Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΧΤΥΠΗΜΑΤΑ ΣΤΟΝ ΠΑΙΔΙΚΟ ΣΤΑΘΜΟ - Δάγκωμα !


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 138
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, kotsifikos είπε:

Δεν κατάφερα να διαβάσω όλα τα ποστ αλλά φαντάζομαι γιοβανα να κατάλαβες γιατί δεν γράφουν πολλοί γονείς για τα παιδιά τους που χτυπάνε , γιατί ξαφνικά γίνεται το επιθετικό παιδί που θα πάει ειδικό σχολείο η όταν μεγαλώσει θα γίνει επιθετικός ενήλικας. 

Πουθενά κ σε κανένα ποστ δεν διάβασα να είπε κάποια πως είναι οκ να χτυπάει το παιδί, οι περισσότερες είπαμε πως όταν συμβαίνει αυτό το δουλεύουμε κ φυσικά υπάρχουν συνέπειες. Αυτό το αναφέρω γιατί επάνω διάβασα πως στην βία πρέπει να αντιδρουμε, προφανώς κ έτσι πρέπει δεν είπε καμία το αντίθετο όμως μη ξεχναμε πως μιλάμε για νήπιο τριών ετων. Προσωπικά αδύνατω να χαρακτηρίσω ένα τρίχρονο "επιθετικό " ειλικρινά με ξεπερνάει!!είναι ένα νήπιο που πρέπει οι φροντιστές του να του μάθουν πώς θα διαχειρίζεται τον θυμο τα νεύρα η τον ενθουσιασμό του. Θέλει δουλειά κ υπομονή όμως περναει αν το δουλέψεις σωστά. Θέλει υπομονή κ επιμονή. 

Ειμαι μια μητέρα που το παιδί της παρουσίασε τέτοια συμπεριφορά, το δούλεψα πολύ κ κουραστικα πολύ όμως πέρασε. Φυσικά κ απορούσα πως μπορεί να αντιδρά έτσι όταν στο περιβάλλον του δεν βλέπει τέτοιες συμπεριφορές..κατηγορισα πολλές φορές τον εαυτό μου για αυτή την στάση του γιατί θεωρούσα πως κάτι έκανα λαθος. Διάβασα ενημερώθηκα από ειδικούς κ ελυσα έτσι το πρόβλημα μου. 

Εγω ειπα παντως οτι ειναι οκ να χτυπάει το παιδι.οπως τα λες 

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Δεν κατάφερα να διαβάσω όλα τα ποστ αλλά φαντάζομαι γιοβανα να κατάλαβες γιατί δεν γράφουν πολλοί γονείς για τα παιδιά τους που χτυπάνε , γιατί ξαφνικά γίνεται το επιθετικό παιδί που θα πάει ειδικό σχολείο η όταν μεγαλώσει θα γίνει επιθετικός ενήλικας. 

Πουθενά κ σε κανένα ποστ δεν διάβασα να είπε κάποια πως είναι οκ να χτυπάει το παιδί, οι περισσότερες είπαμε πως όταν συμβαίνει αυτό το δουλεύουμε κ φυσικά υπάρχουν συνέπειες. Αυτό το αναφέρω γιατί επάνω διάβασα πως στην βία πρέπει να αντιδρουμε, προφανώς κ έτσι πρέπει δεν είπε καμία το αντίθετο όμως μη ξεχναμε πως μιλάμε για νήπιο τριών ετων. Προσωπικά αδύνατω να χαρακτηρίσω ένα τρίχρονο "επιθετικό " ειλικρινά με ξεπερνάει!!είναι ένα νήπιο που πρέπει οι φροντιστές του να του μάθουν πώς θα διαχειρίζεται τον θυμο τα νεύρα η τον ενθουσιασμό του. Θέλει δουλειά κ υπομονή όμως περναει αν το δουλέψεις σωστά. Θέλει υπομονή κ επιμονή. 

Ειμαι μια μητέρα που το παιδί της παρουσίασε τέτοια συμπεριφορά, το δούλεψα πολύ κ κουραστικα πολύ όμως πέρασε. Φυσικά κ απορούσα πως μπορεί να αντιδρά έτσι όταν στο περιβάλλον του δεν βλέπει τέτοιες συμπεριφορές..κατηγορισα πολλές φορές τον εαυτό μου για αυτή την στάση του γιατί θεωρούσα πως κάτι έκανα λαθος. Διάβασα ενημερώθηκα από ειδικούς κ ελυσα έτσι το πρόβλημα μου. 

κ εγω ειπα οτι ειναι φυσιολογικο κ ειναι παραλογο να ρωτησεις οδηγιες απο  ειδικο για κατι τετοιο  θελει μονο να του εξηγεις οπως κ πολλα αλλα πραγματα μεσα στην μερα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Δεν κατάφερα να διαβάσω όλα τα ποστ αλλά φαντάζομαι γιοβανα να κατάλαβες γιατί δεν γράφουν πολλοί γονείς για τα παιδιά τους που χτυπάνε , γιατί ξαφνικά γίνεται το επιθετικό παιδί που θα πάει ειδικό σχολείο η όταν μεγαλώσει θα γίνει επιθετικός ενήλικας. 

Πουθενά κ σε κανένα ποστ δεν διάβασα να είπε κάποια πως είναι οκ να χτυπάει το παιδί, οι περισσότερες είπαμε πως όταν συμβαίνει αυτό το δουλεύουμε κ φυσικά υπάρχουν συνέπειες. Αυτό το αναφέρω γιατί επάνω διάβασα πως στην βία πρέπει να αντιδρουμε, προφανώς κ έτσι πρέπει δεν είπε καμία το αντίθετο όμως μη ξεχναμε πως μιλάμε για νήπιο τριών ετων. Προσωπικά αδύνατω να χαρακτηρίσω ένα τρίχρονο "επιθετικό " ειλικρινά με ξεπερνάει!!είναι ένα νήπιο που πρέπει οι φροντιστές του να του μάθουν πώς θα διαχειρίζεται τον θυμο τα νεύρα η τον ενθουσιασμό του. Θέλει δουλειά κ υπομονή όμως περναει αν το δουλέψεις σωστά. Θέλει υπομονή κ επιμονή. 

Ειμαι μια μητέρα που το παιδί της παρουσίασε τέτοια συμπεριφορά, το δούλεψα πολύ κ κουραστικα πολύ όμως πέρασε. Φυσικά κ απορούσα πως μπορεί να αντιδρά έτσι όταν στο περιβάλλον του δεν βλέπει τέτοιες συμπεριφορές..κατηγορισα πολλές φορές τον εαυτό μου για αυτή την στάση του γιατί θεωρούσα πως κάτι έκανα λαθος. Διάβασα ενημερώθηκα από ειδικούς κ ελυσα έτσι το πρόβλημα μου. 

Αυτό θα πει επιτυχία όμως, κ θα πρέπει να είσαι πολύ χαρούμενη πλέον που το παιδί σταμάτησε αυτή την αντίδραση, τέτοια ποστ πρέπει να γράφονται κ να διαβάζονται για να βλέπουμε όλοι μας πως με υπομονή κ ενσυναισθηση απέναντι στο παιδί αλλάζει κάτι που κάποτε φάνταζε όνειρο στα μάτια μας.....!!!!!! 

Κ εμένα τα παιδιά μου όταν τσακώνονται στο σπίτι ώρες κ φορές απορώ με τον εαυτό μου κ λέω τι γίνεται τώρα εδώ πως μεγαλώνω έτσι τα παιδιά μου, κ όταν ηρεμώ λέω φάση είναι θα το ξεπεράσουμε κ αυτό... 

Link to comment
Share on other sites

Just now, xaroumenh mama είπε:

Αυτό θα πει επιτυχία όμως, κ θα πρέπει να είσαι πολύ χαρούμενη πλέον που το παιδί σταμάτησε αυτή την αντίδραση, τέτοια ποστ πρέπει να γράφονται κ να διαβάζονται για να βλέπουμε όλοι μας πως με υπομονή κ ενσυναισθηση απέναντι στο παιδί αλλάζει κάτι που κάποτε φάνταζε όνειρο στα μάτια μας.....!!!!!! 

Κ εμένα τα παιδιά μου όταν τσακώνονται στο σπίτι ώρες κ φορές απορώ με τον εαυτό μου κ λέω τι γίνεται τώρα εδώ πως μεγαλώνω έτσι τα παιδιά μου, κ όταν ηρεμώ λέω φάση είναι θα το ξεπεράσουμε κ αυτό... 

Ναι.φυσικα κ σταματαει.οταν αυτό συνεχίζεται μετα τα πέντε ομως θελει συμβουλή μας ειχαν πει στα Gordon

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

7 ώρες πρίν, kotsifikos είπε:

Δεν κατάφερα να διαβάσω όλα τα ποστ αλλά φαντάζομαι γιοβανα να κατάλαβες γιατί δεν γράφουν πολλοί γονείς για τα παιδιά τους που χτυπάνε , γιατί ξαφνικά γίνεται το επιθετικό παιδί που θα πάει ειδικό σχολείο η όταν μεγαλώσει θα γίνει επιθετικός ενήλικας. 

Πουθενά κ σε κανένα ποστ δεν διάβασα να είπε κάποια πως είναι οκ να χτυπάει το παιδί, οι περισσότερες είπαμε πως όταν συμβαίνει αυτό το δουλεύουμε κ φυσικά υπάρχουν συνέπειες. Αυτό το αναφέρω γιατί επάνω διάβασα πως στην βία πρέπει να αντιδρουμε, προφανώς κ έτσι πρέπει δεν είπε καμία το αντίθετο όμως μη ξεχναμε πως μιλάμε για νήπιο τριών ετων. Προσωπικά αδύνατω να χαρακτηρίσω ένα τρίχρονο "επιθετικό " ειλικρινά με ξεπερνάει!!είναι ένα νήπιο που πρέπει οι φροντιστές του να του μάθουν πώς θα διαχειρίζεται τον θυμο τα νεύρα η τον ενθουσιασμό του. Θέλει δουλειά κ υπομονή όμως περναει αν το δουλέψεις σωστά. Θέλει υπομονή κ επιμονή. 

Ειμαι μια μητέρα που το παιδί της παρουσίασε τέτοια συμπεριφορά, το δούλεψα πολύ κ κουραστικα πολύ όμως πέρασε. Φυσικά κ απορούσα πως μπορεί να αντιδρά έτσι όταν στο περιβάλλον του δεν βλέπει τέτοιες συμπεριφορές..κατηγορισα πολλές φορές τον εαυτό μου για αυτή την στάση του γιατί θεωρούσα πως κάτι έκανα λαθος. Διάβασα ενημερώθηκα από ειδικούς κ ελυσα έτσι το πρόβλημα μου. 

Δεν χαρακτηρίζεται το τρίχρονο επιθετικό, πουθενά δεν αναφέρθηκε αυτό. Η συμπεριφορά του παρουσιάζει επιθετικότητα. Αυτό γράφτηκε.

Μπράβο σου που ενημερώθηκες και αντμετωπισες αυτή τη συμπεριφορά. 

Είναι σοφό το να μη φοβόμαστε να αντιμετωπίσουμε την πραγματικότητα και να την κοιταμε κατάματα.

Το εύκολο είναι να βρούμε μια δικαιολογία. 

Όταν οι δασκάλες του γιου μου (ήταν 4 τότε) μου είπαν ότι είναι πίσω στην κινητικότητα και πρέπει να αυτό να δουλευτει , έπαθα σοκ. Πολλά άτομα από το περιβάλλον μου μου είχαν πει τότε άστο το παιδί, τι λένε αυτές, ο κάθε άνθρωπος εχει τους ρυθμούς του κτλ. 

Όμως, ευτυχώς δεν τους ακουσα, ξεκινήσαμε εργοθεραπειες που συνεχίζουμε μέχρι σήμερα και έχουμε δει θεαματική διάφορα στο θέμα μας. 

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, μαγιοπουλας said:

Εγω ειπα παντως οτι ειναι οκ να χτυπάει το παιδι.οπως τα λες 

Είπες είναι οκ να χτυπάει και πρότεινες λύσεις (που προσωπικά μου άρεσε πολύ ο τρόπος προσέγγισης που πρότεινες) όχι άφησε το παιδί να χτυπάει τους υπόλοιπους δεν πειράζει, εγώ υπό αυτή την έννοια είπα πως δεν είπε καμία είναι ''οκ να χτυπάει''.

Just now, jellyfishch said:

Δεν χαρακτηρίζεται το τρίχρονο επιθετικό, πουθενά δεν αναφέρθηκε αυτό. Η συμπεριφορά του παρουσιάζει επιθετικότητα. Αυτό γράφτηκε.

Μπράβο σου που ενημερώθηκες και αντμετωπισες αυτή τη συμπεριφορά. 

Είναι σοφό το να μη φοβόμαστε να αντιμετωπίσουμε την πραγματικότητα και να την κοιταμε κατάματα.

Το εύκολο είναι να βρούμε μια δικαιολογία. 

Όταν οι δασκάλες του γιου μου (ήταν 4 τότε) μου είπαν ότι είναι πίσω στην κινητικότητα και πρέπει να αυτό να δουλευτει , έπαθα σοκ. Πολλά άτομα από το περιβάλλον μου μου είχαν πει τότε άστο το παιδί, τι λένε αυτές, ο κάθε άνθρωπος εχει τους ρυθμούς του κτλ. 

Όμως, ευτυχώς δεν τους ακουσα, ξεκινήσαμε εργοθεραπειες που συνεχίζουμε μέχρι σήμερα και έχουμε δει θεαματική διάφορα στο θέμα μας. 

Εκείνη την περίοδο πραγματικά ήμουν τρελαμένη, είχα μεγάλη ανάγκη να ακούσω πως είναι ''οκ αυτό που συμβαίνει αλλά με πολλή δουλειά θα περάσει'' καταλαβαίνω την Γιοβάννα και την κάθε Γιοβάννα που μπορεί να περνάει αυτό. Λίγο σε τρελαίνει, γιατί αναρωτιέσαι τι γίνεται στραβά, τι μπορεί να κάνεις λάθος και το παιδί αντιδρά έτσι, κυρίως όταν μεγαλώνει σε ένα περιβάλλον χωρίς εντάσεις, χωρίς φωνές, με σεβασμό και κατανόηση στις ανάγκες του άλλου. Το τελευταίο που θες να σου πουν είναι για ειδικά σχολεία κτλ , ή για παιδιά που περιθωριοποιούνται. Ο λόγος που εκείνη την περίοδο δεν έγραψα κάτι στο φορουμ ήταν αυτός ο ακριβώς, ήξερα πως θα ακούσω και για ακραίες περιπτώσεις που μόνο καλό δεν θα μου έκαναν στην φάση εκείνη.

Δεν ήταν απάντηση για σένα προσωπικά , ήταν απλά δυο κουβέντες γιατί αν όσα  (όχι όλα) διάβασα χθες τα διάβαζα τότε θα μου δημιουργούσαν περισσότερη πίεση και άγχος.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

 

Εκείνη την περίοδο πραγματικά ήμουν τρελαμένη, είχα μεγάλη ανάγκη να ακούσω πως είναι ''οκ αυτό που συμβαίνει αλλά με πολλή δουλειά θα περάσει'' καταλαβαίνω την Γιοβάννα και την κάθε Γιοβάννα που μπορεί να περνάει αυτό. Λίγο σε τρελαίνει, γιατί αναρωτιέσαι τι γίνεται στραβά, τι μπορεί να κάνεις λάθος και το παιδί αντιδρά έτσι, κυρίως όταν μεγαλώνει σε ένα περιβάλλον χωρίς εντάσεις, χωρίς φωνές, με σεβασμό και κατανόηση στις ανάγκες του άλλου. Το τελευταίο που θες να σου πουν είναι για ειδικά σχολεία κτλ , ή για παιδιά που περιθωριοποιούνται. Ο λόγος που εκείνη την περίοδο δεν έγραψα κάτι στο φορουμ ήταν αυτός ο ακριβώς, ήξερα πως θα ακούσω και για ακραίες περιπτώσεις που μόνο καλό δεν θα μου έκαναν στην φάση εκείνη.

Δεν ήταν απάντηση για σένα προσωπικά , ήταν απλά δυο κουβέντες γιατί αν όσα  (όχι όλα) διάβασα χθες τα διάβαζα τότε θα μου δημιουργούσαν περισσότερη πίεση και άγχος.

 

 

Είναι μια δύσκολη στιγμή , σίγουρα, αλλά θέλει διαχείριση.δεν επικεντρωνομαστε στο παρελθόν, δε γεμίζουμε με τύψεις, επικεντρωνομαστε στο ζήτημα και στην αντιμετώπιση του. 

Να μην αφήσουμε τα πράγματα να εξελιχθούν και να ξεφύγουν, μετά θα είναι ακόμη πιο δύσκολο να διορθωθούν.

Επεξεργάστηκαν by jellyfishch
2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, jellyfishch said:

Δεν χαρακτηρίζεται το τρίχρονο επιθετικό, πουθενά δεν αναφέρθηκε αυτό. Η συμπεριφορά του παρουσιάζει επιθετικότητα. Αυτό γράφτηκε.

Μπράβο σου που ενημερώθηκες και αντμετωπισες αυτή τη συμπεριφορά. 

Είναι σοφό το να μη φοβόμαστε να αντιμετωπίσουμε την πραγματικότητα και να την κοιταμε κατάματα.

Το εύκολο είναι να βρούμε μια δικαιολογία. 

Όταν οι δασκάλες του γιου μου (ήταν 4 τότε) μου είπαν ότι είναι πίσω στην κινητικότητα και πρέπει να αυτό να δουλευτει , έπαθα σοκ. Πολλά άτομα από το περιβάλλον μου μου είχαν πει τότε άστο το παιδί, τι λένε αυτές, ο κάθε άνθρωπος εχει τους ρυθμούς του κτλ. 

Όμως, ευτυχώς δεν τους ακουσα, ξεκινήσαμε εργοθεραπειες που συνεχίζουμε μέχρι σήμερα και έχουμε δει θεαματική διάφορα στο θέμα μας. 

Μπράβο που τα καταφέρατε αλλά είναι εντελώς διαφορετικό το ένα με το άλλο. Στη δική σας περίπτωση υπήρχε διεγνωσμένο πρόβλημα, στη δική μας κάποια περιστατικά που συμβαίνουν πολύ συχνά σε παιδάκια της ηλικίας του και τα οποία φυσικά χρειάζονται σωστό χειρισμό. Η προσέγγιση σου δεν είχε καμία σχέση με της @kotsifikos ή με της @μαγιοπουλας,ή και με των υπόλοιπων κοριτσιών που απάντησαν. Ήσουν απόλυτη και κατά τη γνώμη μου υπερβολική , με φράσεις όπως " όπως δεν ανέχομαι τη βία από κανέναν". Σεβαστή η άποψη σου αλλά διαφωνώ κάθετα.

Link to comment
Share on other sites

Ήταν ένα πρόβλημα που το αντιμετωπίσαμε. Εάν δεν είχαμε παει στον ειδικό δε θα είχε γίνει ποτέ διάγνωση του προβλήματος.

Επειδή με εθιξες χαρακτηριζοντας με υπερβολική και απόλυτη για την τεκμηριωμένη άποψη μου, θα σου  πω ότι από τη μεριά μου λυπάμαι που μπήκα στον κόπο να σου απαντήσω.

Δεν ανέχομαι τη βίαιη συμπεριφορά και θα συνεχίσω να μην ανέχομαι και να επεμβαίνω, σε όποια ηλικία και αν εκδηλώνεται. Δεν ανέχομαι το παιδί μου και το κάθε παιδί ( μαθητης μου ή οποίοδηποτε άλλο) να πληγώνεται απο κανεναν, είτε μικρό είτε μεγάλο. Η κάθε ηλικία έχει τη δική της προσέγγιση αλλά θέλει αντιμετωπίση σε όποια ηλικία και αν παρουσιαστεί.

Επεξεργάστηκαν by jellyfishch
2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, jellyfishch said:

Ήταν ένα πρόβλημα που το αντιμετωπίσαμε. Εάν δεν είχαμε παει στον ειδικό δε θα είχε γίνει ποτέ διάγνωση του προβλήματος.

Επειδή με εθιξες χαρακτηριζοντας με υπερβολική και απόλυτη για την τεκμηριωμένη άποψη μου, θα σου  πω ότι από τη μεριά μου λυπάμαι που μπήκα στον κόπο να σου απαντήσω.

Δεν ανέχομαι τη βίαιη συμπεριφορά και θα συνεχίσω να μην ανέχομαι και να επεμβαίνω, σε όποια ηλικία και αν εκδηλώνεται. Δεν ανέχομαι το παιδί μου και το κάθε παιδί ( μαθητης μου ή οποίοδηποτε άλλο) να πληγώνεται απο κανεναν, είτε μικρό είτε μεγάλο. Η κάθε ηλικία έχει τη δική της προσέγγιση αλλά θέλει αντιμετωπίση σε όποια ηλικία και αν παρουσιαστεί.

Δεν είχα πρόθεση να σε θίξω , αλλά ας είμαστε ειλικρινείς. Δεν έγραψες ούτε για να με βοηθήσεις ούτε για συμπαράσταση. Έγραψες για να πεις την "τεκμηριωμέμη"(?) άποψη σου. Να σε ενημερώσω λοιπόν ότι έχω ήδη μιλήσει με παιδοψυχολόγο και καμία σχέση δεν έχει η τεκμηριωμένη τοποθέτηση σου με όσα μου είπε και ήταν άκρως καθησυχαστικός. Άκουσες και την Μαγιόπουλος που έχει κάνει και ειδικά σεμινάρια. Δεν θεωρώ σε καμία περίπτωση ότι είχες κακή πρόθεση, και σου ξαναλέω ότι σέβομαι κάθε άποψη, όμως θεωρώ ότι κάνεις εδώ προβολή τη δική σου φοβία, με αποτέλεσμα ενώ έχεις καλή πρόθεση, να μην βοηθάς ουσιαστικά.

Link to comment
Share on other sites

Ποια φοβία? Ο, τι παρουσιάστηκε στο παιδί μου το αντιμετώπισα, δε φοβήθηκα ούτε λεπτό.  

Δεν πρόκειται να κάτσω να αναλύσω το βιογραφικό μου για να σου αποδειξω εάν και κατά πόσο η άποψη μου είναι τεκμηριωμενη. Αλλά και να μην είχα αυτό το βιογραφικό, νομιζα ότι στα φόρουμ μπαίνουμε και γράφουμε την άποψη μας, και διαβάζουμε άλλες απόψεις, μάλλον έκανα λάθος? Όσοι λένε μια άποψη που δε μας αρέσει τους θίγουμε σε προσωπικό επίπεδο??Όσο για το "πρόβλημα" όπως το χαρακτηρισες του γιου μου, να σε πληροφορήσω ότι παρουσιάζεται στο 20 τοις εκατό περίπου του μαθητικού πληθυσμού... Ποσοστό ελαφρώς μικρότερο από το ποσοστό εκδήλωσης επιθετικής συμπεριφοράς!!! Μήπως όμως επειδή ο γιος μου είναι γιος μου και όχι γιος σου ειναι "πρόβλημα", ενώ η επιθετική συμπεριφορά είναι κάτι "φυσιολογικό"? Υπάρχει ενδεχόμενη "διάγνωση" , τόσο για το δικό σου ζήτημα όσο και για το δικό μου. 

Μπορείς να κρατήσεις τις απαντήσεις που σε εξυπηρετούν, όσο για τις προθέσεις μου και το γιατί έγραψα σε αυτό το θεμα, λυπάμαι αλλά αυτά είναι δικά σου συμπεράσματα. 

Επιμένω ότι η επιθετική συμπεριφορά θέλει άμεση και συστηματική  αντιμετωπίση. Αυτό έγραψα σε όλα τα μηνύματα μου , και φυσικά δεν παρουσιάζεται σε όλα τα παιδιά, όπως υποστήριξαν κάποιοι.

Με ποιο ακριβώς σημείο διαφωνείς κάθετα?

 

Επεξεργάστηκαν by jellyfishch
2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

On 10/18/2020 at 1:58 AM, μαγιοπουλας said:

 Δεν θες να δημιουργήσεις ένα υπακούο παιδι αλλα να το διδάξεις να ξεχωριζει το σωστό κ να λειτουργεί αρμονικά με τον περίγυρο του.  

Διάβασα πολλές φορές το ποστ σου και πραγματικά θεωρώ πως είναι από τα πιο χρήσιμα σε αυτές τις σελίδες. Κρατάω αυτην την πρόταση γιατί κατά την γνώμη μου αυτό είναι το ζητούμενο, να κάνουμε ένα παιδί  όχι να υπακούει από φόβο αλλά να μπορεί να κρίνει το ίδιο  ποιο είναι το σωστό.

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Yovanna είπε:

Δεν είχα πρόθεση να σε θίξω , αλλά ας είμαστε ειλικρινείς. Δεν έγραψες ούτε για να με βοηθήσεις ούτε για συμπαράσταση. Έγραψες για να πεις την "τεκμηριωμέμη"(?) άποψη σου. Να σε ενημερώσω λοιπόν ότι έχω ήδη μιλήσει με παιδοψυχολόγο και καμία σχέση δεν έχει η τεκμηριωμένη τοποθέτηση σου με όσα μου είπε και ήταν άκρως καθησυχαστικός. Άκουσες και την Μαγιόπουλος που έχει κάνει και ειδικά σεμινάρια. Δεν θεωρώ σε καμία περίπτωση ότι είχες κακή πρόθεση, και σου ξαναλέω ότι σέβομαι κάθε άποψη, όμως θεωρώ ότι κάνεις εδώ προβολή τη δική σου φοβία, με αποτέλεσμα ενώ έχεις καλή πρόθεση, να μην βοηθάς ουσιαστικά.

Συμφωνώ.καπου εχει μπλεχτεί το πράγμα.

Πρέπει να προκειται για άλλη περίπτωση κ ισως αλλη ηλικια.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...