Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΣΕ ΦΥΣΙΚΟ ΚΥΚΛΟ - ΓΝΩΜΕΣ ΓΙΑ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ??


Recommended Posts

Kανήμερα smile !

 

Σου εύχομαι καλη επιτυχία στην προσπάθεια σου !

Κι εγω ειμαι σε διαδικασία φυσικού κύκλου.

 

Δυστυχώς δεν γνωρίζω για το αν η διαδικασία της υστεροσκοπησης γίνεται σε ιατρείο αλλα κι εγω εχω την ιδια απορία .

 

Ο γιατρός που με παρακολουθεί τώρα θέλει κι αυτός να μου κανει υστεροσκοπηση.

 

Οπότε κι εγω ειχα την εντύπωση οτι θα την κανει στο κεντρο στο οποιο ειναι και οχι σε ιδιωτικό νοσοκομείο ....

 

 

Πριν 3 περίπου χρονια ειχα κανει υστεροσκοπηση στον ΛΗΤΩ και ηταν αρκετά ακριβή !!!

 

Αν επιτρέπεται σε ποιον γιατρό είσαι ; Μπορείς να μου στείλεις μήνυμα ...

Κορίτσια γειά σας!

Εγώ την υστεροσκόπισή μου την έκανα στον δικό μου γυναικολόγο, σε κλινική Θεσ/νίκης (Γενική κλινική) και στοίχισε περίπου 400? (φιλική τιμή!), σε σχέση με τα 600άρια και τα χιλιάρικα που ακούω για Αθήνα!

Ομως, φίλη μου την έκανε στην Embryolab (εκεί που προσπάθησα να κάνω εξ/κη) της πήραν 300? μόνο, την έκανε ο ίδιος που της έκανε την Εξ/κη και είναι ευχαριστημένη!

Είναι μία καλή τακτική αυτή για να έχει άποψη ο γιατρός σου για την μήτρα σου, δεν κρατάει πολύ σαν διαδικασία και αν κρίνω από την ωοληψία, το χειρουργείο τους είναι πολύ οργανωμένο. Λογικά θα είναι και τα δικά σας κέντρα έτσι!

Αν τώρα ο γιατρός σας θέλει να το κανει σε ιδιωτικό ιατρείο, δηλαδή σε απλό ιατρείο, αλλάξτε γιατρό! Χωρίς αναισθησιολόγο και παρακολούθηση δεν γίνεται!! Εχουν φύγει τρέχοντας από ιατρεία άλλες στο φόρουμ!

Επίσης οι γιατροί μου είπαν (εξ/κός και ο δικός μου) ότι μετά την υστεροσκόπιση, επειδή βάζουν υγρά και "καθαρίζουν" τη μήτρα, είναι πιο εύκολο να συλλάβεις ή να προχωρήσεις σε εξ/κη, οπότε μήν το διστάζετε και κάντε το και εύχομαι να μην σας βρουν τίποτα!

Καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα και από εμένα!

 

Εγώ έκανα διαγνωστική υστεροσκόπηση στο κέντρο εξωσωματικής.

Δεν έκανα αναισθησία γιαυτό πόνεσα λιγάκι, σαν την σαλπιγγογραφία περίπου.

Το προτίμησα όμως από το να υποστώ νάρκωση για τόση λίγη ώρα.

Ευτυχώς δεν βρέθηκε τίποτα, σε περίπτωση που έπρεπε να γίνει επεμβατική υστεροσκόπηση θα πηγαίναμε κανονικά στο χειρουρργείο με αναισθησιολόγο..

Link to comment
Share on other sites

Τα έμβρυα 8 διαιρέσεων είναι βλαστοκύστες ??? :roll:

 

Νόμιζα ότι οι βλαστοκύστες είναι περισσοτέρων ημερών ...

 

Τέλος πάντων ενημερώθηκα σήμερα ότι τελικά το έμβρυο έφτασε τις 8 διαιρέσεις και είναι κατηγορίας Ι-ΙΙ οπότε ένιωσα ανακούφιση !!

 

Τι να πω βρε Μαρίνα εγώ στενοχωριέμαι είτε η αποτυχία του ωαρίου γίνεται μέσα μου είτε έξω...άντε φτου και από την αρχή ...

 

Καλησπέρα κορίτσια.

 

Το έμβρυο 6-8 κυτταρων δεν είναι βλαστοκύστη!

Είναι έμβρυο 3 μέρας και είναι καλο να έχει 8 διαιρέσεων.

 

Οι βλαστοκύστες είναι έμβρυα 5 μέρας και έχουν παρα πολλές διαίρεσης.

Μου είπε ο εμβρυολόγος ότι είναι καλλίτερα να βάζουμε κατάψυξη τα έμβρυα 2 η το πολύ 3 μέρας και μετά να τα αφήνουμε να γίνουν βλαστοκύστες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια.

 

Το έμβρυο 6-8 κυτταρων δεν είναι βλαστοκύστη!

Είναι έμβρυο 3 μέρας και είναι καλο να έχει 8 διαιρέσεων.

 

Οι βλαστοκύστες είναι έμβρυα 5 μέρας και έχουν παρα πολλές διαίρεσης.

Μου είπε ο εμβρυολόγος ότι είναι καλλίτερα να βάζουμε κατάψυξη τα έμβρυα 2 η το πολύ 3 μέρας και μετά να τα αφήνουμε να γίνουν βλαστοκύστες.

 

 

καλησπέρα Dada!

Ελπίζω να είσαι καλά!!:)

Τα έμβρυα που πάνε για βλαστοκύστες θα πρέπει να μπούνε κατάψυξη; δεν μπορώ να αφήσω φρέσκο έμβρυο και αν γινει βλαστοκύστη να το μεταφέρω κατευθείαν ;

Αλλιώς γίνεται βλαστοκυστη και μετά το καταψύχω;

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα Dada!

Ελπίζω να είσαι καλά!!:)

Τα έμβρυα που πάνε για βλαστοκύστες θα πρέπει να μπούνε κατάψυξη; δεν μπορώ να αφήσω φρέσκο έμβρυο και αν γινει βλαστοκύστη να το μεταφέρω κατευθείαν ;

Αλλιώς γίνεται βλαστοκυστη και μετά το καταψύχω;

 

Γεια σου κούκλα !!

 

Μια χαρά είμαι. Την Δευτερα θα πάω στο γιατρό και θα δούμε. Θα σε ενημερώσω !

 

Αν θέλεις να μεταφέρεις το ένα έμβρυο μονο, όχι να μαζέψεις τότε το αφήνουν να γίνει βλαστοκύστη και σου το μεταφέρουν φρέσκο. Δεν μπαίνει κατάψυξη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σου κούκλα !!

 

Μια χαρά είμαι. Την Δευτερα θα πάω στο γιατρό και θα δούμε. Θα σε ενημερώσω !

 

Αν θέλεις να μεταφέρεις το ένα έμβρυο μονο, όχι να μαζέψεις τότε το αφήνουν να γίνει βλαστοκύστη και σου το μεταφέρουν φρέσκο. Δεν μπαίνει κατάψυξη.

Κορίτσια των Αθηνών τί κάνετε? Ελπίζω να είστε καλά!

Στην Embryolab που με παρακολούθησαν για όσο κράτησε (διότι το ένα και μοναδικό μου αυγό, δεν γούσταρε να γονιμοποιηθεί και να χρωστάει από τώρα!), μου τόνιζαν ότι δεν θα άφηναν τα ωάρια για βλαστοκύστες, διότι δεν θεωρούν καλύτερο περιβάλλον για να μεγαλώσει ένα άνω των δύο ημερών έμβρυο, από την μήτρα! Μήπως μπορείτε να ρωτήσετε τους γιατρούς σας για αυτήν την άποψη, γιατί εγώ μέχρι τώρα, από τις προσωπικές γνώμες όλως αυτών των αξιόλογων γυναικών που γράφουν στα φόρουμ, διατυπαμπανίζουν ότι πρέπει τα έμβρυα να γίνονται βλαστοκύστες πριν πάνε για εμφύτευση! Οταν φυσικά τους το είπα, εκείνοι επιμέναν για το αντίθετο, τελικά το αυγό μου "λάκισε" και δεν υπήρχε λόγος αντιπαράθεσης! Επειδή όμως, θα την ξαναεπαναλάβω (όσο χρειαστεί και αντέξω) την διαδικασία, σας παρακαλώ για τα φώτα σας, γιατί εμπιστεύομαι πολύ την εμπειρία σας (εγώ είμαι πρωτάρα στα θέματα εξ/κης)! Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου κούκλα !!

 

Μια χαρά είμαι. Την Δευτερα θα πάω στο γιατρό και θα δούμε. Θα σε ενημερώσω !

 

Αν θέλεις να μεταφέρεις το ένα έμβρυο μονο, όχι να μαζέψεις τότε το αφήνουν να γίνει βλαστοκύστη και σου το μεταφέρουν φρέσκο. Δεν μπαίνει κατάψυξη.

 

Μπράβο dada μου!!!

θα περιμένω νεάκια !

 

Να σου πω κι αν θες να το καταψύξεις; το καταψύχεις σε βλαστοκύστη ή τριτης μέρας;

 

φιλιά πολλά και καλό ΣΚ!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο dada μου!!!

θα περιμένω νεάκια !

 

Να σου πω κι αν θες να το καταψύξεις; το καταψύχεις σε βλαστοκύστη ή τριτης μέρας;

 

φιλιά πολλά και καλό ΣΚ!

 

Στο κέντρο που είμαι τα βάζουν κατάψυξη 2 μέρα, 4 κυτταρων.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας, κοριτσια, τι κανετε?

τι κανεις dada? μαρινα, φιλια πολλα.

στα κεντρα της θεσσαλονικης αρνηθηκαν να προχωρησουν τα ωαριακια μου σε βλαστοκυστες, και ας ηταν 5 και τη δευτερη φορα 4. γιατι? δεν ξερω.

στην αθηνα εκαναν ακριβως το αντιθετο, ειχα μονο 3, απο τα οποια τα 2 εγιναν βλαστοκυστες. επεμενα εγω να τα αφησουμε, αλλα ηταν και στο κεντρο προθυμοι.

για το τι ειναι καλυτερο - 3 ημερων η βλαστοκυστες, δεν ξερω. απλα πιστευω για να προχωρησει σε βλαστοκυστη ενα ωαριο, μαλλον ειναι αρκετα δυνατο.

και για την υστεροσκοπιση θα ηθελα να πω οτι καποιοι γιατροι την κανουν στο ιατρειο τους, αλλα μονο διαγνωστικη, οπως ειπε και η dori. υπαρχουν πολυ λεπτες καμερες που δεν θελουν μεθη, και ειναι και πιο φτηνα να το κανεις. αν ομως ξερεις οτι θα ειναι επεμβατικη, τοτε γινεται μονο σε κλινικη και με μεθη, εννοειται.

 

ξερει καμια κοπελα να μου πει εναν γιατρο που να κανει φ.κ. στην θεσσαλονικη και να σε προσεχει λιγο? οχι απο αποψη προσωπικης επαφης, απο ιατρικη αποψη.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας, κοριτσια, τι κανετε?

τι κανεις dada? μαρινα, φιλια πολλα.

στα κεντρα της θεσσαλονικης αρνηθηκαν να προχωρησουν τα ωαριακια μου σε βλαστοκυστες, και ας ηταν 5 και τη δευτερη φορα 4. γιατι? δεν ξερω.

στην αθηνα εκαναν ακριβως το αντιθετο, ειχα μονο 3, απο τα οποια τα 2 εγιναν βλαστοκυστες. επεμενα εγω να τα αφησουμε, αλλα ηταν και στο κεντρο προθυμοι.

για το τι ειναι καλυτερο - 3 ημερων η βλαστοκυστες, δεν ξερω. απλα πιστευω για να προχωρησει σε βλαστοκυστη ενα ωαριο, μαλλον ειναι αρκετα δυνατο.

και για την υστεροσκοπιση θα ηθελα να πω οτι καποιοι γιατροι την κανουν στο ιατρειο τους, αλλα μονο διαγνωστικη, οπως ειπε και η dori. υπαρχουν πολυ λεπτες καμερες που δεν θελουν μεθη, και ειναι και πιο φτηνα να το κανεις. αν ομως ξερεις οτι θα ειναι επεμβατικη, τοτε γινεται μονο σε κλινικη και με μεθη, εννοειται.

 

ξερει καμια κοπελα να μου πει εναν γιατρο που να κανει φ.κ. στην θεσσαλονικη και να σε προσεχει λιγο? οχι απο αποψη προσωπικης επαφης, απο ιατρικη αποψη.

 

Κορίτσια γεια !!!

 

Με αφορμή την ανάρτηση της turbulence να ρωτήσω κι εγω το εξής : εάν κάποια θέλει να ρισκάρει το εμβρυο της και να το αφήσει να γίνει βλαστοκυστη, το κεντρο η ο γιατρός έχει δικαίωμα να αρνηθεί ;

 

Εγω για παράδειγμα χθες κατεψυξα ένα εμβρυο 8 διαιρεσεων και στον άλλο κυκλο θα κάνω πάλι ωοληψια. Σκεφτόμουν λοιπόν εάν βρω ωαριο να τους ζητούσα να δοκιμάζαμε για βλαστοκυστη ..,

 

Έχουμε δικαίωμα να ζητήσουμε κάτι τέτοιο η θεωρείται ότι επεμβαινουμε στην δουλειά τους ;;;;;

 

Εντυπωσιαστηκα απο την περίπτωση της turbulence!

 

Στο κάτω κάτω δικό μου είναι το εμβρυο φίλε μου !!!

Δεν έχω δικαίωμα να πάρω ένα ρίσκο ;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια γεια !!!

 

Με αφορμή την ανάρτηση της turbulence να ρωτήσω κι εγω το εξής : εάν κάποια θέλει να ρισκάρει το εμβρυο της και να το αφήσει να γίνει βλαστοκυστη, το κεντρο η ο γιατρός έχει δικαίωμα να αρνηθεί ;

 

Εγω για παράδειγμα χθες κατεψυξα ένα εμβρυο 8 διαιρεσεων και στον άλλο κυκλο θα κάνω πάλι ωοληψια. Σκεφτόμουν λοιπόν εάν βρω ωαριο να τους ζητούσα να δοκιμάζαμε για βλαστοκυστη ..,

 

Έχουμε δικαίωμα να ζητήσουμε κάτι τέτοιο η θεωρείται ότι επεμβαινουμε στην δουλειά τους ;;;;;

 

Εντυπωσιαστηκα απο την περίπτωση της turbulence!

 

Στο κάτω κάτω δικό μου είναι το εμβρυο φίλε μου !!!

Δεν έχω δικαίωμα να πάρω ένα ρίσκο ;;;

 

 

εχεις καθε δικαιωμα να ζητησεις βλαστοκυστες!

ειδικα οταν ποτε δεν υπηρχε καποιο προβλημα με τα ωαριακια σου - τα δικα μου σχεδον ολα γονημοποιουνται, και προχωρανε σε βλαστοκυστες. (εγω εχω αλλο προβλημα, μαλλον με εμφυτευση.)

 

λυπαμαι που δεν επεμενα για βλαστοκυστες τις πρωτες φορες, αλλα εμπιστευομουν τυφλα τους γιατρους, ως πρωταρα, δυστυχως.

τωρα μπορει να ειχα το μωρακι μου.

δικο σου σωμα ειναι, δικα σου ωαρια. και δικο σου το ρισκο στις αποφασεις που θα παρεις. για να αρνηθει ενας γιατρος πρεπει να το αιτιολογησει, και οχι απλα να υποθετει οτι μπορει να μην προχωρησουν τα ωαρια σε βλαστοκυστες.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια,

 

εχω μια ερωτηση να κανω στα κοριτσια που εχουν δοκιμασει σε φυσικο κυκλο.

 

Αυτο το μηνα μονο ( λογο νηστειας ) αλλαξε ο κυκλος μου και πηγα για ωοληψια την 9 μερα ( ισα ισα που το προλαβαμε , της αλλες φορες πηγαινε 12 και 13 ) και εκανα εμβρυομεταφορα την 11 μερα 2 εμβρυα 3 ημερων. Δηλαδη εγω τωρα κανονικη περιοδο θα εχω την παρασκευη ( που λεω πως δεν θα εχω γιατι θα ηθελα αυριο να παρω μια θετικη χοριακη ) Πολυ νωρις δεν ειναι βρε κοριτσια ομως οι μερες ? Εχει καμια κοπελα απο εσας κανει ωοληψια τετοια μερα ? Η μητρα θα ηταν ετοιμη να δεχτει τα εμβρυακια μου ( ειμαι σε φυσικο χωρις φαρμακα προετοιμασιας ). Θα μου πειτε τωρα τα σκεφτηκες αυτα ? μια μερα πριν τη χοριακη σου ? και σας απαντω ΝΑΙ :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γεια !!!

 

Με αφορμή την ανάρτηση της turbulence να ρωτήσω κι εγω το εξής : εάν κάποια θέλει να ρισκάρει το εμβρυο της και να το αφήσει να γίνει βλαστοκυστη, το κεντρο η ο γιατρός έχει δικαίωμα να αρνηθεί ;

 

Εγω για παράδειγμα χθες κατεψυξα ένα εμβρυο 8 διαιρεσεων και στον άλλο κυκλο θα κάνω πάλι ωοληψια. Σκεφτόμουν λοιπόν εάν βρω ωαριο να τους ζητούσα να δοκιμάζαμε για βλαστοκυστη ..,

 

Έχουμε δικαίωμα να ζητήσουμε κάτι τέτοιο η θεωρείται ότι επεμβαινουμε στην δουλειά τους ;;;;;

 

Εντυπωσιαστηκα απο την περίπτωση της turbulence!

 

Στο κάτω κάτω δικό μου είναι το εμβρυο φίλε μου !!!

Δεν έχω δικαίωμα να πάρω ένα ρίσκο ;;;

 

 

Καλησπέρα hello kitty !:-P

Νομίζω ότι εννοείται είναι δικαίωμά σου να το προτείνεις αλλά πάντα παίζει ρόλο η γνώμη του γιατρού. Αν δηλαδή έχεις πχ ένα μέτριο ωάριο που δεν θα βγάλει να γίνει βλαστοκυστη κ στο πει ο γιατρός ότι δεν θα επιζήσει εσύ γιατί να επιμείνεις ;Τώρα αν κάποια κοπέλα θέλει για κάποιο λόγο και επιμένει , νομίζω ότι το ρίσκο θα είναι δικό της και το κέντρο οφείλει να το κάνει.

Όπως και το αντίθετο δηλαδή δε νομίζω ότι αν ένας γιατρός θεωρεί ότι μπορεί κάποιο έμβρυο να πάει βλαστοκύστη να το επιβάλει αυτό αν δε θέλει η ασθενής...

η γνώμη μου τώρα θεωρητικά έτσι ;

 

Φιλάκια και καλό βράδυ!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια,

 

εχω μια ερωτηση να κανω στα κοριτσια που εχουν δοκιμασει σε φυσικο κυκλο.

 

Αυτο το μηνα μονο ( λογο νηστειας ) αλλαξε ο κυκλος μου και πηγα για ωοληψια την 9 μερα ( ισα ισα που το προλαβαμε , της αλλες φορες πηγαινε 12 και 13 ) και εκανα εμβρυομεταφορα την 11 μερα 2 εμβρυα 3 ημερων. Δηλαδη εγω τωρα κανονικη περιοδο θα εχω την παρασκευη ( που λεω πως δεν θα εχω γιατι θα ηθελα αυριο να παρω μια θετικη χοριακη ) Πολυ νωρις δεν ειναι βρε κοριτσια ομως οι μερες ? Εχει καμια κοπελα απο εσας κανει ωοληψια τετοια μερα ? Η μητρα θα ηταν ετοιμη να δεχτει τα εμβρυακια μου ( ειμαι σε φυσικο χωρις φαρμακα προετοιμασιας ). Θα μου πειτε τωρα τα σκεφτηκες αυτα ? μια μερα πριν τη χοριακη σου ? και σας απαντω ΝΑΙ :mrgreen:

 

Ναι το ενδομήτριο (γενικά μιλώντας ) με την ωορρηξία προετοιμάζεται να δεχτεί το γονιμοποιημένο ωάριο, όπως θα γινόταν και σε φυσιολογική σύλληψη, οπότε μην ανησυχείς!! ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κορίτσια, καλημερα!!

Θέλω τη γνώμη σας ...

Πρόκειται να αρχίσω εξωσωμ. σε φυσικό κύκλο.

Ο προβληματισμός μου είναι ο εξής. Να κάνω ωοληψία ενός και αμέσως μεταφορά? Ή να μαζέψω τουλάχιστον δύο έμβρυα και μετά να κάνω τη μεταφορά?

Το πρόβλημα είναι καθαρά οικονομικό. Σε περίπτωση αποτυχίας της μεταφοράς ενός εμβρύου, τουλάχιστον θα σκέφτομαι ότι θα μπορώ να ξανακάνω. Ενώ αν αποτύχουν και τα δύο εμβρυάκια σε μία μεταφορά, μετά θα είναι δύσκολο να ξανακάνω.

Φυσικά όλα αυτά προϋποθέτουν καλές ωορρηξίες.

Ο γιατρός μου πρότεινε να κάνω την εμβρυομεταφορά στον κύκλο που θα κάνω και την υστεροσκόπηση για αφαίρεση πολύποδα.

 

Κατά τα άλλα...

θέλω να εκφράσω το θαυμασμό μου στη δύναμη που δείχνετε και στο κουράγιο που απαιτείται για να μπείτε στη διαδικασία της εξωσωματικής ώστε να αποκτήσετε το πρώτο σας παιδάκι.

ΜΠράβο, και το εννοώ...

Έχω ήδη ένα παιδάκι (φυσιολογική σύλληψη) και ενώ θα πίστευα ότι αυτό θα μου αφαιρούσε το άγχος, παρόλ' αυτά νιώθω ότι είναι ΤΟΣΟ ψυχοφθόρο!!

 

Και πάλι... καλημέρα!!

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

να μαζεψεις λιγα εμβρυα σε ενα κεντρο που ενδυκνειται για αυτο, πχ Γ... να βρεις εναν καλο γιατρο, πχ Σ...δη, οχι απροσωπα, και μετα να κανεις μεταφορα. ειναι λιγοτερο ψυχοφθορο και παιρνεις λιγοτερα φαρμακα γιατι στο φυσικο κανεις μονο πρεγνυλ. καλη επιτυχια!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Εγώ πάλι δεν είμαι υπέρ του μαζεύω ωάρια στο φυσικό κύκλο. Για ποιο λόγο να το κάνει κάποιος αυτό? Επι τόπου το ωάριο γονιμοποιείται κ την επόμενη μερα μαθαίνεις αν προχώρησε. Αν προχώρησε, το βάζεις αλλιώς πάμε για επόμενο κύκλο. Για ποιο λόγο να μη το βάλεις και να επιλέξεις να το καταψυξεις? Νομίζω ότι δεν επιβιώνουν πάντα από τη κατάψυξη. Η κατάψυξη εχει νόημα μόνο αν περισσεύουν ωάρια απο διέγερση, οπότε τα καταψύχεις για επόμενες προσπάθειες.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια,

 

Πολύ παλιά στο φορουμ είμαι εγω και στο ενεργητικο μου έχω διάφορες εξωσωματικες, μεταφορές τέλειων εμβρύων, φτωχή ανταποκρίτρια, πολυ χαμηλη αμη 0.6, ψηλη fsh 15, εκανα μια φορα ωοληψια σε φυσικο κυκλο και το ωοθηλακιο ηταν κουφιο. Τωρα ειμαι στην διαδικασια εντελως φυσικου κυκλου, παρακολουθουμε το ωοθηλακιο το οποιο εχθες 13-3 ηταν 14μμ και θα το δουμε και αυριο, κανω καθημερινα τεστς ωορηξιας για εντοπισμό της lh και ο Θεος βοηθος. Ειμαι 36+ και ουδέποτε έμεινα εγκυος. Ειχα ενδομητρίωση, χλαμύδια αλλά πριν πολλαααα χρονια τα οποία θεραπεύτηκαν αλλάν έκαναν την ζημία τους της υπογονημότητας. Αυτά απο εμένα, θα σας ενημερώσω για την εξέλιξη της κατάστασης μου και ο Θεος βοηθός για όλες μας.

Link to comment
Share on other sites

Titi1978 που κάνεις τον φυσικό κύκλο? Σε ποιο κέντρο? Εγώ έκανα μόνο 2 υπερήχους πριν από την πρεγνύλ, όταν το βλέπανε το ωάριο περίπου στα 17 χιλιοστά μου λέγανε να κάνω την ένεση και 36 ώρες μετά το πέρνανε. Δεν έκανα καθόλου αιματολογικές.Προφανώς δεν με προσέξανε ιδιαίτερα. Σου εύχομαι καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

Titi1978 που κάνεις τον φυσικό κύκλο? Σε ποιο κέντρο? Εγώ έκανα μόνο 2 υπερήχους πριν από την πρεγνύλ, όταν το βλέπανε το ωάριο περίπου στα 17 χιλιοστά μου λέγανε να κάνω την ένεση και 36 ώρες μετά το πέρνανε. Δεν έκανα καθόλου αιματολογικές.Προφανώς δεν με προσέξανε ιδιαίτερα. Σου εύχομαι καλή επιτυχία!

 

Sisifaki, για τον γιατρο θα σου στειλω μηνυμα. Εγω κανω σε εντελως φυσικο, δηλαδη χωρις πρεγκνυλ, βασικα εχθες ειχα 19mm ωοθυλακιο σημερα πρωι εκανα τεστ ωοληψιας και εδειξε θετικο ενω ψες δεν ηταν θετικο, και αυριο παω για ωοληψια, αν το προλαβουμε δηλαδη. Δεν θελω καθολου φαρμακα, αλλα ειναι δυσκολο.

Link to comment
Share on other sites

Sisifaki, για τον γιατρο θα σου στειλω μηνυμα. Εγω κανω σε εντελως φυσικο, δηλαδη χωρις πρεγκνυλ, βασικα εχθες ειχα 19mm ωοθυλακιο σημερα πρωι εκανα τεστ ωοληψιας και εδειξε θετικο ενω ψες δεν ηταν θετικο, και αυριο παω για ωοληψια, αν το προλαβουμε δηλαδη. Δεν θελω καθολου φαρμακα, αλλα ειναι δυσκολο.

 

Είναι δύσκολο αλλά αξίζει τον κόπο! Στείλε μου πμ αν θέλεις, πόσο σου κοστίζει κλπ..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

καλημερα και απο μενα!! 3/3/2017 εκανα τη πρωτη εξωσωματικη και δεν πηγε καλα... εχθες μου ειπε ο εξωσωματικος μου να παω με φ.κ. γιατι ειχα κανει ενεσεις οποτε δεν γινεται να κανω σε τοσο κοντινο διαστημα. Λετε να πετυχει γιατι ακομα ο οργανισμος μου εχει και τις ορμονες απο τη πρωτη προσπαθεια?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και απο μενα!! 3/3/2017 εκανα τη πρωτη εξωσωματικη και δεν πηγε καλα... εχθες μου ειπε ο εξωσωματικος μου να παω με φ.κ. γιατι ειχα κανει ενεσεις οποτε δεν γινεται να κανω σε τοσο κοντινο διαστημα. Λετε να πετυχει γιατι ακομα ο οργανισμος μου εχει και τις ορμονες απο τη πρωτη προσπαθεια?

 

Να αφήσεις τον οργανισμό σου να ξεκουραστεί ένα τρίμηνο. Και ορμόνες να μην πάρεις τα utrogestan Kai cyclacur σου δεν θα τα πάρεις για ενίσχυση?

Link to comment
Share on other sites

Sisifaki, για τον γιατρο θα σου στειλω μηνυμα. Εγω κανω σε εντελως φυσικο, δηλαδη χωρις πρεγκνυλ, βασικα εχθες ειχα 19mm ωοθυλακιο σημερα πρωι εκανα τεστ ωοληψιας και εδειξε θετικο ενω ψες δεν ηταν θετικο, και αυριο παω για ωοληψια, αν το προλαβουμε δηλαδη. Δεν θελω καθολου φαρμακα, αλλα ειναι δυσκολο.

 

Τι ειναι το τεστ ωοληψιας????

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...