Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ - Η ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΜΑΝΑΣ ΣΕ ΦΤ Η ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ


LA LATINA

Recommended Posts

Προφανώς και πιστεύω στη δύναμη που έχουμε να αλλάξουμε μια νοοτροπία. Όπως έχω ξαναγράψει, πιστεύω ακράδαντα ότι το σύστημα είμαστε εμείς όλοι, μαζί και καθένας ξεχωριστά. Αν ο καθένας μας λειτουργήσει επιτέλους με βάση τη λογική, κάποια στιγμή και αυτό το "σύστημα" θα ισορροπήσει σε μια νέα θέση πιο λογική.

Τότε η διαφορά μας είναι ότι εγώ για τόσο ανήθικους ανθρώπους πιστεύω περισσότερο σε πρακτικές εκφοβισμού παρά στο ότι θα τους ευαισθητοποιήσω αρκετά ώστε να φερθούν διαφορετικά…

 

Υ.Γ. Νοοτροπία μάλλον εννοείς τη συμπεριφορά γενικώς των γιατρών; Γιατί εγώ λέγοντας νοοτροπία εννοούσα την προσωπική ηθική, που δεν πιστεύω πραγματικά ότι μπορώ να την αλλάξω σε όλες τις περιπτώσεις.

697577wcowvfyq3s.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


[

... άσε μας εδώ στην ψυχοθεραπεία μας να μαλιοτραβιόμαστε, την βρίσκουμε με το group therapy, νομίζουμε πως θα σώσουμε τον κόσμο και θα ανοίξουμε τα μάτια στους απανταχού διαφωνούντες.

 

:lol: :lol: :lol: :lol:

 

Αυτά τα τύπου δε μου αρέσει η κριτική αλλά σας κριτικάρω όμως......είναι αφτάστου κάλλους.........(το "ς" χαριστικά το έβαλα).......Που είναι η αλκυόν με τα 6000 μηνύματα να ξεπλύνουμε το όνομά μας.... :) :) :)

Παρούσα!

Με ένα μήνυμα ακόμα... Ξέρετε, έχω αφήσει παιδιά με μύξες, πάνες χ3σμ3ν...ς (κοίτα τι θυμήθηκα τώρα!!), φαγιά στο πάτωμα, παιδιά να κρέμονται από κουρτίνες και εγώ δοκιμάζω τις ικανότητές μου στο τυφλό σύστημα και την ταχύτητα πληκτρολόγησης ανά λεπτό.

 

Όχι τίποτα άλλο, μα όταν γράφω έχω μια τάση να γράφω σεντόνια (παπλώματα και παπλωματοθήκες... και όλο τον ιματισμό μαζί). :mrgreen:

(edit: έγινε quote σε λάθος μήνυμα -- διαγραφή quote)

Στο θέμα μας τώρα:

Το οποίο θέμα όμως έχει ξεφύγει αρκετά... Έχω την εντύπωση πως υπεραμυνόμαστε της μιας ή της άλλης άποψης... αλλά χωρίς να ξέρουμε πραγματικά πού πατάμε. Ίσως να νομίζουμε πως ξέρουμε... αλλά αυτό δε σημαίνει τίποτα.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ανάγκη να μπαίνουν εδώ μέσα γιατροί να κάνουν διαγνώσεις. Δεν είμαι ηλίθια. Θέλω όμως να μπαίνουν γιατροί και να καταθέτουν την άποψή τους για όσα συζητάμε. Όλα αυτά που λέμε συνέχεια εδώ μέσα για την εμπιστοσύνη που ΔΕΝ έχουμε στην πλειονότητα των γιατρών, γιατί δε μπαίνουν στον κόπο να τα σχολιάσουν και γιατροί εκτός από σπανιότατες περιπτώσεις;

 

* και εγώ σε αρκετές περιπτώσεις μέσα από αυτό το φόρουμ έχω επιβεβαιώσει πληροφορίες για γιατρούς που έψαχνα

Έτσι και κάνει το λάθος γιατρός να πατήσει εδώ και να μιλήσει... δε θα προλάβει να δει το φως του ήλιου. Θα επιτεθούν τα μαμαδοφόρα και γεμίσει αυτόματα με σελίδες επί σελίδων μηνύματα που θα λένε τον "πόνο τους" (θα διαβάζει ο άνθρωπος περισσότερα κι απ' όσα διάβασε στα φοιτητικά έδρανα) και θα φάει τέτοια επίθεση για όσα έκανε όλη η επιστημονική κοινότητα μαζί κι όσα δεν έκανε. Ποιος θα τολμούσε; Αφού οι περισσότερες θέλουν να πείσουν και όχι να ακούσουν για τη θέση τους. Ανεξάρτητα δηλαδή από τη στάση που κρατάει ένας γιατρός πιστεύω πως εδώ μέσα... θα τον κατασπαράσσανε.

Δεν αποτελεί έκπληξη η απουσία των άμεσα ενδιαφερόντων.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Ωωω συγγνώμη... από λάθος έγινε το quote... Έκανα multi-quote και πάτησα το τελευταίο για να κάνω απάντηση... και ξέχασα να το αφαιρέσω. Καμία σχέση με εσένα (τρέχω να διορθώσω). Και πάλι συγγνώμη.

 

 

Όσο για το ότι "ξεφύγαμε" εννοώ πως μπλέκονται πολλά πραγματάκια, πολλοί παράγοντες και πάλι υπεραναλύουμε ... και ενίοτε υπεραμυνόμαστε της μίας ή της άλλης θέσης. Θεωρώ ακραία της άποψη πως γενικά και αόριστα οι γιατροί είναι υπέρ της καισαρικής χωρίς λόγο. Ναι κάποιοι ανεβάζουν τα ποσοστά της καισαρικής και αυτό "φορτώνει" όλους τους γιατρούς. Επίσης θεωρώ ακραία άποψη για το πόσο καθοριστικό παράγοντα καισαρικής είναι τα δυσπρόσιτα.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τα οποία θεωρείς αυτόματα ότι είναι κατώτερα των ελληνικών ;

 

Εξαρτάται απ τη χώρα........έχω κι εγώ πολύ κοντινό παράδειγμα........

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, ελπίζω ότι δεν είμαι έξω από το θέμα μας, αν εκφράσω την απορία μου. Στο φορουμοζάπινγκ, είδα ότι πλέον έχει γίνει πρωτόκολλο να γίνονται ενέσεις κοριτιζόνης για ωρίμανση των πνευμόνων, ακόμα και σε μη επαπειλούμενες κυήσεις. Είμαι λίγο έτσι :shock:

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, ελπίζω ότι δεν είμαι έξω από το θέμα μας, αν εκφράσω την απορία μου. Στο φορουμοζάπινγκ, είδα ότι πλέον έχει γίνει πρωτόκολλο να γίνονται ενέσεις κοριτιζόνης για ωρίμανση των πνευμόνων, ακόμα και σε μη επαπειλούμενες κυήσεις. Είμαι λίγο έτσι :shock:

 

Κι εγώ χτες το διάβαζα........:shock::shock::shock:

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα δυστυχώς δεν είναι μόνο οι αυξημένες καισαρικές, αλλά ότι στη μαιευτική στην Ελλάδα υπάρχουν αναρίθμητες κάκιστες πρακτικές που δεν τεκμηριώνονται πουθενά, από τη σύλληψη μέχρι και τη γέννα. Μία από αυτές είναι και οι ενέσεις κορτιζόνης.

 

Στην Ελλάδα πλέον τείνουν να καθιερωθούν σαν στάνταρ πρακτική σε διάφορες δόσεις, όταν τα διεθνή πρωτόκολλα λένε να χρησιμοποιούνται με τρομερή φειδώ. Τα οφέλη τους προκύπτουν μόνο αν γίνουν σε συγκεκριμένο χρονικό διάστημα πριν από τον τοκετό, αλλά οι επιπτώσεις τους αυτή τη στιγμή σε βάθος χρόνου στη ζωή του παιδιού είναι απλά άγνωστες. Δεν είναι σε καμία περίπτωση ένα εργαλείο που χρησιμοποιείται προληπτικά, αλλά μόνο σε πολύ έκτακτες περιπτώσεις.

 

Αναρωτιέμαι, αυτό δεν προβληματίζει τις κοπέλες που λένε ότι κάποιοι λίγοι γυναικολόγοι είναι κακοί και παίρνει η μπάλα και τους πολλούς; Το γεγονός ότι σκόπιμα αυξάνουν τις πιθανότητες εμφάνισης σοβαρών μελλοντικών προβλημάτων, για να αποφύγουν το αναπνευστικό σύνδρομο που θα προκύψει ως συνέπεια μιας δικής τους κακής πρακτικής, το δικαιολογούμε τόσο εύκολα;

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Έριξα μια ματιά στο θέμα και νομίζω μόνο σε ένα σημείο βρήκα αυτό που λέτε πως το κάνουν "έτσι". Οι περισσότερες είχαν κάποια ένδειξη για προωρότητα. Τελικά τα κατάφεραν και ξεπέρασαν (οι περισσότερες) τον όποιο κίνδυνο, αλλά αυτό δε σήμαινε πως θα έπρεπε να παρακάμψουν τις συστάσεις του μαιευτήρα.

 

Προκύπτει πουθενά πως οι γιατροί το έχουν κάνει συνήθεια χωρίς αιτία; (αν εξαιρέσουμε αυτόν τον ένα... αρά και τους "λίγους κακούς"). Επίσης μπορεί αυτός ο ένας να είχε ενδείξεις και να προσπαθούσε να ηρεμίσει την έγκυό του πως είναι κάτι σχετικά "απλό". Ή επίσης θα πρέπει να βάλουμε και τον παράγοντα "σπασμένο τηλέφωνο". (π.χ. δε θέλει η έγκυος να πει πολλά-πολλά για το θέμα και επομένως το κλείνει με όσο γίνεται λιγότερες εξηγήσεις προς τρίτους).

 

Εξακολουθώ να πιστεύω πως είμαστε λίγο παραπάνω καχύποπτοι απ' όσο πρέπει. Αν έχουμε αμφιβολίες, ας διασταυρώσουμε.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν η πρακτική αυτή είναι επικίνδυνη ή κατάχρηση (πράγμα που δεν μπορώ φυσικά να ξέρω, χρειάζονται μελέτες να το δείξουν), και ένας μαιευτήρας φτάνει, αν σκεφτείς πόσοι εμβρυακοί πνεύμονες θα φάνε κοριτιζόνη έτσι "για να είμαστε σίγουροι". Εγώ μέτρησα τρείς τέτοιες εξηγήσεις, σε πέντε - έξι απαντήσεις.

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Alcyon αν διαβάσεις προσεκτικά το θέμα θα δεις ότι κάθε γιατρός δίνει εντελώς διαφορετική δόση, σε εβδομάδες πέρα από αυτές που συνιστούνται και για περιπτώσεις όπου δεν υπάρχουν ενδείξεις προωρότητας. Δλδ, το να έχει η έγκυος πρόωρες συσπάσεις και να είναι απλά σπίτι και να ξεκουράζεται δεν απαιτεί ενέσεις. Συνήθως αυτές γίνονται σε κλινικό περιβάλλον, σε εγκύους που νοσηλεύονται και με συγκεκριμένες εξετάσεις κρίνεται ότι επίκειται τοκετός άμεσα.

 

Από τον πολύ μικρό κύκλο μου στην Ελλάδα, το ποσοστό που γέννησε με καισαρική είναι συντριπτικό. Είναι επίσης αυξημένο το ποσοστό που έπαιρνε "προληπτικά" προγεστερόνη στην αρχή της εγκυμοσύνης για μικροαιμορραγίες (κι ας αναφέρει ρητά το χαρτί ότι έχουν συνδεθεί με αυξημένα ποσοστά υποσπαδία κλπ). Είναι επίσης αρκετές εκείνες που έκαναν "προληπτικά" ενέσεις κορτιζόνης, χωρίς καμία απολύτως ένδειξη προωρότητας. Είμαι σίγουρη ότι αν όλες μας κάνουμε ένα μικρό γκάλοπ στις γνωστές μας, στα ίδια συμπεράσματα θα καταλήξουμε. Γιατί είναι τόσο δύσκολο να παραδεχτούμε ότι εκτός από τις περιπτώσεις όπου όλα αυτά πραγματικά χρειάζονται, είναι υπερβολικά αυξημένο το ποσοστό των γυναικών που δέχτηκαν αυτές τις παρεμβάσεις χωρίς λόγο; Και μάλιστα μας είναι πιο εύκολο να βγάλουμε άκυρο έναν ολόκληρο οργανισμό που ασχολείται με τέτοια ευρήματα, παρά να παραδεχτούμε ότι για να τα λένε, κάποιο λόγο έχουν. Αν δεν δεχτούμε εμείς οι ίδιες ότι υπάρχει ένα κακό σύστημα και δεν διεκδικήσουμε κάτι καλύτερο με την ενημέρωση και το να στηρίζουμε τους σωστούς επαγγελματίες, πώς θα αλλάξει κάτι προς το καλύτερο;

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Alcyon αν διαβάσεις προσεκτικά το θέμα θα δεις ότι κάθε γιατρός δίνει εντελώς διαφορετική δόση, σε εβδομάδες πέρα από αυτές που συνιστούνται και για περιπτώσεις όπου δεν υπάρχουν ενδείξεις προωρότητας. Δλδ, το να έχει η έγκυος πρόωρες συσπάσεις και να είναι απλά σπίτι και να ξεκουράζεται δεν απαιτεί ενέσεις. Συνήθως αυτές γίνονται σε κλινικό περιβάλλον, σε εγκύους που νοσηλεύονται και με συγκεκριμένες εξετάσεις κρίνεται ότι επίκειται τοκετός άμεσα.

 

Από τον πολύ μικρό κύκλο μου στην Ελλάδα, το ποσοστό που γέννησε με καισαρική είναι συντριπτικό. Είναι επίσης αυξημένο το ποσοστό που έπαιρνε "προληπτικά" προγεστερόνη στην αρχή της εγκυμοσύνης για μικροαιμορραγίες (κι ας αναφέρει ρητά το χαρτί ότι έχουν συνδεθεί με αυξημένα ποσοστά υποσπαδία κλπ). Είναι επίσης αρκετές εκείνες που έκαναν "προληπτικά" ενέσεις κορτιζόνης, χωρίς καμία απολύτως ένδειξη προωρότητας. Είμαι σίγουρη ότι αν όλες μας κάνουμε ένα μικρό γκάλοπ στις γνωστές μας, στα ίδια συμπεράσματα θα καταλήξουμε. Γιατί είναι τόσο δύσκολο να παραδεχτούμε ότι εκτός από τις περιπτώσεις όπου όλα αυτά πραγματικά χρειάζονται, είναι υπερβολικά αυξημένο το ποσοστό των γυναικών που δέχτηκαν αυτές τις παρεμβάσεις χωρίς λόγο; Και μάλιστα μας είναι πιο εύκολο να βγάλουμε άκυρο έναν ολόκληρο οργανισμό που ασχολείται με τέτοια ευρήματα, παρά να παραδεχτούμε ότι για να τα λένε, κάποιο λόγο έχουν. Αν δεν δεχτούμε εμείς οι ίδιες ότι υπάρχει ένα κακό σύστημα και δεν διεκδικήσουμε κάτι καλύτερο με την ενημέρωση και το να στηρίζουμε τους σωστούς επαγγελματίες, πώς θα αλλάξει κάτι προς το καλύτερο;

 

Ακριβώς έτσι σκέφτομαι κι εγώ.

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Είναι επίσης αυξημένο το ποσοστό που έπαιρνε "προληπτικά" προγεστερόνη στην αρχή της εγκυμοσύνης για μικροαιμορραγίες (κι ας αναφέρει ρητά το χαρτί ότι έχουν συνδεθεί με αυξημένα ποσοστά υποσπαδία κλπ).

Με πρόλαβες, πήγα να το γράψω και γω αυτό για την προγεστερόνη. Πώς γίνεται όλες οι γνωστές και φίλες μου και εγώ συμπεριλαμβανόμενη να έχουν πάρει utrogestan στην εγκυμοσύνη? Με τις τόσες πιθανές παρενέργειες? Φίλη μου μένει έγκυος μετά από 2 αποβολές και ο γιατρος της δίνει προληπτικά utrogestan λόγω πολύτιμης εγκυμοσύνης που λέγαμε. Κι όταν τον ζορίζουν να τους εξηγήσει γιατί να το πάρει, το μόνο που έχει να τους πει είναι να το πάρει "καλού κακού" :shock::shock::shock:.

 

Όσο υπερβολικό κι αν ακούγεται, το δικό μου θλιβερό συμπέρασμα είναι ότι στην Ελλάδα δεν τηρείται κανένα πρωτόκολλο κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης, με αποκορύφωμα τον τρόπο τοκετού και τις καισαρικές. Κάπως έτσι φτάνουμε στο ποσοστό που αναφέρει ο ΟΗΕ.

Link to comment
Share on other sites

Όσο υπερβολικό κι αν ακούγεται, το δικό μου θλιβερό συμπέρασμα είναι ότι στην Ελλάδα δεν τηρείται κανένα πρωτόκολλο κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης, με αποκορύφωμα τον τρόπο τοκετού και τις καισαρικές. Κάπως έτσι φτάνουμε στο ποσοστό που αναφέρει ο ΟΗΕ.

 

Σε αυτό συμφωνώ απόλυτα. Δεν ασκείται ιατρική στηριγμένη σε πρωτόκολλα και οδηγίες. Επίσης, δεν υπάρχουν μακροπρόθεσμες μελέτες των αποτελεσμάτων όλων αυτών των πρακτικών. Γιατί και στο εξωτερικό, που το φέρνουμε σαν παράδειγμα προς μίμηση, ουκ ολίγες φορές έχουν υιοθετήσει λανθασμένες πρακτικές, αλλά με την πάροδο του χρόνου τα αποτελέσματα τόσο στην υγεία όσο και στην οικονομία της μελετήθηκαν, και μπόρεσαν έτσι να αλλάξουν οι επίσημες συστάσεις. Στην Ελλάδα δυστυχώς δεν γίνεται αυτό.

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

kinkajoujou, σεβαστοί οι προβληματισμοί σου, θα είχε ενδιαφέρον να δούμε επιστημονικές τοποθετήσεις. Τι άλλο όμως; Εμάς περιμένουν στην ιατρική έρευνα για να αμφισβητήσουν; Δε νομίζω. Αν θέλεις εξήγησε πώς το εννοείς.

 

Επίσης, η άσκηση της ιατρικής διέπεται από αρχές, ασχέτως ύπαρξης πρωτόκολλων. Το αν κάποιοι (επιλέγουν να) τις αγνοούν είναι άλλο θέμα.

 

Υ.Γ. Για το αν γίνεται αρκετή έρευνα δε γνωρίζω

697577wcowvfyq3s.gif
Link to comment
Share on other sites

Με πρόλαβες, πήγα να το γράψω και γω αυτό για την προγεστερόνη. Πώς γίνεται όλες οι γνωστές και φίλες μου και εγώ συμπεριλαμβανόμενη να έχουν πάρει utrogestan στην εγκυμοσύνη? Με τις τόσες πιθανές παρενέργειες? Φίλη μου μένει έγκυος μετά από 2 αποβολές και ο γιατρος της δίνει προληπτικά utrogestan λόγω πολύτιμης εγκυμοσύνης που λέγαμε. Κι όταν τον ζορίζουν να τους εξηγήσει γιατί να το πάρει, το μόνο που έχει να τους πει είναι να το πάρει "καλού κακού" :shock::shock::shock:.

.

 

Φαίνεται έγινε μόδα... Και εγώ πήρα πριν 8 χρόνια άλλά λίγες που ήξερα πήραν. Αν θυμάμαι καλά το δίνουν (κολπικά) στο Α τρίμηνο κυρίως στην υποβοηθούμενη αναπαραγωγή και βοηθαει να αποφευχθούν αποβολές που συσχετίζονται με κακή λειτουργία ωοθηκών.

Link to comment
Share on other sites

Και μάλιστα μας είναι πιο εύκολο να βγάλουμε άκυρο έναν ολόκληρο οργανισμό που ασχολείται με τέτοια ευρήματα, παρά να παραδεχτούμε ότι για να τα λένε, κάποιο λόγο έχουν. Αν δεν δεχτούμε εμείς οι ίδιες ότι υπάρχει ένα κακό σύστημα και δεν διεκδικήσουμε κάτι καλύτερο με την ενημέρωση και το να στηρίζουμε τους σωστούς επαγγελματίες, πώς θα αλλάξει κάτι προς το καλύτερο;

 

Συμφωνώ. Κ εγώ έτσι το βλέπω. Και δεν θέλω να είμαι καχύποπτη, αλλά αναγκάζεσαι πιστεύω να γίνεις μετά από όλα αυτά που γίνονται. Τώρα το πόσο καχύποπτος είσαι διαφέρει από άνθρωπο σε άνθρωπο. Αλλά το να μην είσαι καθόλου υποψιασμένος κ καχύποπτος, με βάση αυτή την πραγματικότητα, πιστεύω ότι είναι εξαιρετικά δύσκολο και επίσης ότι δεν βοηθά αν είσαι άτυχη, σε ένα τέτοιο κακό σύστημα. Εμένα τουλάχιστον με βοήθησε πολύ το ότι ήμουν λίγο ενημερωμένη/καχύποπτη στο να αποφύγω μια πιθανή καισαρική χωρίς λόγο (κ στη συνέχεια να θηλάσω χωρίς προβλήματα). Αν γεννούσα στις 40 (κατόπιν το σκεφτόμουν) θεωρώ πολύ πιθανό να μην με έπιανε η πρόκληση κρίνοντας απ' το ότι το μωρό γεννήθηκε 8 μέρες μετά. Και αν δεν έπιανε η πρόκληση...Ακόμα κ να έπιανε όμως κ πάλι απέφυγα την πρόκληση που ήταν κάτι που δεν ήθελα να γίνει χωρίς σοβαρό λόγο.

 

Υ.Γ Επίσης πήρα προγεστερόνη προληπτικά. Δεν το έψαξα περισσότερο ούτε πήρα δεύτερη γνώμη. Δεν ξέρω αν έπρεπε.

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΜΑΜΑΣ ΣΕ ΦΤ ΚΑΙ ΚΤ

 

Η μαμά της καισαρικής έχει ανάγκη να πιστέψει πως έκανε το καλύτερο για το μωρό της.

 

Δεν θα της αλλάξει μυαλά κανείς, ούτε ο ΟΗΕ, ούτε οι μελέτες που δημοσιεύονται εδώ και κει, ούτε κανείς. Όταν φτάνεις να φας το μαχαίρι, παύεις να το κοιτάς.

 

Στο κάτω κάτω γεννήθηκε το παιδί της, και αυτό έχει σημασία.

 

Όσοι το αμφισβητούν αυτό φτάνουν στην καχυποψία (γιατί και η επιλογή των λέξεων έχει τελικά την σημασία της)

 

Άπαξ και κατηγορηθεί κάποιος για καχυποψία, άστα βράστα.

 

Ότι και να πει, μοιραία θα κατηγορηθεί για σενάρια συνωμοσίας.

 

Και κάπως έτσι θα μάθουμε όλοι να καθόμαστε στα αυγά μας, να ακούμε τον γιατρό μας, και να κοιτάμε την δουλειά μας.

 

Και ευτυχώς τελικά που δεν έχουμε αυστηρά πρωτόκολλα στην Ελλάδα, θα μας έκαναν όλες κορτιζόνη, προληπτικά.

 

ΥΓ: ΚΑΙ ΕΔΩ UTROGESTAN, oh yes, πρώτη κύηση παλίνδρομη, 2η αίμα φρέσκο από τις 8 εβδμάδες, προδρομος πλακούντας, και πάρε να χεις... δικαια? άδικα? ...εδώ υπήρξα αδιάβαστη, δεν ζήτησα πολλές εξηγήσεις, είχα και φρέσκια την παλίνδρομη, 2 επεμβάσεις μετά την απόξεση, στα καπάκια έγκυος, και χαμπάρι δεν πήρα γενικώς... και αφού δεν είχα το νου με τότε να ρωτήσω περισσότερα, να ψαχτώ, τώρα θα μείνω με την "καχυποψία"

 

s-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το να μας φέρθηκε κάποιος "σκάρτα" και να τους βλέπουμε όλους με μισό μάτι, δεν το θεωρώ υγιές. Αν έχουμε μια τραυματική εμπειρία ή κάποια ανησυχία πως στο παρελθόν κάτι δεν πήγε καλά είναι σεβαστό. Το να βλέπουμε όμως φαντάσματα και ανεμόμυλους, το θεωρώ λίγο υπερβολικό.

 

Το να πούμε σε κάποια να ρωτάει και να ζητά αιτιολόγηση για τις αποφάσεις του γιατρού της -αν το επιθυμεί- και ενδεχομένως σε σοβαρά θέματα να λαμβάνει δεύτερη γνώμη για να τσεκάρει πού πάει το πράγμα και αν τελικά μπορεί να τον εμπιστευτεί, είναι επίσης λογικό, ψύχραιμο και θεμιτό. Το να προσπαθούμε να της χώσουμε στο κεφάλι όμως πως ντε και καλά είναι γεννημένη θύμα, ή πως "την έπαθε" ακόμα κι αν της έχει αιτιολογηθεί ο λόγος που συνέβη μια ιατρική πράξη (είτε αυτή λέγεται καισαρική είτε οτιδήποτε άλλο) ή πως όπου κι αν πάει θα την πάθει... ε αυτό, νομίζω πως δείχνει τη δική μας αναστάτωση παρά την πραγματικότητα.

 

Έφυγα από το νοσοκομείο με δική μου υπογραφή ενώ "περίμενα" τοκετό. Για να αποφύγω καισαρική. Κι αυτό γιατί μέχρι τότε ο γιατρός δε μου ενέπνεε εμπιστοσύνη. Όμως η καισαρική ήταν επιβεβλημένη. Αν καθόμουν στον πρώτο, θα τον χρέωνα ως "καισαρικάκια" και θα με έτρωγε το σαράκι για όλα μου τα χρόνια. Ενώ ... απλά έπρεπε να γίνει για μια σειρά λόγων.

Βέβαια θα βόλευε αρκετούς να φουσκώσουμε το θέμα με μία τεράστια συνωμοσία και γιατρούς που δεν κρατάνε κανένα πρωτόκολλο και να πούμε πως όπου κι αν πηγαίναμε καισαρική θα κάνανε και τέλος.

Έτσι για την ιστορία, την ίδια γνώμη είχαν και οι γιατροί σε δημόσιο νοσοκομείο και γιατροί σε ιδιωτικό μαιευτήριο. Μήπως λοιπόν πρέπει να αρχίζουμε να τους πετροβολάμε όλους μόνο και μόνο για να πετύχουμε να "συνετίσουμε" τους "κακούς";

Το θεωρώ εξαιρετικά άδικο, ειδικά όσο αφορά τους έντιμους γιατρούς που στέκονται με ακεραιότητα στο επάγγελμά τους.

 

Τόσες λίστες υπάρχουν εδώ στο φόρουμ. Ας βγει και μία με γιατρούς φιλικούς προς το φτ. Για το ανάποδο υπάρχουν κίνδυνοι (να κατηγορηθεί κάποιος για συκοφαντική δυσφήμιση). Το να φυτεύουμε όμως φόβους... δεν το θεωρώ καλό, ειδικά όταν αυτό αφορά τη σχέση εμπιστοσύνης μιας εγκύου προς το γιατρό που θα την ξεγεννήσει. Η στιγμή του τοκετού μπορεί να αποβεί τόσο απρόβλεπτη, που η αλληλεπίδραση επιτόκου-γιατρού να είναι καθοριστική. Και μη μου πείτε για μικρά ποσοστά. ... Στη ζωή μου έχω καταρρίψει κάθε ποσοστό κάτω από το 3% σε διάφορους τομείς. Άρα έχω μάθει να τα σέβομαι και αυτά και να τα υπολογίζω!

 

Είναι εύκολο να κάνουμε τους "ήρωες" και τους "επαναστάτες" με τις πλάτες των άλλων, ειδικά όταν δεν αφορά τα δικά μας παιδιά.

 

Μπορεί να έχουν δίκιο για τις αυξημένες καισαρικές στην Ελλάδα. (Μπορεί και όχι. Αλήθεια, πότε κάναμε σοβαρές και ολοκληρωμένες στατιστικές στη χώρα μας; ) Εγώ να δεχτώ πως έχουν δίκιο. Αμφιβάλω μόνο για το νούμερο, αλλά οκ... ας πούμε πως το δέχομαι κι αυτό. Ακόμα κι έτσι όμως... ΔΕΝ πρέπει να καταστρώνουμε εκστρατείες ενάντια στους γιατρούς αδιακρίτως. Αν έχουμε κάποιον κατά νου, ας πάμε ανοιχτά εναντίον του. Υπάρχουν τρόποι. Τα υπόλοιπα τα θεωρώ χτυπήματα κάτω από τη ζώνη. Επειδή δε μπορούμε να πιάσουμε "τον δικό μας" που τον έχουμε "άχτι"... ας τους πάρουμε ολονών τα κεφάλια.

 

Απέχω από αυτού του τύπου την αδιάκριτη αντιμετώπιση. Έχει μια μαζικότητα που αρνούμαι να συμμεριστώ.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΜΑΜΑΣ ΣΕ ΦΤ ΚΑΙ ΚΤ

 

Η μαμά της καισαρικής έχει ανάγκη να πιστέψει πως έκανε το καλύτερο για το μωρό της.

 

....

Αυτό που λες είναι μια μη αντικειμενική γενικότητα που θα βόλευε τους όποιους Δον Κιχώτες...

(αναφέρομαι κυρίως στο υπογραμμισμένο).

 

 

Υ.Γ. Δεν υποστήριξα ποτέ πως είμαι υπέρμαχος της κτ. Το ότι κάποιοι με αντιμετωπίζουν έτσι, πιθανά γιατί τους βολεύει, δε σημαίνει πως είναι και αληθές.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Alcyon αν διαβάσεις προσεκτικά το θέμα θα δεις ότι κάθε γιατρός δίνει εντελώς διαφορετική δόση, σε εβδομάδες πέρα από αυτές που συνιστούνται και για περιπτώσεις όπου δεν υπάρχουν ενδείξεις προωρότητας. Δλδ, το να έχει η έγκυος πρόωρες συσπάσεις και να είναι απλά σπίτι και να ξεκουράζεται δεν απαιτεί ενέσεις. Συνήθως αυτές γίνονται σε κλινικό περιβάλλον, σε εγκύους που νοσηλεύονται και με συγκεκριμένες εξετάσεις κρίνεται ότι επίκειται τοκετός άμεσα.

 

..

Χμμμ, .....τι να πω;! ... εμένα πάντως, στο νοσοκομείο μου τις έκαναν. Τα διδυμάκια δεν μπήκαν στη ΜΕΝΝ. Τα άλλα μου δύο παιδιά (που δεν είχα κάνει τέτοιες) μπήκαν... και τότε είχα αναρωτηθεί, γιατί να μην κάνουν "προληπτικά"; Υπέθεσα -γιατί δεν το έψαξα- πως γίνεται μόνο σε εξαιρετικές περιπτώσεις και δεν έκανα τον κόπο να ρωτήσω περισσότερα το γιατρό για το θέμα. Από γνωστές μου, μόνο μία έκανε κι αυτό γιατί είχε δίδυμα και με προβληματάκια... Οι υπόλοιπες τίποτα, δεν άκουσα ξανά για αυτές τις ενέσεις.

 

(Ρε παιδιά, λέτε να ζω σε παράλληλο σύμπαν; :rolleyes::lol: ....... ή μήπως οι "γνωστοί" μας και οι φίλοι μας δεν αποτελούν στατιστικό δείγμα, ούτε μπορούμε να γενικεύσουμε; Τι να συμβαίνει άραγε; )

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σου, alcyon! Εξαιρετική τοποθέτηση, από όλες τις απόψεις!:D (Τελικά φαίνεται πολύ έντονα ο άνθρωπος ακόμα και μέσα από τα μηνύματά του σ' ένα φόρουμ!:rolleyes:)

697577wcowvfyq3s.gif
Link to comment
Share on other sites

 

Το να πούμε σε κάποια να ρωτάει και να ζητά αιτιολόγηση για τις αποφάσεις του γιατρού της -αν το επιθυμεί- και ενδεχομένως σε σοβαρά θέματα να λαμβάνει δεύτερη γνώμη για να τσεκάρει πού πάει το πράγμα και αν τελικά μπορεί να τον εμπιστευτεί, είναι επίσης λογικό, ψύχραιμο και θεμιτό. Το να προσπαθούμε να της χώσουμε στο κεφάλι όμως πως ντε και καλά είναι γεννημένη θύμα, ή πως "την έπαθε" ακόμα κι αν της έχει αιτιολογηθεί ο λόγος που συνέβη μια ιατρική πράξη (είτε αυτή λέγεται καισαρική είτε οτιδήποτε άλλο) ή πως όπου κι αν πάει θα την πάθει... ε αυτό, νομίζω πως δείχνει τη δική μας αναστάτωση παρά την πραγματικότητα.

 

 

Τώρα γενικεύεις... Αν έβγαλες τέτοιο συμπέρασμα από αυτά που γράφτηκαν, από πού το έβγαλες; Δεν νομίζω ότι γράφτηκε κάτι τέτοιο εδώ... Και επειδή αυτά που λες είναι αρκετά σοβαρά, σε παρακαλώ να απαντήσεις με συγκεκριμένα quotes και όχι με γενικότητες.

 

Τώρα αν μιλάει κάποιος και σχολιάζει την κατάσταση δίνει δικαίωμα να βγουν και τέτοια συμπεράσματα, ότι στην ουσία προσβάλει τους συνομιλητές του... Κάποιος που προσβάλλεται βλέπει ερμηνείες στις πράξεις των άλλων που μπορεί να μην είναι στις προθέσεις του άλλου. Το τι λέει κάποιος μπορεί να παρερμηνευτεί. Νομίζω όμως ότι όλοι όσοι έθεσαν προβληματισμούς μίλησαν για ποσοστά και κανείς δεν ήταν απόλυτος σε τίποτα και κυρίως δεν καταλόγισε ευθύνες στις γυναίκες για πράγματα που δεν μπορούσαν να ελέγξουν τις δεδομένες στιγμές. Με τον ίδιο τρόπο θα μπορούσαν να προσβληθούν και οι του ΦΤ, ότι παίρνουν ρίσκα για το παιδί τους, αφού παρουσιάζεται κάποιες φορές η προγραμματισμένη καισαρική ως κάλιο πέντε και στο χέρι.

 

Αν κάποια λέει ότι απέφυγε το μαχαίρι και ας μου επιτραπεί να ερμηνεύσω τώρα εγώ, σημαίνει ότι για αυτή την κάποια ήταν σημαντικό να το κάνει και εκείνη που δεν πήρε δεύτερη κλπ γνώμη δεν χρειάζεται να θιχτεί, δεν την κατηγόρησε κανείς, δεν ηταν το ίδιο σημαντικο για εκείνη, ή απλά ήταν εξαρχής στο 15% και δεν υπάρχει λόγος να θιχτεί.

 

Οι γυναίκες σε όλο τον κόσμο έχουν κάποια άποψη για το όλο θέμα. Κάποιες που τις ενδιαφέρει, τέλος πάντων. Το ποσοστό που ασχολείται με το θέμα είναι σχετικά μικρό, γιατί οι περισσότερες καταλήγουν να εμπιστεύονται το σύστημά τους γιατί με τον ένα ή τον άλλο τρόπο, ο τοκετός είναι μια αρκετά ασφαλής κατάσταση στις μέρες μας. Γιατί να απαγορεύεται ???? να συζητιέται, για να μη θιχτεί ένα ποσοστό για την έκβαση των πραγμάτων;

 

Πολύ απλά η μητρότητα στις μέρες μας έχει πολλούς και απαιτητικούς ρόλους και πολύ καλά κάνει ίσως, η μέση γυναίκα και δεν δίνει ενέργεια ΚΑΙ σε αυτό. Όσες ασχολούνται, προς όποια κατεύθυνση, μπορεί να έχουν συγκεκριμένους λόγους που το κάνουν. Δεν νομίζω ότι είναι λόγος αυτός να απολογούνται. Ο καθένας έχει τα πράγματα που τον ενδιαφέρουν, για τους δικούς του λόγους.

Link to comment
Share on other sites

Το να μας φέρθηκε κάποιος "σκάρτα" και να τους βλέπουμε όλους με μισό μάτι, δεν το θεωρώ υγιές. Αν έχουμε μια τραυματική εμπειρία ή κάποια ανησυχία πως στο παρελθόν κάτι δεν πήγε καλά είναι σεβαστό. Το να βλέπουμε όμως φαντάσματα και ανεμόμυλους, το θεωρώ λίγο υπερβολικό.

 

Το να πούμε σε κάποια να ρωτάει και να ζητά αιτιολόγηση για τις αποφάσεις του γιατρού της -αν το επιθυμεί- και ενδεχομένως σε σοβαρά θέματα να λαμβάνει δεύτερη γνώμη για να τσεκάρει πού πάει το πράγμα και αν τελικά μπορεί να τον εμπιστευτεί, είναι επίσης λογικό, ψύχραιμο και θεμιτό. Το να προσπαθούμε να της χώσουμε στο κεφάλι όμως πως ντε και καλά είναι γεννημένη θύμα, ή πως "την έπαθε" ακόμα κι αν της έχει αιτιολογηθεί ο λόγος που συνέβη μια ιατρική πράξη (είτε αυτή λέγεται καισαρική είτε οτιδήποτε άλλο) ή πως όπου κι αν πάει θα την πάθει... ε αυτό, νομίζω πως δείχνει τη δική μας αναστάτωση παρά την πραγματικότητα.

 

Δεν νομίζω ότι κρίνουμε επί του προσωπικού τον τοκετό της κάθε μιας μας, αλλά το υπαρκτό γεγονός μιας επίσημης σύστασης από ανεξάρτητο φορέα προς τη χώρα μας, ως προς το αυξημένο ποσοστό καισαρικών. Παγκοσμίως έχει οριστεί ένα ποσοστό που θεωρείται αποδεκτό με κάποιες μικρές αποκλίσεις. Στη χώρα μας ξεφεύγουμε πολύ από αυτό, και είναι δύσκολο να δικαιολογηθεί η τόσο μεγάλη ψαλίδα. Εδώ μέσα δεν μπορούμε να ξέρουμε ποιας η καισαρική ήταν αιτιολογημένη ή όχι, αλλά σχολιάζουμε το ότι γενικά το ποσοστό είναι αυξημένο, οπότε οι περισσότερες από τις καισαρικές μάλλον ήταν μη αιτιολογημένες.

 

Τα στοιχεία αυτά δεν χρειάζονται κάποια ιδιαίτερη στατιστική μεθοδολογία για να βγουν, μια απλή καταγραφή του αριθμού και του τρόπου των τοκετών είναι. Για το τρίβιουμ της μέρας, στην πολιτεία της ΝΥ τα νοσοκομεία είναι υποχρεωμένα να αναρτούν δημόσια αυτά τα στοιχεία τους, ώστε όλες οι επίτοκες να έχουν άμεσα την ενημέρωση αυτή.

 

Σίγουρα δεν φτάνει ο κύκλος μας για να βγουν ασφαλή συμπεράσματα, αλλά όταν βλέπεις ότι πας να γεννήσεις μια Παρασκευή του Ιουνίου και περιμένουν άλλες 20 κοπέλες, από τις οποίες ΚΑΜΙΑ δεν έχει έρθει γιατί ξεκίνησε από μόνος του ο τοκετός και που έχουν γεννήσει όλες με την αλλαγή της βάρδιας, όταν στο επιβεβαιώνει ο ίδιος ο γυναικολόγος ότι έχουν πάει όλες για καισαρική για να φύγουν νωρίς οι γιατροί για ΣΚ κι όταν τυχαίνει και συγκρίνεις με άλλα συστήματα υγείας σε διάφορες χώρες του κόσμου (ένεκα η κρίση βλέπεις, το στατιστικό δείγμα των γνωστών σου έχει διασκορπιστεί στα πέρατα της οικουμένης ;) ) κάπου καταλαβαίνεις ότι όλο αυτό δεν μπορεί να είναι τυχαίο και να περιορίζεται στον κύκλο σου.

 

Δεν είναι ότι κάνω και καμιά σταυροφορία κατά της καισαρικής, επιλογή της κάθε μιας είναι και ποια είμαι εγώ που θα την κρίνω; Αλλά είναι κρίμα να βλέπεις ότι έχει παγιωθεί μια κακή πρακτική τόσο πολύ, που οι άμεσα ενδιαφερόμενες προσπαθούν να την υπερασπιστούν με κάθε πιθανό και απίθανο επιχείρημα (δεν το λέω αυτό για σένα εννοείται, αλλά για τη γενικότερη συζήτηση).

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...