Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ - Η ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΜΑΝΑΣ ΣΕ ΦΤ Η ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ


LA LATINA

Recommended Posts

Να μην αναφέρουμε την έννοια birth plan δηλαδή, είναι σενάριο επιστημονικής φαντασίας... Για εμάς εδώ... Δεν μας πέφτει και λόγος δηλαδή, δεν χρειάζεται να έχουμε απόψεις.

 

To birth plan είναι ένα χαρτί, που σκοπό έχει, για τη γυναίκα που τη νοιαζει, να δηλώσει τις προτιμήσεις της ως προς επισκληρίδιο, κόψιμο ομφάλιου λώρου κλπ. Δεν είναι δεσμευτικό. Ασφαλώς και καταλαβαίνει η γυναίκα ότι υπάρχει και το 15% που λέγαμε.

 

Και εκεί που υπάρχει, δεν είναι κανόνας, ωστόσο υπάρχει συνεννόηση, για όποιον ενδιαφέρεται να την πάρει και να τη δώσει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μια που σας βρίσκω όλες μαζεμένες, βρε κορίτσια, πείτε μου αν θέλετε τη γνώμη σας σε μια υπόθεση που με προβληματίζει τα μάλα:

 

Μια καλή μου φίλη έχει ΠΗΤ 18/3. Είναι 40 ετών κι αυτή είναι η πρώτη της εγκυμοσύνη (με φυσιολογική σύλληψη!), ύστερα από μία αποβολή και δύο αποτυχημένες εξωσωματικές. Έχει κλείσει ραντεβού για καισαρική, επειδή το ζήτησε η ίδια, στις 9/3, που είναι τα γενέθλιά της. Δεν το κάνει για να μην πονέσει, αλλά επειδή ύστερα από 10 ολόκληρα χρόνια που προσπαθεί για παιδί και μετά από τόσες αγωνίες, δεν αντέχει ψυχικά να περάσει τη διαδικασία του φτ. Κυριολεκτικά τρέμει από το φόβο της για την έκβαση.

 

Νομίζω πως στην εποχή μας είναι μια αρκετά συνηθισμένη περίπτωση.

 

Έκανα διάφορες σκέψεις όταν μου το είπε...θα ήθελα να ακούσω τις δικές σας πρώτα. Πώς το βρίσκετε; Τι πιστεύετε πως θα κάνατε στη θέση της;

 

Με δεδομένη και την ηλικία της, θα έλεγα ότι πολύ καλά κάνει... Πόσο νωρίς θα είναι αυτό, δεν φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Μια που σας βρίσκω όλες μαζεμένες, βρε κορίτσια, πείτε μου αν θέλετε τη γνώμη σας σε μια υπόθεση που με προβληματίζει τα μάλα:

 

Μια καλή μου φίλη έχει ΠΗΤ 18/3. Είναι 40 ετών κι αυτή είναι η πρώτη της εγκυμοσύνη (με φυσιολογική σύλληψη!), ύστερα από μία αποβολή και δύο αποτυχημένες εξωσωματικές. Έχει κλείσει ραντεβού για καισαρική, επειδή το ζήτησε η ίδια, στις 9/3, που είναι τα γενέθλιά της. Δεν το κάνει για να μην πονέσει, αλλά επειδή ύστερα από 10 ολόκληρα χρόνια που προσπαθεί για παιδί και μετά από τόσες αγωνίες, δεν αντέχει ψυχικά να περάσει τη διαδικασία του φτ. Κυριολεκτικά τρέμει από το φόβο της για την έκβαση.

 

Νομίζω πως στην εποχή μας είναι μια αρκετά συνηθισμένη περίπτωση.

 

Έκανα διάφορες σκέψεις όταν μου το είπε...θα ήθελα να ακούσω τις δικές σας πρώτα. Πώς το βρίσκετε; Τι πιστεύετε πως θα κάνατε στη θέση της;

 

Αγγελίνα ποιος μπορεί να της πει τι να κάνει; Μόνο εκείνη ξέρει την ψυχολογία της. Το μόνο που θα της έλεγα απέξω-απέξω σαν "συμβουλή" είναι να κλείσει το ραντεβού, αφού θα έχει κλεισμένες τις 39 εβδομάδες κύησης. Με το καλό!

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Θα έκανα ακριβώς το ίδιο, γιατί η περιρρέουσα ατμόσφαιρα θα με είχε μπολιάσει με αυτή τη βεβαιότητα, ότι η καισαρική και μάλιστα το νωρίτερο δυνατό, είναι η ασφαλέστερη λύση.

Μα και η αδερφή μου να εγκυμονούσε κάτω από τις ίδιες συνθήκες, δε θα τόλμαγα να πω κουβέντα, είναι μεγάλος ο φόβος.

 

Ο ψυχολογικός παράγων, μου είναι απολύτως αφάνταστα σεβαστός.

Οι λόγοι για τους οποίους φοβάται δεν είναι σωστοί (εφόσον δεν υπάρχει κάτι που είδε ο γιατρός που δεν το ξέρουμε), αλλά δεν είναι και η ώρα να αλλάξει γνώμη.

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είσαι αυτή στην οποία γίνεται μια ιατρική πράξη, μαζί με το παιδί σου, και θεωρείς ότι δεν είσαι αρμόδια να σου παρέχει ο συνεργάτης-γιατρός σου, τον οποίο πληρώνεις από την τσέπη σου, επίσημη αιτιολόγηση σε συλλογικό επίπεδο για το σκεπτικό με το οποίο σου παρέχει τις υπηρεσίες του; Και σε ατομικό επίπεδο, θεωρείς ότι δεν έχεις λόγο για το ποιες υπηρεσίες θα σου παρέχει, άρα δεν μπορείς να του πεις τι θα κάνει;

 

kinkajoujou

Μια φιλη ηθελε να γκρεμισει τοιχο στο σπιτι της, να βαλει υαλοτουβλα και παραθυρα. Ηρθε ο τεχνιτης, ο «ειδικος» της ειπε τι να κανει, εκεινη δεν ηθελε αυτο, αλλα εκεινο, γιατι ειχε δει κατι στο ιντερνετ, και στο ισπανικο περιοδικο διακοσμησης ταδε, και ειχε κατι η κουνιαδα της. τελικα αρχισε να του φωναζει, οτι γινεται και οτι την εκμεταλλευεται γιατι θελει να κανει κατι πιο ακριβο.

 

Ο τεχνιτης της απαντησε «Κοιτα κυρα μου, 27 χρονια χτιζω σε σπιτια Ελληνων, εμαθα να περιμενω τα ιδια και τα ιδια. Να σου το φτιαξω οπως θες, να σου πεσει με ενα σεισμο 2 ριχτερ, να με ξαναφωναξεις, να σου το ξαναφτιαξω. Καλο θα μου κανεις. Μονο μην βαλεις καναπε απο πισω!!»

 

Νομιζω οτι αυτος ο κυριουλης, εχει καταλαβει ΠΟΣΟ ξερολες ειμαστε και ΠΟΣΟ αφοριζουμε τους «ειδικους» (και εγω μαζι). Ειμαστε ειδικοι για τα παντα, αρκει να διαβασουμε 1-2-3 ωρες γι αυτα....

 

Προφανως ενας γυναικολογος δεν μπορει να απαντησει αναλογα. Απλα θα κανει το καθηκον του και θα φυγει. Και θα γραφει γι αυτον η αλλη μετα στο φορουμ, οτι την εκμεταλλευτηκε γιατι δεν εκτελεσε καλα ....την παραγγελια.

Link to comment
Share on other sites

Δε σε κατάλαβα Αθηνά, please το ξαναλές;

 

A, συγνώμη, νόμιζα ότι δεν υπηρχαν τα δεδομένα. 10 μέρες πριν την ΠΗΤ, δεν το λες νωρίς... Αλλά επειδή ρωτάς, συγκεκριμένα, δεν νιώθω καλά, γιατί πραγματικά δεν ξέρουμε δεδομένα διάφορα για τη γυναίκα και σίγουρα ο αρμόδιος είναι ο γιατρός... Χάριν της κουβέντας καθαρά. Δεν υπάρχει ένας και μόνο κανόνας.

Link to comment
Share on other sites

kinkajoujou

Μια φιλη ηθελε να γκρεμισει τοιχο στο σπιτι της, να βαλει υαλοτουβλα και παραθυρα. Ηρθε ο τεχνιτης, ο «ειδικος» της ειπε τι να κανει, εκεινη δεν ηθελε αυτο, αλλα εκεινο, γιατι ειχε δει κατι στο ιντερνετ, και στο ισπανικο περιοδικο διακοσμησης ταδε, και ειχε κατι η κουνιαδα της. τελικα αρχισε να του φωναζει, οτι γινεται και οτι την εκμεταλλευεται γιατι θελει να κανει κατι πιο ακριβο.

 

Ο τεχνιτης της απαντησε «Κοιτα κυρα μου, 27 χρονια χτιζω σε σπιτια Ελληνων, εμαθα να περιμενω τα ιδια και τα ιδια. Να σου το φτιαξω οπως θες, να σου πεσει με ενα σεισμο 2 ριχτερ, να με ξαναφωναξεις, να σου το ξαναφτιαξω. Καλο θα μου κανεις. Μονο μην βαλεις καναπε απο πισω!!»

 

Νομιζω οτι αυτος ο κυριουλης, εχει καταλαβει ΠΟΣΟ ξερολες ειμαστε και ΠΟΣΟ αφοριζουμε τους «ειδικους» (και εγω μαζι). Ειμαστε ειδικοι για τα παντα, αρκει να διαβασουμε 1-2-3 ωρες γι αυτα....

 

Προφανως ενας γυναικολογος δεν μπορει να απαντησει αναλογα. Απλα θα κανει το καθηκον του και θα φυγει. Και θα γραφει γι αυτον η αλλη μετα στο φορουμ, οτι την εκμεταλλευτηκε γιατι δεν εκτελεσε καλα ....την παραγγελια.

 

Λάθος τότε, γιατί οι ελληνίδες δεν ζητάνε τόσα πολλά από τους γυναικολόγους όσα από τους χτίστες! :roll:

 

Οh και πράγματα που σε εμάς είναι στάνταρ, ήρθε σπίτι νεοϋορκέζος και είπε ότι μόνο στα ακριβά σπιτια στο μανχάταν τα βλέπεις και αν... Τα σπίτια είναι πιο απλά εκεί, όσον αφορά τα δομικά στοιχεία. Δεν έχουν γυψοσανίδες και τέτοια...

Link to comment
Share on other sites

Αγγελίνα ποιος μπορεί να της πει τι να κάνει; Μόνο εκείνη ξέρει την ψυχολογία της. Το μόνο που θα της έλεγα απέξω-απέξω σαν "συμβουλή" είναι να κλείσει το ραντεβού, αφού θα έχει κλεισμένες τις 39 εβδομάδες κύησης. Με το καλό!

 

Να 'σαι καλά! :D Μπέμπα περιμένουμε! Δεν της λέει κανένας τίποτα παιδί μου, μεταξύ μας τα λέμε...οι έμπειρες! ;)

 

Θα έκανα ακριβώς το ίδιο, γιατί η περιρρέουσα ατμόσφαιρα θα με είχε μπολιάσει με αυτή τη βεβαιότητα, ότι η καισαρική και μάλιστα το νωρίτερο δυνατό, είναι η ασφαλέστερη λύση.

Μα και η αδερφή μου να εγκυμονούσε κάτω από τις ίδιες συνθήκες, δε θα τόλμαγα να πω κουβέντα, είναι μεγάλος ο φόβος.

 

Ο ψυχολογικός παράγων, μου είναι απολύτως αφάνταστα σεβαστός.

Οι λόγοι για τους οποίους φοβάται δεν είναι σωστοί (εφόσον δεν υπάρχει κάτι που είδε ο γιατρός που δεν το ξέρουμε), αλλά δεν είναι και η ώρα να αλλάξει γνώμη.

 

'Οχι όχι, δε λέω απολύτως τίποτα, μόνο ευχές για αίσια έκβαση. Δεν είναι σε θέση να ακούσει τίποτα ούτως ή αλλως, μετράει τις μέρες μία μία. Δεν έχω ξαναδεί τόσο αγχωμένη έγκυο στη ζωή μου, από την αρχή ως το τέλος δλδ. Κι όσο πλησιάζουν οι μέρες, αντί να ηρεμεί, αγχώνεται ακόμα περισσότερο!

Link to comment
Share on other sites

Aγγελινα συμφωνω με την kinkajoujou, και την Αννα....

 

 

Αυτο που λες για το αγχος ειναι φυσιολογικο, σε πολλες εγκυους αυξανεται το αγχος, οσο πλησιαζει η γεννα.

 

με το καλο το μωρακι της...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

kinkajoujou

Μια φιλη ηθελε να γκρεμισει τοιχο στο σπιτι της, να βαλει υαλοτουβλα και παραθυρα. Ηρθε ο τεχνιτης, ο «ειδικος» της ειπε τι να κανει, εκεινη δεν ηθελε αυτο, αλλα εκεινο, γιατι ειχε δει κατι στο ιντερνετ, και στο ισπανικο περιοδικο διακοσμησης ταδε, και ειχε κατι η κουνιαδα της. τελικα αρχισε να του φωναζει, οτι γινεται και οτι την εκμεταλλευεται γιατι θελει να κανει κατι πιο ακριβο.

 

Ο τεχνιτης της απαντησε «Κοιτα κυρα μου, 27 χρονια χτιζω σε σπιτια Ελληνων, εμαθα να περιμενω τα ιδια και τα ιδια. Να σου το φτιαξω οπως θες, να σου πεσει με ενα σεισμο 2 ριχτερ, να με ξαναφωναξεις, να σου το ξαναφτιαξω. Καλο θα μου κανεις. Μονο μην βαλεις καναπε απο πισω!!»

 

Νομιζω οτι αυτος ο κυριουλης, εχει καταλαβει ΠΟΣΟ ξερολες ειμαστε και ΠΟΣΟ αφοριζουμε τους «ειδικους» (και εγω μαζι). Ειμαστε ειδικοι για τα παντα, αρκει να διαβασουμε 1-2-3 ωρες γι αυτα....

 

Προφανως ενας γυναικολογος δεν μπορει να απαντησει αναλογα. Απλα θα κανει το καθηκον του και θα φυγει. Και θα γραφει γι αυτον η αλλη μετα στο φορουμ, οτι την εκμεταλλευτηκε γιατι δεν εκτελεσε καλα ....την παραγγελια.

 

Νομίζω καταλαβαίνεις ότι δεν μιλάω για την περίπτωση "επειδή έτσι μου καρφώθηκε, ζητάω επίμονα αυτό". θα σου φέρω όμως ένα πραγματικό παράδειγμα. Παιδί φίλων μας γεννήθηκε με κάποιο πρόβλημα υγείας, όχι τρομερά σοβαρό, αλλά όχι και αμελητέο. Τον πρώτο καιρό οι γονείς πελαγωμένοι. Όταν ηρέμησαν λίγο, άρχισαν το διάβασμα. Μιλάμε για ΠΟΛΥ διάβασμα, σε έγκυρες πηγές. όταν πηγαίνουν πλέον στους ειδικούς (γιατί πάντα συναντήσεις ειδικών γίνονται για την περίπτωσή του) εννοείται ότι δεν καταλαβαίνουν όλες τις πληροφορίες που ανταλλάσσονται, αλλά μπορούν να παρακολουθήσουν τη συζήτηση, και να μην αφήνουν να λαμβάνονται αποφάσεις ερήμην τους. Πάντα έχουν εκείνοι τον τελικό λόγο για το πώς θα προχωρήσουν, σε συνεννόηση πάντα με τους γιατρούς τους.

 

Εμένα προσωπικά μου φαίνεται αδιανόητο να μην ενημερωθώ πριν πάω σε οποιονδήποτε γιατρό. Για την περίπτωση της καισαρικής, δεν χρειάζεται να μάθω όλα τα ονόματα της ανατομίας, πώς γίνεται η τομή κλπ κλπ για να μιλήσω στον ειδικό. Μπορώ όμως να διαβάσω ότι στις περισσότερες άλλες χώρες επιπέδου Ελλάδας η μυωπία που έχω δεν αποτελεί εξορισμού αιτία καισαρικής. Άρα, όταν πάω σε γιατρό που μου λέει "αααα, μυωπία=καισαρική", θα μπορώ να σηκωθώ με το γνωστό τρόπο της εγκύου, να πω "χάρηκα πολύ, γεια σας" και να περπατήσω σαν την πάπια μέχρι την έξοδο. Το ίδιο αν μου πει ότι η μήτρα μου είναι πολύ μικρή και δεν μπορεί πλέον να κρατήσει το μωρό ή ότι ο τράχηλός μου είναι θεαματικά ανέτοιμος στις 38 εβδομάδες (όλα πραγματικά περιστατικά). Μιλάω για καραμπινάτες περιπτώσεις κοροϊδίας. Μιλάω για το ότι από τις 20 επίτοκες, οι 18 ως δια μαγείας γέννησαν πριν τις 4 το απόγευμα. Δεν μιλάω για περιπτώσεις δυστοκίας, διδύμων και άλλων επιπλοκών που απαιτούν χειρισμούς που δεν γνωρίζω. Βλέπω όμως στο λινκ που παρέθεσα στο πρώτο μου μνμ, ότι σε άλλες χώρες ακόμα και αυτές τις επιπλοκές θέλουν να προσπαθήσουν να τις αντιμετωπίζουν με γνώμονα το φυσιολογικό τοκετό (και φαντάσου ότι το δικό τους ποσοστό καισαρικών είναι το μισό από το δικό μας), και θα ήθελα η ίδια πρόθεση να υπάρχει και στη χώρα μου, μαζί με την ίδια ενημέρωση προς το ευρύ κοινό.

 

Δεν καταλαβαίνω πραγματικά γιατί θεωρείται ότι αυτό σημαίνει ότι έχω μένος με τις καισαρικές, ότι προσπαθώ με το ζόρι να διαφωτίσω κλπ κλπ.

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Αγγελίνα, είναι καλό το παράδειγμά σου για τη συζήτηση, γιατί μετατρέπει το "τι θα έκανα" σε "τι να κάνω".

Αλλιώς τα λέμε όλες ωραία για παιδιά γεννημένα και καλοθρεμμένα, αλλιώς καρδιοχτυπάς όταν είσαι στο νήμα.

Τουλάχιστον όταν δεν έχεις άγνοια κινδύνου, που, για να γυρίσω λίγο και στους "Πρωταγωνιστές", υπήρχε έκδηλη.

 

Αν και σκέφτομαι να τον ψηφίσω.

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω καταλαβαίνεις ότι δεν μιλάω για την περίπτωση "επειδή έτσι μου καρφώθηκε, ζητάω επίμονα αυτό". θα σου φέρω όμως ένα πραγματικό παράδειγμα. Παιδί φίλων μας γεννήθηκε με κάποιο πρόβλημα υγείας, όχι τρομερά σοβαρό, αλλά όχι και αμελητέο. Τον πρώτο καιρό οι γονείς πελαγωμένοι. Όταν ηρέμησαν λίγο, άρχισαν το διάβασμα. Μιλάμε για ΠΟΛΥ διάβασμα, σε έγκυρες πηγές. όταν πηγαίνουν πλέον στους ειδικούς (γιατί πάντα συναντήσεις ειδικών γίνονται για την περίπτωσή του) εννοείται ότι δεν καταλαβαίνουν όλες τις πληροφορίες που ανταλλάσσονται, αλλά μπορούν να παρακολουθήσουν τη συζήτηση, και να μην αφήνουν να λαμβάνονται αποφάσεις ερήμην τους. Πάντα έχουν εκείνοι τον τελικό λόγο για το πώς θα προχωρήσουν, σε συνεννόηση πάντα με τους γιατρούς τους.

 

Εμένα προσωπικά μου φαίνεται αδιανόητο να μην ενημερωθώ πριν πάω σε οποιονδήποτε γιατρό. Για την περίπτωση της καισαρικής, δεν χρειάζεται να μάθω όλα τα ονόματα της ανατομίας, πώς γίνεται η τομή κλπ κλπ για να μιλήσω στον ειδικό. Μπορώ όμως να διαβάσω ότι στις περισσότερες άλλες χώρες επιπέδου Ελλάδας η μυωπία που έχω δεν αποτελεί εξορισμού αιτία καισαρικής. Άρα, όταν πάω σε γιατρό που μου λέει "αααα, μυωπία=καισαρική", θα μπορώ να σηκωθώ με το γνωστό τρόπο της εγκύου, να πω "χάρηκα πολύ, γεια σας" και να περπατήσω σαν την πάπια μέχρι την έξοδο. Το ίδιο αν μου πει ότι η μήτρα μου είναι πολύ μικρή και δεν μπορεί πλέον να κρατήσει το μωρό ή ότι ο τράχηλός μου είναι θεαματικά ανέτοιμος στις 38 εβδομάδες (όλα πραγματικά περιστατικά). Μιλάω για καραμπινάτες περιπτώσεις κοροϊδίας. Μιλάω για το ότι από τις 20 επίτοκες, οι 18 ως δια μαγείας γέννησαν πριν τις 4 το απόγευμα. Δεν μιλάω για περιπτώσεις δυστοκίας, διδύμων και άλλων επιπλοκών που απαιτούν χειρισμούς που δεν γνωρίζω. Βλέπω όμως στο λινκ που παρέθεσα στο πρώτο μου μνμ, ότι σε άλλες χώρες ακόμα και αυτές τις επιπλοκές θέλουν να προσπαθήσουν να τις αντιμετωπίζουν με γνώμονα το φυσιολογικό τοκετό (και φαντάσου ότι το δικό τους ποσοστό καισαρικών είναι το μισό από το δικό μας), και θα ήθελα η ίδια πρόθεση να υπάρχει και στη χώρα μου, μαζί με την ίδια ενημέρωση προς το ευρύ κοινό.

 

Δεν καταλαβαίνω πραγματικά γιατί θεωρείται ότι αυτό σημαίνει ότι έχω μένος με τις καισαρικές, ότι προσπαθώ με το ζόρι να διαφωτίσω κλπ κλπ.

 

Για την περιπτωση "μου καρφωθηκε" μιλαω γιατι εχω διαπιστωσει οτι ειναι συχνη.

Απλα δεν εχεις διαβασει τα μηνυματα μου παραπανω, γι αυτο εγινε παρανοηση. Ειμαι υπερ της ενημερωσης, αλλα να ακολουθησει μετα, συζητηση με γιατρο και δευτερη, τριτη γνωμη. ΔΙαφωνω με την τακτικη μερικων να εχουν παει σε εναν γιατρο, να κανουν καισαρικη, και μετα να βγαζουν συμπερασματα μονοι τους και να κατηγορουν το γιατρο τους και ολους τους γιατρους στην Ελλαδα γενικοτερα.

Link to comment
Share on other sites

Αγγελίνα, είναι καλό το παράδειγμά σου για τη συζήτηση, γιατί μετατρέπει το "τι θα έκανα" σε "τι να κάνω".

Αλλιώς τα λέμε όλες ωραία για παιδιά γεννημένα και καλοθρεμμένα, αλλιώς καρδιοχτυπάς όταν είσαι στο νήμα.

Τουλάχιστον όταν δεν έχεις άγνοια κινδύνου, που, για να γυρίσω λίγο και στους "Πρωταγωνιστές", υπήρχε έκδηλη.

 

Αν και σκέφτομαι να τον ψηφίσω.

 

Μα δεν συζητάμε τόση ώρα για γυναίκες που δεν έχουν κανένα θέμα να κάνουν καισαρική!

Link to comment
Share on other sites

Για την περιπτωση "μου καρφωθηκε" μιλαω γιατι εχω διαπιστωσει οτι ειναι συχνη.

Απλα δεν εχεις διαβασει τα μηνυματα μου παραπανω, γι αυτο εγινε παρανοηση. Ειμαι υπερ της ενημερωσης, αλλα να ακολουθησει μετα, συζητηση με γιατρο και δευτερη, τριτη γνωμη. ΔΙαφωνω με την τακτικη μερικων να εχουν παει σε εναν γιατρο, να κανουν καισαρικη, και μετα να βγαζουν συμπερασματα μονοι τους και να κατηγορουν το γιατρο τους και ολους τους γιατρους στην Ελλαδα γενικοτερα.

 

Έλα πες ποιος κατηγορεί ΟΛΟΥΣ τους γιατρούς!:-P

 

Edit. Αν έγραψα προσωπικά την εμπειρία μου, είναι γιατί μου έκαναν εντύπωση όλα αυτά τα τερτίπια και τα έγραψα αν μη τι άλλο για να μην τα παίρνουν και πολυ τοις μετρητοίς οι γυναίκες και πηγαίνουν αγχωμένες για την καισαρικούλα τους. Ας το βλέπουν πιο χαλαρά, ακούγοντας πάντα το γιατρό που έχουν επιλέξει. Όπως είπα προηγουμένως, η δική μου καισαρική ήταν δεδομένη. Με ενόχλησε που κάποιος άλλος με δικά του κριτήρια έπρεπε να επιλέξει και το χρόνο. Και να πω ότι όσες έκαναν κορτιζόνη με δίδυμα την εποχή που γεννούσα, εκεί που γέννησα, όλως τυχαίως οι "επιπλοκές" τους τις βρήκαν στην 34η εβδομαδα ΝΤΑΝ. Οπότε τα δικά μου τουλάχιστον γλίτωσαν αρκετές μέρες ΜΕΝΝ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έλα πες ποιος κατηγορεί ΟΛΟΥΣ τους γιατρούς!:-P

 

Edit. Αν έγραψα προσωπικά την εμπειρία μου, είναι γιατί μου έκαναν εντύπωση όλα αυτά τα τερτίπια και τα έγραψα αν μη τι άλλο για να μην τα παίρνουν και πολυ τοις μετρητοίς οι γυναίκες και πηγαίνουν αγχωμένες για την καισαρικούλα τους. Ας το βλέπουν πιο χαλαρά, ακούγοντας πάντα το γιατρό που έχουν επιλέξει.

 

 

Ok, sorry αν ημουν υπερβολικη, αλλα καποιοι μιλησαν και για 99% σε ιδιωτικα...τεσπα "τους περισσοτερους" αν θες να ειμαστε politically correct :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν συζητάμε τόση ώρα για γυναίκες που δεν έχουν κανένα θέμα να κάνουν καισαρική!

 

Όχι, αλλά σε μένα λειτουργεί ως εξής:

Αν μιλούσαμε για μια φίλη που γέννησε κατ' αυτό τον τρόπο στο παρελθόν, και όλα καλά, θα έλεγα ότι έπρεπε ο γιατρός να την έχει ενημερώσει καλύτερα, να μη φοβάται τον φ.τ, ότι δεν είχε ενδείξεις...

Τώρα λέω: ας γεννηθεί με το καλό το παιδάκι, κι ας βγει όπως νάναι, γιατί χ#%ομαι.

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Ok, sorry αν ημουν υπερβολικη, αλλα καποιοι μιλησαν και για 99% σε ιδιωτικα...τεσπα "τους περισσοτερους" αν θες να ειμαστε politically correct :rolleyes:

 

Όχι, δεν το είπε κανείς αυτό. Υπάρχουν και οι γιατροί του 15%, δεν υπάρχει γιατρός του ΜΗΔΕΝ, γιατί δεν πρέπει να υπάρχει, υπάρχουν και οι γιατροί του 60% που στην ουσία αφορούν τις γυναίκες που γεννάνε από σχετικά εύκολα έως πανεύκολα και υπάρχουν και οι του 99%. Κάπως έτσι φτάνει το γενικό ποσοστό στο 60. Οι γιατροί του 99% παρουσιάζονται συχνά και ως οι πιο μάγκες, που διαδίδουν ότι σώζουν από ένα σωρό πιθανές και απίθανες επιπλοκές!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ, να πω την αμαρτία μου, σκέφτηκα 2 τινά:

 

1) Να της προτείνω να περιμένει να την πιάσουν πρώτα φυσιολογικά οι πόνοι και μετά να πάει για την επέμβαση. Ύστερα όμως σκέφτηκα μια γνωστή που είχε ενδομήτριο θάνατο στις 38 εβδομάδες κι ένιωσα να καταπίνω τη γλώσσα μου, κυριολεκτικά, οπότε δεν είπα απολύτως τίποτα. Θεός φυλάξοι...

 

2) Να της πω να επιλέξει έστω μια άλλη ημερομηνία κι όχι να συμπίπτουν τα γενέθλιά τους. Διαλέγουμε που διαλέγουμε την ημερομηνία του τοκετού (διαδικασία που με είχε ξενερώσει απίστευτα στην προγραμματισμένη κ.τ.), δε δικαιούται τουλάχιστον αυτή η καινούρια ζωούλα κάτι ολόδικό της; Δεν ξέρω...εκείνη όμως λέει πως η κόρη της είναι το δώρο των γενεθλίων που περίμενε σε όλη της τη ζωή.

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ όμως να διαβάσω ότι στις περισσότερες άλλες χώρες επιπέδου Ελλάδας η μυωπία που έχω δεν αποτελεί εξορισμού αιτία καισαρικής. Άρα, όταν πάω σε γιατρό που μου λέει "αααα, μυωπία=καισαρική", θα μπορώ να σηκωθώ με το γνωστό τρόπο της εγκύου, να πω "χάρηκα πολύ, γεια σας" και να περπατήσω σαν την πάπια μέχρι την έξοδο. Μιλάω για καραμπινάτες περιπτώσεις κοροϊδίας. .

 

Λοιπον. Χαιρομαι που στο μηνυμα σου αναφερεσαι σε αυτο.

 

Εγω λοιπον, εκανα καισαρικη ΛΟΓΩ ΜΥΩΠΙΑΣ.

 

Πιστεψα, οτι με κοροιδεψαν. Ομως, οταν πηγα στο γιατρο που με ειχε δει στην αρχη, μου εξηγησε οτι υπαρχει η περιπτωση α) εχω μυωπια και η περιπτωση β) εχω μυωπια, κανω βυθοσκοπηση, βρισκει οτι μου εχει γινει αποκολληση, εχω μωρο 4,5 κιλα, που εχω μπροστα μου δυσκολη γεννα μετα τη 42η λογω ανατομιας, που εχω υποψια αιματωματος (που ειχα τελικα). Πηρα δευτερη γνωμη, απο τον καλυτερο οφθαλμιατρο της Ελλαδας γνωστο στο εξωτερικο, μου ειπε αν ξαναγεννησω, ΜΗ ΔΙΑΝΟΗΘΩ να κανω φυσιολογικο και παλι για τον ιδιο λογο, εκτος αν το μωρο ειναι πολυ μικρο και δεν πιεσω καθολου και παλι εχω φοβο.

 

Ολοι οι γιατροι δεν εξηγουν αναλυτικα-κακως. ΑΝ το ειχε κανει απο την αρχη, θα με ειχε σωσει απο μια περιοδο που αναρωτιομουν. Και αν ειχα μπει εδω, θα ακουγα "ααα για μυωπια, σε κοροιδεψαν".

Link to comment
Share on other sites

By the way, ΟΧΙ δεν τον ψηφίζω με την καμία! :P Δεν είχα καλή γνώμη γι' αυτόν από πριν, αλλά μετά από αυτό το βίντεο, μου φάνηκε τελείως καραγκιόζης.

Link to comment
Share on other sites

By the way, ΟΧΙ δεν τον ψηφίζω με την καμία! :P Δεν είχα καλή γνώμη γι' αυτόν από πριν, αλλά μετά από αυτό το βίντεο, μου φάνηκε τελείως καραγκιόζης.

 

:mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen:

 

Φιλενάδες, αποχωρώ, αποδεσμεύω πεθερά, φτιάχνω μακαρονάδα και σούρνωμαι στη γωνιά μου γιατί έχω ιγμορίτιδα και με έχει πεθάνει στους πόνους.

 

ΑΑΑΑΑ, αρχίζει το καρναβαλικό ξεφάντωμα!

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαινω το λογο για τον οποιο δαιμονοποιειται η πληροφορηση που προερχεται απο το ιντερνετ. Στο φορουμ αυτο χρωσταω το γεγονος οτι θηλασα, που καποια μελη ανιδιωτελως μοιρασαν τη γνωση τους και την υποστηριξαν με λογικα επιχειρηματα, πρωτου ενημερωθω απο εδω δεν μου περνουσε καν απο το μυαλο οτι μια γυναικα μπορει να θηλασει, το ειχα δεδομενο οτι μολις φερουμε το παιδι στο σπιτι κατευθειαν τρεχουμε στο φαρμακειο να αγορασουμε γαλα. Χαρη σε αυτο το φορουμ εμαθα οτι μπορεις να γλιτωσεις την επισιοτομη, ζητησα απο το γιατρο να προσπαθησει και ολα πηγαν ετσι οπως θα ηθελα.

Οταν μια γυναικα εχει γνωσεις και ειναι υποψιασμενη μπορει να ζητησει και να συζητησει πολλα με το γιατρο που εμπιστευεται και ενας τετοις γιατρος αντιμετωπιζει τελειως διαφορετικα μια γυναικα που ξερει τι της γινεται.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...