Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΗΡΘΕ ΑΠ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΣΕ ΜΑΥΡΑ ΧΑΛΙΑ


Recommended Posts

Βρε κορίτσια με όλο το θάρρος και χωρίς να θέλω να κρίνω, ούτε να παρεξηγηθώ, μήπως υπάρχει μια δόση υπερβολής σε όλη αυτή την συζήτηση? διαβάζω για ενδοσχολικη βία, θύτη κλπ. Σαφώς και είναι σοβαρός ο κάθε τραυματισμός, αλλά ξέρετε πως είναι τα παιδιά σε αυτή την ηλικία, ειδικά τα αγόρια. Είναι λίγο πιο άγαρμπα και λίγο πιο βίαια. Συμφωνώ αν είναι κάτι που γίνεται συχνά θα πρέπει να δοθεί ιδιαίτερη προσοχή, αλλά να μη φτάσουμε σε σημείο απομόνωσης, περιθωριοποίησης και υπερβολής... Ούτε να έχουμε την απαίτηση από την δασκάλα να προλάβει τέτοια περιστατικά, αλλά να μάθει στα παιδιά μας πως να συμπεριφέρονται όμορφα. Και πάλι όμως δεν σημαίνει ότι όλα τα παιδιά θα υπακούσουν. Πάντα θα υπάρχει κάποιο πιο ζωηρό, κάποιο πιο ανυπακουο.... Αν θέλετε την άποψη μου προτιμώ κάποια στιγμή να χτυπήσουν το παιδί μου, στα πλαίσια του μη επικίνδυνου, παρά αυτό που βιώνει τώρα και είναι μια μορφή λεκτικής, ψυχολογικής βίας, που δύσκολα ανακαλύπτεται σε τόσο μικρές ηλικίες και πιστέψτε με μπορεί να προκαλέσει πληγές, που δεν περνάνε, όσο ένα σημάδι στο μάγουλο. Αυτά τα παιδιά να φοβάστε και αυτά τα περιστατικά να αντιμετωπίζουμε....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 495
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Βρε κορίτσια με όλο το θάρρος και χωρίς να θέλω να κρίνω, ούτε να παρεξηγηθώ, μήπως υπάρχει μια δόση υπερβολής σε όλη αυτή την συζήτηση? διαβάζω για ενδοσχολικη βία, θύτη κλπ. Σαφώς και είναι σοβαρός ο κάθε τραυματισμός, αλλά ξέρετε πως είναι τα παιδιά σε αυτή την ηλικία, ειδικά τα αγόρια. Είναι λίγο πιο άγαρμπα και λίγο πιο βίαια. Συμφωνώ αν είναι κάτι που γίνεται συχνά θα πρέπει να δοθεί ιδιαίτερη προσοχή, αλλά να μη φτάσουμε σε σημείο απομόνωσης, περιθωριοποίησης και υπερβολής... Ούτε να έχουμε την απαίτηση από την δασκάλα να προλάβει τέτοια περιστατικά, αλλά να μάθει στα παιδιά μας πως να συμπεριφέρονται όμορφα. Και πάλι όμως δεν σημαίνει ότι όλα τα παιδιά θα υπακούσουν. Πάντα θα υπάρχει κάποιο πιο ζωηρό, κάποιο πιο ανυπακουο.... Αν θέλετε την άποψη μου προτιμώ κάποια στιγμή να χτυπήσουν το παιδί μου, στα πλαίσια του μη επικίνδυνου, παρά αυτό που βιώνει τώρα και είναι μια μορφή λεκτικής, ψυχολογικής βίας, που δύσκολα ανακαλύπτεται σε τόσο μικρές ηλικίες και πιστέψτε με μπορεί να προκαλέσει πληγές, που δεν περνάνε, όσο ένα σημάδι στο μάγουλο. Αυτά τα παιδιά να φοβάστε και αυτά τα περιστατικά να αντιμετωπίζουμε....

 

Συμφωνώ απόλυτα, αλλά αν συνέβαινε στο παιδί μου δεν ξέρω κ γω πως θα αντιδρούσα....

Link to comment
Share on other sites

Rosoulita, με αφορμή το δικό μου περιστατικό, βγήκαν στη φόρα άλλα τόσα......και είδαμε οτι μιλάμε για πολλά.....δλδ σε μια βδομάδα είχαμε περίπου 20 άτομα από 2-3 περιστατικά και 20 μιλήσαμε όλοι κι όλοι. Γι αυτό οδηγηθήκαμε στο να σκεφτόμαστε πώς να το αντιμετωπίσουμε......κι εμένα που το έθεσα, δεν ήταν πρώτη φορά που χτύπησε το παιδί μου, απλά αυτή τη φορά ήταν επικίνδυνο χτύπημα.

Δεν είναι το ίδιο να χτυπάνε παίζοντας, με το να υπάρχουν ένας δύο που να ξυλοφορτώνουν όλους τους υπόλοιπους....κάτι πρέπει να γίνει....

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποια κοπέλα να μου πει αν η ιδέα μου νομικά είναι εφικτή? Δλδ αν δικαιούται ο σύλλογος γονέων νομικά να βάλει άτομα στην αυλή για επιτήρηση ή δεν επιτρέπεται?

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να επιτρεπεται αλλα και να επιτρεποταν πως ακριβως το φανταζασαι? Δηλαδη θα επιτειρουσαμε εγω κια εσυ στην αυλη και θα δεχοσουν να μαλωσω το παιδι σου?

Και παλι θα αναφερω τον κανονισμο εδω που μας απαγορευει να επεμβαινουμε σε ξενα παιδια.

Αλλα να σου πω και κατι αλλο... Το οτι δεν υπαρχουν αρκετοι εκπαιδευτικοι για να κανουν επιτηρηση ειναι μια καλη δικαιολογια για τους εκπαιδευτικους... Αναλογια ενας εκπαιδευτικος για καθε παιδι αποκλειται να υπαρξει. Ουτε ενας εκαπιδευτικος για καθε ατακτο παιδι γιατι ακομη και τα μη ατακτα μπορει να προκαλεσουν ατυχηματα ή να παθουν κατι. Εγω εχω αρκετα παραδειγματα με τον μικρο μου (που δεν τσακωνεται) και παρα την πληθωρα των επιτηρητων ξεφευγει και παθαινει ατυχηματα... Πχ ετυχε να ειναι περσυ ολοι μαζεμενοι και να κοιτανε την πλειοψηφια των παιδιων και ο δικος μου (σε τμημα με λιγο μεγαλυτερα παιδια) ναι ειναι σε ενα χωρο που οι αρμοδιοι επιτηρητες να θεωρουν οτι ειναι στο τμημα με τα μικρα, οι επιτηρητες των μικρων να ξερουν οτι δεν ειναι στο τμημα τους, να πεσει και να χτυπησει το κεφαλι του και να μην τον δει κανενας (εκτως απο 2 παιδακια που τρομαξαν και πηγαν να κρυφτουν για να μην κατηγορηθουν οτι τον εσπρωξαν)

και φυσικα αρκετες φορες εχω πετυχει τους επιτηρητες σε πηγαδακια και τα παιδια να αφινιαζουν χωρις να τους δινει κανενας σημασια...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί οι δάσκαλοι είπαν σε σένα να μιλήσεις με τους γονείς του παιδιού. Δεν έχεις καμία δουλειά να κάνεις κάτι τέτοιο. Το περιστατικό συνέβη στο σχολικό περιβάλλον και εσύ δεν έχεις καμία δουλειά να ανακατεύεσαι με γονείς άλλου παιδιού ή με άλλο παιδί. Αν το σχολείο έχει υποψίες οτι το παιδί αυτό κακοποιείται και γι'αυτό αντιδρά έτσι οφείλει να το παρακολουθήσει πιο στενά το θέμα και να συλλέξει τις πληροφορίες ή τα αποδεικτικά στοιχεία που χρειάζεται, ώστε να καταγγείλει το περιστατικό. Το σχολείο έχει αυτόν το θεσμικό ρόλο και την υποχρεώση να το κάνει εφόσον πέφτει στην αντίληψή του κάτι τέτοιο.

Τώρα όσον αφορά στη συνεύλεση που θα κάνετε δεν θέλω να σε στεναχωρήσω, αλλά δεν είμαι σίγουρη ότι θα καταλήξετε κάπου. Και αυτό γιατί χρειάζεται οι γονείς του θύτη (δεν μου αρέσει αυτή η έκφραση για παιδάκι, αλλά τη χρησιμοποιώ τώρα για να υπάρξει συννενόηση) να είναι παρόντες αρχικά και να κατανοήσουν το πρόβλημα. Ο διευθυντής του σχολείου με τη δασκάλα της τάξης θα έπρεπε ήδη να τους έχει καλέσει, ώστε να συζητήσουν το θέμα συμπεριφοράς του παιδιού τους και μάλιστα χωρίς να περεβρίσκονται άλλοι γονείς μπροστά, πόσο μάλλον γονείς των παιδιών που έχουν υποστεί ξυλοδαρμό από το συγκεκριμένο παιδί, ώστε να μην ξεφύγει το πράγμα. Έχει γίνει κάτι τέτοιο? Αν ναι, τότε οι δάσκαλοι σίγουρα θα έχουν με κάποιο τρόπο καταλάβει το σκεπτικό των συγκεκριμένων γονιών και πως βλέπουν τα πράγματα. Αν δεν έχει γίνει κάτι τέτοιο πιέστε προς αυτήν την κατεύθυνση. Φυσικά είναι πολύ πιθανό να έχουν κληθεί από το σχολείο, αλλά να μην έχουν παρουσιαστεί. Παίζει και αυτό το σενάριο. Το θέμα είναι πως αν το παιδί αυτό αντιμετωπίζει θέματα στο σπίτι του που το κάνουν να είναι επιθετικό δεν νομίζω πως θα το λύσετε σε μια συνεύλευση και αυτό το καταλαβαίνεις και εσύ φαντάζομαι.

Τι να πω. Ξέρω πόσο δύσκολα είναι τα πράγματα σήμερα στα σχολεία και πόσο έχουν αλλάξει σε σχέση με τη δική μας εποχή. Θωράκισε όσο μπορείς καλύτερα το δικό σου παιδί. Σε όποιο περιβάλλον και να βρεθεί πάντα θα αντιμετωπίζει προβλήματα, οπότε εσύ κάνεις ό,τι καλύτερο μπορείς σαν μάνα, δίνοντας συμβουλές και συζητώντας μαζί του τα πάντα. Και απ'ότι βλέπω το αγοράκι σου σας ακούει και κατανοεί αυτά που λέτε, αφού σήμερα για να δει κάτι δεν το πήρε έτσι, αλλά το ζήτησε. :P

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποια κοπέλα να μου πει αν η ιδέα μου νομοθετικά είναι εφικτή? Δλδ αν δικαιούται ο σύλλογος γονέων νομικά να βάλει άτομα στην αυλή για επιτήρηση ή δεν επιτρέπεται?

 

Το νομοθετικό πλαίσιο αναφέρει ότι ο εκπαιδευτικός μπορεί να ζητήσει την παρουσία γονέων ή τρίτων ατόμων για την υποβοήθηση της εκπαιδευτικής διαδικασίας, και πάντα μετά από σχετική άδεια από τις προϊστάμενες αρχές.

 

Πρακτικά, εγώ αν ήμουν στο συγκεκριμένο σχολείο με οποιοδήποτε ρόλο (γονιός, εκπαιδευτικός, διεύθυνση) δεν θα δεχόμουν σε καμία περίπτωση να "περιπολούν" γονείς στην αυλή για να "εφαρμόζουν" την τάξη!

 

Επίσης, για να πούμε τη μάυρη αλήθεια, λίγο δύσκολο το βλέπω οι γονείς του θύτη να παραβρεθούν σε μια συνέλευση γονέων (αυτό που ονομάζεις συμβούλιο) όπου θα είναι 250 γονείς και θα προσπαθούν να βρουν λύση για τη συμπεριφροά του δικού τους παιδιού. Φαντάσου 250 γονείς (εγώ σου λέω και 20 να είναι) να μιλούν για το δικό σου παιδί, πόσο κακό είναι, πόσο επικίνδυνο..... Μόνο αρνητικά! Και ΑΝ έρθουν, θα πάρουν αμυντική θέση και είναι λογικό!

 

Όσο για τη λύση που δόθηκε στην περίπτωση που περιέγραψα, επίσης δεν είναι εφικτή πάντα. Στη δική μου πόλη, έτυχε να υπάρχει τμήμα κοινωνικής εργασίας, το οποίο έχει πάρει άδεια από το υπουργείο για να γίνονται πρακτικές στο ΚΕΔΔΥ. Το ΚΕΔΔΥ διέθεσε τη φοιτήτρια στο σχολείο. Αν δεν υπάρχει τμήμα, δεν υπάρχει άδεια, δεν υπάρχει το ΚΕΔΔΥ ως πλαίσιο πρακτικής (γιατί δεν μπορεί να επιβληθεί στο ΚΕΔΔΥ να δεχτεί πρακτικές), δεν υπάρχουν αρκετοί φοιτητές που να θ΄'ελουν να πάνε σε τέτοιο πλαίσιο (επίσης δεν μπορεί να τους επιβληθεί), είναι πολλά τα σχολεία που χρειάζονται παρέμβαση (π.χ. στην Αθήνα δεν υπήρχε περίπτωση να γίνει κάτι τέτοιο, το πολύ μια καταγραφ'η συμπεριφοράς) δεν μπορεί να γίνει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Στην πράξη ίσως να μην αντιμετωπίζεται όπως πρέπει. Αλλά δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι δεν προβλέπεται κάτι από το Υπουργείο για το τι οφείλουν να κάνουν οι δάσκαλοι / διευθυντές σε αυτές τις περιπτώσεις.

Σιγουρα υπάρχουν προτάσεις και κατευθυντήριες γραμμές όπως για παράδειγμα εδώ

http://attik.pde.sch.gr/pages/parathrhthrio.htm

ΛΑΤΙΝΑ Μήπως να ρωτήσεις ποιος είναι ο ''υπεύθυνος πρόληψης σχολικής βίας'' στο σχολείο σας;

 

Εμμακι αυτά που λες πιο πάνω δεν είναι τίποτα, σίγουρα ήταν προς τις σωστή κατεύθυνση, αυτά θα μπορούσαν να βοηθήσουν και να σώσουν από πολλά προβλήματα.

 

Επίσης δεν είναι κακό να το χειρίζεται το σχολείο παιδαγωγίκά, αυτό δίνει τότε στον δ/ντη την ευχέρια και την υποχρέωση να αναπτύξει δράσεις.

 

Λατίνα εγώ θα πήγαινα στον δ/ντη και θα ρωτούσα, τι προβλέπουν οι κανόνες του σχολείου, και τι προληπτικές δράσεις έχει αποφασίσει.

 

Η απάντηση του υπουργείου ήταν αυτή που ανέφερα "προσπαθήστε να λύσετε το πρόβλημα παιδαγωγικά". Τι σημαίνει αυτό πρακτικά; Κανέις δεν μπορούσε να δώσει απάντηση.

 

"Υπέυθυνος προληψης σχολικής βίας"...... Προσπαθώ να κρατηθώ για να μην γελάσω! Στο δικό μου νομό δεν υπάρχει σε κανένα σχολείο! Αλλά και σε διπλανό νομό που υπάρχει, ξέρω ότι απλά το ανέθεσαν σε κάποιον που δεν συμπλήρωνε ωράριο! Αυτά τα πράγματα δεν γίνονται έτσι, απλά για να λέμε ότι έχουμε υπέυθυνο. Χρειάζονται γνώσεις, χρειάζεται εκπαίδευση, ενημέρωση....όσο καλή θέληση και να έχει ο "υπέυθυνος", δεν φτάνει απλά και μόνο να οριστεί.

Link to comment
Share on other sites

LA LATINA, διάβασα με προσοχή το θέμα σου!

Σε βρίσκω εξαιρετικά λογική και ψύχραιμη!

Μπράβο για το υπέροχο επίπεδό σου και για την τόσο πολιτισμένη στάση σου!

Κι εγώ εκπαιδευτικός είμαι και δεν μπορώ να διανοηθώ πως μες σε μια τάξη δεν μαθαίνουν στα παιδιά ότι δεν είναι μονάδες αλλά ένα σύνολο, μια ομάδα και πως είναι φυσιολογικό να μοιράζονται και να επεξεργάζονται τα σχολικά τους πράγματα.

Παιδιά είναι και είναι πιο αυθόρμητα από ότι οι μεγαλύτεροι.

Είναι δυνατόν να αποδίδουν ευθύνη σε ένα παιδί, επειδή δεν ζήτησε την άδεια για να δει την γόμα του συμμαθητή;

Δεν μαθαίνουν οι ίδιοι οι εκπαιδευτικοί ότι στο σχολείο, μες στην τάξη οι συμμαθητές είναι μια μεγάλη οικογένεια;

Περνούν μαζί έξι ώρες κάθε μέρα και μοιράζονται μαζί διάφορα γεγονότα και στιγμές, δεν είναι άγνωστοι μεταξύ τους ή ξένοι.

Θα έπρεπε να τους μάθουν να αντιμετωπίζουν τον συμμαθητή τους με σεβασμό και εάν έχουν κάποιο θέμα να απευθύνονται στον δάσκαλο τους και ότι απαγορεύεται να χτυπάνε.

Στο σχολείο πρέπει να υπάρχουν αυστηροί κανόνες και όχι να λέει ο διευθυντής είναι παιδιά. Δεν είπε κανείς ότι είναι έφηβοι ή ενήλικες.

Είμαι 15 χρόνια στην εκπαίδευση και το πρώτο πράγμα που προσπαθώ να τους μαθαίνω είναι ότι ο συμμαθητής δεν είναι ξένος και πως πρέπει ο ένας να νοιάζεται για το καλό του άλλου, προσπαθώ να τους εμφυσήσω την ομαδικότητα και την αλληλεγγύη.

Η στάση της καθηγήτριας των αγγλικών και του διευθυντή δεν μου αρέσουν καθόλου και δείχνουν ότι θέλουν να τα έχουν με όλους καλά και να μην αναλάβουν τις ευθύνες τους. Κανείς δεν είναι τέλειος και πρώτη εγώ.

Όταν το παιδί σου έρχεται από το σχολείο, μέσα από μια σχολική ώρα μέσα σε μια σχολική αίθουσα, χαρακωμένο στο πρόσωπο, τότε σίγουρα κάτι έφταιξε και θα έπρεπε να σου δείξουν την λύπη τους γι΄αυτό και να απολογηθούν σε σένα για το τι έφταιξε.

Δεν γίνεται να αποδίδονται τέτοια περιστατικά στο ότι είναι παιδιά.

Εγώ απολογούμαι καθημερινά για πιο απλά πράγματα και όχι για κάτι τόσο σοβαρό.

Το σχολείο να αναλάβει τις ευθύνες του και να καλέσει μέχρι και παιδοψυχολόγο για να τους βοηθήσει να αντιμετωπίζουν σωστά τα επιθετικά παιδιά και να βρουν την πηγή του προβλήματος και να μην ασχολούνται με το σύμπτωμα.

Το να είσαι επιθετικός είναι σύμπτωμα μιας πολύ βαθύτερης κατάστασης.

Πολύ συχνά συμβουλεύομαι παιδοψυχολόγο, γιατί πρώτον δεν θέλω να παίρνω συμβουλές από ακατάλληλους συμβουλάτορες και επειδή θέλω να έχω σωστή ενημέρωση και κατανόηση για θέματα που αφορούν την συμπεριφορά των μικρών παιδιών.

Για μένα η σωστή ενημέρωση είναι θέμα πρόληψης, προτιμώ να προλαβαίνω καταστάσεις όσο περνάει από το χέρι μου και να μην τρέχω μετά να δω τι φταίει.

Δυστυχώς ελάχιστοι ασχολούνται με την ψυχική υγεία των παιδιών και με τα κενά στην διαπαιδαγώγηση των μικρών παιδιών. Με αποτέλεσμα να έχουμε πολλά επιθετικά και ατίθασα παιδιά, τα οποία δυστυχώς οι περισσότεροι τείνουν να τα περιθωριοποιούν, να τους βάζουν ταμπέλα και να τα αποφεύγουν, ενώ αυτά τα παιδιά χρειάζονται την μεγαλύτερη προσοχή των σχολείων.

Αλλά δεν υπάρχει πρόγραμμα εντός του σχολείου που να ασχολείται με την ψυχική κατάσταση των μικρών παιδιών (που στις μέρες μας όλο και χειροτερεύει λόγω της κακής ψυχολογίας των περισσοτέρων Ελλήνων).

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω να προτείνω τα εξής :

 

α) θωρακίζεις το παιδί σου. (Έχω πει λεπτομέρειες και νωρίτερα)

Εν συντομία του εξηγείς πως πάντα είμαστε προσεκτικοί ώστε να αναγνωρίζουμε τυχόν κινδύνους και του υποδεικνύεις 2-3 περιπτώσεις "επικίνδυνων" παιδιών που ξέρεις και που θα πρέπει να αποφεύγει ή να είναι ιδιαίτερα επιφυλακτικός.

 

β) ενημερώνεις τους όποιους δασκάλους πως για οτιδήποτε συμβεί θα είναι υπεύθυνοι και πως αυτούς θα κυνηγήσεις (επειδή αδρανούν και σηκώνουν τα χέρια ψηλά) και όχι τους γονείς του παιδιού. Ας βρουν τρόπο να επιτηρούν αυτά τα 2-3 παιδιά ή κάπως να περιορίζουν τη δράση τους ή να έρθουν σε επαφή με τους γονείς τους αναζητώντας λύση, ή να ζητήσουν βοήθεια παιδοψυχολόγου όπως η λεει η sternchen κτλ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν νομιζω να επιτρεπεται αλλα και να επιτρεποταν πως ακριβως το φανταζασαι? Δηλαδη θα επιτειρουσαμε εγω κια εσυ στην αυλη και θα δεχοσουν να μαλωσω το παιδι σου?

ΟΧΙ ΟΠΟΙΟΣ ΤΥΧΕΙ, ΕΙΠΑΜΕ 4-5 ΑΤΟΜΑ ΑΠ ΤΟ ΣΥΛΛΟΓΟ ΓΟΝΕΩΝ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΡΟΣΒΑΣΗ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ.

Και παλι θα αναφερω τον κανονισμο εδω που μας απαγορευει να επεμβαινουμε σε ξενα παιδια.

Αλλα να σου πω και κατι αλλο... Το οτι δεν υπαρχουν αρκετοι εκπαιδευτικοι για να κανουν επιτηρηση ειναι μια καλη δικαιολογια για τους εκπαιδευτικους... Αναλογια ενας εκπαιδευτικος για καθε παιδι αποκλειται να υπαρξει. Ουτε ενας εκαπιδευτικος για καθε ατακτο παιδι γιατι ακομη και τα μη ατακτα μπορει να προκαλεσουν ατυχηματα ή να παθουν κατι. Εγω εχω αρκετα παραδειγματα με τον μικρο μου (που δεν τσακωνεται) και παρα την πληθωρα των επιτηρητων ξεφευγει και παθαινει ατυχηματα... Πχ ετυχε να ειναι περσυ ολοι μαζεμενοι και να κοιτανε την πλειοψηφια των παιδιων και ο δικος μου (σε τμημα με λιγο μεγαλυτερα παιδια) ναι ειναι σε ενα χωρο που οι αρμοδιοι επιτηρητες να θεωρουν οτι ειναι στο τμημα με τα μικρα, οι επιτηρητες των μικρων να ξερουν οτι δεν ειναι στο τμημα τους, να πεσει και να χτυπησει το κεφαλι του και να μην τον δει κανενας (εκτως απο 2 παιδακια που τρομαξαν και πηγαν να κρυφτουν για να μην κατηγορηθουν οτι τον εσπρωξαν)

και φυσικα αρκετες φορες εχω πετυχει τους επιτηρητες σε πηγαδακια και τα παιδια να αφινιαζουν χωρις να τους δινει κανενας σημασια...

ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΦΙΛΗ ΜΟΥ, ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΕΧΕΤΕ ΕΝΑ, ΔΥΟ, ΠΕΝΤΕ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΕΧΟΥΜΕ 5 ΚΑΘΕ ΒΔΟΜΑΔΑ......

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί οι δάσκαλοι είπαν σε σένα να μιλήσεις με τους γονείς του παιδιού. Δεν έχεις καμία δουλειά να κάνεις κάτι τέτοιο. Το περιστατικό συνέβη στο σχολικό περιβάλλον και εσύ δεν έχεις καμία δουλειά να ανακατεύεσαι με γονείς άλλου παιδιού ή με άλλο παιδί. Αν το σχολείο έχει υποψίες οτι το παιδί αυτό κακοποιείται και γι'αυτό αντιδρά έτσι οφείλει να το παρακολουθήσει πιο στενά το θέμα και να συλλέξει τις πληροφορίες ή τα αποδεικτικά στοιχεία που χρειάζεται, ώστε να καταγγείλει το περιστατικό. Το σχολείο έχει αυτόν το θεσμικό ρόλο και την υποχρεώση να το κάνει εφόσον πέφτει στην αντίληψή του κάτι τέτοιο.

 

ΙΣΩΣ, ΛΕΩ ΙΣΩΣ, ΝΑ ΤΟ ΕΙΠΑΝ ΕΠΕΙΔΗ Ο ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΣ ΜΠΑΜΠΑΣ ΚΑΘΕ ΛΙΓΟ ΚΑΝΕΙ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ΣΕ ΑΛΛΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ......

 

Τώρα όσον αφορά στη συνεύλεση που θα κάνετε δεν θέλω να σε στεναχωρήσω, αλλά δεν είμαι σίγουρη ότι θα καταλήξετε κάπου. Και αυτό γιατί χρειάζεται οι γονείς του θύτη (δεν μου αρέσει αυτή η έκφραση για παιδάκι, αλλά τη χρησιμοποιώ τώρα για να υπάρξει συννενόηση) να είναι παρόντες αρχικά και να κατανοήσουν το πρόβλημα. Ο διευθυντής του σχολείου με τη δασκάλα της τάξης θα έπρεπε ήδη να τους έχει καλέσει, ώστε να συζητήσουν το θέμα συμπεριφοράς του παιδιού τους και μάλιστα χωρίς να περεβρίσκονται άλλοι γονείς μπροστά, πόσο μάλλον γονείς των παιδιών που έχουν υποστεί ξυλοδαρμό από το συγκεκριμένο παιδί, ώστε να μην ξεφύγει το πράγμα. Έχει γίνει κάτι τέτοιο? Αν ναι, τότε οι δάσκαλοι σίγουρα θα έχουν με κάποιο τρόπο καταλάβει το σκεπτικό των συγκεκριμένων γονιών και πως βλέπουν τα πράγματα.

 

ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΤΗ ΔΑΣΚΑΛΑ ΝΑ ΤΟΝ ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ ΣΤΟ ΣΧΟΛΑΣΜΑ, ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥ ΛΕΕΙ ΘΕΛΩ ΛΙΓΟ ΝΑ ΣΑΣ ΜΙΛΗΣΩ ΚΤΛ ΚΑΙ ΕΙΔΑ ΝΑ ΜΕΝΕΙ ΝΑ ΜΙΛΑΝΕ, ΔΛΔ ΤΙ ΕΙΔΑ, ΣΧΕΔΟΝ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ΤΗ ΒΔΟΜΑΔΑ ΤΟΥ ΜΙΛΑΕΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΩΣ

 

Αν δεν έχει γίνει κάτι τέτοιο πιέστε προς αυτήν την κατεύθυνση. Φυσικά είναι πολύ πιθανό να έχουν κληθεί από το σχολείο, αλλά να μην έχουν παρουσιαστεί. Παίζει και αυτό το σενάριο. Το θέμα είναι πως αν το παιδί αυτό αντιμετωπίζει θέματα στο σπίτι του που το κάνουν να είναι επιθετικό δεν νομίζω πως θα το λύσετε σε μια συνεύλευση και αυτό το καταλαβαίνεις και εσύ φαντάζομαι.

Τι να πω. Ξέρω πόσο δύσκολα είναι τα πράγματα σήμερα στα σχολεία και πόσο έχουν αλλάξει σε σχέση με τη δική μας εποχή. Θωράκισε όσο μπορείς καλύτερα το δικό σου παιδί. Σε όποιο περιβάλλον και να βρεθεί πάντα θα αντιμετωπίζει προβλήματα, οπότε εσύ κάνεις ό,τι καλύτερο μπορείς σαν μάνα, δίνοντας συμβουλές και συζητώντας μαζί του τα πάντα. Και απ'ότι βλέπω το αγοράκι σου σας ακούει και κατανοεί αυτά που λέτε, αφού σήμερα για να δει κάτι δεν το πήρε έτσι, αλλά το ζήτησε. :P

 

ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΣΟΥ.......

ΝΑΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΕΛΠΙΔΟΦΟΡΟ ΟΤΙ ΗΔΗ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΜΕΡΑ ΤΟ ΔΙΟΡΘΩΣΕ ΤΟ ΣΦΑΛΜΑ ΤΟΥ, ΑΝ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΕΔΩΣΑ ΒΑΣΗ ΝΑ ΤΟΥ ΜΑΘΩ ΝΑ ΜΟΙΡΑΖΕΤΑΙ, ΤΕΣΠΑ..........

Link to comment
Share on other sites

Το νομοθετικό πλαίσιο αναφέρει ότι ο εκπαιδευτικός μπορεί να ζητήσει την παρουσία γονέων ή τρίτων ατόμων για την υποβοήθηση της εκπαιδευτικής διαδικασίας, και πάντα μετά από σχετική άδεια από τις προϊστάμενες αρχές.

 

ΔΛΔ ΜΟΝΟ ΑΝ ΖΗΤΗΣΟΥΝ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΒΟΗΘΕΙΑ???? ΕΜΑΘΑ ΟΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΙΑ ΕΠΙΤΗΡΗΤΡΙΑ ΠΟΥ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙ Ο ΔΗΜΟΣ ΜΑΣ, ΜΠΗΚΕ ΤΟΝ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟ ΛΕΕΙ, ΑΛΛΑ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΧΕΙ ΔΕΙ ΠΟΤΕ ΣΤΗΝ ΑΥΛΗ, ΜΙΑ ΠΟΡΤΑ ΚΛΕΙΔΩΝΕΙ ΟΛΟ ΚΙ ΟΛΟ ΚΙ ΑΥΤΟ ΑΠΟ ΜΕΣΑ ΜΕΡΙΑ, ΕΞΩ ΔΕ ΒΓΑΙΝΕΙ.

 

Πρακτικά, εγώ αν ήμουν στο συγκεκριμένο σχολείο με οποιοδήποτε ρόλο (γονιός, εκπαιδευτικός, διεύθυνση) δεν θα δεχόμουν σε καμία περίπτωση να "περιπολούν" γονείς στην αυλή για να "εφαρμόζουν" την τάξη!

 

Επίσης, για να πούμε τη μάυρη αλήθεια, λίγο δύσκολο το βλέπω οι γονείς του θύτη να παραβρεθούν σε μια συνέλευση γονέων (αυτό που ονομάζεις συμβούλιο) όπου θα είναι 250 γονείς και θα προσπαθούν να βρουν λύση για τη συμπεριφροά του δικού τους παιδιού. Φαντάσου 250 γονείς (εγώ σου λέω και 20 να είναι) να μιλούν για το δικό σου παιδί, πόσο κακό είναι, πόσο επικίνδυνο..... Μόνο αρνητικά! Και ΑΝ έρθουν, θα πάρουν αμυντική θέση και είναι λογικό!

ΚΟΙΤΑ, ΟΣΟ ΓΙ ΑΥΤΟ, ΔΕΝ ΘΑ ΚΟΛΩΣΩ! ΤΟΥ ΤΟ ΛΕΩ ΚΙ ΟΛΑΣ......."ΣΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΣΤΟ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ ΚΥΡΙΕ ΜΠΑΜΠΑ ----"

 

Όσο για τη λύση που δόθηκε στην περίπτωση που περιέγραψα, επίσης δεν είναι εφικτή πάντα. Στη δική μου πόλη, έτυχε να υπάρχει τμήμα κοινωνικής εργασίας, το οποίο έχει πάρει άδεια από το υπουργείο για να γίνονται πρακτικές στο ΚΕΔΔΥ. Το ΚΕΔΔΥ διέθεσε τη φοιτήτρια στο σχολείο. Αν δεν υπάρχει τμήμα, δεν υπάρχει άδεια, δεν υπάρχει το ΚΕΔΔΥ ως πλαίσιο πρακτικής (γιατί δεν μπορεί να επιβληθεί στο ΚΕΔΔΥ να δεχτεί πρακτικές), δεν υπάρχουν αρκετοί φοιτητές που να θ΄'ελουν να πάνε σε τέτοιο πλαίσιο (επίσης δεν μπορεί να τους επιβληθεί), είναι πολλά τα σχολεία που χρειάζονται παρέμβαση (π.χ. στην Αθήνα δεν υπήρχε περίπτωση να γίνει κάτι τέτοιο, το πολύ μια καταγραφ'η συμπεριφοράς) δεν μπορεί να γίνει αυτό.

 

ΔΕ ΜΟΥ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΑΥΤΗ Η ΡΗΜΑΔΑ Η ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ ΚΑΙ ΑΠΑΝΤΑΩ ΜΕΣΑ

ΣΟΡΡΥ ΓΙΑ ΤΑ ΚΕΦΑΛΑΙΑ

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω να προτείνω τα εξής :

 

α) θωρακίζεις το παιδί σου. (Έχω πει λεπτομέρειες και νωρίτερα)

Εν συντομία του εξηγείς πως πάντα είμαστε προσεκτικοί ώστε να αναγνωρίζουμε τυχόν κινδύνους και του υποδεικνύεις 2-3 περιπτώσεις "επικίνδυνων" παιδιών που ξέρεις και που θα πρέπει να αποφεύγει ή να είναι ιδιαίτερα επιφυλακτικός.

 

β) ενημερώνεις τους όποιους δασκάλους πως για οτιδήποτε συμβεί θα είναι υπεύθυνοι και πως αυτούς θα κυνηγήσεις (επειδή αδρανούν και σηκώνουν τα χέρια ψηλά) και όχι τους γονείς του παιδιού. Ας βρουν τρόπο να επιτηρούν αυτά τα 2-3 παιδιά ή κάπως να περιορίζουν τη δράση τους ή να έρθουν σε επαφή με τους γονείς τους αναζητώντας λύση, ή να ζητήσουν βοήθεια παιδοψυχολόγου όπως η λεει η sternchen κτλ.

 

ΝΑ ΣΑΙ ΚΑΛΑ ΕΚΑΒΗ ΜΟΥ ΘΑ ΤΑ ΚΑΝΩ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ

Link to comment
Share on other sites

LA LATINA, διάβασα με προσοχή το θέμα σου!

Σε βρίσκω εξαιρετικά λογική και ψύχραιμη!

Μπράβο για το υπέροχο επίπεδό σου και για την τόσο πολιτισμένη στάση σου!

Κι εγώ εκπαιδευτικός είμαι και δεν μπορώ να διανοηθώ πως μες σε μια τάξη δεν μαθαίνουν στα παιδιά ότι δεν είναι μονάδες αλλά ένα σύνολο, μια ομάδα και πως είναι φυσιολογικό να μοιράζονται και να επεξεργάζονται τα σχολικά τους πράγματα.

Παιδιά είναι και είναι πιο αυθόρμητα από ότι οι μεγαλύτεροι.

 

ΚΙ ΕΓΩ ΑΠ ΤΗ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΜΠΗΚΕ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ, ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΤΟΥ ΜΑΘΑΙΝΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΟΙΡΑΖΕΤΑΙ.......ΚΑΙ ΝΑ ΠΟΥ ΤΩΡΑ, ΑΦΟΥ ΜΟΙΡΑΣΤΗΚΕ ΚΑΙ ΧΑΡΙΣΕ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 5- ΣΒΥΣΤΡΕΣ, ΧΩΡΙΣ ΥΠΕΡΒΟΛΗ. ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙ ΜΙΑ ΚΟΝΤΕΨΑΜΕ ΝΑ ΜΑΣ ΒΓΕΙ ΤΟ ΜΑΤΙ. :(

 

Είναι δυνατόν να αποδίδουν ευθύνη σε ένα παιδί, επειδή δεν ζήτησε την άδεια για να δει την γόμα του συμμαθητή;

Δεν μαθαίνουν οι ίδιοι οι εκπαιδευτικοί ότι στο σχολείο, μες στην τάξη οι συμμαθητές είναι μια μεγάλη οικογένεια;

Περνούν μαζί έξι ώρες κάθε μέρα και μοιράζονται μαζί διάφορα γεγονότα και στιγμές, δεν είναι άγνωστοι μεταξύ τους ή ξένοι.

Θα έπρεπε να τους μάθουν να αντιμετωπίζουν τον συμμαθητή τους με σεβασμό και εάν έχουν κάποιο θέμα να απευθύνονται στον δάσκαλο τους και ότι απαγορεύεται να χτυπάνε.

Στο σχολείο πρέπει να υπάρχουν αυστηροί κανόνες και όχι να λέει ο διευθυντής είναι παιδιά. Δεν είπε κανείς ότι είναι έφηβοι ή ενήλικες.

Είμαι 15 χρόνια στην εκπαίδευση και το πρώτο πράγμα που προσπαθώ να τους μαθαίνω είναι ότι ο συμμαθητής δεν είναι ξένος και πως πρέπει ο ένας να νοιάζεται για το καλό του άλλου, προσπαθώ να τους εμφυσήσω την ομαδικότητα και την αλληλεγγύη.

Η στάση της καθηγήτριας των αγγλικών και του διευθυντή δεν μου αρέσουν καθόλου και δείχνουν ότι θέλουν να τα έχουν με όλους καλά και να μην αναλάβουν τις ευθύνες τους. Κανείς δεν είναι τέλειος και πρώτη εγώ.

Όταν το παιδί σου έρχεται από το σχολείο, μέσα από μια σχολική ώρα μέσα σε μια σχολική αίθουσα, χαρακωμένο στο πρόσωπο, τότε σίγουρα κάτι έφταιξε και θα έπρεπε να σου δείξουν την λύπη τους γι΄αυτό και να απολογηθούν σε σένα για το τι έφταιξε.

:( :( :( :( :(

Δεν γίνεται να αποδίδονται τέτοια περιστατικά στο ότι είναι παιδιά.

Εγώ απολογούμαι καθημερινά για πιο απλά πράγματα και όχι για κάτι τόσο σοβαρό.

Το σχολείο να αναλάβει τις ευθύνες του και να καλέσει μέχρι και παιδοψυχολόγο για να τους βοηθήσει να αντιμετωπίζουν σωστά τα επιθετικά παιδιά και να βρουν την πηγή του προβλήματος και να μην ασχολούνται με το σύμπτωμα.

Το να είσαι επιθετικός είναι σύμπτωμα μιας πολύ βαθύτερης κατάστασης.

Πολύ συχνά συμβουλεύομαι παιδοψυχολόγο, γιατί πρώτον δεν θέλω να παίρνω συμβουλές από ακατάλληλους συμβουλάτορες και επειδή θέλω να έχω σωστή ενημέρωση και κατανόηση για θέματα που αφορούν την συμπεριφορά των μικρών παιδιών.

Για μένα η σωστή ενημέρωση είναι θέμα πρόληψης, προτιμώ να προλαβαίνω καταστάσεις όσο περνάει από το χέρι μου και να μην τρέχω μετά να δω τι φταίει.

Δυστυχώς ελάχιστοι ασχολούνται με την ψυχική υγεία των παιδιών και με τα κενά στην διαπαιδαγώγηση των μικρών παιδιών. Με αποτέλεσμα να έχουμε πολλά επιθετικά και ατίθασα παιδιά, τα οποία δυστυχώς οι περισσότεροι τείνουν να τα περιθωριοποιούν, να τους βάζουν ταμπέλα και να τα αποφεύγουν, ενώ αυτά τα παιδιά χρειάζονται την μεγαλύτερη προσοχή των σχολείων.

Αλλά δεν υπάρχει πρόγραμμα εντός του σχολείου που να ασχολείται με την ψυχική κατάσταση των μικρών παιδιών (που στις μέρες μας όλο και χειροτερεύει λόγω της κακής ψυχολογίας των περισσοτέρων Ελλήνων).

 

ΔΕΝ ΕΡΧΕΣΑΙ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΜΙΑ ΗΜΕΡΙΔΑ, ΓΙΑΤΙ ΑΠΟ ΕΥΣΥΝΕΙΔΗΣΙΑ ΠΑΣΧΟΥΜΕ ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ

Σ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΛΑ ΣΟΥ ΛΟΓΙΑ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

"ΔΛΔ ΜΟΝΟ ΑΝ ΖΗΤΗΣΟΥΝ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΒΟΗΘΕΙΑ???? ΕΜΑΘΑ ΟΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΙΑ ΕΠΙΤΗΡΗΤΡΙΑ ΠΟΥ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙ Ο ΔΗΜΟΣ ΜΑΣ, ΜΠΗΚΕ ΤΟΝ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟ ΛΕΕΙ, ΑΛΛΑ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΧΕΙ ΔΕΙ ΠΟΤΕ ΣΤΗΝ ΑΥΛΗ, ΜΙΑ ΠΟΡΤΑ ΚΛΕΙΔΩΝΕΙ ΟΛΟ ΚΙ ΟΛΟ ΚΙ ΑΥΤΟ ΑΠΟ ΜΕΣΑ ΜΕΡΙΑ, ΕΞΩ ΔΕ ΒΓΑΙΝΕΙ. "

 

Αν δεν ζητ'ησουν οι ίδιοι βοήθεια, αν δεν δουν οι ίδιοι ότι υπάρχει θέμα, πώς θα τους επιβάλει κάποιος τη "βοήθεια"; Θα του επιβάλει κάποιος να μεγαλώσουν το παιδί τους διαφορετικά,αν οι ίδιοι θεωρούν ότι κάνουν καλή δουλειά; Μόνο σε περίπτωση κακοποίησης μπορεί να τους επιβάλει το δικαστήριο κάτι. Αν, όμως, δεν υπάρχει κακοποίηση.......

 

Αυτοί που ήρθαν στα σχολεία με τα 5μηνα είναι κλητήρες ή φύλακες. Φυλάνε το κ΄τηριο ή κάνουν τη δουλειά κλητήρα και δεν έχουν καμία δουλεια με τα παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

"ΔΛΔ ΜΟΝΟ ΑΝ ΖΗΤΗΣΟΥΝ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΒΟΗΘΕΙΑ???? ΕΜΑΘΑ ΟΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΙΑ ΕΠΙΤΗΡΗΤΡΙΑ ΠΟΥ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙ Ο ΔΗΜΟΣ ΜΑΣ, ΜΠΗΚΕ ΤΟΝ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟ ΛΕΕΙ, ΑΛΛΑ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΧΕΙ ΔΕΙ ΠΟΤΕ ΣΤΗΝ ΑΥΛΗ, ΜΙΑ ΠΟΡΤΑ ΚΛΕΙΔΩΝΕΙ ΟΛΟ ΚΙ ΟΛΟ ΚΙ ΑΥΤΟ ΑΠΟ ΜΕΣΑ ΜΕΡΙΑ, ΕΞΩ ΔΕ ΒΓΑΙΝΕΙ. "

 

Αν δεν ζητ'ησουν οι ίδιοι βοήθεια, αν δεν δουν οι ίδιοι ότι υπάρχει θέμα, πώς θα τους επιβάλει κάποιος τη "βοήθεια"; Θα του επιβάλει κάποιος να μεγαλώσουν το παιδί τους διαφορετικά,αν οι ίδιοι θεωρούν ότι κάνουν καλή δουλειά; Μόνο σε περίπτωση κακοποίησης μπορεί να τους επιβάλει το δικαστήριο κάτι. Αν, όμως, δεν υπάρχει κακοποίηση.......

 

Αυτοί που ήρθαν στα σχολεία με τα 5μηνα είναι κλητήρες ή φύλακες. Φυλάνε το κ΄τηριο ή κάνουν τη δουλειά κλητήρα και δεν έχουν καμία δουλεια με τα παιδιά.

 

Δε με κατάλαβες.......εννοώ στο σχολείο, πρέπει να ζητήσουν οι εκπαιδευτικοί βοήθεια για την αυλή?????? Δε μιλάω για βοήθεια στους γονείς........

Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση του υπουργείου ήταν αυτή που ανέφερα "προσπαθήστε να λύσετε το πρόβλημα παιδαγωγικά". Τι σημαίνει αυτό πρακτικά; Κανέις δεν μπορούσε να δώσει απάντηση..

Συγνώμη αλλά θα περίμενα οι δάσκαλοι / νηπιαγωγοί να ξέρουν τι σημαίνει αυτό και πρακτικά. Υπάρχουν πολλά πράγματα που μπορεί να κάνει και ο δάσκαλος και ο δ/ντης και ότι το Υπουργείο δεν σου δίνει την συνταγή δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει τρόπος. Φαντάζομαι ότι είναι στην βασική εκπαίδευση και των δασκαλών και των νηπιαγωγών το πως να χειρίζονται τα θέματα συμπεριφοράς και κοινονικής συνύπαρξης των παιδιών.

Πραγματικά υπάρχουν πολλά που μπορούν από το σχολείο να γίνουν φτάνει να υπάρχει όρεξη. Οχι μόνο πυροσβεστικά αλλά και προληπτικά. Μπορεί να μην λύσουν όλα τα προβλήματα αλλά να βοηθήσουν πολύ. Για μένα και ο δάσκαλος αλλλά και ο δ/ντης περισσότερο έχει ευθύνη να σκεφτεί και να

υλοποιήσει τις παιδαγωγικές δράσεις που αφορούν στην συμπεριφορά των παιδιών. Και για να γίνει αυτό θα πρέπει να τις θεωρήσει καταρχήν εξίσου σημαντικές με την διδασκαλεία της ύλης.

 

Με ένα σύμβουλο που μίλησα μου είπε ότι αν ο δασκαλος ''σηκώσει τα χέρια ψηλά'' και επανελημένα υπάρχει πρόβλημα με κάποια παιδιά τότε ναι μπορεί να έχει ευθύνη. Οτι πέραν των δράσεων που πρέπει να αναλάβει το σχολείο με τα παιδιά οι οποίες μπορεί να είναι ατομικές /ομαδικές έχει την ευθύνη να ενημερώνει τους γονείς και αν δεν ανταποκρίνονται μπορεί να αποταθεί στην πρόνοια, ή ακόμη και στον εισαγγελέα.

 

 

 

"Υπέυθυνος προληψης σχολικής βίας"...... Προσπαθώ να κρατηθώ για να μην γελάσω! Στο δικό μου νομό δεν υπάρχει σε κανένα σχολείο! Αλλά και σε διπλανό νομό που υπάρχει, ξέρω ότι απλά το ανέθεσαν σε κάποιον που δεν συμπλήρωνε ωράριο! Αυτά τα πράγματα δεν γίνονται έτσι, απλά για να λέμε ότι έχουμε υπέυθυνο. Χρειάζονται γνώσεις, χρειάζεται εκπαίδευση, ενημέρωση....όσο καλή θέληση και να έχει ο "υπέυθυνος", δεν φτάνει απλά και μόνο να οριστεί.

Για αυτό μάλλον έχεις δίκαιο ότι είναι ως συνήθως ''ασκήσεις επί χάρτου''

Link to comment
Share on other sites

LA LATINA, διάβασα με προσοχή το θέμα σου!

Θα έπρεπε να τους μάθουν να αντιμετωπίζουν τον συμμαθητή τους με σεβασμό και εάν έχουν κάποιο θέμα να απευθύνονται στον δάσκαλο τους και ότι απαγορεύεται να χτυπάνε.

Στο σχολείο πρέπει να υπάρχουν αυστηροί κανόνες και όχι να λέει ο διευθυντής είναι παιδιά. Δεν είπε κανείς ότι είναι έφηβοι ή ενήλικες.

Είμαι 15 χρόνια στην εκπαίδευση και το πρώτο πράγμα που προσπαθώ να τους μαθαίνω είναι ότι ο συμμαθητής δεν είναι ξένος και πως πρέπει ο ένας να νοιάζεται για το καλό του άλλου, προσπαθώ να τους εμφυσήσω την ομαδικότητα και την αλληλεγγύη.

Η στάση της καθηγήτριας των αγγλικών και του διευθυντή δεν μου αρέσουν καθόλου και δείχνουν ότι θέλουν να τα έχουν με όλους καλά και να μην αναλάβουν τις ευθύνες τους. Κανείς δεν είναι τέλειος και πρώτη εγώ.

Όταν το παιδί σου έρχεται από το σχολείο, μέσα από μια σχολική ώρα μέσα σε μια σχολική αίθουσα, χαρακωμένο στο πρόσωπο, τότε σίγουρα κάτι έφταιξε και θα έπρεπε να σου δείξουν την λύπη τους γι΄αυτό και να απολογηθούν σε σένα για το τι έφταιξε.

Δεν γίνεται να αποδίδονται τέτοια περιστατικά στο ότι είναι παιδιά.

Εγώ απολογούμαι καθημερινά για πιο απλά πράγματα και όχι για κάτι τόσο σοβαρό.

Το σχολείο να αναλάβει τις ευθύνες του και να καλέσει μέχρι και παιδοψυχολόγο για να τους βοηθήσει να αντιμετωπίζουν σωστά τα επιθετικά παιδιά και να βρουν την πηγή του προβλήματος και να μην ασχολούνται με το σύμπτωμα.

Το να είσαι επιθετικός είναι σύμπτωμα μιας πολύ βαθύτερης κατάστασης.

Πολύ συχνά συμβουλεύομαι παιδοψυχολόγο, γιατί πρώτον δεν θέλω να παίρνω συμβουλές από ακατάλληλους συμβουλάτορες και επειδή θέλω να έχω σωστή ενημέρωση και κατανόηση για θέματα που αφορούν την συμπεριφορά των μικρών παιδιών.

Για μένα η σωστή ενημέρωση είναι θέμα πρόληψης, προτιμώ να προλαβαίνω καταστάσεις όσο περνάει από το χέρι μου και να μην τρέχω μετά να δω τι φταίει.

Δυστυχώς ελάχιστοι ασχολούνται με την ψυχική υγεία των παιδιών και με τα κενά στην διαπαιδαγώγηση των μικρών παιδιών. Με αποτέλεσμα να έχουμε πολλά επιθετικά και ατίθασα παιδιά, τα οποία δυστυχώς οι περισσότεροι τείνουν να τα περιθωριοποιούν, να τους βάζουν ταμπέλα και να τα αποφεύγουν, ενώ αυτά τα παιδιά χρειάζονται την μεγαλύτερη προσοχή των σχολείων.

Αλλά δεν υπάρχει πρόγραμμα εντός του σχολείου που να ασχολείται με την ψυχική κατάσταση των μικρών παιδιών (που στις μέρες μας όλο και χειροτερεύει λόγω της κακής ψυχολογίας των περισσοτέρων Ελλήνων).

Συμφωνώ απόλυτα με την αντιμετώπιση σου, έτσι έχει δράση και η δασκάλα των παιδιώ μου και τα αποτελέσματα ήταν ''θεαματικά'' και για συγκεκριμένα παιδιά και για την τάξη.

Υπάρχει ένα πρόγραμμα για την ''ψυχική ανθεκτικότητα'' αλλά σε πιλοτική / εθελοντική βάση.

Link to comment
Share on other sites

Aπόψε θα κάνουμε συμβούλιο οι εθελοντές του τμήματός μας με το σύλλογο γονέων......και την άλλη βδομάδα θα κάνουμε όλοι οι γονείς και η δασκάλα, θα ζητήσουμε να παραστεί και ο διευθυντής......

 

Μόνο που φοβάμαι, όπως σωστά προείπατε, ότι απλά θα πούμε τον πόνο μας, και οι γονείς που τους αφορά δεν θα είναι καν εκεί....

 

Νομικά δεν υπάρχει τρόπος να βάλουμε άτομα από το σύλλογο για επιτήρηση στην αυλή, απαγορεύεται και μάλλον δια ροπάλου......οπότε πρέπει να προσευχηθούμε να ευαισθητοποιηθούν οι αρμόδιοι......

 

Έχουμε και άλλα περιστατικά, διασταυρωμένα πλέον. Παιδάκια της πέμπτης και της έκτης προτρέπουν τα πρωτάκια να τους δείξουν τα εσώρουχά τους στο πίσω μέρος της αυλής, τα βάζουν να φιλιούνται στο στόμα αγόρι με αγόρι, κορίτσι με κορίτσι......και τους λένε ότι άμα το πουν στους γονείς θα τα δείρουν! Κάποια μίλησαν όμως....

 

Τελικά νομίζω τα πράγματα είναι πολύ σοβαρά.

 

 

***ο γιατρός, για την ιστορία, είπε ότι το χτύπημα στο κεφάλι μας το χτεσινό είναι σε τέτοιο σημείο και τόσο δυνατό, που ο γιος μου μπορεί να είχε μείνει στον τόπο.....

Link to comment
Share on other sites

Ο διευθυντής απ ότι καταλαβαίνω κόπτεται υπερβολικά για να "μην ταμπελοποιηθεί παιδί"..... και να "μην ακουστεί κάτι για το σχολείο μας"......σε σημείο αυτό να γίνεται ανοχή........

 

Τα παιδιά ήδη έχουν ταμπελοποιηθεί, έστω κι αν οι ταμπέλες μπήκαν στα πρωινά πηγαδάκια, και όπως πολύ σωστά ειπώθηκε πιο πάνω, οι υπεύθυνοι θα έπρεπε να λειτουργούν προληπτικά, και όχι πυροσβεστικά.....

 

Καμιά ιδέα πώς να κάνουμε τους γονείς που πρέπει να παραστούν, να έρθουν?

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά θα περίμενα οι δάσκαλοι / νηπιαγωγοί να ξέρουν τι σημαίνει αυτό και πρακτικά. Υπάρχουν πολλά πράγματα που μπορεί να κάνει και ο δάσκαλος και ο δ/ντης και ότι το Υπουργείο δεν σου δίνει την συνταγή δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει τρόπος. Φαντάζομαι ότι είναι στην βασική εκπαίδευση και των δασκαλών και των νηπιαγωγών το πως να χειρίζονται τα θέματα συμπεριφοράς και κοινονικής συνύπαρξης των παιδιών.

Πραγματικά υπάρχουν πολλά που μπορούν από το σχολείο να γίνουν φτάνει να υπάρχει όρεξη. Οχι μόνο πυροσβεστικά αλλά και προληπτικά. Μπορεί να μην λύσουν όλα τα προβλήματα αλλά να βοηθήσουν πολύ. Για μένα και ο δάσκαλος αλλλά και ο δ/ντης περισσότερο έχει ευθύνη να σκεφτεί και να

υλοποιήσει τις παιδαγωγικές δράσεις που αφορούν στην συμπεριφορά των παιδιών. Και για να γίνει αυτό θα πρέπει να τις θεωρήσει καταρχήν εξίσου σημαντικές με την διδασκαλεία της ύλης.

 

Με ένα σύμβουλο που μίλησα μου είπε ότι αν ο δασκαλος ''σηκώσει τα χέρια ψηλά'' και επανελημένα υπάρχει πρόβλημα με κάποια παιδιά τότε ναι μπορεί να έχει ευθύνη. Οτι πέραν των δράσεων που πρέπει να αναλάβει το σχολείο με τα παιδιά οι οποίες μπορεί να είναι ατομικές /ομαδικές έχει την ευθύνη να ενημερώνει τους γονείς και αν δεν ανταποκρίνονται μπορεί να αποταθεί στην πρόνοια, ή ακόμη και στον εισαγγελέα.

 

 

 

 

Για αυτό μάλλον έχεις δίκαιο ότι είναι ως συνήθως ''ασκήσεις επί χάρτου''

 

 

Εγώ σου λέω ότι ξέρω 5 πράγματα για το πώς μπορώ να αντιμετωπίσω μια κατάσταση παιδαγωγικά.

Τα εφαρμόζω και δεν πιάνουν για τον α ή β λόγο. Κάνω και παραλλαγές και συνεχίζουν να μην πιάνουν. Φωνάζω και έναν ψυχολόγο μέσα στην τάξη και μιλάει στα παιδιά, κάνει και 2-3 βιωματικά και συνεχίζει να υπάρχει θέμα.

 

Από εκεί και πέρα τι κάνει κάποιος; Αυτό θέλω να μου πει το υπουργείο. Τα πρώτα βήματα τα θεωρώ δεδομένα ότι γίνονται πριν κάποιος αποτανθεί στους ανωτέρους του.

 

Όσο για το σύμβουλο που σου τα είπε αυτά...... Η ευθύνη του δασκάλου περιορίζεται στο ότι οφείλει στην εφημερία του να είναι στην αυλή, οφείλει να είναι μέσα στην τάξη την ώρα του μαθήματος και να προλάβει ό,τι μπορέσει να προλάβει. Εάν δεν τα κάνει αυτά ή αν αποδειχτεί ότι δεν τα έκανε, τότε σαφώς και έχει βαρύτατες ευθύνες.

Ευθύνες επίσης έχει αν γνωρίζει ότι ένα παιδί υφίσταται κακοποίηση και δεν ειδοποιεί τον εισαγγελέα (αναφέρεται στο νόμο για την οικογενειακή βία). Δεν μπορεί να αποτανθεί στην πρόνοια γιατί π.χ. ένας γονιός δεν έρχεται στις ενημερώσεις ή γιατί το παιδί του έχει κακή/μη επιτρεπτή συμπεριφορά.

Αν ο σύμβουλος που σου τα είπε αυτά έχει άλλη γνώμη, παρακαλώ να σου πει για να μας παραθέσεις τη σχετική νομοθεσία που καθιστά τον εκπαιδευτικό υπέυθυνο.

Link to comment
Share on other sites

Δε θα ήθελα να ονομάσω το σχολείο, νομίζω ότι δεν έχει σημασία ποιό σχολείο είναι, εξάλλου αυτά δε συμβαίνουν μόνο στο δικό μας σχολείο.....αν το ρωτάς λόγω περιοχής, να σου πω απλά ότι είναι από τις καλύτερες.....

Link to comment
Share on other sites

Ευθύνες επίσης έχει αν γνωρίζει ότι ένα παιδί υφίσταται κακοποίηση και δεν ειδοποιεί τον εισαγγελέα (αναφέρεται στο νόμο για την οικογενειακή βία). Δεν μπορεί να αποτανθεί στην πρόνοια γιατί π.χ. ένας γονιός δεν έρχεται στις ενημερώσεις ή γιατί το παιδί του έχει κακή/μη επιτρεπτή συμπεριφορά.

 

 

Επειδή το θέμα παίρνει άλλη τροπή, και στα φόρουμ συμβαίνει συχνά να φτάνουμε να κάνουμε την τρίχα τριχιά (όπως μου είπατε χτες) και να βγάζουμε τελείως άλλα συμπεράσματα.....να επισημάνω πως το παιδάκι δεν έχει ίχνη κακοποίησης και όλα αυτά είναι εικασίες, και με εικασίες δεν γίνονται καταγγελίες.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...