Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κρύωμα και εκπαιδευτικοί-Απορία


Recommended Posts

Καλημέρα σας.

Χθες στο σχολείο του γιου μου(νήπιο δημόσιο) κόλλησαν ανακοίνωση οι δασκάλες που έγραφε:

οι γονείς που έχουν άρρωστα παιδάκια να τα κρατάνε σπίτι και να μην τα στέλνουν σχολείο.

Παρότι δεν με αφορά γιατί δεν εργάζομαι οπότε μπορώ να τον κρατάω σπίτι σε περίπτωση αρρώστιας μου δημιουργήθηκαν οι απορίες:

Οι γονείς που εργάζονται και οι 2 και δεν έχουν άτομο να τους κρατήσει το παιδί,τι θα κάνουν?

Είναι "νόμιμη" αυτή η απαίτηση?

Αν ένα παιδάκι έχει μπούκωμα λόγω πχ αλλεργίας τι θα πρέπει να κάνει?Να μην παει καθόλου σχολείο όλο το χειμώνα?

Θα κάνουν το γιατρό οι δασκάλες ποιο παιδάκι έχει απλό κρύωμα και ποιο ίωση?

Μου φαίνονται λίγο παράλογα αυτά γι'αυτό σκέφτηκα να ρωτήσω και άλλες γνώμες.

Αν υπάρχει και κάποια παιδαγωγός να μου απαντήσει και απο τη δική τους σκοπιά θα το εκτιμήσω πολύ!

 

Εννοείται δεν αναφέρομαι σε ιώσεις τύπου γαστρεντεριτιδα,οστρακιά κτλ αλλά σε απλό κρύωμα

QgIJp2.png

vjwRp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


και το κρύωμα ίωση είναι (ιός του κρυολογήματος). σήμερα έμεινα κι εγώ σπίτι με την κόρη μου που είναι άρρωστη με βήχα και πυρετό και δεν πήγα στη δουλειά. όταν δεν έχεις κανέναν να σου κρατήσει τα παιδιά είναι δύσκολο. χρησιμοποιείς μέρες από την άδειά σου (ευτυχώς υπάρχει κατανόηση από τον εργοδότη).

 

οι γονείς πρωτίστως δεν πρέπει να στέλνουν τα παιδιά τους άρρωστα στο σχολείο. και για να προστατεύσουν τα άλλα παιδιά αλλά και για να βοηθήσουν τα δικά τους να αναρρώσουν πιό γρήγορα.

 

προσωπικά το θεωρώ μεγάλη ανευθυνότητα και έλλειψη σεβασμού να στέλνεις άρρωστο παιδί στο σχολείο.

 

α, η αλλεργία δεν είναι κολλητική.

Link to comment
Share on other sites

εννοούν τα παιδάκια που έχουν πυρετό διάρροια επιπεφυκίτιδα κτλ. τα οποία φυσικά και πρέπει να μείνουν σπίτι (το με ποιον είναι μια πονεμένη ιστορία αλλά δεν αφορά το σχολείο). Οι μύξες είναι χαρακτηριστικό αυτής της ηλικίας γιαυτό τα λένε και "μυξιάρικα" τα μικρά παιδάκια.

στον παιδικό πάντως που πάει η κόρη μου είναι ξεκάθαρη οδηγία με μύξες να μην τα κρατάμε στο σπίτι! το ίδιο ισχύει και για τον βήχα ο οποίος μπορεί να παραμείνει έως και 3 εβδομάδες μετά την ασθένεια.

uXGbp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν φανταζομαι σε αυτα που εχουν αλλεργια να αναφερονται.Το βρισκω πολυ λογικο.Για σκεψου αν ολα τα παιδακια οταν ειναι αρρωστα να πηγαινουν και να κολλανε τα υπολοιπα.Καταλαβαινω οτι καποιοι δεν εχουν που να τα αφησουν ,αλλα πρεπει να περνουν αδεια απο την δουλεια.

Ειναι και παιδακια που ειναι πολυ επιρεπης και κολανε ευκολα..κριμα δεν ειναι λοιπον το μισο χρονο αυτο το παιδακι να ειναι αρρωστο?

jyjdp3.png

sWN4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Και σε εμάς έχουν πει να μην τα πηγαίνουμε άρρωστα, και το βρίσκω και εγώ αυτονόητο γιατί σκέφτομαι και την ταλαιπωρία στην οποία θα υποβάλλω και τις άλλες οικογένειες.

πχ την προηγούμενη Παρασκευή ξύπνησε και γκρίνιαζε ότι πονάει ο λαιμός της. Δεν ήξερα πως θα εξελιχθεί αλλά την κράτησα σπίτι και για να μην τρέχουμε να την πάρουμε άρον άρον άν ανέβαζε πυρετό, και γιατί σκέφτηκα να μην κάψω κανέναν Παρασκευιάτικα.

Παρόλα αυτά, εφόσον οι γονείς φέρονται υπεύθυνα, δεν μου έτυχε ποτέ να έχω πρόβλημα στο σχολείο. Κάποια μύξα ή ένας βήχας που δεν περνάει εύκολα είναι δεδομένο ότι δεν την κρατάνε σπίτι.

Επίσης οι δασκάλες μας επιμένουν να ενημερώνονται και να ενημερώνουν τους άλλους γονείς αν κυκλοφορήσει τίποτα πιο ζόρικο. Το θεωρώ πολύ σημαντικό, ώστε να ξέρουμε κι εμείς να είμαστε υποψιασμένοι σε τυχόν συμπτώματα.

 

Καταλαβαίνω τη δυσκολία των ανθρώπων που δεν έχουν βοήθεια, αλλά νομίζω ότι στις περισσότερες περιπτώσεις κάποια λύση βρίσκεται.

Αν πραγματικά δεν υπάρχει καμμία, τότε...σφίγγουμε τα δόντια όλοι μαζί...ΑΑΑΑΑΑψου!!!

 

* Οι αλλεργίες καταγράφονται και δεν λαμβάνονται υπ' όψιν.

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

 

Αυτή είναι η απορία μου η βασική.......

 

σχεδόν όλα τα παιδάκια έχουν μύξες το χειμώνα πως θα λειτουργεί αυτό σύστημα?Αν 1 παιδάκι έχει συνεχώς καταρροή αλλά οχι απο ιό τι θα πρέπει να κάνει?Να κάτσει σπίτι του?Το βρίσκω άδικο......

 

Sofia ναι αν έχει πυρετό και βήχα το βρίσκω απόλυτα λογικό να μην σταλεί το παιδί σχολείο,αλλά για μια απλή καταρροή μου φαίνεται καπως:roll:

 

Ο δικός μου πχ(για να μιλήσω και με παράδειγμα) όποτε κάνει εμβόλιο μετά απο 5 μέρες παρουσιάζει καταρροή για 3 μέρες και διάροια για 1.

Δεν θα ήταν άδικο να μείνει σπίτι απλά επειδή πάντα έχει αυτή την παρενέργεια?(απο μωρό να διευκρινήσω)

 

Και πραγματικά θα ήθελα να μάθω κατά πόσο είναι νόμιμο αυτό που ζητάνε οι παιδαγωγοί.

 

Απλά για να μου λυθεί η απορία......

QgIJp2.png

vjwRp3.png

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω και μωρό καταλαβαίνετε οτι εμένα με "συμφέρει" να μην πάνε τα κρυωμένα παιδάκια σχολείο.

Απλα μου φαίνεται περίεργη η ανακοίνωση και μου δημιούργησε απορίες

QgIJp2.png

vjwRp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από το ενδεχόμενο να αρρωστήσουν τα άλλα παιδιά υπάρχει και το ενδεχόμενο να αρρωστήσει η δασκάλα και τότε τί γίνεται; Εμένα μου έχει τύχει να μου στείλουν παιδί με 39 πυρετό, παιδί με γαστρεντερίτιδα (που έκανε εμετούς όλη τη νύχτα και πριν το φέρουν στο σχολείο) και πολλά άλλα ωραία.. και οι γονείς στους οποίους αναφέρομαι είχαν νταντάδες στο σπίτι και οι περισσότερες μαμάδες δεν δούλευαν!

Εγώ πραγματικά θα το λυπόμουν το παιδάκι μου να το στείλω άρρωστο στο σχολείο, καταλαβαίνω πως υπάρχουν γονείς που έχουν όντως θέμα με το ποιός θα το κρατήσει αλλά επειδή υπάρχει πάντα το ενδεχόμενο να χρειαστεί ένα παιδί να μείνει σπίτι θα πρέπει να το έχουμε προβλέψει και να έχουμε μία εναλλακτική λύση.

Φυσικά δεν μιλάμε για απλές μύξες αν ήταν έτσι θα ήταν άδειες οι τάξεις συνέχεια!

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Είναι κάτι που συνηθίζεται, μη σε ξενίζει, δες το σαν μια ασπίδα προστασίας.

Σκέψου ότι στο σχολείο μας μόλις παρουσιάστηκε στρεπτόκκοκος.

Ξέρεις τι ταλαιπωρία θα ήταν για το μωρό?

 

Αν οι δασκάλες ενημερωθούν ότι ένα σύμπτωμα είναι παρενέργεια από εμβόλιο, ή αλλεργία, ή απομεινάρι από ίωση που πέρασε, δεν θα δημιουργήσουν κανένα ζήτημα.

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

τι ακριβώς σε ξενίζει? τα άρρωστα παιδάκια οφείλουν να μένουν σπίτι πρώτα για το καλό το δικό τους και στη συνέχεια των υπολοίπων παιδιών. η δασκάλα δεν μπορεί να φροντίζει το άρρωστο παιδάκι.... θερμομέτρηση, χορήγηση φαρμάκων κτλ. είναι απόλυτα λογικό.

 

είμαι σίγουρη ότι δεν εννοούν τη μύξα και τις αλλεργίες φυσικά. υπάρχουν παιδάκια που έχουν μύξα όλο το χειμώνα δεν γίνεται να μένουν σπίτι.

uXGbp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα σας.

Χθες στο σχολείο του γιου μου(νήπιο δημόσιο) κόλλησαν ανακοίνωση οι δασκάλες που έγραφε:

οι γονείς που έχουν άρρωστα παιδάκια να τα κρατάνε σπίτι και να μην τα στέλνουν σχολείο.

Παρότι δεν με αφορά γιατί δεν εργάζομαι οπότε μπορώ να τον κρατάω σπίτι σε περίπτωση αρρώστιας μου δημιουργήθηκαν οι απορίες:

Οι γονείς που εργάζονται και οι 2 και δεν έχουν άτομο να τους κρατήσει το παιδί,τι θα κάνουν?

Είναι "νόμιμη" αυτή η απαίτηση?

Αν ένα παιδάκι έχει μπούκωμα λόγω πχ αλλεργίας τι θα πρέπει να κάνει?Να μην παει καθόλου σχολείο όλο το χειμώνα?

Θα κάνουν το γιατρό οι δασκάλες ποιο παιδάκι έχει απλό κρύωμα και ποιο ίωση?

Μου φαίνονται λίγο παράλογα αυτά γι'αυτό σκέφτηκα να ρωτήσω και άλλες γνώμες.

Αν υπάρχει και κάποια παιδαγωγός να μου απαντήσει και απο τη δική τους σκοπιά θα το εκτιμήσω πολύ!

 

Εννοείται δεν αναφέρομαι σε ιώσεις τύπου γαστρεντεριτιδα,οστρακιά κτλ αλλά σε απλό κρύωμα

 

Σχεδόν παντού έχουν τέτοιες απαιτήσεις από τους γονείς. Ως ένα σημείο το βρίσκω λογικό. Αν ένα παιδί είναι άρρωστο με πυρετό, ίωση κτλ θα ήταν καλό να μείνει σπίτι μέχρι να αναρρώσει και για το ίδιο αλλά και για λόγους ηθικής προς τα υπόλοιπα. Για κάτι πιο απλό, πχ ένα συνάχι, ένας βήχας που διαρκεί κτλ δεν μπορεί να έχει τέτοια απαίτηση το σχολείο γιατί πρακτικά είναι αδύνατον. Και σίγουρα δεν έχει νομική βάση να κρίνει το σχολείο ποια περιστατικά είναι σοβαρά και ποια λιγότερο σοβαρά. Απλώς εναπόκειται στην κρίση και στην καλή διάθεση του γονιού να τηρήσει τον παραπάνω κανόνα.

Link to comment
Share on other sites

Και πραγματικά θα ήθελα να μάθω κατά πόσο είναι νόμιμο αυτό που ζητάνε οι παιδαγωγοί.

 

Απλά για να μου λυθεί η απορία......

Ε καλά, μια οδηγία είναι, και μάλιστα για το ευρύτερο καλό, δεν είναι νόμος του κράτους :-P !

 

Αν πρόκειται για κάτι μη κολλητικό (αλλεργία, παρενέργεια εμβολίου) απλά ενημερώνεις τις δασκάλες. Αλλά και αν δεν μπορείς να κρατήσεις το παιδί σπίτι για τον χ λόγο πάλι ενημερώνεις, δεν θα σε αναγκάσουν..

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλεπω που ειναι το κακο στο να λενε οτι τα αρρωστα παιδακια πρεπει να μεινουν σπιτι.. Και δε νομιζω να εννοουν το να εχουν μια απλη καταρροη γιατι τοτε δεν θα πατουσε κανεις ολο το χειμωνα.. προφανως εννοουν ιωσεις, πυρετο, διαρροια, εμετο και οτιδηποτε ειναι κολλητικο..

 

Κι εμας στον παιδικο σταθμο του μικρου μου εχουν τοιχοκολλησει χαρτι οι δασκαλες να κρατουν τα παιδακια σπιτι μεχρι να αναρρωσουν, αλλα χτες μια μαμα εφερε το παιδι της με διαρροια (ημουν παρουσα που το ελεγε στη δασκαλα) :rolleyes::rolleyes:.. Σημερα με πηραν απο το σταθμο οτι ειχε διαρροια και ο δικος μου ενω ηταν καλα..

 

Το να σκεφτομαστε και λιγο τους αλλους δε βλαπτει...

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

τι ακριβώς σε ξενίζει? τα άρρωστα παιδάκια οφείλουν να μένουν σπίτι πρώτα για το καλό το δικό τους και στη συνέχεια των υπολοίπων παιδιών. η δασκάλα δεν μπορεί να φροντίζει το άρρωστο παιδάκι.... θερμομέτρηση, χορήγηση φαρμάκων κτλ. είναι απόλυτα λογικό.

 

είμαι σίγουρη ότι δεν εννοούν τη μύξα και τις αλλεργίες φυσικά. υπάρχουν παιδάκια που έχουν μύξα όλο το χειμώνα δεν γίνεται να μένουν σπίτι.

 

Δεν με ξενίζει κάτι......απλά μου δημιούργηθηκαν οι απορίες σκεφτόμενη τις άλλες μαμάδες ;)

 

Για εμένα και εσένα και όσες γράψαμε μέχρι στιγμής είναι αυτονόητο οτι τα άρρωστα παιδάκια τα κρατάμε σπίτι.

 

Εγώ όπως προέγραψα δεν υπάρχει περίπτωση να τον στείλω άρρωστο γιατί δεν εργάζομαι οπότε είμαι όλη μέρα σπίτι.

Για την παρενέργεια απο το εμβόλιο που έδωσα σαν παράδειγμα,εννοείται οτι έγραψα για να "ξεχωρίσουμε" τα πιο ελαφριά περιστατικά.(Η δασκάλα ήταν ενήμερη αλλά και πάλι 5 μέρες δεν τον έστειλα.Την 6η μέρα που τον έστειλα ενημέρωσα μην τυχόν δουν κάτι να με πάρουν τηλ.)

 

Απ'οτι φάνηκε σήμερα τελικά η ανακοίνωση είχε αποτέλεσμα.

7 παιδάκια απο το τμήμα του γιου μου απουσιάσαν οπότε δεν ήταν για όλους αυτονόητο.......

QgIJp2.png

vjwRp3.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλεπω που ειναι το κακο στο να λενε οτι τα αρρωστα παιδακια πρεπει να μεινουν σπιτι.. Και δε νομιζω να εννοουν το να εχουν μια απλη καταρροη γιατι τοτε δεν θα πατουσε κανεις ολο το χειμωνα.. προφανως εννοουν ιωσεις, πυρετο, διαρροια, εμετο και οτιδηποτε ειναι κολλητικο..

 

Κι εμας στον παιδικο σταθμο του μικρου μου εχουν τοιχοκολλησει χαρτι οι δασκαλες να κρατουν τα παιδακια σπιτι μεχρι να αναρρωσουν, αλλα χτες μια μαμα εφερε το παιδι της με διαρροια (ημουν παρουσα που το ελεγε στη δασκαλα) :rolleyes::rolleyes:.. Σημερα με πηραν απο το σταθμο οτι ειχε διαρροια και ο δικος μου ενω ηταν καλα..

 

Το να σκεφτομαστε και λιγο τους αλλους δε βλαπτει...

 

Δεν είπα ποτέ οτι είναι κακό.

Είπα οτι μου φάνηκε περίεργο.Μπορεί έτσι να συνηθίζεται αλλά εγώ δεν το γνωρίζω εφόσον 1η φορά πάει ο δικός μου σχολείο(δεν πήγε παιδικό)

QgIJp2.png

vjwRp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ε καλά, μια οδηγία είναι, και μάλιστα για το ευρύτερο καλό, δεν είναι νόμος του κράτους :-P !

 

Αν πρόκειται για κάτι μη κολλητικό (αλλεργία, παρενέργεια εμβολίου) απλά ενημερώνεις τις δασκάλες. Αλλά και αν δεν μπορείς να κρατήσεις το παιδί σπίτι για τον χ λόγο πάλι ενημερώνεις, δεν θα σε αναγκάσουν..

 

Μια οδηγία για εμάς....

άλλοι γονείς απ'οτι φάνηκε σήμερα δεν το έβλεπαν έτσι

QgIJp2.png

vjwRp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από το ενδεχόμενο να αρρωστήσουν τα άλλα παιδιά υπάρχει και το ενδεχόμενο να αρρωστήσει η δασκάλα και τότε τί γίνεται; Εμένα μου έχει τύχει να μου στείλουν παιδί με 39 πυρετό, παιδί με γαστρεντερίτιδα (που έκανε εμετούς όλη τη νύχτα και πριν το φέρουν στο σχολείο) και πολλά άλλα ωραία.. και οι γονείς στους οποίους αναφέρομαι είχαν νταντάδες στο σπίτι και οι περισσότερες μαμάδες δεν δούλευαν!

Εγώ πραγματικά θα το λυπόμουν το παιδάκι μου να το στείλω άρρωστο στο σχολείο, καταλαβαίνω πως υπάρχουν γονείς που έχουν όντως θέμα με το ποιός θα το κρατήσει αλλά επειδή υπάρχει πάντα το ενδεχόμενο να χρειαστεί ένα παιδί να μείνει σπίτι θα πρέπει να το έχουμε προβλέψει και να έχουμε μία εναλλακτική λύση.

Φυσικά δεν μιλάμε για απλές μύξες αν ήταν έτσι θα ήταν άδειες οι τάξεις συνέχεια!

 

Γι'αυτο μου κόλλησε η απορία.

Οι δασκάλες πως προστατεύονται?

Πως αντιδρούν όταν τους πάνε τα παιδιά άρρωστα?

Και ναι για 1 φορά να το καταλάβω οτι οι γονείς πχ δεν είχαν δει τα συμπτώματα.Αλλά στις επαναλαμβανόμενες φορές τι κάνουν?

Μήπως γι'αυτό βάζουν το χαρτί?Σαν πιο "ανώδυνη" λύση χωρίς να φέρουν κάποιον γονιό σε δύσκολη θέση?

QgIJp2.png

vjwRp3.png

Link to comment
Share on other sites

Είναι κάτι που συνηθίζεται, μη σε ξενίζει, δες το σαν μια ασπίδα προστασίας.

Σκέψου ότι στο σχολείο μας μόλις παρουσιάστηκε στρεπτόκκοκος.

Ξέρεις τι ταλαιπωρία θα ήταν για το μωρό?

 

Αν οι δασκάλες ενημερωθούν ότι ένα σύμπτωμα είναι παρενέργεια από εμβόλιο, ή αλλεργία, ή απομεινάρι από ίωση που πέρασε, δεν θα δημιουργήσουν κανένα ζήτημα.

 

Εμένα δεν με ξένισε.........όπως είπα με "βόλεψε" κιόλας.

Απλά αναρωτιέμαι σε τι δύσκολη θέση τις φέρνουν για να φτάσουν να κολλήσουν χαρτί?

Απλά μετά αναρωτήθηκα αν υπάρχει κάτι που να τις "καλύπτει" αν τυχόν κάποιος φέρει αντιρρήσεις

QgIJp2.png

vjwRp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γι'αυτο μου κόλλησε η απορία.

Οι δασκάλες πως προστατεύονται?

Πως αντιδρούν όταν τους πάνε τα παιδιά άρρωστα?

Και ναι για 1 φορά να το καταλάβω οτι οι γονείς πχ δεν είχαν δει τα συμπτώματα.Αλλά στις επαναλαμβανόμενες φορές τι κάνουν?

Μήπως γι'αυτό βάζουν το χαρτί?Σαν πιο "ανώδυνη" λύση χωρίς να φέρουν κάποιον γονιό σε δύσκολη θέση?

 

Δυστυχώς δεν προστατεύονται..:rolleyes:

Στο τελευταίο σχολείο που δούλευα στην πρώτη συνάντηση που είχαμε με τους γονείς στην αρχή της χρονιάς για να γνωριστούμε, να τους εξηγήσουμε το πρόγραμμα κλπ το αναφέραμε πάντα ότι τα παιδιά που έχουν κάτι το μεταδοτικό ή είναι βαριά άρρωστα καλό είναι να τα κρατάνε σπίτι.

Δυστυχώς δεν μας άκουγαν όλοι και πολλές φορές μας τα έστελναν πολύ άρρωστα και τελικά τους παίρναμε τηλέφωνο να έρθουν να τα πάρουν..αφού βέβαια είχαν κολλήσει και άλλα παιδάκια.

Σαφώς είναι πολύ χειρότερο να αρρωστήσουν τα παιδάκια γιατί εμείς με τον καιρό αναπτύσσουμε αντισώματα (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είμαστε άτρωτες βέβαια) αλλά σε ένα δημόσιο σχολείο -ειδικά τώρα που δεν έγιναν πολλές προσλήψεις και οι διαθέσιμες αναπληρώτριες είναι ελάχιστες- αν αρρωστήσει η δασκάλα θα αναγκαστούν όλοι οι γονείς να κρατήσουν τα παιδιά σπίτι!

Νομίζω πως η ανακοίνωση απλά λέει τα αυτονόητα που δυστυχώς κάποιοι επιλέγουν να αγνοούν!

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δεν με ξένισε.........όπως είπα με "βόλεψε" κιόλας.

Απλά αναρωτιέμαι σε τι δύσκολη θέση τις φέρνουν για να φτάσουν να κολλήσουν χαρτί?

Απλά μετά αναρωτήθηκα αν υπάρχει κάτι που να τις "καλύπτει" αν τυχόν κάποιος φέρει αντιρρήσεις

Έτσι όπως το έγραψες εγώ είχα καταλάβει ότι είσαι αντίθετη με αυτό, σόρρυ..και ότι αναρωτιέσαι αν είναι νόμιμο να αναρτήσουν τέτοια οδηγία :rolleyes:.

Link to comment
Share on other sites

Όταν είχα την κόρη μου μωρό είχα τρελή επιθυμία να βάλω τέτοια ανακοίνωση και στο σπίτι.

Πέρα από την έλλειψη εναλλακτικών, είναι και θέμα πολιτισμού.

Δεν το έχουν όλοι στον τρόπο σκέψης τους να υπολογίζουν και τους άλλους.

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Όταν είχα την κόρη μου μωρό είχα τρελή επιθυμία να βάλω τέτοια ανακοίνωση και στο σπίτι.

Πέρα από την έλλειψη εναλλακτικών, είναι και θέμα πολιτισμού.

Δεν το έχουν όλοι στον τρόπο σκέψης τους να υπολογίζουν και τους άλλους.

 

Κι εγώ!! :D

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι αυτη η ανακοινωση μπηκε οπως ειπαν και αλλες κοπελες για τους γονεις που απλα αδιαφορουν και στελνουν τα παιδια αρρωστα...

και απ οτι εχω καταλαβει ειναι πολλοι αυτοι...

απορω πως δεν καταλαβαινουν οτι πρωτα ταλαιπωρουν το αρρωστο παιδι τους και μετα θετουν σε κινδυνο και τα υπολοιπα παιδια που μπορει να κολλησουν...και φυσικα υπαρχει και το ενδεχομενο το αρρωστο παιδι τους να κολλησει και κατι ακομα απο καποιο αλλο παιδι και να χειροτερεψει...

σιγουρα υπαρχει και κοσμος που δεν εχει βοηθεια αλλα το να γινεται κατ επαναληψη και να κολλανε και αλλα παιδια ειναι αδικαιολογητο...

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
τι ακριβώς σε ξενίζει? τα άρρωστα παιδάκια οφείλουν να μένουν σπίτι πρώτα για το καλό το δικό τους και στη συνέχεια των υπολοίπων παιδιών. η δασκάλα δεν μπορεί να φροντίζει το άρρωστο παιδάκι.... θερμομέτρηση, χορήγηση φαρμάκων κτλ. είναι απόλυτα λογικό.

 

είμαι σίγουρη ότι δεν εννοούν τη μύξα και τις αλλεργίες φυσικά. υπάρχουν παιδάκια που έχουν μύξα όλο το χειμώνα δεν γίνεται να μένουν σπίτι.

 

κι ο δικος μου -πάει παιδικό- έτσι είναι. όλο το χειμώνα μύξες και μετά απο ιωση για ένα μηνα βήχας... εγώ βέβαια μπορω να τον έχω στο σπίτι ή στο μαγαζί όταν έχει πολλές μυξες... όμως σε οικογένειες που δουλευουν και οι δύο εκτός σπιτιου είναι δύσκολο να κρατάνε σπίτι το παιδί όλο το χειμώνα γιατι έχει μύξες, και το ίδιο το παιδί νοιώθει να το απομωνόνουν και στεναχωριέται.

στις ιώσεις ειδικά όταν εχει πυρετό εννοείτε οτι πρέπει να μείνει σπίτι!! οπως πρέπει να μείνει σπίτι αν έχει ψείρες, που εκεί υπάρχει πρόβλημα μιας κια κολλάνε όλα τα παιδάκια! το ζήσαμ επροσφατα στο σχολείο που πάει η κόρη μου, ευτυχως αυτή τη φορά δεν κολλησε αλλά η δασκάλα αναγκάστηκε να μας φωνάξει 15 φορές τους γοείς για να μας ενημερώσει οτι υπάρχουν κρουσματα ψείρας και να μην στελνουμε παιδιά με ψείρες στο σχολείο- εδώ κανένας δεν έχει πρόβλημα που να αφήσει το παιδί.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
νομιζω οτι αυτη η ανακοινωση μπηκε οπως ειπαν και αλλες κοπελες για τους γονεις που απλα αδιαφορουν και στελνουν τα παιδια αρρωστα...

και απ οτι εχω καταλαβει ειναι πολλοι αυτοι...

απορω πως δεν καταλαβαινουν οτι πρωτα ταλαιπωρουν το αρρωστο παιδι τους και μετα θετουν σε κινδυνο και τα υπολοιπα παιδια που μπορει να κολλησουν...και φυσικα υπαρχει και το ενδεχομενο το αρρωστο παιδι τους να κολλησει και κατι ακομα απο καποιο αλλο παιδι και να χειροτερεψει...

σιγουρα υπαρχει και κοσμος που δεν εχει βοηθεια αλλα το να γινεται κατ επαναληψη και να κολλανε και αλλα παιδια ειναι αδικαιολογητο...

Συμφωνω απολυτα.Πρεπει να προστατευσουμε το αρρωστο παιδι μας, τους συμαθητες του και τη/το δασκαλα/λο γιατι διαφορετικα ανακυκλωνουμε τις ιωσεις και ταλαιπωρουμαστε ολοι

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...