Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ανοσολογικές εξετάσεις


Recommended Posts

Καλήμερα σε όλες,

 

μετά απο δυο αποτυχημένες εξωσωματικές ο γιατρός μου πρότεινε να κάνω ανοσολογικές εξετάσεις. Αυτη τη στιγμη ειμαι σε αναμονή αποτελεσμάτων. :rolleyes:

 

Θα ηθελα να μιλήσω με κορίτσια με το παίρνουν η πέρασαν απο αυτο το σταδιο και βρήκαν τελικα πιο ηταν το πρόβλημα και γιατι δεν κατάφερναν να εμφυτεύσουν τα εμβρυακια τους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 116
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλημερα κοπελα μου!!ευχομαι συντομα να βρεθει το προβλημα και να πανε ολα καλα!!!!!εχεις κανει καλλιεργεια κολπικου κ τραχηλικου υγρου?

 

Καλησπερα Φουλα,

 

οχι δεν εχω κανει. Ειναι κατι που πρεπει να κανουμε ? :confused:

Link to comment
Share on other sites

ναι...ειναι πολυ σημαντικη εξεταση...ισως υπαρχουν λοιμωξεις που ειναι αιτια υπογονιμοτητας..απορω πως δεν στην εκαναν πριν κανεις την εξωσωματικη..ζητησε να την κανεις..

Link to comment
Share on other sites

ναι...ειναι πολυ σημαντικη εξεταση...ισως υπαρχουν λοιμωξεις που ειναι αιτια υπογονιμοτητας..απορω πως δεν στην εκαναν πριν κανεις την εξωσωματικη..ζητησε να την κανεις..

 

Τηλεφωνησα στην γυναικολογο μου αλλα δεν απαντα. Σ ευχαριστω για τη συμβουλη σου θα το ψαξω. Αλλα αυτο ειναι σημαντικο και για την εξωσωματικη ? Για να ειμαι ειλικρινεις ισως και να το εκανα απλα δεν το θυμαμαι καθολου, περασαν και 6 χρονια απο τοτε που προσπαθουμε. Βεβαια το κεντρο οπου κανω της εξωσωματικες μου εδειξε πως τα ψαχνουν ολα. Τι να πω... Διαβασα και διαφορα στο internet δεν εχω καποια απο τα συμπτωματα... αλλα καλου κακου θα το κοιταξω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ουτε εγω τα ειχα καλη μου αλλα τελικα ημουν θετικη στα χλαμυδια...λογικα θα πρεπει να στις κανουν γιατι ειναι απο τις πρωτες εξετασεις...

 

Ευχαριστω για την πληροφορια :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Καλήμερα σε όλες,

 

μετά απο δυο αποτυχημένες εξωσωματικές ο γιατρός μου πρότεινε να κάνω ανοσολογικές εξετάσεις. Αυτη τη στιγμη ειμαι σε αναμονή αποτελεσμάτων. :rolleyes:

 

Θα ηθελα να μιλήσω με κορίτσια με το παίρνουν η πέρασαν απο αυτο το σταδιο και βρήκαν τελικα πιο ηταν το πρόβλημα και γιατι δεν κατάφερναν να εμφυτεύσουν τα εμβρυακια τους.

 

Καλησπερα !!!

Εγω εκανα και εντόπισα mycoplasma Hominis στην μητρα το οποιο δεν ειχε ανιχνευθεί σε απλές αιματολογικές πριν την εξωσωματικη.

 

Αν θέλεις μπες στο Άγνωστης Αιτία Υπογονιμότητα -γνώμες για Locus Medicus για να ενημερωθείς λεπτομερώς για αυτές τις εξεταςεις και σε ποιο κεντρο απευθύνθηκαμε κάποιες απο εμάς !

Link to comment
Share on other sites

Καλήμερα σε όλες,

 

μετά απο δυο αποτυχημένες εξωσωματικές ο γιατρός μου πρότεινε να κάνω ανοσολογικές εξετάσεις. Αυτη τη στιγμη ειμαι σε αναμονή αποτελεσμάτων. :rolleyes:

 

Θα ηθελα να μιλήσω με κορίτσια με το παίρνουν η πέρασαν απο αυτο το σταδιο και βρήκαν τελικα πιο ηταν το πρόβλημα και γιατι δεν κατάφερναν να εμφυτεύσουν τα εμβρυακια τους.

 

 

Καλησπερα bsreves....εχω κανει και εγω ανοσολογικο ελεγχο μετα την τριτη αποτυχημενη μου εξωσωματικη αλλα στη συνεχεια εκανα αλλη 3 (1 με φαρμακα και 2 σε φυσικο κυκλο)ολες αποτυχημενες....αλλαξα γιατρο και μου εκανε καλλιεργεια κολπικου υγρου και ειχα μικροβια.... ταλαιπωρουμε με μικροβια απο το Σεπτεμβρη....

Link to comment
Share on other sites

Καλήμερα σε όλες,

 

μετά απο δυο αποτυχημένες εξωσωματικές ο γιατρός μου πρότεινε να κάνω ανοσολογικές εξετάσεις. Αυτη τη στιγμη ειμαι σε αναμονή αποτελεσμάτων. :rolleyes:

 

Θα ηθελα να μιλήσω με κορίτσια με το παίρνουν η πέρασαν απο αυτο το σταδιο και βρήκαν τελικα πιο ηταν το πρόβλημα και γιατι δεν κατάφερναν να εμφυτεύσουν τα εμβρυακια τους.

 

ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ ΣΥΝ ΑΤΥΧΗΣ ΚΥΗΣΗΣ ΕΠΙΣΚΕΥΤΗΚΑ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΑΝΟΣΟΛΟΓΟ ΟΠΟΥ ΚΑΝΑΜΕ ΓΟΝΙΔΙΑΚΙΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ Κ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΒΡΕΘΗΚΕ Η ΑΙΤΙΑ.

 

ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΑΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ! ΕΜΑΣ ΠΕΡΑΣΕ ΕΝΑΜΙΣΗ ΜΗΝΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΟΥΝ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ. ΤΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΚΑΝΕΣ ΓΟΝΙΔΙΑΚΙΕΣ;

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα σε ολες σας,

 

Καλησπερα !!!

Εγω εκανα και εντόπισα mycoplasma Hominis στην μητρα το οποιο δεν ειχε ανιχνευθεί σε απλές αιματολογικές πριν την εξωσωματικη.

 

Αν θέλεις μπες στο Άγνωστης Αιτία Υπογονιμότητα -γνώμες για Locus Medicus για να ενημερωθείς λεπτομερώς για αυτές τις εξεταςεις και σε ποιο κεντρο απευθύνθηκαμε κάποιες απο εμάς !

 

Ευχαριστω Κικα2111, θα το κανω.

 

Καλησπερα bsreves....εχω κανει και εγω ανοσολογικο ελεγχο μετα την τριτη αποτυχημενη μου εξωσωματικη αλλα στη συνεχεια εκανα αλλη 3 (1 με φαρμακα και 2 σε φυσικο κυκλο)ολες αποτυχημενες....αλλαξα γιατρο και μου εκανε καλλιεργεια κολπικου υγρου και ειχα μικροβια.... ταλαιπωρουμε με μικροβια απο το Σεπτεμβρη....

 

toxotis80 εχω σοκαριστει με αυτα μου που εγραψες. Δηλαδη ποσες εκανες συνολικα ? Και εμενα δεν μου εχουν κανει καλλιεργεια και πολυ στεναχωριεμαι, λεω μιπως ειναι και αυτο. Τωρα αμεσως θα καλεσω το κεντρο για να τους ρωτησω αν το κανουν πριν απο την εξωσωματικη !!! :-(

 

Δηλαδη τωρα ακολουθεις αγωγη ? Ο καινουργιος γιατρος σου ειπε πως αυτο ευθυνεαι για της αποτυχιες σου ?

 

Sorry για της ερωτησης αλλα καταλαβαινεις πως θελω και εγω να βρω επιτελους μια ακρη σε ολη αυτη την ιστορια και ταλαιπωρια.

 

ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ ΣΥΝ ΑΤΥΧΗΣ ΚΥΗΣΗΣ ΕΠΙΣΚΕΥΤΗΚΑ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΑΝΟΣΟΛΟΓΟ ΟΠΟΥ ΚΑΝΑΜΕ ΓΟΝΙΔΙΑΚΙΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ Κ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΒΡΕΘΗΚΕ Η ΑΙΤΙΑ.

 

ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΑΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ! ΕΜΑΣ ΠΕΡΑΣΕ ΕΝΑΜΙΣΗ ΜΗΝΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΟΥΝ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ. ΤΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΚΑΝΕΣ ΓΟΝΙΔΙΑΚΙΕΣ;

 

ΛΙΝ ποσο πολυ χαιρομαι για σενα. Επιτελους κατι θετικο. Μου ειπαν πως θα βγουν σε 3 εβδομαδες, εχω ακομα μια να περιμενω :mrgreen:

 

Εμενα μου ειπε ο γιατρος να κανω, καρυοτυπο ζευγους, ελεγχος θυρεοειδη, ανασολογικος ελεγχος, θρομβοφιλιας και μοριακος θρομβοφιλιας.

 

Τι να πω δεν ξερω πλεον τι να κανω.

 

Δηλαδη κοριτσια ειναι δυνατον να εχω καποιο προβλημα με τα κολπικα υγρα και να μην το ειδε ποτε κανεις ??? Τοσους υπερηχους, τοσες επισκεψεις , τοσα χρηματα.

 

Τους παιρνω τωρα τηλεφωνο και σας ενημερωνω.

 

Σας ευχαριστω παρα πολυ για τα μυνηματα σας. Νιωθω πως δεν ειμαι μονη σε ολο αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια,

 

τηλεφωνησα στο κεντρο εξωσωματικης. Εκει ο γιατρος μου ειπε πως δεν ειναι απαρετητο να γινει αν δεν δει καποιες ενδειξεις. Τον ρωτησα αν ειναι αυτο απο μονο του λογος υπογονημοτητας και μου απαντησε πως οχι. Δεν υπαρχει λογος να ανυσηχω για αυτο.

 

Βεβαια εγω θα καλεσω και την γυναικολογο μου, να ενημερωθω το απογευμα που θα ειναι ανοικτο και το ιατρειο της.

 

Με νευριαζει :- xπαρα πολυ το γεγονος το οτι εχουμε γιατρους και παρολα αυτα δεν ειμαστε πληρως ενημερωμενες απο αυτους !!!!! Λες και εμεις γνωριζουμε τα θεματα υπογονημοτητας.

Link to comment
Share on other sites

Bsreves τα μικροβια που βρεθηκαν στις καλλιεργειες ευθυνονται για αποβολες και ισως φταινε αυτα.....δεν μου το ξεκαθαρισε ο γιατρος αλλα ελπιζω τωρα να κανω την επομενη και τελευταια προσπαθεια....

εσυ τιανοσολογικες εξετασεις εκανες?

Link to comment
Share on other sites

και φυσικα τα μικροβια αυτα ειναι αιτια υπογονιμοτητας.εξεταζονται τα χλαμυδια,το μυκοπλασμα και το ουροπλασμα..αν βρεθουν αυτα κανεις απαραιτητη θεραπεια εσυ κ ο αντρας σου και μετα απο καποιο διαστημα κανεις επανελεγχο και αν και εφοσον εχεις θεραπευτει συνεχιζεις τις προσπαθειες..μην το αφησεις οτι και να σου λενε...αν διαβασεις στο ιντερνετ τα ιδια θα διαβασεις..σε παρακαλω πολυ κανε την εξεταση αυτη..ουτε κοστιζει ουτε ειναι επωδυνη.....ειναι αμαρτια να ταλαιπωρησε με ανθρωπους που δεν ξερουν που παν τα τεσσερα..και συγνωμη που θα το πω αλλα τελικα δεν συμμεριζουν στο πονο σου αλλα κοιτανε μονο το πορτοφολι σου αυτο καταλαβαινω εγω...γιατι νομιζω οτι αυτη ειναι μια απο τις κυριοτερες εξετασεις

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω δεν εχω κανει εξωσωματικη αλλα εχω περασει δυστυχως 2 παλινδρομες κυησεις και τωρα ειμαι στη φαση των εξετασεων..μια απο αυτες τις εξετασεις ειναι η καλλιεργεια υγρου που τελικα βρεθηκα θετικα στα χλαμυδια...ειναι αιτια αποβολων αυτα..καναμε τη θεραπεια μας και τωρα περιμενω να κανω επανεξεταση...ελπιζω να ειναι αυτο το προβλημα...ευτυχως που επεσα σε γιατρο που μου ανοιξε τα ματια γιατι ο γιατρος που με παρακολουθουσε στις εγκυμοσυνες μου δεν με παροτρινε καθολου και απλα μου ελεγε "αυτα συμβαινουν"

Link to comment
Share on other sites

επισης στις ανασολογικες εξετασεις ανηκουν και οι ενδοκρονολογικες και εξετασεις σακχαρου...απλα ενημερωτικα το λεω..αν ακουσετε κατι παραπανω ενημερωστε και εμενα!!!!

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!

 

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ ΓΙΑ ΟΛΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΥΣΗ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΚΑΤΑΛΗΛΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΝΑ ΜΑΣ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ Κ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΔΥΝΑΜΗ Κ ΣΤΗΡΙΞΗ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΜΕ ΤΟΝ ΑΓΩΝΑ ΜΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΦΤΑΣΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΑΠΕΝΑΝΤΗ ΟΧΘΗ ΤΗΣ Ε Π Ι Τ Υ Χ Ι Α Σ ! ! !

ΟΠΩΣ ΕΧΩ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΑ ΠΟΣΤ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ Κ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 5 ΧΡΟΝΙΑ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΒΡΗΚΑ ΤΗΝ ΑΙΤΙΑ.

 

Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΟΣΤΙΖΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΜΟΝΟ ΤΟ ΕΝΑ ΕΜΒΟΛΙΟ ΛΕΜΦΟΚΥΤΤΑΡΩΝ 420 ΕΥΡΟ ΣΥΝΟΛΟ ΘΑ ΚΑΝΩ ΔΕΚΑ ΕΜΒΟΛΙΑ

ΟΣΕΣ ΕΧΕΤΕ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΕΜΒΟΛΙΑ ΛΕΜΦΟΚΥΤΤΑΡΩΝ ΠΟΣΑ ΣΑΣ ΚΟΣΤΙΣΑΝ???

 

ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΕ ΟΛΕΣ ΜΑΣ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΜΕ!!!

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

γεια σου ΛΙΝ!!!!!!ποια ηταν η αιτια εσενα?και γιατι κανεις αυτα τα εμβολια?ειναι καποια θεραπεια πριν η κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης?

Η ΑΙΤΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΦΤΙΑΧΝΩ ΑΝΤΙΣΩΜΑΤΑ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΕΜΒΡΥΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΟΓΟ ΟΙ ΚΥΗΣΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΑΙΣΙΟ ΤΕΛΟΣ.

ΘΑ ΚΑΝΩ ΤΑ ΕΜΒΟΛΙΑ ΑΠΟ ΑΙΜΑ ΤΟΥ ΣΥΖΗΓΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΘΑ ΦΤΙΑΞΟΥΝ ΛΕΜΦΟΚΥΤΤΑΡΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΔΕΚΑ ΕΜΒΟΛΙΑ

ΤΑ 2 ΠΡΩΤΑ ΘΑ ΤΑ ΒΑΛΩ ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ ΠΡΙΝ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ

ΚΑΙ ΤΑ ΑΛΛΑ 2 ΟΤΑΝ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ

ΚΑΙ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ ΘΑ ΒΑΛΩ

ΚΑΙ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ 6 ΕΜΒΟΛΙΑ.

 

Λιν δεν τα εχω κανει αυτα τα εμβολια...ποιος γιατρος στα προτεινε και για ποιο λογο?

ΕΠΙΣΚΕΥΤΗΚΑΜΕ ΚΑΘΗΓΗΤΗ ΑΝΟΣΟΛΟΓΙΑΣ ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΤΟΝ ΚΥΡΙΟ ΔΑΝΙΗΛΙΔΗ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΜΑΣ ΣΥΣΤΗΣΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΗΣ ΓΟΝΙΔΙΑΚΙΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ.

ΟΠΩΣ ΑΝΑΦΕΡΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ Ο ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΩ ΤΑ ΕΜΒΟΛΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΦΤΙΑΧΝΩ ΑΝΤΙΣΩΜΑΤΑ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΕΜΒΡΥΟ.

 

ΕΧΕΙΣ ΕΠΙΣΚΕΦΘΗ ΑΝΟΣΟΛΟΓΟ?

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

εγω δεν εχω κανει εξωσωματικη αλλα εχω περασει δυστυχως 2 παλινδρομες κυησεις και τωρα ειμαι στη φαση των εξετασεων..μια απο αυτες τις εξετασεις ειναι η καλλιεργεια υγρου που τελικα βρεθηκα θετικα στα χλαμυδια...ειναι αιτια αποβολων αυτα..καναμε τη θεραπεια μας και τωρα περιμενω να κανω επανεξεταση...ελπιζω να ειναι αυτο το προβλημα...ευτυχως που επεσα σε γιατρο που μου ανοιξε τα ματια γιατι ο γιατρος που με παρακολουθουσε στις εγκυμοσυνες μου δεν με παροτρινε καθολου και απλα μου ελεγε "αυτα συμβαινουν"

 

ΑΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΤΗΣ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΕΣ ΚΥΗΣΕΙΣ ΣΕ ΠΟΙΕΣ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΕΤΥΧΑΝ? ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΔΥΟ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΕΣ ΣΥΝ ΜΙΑ ΑΠΟΒΟΛΗ

ΜΟΥ ΕΛΕΓΑΝ ΓΙΑ ΤΥΧΑΙΟ ΓΕΓΟΝΟΣ Κ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΟΒΑΛΩ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΑΛΛΑ ΤΕΛΙΚΑ ΑΛΛΗ ΗΤΑΝ Η ΑΙΤΙΑ.

 

ΤΑ ΧΛΑΜΥΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΙΤΙΑ ΑΠΟΒΟΛΗΣ ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΣΟΥ ΥΠΟΧΩΡΗΣΟΥΝ Κ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ Κ ΣΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΕΓΚΥΜΟΣΙΝΗ ΣΟΥ ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ!

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα bsreves....εχω κανει και εγω ανοσολογικο ελεγχο μετα την τριτη αποτυχημενη μου εξωσωματικη αλλα στη συνεχεια εκανα αλλη 3 (1 με φαρμακα και 2 σε φυσικο κυκλο)ολες αποτυχημενες....αλλαξα γιατρο και μου εκανε καλλιεργεια κολπικου υγρου και ειχα μικροβια.... ταλαιπωρουμε με μικροβια απο το Σεπτεμβρη....

Breves, δεν είχες κάνει καλλιέργεια μέχρι τότε, ποτέ?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...