Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

το μωρο μεχρι ποτε να κοιμαται στο ιδιο δωματιο με τους γονεις?


@Ρέα

Recommended Posts

Γεια σας!

μετα απο αρκετες συζητησεις με μαμαδες (εγω δεν εχω παιδακι) εφτασα να αναρωτιεμαι αν τελικα το μωρο πρεπει και ποσο καιρο να κοιμαται στο ιδιο δωματιο με τους γονεις. Αν πχ καποιος, οπως εγω εχει μικρο σπιτι και δεν εχει δευτερο δωματιο τι γινεται? ειναι τοσο δυσκολο και επιρρεαζει το παιδι μετεπειτα το να μεινει μεχρι 3-4 χρονων στο ιδιο δωματιο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα με την συγκατοίκηση, αρκεί να είναι σε δικό του κρεβατάκι. Στην τελική, αν δεν έχεις δεύτερο δωμάτιο τι θα κάνεις; Θα το πας στο χωλ;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ήμουν μέχρι 6 χρονών στο ίδιο δωμάτιο, τον ένα τελευταίο χρόνο και η αδερφή μου, ως μωρό.

Η μια και μοναδική ανάμνηση που έχω σχετικά, είναι ένα βράδυ που είδα έναν πολύ τρομαχτικό εφιάλτη (τον θυμάμαι ακόμα), και άνοιξα τα μάτια μου και ένιωσα μεγάλη ανακούφιση που δίπλα κοιμόντουσαν οι γονείς μου.

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Δλδ συγνώμη ρε κορίτσια....θεωρείτε φυσιολογικό ένα παιδι 6 χρ να κοιμάται με τους γονεις του;;;; Εγώ πιστεύω ότι από 1.5 χρ. Θα πρεπει να έχει τον χώρο του...καταλαβαίνω ότι κάποιοι εχουν μικρά σπίτια, αλλά για ολα υπάρχουν λύσεις. Η θεία μου το μοναδικό δωματιο που ειχε το έκανε παιδικό δωματιο κ αγόρασε εναν καναπέ κρεβάτι για το σαλόνι.

 

Δλδ θα μπει το παιδί στην εφηβεία κ θα κοιμάται με τους γονεις;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μεγάλη κουβέντα άνοιξες φίλη μου.......

Κάθε άνθρωπος, ανάλογα με την ιδιοσυγκρασία του, θα απαντήσει. Μάνα είναι κι αυτή που γυρνάει απ το μαιευτήριο και το βάζει στο δωμάτιό του, μάνα είναι και αυτή που το έχει στην κρεβατοκάμαρα ως τα 5, μάνα είναι και αυτή που διώχνει τον άντρα της και κοιμάται με το παιδί - γίνονται και τέτοια!

 

Μεγάλωσα σε ένα σπίτι 55 τετραγωνικών......θυμάμαι οτι κάπου στα 5 κοιμόμουν πλέον στο σαλόνι σε καναπέ κρεβάτι.....Τα παιδιά μου έχουν το δικό τους δωμάτιο, τον πρώτο τον έβαλα 2 χρονών που γεννήθηκε ο δεύτερος και δε χωρούσαν δύο παιδιά στην κρεβατοκάμαρα και τον δεύτερο περίπου στο χρόνο, ήθελαν να είναι μαζί.

 

Κάνε οτι λέει η καρδιά σου, με το παιδί ΣΟΥ και το σπίτι ΣΟΥ. Πάντως,άλλο το 3-4 , και άλλο το 5-6, για να είμαστε και ακριβείς.

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι λεπτο. δεν μπορεις να πεις σιγουρα σε καποιον οτι το παιδι το πολυ στο χρονο πρεπει να εχει παει στο δωματιο του. Αυτο ειναι το ιδανικο αλλα οι καιροι ειναι δυσκολοι και πρεπει να προσαρμοζομαστε. Στην περιπτωση της θεματοθετριας αν δεν υπαρχει περιπτωση για αλλαγη σπιτιου το πολυ πολυ το κραταει για λιγο καιρο ακομα στο δωματιο και μετα το προφανες θα ειναι οι γονεις να κοιμηθουν στο σαλονι οπως προειπε η KonstantinaDimitris και το δωματιο να μεινει για το παιδι, ολοι θα προσαρμοστουν σε αυτα τα δεδομενα

Link to comment
Share on other sites

Στις πολύ μικρές ηλικίες δεν είμαι σίγουρη ότι είναι ιδανικό για το παιδί να κοιμάται μόνο του στο δωμάτιό του. Σαφώς είναι ιδανικό για τους γονείς, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν το προτείνω, κατέθεσα όμως την εμπειρία μου για να υποστηρίξω ότι δεν με έβλαψε. Από 6 χρ. που αλλάξαμε πόλη και σπίτι, είχα δικό μου δωμάτιο και χαιρόμουν. Δεν είχα συγκρατήσει όμως καμμία δυσκολία ούτε ένιωθα προσκόλληση.

Τα αντικειμενικά θέματα υπάρχουν. Κάνουμε πάντα το καλύτερο μ' αυτό που έχουμε.

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πώ το εξής... οποτε είναι έτοιμο το παιδί και όχι όποτε έιναι έτοιμοι οι γονεις... δε θα πάω το μωρό μου στο δικό του δωμάτιο μέχρι να μου δείξει οτι είναι έτοιμο να κοιμηθει μόνο του. Προς το παρόν θηλάζουμε και ξυπνάει αρκετές φορες μέσα στη νύχτα για να φάει. Το τι λενε τα πρέπει και τα μη εμένα δε με απασχολούν, ούτε το τι λένε μερικές μερικές οτι είναι σωστό να συμβεί.

 

Τι πάει να πεί σώστό και τι λάθος? Μιλάμε για παιδιά δε μιλάμε για αντικείμενα.. οκ το ιδανικό θα ήταν πρίν τα δύο το μωρό να ειναι στο δωμάτιο του. Αλλά αυτό θα το επιλέξει το μωρό και όχι εγω.

 

Απο τη στιγμή που αποφάσισα να γίνω μαμά το "εγώ" το βάζω σε τρίτη μοίρα...

foxfoxsvi20130319_2_My+child+is.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σωστό και λάθος υποθέτω εννούμε να μην κάνουμε κάτι από υπερβολική αγάπη και αυτοθυσία, που δεν καταλαβαίνουημε εκείνη τη στιγμή ότι δε θα φέρει καλά αποτελέσματα στην ψυχοσύνθεση του παιδιού μας αργότερα.

 

Το παιδί μες το δωμάτιο, δεν αφήνει προσωπικό χώρο και χρόνο στο ζευγάρι.......και δε μιλάμε για λεχουδάκια,ετσι? Κάποιες γυναίκες θεωρούν οτι κάτι τέτοιο απειλεί τη σχέση τους, και ξέρω πολλές που μου το εξηγούν έτσι ακριβώς όπως το είπα.

 

Εγώ, είμαι της δικής σου συνομoταξίας, πρώτα μάνα, και μετά όλα τα άλλα και δε σηκώνω και κουβέντα.......δλδ με φίλες που τα πήγαν στα δωμάτιά τους ημερών και θέλανε και να με πείσουν οτι το κάνουν για να είναι το παιδί ανεξάρτητο, έχω κάνει άπειρες κουβέντες με παραθέσεις από βιβλία, παραδείγματα κλπ. Αλλά ο καθένας μεγαλώνει το παιδί του όπως νομίζει στην τελική.

 

Μην φτάνουμε όμως και στα άκρα, ορίστε η κοπέλα δεν έχει άλλο δωνμάτιο, ε δεν θα αλλάξει και σπίτι (ποιος ξέρει και αν θα μπορούσε δλδ) για να έχει το παιδί δωμάτιο. Αυτό είναι το σπίτι κσι μ συτό θα πορευτεί......για μένα η καλύτερη λύση είναι στα 5-6 να πάει το παιδί σε ένα καναπέ κρεβάτι στο σαλόνι. Αλλά αν είναι 3-4 ακόμα το παιδάκι, δε χάθηκε και ο κόσμος.... μην την κάνουμε ενοχική, κι άλλα παιδιά μεγαλώσαμε χωρίς παιδικό, δεν πάθαμε τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Εμεις παντως δεν το εχουμε το παιδι στο δωματιο απο ανασφαλεια. Απλα ενα διαμερισμα με μια ακομη κρεβατοκαμαρα στις Βρυξελλες ερχετε 500ευρω παραπανω το μηνα. Επισεις επειδη στο καθιστικο ουσιαστικα ζουμε δεν μπορουμε να το κανουμε κρεβατοκαμαρα ουτε για μας ουτε για τα παιδια ουτε για την μαμα μου..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πώ το εξής... οποτε είναι έτοιμο το παιδί και όχι όποτε έιναι έτοιμοι οι γονεις... δε θα πάω το μωρό μου στο δικό του δωμάτιο μέχρι να μου δείξει οτι είναι έτοιμο να κοιμηθει μόνο του. Προς το παρόν θηλάζουμε και ξυπνάει αρκετές φορες μέσα στη νύχτα για να φάει. Το τι λενε τα πρέπει και τα μη εμένα δε με απασχολούν, ούτε το τι λένε μερικές μερικές οτι είναι σωστό να συμβεί.

 

Οι μερικές μερικές ειναι αυτές που διαφωνούν με την δική σου άποψη. Από απλά πράγματα πραγματικά καταλαβαίνεις το επίπεδο του άλλου. Απλά θέματα, αντί να γίνονται με διάλογο, γίνονται αιτίες ξεκατινιαματος. Κ ναι συμμετέχω κ γω σε αυτό το ξεκατίνιασμα γιατι βλέπω οτι όλοι οι ξερόλες μαζεύτηκαν εδώ μέσα. Εσύ το παιδί σου να το χεις μαζί σου μεχρι να ενηλικιωθεί...πρόβλημα σου!!! Αλλά εκφράσεις του τύπου μην ακούς τι λένε μερικές μερικές ειναι απαράδεκτες. Αν δεν έχεις μάθει τι σημαινει διάλογος, μην συμμετεχεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

 

Οταν υπαρχει δυνατοτητα χωριστου υπνοδωματιου, δεν το συζητω οτι εγω πιστευω οτι κανει καλο στο μωρο να ειναι στον δικο του χωρο και στους γονεις στο δικο τους. Σε ποια ηλικια ακριβως αυτο ειναι ενα ζητημα που καθοριζεται απο διαφορους παραγοντες.

Εγω προσωπικα πιστευω οτι ειναι πιο καλα μεχρι τοτε που το μωρο αντιλαμβανεται και διεκδικει ...

 

Τα μωρα γεννιουνται απο εμας και εμεις τα καθοδηγουμε!!! Τα θελω τους παντα θα τα εκφραζουν αλλα εμεις ειμαστε κοντα τους για να τους δωσουμε κατευθυντηριες αρχες και συνηθειες.

Τα μωρα παντα θα θελουν τα δικα τους...Ποτε ομως ο γονιος πρεπει να θεσει ορια; Ναι γεννιουνται και η ζωη μας ειναι ολοκληρη αυτα...παυει το εγω αλλα εχουμε καθηκον να τους δειξουμε και να τους μαθουμε τα παντα!

Η κορη μου κοντευει τα 5χρονια της. Απο 4 μηνων κοιμαται στο δικο της δωματιο και ας θηλαζα αποκλειστικα μεχρι τους 7.5 μηνες...Ναι, την πηγα στο δωματιο της και ας σηκωνομουν πολλακις μεσα στην νυχτα για να θηλασει ή να την χαιδεψουμε ή να της δωσουμε πιπιλα...

Ισα ισα η αποψη οτι θα μεινουν οσα ΑΥΤΑ θελουν , οσο αυτα νωσουν ετοιμα γιατι θηλαζει το μωρο κλπ.., στα αυτια μου ακουγεται εγωιστικη απο πλευρας μητερας.

 

Αν δεν τους δωσεις να καταλαβουν οτι το δωματιο τους ειναι απολυτα ασφαλες μερος και οταν μας χρειαζονται, πηγαινουμε κοντα τους , τα ιδια τα παιδια παντα θα θελουν να κοιμηθουν παρεα με τους γονεις. Αλλα εμεις εχουμε τον τροπο να τους δειξουμε το "σωστο".

 

Ολα αυτα προσωπικη μου αποψη και σιγουρα ο καθενας ακολουθει αυτα που πιστευει...

Η κόρη μου είναι η κινητήρια δύναμη της ζωής μου, το φως μου!!! Την λατρεύω!!!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ. Επιμένω ότι αν δεν υπάρχει εναλλακτική δε χρειάζεται να γίνουμε ψυχαναγκαστικοί, αλλά, αν υπάρχει, σαφέστατα την προτιμώ.

Η αλήθεια είναι πως δεν μου μοιάζει εφαρμόσιμο να περιμένω να δείξει το παιδί έτοιμο. Για να φτάσει στο σημείο να έχει άποψη, θα είναι τουλάχιστον 2 χρονών, και μέχρι τότε θα έχει παγιωθεί η συνήθεια.

Πως βγάζεις ένα δίχρονο από τη θαλπωρή του δωματίου της μαμάς και του μπαμπά για να πάει σε ένα σκοτεινό, μοναχικό δωμάτιο? (έτσι πιστεύω ότι θα του φανεί, όχι ότι έτσι είναι).

Είναι πολύ πιο εύκολο για ένα μωρό να κάνει τη μετάβαση.

 

Εμείς την πήγαμε στο δωμάτιό της 4 μηνών, γιατί είχαμε φοβερή επέλαση σκνίπας και στο κρεβάτι της είχε κουνουπιέρα.

Δεν δημιουργήθηκε πρόβλημα για κανέναν.

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εμεις τον μεγαλο 8μηνων τον πηγαμε στο δωματιο του και πηγαινοερχοταν οταν ειχαμε επισκεψεις. 2-3 μηνες πριν γενηθει ο αδελφος του σταματησε να αλλαζει δωματιο και αρχισε να κοιμαται με την γιαγια η με τη θεια (στην αρχη ερχονταν εναλλαξ).

Αυτη τη στιγμη ο 4χρονος (και βαλε) δεν εχει προβλημα να αλλαξει δωματιο. Πολυ ευκολα αλλαζει κρεβατι με τον αδελφο του. Ο μεγαλος ομως που δεν του αρεσουν οι αλλαγες δεν ηθελε να ερθει στο δωματιο μας (ο πατερας τους επεμενε μια βδομαδα ο ενας μια ο αλλος). Και στις διακοπες δεν εχουν προβλημα να κοιμηθουν στο παλιο παιδικο μου δωματιο (απαιτησαν ομως να βγαλω τις μπαλαρινες απο τον τοιχο).

Γενικα εγω πιστευω οτι ο δικος μου δεν θα ειχε προβλημα να κοιμηθει μονος του (και τωρα μονος του ειναι - εμεις ειμαστε στο σαλονι)

Link to comment
Share on other sites

εμεις τον πηγαμε 3 μηνων στο δωματιο του. Ηθελα να εχει το χωρο του, σηκωνομουνα εκατο φορες, κοιμομουνα στο πατωμα, ειναι καλο να ξερει ποιος ειναι ο χωρος του και ειναι καλο και για το ζευγαρι. Απο τη στιγμη ομως που η κοπελα δεν εχει αλλο δωματιο τι να κανει? Δεν θα την πουμε και κακια μανα γιατι δεν εχει τη δυνατοτητα ενος ακομα δωματιου, θα προσαρμοστουν σε αυτο που εχει και μεγαλωνοντας το παιδι θα δουν και θα πραξουν αναλογως

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, εγώ 10 μηνών και τα δύο μωρά μου τα έβγαλα από το δωμάτιο μας, με τη κουνίτσα τους στο παιδικό από τότε μέχρι και σήμερα κοιμούνται παρεούλα, ο καθένας στο κρεβατάκι του.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται πως ο καθένας προσαρμόζεται στα δεδομένα του. Κ εννοείται πως δεν κρίνουμε ποια μάνα είναι καλή ή κακή.

Μια συμβουλή ζήτησε η κοπέλα κ αν θυμάμαι τελείως υποθετικά γιατί δεν έχει παιδί.

 

Εγώ κατευθείαν τα πήγα στο δωμάτια τους. Ηταν τρομερά κουραστικό γιατί ήταν νύχτες που με το πέρα δώθε έκοβα χιλιόμετρα.

Αλλά προσωπικά το θεωρώ πολύ ανθυγιεινό να κοιμάται με δυο ενήλικες...η ατμόσφαιρα είναι πιο επιβαρυμένη...άποψη μου πάντα

Link to comment
Share on other sites

ναι ναι υποθετικα μιλαω αλλα αναρωτιεμαι τελικα ποσο σοβαρο και ισως επιζημιο ειναι για τον ψυχισμο του παιδιου το να ζει στο ιδιο δωματιο μεχρι πχ 4ων ετων. Θα γινει μαμακιας?ανασφαλης?Αν υπηρχε εναλλακτικη δεν θα αναρωτιομουν. Δηλαδη ειναι τοσο σοβαρο ωστε να γινει μια μεγαλη ανακαταταταξη στο σπιτι?(το υπνοδωματιο παιδικο και οι γονεις στο σαλονι) με οποιες προεκτασεις μπορει αυτο να εχει(δυσκολια στο να δεχεσαι επισκεψεις)

Link to comment
Share on other sites

ναι ναι υποθετικα μιλαω αλλα αναρωτιεμαι τελικα ποσο σοβαρο και ισως επιζημιο ειναι για τον ψυχισμο του παιδιου το να ζει στο ιδιο δωματιο μεχρι πχ 4ων ετων. Θα γινει μαμακιας?ανασφαλης?Αν υπηρχε εναλλακτικη δεν θα αναρωτιομουν. Δηλαδη ειναι τοσο σοβαρο ωστε να γινει μια μεγαλη ανακαταταταξη στο σπιτι?(το υπνοδωματιο παιδικο και οι γονεις στο σαλονι) με οποιες προεκτασεις μπορει αυτο να εχει(δυσκολια στο να δεχεσαι επισκεψεις)

 

Koπέλα μου ηρέμησε........Κάνε παιδάκι με το καλό και όλα θα τα βολέψεις...Οι γονείς για μένα δε μπορεί να κοιμούνται στο σαλόνι για πολλούς λόγους, το παιδί άνετα μπορεί και γίνεται κατά κόρον σε γενιές ολόκληρες ελληνικών οικογενειών....

Link to comment
Share on other sites

Οποτε εγω να μη μιλησω...που ειναι 4,5, εχει δικο της δωματιο με φουλ επιπλα, διακοσμηση κλπ και κοιμαται ακομα μαζι μας....:oops:

 

το ποτε ειναι ετοιμο ενα παιδι, δεν ειναι στανταρ. Εμεις πχ σχεδιαζαμε να την εχουμε μεχρι να κλεισει τους 18 μηνες, και να σταματαγα το θηλασμο απο τους 10-14 μηνες. Ομως εχει θεμα υγειας (παλινδρομηση), γι αυτο και θηλασα μεχρι να γινει δυο+, και ακομα μαζι μας κοιμαται. Οποτε το να σχεδιαζεις κατι δε σημαινει οτι θα το πραγματοποιησεις κιολας.

 

Οσο για το παιδι μονο μαμακιας δεν ειναι. Γραμμενη με εχει :rolleyes:

 

Βασικα δεν ειναι καμμια αποφαση λαθος. Ουτε σωστη. Οποτε οταν προκυπτει απο αναγκη, μια απο τις δυο, γιατι να το σκεφτεσαι???

Link to comment
Share on other sites

ναι ναι υποθετικα μιλαω αλλα αναρωτιεμαι τελικα ποσο σοβαρο και ισως επιζημιο ειναι για τον ψυχισμο του παιδιου το να ζει στο ιδιο δωματιο μεχρι πχ 4ων ετων. Θα γινει μαμακιας?ανασφαλης?Αν υπηρχε εναλλακτικη δεν θα αναρωτιομουν. Δηλαδη ειναι τοσο σοβαρο ωστε να γινει μια μεγαλη ανακαταταταξη στο σπιτι?(το υπνοδωματιο παιδικο και οι γονεις στο σαλονι) με οποιες προεκτασεις μπορει αυτο να εχει(δυσκολια στο να δεχεσαι επισκεψεις)

 

Το αν θα γινει μαμακιας ή οχι εξαρταται απο το παιδι και οχι απο το δωματιο που κοιμαται. Ο μικρος (που κοιμαται μαζι μας) ειναι ιδιετερα χαλαρος και ανεξαρτητος. Ο μεγαλος που ειναι στο δωματιο του απο 8 μηνων ειναι πιο κολλημενος πανω μου. Ισως γιατι ειμασταν μαζι μεχρι που εγινε 3 σχεδον ενω τον αλλον τον αφησα 10 μηνων για να παω στη δουλεια.

 

Για να γινει το σαλονι κρεβατοκαρα εξαρταται απο το πως ειναι τελικα το σπιτι. Εμας πχ χωριζεται με την κουζινα με ενα παγκο οποτε μιλαμε να κανουμε την κουζινα κρεβατοκαμαρα? το θεμα δεν ειναι η μια φορα που θα ερθουν επισκεψεις αλλα τελικα οι οικογενιες που εκαναν το σαλονι κρεβατοκαμαρα που καθονται? τρωνε καθισμενοι στο κρεβατι?

Link to comment
Share on other sites

Μα γιατί να γίνει το σαλόνι κρεβατοκάμαρα βρε παιδιά? Βάζεις ένα καναπέ- κρεβάτι, κοιμάται το παιδί, το πρωί ξεστρώνεις και έχεις καναπέ.....ειλικρινά απ την ώρα που το διάβασα προσπαθώ να καταλάβω τη χρησιμότητα του να γίνει κρεβατοκάμαρα ένα σαλόνι !

Link to comment
Share on other sites

Στο θέμα ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΜΩΡΟΥ ΣΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΤΟΥ http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=1666076#post1666076

η Αγλαΐα Παπαδήμα, Διεθνώς Πιστοποιημένη Σύμβουλος Γαλουχίας IBCLC, γράφει πολλά ενδιαφέροντα πράγματα

 

"Αν η γάτα μου έκανε τα μικρά της και τα παρατούσε σε άλλο δωμάτιο θα τη θεωρούσα προβληματική.

 

Πέρα από το Σύνδρομο Αιφνίδιου Βρεφικού Θανάτου ο κοινός ύπνος συστήνεται και για άλλους λόγους: αυξάνονται τα ποσοστά επιτυχίας του θηλασμού, η διάρκεια του θηλασμού και για κάποια άλλα θέματα που δεν είναι τόσο εύκολα μετρήσιμα αλλά εκτιμώνται με κάποια τεστ (αφορούν τη σχέση που αναπτύσσει το μωρό με τη μητέρα, η ασφάλεια ή ανασφάλεια που νιώθει κλπ).

 

Εκτιμάται ότι τα ποσοστά Αιφνίδιου Βρεφικού Θανάτου μειώνονται κυρίως γιατί η αναπνοή του βρέφους συντονίζεται με αυτή του ενήλικα που είναι στο ίδιο δωμάτιο. Το βρέφος που είναι σε διαφορετικό δωμάτιο δεν έχει αυτή τη δυνατότητα και η ενδοεπικοινωνία δεν προσφέρει κάτι σε αυτό.

 

Η ενδοεπικοινωνία είναι μόνο για να ξέρεις ότι κλαίει το μωρό, ότι βήχει, ότι φωνάζει. Αυτό δεν σε ακούει, δεν συντονίζει την αναπνοή του και δεν μειώνει την αίσθηση μοναξιάς και εγκατάλειψης που έχει."

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...