας, υποψιάζομαι .... ανικανότητα. Εμ αν ήταν όλα τα παιδιά συνεργάσιμα και από οικογένειες που ενδιαφέρονταν, θα μπορούσαμε να γίνουμε όλοι δασκάλες!

 

La Latina, δεν ξέρω αν το σχολείο στο οποίο αναφέρεσαι είναι ιδιωτικό ή δημόσιο. Από όσο έχω καταλάβει είναι ιδιωτικό. Οπότε θα σου πω τη γνώμη μου. Δεν υπάρχει τρόπος να κάνεις έναν γονιό να συνεργαστεί, πολύ περισσότερο να έρθει σε μία συνάντηση, όπου θα του κατηγορούν το παιδί του (έμμεσα ή άμεσα). Και καλά θα κάνει. Η αντιμετώπιση του σχολείου στο πρόβλημα σου είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ. Τα παιδιά μας πρέπει να κινούνται σε έναν χώρο ασφαλή και χαρούμενο. Αν ένα σχολείο δεν μπορεί να τους το εξασφαλίσει αυτό ή αν δεν κάνει προσπάθειες, τότε δεν κάνει καλά τη δουλειά του. Δεν είναι στην αρμοδιότητα κάθε γονιού αυτό.

 

 

Γενικά συμφωνώ με αυτά που αναφέρεις. Το σχολείο δεν έχει χειριστεί καθόλου καλά την κατάσταση. Είναι για μένα απαράδεκτο να ζητά ουσιαστικά από τους γονείς να λύσουν τέτοιους είδους θέματα μεταξύ τους. Το σχολείο είναι δημόσιο. Το έχει αναφέρει η θεματοθέτρια νωρίτερα.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά συμφωνώ με αυτά που αναφέρεις. Το σχολείο δεν έχει χειριστεί καθόλου καλά την κατάσταση. Είναι για μένα απαράδεκτο να ζητά ουσιαστικά από τους γονείς να λύσουν τέτοιους είδους θέματα μεταξύ τους. Το σχολείο είναι δημόσιο. Το έχει αναφέρει η θεματοθέτρια νωρίτερα.

 

:shock:ε, τότε για ποια καλή φήμη του κόπτεται ο διευθυντής. Θέλει να δει και σπασμένο κεφάλι για να αντιμετωπίσει το θέμα;

Link to comment
Share on other sites

:shock:ε, τότε για ποια καλή φήμη του κόπτεται ο διευθυντής. Θέλει να δει και σπασμένο κεφάλι για να αντιμετωπίσει το θέμα;

 

Δημόσιο είναι, αλλά δεν παύει να έχει μια εικόνα στην περιοχή.......

Link to comment
Share on other sites

Επειδή η δασκάλα μας είναι καταπληκτική, με λυπούν κάποια σχόλια που νομίζω οτι είναι και για τη δική μας....εγώ με τα μάτια μου την έχω δει πολλές φορές να μιλάει και να ξαναμιλάει με τον πατέρα......Μη γενικεύουμε λοιπόν, στο οτι δεν ενημερώνουν και δεν ειδοποιούν και νίπτουν τας χείρας τους.....Επίσης το αν έχουν ειδοποιήσει περαιτέρω και ποιούς, δεν είμαστε σε θέση να το γνωρίζουμε καν. Εμένα απλά με προέτρεψε, εφόσον ο πατέρας με το παραμικρό κάνει παρατηρήσεις, να του μιλήσω και εγώ , χωρίς να σημαίνει πως δε θα του μιλήσει και εκείνη.

 

Των αγγλικών η δασκάλα είπε για "άλλο κεφάλαιο" και "δεν το αγγίζουμε το θέμα" και ο διευθυντής είπε το γενικευμένο "παιδιά είναι, τι να κάνουμε"! Γιατί μπορεί εγώ να τα αν΄φερε μπερδεμένα μες τη ζαλάδα μου και να σας οδήγησα σε λάθος συμπεράσματα. Η δασκάλα μας ήδη έχει βρει έναν τρόπο αντιμετώπισης που εφαρμόζει από σήμερα όπως πληροφορήθηκα. Μην τους μαυρίζουμε όλους, ειδικά ανθρώπους που δουλεύουν με ψυχή,

 

θερμή παράκληση.

 

 

Δεν ακυρώνουμε καμία δασκάλα, απλά γράφουμε ή τουλάχιστον εγώ προσωπικά έκρινα το πως αντιμετωπίζει το σχολείο τέτοια περιστατικά. Αυτό μπορεί να σημαίνει το εξής : Η δασκάλα π.χ. έχει όλη την καλή διάθεση να αντιμετωπίσει το θέμα και κάνει ό,τι περνάει από το χέρι της, αλλά δε βρίσκει στήριξη από τη διεύθυνση του σχολείου. Τότε σου λέει θα ξαναμιλήσω εγώ, αλλά μίλα και εσύ. Δεν ξέρω αν είναι έτσι τα πράγματα, μην το πάρεις τοις μετρητοίς, απλά ένα παράδειγμα έδωσα για να καταλάβεις τι εννοώ όταν λέω ότι για μένα δεν είναι σωστή η αντιμετώπιση του σχολείου.

Link to comment
Share on other sites

:shock:ε, τότε για ποια καλή φήμη του κόπτεται ο διευθυντής. Θέλει να δει και σπασμένο κεφάλι για να αντιμετωπίσει το θέμα;

 

 

Δεν ξέρω ακριβώς τι θέλει ο διευθυντής και δεν έχω καταλάβει πως ακριβώς αντιμετωπίζει τα θέματα. Εγώ καταλαβαίνω ότι κάποιοι δάσκαλοι παλεύουν μόνοι τους και ο διευθυντής κουκουλώνει. Σε γενικές γραμμές αυτό κατάλαβα. Όμως αυτό δε λύνει τα προβλήματα. Ίσως δε θέλει να ακούγεται ότι στο σχολείο του γίνονται διάφορα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ακυρώνουμε καμία δασκάλα, απλά γράφουμε ή τουλάχιστον εγώ προσωπικά έκρινα το πως αντιμετωπίζει το σχολείο τέτοια περιστατικά. Αυτό μπορεί να σημαίνει το εξής : Η δασκάλα π.χ. έχει όλη την καλή διάθεση να αντιμετωπίσει το θέμα και κάνει ό,τι περνάει από το χέρι της, αλλά δε βρίσκει στήριξη από τη διεύθυνση του σχολείου. Τότε σου λέει θα ξαναμιλήσω εγώ, αλλά μίλα και εσύ. Δεν ξέρω αν είναι έτσι τα πράγματα, μην το πάρεις τοις μετρητοίς, απλά ένα παράδειγμα έδωσα για να καταλάβεις τι εννοώ όταν λέω ότι για μένα δεν είναι σωστή η αντιμετώπιση του σχολείου.

 

 

 

Κατάλαβα τί εννοείς, απλά κι εγώ απ τη μεριά μου οφείλω ηθικά να προστατέψω έναν άνθρωπο που είναι τόσο καταπληκτικός που μας κάνει να βουρκώνουμε κάθε τόσο, με καταλαβαίνετε πιστεύω.....

Όλες οι ελπίδες μου είναι στο αποψινό συμβούλιο......

Link to comment
Share on other sites

'Καταπληκτική" είναι η δασκάλα που σου είπε ότι φταίει το παιδί σου που δεν ζήτησε ευγενικά τη γόμα και δικαιολόγησε με αυτό την επίθεση με το μολύβι:shock:; Εγώ αποφεύγω τους ακραίους χαρακτηρισμού και τους καλούς και τους κακούς, οπότε δεν θα κατηγορούσα κάποια που δεν γνωρίζω. Η διαχείριση του ζητήματος αυτού πάντως κάθε άλλο παρά καταπληκτική ήταν. Δηλαδή συμφωνούμε ότι φταίει το παιδάκι που επιτέθηκε, άντε η μάνα του και ο πατέρας του, και η δασκάλα που μετά από πέντε μήνες σχολείο δεν το έχει μάθει να μην επιτίθεται με φονικό όπλο, και δεν προσπαθεί καν να το μάθει, παραμένει καταπληκτική; Εγώ έχω αντίθετη άποψη, αλλά εσύ φυσικά που την γνωρίζεις προσωπικά, ξέρεις καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

'Καταπληκτική" είναι η δασκάλα που σου είπε ότι φταίει το παιδί σου που δεν ζήτησε ευγενικά τη γόμα και δικαιολόγησε με αυτό την επίθεση με το μολύβι:shock:; Εγώ αποφεύγω τους ακραίους χαρακτηρισμού και τους καλούς και τους κακούς, οπότε δεν θα κατηγορούσα κάποια που δεν γνωρίζω. Η διαχείριση του ζητήματος αυτού πάντως κάθε άλλο παρά καταπληκτική ήταν. Δηλαδή συμφωνούμε ότι φταίει το παιδάκι που επιτέθηκε, άντε η μάνα του και ο πατέρας του, και η δασκάλα που μετά από πέντε μήνες σχολείο δεν το έχει μάθει να μην επιτίθεται με φονικό όπλο, και δεν προσπαθεί καν να το μάθει, παραμένει καταπληκτική; Εγώ έχω αντίθετη άποψη, αλλά εσύ φυσικά που την γνωρίζεις προσωπικά, ξέρεις καλύτερα.

 

 

ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΗ!!!!!!!!

Δεν κατάλαβες καλά τα γεγονότα!

Η δασκάλα που έκανε όλα όσα λες είναι μια καινούρια αγγλικός που έκανε όλες κι όλες 7 ώρες με τα παιδιά......εκείνη είναι που το διαχειρίστηκε λάθος.

 

ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ είναι η βασική μας δασκάλα, γι αυτήν μίλησα τώρα......που είναι ένας υπέροχος άνθρωπος, με 25 και βάλε χρόνια προϋπηρεσίας, που έχει κάνει τα παιδιά να λατρεύουν το σχολείο και να πηγαίνουν τρέχοντας κάθε πρωί μες τη χαρά......ότι και να πω είναι λίγο, ειλικρινά, είναι συγκινητικό το πόσο αγαπάει τα παιδιά....και σα δασκάλα, δεν την πιάνει κανείς!

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα τί εννοείς, απλά κι εγώ απ τη μεριά μου οφείλω ηθικά να προστατέψω έναν άνθρωπο που είναι τόσο καταπληκτικός που μας κάνει να βουρκώνουμε κάθε τόσο, με καταλαβαίνετε πιστεύω.....

Όλες οι ελπίδες μου είναι στο αποψινό συμβούλιο......

 

 

Έκανα απλά τη διευκρίνηση γιατί καμιά φορά ο γραπτός λόγος παρερμηνεύεται. Είμαι και εγώ εκπαιδευτικός και μάλιστα ειδικότητας και ξέρω πως ο δάσκαλος μπορεί να κάνει πολλά πράγματα αν θέλει. Όμως σε αρκετά σοβαρά ζητήματα αν δεν υπάρχει και η συνεργασία και κυρίως η βούληση από τον διευθυντή ώστε να αυτά να λύνονται προς όφελος των παιδιών είναι πρόβλημα. Φυσικά η δασκάλα θα είναι η πρώτη που θα έρθει σε επαφή με τους γονείς ενός παιδιού που η συμπεριφορά του παρουσιάζει κάποιο θέμα. Φυσικά η δασκάλα είναι αυτή που θα προσπαθήσει με όλες τις παιδαγωγικές μεθόδους να προσφέρει τη μέγιστη δυνατή βοήθεια στο παιδί, όμως αν δεν υπάρχει καμία βελτίωση τότε πρέπει και ο διευθυντής να λάβει τα μέτρα του και να μιλήσει με τους γονείς. Όπως και να το κάνουμε έχει άλλο κύρος και δίνει στα πράγματα μια άλλη διάσταση απ'την δασκάλα που μόνη της κυνηγάει έναν μπαμπά στο σχόλασμα 2 με 3 φορές την εβδομάδα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΗ!!!!!!!!

Δεν κατάλαβες καλά τα γεγονότα!

Η δασκάλα που έκανε όλα όσα λες είναι μια καινούρια αγγλικός που έκανε όλες κι όλες 7 ώρες με τα παιδιά......εκείνη είναι που το διαχειρίστηκε λάθος.

 

ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ είναι η βασική μας δασκάλα, γι αυτήν μίλησα τώρα......που είναι ένας υπέροχος άνθρωπος, με 25 και βάλε χρόνια προϋπηρεσίας, που έχει κάνει τα παιδιά να λατρεύουν το σχολείο και να πηγαίνουν τρέχοντας κάθε πρωί μες τη χαρά......ότι και να πω είναι λίγο, ειλικρινά, είναι συγκινητικό το πόσο αγαπάει τα παιδιά....και σα δασκάλα, δεν την πιάνει κανείς!

 

Έτσι δικαιολογείται το καταπληκτική. Έλεγα κι εγώ, μήπως το έχουμε χάσει τελείως; Sorry, σε κάθε περίπτωση, το συνηθίζω να πετάγομαι χωρίς να ξέρω όλο το στόρυ:oops:.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα απλά τη διευκρίνηση γιατί καμιά φορά ο γραπτός λόγος παρερμηνεύεται. Είμαι και εγώ εκπαιδευτικός και μάλιστα ειδικότητας και ξέρω πως ο δάσκαλος μπορεί να κάνει πολλά πράγματα αν θέλει. Όμως σε αρκετά σοβαρά ζητήματα αν δεν υπάρχει και η συνεργασία και κυρίως η βούληση από τον διευθυντή ώστε να αυτά να λύνονται προς όφελος των παιδιών είναι πρόβλημα. Φυσικά η δασκάλα θα είναι η πρώτη που θα έρθει σε επαφή με τους γονείς ενός παιδιού που η συμπεριφορά του παρουσιάζει κάποιο θέμα. Φυσικά η δασκάλα είναι αυτή που θα προσπαθήσει με όλες τις παιδαγωγικές μεθόδους να προσφέρει τη μέγιστη δυνατή βοήθεια στο παιδί, όμως αν δεν υπάρχει καμία βελτίωση τότε πρέπει και ο διευθυντής να λάβει τα μέτρα του και να μιλήσει με τους γονείς. Όπως και να το κάνουμε έχει άλλο κύρος και δίνει στα πράγματα μια άλλη διάσταση απ'την δασκάλα που μόνη της κυνηγάει έναν μπαμπά στο σχόλασμα 2 με 3 φορές την εβδομάδα.

 

συμφωνώ σε όλα!

Link to comment
Share on other sites

Έτσι δικαιολογείται το καταπληκτική. Έλεγα κι εγώ, μήπως το έχουμε χάσει τελείως; Sorry, σε κάθε περίπτωση, το συνηθίζω να πετάγομαι χωρίς να ξέρω όλο το στόρυ:oops:.

 

Όχι, εντάξει, είμαι large, δεν την έπιασα καν, τη δικαιολόγησα και επειδή έχει πρόβλημα με τα παιδιά που δεν τη θέλουν (για την αγγλικό μιλάμε πάντα), δε θα το τραβήξω παραπέρα, αλλά να την πω και καταπληκτική.......

 

δεν βρίσκω και κανένα εμοτικόν να του πέφτουν τα μαλλιά.....χαχα

 

δεν πειράζει κοπέλα μου οι σελίδες γεμίζουν γρήγορα και ο χρόνος είναι λίγος......

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σου λέω ότι ξέρω 5 πράγματα για το πώς μπορώ να αντιμετωπίσω μια κατάσταση παιδαγωγικά.

Τα εφαρμόζω και δεν πιάνουν για τον α ή β λόγο. Κάνω και παραλλαγές και συνεχίζουν να μην πιάνουν. Φωνάζω και έναν ψυχολόγο μέσα στην τάξη και μιλάει στα παιδιά, κάνει και 2-3 βιωματικά και συνεχίζει να υπάρχει θέμα.

 

Από εκεί και πέρα τι κάνει κάποιος; Αυτό θέλω να μου πει το υπουργείο. Τα πρώτα βήματα τα θεωρώ δεδομένα ότι γίνονται πριν κάποιος αποτανθεί στους ανωτέρους του.

.

Εσύ τα θεωρείς δεδομένα, αλλά το θέμα είναι αν γίνονται ή όχι συστηματικά σε όλο το σχολείο, προφανώς στο σχολείο της θεματοθέτριας δεν υπάρχει αυτή η συνολική αντιμετώπιση, από τι λεει η βασική δασκάλα ασχολείτε, αλλά οι επόπτες, αγγλικός, δ/ντης αντιμετωπίζουν διαφορετικά το θέμα.

Είναι απαραίτητο το σχολείο το ίδιο να έχει μια πολιτίκή κατά της βιας και την εφαρμόζει συνολικά.

 

Όσο για το σύμβουλο που σου τα είπε αυτά...... Η ευθύνη του δασκάλου περιορίζεται στο ότι οφείλει στην εφημερία του να είναι στην αυλή, οφείλει να είναι μέσα στην τάξη την ώρα του μαθήματος και να προλάβει ό,τι μπορέσει να προλάβει. Εάν δεν τα κάνει αυτά ή αν αποδειχτεί ότι δεν τα έκανε, τότε σαφώς και έχει βαρύτατες ευθύνες.

Ευθύνες επίσης έχει αν γνωρίζει ότι ένα παιδί υφίσταται κακοποίηση και δεν ειδοποιεί τον εισαγγελέα (αναφέρεται στο νόμο για την οικογενειακή βία). Δεν μπορεί να αποτανθεί στην πρόνοια γιατί π.χ. ένας γονιός δεν έρχεται στις ενημερώσεις ή γιατί το παιδί του έχει κακή/μη επιτρεπτή συμπεριφορά.

Αν ο σύμβουλος που σου τα είπε αυτά έχει άλλη γνώμη, παρακαλώ να σου πει για να μας παραθέσεις τη σχετική νομοθεσία που καθιστά τον εκπαιδευτικό υπέυθυνο.

 

Αν εχω ευκαιρία ξανά θα ρωτήσω. Μου είπε συγκεκριμένα ότι οι δάσκαλοι που βλέπουν ένα παιδί να παραφέρεται συχνά έχουν ευθύνη να καλέσουν τους γονείς για συζήτηση. Και ναι μου ανέφερε την πρόνοια, γιατί η μή ανταπόκριση στο σχολείο είναι ένδειξη παραμέλησης.

 

Συγνώμη αλλά για την περίπτωση που ανάφερες, όταν σας απάντησε το υπουργείο να το αντιμετωπίσετε παιδαγωγικά από τι λες οι παρεμβάσεις βοήθησαν, δεν ελυσαν το πρόβλημα 100% αλλά βελτίωσαν την κατάσταση.

Ε λοιπόν αυτό είναι ήδη πολύ καλύτερο από το ``δεν κάνω τίποτα - είναι άλλο κεφάλαιο`` το οποίο διαιωνίζει την κατάσταση ή την κάνει χειρότερη.

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Αν εχω ευκαιρία ξανά θα ρωτήσω. Μου είπε συγκεκριμένα ότι οι δάσκαλοι που βλέπουν ένα παιδί να παραφέρεται συχνά έχουν ευθύνη να καλέσουν τους γονείς για συζήτηση. Και ναι μου ανέφερε την πρόνοια, γιατί η μή ανταπόκριση στο σχολείο είναι ένδειξη παραμέλησης.

 

Συγνώμη αλλά για την περίπτωση που ανάφερες, όταν σας απάντησε το υπουργείο να το αντιμετωπίσετε παιδαγωγικά από τι λες οι παρεμβάσεις βοήθησαν, δεν ελυσαν το πρόβλημα 100% αλλά βελτίωσαν την κατάσταση.

Ε λοιπόν αυτό είναι ήδη πολύ καλύτερο από το ``δεν κάνω τίποτα - είναι άλλο κεφάλαιο`` το οποίο διαιωνίζει την κατάσταση ή την κάνει χειρότερη.

 

Ευθύνη έχουν οι δάσκαλοι να καλέσουν τους γονείς για συζήτηση. Δεν μπορούν να του ςπιέσουν/αναγκάσουν να παρευρεθούν σε μια συζήτηση. Εκεί είναι η διαφορά! Εκεί ο δάσκαλος δεν μπορεί να κάνει τίποτα!!!!

Η μη ανταπόκριση στο σχολείο δεν είναι παραμέληση σε καμία περίπτωση. Παραμέληση είναι να στέλνεται το παιδί στο σχολείο σε κακά χάλια (όχι απαραίτητα δαρμένο), βρώμικο, χωρίς φαγητό, χωρίς βιβλία.... Παραμέληση επίσης είναι να μην πάει το παιδί στο σχολείο.

 

Σε καμία περίπτωση δεν είναι να μην πηγαίνουν οι γονείς σε συναντήσεις. Μπορεί να υπάρχουν 1002 λόγοι που να μην τους επιτρέπουν να πάνε. Δεν μπορεί να το ξέρει κανένας και δεν μπορεί να το αποδείξει κανένας.

 

Όσο για το συγκεκριμένο πρόβλημα που ανέφερα....δεν είπα πουθενά ότι έχει αλλάξει η κατάσταση! Είπα τι προσπαθήσαμε να κάνουμε, πώς προσεγγίσαμε το θέμα, τι μέτρα λάβαμε ως ΚΕΔΔΥ για να βοηθήσουμε το σχολείο και τα παιδιά. Δυστυχώς η κατάσταση δεν έχει αλλάξει με το συγκεκριμένο παιδί που προκαλούσε πρόβλημα. Αποτέλεσμα; Είναι συνέχεια σχεδόν μέσα στο γραφείο του διευθυντή, γιατί έτσι κατάφεραν να το ελέγξουν λίγο, αλλά σε καμία περίπτωση αυτό δεν είναι λύση και ακόμα περισσότερο δεν είναι παιδαγωγική λύση.

Για το συγκεκριμένο σχολείο της θεματοθέτριας, κανένας, εκτός του ίδιου του σχολείου, δεν μπορεί να ξέρει τι έχει γίνει ή τι συμβαίνει στην οικογένεια και είναι "άλλο κεφάλαιο".

Μήπως το παιδί έχει κάποια διαταραχή; Γιατί και τέτοια περίπτωση είχαμε, με παιδί σε νηπιαγωγείο που είχε μια νευρολογική διαταραχή, με αποτέλεσμα να είναι "ατσούμπαλο" και η "ατσουμπαλιά" του να μεταφέρεται από τα παιδιά στους γονείς ως επιθετικότητα (π.χ. πήγαινε να πιάσει ένα παιδί και έπεφτε επάνω του, πήγαινε να καθίσει δίπλα σε κάποιο και το εκτόπιζε, τρέχοντας στο διάλειμμα δεν μπορούσε να σταματήσει εύκολα και έπεφτε πάνω στα άλλα παιδιά....). Και οι έρμοι οι γονείς ήταν μόνιμα σαν κηνυγημένοι. Δεν μιλούσαν σε κανέναν άλλο, δεν πήγαιναν σε συνελέυσεις γιατί ήξεραν ότι θα γίνουν δέκτες παραπόνων άμεσα.

 

Γενικά είναι πολύ εύκολο να μιλάμε από έξω, από όποια θέση και αν είμαστε. Και φυσικά το σχολείο δεν μπορεί να ενημερώσει όλους για το τι πρόβλημα αντιμετωπίζει κάθε παιδί (προσωπικά δεδομένα).

Link to comment
Share on other sites

Άνθρακες ο θησαυρός κορίτσια.......η συνάντηση τελικά σήμερα ήταν του συλλόγου γονέων και όχι μόνο της πρώτης....απ την πρώτη πήγαμε μόνο 2 μαμάδες, μια απ το κάθε τμήμα.....

Ανέφερα στον πρόεδρο οτι έχουμε πρόβλημα στην αυλή, και μόλις είπα "στην πρώτη τάξη" με ελαφρά πήγε σε άλλο τραπέζι και με έγραψε κανονικά. Ο πόνος τους ήτανε πώς θα μαζέψουνε τα υπόλοιπα δεκάευρα της συνδρομής που τους χρωστάνε γονείς, και να μας πείσουν να πείσουμε κι άλλους να δίνουν λεφτά γιατί θα κάνουν δεντροφύτευση και έκθεση βιβλίου......είμαι πλήρως απογοητευμένη......θα περιμένω το συμβούλιο της πρώτης....

Και φυσικά με περιγελάσανε και 2-3 μαμάδες του τύπου "αν είχανε αγγίξει το δικό μου το παιδί θα γινότανε χαμός, στο ίδιο το παιδί που τόλμησε, όχι να προσπαθώ να το λύσω αρμονικά και με δασκάλους και διευθυντές......."

 

Μάλλον δεν υπερασπίστηκα καν το παιδάκι μου. Συγνώμη, δεν είμαι σε θέση να γράψω άλλο είμαι ένα κουρέλι.

Link to comment
Share on other sites

emmaki ειπες οτι περιοριστηκε το θεμα αλλα δεν εληξε, ετσι καταλαβα υπηρχε καποια βελτιωση.

Ναιτο σχολειο δεν μπορει να μοιραζει τα προσωπικα δεδομένα αλλά οφείλει να έχει κανόνες ίδιους για όλους και όταν δεν εφαρμοζονται να δίνει εξήγηση καταρχην στα ίδια τα παιδιά, πχ αν ενα παιδί είναι ατσούμπαλο τότε καλό είναι κάποιος να εξηγησει στα υπίλοιπα παιδιά ότι δεν τα χτυπάει επίτηδες.

la latina μην τα βαζεις κάτω τοσο ευκολα. Εχεις πολλά χρόνια μπροστά σου. Εσυ μόνο μπορεις να κρίνεις τι είναι σωστό , ακουσες μια κουβεντα απο τις άλλες μαμάδες και αμέσως αρχιζεις νατα βάζεις με τονεαυτό σου; Η καλύτερηπροστασία που μπορεις να προσφέρεις στο παίδι σου είναι να του μάθεις να προστεύει τον εαυτό του. Το να καθαρίζεις για πάρτυ τουείναι κάτι που δεν μπορείς να κάνεις συνέχεια. Για μένα το να προσπαθεις και να απαιτεις ενα καλύτερο περιβάλλον και αντιμετωπιση σωστη από το σχολείο είναι μια φυσιολογική αντίδραση.

Link to comment
Share on other sites

Άνθρακες ο θησαυρός κορίτσια.......η συνάντηση τελικά σήμερα ήταν του συλλόγου γονέων και όχι μόνο της πρώτης....απ την πρώτη πήγαμε μόνο 2 μαμάδες, μια απ το κάθε τμήμα.....

Ανέφερα στον πρόεδρο οτι έχουμε πρόβλημα στην αυλή, και μόλις είπα "στην πρώτη τάξη" με ελαφρά πήγε σε άλλο τραπέζι και με έγραψε κανονικά. Ο πόνος τους ήτανε πώς θα μαζέψουνε τα υπόλοιπα δεκάευρα της συνδρομής που τους χρωστάνε γονείς, και να μας πείσουν να πείσουμε κι άλλους να δίνουν λεφτά γιατί θα κάνουν δεντροφύτευση και έκθεση βιβλίου......είμαι πλήρως απογοητευμένη......θα περιμένω το συμβούλιο της πρώτης....

Και φυσικά με περιγελάσανε και 2-3 μαμάδες του τύπου "αν είχανε αγγίξει το δικό μου το παιδί θα γινότανε χαμός, στο ίδιο το παιδί που τόλμησε, όχι να προσπαθώ να το λύσω αρμονικά και με δασκάλους και διευθυντές......."

 

Μάλλον δεν υπερασπίστηκα καν το παιδάκι μου. Συγνώμη, δεν είμαι σε θέση να γράψω άλλο είμαι ένα κουρέλι.

 

 

Αχ κοπέλα μου μπήκα να δω τα νέα σου αν και ήμουν σχεδόν σίγουρη πως δεν θα είχε κάποιο αποτέλεσμα ουσίας. Να μην ακούς τι λένε οι άλλοι γονείς. Τι θα πει χαμός δηλαδή??? Τι θα κάνανε??? Εγώ πιστεύω πως έπραξες σωστά και να ξέρεις ότι με τις πράξεις σου διδάσκεις και το παιδί σου. Δηλαδή αν έκανες χαμό τι ακριβώς θα δίδασκες στο παιδί σου και τι ακριβώς αποτέλεσμα θα είχε αυτός ο χαμός??? Να σου πω εγώ τι αποτέλεσμα θα είχε. Μια υστερική μαμά (έτσι θα σε έλεγαν) που φέρνει το σχολείο πάνω κάτω για ένα ατύχημα. Αποτέλεσμα μηδέν.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εγω τα ειχα φτιαξει πολυ ωραια στο μυαλο μου για να σας γραψω μεχρι το μεσημερι (που εμαθα τι εγινε χτες στο σχολειο μας)

Καταρχην ηθελα να πω οτι τα παραδειγματα που εδωσα δεν ηταν για να πω οτι αυτα γινονται και αλλου (αυτο θα το πω παρακατω) αλλα για να πω οτι ακομη και περισσοτεροι επιτηριτες να υπαρχουν μπορει κατι να γινει.

Τωρα σχετικα με την πισω αυλη μην μου πειτε οτι το σχολειο δεν μπορει να απαγορεψει στα παιδια να πανε. Ελεος πια. Για παιδια μιλαμε! Δεν ειναι μονο οτι τα μεγαλα θα πειραξουν τα μικρα. Δηλαδη αν τα παιδια της εκτης αλληλοσπρωχτουν και ανοιξει ενα κεφαλι στην πισω αυλη (που δεν τα βλεπει κανενας?) τι θα γινει??

 

Λοιπον La Latina εισουν ψυχραιμη και καλα το χειριστικες. Και αν καταλαβα καλα το σημαδι φευγει οποτε ευχομαι να μην μεινει ουτε η αναμνηση του γεγονοτος. Ομως πραγματικα κοριτσια νομιζεται οτι θα μπορουσαμε με ψυχραιμια να αντιμετωπισουμε οποιονδηποτε τραυματισμο??? Διαβαστε αν εχετε ορεξη την παρακατω ιστορια.

Σημερα ειδα τον Μπαρτοζ (συμμαθητη του γιου μου) να εχει μια βαθεια πληγη στο μαγουλο. Η πρωτη μου ιδεα ηταν οτι ακουμπησε σε αναμενο σιδερο. Δεν ειχε μονο κοκκινιλα απο το καψιμο αλλα και φουσκαλες, ή οτι ηταν σε αυτοκινητιστικο ατυχημα και κοπηκε απο κρυσταλλο. Αφησα τον μικρο στο προνηπιο και φευγοντας ξαναπερασα απο την 1η οπου ειδα το Διεθυντη, τη δασκαλα και τον μπαμπα του Φαμπιο (αγαπημενου φιλου των γιων μου) να συζητανε. Το μεσημερι λοιπον που πηγα να τους παρω για το ελληνικο σχολειο ρωτησα τον Κ.

-Τι εγινε ο Φαμπιο? Δεν ηταν σημερα?

-Ηταν αλλα δεν θα ερθει αυριο?

-Γιατι?

-Γιατι ειπε στον Λογκαν να χτυπησει τον Μπαρτοζ (αυτον που ειχα δει με την πληγη το πρωι)

-Τι λες Κ? Εκανε κατι Μπαρτοζ στον Φαμπιο?

-Οχι, ετσι (μετα μου ειπε οτι μαλλον η φασαρια εγινε στις τουαλλετες και δεν ηταν μπροστα)

-Και με τι τον χτυπησε, ο Λογκαν? Τον ειδες τον Μπαρτοζ? Πρεπει να ποναει πολυ..

-Τον εγδαρε με τα νυχια του (!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!)

-Μα τι λες τωρα??? Θελω να μου υποσχεθεις οτι ποτε δεν θα χτυπησεις κανεναν, ουτε αν στο ζητησει φιλος σου. Ουτε αν στο ζητησει ο αδελφος σου. Θα πασς στην κυρια και θα το πεις...

-Ναι αλλα μαθαμε κατι?

-Τι (νομιζα οτι θα αλλαζε την συζητηση)

-Οτι δεν πρεπει να χτυπαμε τους αλλους γιατι δεν θα παμε την επομενη στο σχολειο (ντοινγκ....)

Δεν θελω.. Δεν θελω να βρεθω στην θεση καμιας απο τις μαμαδες

φοβαμαι οτι αν δω το παιδι μου οπως ειδα τον Μαπρτοζ σημερα θα τους ξεσκισω, και τα παιδια και τους γονεις τους..

Link to comment
Share on other sites

Άνθρακες ο θησαυρός κορίτσια.......η συνάντηση τελικά σήμερα ήταν του συλλόγου γονέων και όχι μόνο της πρώτης....απ την πρώτη πήγαμε μόνο 2 μαμάδες, μια απ το κάθε τμήμα.....

Ανέφερα στον πρόεδρο οτι έχουμε πρόβλημα στην αυλή, και μόλις είπα "στην πρώτη τάξη" με ελαφρά πήγε σε άλλο τραπέζι και με έγραψε κανονικά. Ο πόνος τους ήτανε πώς θα μαζέψουνε τα υπόλοιπα δεκάευρα της συνδρομής που τους χρωστάνε γονείς, και να μας πείσουν να πείσουμε κι άλλους να δίνουν λεφτά γιατί θα κάνουν δεντροφύτευση και έκθεση βιβλίου......είμαι πλήρως απογοητευμένη......θα περιμένω το συμβούλιο της πρώτης....

Και φυσικά με περιγελάσανε και 2-3 μαμάδες του τύπου "αν είχανε αγγίξει το δικό μου το παιδί θα γινότανε χαμός, στο ίδιο το παιδί που τόλμησε, όχι να προσπαθώ να το λύσω αρμονικά και με δασκάλους και διευθυντές......."

 

Μάλλον δεν υπερασπίστηκα καν το παιδάκι μου. Συγνώμη, δεν είμαι σε θέση να γράψω άλλο είμαι ένα κουρέλι.

 

Μην το ξανασκεφτείς αυτό. Είσαι υπέροχη. Ξεκουράσου και ηρέμησε, ήταν δύσκολες μέρες. Ελπίζω να έχει συνέλθει και ο μικρός.

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...