Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ - Η ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΜΑΝΑΣ ΣΕ ΦΤ Η ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ


LA LATINA

Recommended Posts

Εγώ αναρωτιέμαι πως κρίνεται η υπερβολή στην θλίψη; Και γιατί θα πρέπει να έχουν επιλόχεια κατάθλιψη κ όχι απλά να αισθάνονται ότι δεν τις σεβάστηκαν, κάτι το οποίο είναι πράγματι πολύ άσχημο; Θα χρησιμοποιήσω κ πάλι το αντίστοιχο παράδειγμα και θα πω: ένας άνθρωπος που έκανε επέμβαση για την μέση του ενώ δεν χρειαζόταν, απλά κ μόνο γιατί τον χρησιμοποίησε ο γιατρός δεν θα αισθάνεται έντονα αρνητικά συναισθήματα; Θα πούμε ότι έχει κατάθλιψη; Εν ολίγοις δεν μπορώ να ξέρω αν είχαν επιλόχεια κατάθλιψη, αλλά κ να μην είχαν, πάλι έντονα θα ήταν τα συναισθήματα πιστεύω. Όχι βέβαια για όλες τις γυναίκες γιατί δεν βιώνουν όλες με τον ίδιο τρόπο την άσχημη μεταχείριση ή εκμετάλλευση.

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγώ αναρωτιέμαι πως κρίνεται η υπερβολή στην θλίψη; Και γιατί θα πρέπει να έχουν επιλόχεια κατάθλιψη κ όχι απλά να αισθάνονται ότι δεν τις σεβάστηκαν, κάτι το οποίο είναι πράγματι πολύ άσχημο; Θα χρησιμοποιήσω κ πάλι το αντίστοιχο παράδειγμα και θα πω: ένας άνθρωπος που έκανε επέμβαση για την μέση του ενώ δεν χρειαζόταν, απλά κ μόνο γιατί τον χρησιμοποίησε ο γιατρός δεν θα αισθάνεται έντονα αρνητικά συναισθήματα; Θα πούμε ότι έχει κατάθλιψη; Εν ολίγοις δεν μπορώ να ξέρω αν είχαν επιλόχεια κατάθλιψη, αλλά κ να μην είχαν, πάλι έντονα θα ήταν τα συναισθήματα πιστεύω. Όχι βέβαια για όλες τις γυναίκες γιατί δεν βιώνουν όλες με τον ίδιο τρόπο την άσχημη μεταχείριση ή εκμετάλλευση.
να σου πω....παω στην λαικη και μου δινουν σκαρτο προιον...στην δουλεια μου ο συναδελφος με υπονομευει, ο γιατρος με δουλευει και με πειθει οτι χρειαζομαι καισαρικη,,,,στα εβαλα με τη σειρα σημασιας για εμενα , ολα τα παραδειγματα δειχνουν ελλειψη σεβασμου. Ποσο χρονο χρειαζεται ο μεαος ορος για να τα ξεπερασει τα παραπανω?? λιγες μερες στο πρωτο παραδειγμα, λιγες εβδομαδες στο δευτερο, λιγους μηνες στο τριτο....

Ε το να την βλεπω να κλαει χρονια μεταα επειδη εκανε καισαρικη, οχι , δεν μπορω να το δεχτω σαν μια φυσιολογικη αντιδραση.

Στο παραδειγμα με τη μεση που λες....δεν ειναι αναλογα τα παραδειγματα. θα στο θεσω αλλιως. Πας σε οστεοπαθητικο και σου λεει δεν χρειαζεσαι επεμβαση θα φτιαξει με ειδικο τραβηγμα ο δισκος πχ. Ενας ορθοπαιδικος σου λεει θελει επεμβαση..., και εκει πρεπει να διαλεξεις....και με τους δυο τροπους μπορει να γινει η θεραπεια αλλα ο ενας ενεχει κινδυνο.....

Για το ποια ειναι ηβκαλυτερη μονο εκ των υστερων μπορεις να εισαι σιγουρη ;)

Και παλι ομως ολα αυτα ειναι προσωπικες οπτικες ετσι??? αν καποια την παιρνει τοοοοσο πολυ απο κατω επειδη γεννησε με καισαρικη δηλαδη τι θα κανει στην πορεια ως μαμα?? με τοσα που εχει να αντιμετωπισει? θα παραγγειλει θηλεια να κρεμαστει??

Ετς το βλεπω εγω και μονο....θεωρω οτι υπερβαλουμε ως προς τη σημασια...

Link to comment
Share on other sites

να σου πω....παω στην λαικη και μου δινουν σκαρτο προιον...στην δουλεια μου ο συναδελφος με υπονομευει, ο γιατρος με δουλευει και με πειθει οτι χρειαζομαι καισαρικη,,,,στα εβαλα με τη σειρα σημασιας για εμενα , ολα τα παραδειγματα δειχνουν ελλειψη σεβασμου. Ποσο χρονο χρειαζεται ο μεαος ορος για να τα ξεπερασει τα παραπανω?? λιγες μερες στο πρωτο παραδειγμα, λιγες εβδομαδες στο δευτερο, λιγους μηνες στο τριτο....

Ε το να την βλεπω να κλαει χρονια μεταα επειδη εκανε καισαρικη, οχι , δεν μπορω να το δεχτω σαν μια φυσιολογικη αντιδραση.

Στο παραδειγμα με τη μεση που λες....δεν ειναι αναλογα τα παραδειγματα. θα στο θεσω αλλιως. Πας σε οστεοπαθητικο και σου λεει δεν χρειαζεσαι επεμβαση θα φτιαξει με ειδικο τραβηγμα ο δισκος πχ. Ενας ορθοπαιδικος σου λεει θελει επεμβαση..., και εκει πρεπει να διαλεξεις....και με τους δυο τροπους μπορει να γινει η θεραπεια αλλα ο ενας ενεχει κινδυνο.....

 

χμ...θεωρώ ότι είναι λίγο "παραποιημένο" το παράδειγμα έτσι όπως το θέτεις. Στην περίπτωση αυτών των γυναικών δεν τους δόθηκε κάποιο δικαίωμα να διαλέξουν ούτε άκουσαν την άποψη του οστεοπαθητικού. Αντίθετα: Τους αποκρύφθηκε η λύση του οστεοπαθητικού που ήταν κ η εγκεκριμένη για το θέμα τους κ τους επιβλήθηκε ένα αναίτιο χειρουργείο στην μέση, αν μπορώ να το πω έτσι, ενώ θα μπορούσαν να αντιμετωπίσουν το θέμα τους με τον οστεοπαθητικό χωρίς χιερουργείο κ να γίνουν καλά με αυτόν τον τρόπο.

 

Έχει μεγάλη διαφορά.

 

Δεν μπορώ να ξέρω πως μπορεί να νιώσει κάποιος μέσα του για κάτι τέτοιο γιατί το θεωρώ αρκετά σοβαρό. Αν ερχόταν μια φίλη για παρηγοριά θα της την πρόσφερα απλόχερα χωρίς να την θεωρήσω υπερβολική. Είναι η προσωπική οπτική μάλλον όπως λες. Πιστεύω ότι με το να χύσει κάποιος ένα δάκρυ ή να συγκινηθεί για ένα θέμα που τον πλήγωσε ύστερα από 2 χρόνια, δεν μεταφράζεται απαραίτητα στο ότι τα έχει βάψει μαύρα κ έπεσε να πεθάνει, ίσως κ να είναι μια χαρά έπειτα από κάποιους μήνες όπως είπες κ εσύ, κ να συνεχίζει την ζωή του κανονικά. Πολλά υπάρχουν που τα ξεπερνάμε κ πάμε παρακάτω αλλά μας αφήνουν ένα άσχημο συναίσθημα, μια πικρία κ ύστερα από καιρό, έτσι δεν είναι; Ανάλογα κ με την ιδιαιτερότητα της περίπτωσης π.χ μια μαμά που της συνέβη κ δεν υπήρξε κανένα πρόβλημα απολύτως κ μια άλλη που αντιμετώπισε προβλήματα η ίδια ή το παιδί δεν θα αισθανθεί το ίδιο.

 

Έχεις δίκιο σε αυτό που λες ότι υπάρχουν σαφώς πολύ σοβαρότερα θέματα τα οποία ενδεχομένως να χρειαστεί μια μαμά να αντιμετωπίσει. Όμως κάθε τι που αισθάνεται κάποιος για μένα έχει σημασία κ ας μην του έχει συμβεί το πιο τραγικό που υπάρχει. Δεν νομίζω ότι όλες οι γυναίκες που ένιωσαν πολύ άσχημα το ένιωσαν αδίκως ή επειδή έπαθαν κατάθλιψη οπωσδήποτε. Ίσως η ευαισθησία της χρονικής στιγμής κ η μικρή δόση υπερβολής που χαρακτηρίζει την γυναίκα που γεννά να έδωσε κάτι παραπάνω στο συναίσθημα σε σχέση με το παράδειγμα του ανθρώπου που δεν γέννησε αλλά κ πάλι θα πω ότι επειδή δεν το έχω βιώσει δεν μπορώ να κρίνω πόσο πρέπει να στεναχωρηθεί..

 

Δεν μπορείς να πεις πάντως...είμαι άνθρωπος του παραδείγματος!!:lol::lol: Θυμάσαι το άλλο με τους πόντους που παίρνει ο γονιός;;; :lol:Τώρα θυμήθηκα ότι παλι μαζί το συζητούσαμε...

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Για πολλοστη φορα δεν μπορω να καταλαβω γιατι γινεται αυτη η συζήτηση. Ειναι επιλογή της γυναικας για το πως θα φερει στον κοσμο το παιδί της και αν δεν ειναι δυστυχως ειναι λογως της φυσης και ακομα πιο δυστυχως στο προγραμμα και στα χρηματα του γιατρου. Οπως και να εχει ειναι λαθος παλι να ανακυκλωνουμε τα ιδια και τα ιδια. Εχει σημασια πιστευετε για το πως ηλθε ενα παιδι στον κοσμο καθως αν είπε μητρικό γάλα ή αν ειπε σκονη?

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα Σωτηρία, λόγω της καισαρικής μου το δικό μου παιδί έκανε ταχύπνοια και μπήκε στην ΜΕΝΝ για έντεκα ημέρες. Εκεί πήρε τριπλή αντιβίωση. Όπως με διαβεβαίωσαν από το Παίδων στην πράξη το παιδί δεν είχε κάτι, απλά το Αρεταίειο αντέδρασε υπερβολικά. Δηλ πήρε την αντιβίωση τσάμπα. Αυτή η αντιβίωση όμως και το ξένο γάλα που ήπιε στη μονάδα του κόστισε τη χλωρίδα του εντέρου του με αποτέλεσμα τις αλλεργίες που παλεύουμε ακόμη και σήμερα.

 

Θα μπορούσε να μας είχε κοστίσει και το θηλασμό, αλλά με πολύ κόπο τα καταφέραμε. Δεν πιάνω καθόλου το ψυχολογικό- συναισθηματικό κομμάτι της ιστορίας κι ας ήταν τεράστιο.

 

Μια καισαρική λοιπόν είναι δυνατό να προκαλέσει πολλά προβλήματα, για τα οποία οι γιατροί δεν ενημερώνουν. Όταν λοιπόν "σου τη φοράνε" ως ειδυλλιακή κατάληξη της εγκυμοσύνης σου ή καταφεύγουν με δόλιο τρόπο σε αυτή για τη δική εξυπηρέτηση, πώς να το κάνουμε υπάρχει πρόβλημα.

 

Δεν είναι φερμουάρ που το ανοίγεις. Είναι χειρουργείο κοιλιάς και ως τέτοιο πρέπει να το αντιμετωπίζουμε. Όχι σαν βόλτα στο πάρκο.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγαπητή Σωτηρία έχει σημασία να μην θέλω να με κοροϊδεύουν και να έχω το δικαίωμα να προσπαθήσω να δώσω στο μωρό μου το γάλα μου. Για εμένα. Γιατί θέλω να προσφέρω στο παιδί μου αυτό ακριβώς.

Για εσένα μπορεί όχι οπότε και μην το κάνεις.

 

Για εσένα μπορεί να έχει σημασία η καριέρα σου ή το πως θα αγοράσεις ένα σπίτι ή το τι θα βάλεις αύριο ή οτιδήποτε άλλο μπορεί να απαξιώνει τα δικά μου θέλω. Δεκτό και μη κατακριτέο.

 

Περι ορέξεως...

 

Οσο για την κατάθλιψη που αναφέρετε πιο πάνω, ακούστε τι είχε συμβεί. Είχα κάνει λοιπόν καισαρική είχαν ξεχάσει να μου κάνουν αλλαγή 4 ημέρες και είχα πάθει λοίμωξη, είχαν ξεχάσει να μου δώσουν θήλαστρο κι εγώ αδιάβαστη εντελώς δεν ήξερα - είχα δώσει όλη μου την προσοχή να διαβάζω μόνον πως τοποθετούν το μωρό στο στήθος και μωρό δεν είχα.. Πόναγα λοιπόν και το στήθος μου τούμπανο, πυρετός και τρομερός πόνος. Πήγα στις μαίες και έκλαιγα ζητώντας να με βοηθήσουν κάπως. Πριν αντιληφθούν πως δεν είχα αντλήσει τίποτα 3 ημέρες, με πήραν σε ένα δωμάτιο και με ρωτούσαν αν έχω τάσεις αυτοκτονίας ή θέλω να μιλήσω σε κάποιον για προβλήματα οικογενειακά και τέτοια. :-D:-D:-D (εκ των υστερων μόνο να γελώ μπορώ).

 

Την επομένη το πρωί τηλεφώνησα στον γιατρό μου γιατί στην ΜΕΝΝ είχα δει να κακοποιούν ένα βρεφος και έτρεμα στην ιδέα να μένει εκεί το δικό μου χωρίς λόγο (ναι, έχω κάνει καταγγελία). Οταν ήρθε ο γιατρός μου μίλησε για την επιλόχειο κατάθλιψη και τις επιπτώσεις της και ότι μπορεί να νομίζω διάφορα κλπ κλπ. Ωσπου ήρθε η μαία του και επιβεβαίωσε το γεγονός και με δικαίωσε.

 

Αυτά τα ωραία περί κατάθλιψης.

Link to comment
Share on other sites

Την επομένη το πρωί τηλεφώνησα στον γιατρό μου γιατί στην ΜΕΝΝ είχα δει να κακοποιούν ένα βρεφος και έτρεμα στην ιδέα να μένει εκεί το δικό μου χωρίς λόγο (ναι, έχω κάνει καταγγελία).

 

 

 

 

TΙ???????? Πλάκα κάνεις τώρα.........Θα ήθελες να ανοίξεις ένα θέμα, γιατί έχω υποψίες οτι και το δικό μου μπήκε στη ΜΕΝΝ μόνο για τα χρήματα........αλλά δε βλέπω κάπου τέτοιο θέμα, μέρες ψάχνω.....

 

***επιλόχειος κατάθλιψη 4 χρόνια μετά τον τοκετό νομίζω είναι αδόκιμος όρος.....

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να πεις πάντως...είμαι άνθρωπος του παραδείγματος!!:lol::lol: Θυμάσαι το άλλο με τους πόντους που παίρνει ο γονιός;;; :lol:Τώρα θυμήθηκα ότι παλι μαζί το συζητούσαμε...

:-) ΕΣΥ ΗΣΟΥΝ?? ειδες ρε παιδι μου? με εξιταρουν τα παραδείγματα σου χαχαχαχα.....

Περα από την πλακα παιδια, είναι λογικο να διαφερει ο τροπος που βλέπουμε και αντιλαμβανόμαστε τα πραγματα και ο τροπος φυσικα που ιεραρχούμε τις καταστασεις...

Εφόσον πληγωθηκε καλα κανει και το πολεμάει....για εμενα όμως το να 'πολεμήσω ' σε μια τετοια κατασταση είναι μια. Με κοροιδεψε ο γιατρος? Καταγγελια!!!! Μου εκανε κακο ο γιατρος?? ΚΑταγγελια!!!!! Πληγωθηκα απλα επειδή δεν καταφερα να γεννησω φυσιολογικα?? Προσπεραση.....

 

 

Μια καισαρική λοιπόν είναι δυνατό να προκαλέσει πολλά προβλήματα, για τα οποία οι γιατροί δεν ενημερώνουν. Όταν λοιπόν "σου τη φοράνε" ως ειδυλλιακή κατάληξη της εγκυμοσύνης σου ή καταφεύγουν με δόλιο τρόπο σε αυτή για τη δική εξυπηρέτηση, πώς να το κάνουμε υπάρχει πρόβλημα.

 

Δεν είναι φερμουάρ που το ανοίγεις. Είναι χειρουργείο κοιλιάς και ως τέτοιο πρέπει να το αντιμετωπίζουμε. Όχι σαν βόλτα στο πάρκο.

φυσικα και ετσι είναι.....ένα χειρουργειο κοιλιας!! Που πρεπει να υπαρχει ως εναλλακτικη του ΦΤ όταν μια εναλλακτικη απαιτείται.

Αλλα από το 60% των καισαρικών δεν πιστευω ότι υπαρχει δολος στος 45% ας πουμε , αν κρινουμε ότι μονο ένα 15% θεωρείται λογικο....

Εγω ειχα ισχιακο μωρο....και εκανα καισαρικη. Ηξερα πολύ καλα το ρισκο του ισχιακου και το ρισκο της καισαρικης...Προτιμησα το δευτερο. Ο γιατρος μου προτιμουσε και εκεινος το δευτερο....Πως να τον κακολογησω ως δολιο???

Στο δωματιο ημασταν τέσσερις μανουλες και μονο εγω ειχα καισαρικη....ολες πονουσαν με τα ραμματα από κατω , εγω δεν πονουσα γιατι επελεξα να παρω παυσιπονο.....Α και μια άλλη με το φυσιολογικο, δεν πονουσε......Οι άλλες δυο δεν ηθελαν αν παρουν παυσιπονο λεει γιατι θηλαζαν...Ολες θηλαζαν...

Όλα αυτά είναι επιλογες...εχεις τα δεδομενα και επιλεγεις. Όταν αποφασίζεις να κανεις παιδι, το λογικο είναι να ξερεις περιπου τι προκειται να αντιμετωπίσεις...και με την εγκυμοσυνη και με τη γεννα και με την ανατροφη....Ειδικα στις μερες μας ο κοσμος ΞΕΡΕΙ....

Αν νιωσεις όμως και παλι ότι ο γιατρος ειχε δολο για την εγκυμοσυνη σου και το αφηνεις ετσι, δεν κανεις κατι...ε μετα για εμενα είναι λαθος και που 'κλαιγεσαι '.

 

Οσο για την κατάθλιψη που αναφέρετε πιο πάνω, ακούστε τι είχε συμβεί. Είχα κάνει λοιπόν καισαρική είχαν ξεχάσει να μου κάνουν αλλαγή 4 ημέρες και είχα πάθει λοίμωξη, είχαν ξεχάσει να μου δώσουν θήλαστρο κι εγώ αδιάβαστη εντελώς δεν ήξερα - είχα δώσει όλη μου την προσοχή να διαβάζω μόνον πως τοποθετούν το μωρό στο στήθος και μωρό δεν είχα.. Πόναγα λοιπόν και το στήθος μου τούμπανο, πυρετός και τρομερός πόνος. Πήγα στις μαίες και έκλαιγα ζητώντας να με βοηθήσουν κάπως. Πριν αντιληφθούν πως δεν είχα αντλήσει τίποτα 3 ημέρες, με πήραν σε ένα δωμάτιο και με ρωτούσαν αν έχω τάσεις αυτοκτονίας ή θέλω να μιλήσω σε κάποιον για προβλήματα οικογενειακά και τέτοια. :-D:-D:-D (εκ των υστερων μόνο να γελώ μπορώ).

 

Την επομένη το πρωί τηλεφώνησα στον γιατρό μου γιατί στην ΜΕΝΝ είχα δει να κακοποιούν ένα βρεφος και έτρεμα στην ιδέα να μένει εκεί το δικό μου χωρίς λόγο (ναι, έχω κάνει καταγγελία). Οταν ήρθε ο γιατρός μου μίλησε για την επιλόχειο κατάθλιψη και τις επιπτώσεις της και ότι μπορεί να νομίζω διάφορα κλπ κλπ. Ωσπου ήρθε η μαία του και επιβεβαίωσε το γεγονός και με δικαίωσε.

 

Αυτά τα ωραία περί κατάθλιψης.

καλα, εξεταζουν το πρωτο ενδεχομενο επειδή είναι λιγο υπουλο πιστευω......αλλα το ιδιο θα εκαναν και αν γεννουσε ς φυσιολογικα....

 

***επιλόχειος κατάθλιψη 4 χρόνια μετά τον τοκετό νομίζω είναι αδόκιμος όρος.....

για την θλιψη που περασε αμεσα εγω μιλησα και που επειδή ηταν εντονη ακομη την κουβαλάει.

Link to comment
Share on other sites

Καλέ ναι εννοείται ότι πρέπει να υπάρχει η καισαρική, όταν κρίνεται ιατρικώς απαραίτητη. Δεν το συζητάω, αυτό.

 

Απλά βλέπω πόσες φίλες μου μπήκαν με πρόκληση που κατέληξε σε καισαρική ή και απευθείας με καισαρική γιατί

1 ο γιατρός θα έλειπε σε συνέδριο

2 ε, δε χρειάζεται να μείνει παραπάνω φτάνει τόσο (28 Ιουλίου, 17 Δεκεμβρίου)

3 λόγω προηγήθείσας κτ

4. είσαι κοντή, αδύνατη, ψηλή, χοντρή, μύωψ, στενή, φαρδιά,

5. "επείγουσες καταστάσεις" που διαγνώστηκαν Δευτέρα π.χ. και αντιμετωπίστηκαν Παρασκευή

 

Και το να σε εξαπατά ο γιατρός σου είναι λίγο σαν το βιασμό από κοντινό πρόσωπο. Δεν το πιστεύεις ότι συμβαίνει, ντρέπεσαι και να το πεις και σκέφτεσαι και κάτι σαν "εεεε, κι εγώ τι το ήθελα το μίνι, τον προκάλεσα".

 

Επομένως δεν καταγγέλεις, το κουβαλάς και ως ενοχή και χμ κλαίγεσαι (; ). Αν και γιαυτό το τελευταίο δεν ξέρω αν είναι ακριβώς έτσι ή αν κάποιες θέλουν απλά να πουν ότι ναι μερικές φορές οι γιατροί μας κοροϊδεύουν, έχετε το νου σας.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Την επομένη το πρωί τηλεφώνησα στον γιατρό μου γιατί στην ΜΕΝΝ είχα δει να κακοποιούν ένα βρεφος και έτρεμα στην ιδέα να μένει εκεί το δικό μου χωρίς λόγο (ναι, έχω κάνει καταγγελία).

 

TΙ???????? Πλάκα κάνεις τώρα.........Θα ήθελες να ανοίξεις ένα θέμα, γιατί έχω υποψίες οτι και το δικό μου μπήκε στη ΜΕΝΝ μόνο για τα χρήματα........αλλά δε βλέπω κάπου τέτοιο θέμα, μέρες ψάχνω.....

 

***επιλόχειος κατάθλιψη 4 χρόνια μετά τον τοκετό νομίζω είναι αδόκιμος όρος.....

 

La Latina, τα έχω ξαναγράψει και με λεπτομέρειες και κάποιες φορές μου τα κόβουν γιατί θεωρείται κακοφημία. Αν παραθέσω link θα με βγάλουν off topic, βαρέθηκα.

Εξάλλου νομίζω πως κάτι θα έγινε μετά την καταγγελία μου, αφορούσε 1 μαία μόνο, οι υπόλοιπες ήταν άγγελοι για τα μωράκια μας, χωρίς υπερβολές.

Χωρίς λόγο έμεινε το μωρό μου και έχω και αποδείξεις - έχω και 2 διαφορετικά εξιτήρια του μωρού μου με διαφορετική διάγνωση η κάθε μία. Του έκαναν λάθος διατροφή... αφήστε γιατί φουντώνω πάλι. Και μετά μου λέτε τι σημασία είχε.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ιδου κάτι που έμεινε: http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=127493&highlight=%EA%E1%EA%EF%F0%EF%DF%E7%F3%E7

 

Είναι πάντως δύσκολο για μία μάνα που έχει έστω και μία σταγόνα υποψίας ότι έχουν θίξει το παιδί της να το αποδεχτεί έτσι απλά. Είναι σκληρό. Και πιστεύω πως με αυτή την λογική μιλούν/μιλούμε όσες τα βάζουν με τους γιατρούς του θέματος.

 

Ισως πάλι να είναι το σύνολο της εμπειρίας που σε προδιαθέτει αρνητικά όπως λέτε και παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Ιδου κάτι που έμεινε: http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=127493&highlight=%EA%E1%EA%EF%F0%EF%DF%E7%F3%E7

 

Είναι πάντως δύσκολο για μία μάνα που έχει έστω και μία σταγόνα υποψίας ότι έχουν θίξει το παιδί της να το αποδεχτεί έτσι απλά. Είναι σκληρό. Και πιστεύω πως με αυτή την λογική μιλούν/μιλούμε όσες τα βάζουν με τους γιατρούς του θέματος.

 

Ισως πάλι να είναι το σύνολο της εμπειρίας που σε προδιαθέτει αρνητικά όπως λέτε και παραπάνω.

 

Δεν είναι δύσκολο xena μου. Είναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ!

 

Η μάνα δεν θα ησυχάσει αν δεν βρει την αλήθεια. Γι' αυτό και η Χαρά-Μαρία (νομίζω;) ) πρότεινε να προσπαθήσει η γυναίκα έστω εκ των υστέρων να πάρει και μία δεύτερη-τρίτη γνώμη.

Το να μην ξέρεις αν σε εκμεταλλεύτηκαν ή όχι είναι μεγαλύτερο μαρτύριο από το να ξέρεις ότι τελικώς έγινε σφάλμα...

 

Ίσως γι'αυτό και η κοπέλα του ρεπορτάζ (εκείνη που μιλούσε με γιαγιά και μητέρα) είπε ότι τον γιατρό της τον έχει συγχωρήσει γιατί μέχρι εκεί έφταναν οι γνώσεις του.

Νομίζω ότι αξίζει όσες έχουν ερωτηματικά να τα επιλύσουν. Να δουν αν φταίει η κακή τύχη ή ο γιατρός; Και αν φταίει ο γιατρός σε ποια βάση φταίει: αναζήτηση της προσωπικής βολής, φόβος λόγω έλλειψης νομικής κατοχύρωσης, επιστημονική άγνοια, διαφορετική ιεράρχηση κινδύνων;;;

 

Και για τις ΜΕΝΝ, ίσως πρέπει να γίνει ένα ρεπορτάζ. Υπάρχει αναντιστοιχία στα μεγέθη δημόσιων και ιδιωτικών νοσοκομείων. Και είναι τόσο μεγάλο το χρηματικό ποσό, που δικαιολογημένα μπαίνουν υποψίες... Πόσο απάνθρωπο όμως να απομακρύνουν τα νεογέννητα από τη μαμά τους έτσι απλά...

Link to comment
Share on other sites

 

La Latina, τα έχω ξαναγράψει και με λεπτομέρειες και κάποιες φορές μου τα κόβουν γιατί θεωρείται κακοφημία. Αν παραθέσω link θα με βγάλουν off topic, βαρέθηκα.

Εξάλλου νομίζω πως κάτι θα έγινε μετά την καταγγελία μου, αφορούσε 1 μαία μόνο, οι υπόλοιπες ήταν άγγελοι για τα μωράκια μας, χωρίς υπερβολές.

Χωρίς λόγο έμεινε το μωρό μου και έχω και αποδείξεις - έχω και 2 διαφορετικά εξιτήρια του μωρού μου με διαφορετική διάγνωση η κάθε μία. Του έκαναν λάθος διατροφή... αφήστε γιατί φουντώνω πάλι. Και μετά μου λέτε τι σημασία είχε.....

 

Μάλλον σε αυτή τη βάση αφαιρέθηκαν πληροφορίες. Γιατί φαίνεται να είναι μεμονωμένο περιστατικό και όχι γενική κατάσταση, την οποία θα έπρεπε όλοι να πληροφορηθούμε για να αποφύγουμε.

Link to comment
Share on other sites

1 ο γιατρός θα έλειπε σε συνέδριο

2 ε, δε χρειάζεται να μείνει παραπάνω φτάνει τόσο (28 Ιουλίου, 17 Δεκεμβρίου)

3 λόγω προηγήθείσας κτ

4. είσαι κοντή, αδύνατη, ψηλή, χοντρή, μύωψ, στενή, φαρδιά,

5. "επείγουσες καταστάσεις" που διαγνώστηκαν Δευτέρα π.χ. και αντιμετωπίστηκαν Παρασκευή

 

.

 

Θα παρω τις αναιτιες για εσενα καισαρικες ως παράδειγμα :).

Για το 1 και 2 συμφωνω....αλλα ξερεις τι? ενας τέτοιος γιατρος δινει και αλλα δειγματα πριν τη γεννα, στην παρακολουθηση εγκυμοσύνης...Η το εχει κανει και σε άλλες. Ας ειμαστε και εμεις λιγο πιο προσεχτικες....

 

3 και 4....εδώ για εμενα είναι λογος επιλήψιμος αλλα όχι καθοριστικος....Εχει να κανει με πολλα δεδομενα...πχ εβδομαδα εγκυμοσύνης που επερχεται ο τοκετος, θεση του μωρου, υγεια της μητερας, ποια είναι η δυσαναλογια βρεφους /λεκανης κλπ....Δεν τους θεωρω δηλαδή λογους που ΠΡΕΠΕΙ να γινει η καισαρικη αλλα όχι και λογους που τους χρησιμοποιουν οι γιατροι επειδή θελουν να κοροιδεψουν....Μπορει καποιος να ΜΗΝ εχει εμπιστοσυνη στον εαυτο του, να φοβαται να ξεγεννησει VBAC. Η μπορει καποιος να πιστευει ότι ένα μωρο 4.5 κιλα είναι λιγο risky να γεννηθεί από κοπελα με ιδιατερα στενη λεκανη. Και να θεωρει ότι είναι το καλυτερο η καισαρικη. ουτε αυτό το βρισκω κακο....Από εκει και περα τα συζητάνε όλα, εξηγουν ,α ποφασιζει η μαμα και ακολουθει ο γιατρος...ΑΝ μπορει αν ακολουθησει, αν δεν μπορει λεει δεν αναλαμβανω και τελος...

 

Για το 5 φανταζομαι το λες καχύποπτα...αλλα για σκεψουν αν οντως υπαρχουν αυτές οι καταστασεις...να ρισκαρουν??

 

δεν ξερω παιδια....

όλα είναι σχετικα....

Νομιζω ότι πρεπει να εχουμε και εμεις καποιον γυναικολογο που εμπιστευόμαστε, που εχει εμπειρια με άλλες γνωστες μας ώστε να ξερουμε το 'μοτιβο ' του. Εγω ας πουμε τον δικο μου γιατρο δεν τον συστηνω!! :P δεν ηταν καλος....αλλα στο δευτερο παιδι τον αλλαξα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λαϊδα, εμένα ο γιατρός που έχω "κατηγορήσει" ξεγέννησε την αδελφή του άντρα μου και 2 γνωστές μου με ΦΤ, του πήγα πριν γεννήσω κι άλλες 2 πελάτισσες και όλες λέγαν και λένε τα καλύτερα.

 

Εκ των υστέρων όμως και ως πρωτάρα και μη "θωρακισμένη" όπως αναφέρατε σωστά εν μέρει πιο πάνω, είδα πως έπρεπε να κάνω Αυχενική (που δεν έκανα), Β επιπέδου (δεν έκανα), σε ντόπλερ δεν μπήκα (είχα και συσπάσεις απ' τον 5-6ο με 7 γιουτοπάρ με είχε πόσο καιρό) που να ήξερα; δεν ήμουν τύπος να ψάχνομαι, είχα διαβάσει πολλά μόνον για τον θηλασμό επειδή είχα σκοπό να θηλάσω το παιδί μου. Και εδώ δεν είχα διαβάσει τι γίνεται σε περίπτωση που δεν έχεις το παιδί σου;

Επρεπε λοιπόν να είμαι ψαγμένη, έπρεπε να είμαι καχύποπτη. Μου στοίχισε που δεν ήμουν.

Link to comment
Share on other sites

Λαϊδα, εμένα ο γιατρός που έχω "κατηγορήσει" ξεγέννησε την αδελφή του άντρα μου και 2 γνωστές μου με ΦΤ, του πήγα πριν γεννήσω κι άλλες 2 πελάτισσες και όλες λέγαν και λένε τα καλύτερα.

 

Εκ των υστέρων όμως και ως πρωτάρα και μη "θωρακισμένη" όπως αναφέρατε σωστά εν μέρει πιο πάνω, είδα πως έπρεπε να κάνω Αυχενική (που δεν έκανα), Β επιπέδου (δεν έκανα), σε ντόπλερ δεν μπήκα (είχα και συσπάσεις απ' τον 5-6ο με 7 γιουτοπάρ με είχε πόσο καιρό) που να ήξερα; δεν ήμουν τύπος να ψάχνομαι, είχα διαβάσει πολλά μόνον για τον θηλασμό επειδή είχα σκοπό να θηλάσω το παιδί μου. Και εδώ δεν είχα διαβάσει τι γίνεται σε περίπτωση που δεν έχεις το παιδί σου;

Επρεπε λοιπόν να είμαι ψαγμένη, έπρεπε να είμαι καχύποπτη. Μου στοίχισε που δεν ήμουν.

 

Έτσι είναι, κι εγώ βρέθηκα μπροστά σ΄αυτό το συναίσθημα.

Δεν νομίζω ότι γίνεται και διαφορετικά, δεν υπάρχει πιο χαζοανυποψίαστο πλάσμα για το τι μέλλει γενέσθαι από μια έγκυο.

Συμβαίνουν τόσα πολλά, ιατρικά, ψυχολογικά, οικογενειακά, ότι άλλο θες, θέματα, που για ποιο να έχεις πρωτοπροετοιμαστεί και πως.

Τώρα που το συζητάμε, πιστεύω ότι ένα κομμάτι της θλίψης δεν είναι μόνο για τους ιατρικούς λόγους, αλλά η συνειδητοποίηση του "πω πω, δεν ήξερα, ήμουν στον κόσμο μου και την πάτησα".

Προσωπικά ήμουν τυχερή με τον τοκετό, αλλά την πάτησα στο θηλασμό. Και στην επέλαση των συμπεθέρων, αλλά αυτό είναι ααααααααλοοοο μεγάλο κεφάλαιο (και έχει φάει και λογοκρισία - ακούς Χαρά?).

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

παιδια, κανεις μας δεν μπορει να ξερει και φυσικα ΠΑΝΤΟΥ υπαρχουν και αλητες...και στον ιατρικο κλαδο βεβαιως βεβαίως!!!

Αλλα θα μπορουσε η εκπομπή να μιλησει μονο για τετοια παραδείγματα...αυταπόδειχτα και τρανταχτα!!!!

Το να λεει η μαμα ότι στην 39η η 38η εβδομαδα που γεννηθηκε το μωρο της ηταν κατι ασχημο επειδή αν γεννιοταν πιο αργα θα ηταν οκ το ουροποιητικο του παιδιου είναι ψιλοχασιμο!!! είναι παραπληροφορηση!!!

Xena λυπάμαι για οσα βιωσες και για οσες βιωνουν τετοια συναισθηματα αλλα δεν υπαρχουν πολλες περιπτώσεις ιδιες με την δικη σου πιστευω.

Link to comment
Share on other sites

ΓΕχει σημασια πιστευετε για το πως ηλθε ενα παιδι στον κοσμο καθως αν είπε μητρικό γάλα ή αν ειπε σκονη?

 

Ναι Σωτηρία μου, για πολλές από εμάς έχει σημασία το πώς ήλθε ένα παιδί (το δικό μας παιδί) στον κόσμο καθώς και αν ήπιε μητρικό γάλα!! Αν για σένα δεν έχει σημασία για το δικό σου παιδί, δικαίωμά σου, αλλά τότε δεν καταλαβαίνω γιατί να εμπλακείς στην προκειμένη συζήτηση...

 

....αλλα ξερεις τι? ενας τέτοιος γιατρος δινει και αλλα δειγματα πριν τη γεννα, στην παρακολουθηση εγκυμοσύνης...Η το εχει κανει και σε άλλες. Ας ειμαστε και εμεις λιγο πιο προσεχτικες....

 

Δεν νομίζω ότι γίνεται και διαφορετικά, δεν υπάρχει πιο χαζοανυποψίαστο πλάσμα για το τι μέλλει γενέσθαι από μια έγκυο.

Συμβαίνουν τόσα πολλά, ιατρικά, ψυχολογικά, οικογενειακά, ότι άλλο θες, θέματα, που για ποιο να έχεις πρωτοπροετοιμαστεί και πως.

Τώρα που το συζητάμε, πιστεύω ότι ένα κομμάτι της θλίψης δεν είναι μόνο για τους ιατρικούς λόγους, αλλά η συνειδητοποίηση του "πω πω, δεν ήξερα, ήμουν στον κόσμο μου και την πάτησα".

 

Άννα έχεις απόλυτο δίκιο...Διαβάζουμε τόσο πολύ, το ψάχνουμε, νομίζουμε ότι είμαστε σούπερ ενημερωμένες, αλλά τελικά είμαστε "χαζοανυποψίαστες"...

 

Εμένα ο γιατρός μου δεν μου είχε δώσει κανένα δείγμα ότι δεν είναι υπέρ του φτ...5 μέρες προν συμπληρώσω τις 40 εβδομάδες, με πήρε τηλέφωνο να μου κλείσει άμεσα ραντεβού για πρόκληση...του είπα, μα γιατί δεν περιμένουμε λίγο ακόμα;...μου απάντησε "άντε, μέχρι τις 40, αλλά ούτε μια μέρα παραπάνω γιατί μετά γερνάει ο πλακούντας και δημιουργούνται πολύ σοβαρά προβλήματα!"...εγώ κάτι θυμόμουν συγκεχυμένα ότι είχα ακούσει για 42 εβδομάδες κύησης, αλλά σε εκείνη τη φάση δεν το έψαξα (λίγο ο ενθουσιασμός για τον επικείμενο τοκετό, λίγο η εμπιστοσύνη που είχα στο γιατρό...)

 

Πήγα λοιπόν στο προγραμματισμένο ραντεβού μες στην καλή χαρά! Ούτε που μου πέρναγε από το μυαλό ότι θα κάνω καισαρική! Είχα στο μυαλό μου και 2 πρόσφατες ιστορίες από φίλες που πήγαν για πρόκληση και γέννησαν μια χαρά φυσιολογικά...Η διαδικασία ξεκίνησε στις 7 το πρωί, και στις 11:30 μου είχε κάνει καισαρική!! Προηγουμένως, ήρθε και μας ανήγγειλε ότι η πρόκληση δεν πάει καλά (μόνο υπόθετο μου είχε βάλει, ούτε καν φτάσαμε στον ορό...), το παιδί δεν κατεβαίνει, και για να μην έχει κατέβει μέσα σε 3 ολόκληρες ώρες (!) πάει να πεί ότι υπάρχει σοβαρός λόγος, και να μην το ζορίσουμε γιατί είναι επικίνδυνο!!

 

Τότε ούτε που μου πέρασε από το μυαλό να φέρω αντίρρηση, όμως το έχω συζητήσει με γιατρούς και μαίες και όλοι συμφωνούν (κι εγώ μαζί τους πια, ως γιατρός του ίντερνετ!) ότι με δούλεψε κανονικότατα!!

 

Και πάλι κάποιος θα πει "και τί έγινε;;"...Να σας πώ τί έγινε: είχα αφόρητους πόνους για τρία 24ωρα, τρομερή σωματική εξάντληση για 2 μήνες, η τομή μου άργησε να επουλωθεί, δυσκολεύτηκα πολύ να φροντίσω το παιδί τον πρώτο καιρό, δυσκολεύτηκα με το θηλασμό - άργησε πολύ να κατέβει το γάλα, το παιδί εμφάνισε τροφικές αλλεργίες που ξεπεράστηκαν μετά από 2,5 χρόνια (τα 2 τελευταία δεν μπορώ να είμαι σίγουρη ότι οφείλονται στην κτ, αλλά υπάρχουν επιστημονικές ενδείξεις ότι πιθανότατα συσχετίζονται).

 

Και πάλι κάποιος θα πει "ναι αλλά ακόμα κι αν είναι έτσι, πάει τώρα αυτά πέρασαν!"...Εντάξει, πέρασαν, δεν είναι ότι ασχολούμαι και από το πρωί ως το βράδυ με την αναίτια καισαρική μου, αλλά την εξαπάτηση ακόμα δεν μπορώ να τη χωνέψω!! Και σας διαβεβαιώ ότι δεν έχω επιλόχειο...

 

Δηλαδή τόσο ακατανόητο είναι το να σου μένει ένα γιατί, μια θλίψη, ένα γαμώτο, για το οποιοδήποτε θέμα;;

Link to comment
Share on other sites

Xena λυπάμαι για οσα βιωσες και για οσες βιωνουν τετοια συναισθηματα αλλα δεν υπαρχουν πολλες περιπτώσεις ιδιες με την δικη σου πιστευω.

 

Μακάρι.. μακάρι.

 

-----------------------------------

 

Novak σε νιώθω τόσο πολύ.. Και δεν σταματά εκεί το θέμα.

 

Η δεύτερη καισαρική μου πήγε πολύ καλά και ξέρω πως ήταν απαραίτητη, εντάξει. Πήγα σπίτι όμως με το μωρό και είχα φυσικά και το μεγαλο μου παιδάκι και δεν είχα βοήθεια. Είτε προσπαθώντας να εξυπηρετήσω το μεγάλο είτε από κούραση είτε που κάποια στιγμή αναγκάστηκα να το σηκώσω όταν έπεσε και χτύπησε - έχω κάνει μετεγχειριτική κήλη.

Αυτό αργότερα θα μου κοστίσει μία εγχείριση γενναία με βραδεία ανάρρωση. Περιμένω να μεγαλώσουν τα παιδιά μου και θα υπομείνω όσο χρειάζεται για να την κάνω.

 

Αν η πρώτη καισαρική έγινε αναίτια δες τι μπορεί ακόμη να στοιχίσει σε μια γυναίκα αυτό στην πορεία...

Link to comment
Share on other sites

Ναι Σωτηρία μου, για πολλές από εμάς έχει σημασία το πώς ήλθε ένα παιδί (το δικό μας παιδί) στον κόσμο καθώς και αν ήπιε μητρικό γάλα!! Αν για σένα δεν έχει σημασία για το δικό σου παιδί, δικαίωμά σου, αλλά τότε δεν καταλαβαίνω γιατί να εμπλακείς στην προκειμένη συζήτηση...

 

 

 

 

 

Άννα έχεις απόλυτο δίκιο...Διαβάζουμε τόσο πολύ, το ψάχνουμε, νομίζουμε ότι είμαστε σούπερ ενημερωμένες, αλλά τελικά είμαστε "χαζοανυποψίαστες"...

 

Εμένα ο γιατρός μου δεν μου είχε δώσει κανένα δείγμα ότι δεν είναι υπέρ του φτ...5 μέρες προν συμπληρώσω τις 40 εβδομάδες, με πήρε τηλέφωνο να μου κλείσει άμεσα ραντεβού για πρόκληση...του είπα, μα γιατί δεν περιμένουμε λίγο ακόμα;...μου απάντησε "άντε, μέχρι τις 40, αλλά ούτε μια μέρα παραπάνω γιατί μετά γερνάει ο πλακούντας και δημιουργούνται πολύ σοβαρά προβλήματα!"...εγώ κάτι θυμόμουν συγκεχυμένα ότι είχα ακούσει για 42 εβδομάδες κύησης, αλλά σε εκείνη τη φάση δεν το έψαξα (λίγο ο ενθουσιασμός για τον επικείμενο τοκετό, λίγο η εμπιστοσύνη που είχα στο γιατρό...)

 

Πήγα λοιπόν στο προγραμματισμένο ραντεβού μες στην καλή χαρά! Ούτε που μου πέρναγε από το μυαλό ότι θα κάνω καισαρική! Είχα στο μυαλό μου και 2 πρόσφατες ιστορίες από φίλες που πήγαν για πρόκληση και γέννησαν μια χαρά φυσιολογικά...Η διαδικασία ξεκίνησε στις 7 το πρωί, και στις 11:30 μου είχε κάνει καισαρική!! Προηγουμένως, ήρθε και μας ανήγγειλε ότι η πρόκληση δεν πάει καλά (μόνο υπόθετο μου είχε βάλει, ούτε καν φτάσαμε στον ορό...), το παιδί δεν κατεβαίνει, και για να μην έχει κατέβει μέσα σε 3 ολόκληρες ώρες (!) πάει να πεί ότι υπάρχει σοβαρός λόγος, και να μην το ζορίσουμε γιατί είναι επικίνδυνο!!

 

Τότε ούτε που μου πέρασε από το μυαλό να φέρω αντίρρηση, όμως το έχω συζητήσει με γιατρούς και μαίες και όλοι συμφωνούν (κι εγώ μαζί τους πια, ως γιατρός του ίντερνετ!) ότι με δούλεψε κανονικότατα!!

 

Και πάλι κάποιος θα πει "και τί έγινε;;"...Να σας πώ τί έγινε: είχα αφόρητους πόνους για τρία 24ωρα, τρομερή σωματική εξάντληση για 2 μήνες, η τομή μου άργησε να επουλωθεί, δυσκολεύτηκα πολύ να φροντίσω το παιδί τον πρώτο καιρό, δυσκολεύτηκα με το θηλασμό - άργησε πολύ να κατέβει το γάλα, το παιδί εμφάνισε τροφικές αλλεργίες που ξεπεράστηκαν μετά από 2,5 χρόνια (τα 2 τελευταία δεν μπορώ να είμαι σίγουρη ότι οφείλονται στην κτ, αλλά υπάρχουν επιστημονικές ενδείξεις ότι πιθανότατα συσχετίζονται).

 

Και πάλι κάποιος θα πει "ναι αλλά ακόμα κι αν είναι έτσι, πάει τώρα αυτά πέρασαν!"...Εντάξει, πέρασαν, δεν είναι ότι ασχολούμαι και από το πρωί ως το βράδυ με την αναίτια καισαρική μου, αλλά την εξαπάτηση ακόμα δεν μπορώ να τη χωνέψω!! Και σας διαβεβαιώ ότι δεν έχω επιλόχειο...

 

Δηλαδή τόσο ακατανόητο είναι το να σου μένει ένα γιατί, μια θλίψη, ένα γαμώτο, για το οποιοδήποτε θέμα;;

 

 

Γιατρός δεν είμαι, αλλά μάλλον τσάμπα την έφαγες λέω κι εγώ.

Ακριβώς ίδια κατάσταση, μπήκα 7:00, κατά τις 8:00 μου έβαλαν τον ορό, και διαστολή δεν έκανα καθόλου μέχρι τις 14:30, γέννησα 15:05.

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Θα παρω τις αναιτιες για εσενα καισαρικες ως παράδειγμα :).

Για το 1 και 2 συμφωνω....αλλα ξερεις τι? ενας τέτοιος γιατρος δινει και αλλα δειγματα πριν τη γεννα, στην παρακολουθηση εγκυμοσύνης...Η το εχει κανει και σε άλλες. Ας ειμαστε και εμεις λιγο πιο προσεχτικες....

 

3 και 4....εδώ για εμενα είναι λογος επιλήψιμος αλλα όχι καθοριστικος....Εχει να κανει με πολλα δεδομενα...πχ εβδομαδα εγκυμοσύνης που επερχεται ο τοκετος, θεση του μωρου, υγεια της μητερας, ποια είναι η δυσαναλογια βρεφους /λεκανης κλπ....Δεν τους θεωρω δηλαδή λογους που ΠΡΕΠΕΙ να γινει η καισαρικη αλλα όχι και λογους που τους χρησιμοποιουν οι γιατροι επειδή θελουν να κοροιδεψουν....Μπορει καποιος να ΜΗΝ εχει εμπιστοσυνη στον εαυτο του, να φοβαται να ξεγεννησει VBAC. Η μπορει καποιος να πιστευει ότι ένα μωρο 4.5 κιλα είναι λιγο risky να γεννηθεί από κοπελα με ιδιατερα στενη λεκανη. Και να θεωρει ότι είναι το καλυτερο η καισαρικη. ουτε αυτό το βρισκω κακο....Από εκει και περα τα συζητάνε όλα, εξηγουν ,α ποφασιζει η μαμα και ακολουθει ο γιατρος...ΑΝ μπορει αν ακολουθησει, αν δεν μπορει λεει δεν αναλαμβανω και τελος...

 

Για το 5 φανταζομαι το λες καχύποπτα...αλλα για σκεψουν αν οντως υπαρχουν αυτές οι καταστασεις...να ρισκαρουν??

 

δεν ξερω παιδια....

όλα είναι σχετικα....

Νομιζω ότι πρεπει να εχουμε και εμεις καποιον γυναικολογο που εμπιστευόμαστε, που εχει εμπειρια με άλλες γνωστες μας ώστε να ξερουμε το 'μοτιβο ' του. Εγω ας πουμε τον δικο μου γιατρο δεν τον συστηνω!! :P δεν ηταν καλος....αλλα στο δευτερο παιδι τον αλλαξα!

 

To θέμα είναι με ποια κριτήρια τελικά τον εμπιστεύεσαι; Τι είναι αυτό που σου λένε οι άλλοι και σε κάνει να τον εμπιστευτείς; Από πού θα αντλήσεις κριτήρια;. Εχμ από το ίντερνετ;

 

Καλέ όχι να μη ρισκάρουν, αλλά αν το μωρό πραγματικά κινδυνεύει δεν περιμένεις τέσσερεις και πέντε μέρες να βολέψει το πρόγραμμα. Μπαίνεις άμεσα στο χειρουργείο. Οι περιπτώσεις που έχω στο νου μου είναι καραμπάμ μούφες. Την ημέρα της ΠΗΤ για πρόκληση. Γιατί ως γνωστόν η πητ είναι ημερομηνία λήξης και όχι στατιστικό μέγεθος (η κοπέλα δεν είχε πρόβλημα στην κύηση κανένα). Επίσης αν δεν ξέρει να κάνει vbac να πάει να μάθει ή τουλάχιστον να το παραδεχτεί και να σε παραπέμψει αλλού. Γιατί ακούμε τααααα απίστευτα για μήτρες που εκρήγνυνται και ορφανά και χήρους.

 

Γιαυτά λοιπόν που βρίσκονται, όπως πολύ σωστά λες, σε γκρίζα ζώνη, πρέπει να υπάρχει εξατομικευμένη αντιμετώπιση της κάθε περίπτωσης. όμως δυστυχώς τα πράγματα τις περισσότερες φορές είναι... φασόν. Και γενικότερα και σε άλλες ειδικότητες η ιατρική γίνεται πια φασόν. Μου λείπει πολύ ο γενικός γιατρός του παρελθόντος που καθόταν και σκεφτόταν. Τώρα και δεν τηρούν πρωτόκολλα (αφού το κράτος δεν τους το επιβάλλει) και τα βάζουν όλα σε ένα τσουβάλι. Ευτυχώς όχι όλοι.

Η γυναικολόγος μου η καινούρια μόλις μου ανέβαλε το ρ/β μας γιατί είχε τοκετό. Ε, με τον προηγούμενο επί 10 χρόνια δεν είχε συμβεί ποτέ αυτό. Δεν ήξερα όμως τι σημαίνει αυτό, μέχρι που σέρφαρα και έμαθα.

 

Τεσπα, γενικά θεωρώ ότι ο επαγγελματίας είναι επαγγελματίας όταν σέβεται το ρόλο του και να τον τιμά με ήθος και δεοντολογία. Τα υπόλοιπα δημιουργούν διακαιολογημένα καχυποψία και αδυναμία φιλτραρίσματος.

 

Απο εκεί και πέρα κι εμείς πια ως καταναλωτές έχουμε δικαίωμα και υποχρέωση να ζητήσουμε καλύτερες υπηρεσίες. Και η εκπομπή νομίζω ότι σε αυτό προσανατολιζόταν.... Θεωρώ επίσης ότι το υπερβολικά συναισθηματικό κλίμα ήταν επί τούτου για να κλονίσει κάποιους που κάνουν ότι δε βλέπουν, ώστε να ξυπνήσουν και να απαιτήσουν.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

To θέμα είναι με ποια κριτήρια τελικά τον εμπιστεύεσαι; Τι είναι αυτό που σου λένε οι άλλοι και σε κάνει να τον εμπιστευτείς; Από πού θα αντλήσεις κριτήρια;. Εχμ από το ίντερνετ;

 

Καλέ όχι να μη ρισκάρουν, αλλά αν το μωρό πραγματικά κινδυνεύει δεν περιμένεις τέσσερεις και πέντε μέρες να βολέψει το πρόγραμμα. Μπαίνεις άμεσα στο χειρουργείο. Οι περιπτώσεις που έχω στο νου μου είναι καραμπάμ μούφες. Την ημέρα της ΠΗΤ για πρόκληση. Γιατί ως γνωστόν η πητ είναι ημερομηνία λήξης και όχι στατιστικό μέγεθος (η κοπέλα δεν είχε πρόβλημα στην κύηση κανένα). Επίσης αν δεν ξέρει να κάνει vbac να πάει να μάθει ή τουλάχιστον να το παραδεχτεί και να σε παραπέμψει αλλού. Γιατί ακούμε τααααα απίστευτα για μήτρες που εκρήγνυνται και ορφανά και χήρους.

 

Γιαυτά λοιπόν που βρίσκονται, όπως πολύ σωστά λες, σε γκρίζα ζώνη, πρέπει να υπάρχει εξατομικευμένη αντιμετώπιση της κάθε περίπτωσης. όμως δυστυχώς τα πράγματα τις περισσότερες φορές είναι... φασόν. Και γενικότερα και σε άλλες ειδικότητες η ιατρική γίνεται πια φασόν. Μου λείπει πολύ ο γενικός γιατρός του παρελθόντος που καθόταν και σκεφτόταν. Τώρα και δεν τηρούν πρωτόκολλα (αφού το κράτος δεν τους το επιβάλλει) και τα βάζουν όλα σε ένα τσουβάλι. Ευτυχώς όχι όλοι.

Η γυναικολόγος μου η καινούρια μόλις μου ανέβαλε το ρ/β μας γιατί είχε τοκετό. Ε, με τον προηγούμενο επί 10 χρόνια δεν είχε συμβεί ποτέ αυτό. Δεν ήξερα όμως τι σημαίνει αυτό, μέχρι που σέρφαρα και έμαθα.

 

Τεσπα, γενικά θεωρώ ότι ο επαγγελματίας είναι επαγγελματίας όταν σέβεται το ρόλο του και να τον τιμά με ήθος και δεοντολογία. Τα υπόλοιπα δημιουργούν διακαιολογημένα καχυποψία και αδυναμία φιλτραρίσματος.

 

Απο εκεί και πέρα κι εμείς πια ως καταναλωτές έχουμε δικαίωμα και υποχρέωση να ζητήσουμε καλύτερες υπηρεσίες. Και η εκπομπή νομίζω ότι σε αυτό προσανατολιζόταν.... Θεωρώ επίσης ότι το υπερβολικά συναισθηματικό κλίμα ήταν επί τούτου για να κλονίσει κάποιους που κάνουν ότι δε βλέπουν, ώστε να ξυπνήσουν και να απαιτήσουν.

 

Συμφωνώ σε όσα λες.

 

Σημείωσα την αναφορά σε vbac, για να πω ότι υπάρχουν γιατροί που θεωρούν ότι το vbac είναι σωστή λύση για πολύ συγκεκριμένες περιπτώσεις. Και άλλοι που θεωρούν ότι καταρχήν οι περισσότερες γυναίκες μπορούν να πάνε για vbac. Εκεί πώς λειτουργεί κάποιος; Όταν μπορεί πραγματικά ο γιατρός να θεωρεί ότι μία ιατρική μέθοδος δεν ενδείκνυται.

 

Το επισημαίνω γιατί δεν είναι το μόνο. Διάβασα για "γιουτοπαρ". Υπήρχαν γιατροί που δεν τα πίστευαν χρόνια τώρα.

Μετά, ο κλασικός μύθος: μητρικός θηλασμός + ίκτερος. Υπάρχουν καλοί (πραγματικά και καλοί γνώστες και τίμιοι άνθρωποι) που θεωρούν ότι ο ίκτερος πρέπει να καταπολεμηθεί άμεσα και μάλιστα βοηθάει το ξένο γάλα. Άλλοι (κυρίως όσοι έχουν εκπαιδευθεί στην Αγλλία), θεωρούν τον παρατεταμένο ίκτερο ως συνηθισμένη συνέπεια του θηλασμού και -πέρα από κάποιες εξετάσεις- δεν πολυσκάνε.

 

Μήπως, λοιπόν, μέσα σέ όλες τις παραμέτρους που εξετάζουμε πρέπει να συμπεριλάβουμε "τη σχολή" που αντιπροσωπεύει ο γιατρός;

 

Αυτό που γράφεις με τα πρωτόκολλα, το έχω σκεφτεί και εγώ. Νομίζω είναι δίκοπο μαχαίρι. Από τη μια, θα βοηθήσουν να σταματήσει (ή έστω να περιοριστεί) η επαίσχυντη ασυδοσία που χρόνια απολάμβαναν αρκετοί γιατροί.

Από την άλλη φοβάμαι ότι άλλοι γιατροί θα "καλυφθούν" πίσω από τα πρωτόκολλα και δεν θα καταβάλλουν τις προσπάθειες που απαιτούνται για την αντιμετώπιση της εξατομικευμένης περίπτωσης. Όταν κάποιος σου δίνει ένα μπούσουλα και σου λέει "κάνε ό,τι λέει εδώ και δεν θα βρεις κανένα μπελά" είναι κάπως επικίνδυνο να ολισθήσουμε σε μία ιατρική που θα αφορά μόνο τον "μέσο" άνθρωπο και οι υπόλοιποι άνθρωποι που ατυχώς θα έχουν ιδιαιτερότητες να "χαθούν".

Link to comment
Share on other sites

Για πολλοστη φορα δεν μπορω να καταλαβω γιατι γινεται αυτη η συζήτηση. Ειναι επιλογή της γυναικας για το πως θα φερει στον κοσμο το παιδί της και αν δεν ειναι δυστυχως ειναι λογως της φυσης και ακομα πιο δυστυχως στο προγραμμα και στα χρηματα του γιατρου. Οπως και να εχει ειναι λαθος παλι να ανακυκλωνουμε τα ιδια και τα ιδια. Εχει σημασια πιστευετε για το πως ηλθε ενα παιδι στον κοσμο καθως αν είπε μητρικό γάλα ή αν ειπε σκονη?

 

Να εξηγήσω και εγώ καλύτερα τι σημαίνει ΜΕΝΝ... Γιατί σε κάποιον που είναι έξω από την κατάσταση, μπορεί το θέμα να μοιάζει χωροταξικό, εντάξει μπορεί να ζορίστηκε κάποια στο θηλασμό, ε και τι έγινε... deal with it!

 

α) το παιδάκι μου που έμεινε στη ΜΕΝΝ, ταλαιπωρήθηκε τόσο πολύ που αλλοιώθηκε η προσωπικότητά του, βλ. Erikson, θεωρία βασικής εμπιστοσύνης. Είναι ένα κλασικό παράδειγμα για τη θεωρία αυτή. Και όμως αυτές οι μέρες είχαν τόση σημασία. Ευτυχώς λίγα παιδάκια ταλαιπωρούνται τόσο πολύ, για άλλα όντως δεν είναι πολύ διαφορετικό σε σχέση με το να κοιμώνταν δίπλα στη μαμά τους. Το παιδί μου για μήνες δεν ήθελε να το αγγίζουν ξαφνικά, αντιδρούσε.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Erikson%27s_stages_of_psychosocial_development#Hopes:_Trust_vs._Mistrust_.28Oral-sensory.2C_Birth-2_years.29

 

β) Αν αυτό δεν είναι αρκετό, το ένα μου παιδάκι, αυτό που έμεινε παραπάνω στη ΜΕΝΝ υστερεί πολύ σαφώς στον αναπτυξιακό τομέα σε σχέση με το άλλο. Τώρα πια που έχουν πάει σχολείο, έχω στα χέρια μου έναν μελλοντικό συμμετέχοντα στη μαθηματική ολυμπιάδα, που είναι χρόνια μπροστά στα μαθηματικά σε σχέση με την ηλικία του, όπως και σε άλλους τομείς και ένα παιδί που ζορίζεται στα μαθηματικά του σχολείο. Δίδυμα, σε διαφορετικό σάκο. Η διαφορά αυτή στα μάτια μου ξεπερνά τη διαφορά που μπορεί να έχουν δυο κανονικά αδέρφια λόγω ιδιοσυγκρασίας. Είναι γνωστό ότι πέρα από την ελαφριά προωρότητα που είχαν και τα δύο, παίζει ρόλο στο μέλλον, οριακά, αλλά μπορεί να παίζει, μια σειρά χειρισμών, όπως χορήγηση οξυγόνου και ακραίο στρες, που το έζησε μόνο το ένα από τα δύο παιδιά μου. Δεν ξέρω τι έχει παίξει ρόλο, αλλά ποτέ δεν ξέρεις. Το ότι είναι μπροστά αναπτυξιακά το παιδί που δεν έμεινε ιδιαίτερα στη ΜΕΝΝ, μπορεί να μη λέει τίποτα, να είναι τυχαίο. Αισθάνομαι όμως ως μάνα ότι έχω χρέος όσο περνάει από το χέρι μου να υπερασπιστώ το δικαίωμα του παιδιού μου να έρθει στον κόσμο υγιες.

 

Οπότε ναι, με προβληματίζει ακόμα ό,τι συνέβη τότε, γιατί πιθανόν οι συνέπειες των τότε γεγονότων να είναι εκείνες που ζω κάθε μέρα όταν προσπαθώ να διαβάσω μαθηματικά στο ένα παιδί μου και πιθανόν να είναι εμφανείς ακόμα κάποιες συνέπειες και όταν θα έχω φύγει και εγώ από τη ζωή! Για να κερδίσει κάποιος τρίτος κάποιες μέρες!

 

Επομένως έχουμε πολύ καλά στατιστικά ότι στην έξοδο από το μαιευτήριο μας παραδίδονται παιδιά που φαίνονται γερά, όπως στο κάτω κάτω και χώρες που δεν έχουν τόσο εικόνισμα την καισαρική, αλλά υπάρχουν ερωτηματικά στις αποχρώσεις του τι σημαίνει κάποιος εντελώς καλά. Προτιμώ τη φύση σε αυτό το θεμα, ευχαριστώ πολύ.

 

Και για να γράψω και το disclaimer, όντως αν περιμένει κανείς στα δίδυμα πολύ ρισκάρει άλλα πράγματα, πολύ πολύ πιο σοβαρά, όπως να του προκύψουν καθόλου παιδιά, αλλά για αυτό υπάρχουν τα πρωτόκολλα στο εξωτερικό, που δεν λένε κορτιζόνη και 34 εβδομάδες καισαρική. Να δει κανείς μόνο πώς φαίνονται στην όψη τα μωρά των 34 εβδομάδων... Επειδή ήμουν ζόρικη και διεκδικούσα, τελικά φτάσαμε τις 36. Αλλιώς θα ήταν και τα δικά μου στο φασόν των 34 εβδομάδων που έπαιζε χωρίς εξαίρεση στο μαιευτήριό μας τότε.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ σε όσα λες.

 

Σημείωσα την αναφορά σε vbac, για να πω ότι υπάρχουν γιατροί που θεωρούν ότι το vbac είναι σωστή λύση για πολύ συγκεκριμένες περιπτώσεις. Και άλλοι που θεωρούν ότι καταρχήν οι περισσότερες γυναίκες μπορούν να πάνε για vbac. Εκεί πώς λειτουργεί κάποιος; Όταν μπορεί πραγματικά ο γιατρός να θεωρεί ότι μία ιατρική μέθοδος δεν ενδείκνυται.

 

Το επισημαίνω γιατί δεν είναι το μόνο. Διάβασα για "γιουτοπαρ". Υπήρχαν γιατροί που δεν τα πίστευαν χρόνια τώρα.

Μετά, ο κλασικός μύθος: μητρικός θηλασμός + ίκτερος. Υπάρχουν καλοί (πραγματικά και καλοί γνώστες και τίμιοι άνθρωποι) που θεωρούν ότι ο ίκτερος πρέπει να καταπολεμηθεί άμεσα και μάλιστα βοηθάει το ξένο γάλα. Άλλοι (κυρίως όσοι έχουν εκπαιδευθεί στην Αγλλία), θεωρούν τον παρατεταμένο ίκτερο ως συνηθισμένη συνέπεια του θηλασμού και -πέρα από κάποιες εξετάσεις- δεν πολυσκάνε.

 

Μήπως, λοιπόν, μέσα σέ όλες τις παραμέτρους που εξετάζουμε πρέπει να συμπεριλάβουμε "τη σχολή" που αντιπροσωπεύει ο γιατρός;

 

Αυτό που γράφεις με τα πρωτόκολλα, το έχω σκεφτεί και εγώ. Νομίζω είναι δίκοπο μαχαίρι. Από τη μια, θα βοηθήσουν να σταματήσει (ή έστω να περιοριστεί) η επαίσχυντη ασυδοσία που χρόνια απολάμβαναν αρκετοί γιατροί.

Από την άλλη φοβάμαι ότι άλλοι γιατροί θα "καλυφθούν" πίσω από τα πρωτόκολλα και δεν θα καταβάλλουν τις προσπάθειες που απαιτούνται για την αντιμετώπιση της εξατομικευμένης περίπτωσης. Όταν κάποιος σου δίνει ένα μπούσουλα και σου λέει "κάνε ό,τι λέει εδώ και δεν θα βρεις κανένα μπελά" είναι κάπως επικίνδυνο να ολισθήσουμε σε μία ιατρική που θα αφορά μόνο τον "μέσο" άνθρωπο και οι υπόλοιποι άνθρωποι που ατυχώς θα έχουν ιδιαιτερότητες να "χαθούν".

 

 

Αν ζούσαμε σε οργανωμένο κράτος θα σου έλεγα ότι τότε παίρνεις δεύτερη και τρίτη γνώμη έως ότου πεισθείς ή αποφασίσεις το βαθμό του ρίσκου που διατίθεσαι να πάρεις.

 

Εξάλλου στα πρωτόκολλα υπάρχουν και δυνατότητες εξατομίκευσης, γιατί δίνουν ένα σωρό αν. Τουλάχιστον στα πρωτόκολλα του vbac που ψάχνω τα τελευταία χρόνια φαίνεται να υπάρχουν αρκετές διαβαθμίσεις και αποχρώσεις. Δηλ αν η κύηση έχει ξεπεράσει την ΠΗΤ, αν ο προηγούμενος τοκετός ξεκίνησε μόνος του, αν προχώρησε ο προηγούμενος τοκετός και πόσο... Υπάρχουν δηλαδή πολλά πιθανά σενάρια στα πρωτόκολλα δεν είναι μπαμ μονόδρομος.

 

Ααααχ με τρώει για την πολύτιμη κύηση, κρατιέμαι τόσες μέρες, αλλά δεν αντέχω. Πώς θα αισθανόταν οποιαδήποτε από εμάς αν είχαμε μία ατυχούς έκβασης εγκυμοσύνη και μας έλεγαν "Δεν πειράζει βρε θα κάνεις άλλο"..... πείτε μου δε θα έφευγε, νοερά έστω, η σφαλιάρα με φόρα; Ακόμη και γιατροί το θεωρούν απίστευτα ανήθικη έκφραση και ότι έμμεσα τρομοκρατεί τις μητέρες ακόμη περισσότερο.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...