Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ - Η ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΜΑΝΑΣ ΣΕ ΦΤ Η ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ


LA LATINA

Recommended Posts

Από πού και ως πού γράφει κάποιος ότι αψήφιστα μία μάνα κάνει ό,τι της αρέσει; Από πού και ως πού υπονοεί κάποιος ότι η μητέρα φέρεται εγωιστικά;

 

 

Αιμέ μου εγώ εδώ μέσα διαβάζω μηνύματα, ούτε κατάστιχα κρατάω ποιος είπε τι να του την πω, και νομίζω παραθέτω ήρεμα την άποψή μου.

Για μένα, κοινή λογική είναι το οτι "έτσι μου αρέσει" αφορά αποφάσεις που εμπλέκουν μόνο εμένα......εδώ μιλάμε για μια απόφαση που εμπλέκει και κάποιον άλλο, πολύ σημαντικό!

Σε κάποια μηνύματα λοιπόν, ήταν πολύ έντονη η φράση ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΜΟΥ......

Αν εγώ αποφασίσω να γεννήσω στην ταράτσα μου, γιατί με εμπνέει η θέα και μου αρέσει ο καθαρός αέρας και συμβεί κάτι δε θα πω "ήταν επιλογή και δικαιωμά μου"

Γι αυτό μίλησα για κοινή λογική και όχι για να δείξω κανέναν με το δάχτυλο......προσωπική γνώμη ήταν.

 

Για αυτό που σημειώνω με bold:

Νομίζεις ότι υπάρχει έστω ΜΙΑ έγκυος που κατέληξε σε μια επιλογή / απόφαση, και δεν διέθετε την κοινή λογική και την ευαισθησία να βάλει και το παιδί της στην εξίσωση;;;; :!:

Δεν υπάρχει καμία! Οι έγκυοι ταυτίζουν την ύπαρξη του μωρού με τη δική τους: θεωρούν ότι αυτό που είναι καλό για το μωρό είναι καλό και για εκείνες και τούμπαλιν...

 

Αυτό που γράφεις για την ταράτσα, το συνάντησα ήδη ως επιχείρημα πριν 1-2 μήνες για τον τοκετό στο σπίτι.

Είχα βαρεθεί να διαβάζω ότι όσες γεννούν στο σπίτι το κάνουν για τη βολή τους. Το ίδιο και τώρα: όσες γεννούν από κ.τ. το κάνουν για την άνεση, το μαλλί κομμωτηρίου κλπ.

 

Πώς είμαστε εκ των προτέρων τόσο βέβαιοι ότι η μητέρα εκείνη δεν έχει ως πρώτη προτεραιότητα το συμφέρον του μωρού της, το οποίο θεωρεί ότι εξυπηρετείται από την επιλογή της;;;

 

Λέτε πραγματικά να υπάρχει έγκυος που να προτιμά τη δική της άνεση από την ασφάλεια του παιδιού της;

ΠΟΙΑ είναι αυτή βρε παιδιά;

 

 

Μην εκλάβεις τα λόγια μου ως "επίθεση" σε σένα. Έχω ήδη εκτιμήσει τον τρόπο που συζητάς και τη διαλλακτικότητά σου... Απλά θεωρώ ότι έχουμε στο μυαλό μας κάποιες προκαταλήψεις...

 

Για τους υπερήχους, μπορείς να διαβάσεις το λινκ. Έγινε μετα-ανάλυση σε δεδομένα ερευνών και τεκμηριώνεται πλήρως η συχνότητα των υπερήχων (νομίζω άνω των 3 κατά την εγκυμοσύνη) με την αριστεροχειρία. Και το ερώτημα είναι: ΠΩΣ επιδρούν τελικά οι υπέρηχοι στη λειτουργία του εγκεφάλου; Και άραγε η αριστεροχειρία είναι η μόνη επίδραση;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Προσπάθησα τα μηνύματά μου να είναι όσο το δυνατόν αντικειμενικά, προέβαλλα μέχρι και την αντίθετη άποψη από τη δική μου, κράτησα όσο μπορούσα απ' έξω τη συναισθηματική μου φόρτιση, αλλά επειδή θέλω να είμαι εγώ, θα πω και κάτι τελευταίο.

 

Ευλογήσαμε αρκετά η καθεμιά την επιλογή της, εφόσον δόξα τω θεώ, μας πήγαν καλά. Ας δώσουμε τουλάχιστον ένα μήνυμα, να προσέχουν οι μελλοντικές μανούλες ΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ, ΠΟΥ ΕΚΕΙΝΟΙ, ΑΝΑΙΤΙΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΙΔΙΟΝ ΟΦΕΛΟΣ, τις πάνε για καισαρική. Ας έχουν ανοιχτές τις κεραίες τους. Νομίζω αυτό είναι το ζητούμενο.

 

Αν μαζέψουμε εμπειρίες από γέννες πιθανότατα θα τελειώσουμε του χρόνου, επειδή όμως κανόνας δεν είναι καμία από μας, παρά μόνο περιπτώσεις, ας δοθεί το μήνυμα που ήταν και το αρχικό της εκπομπής.

 

Προσοχή λοιπόν, ΣΤΟΥΣ ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ.

 

ΤΕΛΟΣ από εμένα...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εγώ δεν έχω γεννήσει. Μακάρι να τα καταφέρω μέσα στο χρόνο.

Την εκπομπή την είδα, και έβαλα και τον άντρα μου να τη δει για να δούμε τι μας περιμένει. Και εξηγούμαι:

Μετά από 2 παλλίνδρομες πήγα συστημένη σε γιατρό ειδικό σε αυτά τα ζητήματα. Καλό όνομα έχει για αυτό που κάνει, δηλαδή έχει εξαιρετικά ποσοστά επιτυχίας σε γυναίκες που έχουν πρόβλημα να φέρουν εις πέρας μια κύηση. Έχει όμως και ψηλά ποσοστά καισαρικών. Τραγικά υψηλά. Σα να λέμε... 99%

Με το που πάτησα στο γραφείο του για τις πρώτες εξετάσεις ΗΞΕΡΑ όπως και ξέρω τώρα, ότι όταν έρθει εκείνη η ώρα θα γεννήσω κτ.

Ρώτησα, πήρα πληροφορίες. Κοπέλες από το φόρουμ μου είπαν προσωπικά ότι από τον πρώτο μήνα τους "κλωθογύρναγε για καισαρική".

Τον ρώτησα. Τίμια και ειλικρινά, γιατί έχω πάρει το ελεύθερο για προσπάθειες.

"Γιατρέ, πώς θα γεννήσω;"

(Μόλις έγινα 25, ανατομικά είμαι μια χαρά και πέρα από μια ήπια έμμεση θρομβοφιλία δεν έχω τιποτα άλλο)

- Κοίταξε, προτιμώ την καισαρική. Τόσο παιδεύεστε όλες για να κάνετε αυτό το παιδάκι, ας έρθει στον κόσμο χωρίς ζόρι...

 

Θα γεννήσω εκεί. Και θα το κάνω επειδή τον εμπιστεύομαι με κλειστά μάτια. Επέλεξα να τον εμπιστευθώ για να γίνω μητέρα. Αυτό το γύρνα, πάρε γνώμες φθείρει. 7 γιατρούς άλλαξα. Εαν αυτός μου εγγυάται ένα υγιές μωρό ας έρθει και έτσι.

Εγώ για σας θα είμαι ισως από αυτές τις κακές, τις άχρηστες που ΕΠΙΛΕΓΟΥΝ καισαρική για την ευκολία τους.

 

Και όμως στενοχωρέθηκα.

Στενοχωρήθηκα γιατί γεννήθηκα Πρωτοχρονιά, σε ιδιωτικό μαιευτήριο, με έναν γυναικολόγο που σπίτι του είχε ρεβεγιόν και πεταγότανε ανα 1 ώρα να δει τις συσπάσεις της μαμάς μου.

Στενοχωρήθηκα γιατί η μαμά μου περηφανευότανε γιατί με γέννησε χωρίς ορούς, επισκληρήδιο ή τίποτα τεχνητό, μέσα σε 6 ώρες, πρωτοτόκος.

Στενοχωρήθηκα όμως πιο πολύ, γιατί η μαμά μου, από όταν θυμάμαι τον εαυτό μου ΚΑΜΑΡΩΝΕΙ για τη γέννα της, την ευγονία της και την καλή της τύχη. Είχε φτάσει στο σημείο να λεει, ότι άμα τα γεννάς πρόωρα, με καισαρικές, ελλιποβαρή ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ ΜΑΝΑ και η φύση ΞΕΡΕΙ και αυτά είναι ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΗ ΦΥΣΗ.

 

Θερμή παράκληση λοιπόν, οι τυχερές και οι γόνιμες... κρατήστε την επιτυχία σας για τον εαυτό σας. Δυστυχώς εμπιστευόμαστε κάποιους γιατρούς. Κάποιοι είναι χειρουργοί. Κάποιοι γυναικολόγοι. Κάποιοι κάνουν καισαρικές επειδή θέλουν και άλλοι επειδή πρέπει.

Η εκπομπή ήταν όντως προκατειλημμένη πράγμα μη ορθό δημοσιογραφικά.

Όμως κανείς δεν μπορεί πραγματικα να ξέρει. Τόσες κοπέλες αναφέρθηκαν στο γιατρό του google. Έχουν δίκιο. Είναι πράγματα που δεν τα ξέρουμε, δε μας τα λένε μη μας αγχώσουν ή τελος πάντων είναι θέμα ΑΤΥΧΙΑΣ που "σφαζονται" γυναίκες ΑΣΚΟΠΑ.

Είστε τυχερές όμως που τα καταφέρατε. Και αυτήν την πολυτέλεια και την τύχη καλό είναι να τη θυμάστε πριν κρίνετε αυτές τις καημένες, τις απληροφόρητες ή τις άτυχες που κάνουν καισαρική. Υπάρχει και ο όρος informed consent. Ίσως λοιπόν κάποιες να ξέρουν, να διαφωνούν αλλά να μη μπορούν να κάνουν αλλιώς και να συναινούν.

tt1c5897.aspx
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εγώ δεν έχω γεννήσει. Μακάρι να τα καταφέρω μέσα στο χρόνο.

Την εκπομπή την είδα, και έβαλα και τον άντρα μου να τη δει για να δούμε τι μας περιμένει. Και εξηγούμαι:

Μετά από 2 παλλίνδρομες πήγα συστημένη σε γιατρό ειδικό σε αυτά τα ζητήματα. Καλό όνομα έχει για αυτό που κάνει, δηλαδή έχει εξαιρετικά ποσοστά επιτυχίας σε γυναίκες που έχουν πρόβλημα να φέρουν εις πέρας μια κύηση. Έχει όμως και ψηλά ποσοστά καισαρικών. Τραγικά υψηλά. Σα να λέμε... 99%

Με το που πάτησα στο γραφείο του για τις πρώτες εξετάσεις ΗΞΕΡΑ όπως και ξέρω τώρα, ότι όταν έρθει εκείνη η ώρα θα γεννήσω κτ.

Ρώτησα, πήρα πληροφορίες. Κοπέλες από το φόρουμ μου είπαν προσωπικά ότι από τον πρώτο μήνα τους "κλωθογύρναγε για καισαρική".

Τον ρώτησα. Τίμια και ειλικρινά, γιατί έχω πάρει το ελεύθερο για προσπάθειες.

"Γιατρέ, πώς θα γεννήσω;"

(Μόλις έγινα 25, ανατομικά είμαι μια χαρά και πέρα από μια ήπια έμμεση θρομβοφιλία δεν έχω τιποτα άλλο)

- Κοίταξε, προτιμώ την καισαρική. Τόσο παιδεύεστε όλες για να κάνετε αυτό το παιδάκι, ας έρθει στον κόσμο χωρίς ζόρι...

 

Θα γεννήσω εκεί. Και θα το κάνω επειδή τον εμπιστεύομαι με κλειστά μάτια. Επέλεξα να τον εμπιστευθώ για να γίνω μητέρα. Αυτό το γύρνα, πάρε γνώμες φθείρει. 7 γιατρούς άλλαξα. Εαν αυτός μου εγγυάται ένα υγιές μωρό ας έρθει και έτσι.

Εγώ για σας θα είμαι ισως από αυτές τις κακές, τις άχρηστες που ΕΠΙΛΕΓΟΥΝ καισαρική για την ευκολία τους.

 

Και όμως στενοχωρέθηκα.

Στενοχωρήθηκα γιατί γεννήθηκα Πρωτοχρονιά, σε ιδιωτικό μαιευτήριο, με έναν γυναικολόγο που σπίτι του είχε ρεβεγιόν και πεταγότανε ανα 1 ώρα να δει τις συσπάσεις της μαμάς μου.

Στενοχωρήθηκα γιατί η μαμά μου περηφανευότανε γιατί με γέννησε χωρίς ορούς, επισκληρήδιο ή τίποτα τεχνητό, μέσα σε 6 ώρες, πρωτοτόκος.

Στενοχωρήθηκα όμως πιο πολύ, γιατί η μαμά μου, από όταν θυμάμαι τον εαυτό μου ΚΑΜΑΡΩΝΕΙ για τη γέννα της, την ευγονία της και την καλή της τύχη. Είχε φτάσει στο σημείο να λεει, ότι άμα τα γεννάς πρόωρα, με καισαρικές, ελλιποβαρή ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ ΜΑΝΑ και η φύση ΞΕΡΕΙ και αυτά είναι ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΗ ΦΥΣΗ.

 

Θερμή παράκληση λοιπόν, οι τυχερές και οι γόνιμες... κρατήστε την επιτυχία σας για τον εαυτό σας. Δυστυχώς εμπιστευόμαστε κάποιους γιατρούς. Κάποιοι είναι χειρουργοί. Κάποιοι γυναικολόγοι. Κάποιοι κάνουν καισαρικές επειδή θέλουν και άλλοι επειδή πρέπει.

Η εκπομπή ήταν όντως προκατειλημμένη πράγμα μη ορθό δημοσιογραφικά.

Όμως κανείς δεν μπορεί πραγματικα να ξέρει. Τόσες κοπέλες αναφέρθηκαν στο γιατρό του google. Έχουν δίκιο. Είναι πράγματα που δεν τα ξέρουμε, δε μας τα λένε μη μας αγχώσουν ή τελος πάντων είναι θέμα ΑΤΥΧΙΑΣ που "σφαζονται" γυναίκες ΑΣΚΟΠΑ.

Είστε τυχερές όμως που τα καταφέρατε. Και αυτήν την πολυτέλεια και την τύχη καλό είναι να τη θυμάστε πριν κρίνετε αυτές τις καημένες, τις απληροφόρητες ή τις άτυχες που κάνουν καισαρική. Υπάρχει και ο όρος informed consent. Ίσως λοιπόν κάποιες να ξέρουν, να διαφωνούν αλλά να μη μπορούν να κάνουν αλλιώς και να συναινούν.

 

κοπέλα μου, όσες δυσκολεύονται να κάνουν παιδί φυσικά ή χάνουν παιδιά επανειλημένως από αποβολές, όταν τελικά μείνουν έγκυες, η κύηση θεωρείται "πολύτιμη" και ως τέτοια αντιμετωπίζεται. η καισαρική είναι πιθανότερα η σωστή λύση σε αυτές τις περιπτώσεις, οπότε πάμε πάλι στο 15-20%. εννοείται ότι σε αυτές τις περιπτώσεις δε μιλάμε για μανάδες που κοιτάνε τη βόλεψή τους ή φοβούνται τον πόνο.

Link to comment
Share on other sites

κοπέλα μου, όσες δυσκολεύονται να κάνουν παιδί φυσικά ή χάνουν παιδιά επανειλημένως από αποβολές, όταν τελικά μείνουν έγκυες, η κύηση θεωρείται "πολύτιμη" και ως τέτοια αντιμετωπίζεται. η καισαρική είναι πιθανότερα η σωστή λύση σε αυτές τις περιπτώσεις, οπότε πάμε πάλι στο 15-20%. εννοείται ότι σε αυτές τις περιπτώσεις δε μιλάμε για μανάδες που κοιτάνε τη βόλεψή τους ή φοβούνται τον πόνο.

 

Δεν θα κουραστώ να λέω ότι για τη συντριπτική πλειοψηφία όσων απάντησαν στο θέμα, δεν είναι κατακριτέες οι μανάδες που κοιτάνε τη βόλεψή τους ή φοβούνται τον πόνο στη γέννα. Το να μη συμφωνούμε, να μην το κατανοούμε δε σημαίνει ότι τις κατακρίνουμε.

 

Κι ας έχουμε στο μυαλό μας ότι όλες μας κάποια "αδυναμία" ή κάποια μικρο-απόκλιση από το πρότυπο "μάνα = απόλυτη θυσία" θα έχουμε...κι αν όχι τώρα, αργότερα...(δεν είναι τυχαίο ότι όσες έχουν μεγαλύτερα παιδάκια είναι εν γένει πιο διαλλακτικές...)

 

Εγώ πχ. είμαι υπέρμαχος του φτ και του θηλασμού, αλλά αφήνω το παιδί στη γιαγιά για διανυκτέρευση (προφανώς για τη βόλεψή μου, για να πάω για ποτάκι!), κάτι που κάποια άλλη δεν θα έκανε ποτέ! Επίσης, πχ. προτιμώ που εργάζομαι και δεν είμαι 24/24ωρο με το παιδί μου γιατί θεωρώ ότι έτσι είμαι πιο ισορροπημένη, κάτι που ξέρω ότι πολλές κοπέλες δεν θα καταλάβαιναν με τίποτα!

 

Επομένως, εφόσον κινούμαστε εντός των λογικών ορίων και των αποδεκτών επιλογών, ας μην υπεραναλύουμε τί είναι το καλύτερο, τί το καλυτερότερο και τί το καλυτερότερο των καλυτεροτέρων!!

 

(ομολογώ για λίγο πιο extreme θέματα, όπως πλακουντοφαγία, vegans, τοκετός στο σπίτι κλπ. ίσως έχω γίνει κι εγώ επικριτική, αλλά προσπαθώ να επαναφέρω τον εαυτό μου στην τάξη!)

 

Οπότε...θεωρώ ότι το θέμα της εκπομπής, και το θέμα της συζήτησης, είναι η ψυχολογία της μητέρας που νιώθει ότι εξαπατήθηκε από το γιατρό της και οδηγήθηκε σε αναίτια καισαρική, και το αν και κατά πόσο αυτό συσχετίζεται με τα πολύ υψηλά ποσοστά καισαρικών στην Ελλάδα...(το οποίο θεματάκι κατά την ταπεινή μου άποψη το καταεξαντλήσαμε!)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επειδή το θέμα ξεκίνησε από τα συναισθήματα, να το πάω λίγο πάλι εκεί. Κάτι που δεν έχει ειπωθεί, γιατί τις πρώτες μέρες μετά τον τοκετό τα συναισθήματα επηρεάζονται από τόσους πολλούς παράγοντες...

 

Τώρα λοιπόν και με αφορμή αυτό το θέμα, να πω και για τα συναισθήματα, τα οποία ας μου επιτραπεί να πω δεν είναι σε θέση να αντιληφθεί ούτε κατά το ελάχιστο η μαμά που είχε το μωρό διπλό της μετά τον όποιο τοκετό, ΦΤ ή καισαρική.

 

Αν κάποιος έχει γάτες ή έχει δει κατσίκες, μπορεί να φανταστεί πώς κάνει η γάτα ή η κατσίκα αν επιχειρήσει κάποιος να της πάρει τα μωρά της αμέσως μετά τον τοκετό; Αν το καταφέρει αυτό, γιατί με κάποιον τρόπο κέρδισε την εμπιστοσύνη της, έχει την ίδια γάτα μπροστά του, σε σχέση με το να μην της είχε πάρει τα μωρά της; Είναι ένστικτα βασικά, που επιτείνονται, από το πολύ πεζό, τίποτα να μην φάει ή πιει η μαμά λόγω καισαρικής, και ας αρχίσει την επόμενη με μια νερόσουπα, για αρχή, εκείνη που μέχρι πριν λίγα 24ωρα επέτρεπε ατασθαλίες, γιατί ήταν έγκυος! Αρχίζει κάποιος να καταλαβαίνει λίγο την κατάσταση αυτής της γυναίκας;

 

Επειδή λοιπόν είμαστε έλλογα όντα, η μαμά στο μαιευτήριο δεν είναι σαν τη γάτα που θα σκίσει στα δύο όποιον αντιληφθεί ότι πάει να κάνει κακό στο μωρό της! Αντίθετα, η σύγχρονη γυναίκα, θα πει, μα εκεί στα πρόωρα, είναι εκπαιδευμένοι άνθρωποι, θα του φερθούν καλά, θα το φροντίσουν, έτσι πρέπει να γίνει τώρα και θα συναντηθούμε όταν θα είναι καιρός... Έτσι λοιπόν λειτουργούν οι περισσότερες γυναίκες, δεν το ψάχνουν αυτό το θέμα.

 

Κατάλαβα πόσο ρόλο παίζει το ένστικτο γιατί διά μαγείας ηρέμησα μόλις πήρε εξιτήριο το πρώτο παιδί και ήταν δίπλα μου στο δωμάτιο, ενώ το άλλο αντικειμενικά έτρωγε περισσότερη ταλαιπωρία.

 

Ας βάλουμε πάλι τη λογική στο παιχνίδι... Η δική μου λογική, που δεν μπορώ να διαγράψω ιστορίες με γονείς που κάναν κακό στα παιδιά τους επειδή έκλαιγαν, λέει ότι η αναλογία μωρών - νεογέννητων στις ΜΕΝΝ δεν έχει σχέση με την αναλογία που ορίζει η φύση, όπου άντε να είναι ένας προς έναν ή ένας προς δύο. Καμιά φορά ένα παιδί να έχει κανείς και να κλαίει, τον πιάνει κάτι. Το vibe που έπαιρνα στο επισκεπτήριο, όταν έβλεπα πώς τα έπιαναν τα παιδιά, πώς τα τάιζαν, πώς τους άλλαζαν πάνα, με τι ύφος, που σε μια καλή περίπτωση το έκαναν διεκπεραιωτικά, για να βάλουν ψωμί στο τραπέζι τους, αυτό το vibe, δεν μου άρεσε καθόλου. Και η σκέψη ότι αυτά που μπροστά στους γονείς εκτελούνταν με αδιαφορία, πώς θα εκτελούνταν άραγε τις 20 ώρες το 24ωρο που δεν θα ήταν μπροστά οι γονείς, δεν ήταν καθόλου καθησυχαστική σκέψη.

 

Επίσης θα το τραβήξω λίγο και θα πω ότι σε άλλες χώρες η μαμά είναι όσο θέλει με το παιδί, κανονικά δίπλα του όλο το 24ωρο... Αλλά εδώ είπαμε, δεν τα ψάχνουμε αυτά.

 

Και συγχωρώ πολύ άνετα τις γυναίκες που δεν ένιωσαν όπως εγώ, δεν είμαστε όλοι ίδιοι, δεν συγχωρώ εύκολα όμως κάποιον γιατρό, που δεν ήταν περαστικός, ήταν άνθρωπος εμπιστοσύνης, που "χάρισε" στα παιδιά μου αυτή την εμπειρία.

 

Αν κάπου "χρεώνω" αυτή τη λογική του άστους να τα κάνουν όπως τα κάνουν, είναι γιατί στη δική μου περίπτωση διαπίστωσα μια ξεδιαντροπιά. Είχαν πάρει πολύ αέρα, γιατί προφανώς η συντριπτική πλειοψηφία δέχεται αυτά που κάνουν ως εξυπηρέτηση και προσφορά! Προφανώς βρίσκουν και τα κάνουν, γιατί ελάχιστοι μιλάνε και σίγουρα δεν μιλάνε όσο κάποιος έχει το νεογέννητό τους στα χέρια του.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω ότι ο μοναδικός τρόπος για να είναι μια γυναίκα σίγουρη ότι δεν θα οδηγηθει σε αναιτια κτ είναι να επιλεξει δημόσιο νοσοκομείο και θα γεννησει με το γιατρό της βαρδιας, στο οποιο θα πάει τη στιγμη που θα την πιάσουν οι πόνοι. Δεν μπορεί κάνενας γιατρός την επίτοκο να γεννήσει χωρίς ορούς μετά από 10-15 ώρες. Οι περισσότερες θέλουμε φτ πόσες όμως έχουν τα κότσια να γεννήσουν σε νοσοκομείο με το γιατρό της βάρδιας είναι αλλο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω ότι ο μοναδικός τρόπος για να είναι μια γυναίκα σίγουρη ότι δεν θα οδηγηθει σε αναιτια κτ είναι να επιλεξει δημόσιο νοσοκομείο και θα γεννησει με το γιατρό της βαρδιας, στο οποιο θα πάει τη στιγμη που θα την πιάσουν οι πόνοι. Δεν μπορεί κάνενας γιατρός την επίτοκο να γεννήσει χωρίς ορούς μετά από 10-15 ώρες. Οι περισσότερες θέλουμε φτ πόσες όμως έχουν τα κότσια να γεννήσουν σε νοσοκομείο με το γιατρό της βάρδιας είναι αλλο θέμα.

 

 

ΣΥΓΝΩΜΗ, αλλά οι γιατροί "βάρδιας" είναι ΕΙΔΙΚΕΥΟΜΕΝΟΙ, δεν έχουν τελειώσει ακόμα την ιατρική τους! Δεν μπορούν να έχουν ούτε το κύρος και φυσικά ούτε την εμπειρία ενός μαιευτήρα - γυναικολόγου!

Και όπως είπα και χτες, στα ελληνικά νοσοκομεία έχει "γιατρούς" ΜΕ ΠΤΥΧΙΑ ΠΟΙΚΙΛΛΩΝ ΧΩΡΩΝ ΠΡΟΕΛΕΥΣΗΣ πολλά εκ των οποίων όπως ξέρουμε όλοι είναι ακόμα και αγορασμένα !Μην κάνουμε συγκρίσεις σε πράγματα εκ διαμέτρου αντίθετα.

Όπως καταλαβαίνεις, για κάποιες από εμάς το να πάμε στον εκάστοτε ειδικευόμενο δεν είναι ....κότσια!

Πιο λογικό είναι να εμπιστευτώ το γιατρό που επέλεξα, και να έχω συνεννόηση μαζί του, παρά να πάω ως άγνωστη σε έναν άγνωστο, που μπορεί να είναι ο καλυτερότερος της γης, μπορεί όμως και να μην έχει ξαναξεγεννήσει καν!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ξεκαθαρίζω ότι θεωρώ ότι η εκπομπή προσέγγισε με επιδερμικό τρόπο ένα σημαντικό ζήτημα. Για μένα θα έπρεπε να τεθεί ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ και ένα άλλο ερώτημα : η ψυχολογία της μάνας που χάνει ένα μωρό ή γεννά ένα μωρό με σοβαρά προβλήματα υγείας.

Φυσικά και δεν πρέπει να γίνονται άσκοπες καισαρικές αλλά και να θρηνούν μάνες επειδή το νεογνο υποβλήθηκε σε εξετάσεις ή μπήκε στη θερμοκοιτίδα ή επειδή υποβλήθηκαν σε κ.τ το βρίσκω υπερβολικό.

Θεωρώ ότι η εκπομπή προμόταρε και τον τοκετό στο σπίτι χωρίς να ρωτήσει μια μαια πχ " ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΤΕ ΑΝ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΕΜΦΑΝΙΣΕΙ ΑΤΟΝΙΑ ΜΗΤΡΑΣ??" Προλαβαινει να μεταφερθεί στο εφημερεύον νοσοκομείο και να σωθεί?? " ΤΙ ΘΑ ΣΥΜΒΕΙ ΑΝ ΤΟ ΝΕΟΓΝΟ ΕΜΦΑΝΙΣΕΙ ΑΠΝΟΙΑ??" Εχεις τη δυνατότητα να το διασωληνώσεις στο σπίτι?

 

Γενικά κρίνω ότι παλιά οι γυναίκες ξεκινούσαν να τεκνοποιουν σε μικρή ηλικία. Γεννούσαν 7 παιδιά και επιζούσαν τα πέντε... θεωρούνταν ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ...κανένας δεν έκανε αγωγή στη μαμή....τώρα πια υπάρχουν πολλά θέματα υπογονιμότητας και οι γυναίκες λόγω εργασίας κτλ ξεκινούν σε μεγάλες ηλικίες τις προσπάθειες τεκνοποίησης. Πολλές κυήσεις είναι πολύτιμες.

Το βασικό ζήτημα πια είναι να αποκτήσει μια μάνα ένα γερό μωρό. Τα υπόλοιπα είναι λεπτομέρειες που μεγενθύνονται έκ των υστέρων από αυτές που, όντως, απέκτησαν γερά μωρά... ας ρωτήσουν και αυτές που δεν απέκτησαν...ή τα έχασαν....

Προσωπικά θα γεννήσω με τον τρόπο που θα μου υποδείξει ο μαιευτήρας μου και αν το μωρό είναι γερό δεν θα σκεφτώ τίποτα άλλο...

Link to comment
Share on other sites

Φιλενάδες καλησπέρα!

Σας διαβάζω σε κάθε ευκαιρία από χθες, δε μίλησα γιατί δεν είχα πραγματικά τίποτα να προσθέσω, με έχετε καλύψει πλήρως.

Ξαναγράφω γιατί νομίζω ότι μπορώ τώρα να εκφράσω την απορία που μου έχει γεννηθεί εδώ και καιρό και ντρεπόμουν να ρωτήσω λόγω του "ευαίσθητου" της κατάστασης.

Γιατί οι γιατροί στις υποβοηθούμενες κυήσεις θεωρούν δεδομένη την καισαρική?

1. Είναι έτσι ή εγώ έχω λάθος εντύπωση?

2. Υπάρχει ιατρικά διαπιστωμένος λόγος που να αποδεικνύει ότι αυτές οι κυήσεις καταλήγουν σε τοκετό υψηλού κινδύνου?

3. Οι γιατροί που ειδικεύονται στην υποβοηθούμενη αναπαραγωγή δεν έχουν αρκετή εμπειρία και γνώση για τον φ.τ. (δεν είναι η εξειδίκευσή τους απλώς) και μη θέλοντας να χάσουν το έσοδο, προχωράνε σε κ.τ?

4. Υπάρχει περίπτωση να εκμεταλλεύονται το αυταπόδεικτο, ότι καμμία έγκυος που έχει περάσει από σαράντα κύματα γι αυτό το μωρό δεν θα τολμήσει να αμφισβητήσει το πόρισμα του ανθρώπου που κατάφερε να την κάνει μητέρα?

 

Θέτω αυτή την ερώτηση με απεριόριστη αγάπη και κατανόηση για κάθε γυναίκα που πέρασε, περνάει ή της το φυλάει η μοίρα της να περάσει από αυτές τις Συμπληγάδες. Το κάνω επειδή πιστεύω ότι η συζήτηση έφτασε στο σημείο που το αντέχει.

Vicky89, σου εύχομαι μια ανέφελη και τελειόμηνη εγκυμοσύνη (με τον οποιουδήποτε είδους επιτυχή τοκετό).

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όλες οι κυήσεις ειναι πολύτιμες, ολα τα βρέφη ειναι πολύτιμα οπως και η ζωη της κάθε μάνας ειναι πολύτιμα και δεν δέχομαι να ειναι γελοίο οι ίδιοι οι γιατροί να χρησιμοποιούν τον όρο. Κατα τα αλλα οταν καποια εχει πραγματικά δύσκολη εγκυμοσύνη πηγαίνει στο νοσοκομείο όπου υπάρχουν και 10 φυαλες αίμα και 2-3 πανεπιστημιακοί.

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Να κάνω εδώ ένα συσχετισμό με τους υπερήχους στην εγκυμοσύνη. Οι σκανδιναβικές χώρες μελετούν την όποια επίδραση των υπηρήχων στο έμβρυο εδώ και δεκαετίες. Και έφτασε το 2011 (http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/uog.9055/pdf) για να πουν ότι η συχνότητα επηρεάζει την επιλογή χεριού. Γίνεται αντιληπτό πόση μεγάλη έρευνα πρέπει να γίνει ώστε να μπορεί να τεκμηριωθεί η οποιαδήποτε επίδραση στον εγκέφαλο;;;;

 

 

Λίγο off topic αλλά αν επηρεάζει την επιλογή χεριού ίσως επηρεάζει κ άλλα πράγματα...:? Και έκανα αρκετούς, στο πρώτο τρίμηνο ιδίως...:? Είχα ρωτήσει τον γιατρό τότε κ μου είχε πει ότι είναι απολύτως ασφαλείς! Εδώ στο φόρουμ είχα διαβάσει τυχαία την άποψη ότι ίσως δεν είναι κ τόσο αθώοι, αλλά δεν το έψαξα περαιτέρω...Αν ξαναμείνω έγκυος πάντως θα κάνω όσο λιγότερους γίνεται...

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Όλες οι κυήσεις ειναι πολύτιμες, ολα τα βρέφη ειναι πολύτιμα οπως και η ζωη της κάθε μάνας ειναι πολύτιμα και δεν δέχομαι να ειναι γελοίο οι ίδιοι οι γιατροί να χρησιμοποιούν τον όρο. Κατα τα αλλα οταν καποια εχει πραγματικά δύσκολη εγκυμοσύνη πηγαίνει στο νοσοκομείο όπου υπάρχουν και 10 φυαλες αίμα και 2-3 πανεπιστημιακοί.

 

Οι πανεπιστημιακοί δε θα ασχοληθούν καν......τα παλλικαράκια της ειδικότητας βάζουν να καθαρίσουν! Είδες κανέναν πανεπιστημιακό να κάνει βάρδια σε εφημερία?? Αν είναι ο γιατρός σου νοσοκομειακός, τότε πάω πάσο, όλα αλλάζουν! Θα του πεις και θα έρθει! Αλλά αυτό το όποιος να'ναι, έχει μεγάλο ρίσκο. Και για τα νεογνά αν συμβεί κάτι όλοι στο Ιπποκράτειο τρέχουν.........αν το λες απ αυτή την άποψη δλδ ναι, κι εγώ το σκέφτηκα.

Link to comment
Share on other sites

 

Λίγο off topic αλλά αν επηρεάζει την επιλογή χεριού ίσως επηρεάζει κ άλλα πράγματα...:? Και έκανα αρκετούς, στο πρώτο τρίμηνο ιδίως...:? Είχα ρωτήσει τον γιατρό τότε κ μου είχε πει ότι είναι απολύτως ασφαλείς! Εδώ στο φόρουμ είχα διαβάσει τυχαία την άποψη ότι ίσως δεν είναι κ τόσο αθώοι, αλλά δεν το έψαξα περαιτέρω...Αν ξαναμείνω έγκυος πάντως θα κάνω όσο λιγότερους γίνεται...

 

σορρυ αλλά δεν ήταν δικό μου αυτό το αρχικό ποστ!

Link to comment
Share on other sites

Φιλενάδες καλησπέρα!

Σας διαβάζω σε κάθε ευκαιρία από χθες, δε μίλησα γιατί δεν είχα πραγματικά τίποτα να προσθέσω, με έχετε καλύψει πλήρως.

Ξαναγράφω γιατί νομίζω ότι μπορώ τώρα να εκφράσω την απορία που μου έχει γεννηθεί εδώ και καιρό και ντρεπόμουν να ρωτήσω λόγω του "ευαίσθητου" της κατάστασης.

Γιατί οι γιατροί στις υποβοηθούμενες κυήσεις θεωρούν δεδομένη την καισαρική?

1. Είναι έτσι ή εγώ έχω λάθος εντύπωση?

2. Υπάρχει ιατρικά διαπιστωμένος λόγος που να αποδεικνύει ότι αυτές οι κυήσεις καταλήγουν σε τοκετό υψηλού κινδύνου?

3. Οι γιατροί που ειδικεύονται στην υποβοηθούμενη αναπαραγωγή δεν έχουν αρκετή εμπειρία και γνώση για τον φ.τ. (δεν είναι η εξειδίκευσή τους απλώς) και μη θέλοντας να χάσουν το έσοδο, προχωράνε σε κ.τ?

4. Υπάρχει περίπτωση να εκμεταλλεύονται το αυταπόδεικτο, ότι καμμία έγκυος που έχει περάσει από σαράντα κύματα γι αυτό το μωρό δεν θα τολμήσει να αμφισβητήσει το πόρισμα του ανθρώπου που κατάφερε να την κάνει μητέρα?

 

Θέτω αυτή την ερώτηση με απεριόριστη αγάπη και κατανόηση για κάθε γυναίκα που πέρασε, περνάει ή της το φυλάει η μοίρα της να περάσει από αυτές τις Συμπληγάδες. Το κάνω επειδή πιστεύω ότι η συζήτηση έφτασε στο σημείο που το αντέχει.

Vicky89, σου εύχομαι μια ανέφελη και τελειόμηνη εγκυμοσύνη (με τον οποιουδήποτε είδους επιτυχή τοκετό).

 

Μερικές από αυτές είναι κ δικές μ απορίες...Θεωρώ πως κάθε κύηση είναι πολύτιμη αλλά κατανοώ την φόρτιση κ το άγχος που υπάρχει σε όσες μητέρες προσπαθούν καιρό. Αν όμως το μωρό κ η μητέρα είναι υγιέστατοι δεν ισχύει "θεωρητικά" με βάση τα ιατρικά πρωτόκολλα εννοώ, ότι κ για τα υπόλοιπα μωρά;

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ετσι ακριβώς. Εγώ είχα πάει με καλή διάθεση αλλά χάλασε όταν αντιμετώπισα όλα όσα λες πιο πάνω. Ίσως αν πήγαινα θωρακισμένη να ήταν καλύτερα τα πράγματα....

Στον τρίτο τοκετό, ήμουν συγκάτοικος με μια... που είχε θωρακιστεί... Παιδιά, μιλάμε για ΤΗΝ απαξίωση στις μαίες. Θεωρούσε, πριν καν της μιλήσουν, πως θα την ωθήσουν στο ξένο γάλα. Τη λυπήθηκα εκείνη τη μαία, που την πλησίασε για να της μιλήσει για θηλασμό.

Αυτά τα άκρα να αποφεύγαμε...

 

 

Εμένα, τα δίδυμά μου δεν μπήκαν στη ΜΕΝΝ. Μπήκαν όμως τα άλλα δύο παιδιά. Το ένα για 24ωρο (απλή παρακολούθηση), ενώ το άλλο για παραπάνω μέρες. Και όχι, δε σαμποτάριζαν το θηλασμό. Ίσα ίσα που έρχονταν και με ρώταγαν αν έστειλα μερίδες για να ταίσουν το παιδί. Μια φορά έγινε μπέρδεμα με τις μερίδες και έβαλαν φόρμουλα, και μου ζητούσαν συγγνώμη ... (Ακόμα δε μπορώ να καταλάβω τι κάνει μια μαία, να ζητάει συγγνώμη που ταίζει ένα παιδί.......)

--------------------

AthinaP... αν δεν ανήκεις στις γυναίκες που αισθάνονταν ράκος, τότε το μήνυμα που έγραψα απλά δε σε αφορά. Μιλάω μόνο για όσες περιπτώσεις νιώθουν πως τους καταρρακώνει το θέμα ΚΤ. Υπάρχουν τέτοιες. Όχι, δεν είναι όλες, όμως υπάρχουν γυναίκες που δεν το ξεπερνάνε ποτέ... νιώθοντας πολύ πολύ πολύ άσχημα.

 

.... .... ....

Αν εννοείς με το "εκείνες που δεν τις νοιάζει"... και εμένα... να σου πω γιατί ασχολούμαι: Γιατί νομίζω πως γίνεται με υπερβολικό βαθμό αυτή η επίθεση προς τους γιατρούς και πιστεύω πως το να φυτεύει κάποιος -όχι εσύ, αλλά διάφορα μηνύματα στο φόρουμ έχουν αυτή την τάση- να φυτεύουν μόνιμη καχυποψία στον άλλο δεν είναι κάτι καλό. Με τόσα μηνύματα που τα περισσότερα είναι συναισθηματικά φορτισμένα, έχω την αίσθηση πως το θέμα θα έγερνε προς τα άκρα αν δεν ακούγονταν και πιο μετριοπαθείς φωνές.

----------------------------------

 

Γενικά:

Με ξενίζει όταν μια γυναίκα ΕΧΕΙ λόγο να κάνει ΚΤ και κάποιες, άθελά τους ενδεχομένως, την κάνουν να πιστεύει πως έγινε θύμα κάποιου γιατρού και να νιώθει οργή ή να βιώνει συναισθήματα ματαίωσης. Είναι κρίμα...

 

 

Εν τω μεταξύ εκτός από την ψυχολογία της εγκύου, πρέπει να συμπεριλάβουμε την ψυχολογία της συμφορουμίτισσας. Δηλαδή, πολλά μηνύματα ερμηνεύονται κατά τη διάθεσή μας. Δεν υποστηρίζω την κτ, αλλά λέω ακριβώς αυτό που ήδη αναφέρθηκε: Να μην δαιμονοποιείται. Δεν είναι ούτε κακομοίρα, ούτε θύμα, ούτε εξαπατημένη όποια έκανε ΚΤ. Οι κοπέλες που μίλησαν με μεγαλύτερη ψυχραιμία στο θέμα με τις ΚΤ, ξαφνικά έγιναν "η άλλη πλευρά" και οι "υποστηρίκτριες της ΚΤ", κάτι που δεν ισχύει.

Υπάρχουν και εξαπατημένες ναι, αλλά το να αντιμετωπίζουμε ΟΛΟΥΣ τους γιατρούς ως υποψήφιους εκμεταλλευτές... είναι το άλλο άκρο. Ας είμαστε κάπου στη μέση...

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Φιλενάδες καλησπέρα!

Σας διαβάζω σε κάθε ευκαιρία από χθες, δε μίλησα γιατί δεν είχα πραγματικά τίποτα να προσθέσω, με έχετε καλύψει πλήρως.

Ξαναγράφω γιατί νομίζω ότι μπορώ τώρα να εκφράσω την απορία που μου έχει γεννηθεί εδώ και καιρό και ντρεπόμουν να ρωτήσω λόγω του "ευαίσθητου" της κατάστασης.

Γιατί οι γιατροί στις υποβοηθούμενες κυήσεις θεωρούν δεδομένη την καισαρική?

1. Είναι έτσι ή εγώ έχω λάθος εντύπωση?

2. Υπάρχει ιατρικά διαπιστωμένος λόγος που να αποδεικνύει ότι αυτές οι κυήσεις καταλήγουν σε τοκετό υψηλού κινδύνου?

3. Οι γιατροί που ειδικεύονται στην υποβοηθούμενη αναπαραγωγή δεν έχουν αρκετή εμπειρία και γνώση για τον φ.τ. (δεν είναι η εξειδίκευσή τους απλώς) και μη θέλοντας να χάσουν το έσοδο, προχωράνε σε κ.τ?

4. Υπάρχει περίπτωση να εκμεταλλεύονται το αυταπόδεικτο, ότι καμμία έγκυος που έχει περάσει από σαράντα κύματα γι αυτό το μωρό δεν θα τολμήσει να αμφισβητήσει το πόρισμα του ανθρώπου που κατάφερε να την κάνει μητέρα?

 

Θέτω αυτή την ερώτηση με απεριόριστη αγάπη και κατανόηση για κάθε γυναίκα που πέρασε, περνάει ή της το φυλάει η μοίρα της να περάσει από αυτές τις Συμπληγάδες. Το κάνω επειδή πιστεύω ότι η συζήτηση έφτασε στο σημείο που το αντέχει.

Vicky89, σου εύχομαι μια ανέφελη και τελειόμηνη εγκυμοσύνη (με τον οποιουδήποτε είδους επιτυχή τοκετό).

 

Καταρχήν οι περισσότεροι ειδικοί ιατροί για εξωσωματικές δεν αναλαμβάνουν τοκετούς...δεν αναλαμβάνουν το μαιευτικό κομμάτι...αφου παρακολουθήσουν τη έγκυο μέχρι την ανίχνευση καρδιακής λειτουργίας παραπέμπουν την έγκυο σε κάποιον μαιευτήρα...διότι οι γυναικολόγοι που καλούνται να βοηθήσουν μια πραγματικά υπογόνιμη γυναίκα να πετύχει την πολυπόθητη κύηση είναι συνήθως πολύ υψηλής εξειδίκευσης και ασχολούνται αποκλειστικά με το σκέλος της επιτυχούς σύλληψης-εμφύτευσης.

Δευτερον η κ.τ δεν πραγματοποιείται διότι ο τοκετός είναι "υψηλού κινδύνου" αλλά επειδή η κύηση είναι πολύτιμη. Πολύτιμη χαρακτηρίζεται η κύηση που είναι δύσκολο εως απίθανο να επαναληφθεί...μια γυναίκα 45 ετών μετά από 12 ανεπιτυχείς εξωσωματικές που επιτέλους καταφερνει να φέρει μια κύηση στο τέλος είναι λογικό να φοβαται τόσο η ίδια , όσο και ο μαιευτήρας της τα απρόβλεπτα ενός φ.τ ...διότι αν συμβεί κάτι που έχει έστω 1% πιθανότητα να συμβεί για την συγκεκριμένη εγκυμοσύνη θα είναι το 100% και θα είναι καταστροφικό...

Προσωπικά όσες φίλες έχω που ταλαιπωρήθηκαν μέσα από τις διαδικασίες των εξωσωματικών προτίμησαν μόνες τους την κ.τ...ούτε λιγότερο μάνες ένιωσαν, ούτε τους γιατρους τους κακολόγησαν , ούτε το έκρυψαν...όπως και είναι απολύτως λογικό μια 25χρονη που συνέλαβε στο πρώτο τριμηνο προσπάθειών και έχει ανεπίπλεκτη εγκυμοσύνη να επιζητα τον φ.τ...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το θέμα είναι η ψυχολογία της μητέρας με Φ.Τ. ή Κ.Τ., πειράζει να πω εγώ η αναίσθητη ότι δεν καταλαβαίνω ακριβώς την ερώτηση; Για μένα ένα ήταν το απόλυτο θέμα να γεννηθεί το μωρό γερό.Τελεία.

 

Σκοπεύαμε να πάμε με φυσιολογικό. Το είχα ήδη συζητήσει με το γιατρό και είχα δηλώσει εγγράφως κιόλας ότι δεν θα μου κάνουν επισκληρίδιο. Όλα καλά.

Προκύπτει επιπλοκή και μου λέει ο γιατρός ότι θα προτιμούσε να πάει με καισαρική για ασφάλεια. Μεγάλε, είπα μέσα μου, αν εσύ θέλεις μια φορά να πας στα σίγουρα εγώ θέλω δέκα. Δικό μου το παιδί και δεν θα ρισκάριζα τίποτα απολύτως. Μπήκα επιτόπου στο μαιευτήριο και γέννησα ξημερώματα της άλλης μέρας. Η ψυχολογία μου; Άψογη.

 

Τι σημασία έχει τελικά; Γιατί να επηρεαστεί η ψυχολογία μου από το είδος του τοκετού; Τώρα, αν κάποιος θεωρεί ότι ο γιατρός του τον έχει κοροιδέψει πολύ καλά θα κάνει να είναι θυμωμένος, να αλλάξει γιατρό, αλλά και να του εξηγήσει το γιατί. Το ίδιο συμβαίνει όμως με τους γιατρούς όλων των ειδικοτήτων. Εάν θεωρείς ότι σε κοροιδεύουν, πράτεις τα δέοντα. Δνε κάθεσαι εκεί και μάλιστα να ξαναπάς στον ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ξεκαθαρίζω ότι θεωρώ ότι η εκπομπή προσέγγισε με επιδερμικό τρόπο ένα σημαντικό ζήτημα. Για μένα θα έπρεπε να τεθεί ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ και ένα άλλο ερώτημα : η ψυχολογία της μάνας που χάνει ένα μωρό ή γεννά ένα μωρό με σοβαρά προβλήματα υγείας.

Φυσικά και δεν πρέπει να γίνονται άσκοπες καισαρικές αλλά και να θρηνούν μάνες επειδή το νεογνο υποβλήθηκε σε εξετάσεις ή μπήκε στη θερμοκοιτίδα ή επειδή υποβλήθηκαν σε κ.τ το βρίσκω υπερβολικό.

Θεωρώ ότι η εκπομπή προμόταρε και τον τοκετό στο σπίτι χωρίς να ρωτήσει μια μαια πχ " ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΤΕ ΑΝ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΕΜΦΑΝΙΣΕΙ ΑΤΟΝΙΑ ΜΗΤΡΑΣ??" Προλαβαινει να μεταφερθεί στο εφημερεύον νοσοκομείο και να σωθεί?? " ΤΙ ΘΑ ΣΥΜΒΕΙ ΑΝ ΤΟ ΝΕΟΓΝΟ ΕΜΦΑΝΙΣΕΙ ΑΠΝΟΙΑ??" Εχεις τη δυνατότητα να το διασωληνώσεις στο σπίτι?

 

Γενικά κρίνω ότι παλιά οι γυναίκες ξεκινούσαν να τεκνοποιουν σε μικρή ηλικία. Γεννούσαν 7 παιδιά και επιζούσαν τα πέντε... θεωρούνταν ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ...κανένας δεν έκανε αγωγή στη μαμή....τώρα πια υπάρχουν πολλά θέματα υπογονιμότητας και οι γυναίκες λόγω εργασίας κτλ ξεκινούν σε μεγάλες ηλικίες τις προσπάθειες τεκνοποίησης. Πολλές κυήσεις είναι πολύτιμες.

Το βασικό ζήτημα πια είναι να αποκτήσει μια μάνα ένα γερό μωρό. Τα υπόλοιπα είναι λεπτομέρειες που μεγενθύνονται έκ των υστέρων από αυτές που, όντως, απέκτησαν γερά μωρά... ας ρωτήσουν και αυτές που δεν απέκτησαν...ή τα έχασαν....

Προσωπικά θα γεννήσω με τον τρόπο που θα μου υποδείξει ο μαιευτήρας μου και αν το μωρό είναι γερό δεν θα σκεφτώ τίποτα άλλο...

 

Αυτή η λογική βγαίνει κατευθείαν από τη δεύτερη φύση που έχει γίνει σε κάποιες γυναίκες, ότι οι μισές εγκυμοσύνες και πλέον έχουν την ώρα του τοκετού κάτι που σώζεται μόνο με καισαρική! Το γεγονός ότι έχουμε παγκόσμια πρωτοτυπία σε αυτό και έχουμε και σε σχέση με τις μαμάδες μας τη δεκαετία του 70, που δεν είχαν καν υπέρηχο να καταλάβουν αρκετους κινδύνους που καταλαβαίνουμε τώρα, δεν λέει κάτι; Το ότι άλλες χώρες έχουν παρόμοια ποσοστά ασφάλειας με καισαρικές γύρω στο 15% δεν λέει κάτι; Κανείς δεν είπε ότι δεν πρέπει να γίνονται καισαρικές! Απλά δεν αφορούν ντε και καλά το 60% των τοκετών! Δηλαδή κάποιες από αυτές, δεν εξαπατήθηκαν, δεν ανησύχησαν χωρίς λόγο; Τέλος πάντων καταληγουμε να λέμε τα ίδια και τα ίδια!

Link to comment
Share on other sites

Φιλενάδες καλησπέρα!

Σας διαβάζω σε κάθε ευκαιρία από χθες, δε μίλησα γιατί δεν είχα πραγματικά τίποτα να προσθέσω, με έχετε καλύψει πλήρως.

Ξαναγράφω γιατί νομίζω ότι μπορώ τώρα να εκφράσω την απορία που μου έχει γεννηθεί εδώ και καιρό και ντρεπόμουν να ρωτήσω λόγω του "ευαίσθητου" της κατάστασης.

Γιατί οι γιατροί στις υποβοηθούμενες κυήσεις θεωρούν δεδομένη την καισαρική?

1. Είναι έτσι ή εγώ έχω λάθος εντύπωση?

Αυτό το θεωρούν δεδομένο ακόμα και οι γιατροί στα δημόσια νοσοκομεία. :evil:

Ο γιατρός μου -εξωσωματικός- είπε πως από τη στιγμή που πετύχαμε την εγκυμοσύνη, αυτή ΔΕΝ διαφέρει ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ με τις άλλες από τη φυσική σύλληψη.

2. Υπάρχει ιατρικά διαπιστωμένος λόγος που να αποδεικνύει ότι αυτές οι κυήσεις καταλήγουν σε τοκετό υψηλού κινδύνου?

Έκανα τη βλακεία να πω στο ιστορικό σε δημόσιο νοσοκομείο, πως η εγκυμοσύνη μου ήταν αποτέλεσμα εξωσωματικής. Μου λέει τότε ένας μεγαλο-γιατρός πως αυτά τα παιδιά θεωρούνται πολύτιμα! :shock: Δηλαδή λέω... τα άλλα τα αφήνουμε στη μοίρα τους;;! Πήγε να τα μπαλώσει... αλλά είχε πράγματι στο νου του την καισαρική. Έφυγα τελικά από αυτόν... αλλά την καισαρική δεν την απέφυγα γιατί συνέτρεχαν όντως ιατρικοί λόγοι. Πάντως αν έμενα σε εκείνον το γιατρό θα ένιωθα μια ... εξαπατημένη. Ενώ γέννησα με καισαρική σε άλλον, αλλά ήξερα πως οι διαγνώσεις του είναι πραγματικά ορθές -στο μέτρο του ανθρωπίνου πάντα.

 

3. Οι γιατροί που ειδικεύονται στην υποβοηθούμενη αναπαραγωγή δεν έχουν αρκετή εμπειρία και γνώση για τον φ.τ. (δεν είναι η εξειδίκευσή τους απλώς) και μη θέλοντας να χάσουν το έσοδο, προχωράνε σε κ.τ?

4. Υπάρχει περίπτωση να εκμεταλλεύονται το αυταπόδεικτο, ότι καμμία έγκυος που έχει περάσει από σαράντα κύματα γι αυτό το μωρό δεν θα τολμήσει να αμφισβητήσει το πόρισμα του ανθρώπου που κατάφερε να την κάνει μητέρα?

Όχι όλοι. Ο δικός μου κάνει φτ χωρίς προβλήματα και κτ όπου χρειάζονται. Όμως ο ίδιος μου λέει πως τον παραξενεύει η δική μου πρόθεση να κάνω φτ γιατί οι περισσότερες γυναίκες ζητάνε ΚΤ ! :shock: Με είχε εντυπωσιάσει, αλλά δεν αποκλείεται να ισχύει. Μάλιστα έχοντας κάνει εξειδίκευση στην Αγγλία (εκεί και τα δίδυμα τα πάνε με φτ), του έκανε εντύπωση αυτή η τάση των ζευγαριών της εξωσωματικής για ΚΤ.

 

Αλήθεια, να θέσω ένα αντίστροφο ερώτημα:

Μήπως οι περισσότερες γυναίκες που κάνουν εξωσωματική, ζητούν να γεννήσουν με ΚΤ; (λόγω ηλικίας; λόγο φόβου; λόγο προηγηθείσας ταλαιπωρίας; λόγω... ... ... ; ) Μήπως δηλαδή οι γυναίκες επηρεάζουν τα ποσοστά των γιατρών σε σημαντικό βαθμό και όχι τόσο αμελητέα όσο νομίζουμε;

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν και εξαπατημένες ναι, αλλά το να αντιμετωπίζουμε ΟΛΟΥΣ τους γιατρούς ως υποψήφιους εκμεταλλευτές... είναι το άλλο άκρο. Ας είμαστε κάπου στη μέση...

 

Καλά τώρα Αλκυών, στα αλήθεια δεν κατάλαβες ή κάνεις ότι δεν κατάλαβες; Κάνε μου κουοτ σε παρακαλώ πού έγραψε κάποιος ότι όλοι οι γιατροί είναι ίδιοι. Γράφτηκε όμως ότι κάποιοι γιατροί αντιμετωπίζουν ΟΛΕΣ τους τις πελάτισσες ως καισαρική, ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΞΕΡΟΥΝ οι πελάτισσες. Σε αυτό ακριβώς που έγραψα, ποια είναι η αντίρρηση. Να καταλάβω δηλαδή...

 

Και φυσικά δεν βγαίνει κάποιος γιατρός να πει ότι εγώ είμαι ο γιατρός του 99%, γιατί αυτό δεν λέγεται! Να που βρίσκονται όμως κάποιες γυναίκες να τον υποστηρίξουν, αυτό τον αφανή του 99%...

Link to comment
Share on other sites

Φιλενάδες καλησπέρα!

Σας διαβάζω σε κάθε ευκαιρία από χθες, δε μίλησα γιατί δεν είχα πραγματικά τίποτα να προσθέσω, με έχετε καλύψει πλήρως.

Ξαναγράφω γιατί νομίζω ότι μπορώ τώρα να εκφράσω την απορία που μου έχει γεννηθεί εδώ και καιρό και ντρεπόμουν να ρωτήσω λόγω του "ευαίσθητου" της κατάστασης.

Γιατί οι γιατροί στις υποβοηθούμενες κυήσεις θεωρούν δεδομένη την καισαρική?

1. Είναι έτσι ή εγώ έχω λάθος εντύπωση?

2. Υπάρχει ιατρικά διαπιστωμένος λόγος που να αποδεικνύει ότι αυτές οι κυήσεις καταλήγουν σε τοκετό υψηλού κινδύνου?

3. Οι γιατροί που ειδικεύονται στην υποβοηθούμενη αναπαραγωγή δεν έχουν αρκετή εμπειρία και γνώση για τον φ.τ. (δεν είναι η εξειδίκευσή τους απλώς) και μη θέλοντας να χάσουν το έσοδο, προχωράνε σε κ.τ?

4. Υπάρχει περίπτωση να εκμεταλλεύονται το αυταπόδεικτο, ότι καμμία έγκυος που έχει περάσει από σαράντα κύματα γι αυτό το μωρό δεν θα τολμήσει να αμφισβητήσει το πόρισμα του ανθρώπου που κατάφερε να την κάνει μητέρα?

 

Θέτω αυτή την ερώτηση με απεριόριστη αγάπη και κατανόηση για κάθε γυναίκα που πέρασε, περνάει ή της το φυλάει η μοίρα της να περάσει από αυτές τις Συμπληγάδες. Το κάνω επειδή πιστεύω ότι η συζήτηση έφτασε στο σημείο που το αντέχει.

Vicky89, σου εύχομαι μια ανέφελη και τελειόμηνη εγκυμοσύνη (με τον οποιουδήποτε είδους επιτυχή τοκετό).

 

Κοίτα, θα σου πω τι προσωπικό συμπέρασμα έχω βγάλει. Καταρχήν το κάνουν απενοχοποιημένα, γιατί η καισαρική γενικά και όχι άδικα κατά τη γνώμη μου, έχει απενοχοποιηθεί. Οι μακροπρόθεσμες συνέπειες είναι συζητήσιμες έως αμελητέες. Για το παιδί πάντα μιλάμε.

 

Το άλλο που συμβαίνει, είναι ότι οι τοπ γιατροί γενικά, και ειδικότερα οι εξωσωματικοί, έχουν ατζέντα η οποία απαιτεί αυστηρό χρονοπρογραμματισμό και δεν μπορεί να περιλαμβάνει άυπνες νύχτες, αν σπάσουν τα νερά οποιασδήποτε έτσι στο ξαφνικό.

 

Επίσης οι τοπ γιατροί δεν είναι τυχαίοι άνθρωποι, ιατρική αθηνών δεν είναι τυχαίο και οι πιο κορυφαίοι για εμένα δεν είναι μόνο τοπ γιατροί (αυτό παίζεται, είναι σίγουρα άνω του μετρίου) είναι και τοπ businessmen!

 

Αντικειμενικά, οι γυναίκες που καταφεύγουν στην υποβοηθουμενη αναπαραγωγή είναι υψηλού κινδύνου, γιατί η φύση δεν προβλέπει η πρώτη γέννα να γίνεται μετά τα 35, είναι τα πράγματα γενικά πιο δύσκολα. Αλλά και πάλι, σε άλλες χώρες δεν νομίζω ότι ισχύει αυτό με την καισαρική ντε και καλά. Απλά όταν το γενικό ποσοστό είναι 60%, το παραμικρό μπορεί να αποτελέσει στήριγμα για καισαρική.

 

Πέραν τούτων, όταν ο γιατρός στην πραγματικότητα δεν έχει εμπειρία ΦΤ, που δεν το ομολογεί όμως, από ένα σημείο και πέρα δεν παίρνει και την ευθύνη του ΦΤ και πολύ καλά κάνει! Το ότι δεν το λέει είναι το θέμα...

 

Φυσικά κάθε κύηση είναι πολύτιμη...

Link to comment
Share on other sites

Καλά τώρα Αλκυών, στα αλήθεια δεν κατάλαβες ή κάνεις ότι δεν κατάλαβες; Κάνε μου κουοτ σε παρακαλώ πού έγραψε κάποιος ότι όλοι οι γιατροί είναι ίδιοι. Γράφτηκε όμως ότι κάποιοι γιατροί αντιμετωπίζουν ΟΛΕΣ τους τις πελάτισσες ως καισαρική, ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΞΕΡΟΥΝ οι πελάτισσες. Σε αυτό ακριβώς που έγραψα, ποια είναι η αντίρρηση. Να καταλάβω δηλαδή...

 

Και φυσικά δεν βγαίνει κάποιος γιατρός να πει ότι εγώ είμαι ο γιατρός του 99%, γιατί αυτό δεν λέγεται! Να που βρίσκονται όμως κάποιες γυναίκες να τον υποστηρίξουν, αυτό τον αφανή του 99%...

 

Για τον γιατρό του 99% ναι... συμφωνώ μαζί σου.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν οι περισσότεροι ειδικοί ιατροί για εξωσωματικές δεν αναλαμβάνουν τοκετούς...δεν αναλαμβάνουν το μαιευτικό κομμάτι...αφου παρακολουθήσουν τη έγκυο μέχρι την ανίχνευση καρδιακής λειτουργίας παραπέμπουν την έγκυο σε κάποιον μαιευτήρα...διότι οι γυναικολόγοι που καλούνται να βοηθήσουν μια πραγματικά υπογόνιμη γυναίκα να πετύχει την πολυπόθητη κύηση είναι συνήθως πολύ υψηλής εξειδίκευσης και ασχολούνται αποκλειστικά με το σκέλος της επιτυχούς σύλληψης-εμφύτευσης.

Δευτερον η κ.τ δεν πραγματοποιείται διότι ο τοκετός είναι "υψηλού κινδύνου" αλλά επειδή η κύηση είναι πολύτιμη. Πολύτιμη χαρακτηρίζεται η κύηση που είναι δύσκολο εως απίθανο να επαναληφθεί...μια γυναίκα 45 ετών μετά από 12 ανεπιτυχείς εξωσωματικές που επιτέλους καταφερνει να φέρει μια κύηση στο τέλος είναι λογικό να φοβαται τόσο η ίδια , όσο και ο μαιευτήρας της τα απρόβλεπτα ενός φ.τ ...διότι αν συμβεί κάτι που έχει έστω 1% πιθανότητα να συμβεί για την συγκεκριμένη εγκυμοσύνη θα είναι το 100% και θα είναι καταστροφικό...

Προσωπικά όσες φίλες έχω που ταλαιπωρήθηκαν μέσα από τις διαδικασίες των εξωσωματικών προτίμησαν μόνες τους την κ.τ...ούτε λιγότερο μάνες ένιωσαν, ούτε τους γιατρους τους κακολόγησαν , ούτε το έκρυψαν...όπως και είναι απολύτως λογικό μια 25χρονη που συνέλαβε στο πρώτο τριμηνο προσπάθειών και έχει ανεπίπλεκτη εγκυμοσύνη να επιζητα τον φ.τ...

 

Αυτά τα περί πολύτιμης κύησης δεν τα καταλαβαίνω.

Πέρα από το προφανές, ότι φυσικά η πολυτιμότερη κύηση απ' αρχής της οικουμένης ήταν η μια και μοναδική που έβγαλε τη δική μου κόρη,

αυτό υποδεικνύει ότι ένας γιατρός δεν μπορεί να ανιχνεύσει το "εν δυνάμει πρόβλημα" πλησιάζοντας ή κατά τη διάρκεια του τοκετού, και πρέπει να τον εξαγγείλει εκ των προτέρων?

Και το 1% είναι αποδεκτό στην 25άρα?

 

Αλκυών, έχεις δίκιο ότι προφανώς και οι κοπέλες που είναι στη διαδικασία της εξωσωματικής αποζητούν την καισαρική για σιγουριά.

Κι εγώ το ίδιο θα έκανα. Γιατί χωρίς να το συνειδητοποιώ, έχω εκπαιδευτεί κι εγώ με το αξίωμα ότι η καισαρική είναι η ασφαλέστερη μέθοδος.

Αλλά από τη στιγμή που εν 2014 μπορούμε να απαιτήσουμε το τεκμήριο της ασφάλειας για το φ.τ. μέχρι αποδείξεως του εναντίου, σκέφτομαι ότι αυτή την εμπειρία θα μπορούσαν να τη διεκδικήσουν (ΑΝ ΘΕΛΟΥΝ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟΤΕ) όλες οι γυναίκες εξ' ίσου, φυσική σύλληψη ή μη.

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

μπορεί το "πολύτιμη" να είναι απλά ένας ιατρικός όρος παιδιά, δε σημαίνει οτι απαραίτητα είναι πιο πολύτιμη η μια κύηση απ την άλλη.........

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...