Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ανοσολογικές εξετάσεις


Recommended Posts

Καλησπερα !!!

Εγω εκανα και εντόπισα mycoplasma Hominis στην μητρα το οποιο δεν ειχε ανιχνευθεί σε απλές αιματολογικές πριν την εξωσωματικη.

 

Αν θέλεις μπες στο Άγνωστης Αιτία Υπογονιμότητα -γνώμες για Locus Medicus για να ενημερωθείς λεπτομερώς για αυτές τις εξεταςεις και σε ποιο κεντρο απευθύνθηκαμε κάποιες απο εμάς !

 

Γειά σου Kika! Το μικρόβιο στη μήτρα πως το εντόπισες, με υστεροσκόπιση και βιοψία?? Εχω κάνει του κόσμου τις μικροβιολογικές και καλλιέργειες εκτός του PCR περιόδου! και δεν βρίσκω τίποτα!:confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 116
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπερα Κοριτσια,

 

 

Breves, δεν είχες κάνει καλλιέργεια μέχρι τότε, ποτέ?

 

 

marina hatzi η αληθεια ειναι πως το ψαχνουμε εδω και πολλα χρονια. Εχθες λοιπον εκατσα και κοιταξα ξανα ολες μου της εξετασεις απο την αρχη. Βρηκα μια που την εκανα το 2010 , ηταν οντος εξεταση κολπικου και τραχηλικου υγρου.

 

Βεβαια περασαν και πολλα χρονια. Τωρα τελευταια δεν εχω κατι κατι τετοιο ομως.

 

Καλημέρα κορίτσια,

Επειδη και εγώ τώρα ψάχνομαι με αιτίες υπογονιμότητας, "Ανοσολογικές εξετάσεις" ποιες εξετάσεις θεωρούνται ;;

 

Dori78 , toxotis80 Ο γιατρος μου, μου ειπε να κανω , καρυοτυπο ζευγους, ελεγχος θυρεοειδη, ανασολογικος ελεγχος, θρομβοφιλιας και μοριακος θρομβοφιλιας.

 

Δηλαδη ολες, μπας και καταφερουμε και καταλαβουμε γιατι δεν εμφυτευονται.

 

ΛΙΝ χαιρομαι τοσο πολυ που βρηκαν το δικο σου προβλημα. Σου ευχομαι καλη επιτυχια και συντομα να εχεις ενα μωρακι στην αγκαλια σου.

 

φουλα27 λυπαμαι για οτι περασες.

Link to comment
Share on other sites

με την καλλιεργεια κολπικου υγρου βρισκουν πιθανοτατα απλα μικροβια που μπορει να εχει η καθεμια μας π.χ. μυκητες...το θεμα ειναι να κανεις ΚΑΙ καλλιεργεια τραχηλικου υγρου που ισως σου βρισκουν λοιμωξεις που ειναι αιτιες υπογονιμοτητας 'η αποβολης..αυτες οι λοιμωξεις ειναι τα χλαμυδια,το μυκοπλασμα και το ουροπλασμα...αφου ανοιγουμε που ανοιγουμε τα ποδια μας ας μας κανουν και τα 2 να τελειωνουμε.......

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια, ο ανοσολογικός έλεγχος έχει να κάνει με εξέταση ΝΚ κυτάρρων και αντιπατρικών αντισωμάτων και γενικά με προβλήματα του ανοσοποιητικού μας συστήματος που επιτείθεται στο έμβρυο γιατί το βλέπει ως ξένο σώμα. η θεραπεία δεν είναι αντιβίωση αλλά ανοσοσφαιρίνες ή εμβόλια λεμφοκυττάρων.

ο έλεγχος για μυκόπλασμα, χλαμύδια, ουρεόπλασμα κλπ είναι μικροβιολογικός έλεγχος, δηλαδή δείχνει πιθανή λοίμωξη. εδώ η θεραπεία είναι η αντιβίωση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σοφι μου δεχτω αυτο που λες αλλα αν διαβασεις κ λιγο πιο πανω μιλαμε τωρα για κοπελες που δεν τους εχουν βαλει να κανουν καλλιεργεια υγρου κ απλα το αναλυουμε το θεμα...

Link to comment
Share on other sites

σοφι μου δεχτω αυτο που λες αλλα αν διαβασεις κ λιγο πιο πανω μιλαμε τωρα για κοπελες που δεν τους εχουν βαλει να κανουν καλλιεργεια υγρου κ απλα το αναλυουμε το θεμα...

 

απλά, είδα ότι σε ένα θέμα που μιλάει για ανοσολογικές εξετάσεις γίνεται αναφορά σε μικροβιολογικές εξετάσεις που είναι άλλο κεφάλαιο. μπορεί κάποια κοπέλα που θα διαβάζει και θα ψάχνει για ανοσολογικά να μπερδευτεί. και ήθελα να το διευκρινήσω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Κοριτσια,

 

 

 

 

 

marina hatzi η αληθεια ειναι πως το ψαχνουμε εδω και πολλα χρονια. Εχθες λοιπον εκατσα και κοιταξα ξανα ολες μου της εξετασεις απο την αρχη. Βρηκα μια που την εκανα το 2010 , ηταν οντος εξεταση κολπικου και τραχηλικου υγρου.

 

Βεβαια περασαν και πολλα χρονια. Τωρα τελευταια δεν εχω κατι κατι τετοιο ομως.

 

 

 

Dori78 , toxotis80 Ο γιατρος μου, μου ειπε να κανω , καρυοτυπο ζευγους, ελεγχος θυρεοειδη, ανασολογικος ελεγχος, θρομβοφιλιας και μοριακος θρομβοφιλιας.

 

Δηλαδη ολες, μπας και καταφερουμε και καταλαβουμε γιατι δεν εμφυτευονται.

 

ΛΙΝ χαιρομαι τοσο πολυ που βρηκαν το δικο σου προβλημα. Σου ευχομαι καλη επιτυχια και συντομα να εχεις ενα μωρακι στην αγκαλια σου.

 

φουλα27 λυπαμαι για οτι περασες.

 

Bsreves ευχαριστω! ευχομαι & σε εσενα να βρει την αιτια & συντομα να γινεις μανουλα.

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γειά σου Kika! Το μικρόβιο στη μήτρα πως το εντόπισες, με υστεροσκόπιση και βιοψία?? Εχω κάνει του κόσμου τις μικροβιολογικές και καλλιέργειες εκτός του PCR περιόδου! και δεν βρίσκω τίποτα!:confused:

 

Γεια σου !!!

 

Μονο η εξέταση PCR με ιστό περιόδου δείχνει αν έχεις μικρόβια στην μήτρα !!

 

Οι καλλιέργειες κολπικού υγρού δείχνουν αν έχεις μικρόβια στο κόλπο.

 

Άλλο η μήτρα άλλο ο κολπος !!!

 

Καλή επιτυχία σου εύχομαι.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου !!!

 

Μονο η εξέταση PCR με ιστό περιόδου δείχνει αν έχεις μικρόβια στην μήτρα !!

 

Οι καλλιέργειες κολπικού υγρού δείχνουν αν έχεις μικρόβια στο κόλπο.

 

Άλλο η μήτρα άλλο ο κολπος !!!

 

Καλή επιτυχία σου εύχομαι.

 

Dada, καλησπέρα

εσύ έχεις κάνει αυτήν την εξέταση pcr με ιστό περιόδου; γίνεται σε συγκεκριμένα κέντρα; πώς γίνεται; επισκέπτεσαι το γιατρό με περίοδο και σου παίρνει δείγμα; είμαι Θεσσαλονίκη και δεν ξέρω πού να ρωτήσω.

Σ' ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σας εγω απο εξετασεις εχω κανει καρυοτυπο ζευγους, κυστικη ινωση, θρομβοφιλιας, ανοσολογικες, θυροειδη....το μονο που δεν εχω κανει ειναι pcr ιστου περιοδου και οταν παω στο γιατρο θα το συζητησω μαζι του....

Link to comment
Share on other sites

Dada, καλησπέρα

εσύ έχεις κάνει αυτήν την εξέταση pcr με ιστό περιόδου; γίνεται σε συγκεκριμένα κέντρα; πώς γίνεται; επισκέπτεσαι το γιατρό με περίοδο και σου παίρνει δείγμα; είμαι Θεσσαλονίκη και δεν ξέρω πού να ρωτήσω.

Σ' ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

 

Γεια σου,

 

Στην Αθηνα το κάνουν στο LOCUS MEDICUS και κοστίζει 150 ευρ.

 

Παίρνεις ένα ειδικό δοχείο από το κέντρο αυτό και συλλέγεις μονη σου το δείγμα περιόδου. Συνήθως το προτείνουν 2 ημερα επειδή έχεις πιο πολύ αίμα.

Πιστεύω ότι γίνετε να σου πάρουν το δείγμα και εκεί.

 

Είναι ένα πακέτο που δείχνει αν έχεις χλαμύδια, μυκόπλασμα και ουρεόπλασμα.

 

Για Θεσσαλονίκη βρήκα αυτό:

http://www.biohellenika.gr/el/epikoinwnia.html

Link to comment
Share on other sites

επειδή έχω μπερδευτεί..

η καλλιέργεια κολπικού υγρού που γίνεται με τραχηλικό δείγμα -εκτός περιόδου- δείχνει τα χλαμύδια-μυκοπλασμα-ουρεόπλασμα.

το pcr με ιστό περιδο δείχνει τα ίδια μικροβια αλλά στη μήτρα αντί στον κόλπο;

το έχω καταλαβει σωστά;;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου !!!

 

Μονο η εξέταση PCR με ιστό περιόδου δείχνει αν έχεις μικρόβια στην μήτρα !!

 

Οι καλλιέργειες κολπικού υγρού δείχνουν αν έχεις μικρόβια στο κόλπο.

 

Άλλο η μήτρα άλλο ο κολπος !!!

 

Καλή επιτυχία σου εύχομαι.

 

Καλησπερα Marina ,

 

Σου εχω στείλει Mail !! Το μυκοπλασμα το εντόπισα με την εξεταση ιστού περιόδου . Στις αιματολογικές που εκανα πριν την εξωσωματικη δεν εντοπίστηκαν ούτε χλαμυδια, ούτε ουρεοπλασμα ούτε μυκοπλασμα...έστειλα και ενα μήνυμα στον Μπομπότη και τον ρώτησα αν το μυκοπλασμα μπορει να καταστήσει την μητρα τοξική. Μου απάντησε οτι όντως το μυκοπλασμα μολύνει την μητρα και ως εκ τούτου αποτελεί αιτία υπογονιμοτητας . Ετςι πρέπει το μικρόβιο να εκριζώσει και αυτο γίνεται φαντάζομαι με αντιβίωση ....

Link to comment
Share on other sites

επειδή έχω μπερδευτεί..

η καλλιέργεια κολπικού υγρού που γίνεται με τραχηλικό δείγμα -εκτός περιόδου- δείχνει τα χλαμύδια-μυκοπλασμα-ουρεόπλασμα.

το pcr με ιστό περιδο δείχνει τα ίδια μικροβια αλλά στη μήτρα αντί στον κόλπο;

το έχω καταλαβει σωστά;;

 

Ακριβώς !!

 

Μια χαρά τα κατάλαβες.

 

Ο γιατρός μου εξήγησε με πολύ απλό τρόπο. Είναι σαν να γίνετε έλεγχος σε μια πολυκατοικία και βλέπουν μονο το ισόγειο (κόλπος) και είναι όλα καθαρά εννοώ στον 2 όροφο (μήτρα) υπάρχουν πολλά μικρόβια.

 

Αυτό το παράδειγμα με βοηθησε να καταλάβω την διαφορα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ακριβώς !!

 

Μια χαρά τα κατάλαβες.

 

Ο γιατρός μου εξήγησε με πολύ απλό τρόπο. Είναι σαν να γίνετε έλεγχος σε μια πολυκατοικία και βλέπουν μονο το ισόγειο (κόλπος) και είναι όλα καθαρά εννοώ στον 2 όροφο (μήτρα) υπάρχουν πολλά μικρόβια.

 

Αυτό το παράδειγμα με βοηθησε να καταλάβω την διαφορα.

 

καλημερα σε ολα τα κοριτσια.

 

Πολυ καλο το παραδειγμα σου dada75 . Πλεον νομιζω πως το καταλαβαμε ολες μας. Επομενο βημα για μενα, σιγουρα ειναι το pcr. Ανυπομονω να βγουν οι εξετασεις και να το πω στον γιατρο μου. Εχω απορια να δω αν σου πει να την κανω η οχι. Εγω βεβαια θα την κανω. :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου,

 

Στην Αθηνα το κάνουν στο LOCUS MEDICUS και κοστίζει 150 ευρ.

 

Παίρνεις ένα ειδικό δοχείο από το κέντρο αυτό και συλλέγεις μονη σου το δείγμα περιόδου. Συνήθως το προτείνουν 2 ημερα επειδή έχεις πιο πολύ αίμα.

Πιστεύω ότι γίνετε να σου πάρουν το δείγμα και εκεί.

 

Είναι ένα πακέτο που δείχνει αν έχεις χλαμύδια, μυκόπλασμα και ουρεόπλασμα.

 

Για Θεσσαλονίκη βρήκα αυτό:

http://www.biohellenika.gr/el/epikoinwnia.html

 

Dada, σ΄ευχαριστώ πολύ!

Θα επικοινωνήσω μαζί τους για να δω αν κάνουν αυτή την εξέταση. Θα ενημερώσω.

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια να ρωτήσω κάτι ;

παίζει ρόλο αυτή η εξέταση να γινει μόνο στο λοκους συγκεκριμένα;;

Επειδή έχω βρει 1-2 κέντρα ακόμα που την κάνουν στην αθηνα, το ένα πιο φθηνό και επίσης την κάνουν και στο κέντρο εξωσωματικής που είμαι , όχι μέσα , σε διαγνωστικό που συνεργάζονται...τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια να ρωτήσω κάτι ;

παίζει ρόλο αυτή η εξέταση να γινει μόνο στο λοκους συγκεκριμένα;;

Επειδή έχω βρει 1-2 κέντρα ακόμα που την κάνουν στην αθηνα, το ένα πιο φθηνό και επίσης την κάνουν και στο κέντρο εξωσωματικής που είμαι , όχι μέσα , σε διαγνωστικό που συνεργάζονται...τι λέτε;

 

καλησπερα Dori78,

 

εγω πρωσοπικα δεν γνωριζω οποτε δεν θα σου πω κατι.

 

Αλλα απ οτι εχω καταλαβει το κεντρο που αναφερουν τα κοριτσια, ειναι το καλυτερο σε αυτο τον τομεα. Η διαφορα τιμης που βρηκες ειναι μεγαλη ? 150 ευρω διαβασα οτι κανει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Εχω βρει με 350 :confused:, με 125 και 110 στον εξωσωματικό μου!

Δεν ξέρω αν στο λοκους μπορώ να πάω μόνο για μία εξέταση ή πρέπει να πας να κάνεις ολοκληρωμένες εξετάσεις εκεί να σε αναλάβουν γενικότερα...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Εχω βρει με 350 :confused:, με 125 και 110 στον εξωσωματικό μου!

Δεν ξέρω αν στο λοκους μπορώ να πάω μόνο για μία εξέταση ή πρέπει να πας να κάνεις ολοκληρωμένες εξετάσεις εκεί να σε αναλάβουν γενικότερα...

 

Δεν νομιζω πως πρεπει να της κανεις ολες εκει. Παρτους ενα τηλεφωνο και ρωτας τους. Εγω ετσι θα κανω :D

 

καλα 350 ?? Για την ιδια εξεταση ?? το 125 και 110 μου φαινεται πιο λογικο. Αλλα αν ειναι τοσο μικρη η διαφορα, δεν πας καλητερα στο κεντρο που αναφερουν τα κοριτσια. Δεν ξερω, εχθες μπηκα στο site τους και διαβαζα καμια 2 ωρες τα διαφορα που ελεγαν. Καταφεραν να με κερδισουν. Νιωθω πως ειναι ο τομεας τους αυτος. Συν τα λεγομενα απο τα κοριτσια, ολα μαζι για μενα ειναι θετικο.

Link to comment
Share on other sites

και μένα μου φάνηκε εξωφρενικό το 350!!

αφού στην αρχή νομιζα ότι παράκουσα..

ρώτησα και από άλλο φόρουμ, μπορείς να κάνεις μεμονομένη εξέταση..

θα πάρω το απόγευμα να επιβεβαιώσω τιμή και να πάω να την κάνω από βδομάδα!! Η διαφορά 30-40 ευρώ δεν αξίζει να το ρισκάρεις...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια !!!

 

Αυτό που ξέρω για αυτή την εξέταση είναι είναι ότι στην Eλλάδα την "έφερε" ο Βασίλης Tσιλιβακος που είναι στο LOCUS. Οποτε πιστεύω ότι είναι το καλύτερο.

 

Όντως είναι πολύ καλοί εκεί για αυτά τα θέματα.

 

Dori78, εσύ ρώτησες μονο τιμή για χλαμύδια η για όλο το πακέτο που είναι και μυκόπλασμα και ουρεόπλασμα?

 

Η τιμή που έχει το LOCUS, 150 ευρ, είναι και για τα 3 μικρόβια.

Πριν 3 μήνες που τα έψαχνα εγώ το LOCUS ήταν το πιο φτηνό.

Μπορεί τώρα να άλλαξαν οι τιμές.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...