Recommended Posts

το θεμα μου ειναι οτι δεν περασα 1 εγκυμοσυνη,αλλα 2....και στην δευτερη τουλαχιστον επρεπε να μου κανει την εξεταση...τι να πεις,τιποτα!!

Διαφημίσεις

το θεμα μου ειναι οτι δεν περασα 1 εγκυμοσυνη,αλλα 2....και στην δευτερη τουλαχιστον επρεπε να μου κανει την εξεταση...τι να πεις,τιποτα!!

Απλά απαράδεκτος... Κάποια πράγματα ειναι βασικά και όφειλε απο τη 1η εγκυμοσύνη και για εκείνον να ξέρει.οπως ειναι απαράδεκτο που υπάρχουν γιατροί που δεν κάνουν πάλι καλλιέργεια κολπικου υγρού στον 8 μήνα.μπορει να έχεις κάποιο μικρόβιο που για σένα να ειναι τίποτα και για το παιδι θανατηφόρο. Εγω πχ ενώ ήμουν καθαρή μετα βρήκαμε στρεπτοκοκκου β! Το τι κλάμα έριξα γιατι φυσικά πήρα αντιβιωση αλλα αν δεν το πολεμουσαμε το παιδι κινδυνεύει να προσβληθεί το αναπνευστικού του και να πεθάνει και αν γεννουσα με το μικρόβιο φυσιολογικα ακόμα και αντιβιωση που θα μου έδιναν εκείνη τη στιγμή θα παρακολουθούσαν το μωρο 48 ώρες! Ευτυχώς όμως η αντιβιωση το πολέμησε και δεν είχαμε τέτοιο θέμα και παρόλο που ήταν καθαρή μετα η καλλιέργεια ο γιατρός μου έδωσε προληπτικά αντιβιωση την ώρα της γεννας!

sJbgp3.png W9hQp3.png

Απλά απαράδεκτος... Κάποια πράγματα ειναι βασικά και όφειλε απο τη 1η εγκυμοσύνη και για εκείνον να ξέρει.οπως ειναι απαράδεκτο που υπάρχουν γιατροί που δεν κάνουν πάλι καλλιέργεια κολπικου υγρού στον 8 μήνα.μπορει να έχεις κάποιο μικρόβιο που για σένα να ειναι τίποτα και για το παιδι θανατηφόρο. Εγω πχ ενώ ήμουν καθαρή μετα βρήκαμε στρεπτοκοκκου β! Το τι κλάμα έριξα γιατι φυσικά πήρα αντιβιωση αλλα αν δεν το πολεμουσαμε το παιδι κινδυνεύει να προσβληθεί το αναπνευστικού του και να πεθάνει και αν γεννουσα με το μικρόβιο φυσιολογικα ακόμα και αντιβιωση που θα μου έδιναν εκείνη τη στιγμή θα παρακολουθούσαν το μωρο 48 ώρες! Ευτυχώς όμως η αντιβιωση το πολέμησε και δεν είχαμε τέτοιο θέμα και παρόλο που ήταν καθαρή μετα η καλλιέργεια ο γιατρός μου έδωσε προληπτικά αντιβιωση την ώρα της γεννας!

α δε το ξερα, για τον 8ο μηνα. θα το χω στο νου μου. κ αν δε μου το πει, θα παω μονη μου

9Kmap2.png

lupip2.png

α δε το ξερα, για τον 8ο μηνα. θα το χω στο νου μου. κ αν δε μου το πει, θα παω μονη μου

Γι αυτό το λέω για να το ξέρετε και να την κάνετε. Ο κόλπος ειναι πολυ ευαίσθητος και επιρρεπής σε μικρόβια τηρεί οδό της εγκυμοσύνης και φαντασου ότι προσεχα και σε τουαλέτες και θάλασσα δε μπήκα καθολου...

sJbgp3.png W9hQp3.png

νομιζω οτι καλο ειναι να ενημερωνομαστε και απο τα μεσα ενημερωσης(ιντερνετ) και να ανοιγουμε τα ματια μας...εχω βοηθηθει αρκετα

• Μου αρέσει 1

νομιζω οτι καλο ειναι να ενημερωνομαστε και απο τα μεσα ενημερωσης(ιντερνετ) και να ανοιγουμε τα ματια μας...εχω βοηθηθει αρκετα

ε βεβαια. κανεις γιατρος δεν ειναι αψογος ουτε και αλανθαστος.

μερικοι δεν ακολουθουν καν το πρωτοκολλο.

απ τις συζητησεις παντα κατι μαθαινουμε κ το επαναφερουμε οποτε μας χρειαστει.

9Kmap2.png

lupip2.png

Εγω έκανα τον προηγούμενο μήνα εξέταση με αίμα περιόδου για χλαμυδια, ουρεοπλασμα, μυκοπλασμα κλπ βγήκαν αρνητικά ολα αλλά θυμάμαι μου ειχε πει η γιατρός οτι αν κάτι βγει θετικό θα χρειαζομουνα υστεροσκόοηση να καθαρίσει η μυτρα για να έχω μεγαλύτερες πιθανότητες να μείνω εγγυος

Μερικές φορές αντιβίωση μονο δεν ειναι αρκετή γιατι μπορεί μα έχει κάνει κάτι στην μήτρα το μικροβιο

νομιζω οτι η υστεροσκοπηση ειναι υπερβολη...απο το "μπορει" να υπαρχει προβλημα στη μητρα μεχρι το "ναι" υπαρχει ειναι πολυ μακρια...μαλλον οι γιατροι τα κανουν ολα υπερβολικα για τα χρηματα...εγω ξερω οτι κανεις την θεραπεια σου και μετα απο 3 μηνες επαναλαμβανεις την εξεταση και αν βγει αρνητικη ειναι οολα καλα αν βγει ομως θετικη τοτε προχωρας σε περαιτερω διαδικασιες.....

Διαφημίσεις

Εγω έκανα τον προηγούμενο μήνα εξέταση με αίμα περιόδου για χλαμυδια, ουρεοπλασμα, μυκοπλασμα κλπ βγήκαν αρνητικά ολα αλλά θυμάμαι μου ειχε πει η γιατρός οτι αν κάτι βγει θετικό θα χρειαζομουνα υστεροσκόοηση να καθαρίσει η μυτρα για να έχω μεγαλύτερες πιθανότητες να μείνω εγγυος

Μερικές φορές αντιβίωση μονο δεν ειναι αρκετή γιατι μπορεί μα έχει κάνει κάτι στην μήτρα το μικροβιο

υστεροσκοπηση για τα χλαμυδια εαν βγει θετικο ;;;

ποναει δοντι,κοψει κεφαλι;;;

υπερβολικη μου φαινεται η μεθοδος της συγκεκριμενης γιατρου. συνηθως ακολουθεις 1- 2 κυκλους θεραπειας κ μετα κοιτας τις εναλλακτικες.

μερικοι γιατροι, θελουν γιατρο!!

9Kmap2.png

lupip2.png

Τι να πω δεν ξερω αν ειναι υπερβολή, απλα ξερω η συγκεκριμένη έχει κλινικη υπογονιμότητας με τεράστια επιτυχια (η κλινικη ειναι αθηνα αλλά πολλοί από Αγγλία πανε εκεί με τέλεια αποτελέσματα!!)

Αλλά και η υστεροσκοπηση δεν ειναι και κάτι τραγικό στο κάτω κάτω.

Και εγω έχω κάνει και πολλές φορές βοηθάει να καθαρίσει η μυτρα ειδικά μετα απο αποβολες, μολύνσεις κλπ

Προσωπική γνώμη βέβαια αλλά σιγουρα βοηθάει

• Μου αρέσει 1

Τι να πω δεν ξερω αν ειναι υπερβολή, απλα ξερω η συγκεκριμένη έχει κλινικη υπογονιμότητας με τεράστια επιτυχια (η κλινικη ειναι αθηνα αλλά πολλοί από Αγγλία πανε εκεί με τέλεια αποτελέσματα!!)

Αλλά και η υστεροσκοπηση δεν ειναι και κάτι τραγικό στο κάτω κάτω.

Και εγω έχω κάνει και πολλές φορές βοηθάει να καθαρίσει η μυτρα ειδικά μετα απο αποβολες, μολύνσεις κλπ

Προσωπική γνώμη βέβαια αλλά σιγουρα βοηθάει

νομιζω πως ειναι λιγο ανορθοξο για μια μολυνση απο ενα βακτηριο να προτεινεται επεμβαση σαν πρωτη λυση. εγω δε θα το κανα. σε συνδυασμο με αποβολη, δε ξερω τι γινεται αλλα , προσωπικα, εκτιμω τους γιατρους που δεν σε ξαπλωνουν με τη μια,

ελπιζω τωρα να ξεμπερδεψες με αυτα κ να σαι σε καλο δρομο!

9Kmap2.png

lupip2.png

νομιζω πως ειναι λιγο ανορθοξο για μια μολυνση απο ενα βακτηριο να προτεινεται επεμβαση σαν πρωτη λυση. εγω δε θα το κανα. σε συνδυασμο με αποβολη, δε ξερω τι γινεται αλλα , προσωπικα, εκτιμω τους γιατρους που δεν σε ξαπλωνουν με τη μια,

ελπιζω τωρα να ξεμπερδεψες με αυτα κ να σαι σε καλο δρομο!

Ναι καταλαβαίνω τι λες .. Εμενα προσωπικά με βοήθησε η υστεροσκοπηση γιατι αν και δεν είχα μικρόβιο, είχα δυο αποβολες, με καθάρισε και έμεινα έγκυος .... Και αν πάω για νούμερο δυο θα ξανακάνω άμα χρειαστεί

Και εγω να σου πω εκτιμάω τους γιατρούς που το ψάχνουν και δεν δίνουν απλα μια αντιβίωση και πάνω απο ολα εκτιμώ αυτούς μου φέρανε το μωρακι μου, οποιο και το κόστος ...

κοριτσια μου καλησπερα!!!σημερα πηγα στον γιατρο και μας εδωσε αντιβιωση κ επανεξεταση σε ενα μηνα...μας καθυσηχασε αρκετα!ελπιζω να ειναι το μοναδικο προβλημα κ απο δω κ περα να πανε οοοολα καλα!!!!δεν αντεχω αλλα χαπια!!!!

Διαφημίσεις

κοριτσια μου καλησπερα!!!σημερα πηγα στον γιατρο και μας εδωσε αντιβιωση κ επανεξεταση σε ενα μηνα...μας καθυσηχασε αρκετα!ελπιζω να ειναι το μοναδικο προβλημα κ απο δω κ περα να πανε οοοολα καλα!!!!δεν αντεχω αλλα χαπια!!!!

Καλή αρχή και σου εύχομαι να τελειώσει εδώ και να βάλετε σύντομα μπροστά για μωράκι!

sJbgp3.png W9hQp3.png

Καλησπερα! ειμαι καινουρια στο φορουμ.πριν 3 χρονια μου αφαιρεθηκε η μια σαλπιγγα εξαιτιας των χλαμυδιων. ο γιατρος μου ειχε πει οτι ειχε ερεθιστει κ η αλλη σαλπιγγα αλλα δεν υπηρχε λογος αφαιρεσης της γιατι απλα ηταν λιγο κοκκινωπη. συνεχισα με αντιβιωσεις και απο τοτε σχεδον καθε 6 μηνες κανω τισ εξετασεις για να δω αν ειναι ολα καλα, λογω αγχους. ειμαι μικρη σε ηλικια αλλα αυτο το γεγονος μου εχει δημιουργησει τρελο αγχος για το αν θα μπορεσω να μεινω εγκυος..ο γιατρος βεβαια μου λεει οτι δν υπαρχει λογος ανησυχιας αλλα φοβαμαι ακομα να ξεκινησω και τις προσπαθειες γιατι σε περιπτωση που δυσκολευτω να μεινω εγκυος, τοτε αυτο θα με επηρεασει πολυ ασχημα ψυχολογικα και τοτε δεν θα τα καταφερω ποτε. πιστευετε οτι υπαρχει μεγαλο ποσοστο υπογονιμοτητας;

Και βεβαια κοριτσι μου εχεις πιθανοτητες!!!μην στεναχωριεσαι κ ολα θα πανε καλα!!!συνεζισε την θεραπεια σου...πολλες γυναικες ειναι με μια σαλπιγγα και τα καταφερνουν.σ ειπε ο γιατρος σου ποτε μπορεις να προσπαθησεις;

Καλησπερα! ειμαι καινουρια στο φορουμ.πριν 3 χρονια μου αφαιρεθηκε η μια σαλπιγγα εξαιτιας των χλαμυδιων. ο γιατρος μου ειχε πει οτι ειχε ερεθιστει κ η αλλη σαλπιγγα αλλα δεν υπηρχε λογος αφαιρεσης της γιατι απλα ηταν λιγο κοκκινωπη. συνεχισα με αντιβιωσεις και απο τοτε σχεδον καθε 6 μηνες κανω τισ εξετασεις για να δω αν ειναι ολα καλα, λογω αγχους. ειμαι μικρη σε ηλικια αλλα αυτο το γεγονος μου εχει δημιουργησει τρελο αγχος για το αν θα μπορεσω να μεινω εγκυος..ο γιατρος βεβαια μου λεει οτι δν υπαρχει λογος ανησυχιας αλλα φοβαμαι ακομα να ξεκινησω και τις προσπαθειες γιατι σε περιπτωση που δυσκολευτω να μεινω εγκυος, τοτε αυτο θα με επηρεασει πολυ ασχημα ψυχολογικα και τοτε δεν θα τα καταφερω ποτε. πιστευετε οτι υπαρχει μεγαλο ποσοστο υπογονιμοτητας;

Αν η σαλπιγγογραφία έχει δείξει ότι η μία σου σάλπιγγα έχει μείνει διαβατή δεν έχεις κανέναν μα κανέναν λόγο να αγχώνεσαι.

Αυτή είναι η μαγική λέξη "διαβατή" σάλπιγγα μετά από μόλυνση με χλαμύδια.

Ευτυχώς,σύμφωνα με όσα περιγράφεις, τα χλαμύδια έχουν δημιουργήσει πρόβλημα μόνο στη μία σου σάλπιγγα και φυσικά με μία σάλπιγγα μια χαρά μπορείς να γίνεις μανούλα χωρίς να χρειατεί να καταφύγεις σε μεθόδους τεχνητής αναπαραγωγής.

Ναι τα χλαμύδια είναι πολύ ύπουλα, αλλά δεν τίθεται καν θέμα φυσιολογικής σύλληψης εφόσον η μία σου σάλπιγγα λειτουργεί κανονικά.

Πολύ καλά κάνεις και επαναλαμβάνεις όσες εξετάσεις σου προτείνει ο ιατρός και όσες σε κάνουν να έχεις καλύτερη ψυχολογία αλλά δεν υπάρχει κανένας λόγος να αγχώνεσαι.

Δυστυχώς εγώ είχα επιλέξει έναν ημιμαθή και αδιάφορο γυναικολόγο που αντιμετώπισε τη μόλυνση που είχα πάθει από χλαμύδια με μεγάλη επιπολαιότητα.

Αποτέλεσμα;

Πολλά χρόνια μετά ανακάλυψα ότι καμιά από τις δύο σάλπιγγες μου δεν ήταν διαβατές καθώς μόλυνση από χλαμύδια που δεν αντιμετωπίζεται σωστά ευθύνεται για τις υδροσάλπιγγες.

Η εξωσωματική ήταν μονόδρομος καθώς καμία σάλπιγγα δεν λειτουργούσε, από σάλπιγγες είχαν γίνει υδροσάλπιγγες οπότε αφαίρεσα και τις δύο.

Ευτυχώς με τη βοήθεια πιο έμπειρων πλέον ιατρών η μέθοδος της εξωσωματικής με έκανε μανούλα.

Βασικα δεν εχω κανει σαλπιγγογραφια για να ξερω με σίγουρια για την αλλη αν ειναι διαβατη...απλα μου ειπε οτι ηταν λιγο κοκκινωπη κ δν υπηρχε λογος να αφαιρεθει..με τις αντιβιωσεις φανταζομαι υποχωρησε γιατι οι εξετασεις μου βγαινουν καθαρες..μπορει να εχει αφησει ομως κανενα "κουσουρι"? αναρωτιεμαι αν μπορει να ξερει ο ιδιος ο γιατρος απο τη στιγμη που εκανα ανοιχτο χειρουργείο αν ειναι διαβατη. .μου είπε οτι δεν υπάρχει λόγος να κάνω σαλπιγγογραφια ακόμα. ..μονο αν ξεκινήσω τις προσπάθειες κ βλεπουμε..απλα φοβάμαι ότι κ μόνο με το άγχος μου...θα δρα αρνητικα..

Βασικα δεν εχω κανει σαλπιγγογραφια για να ξερω με σίγουρια για την αλλη αν ειναι διαβατη...απλα μου ειπε οτι ηταν λιγο κοκκινωπη κ δν υπηρχε λογος να αφαιρεθει..με τις αντιβιωσεις φανταζομαι υποχωρησε γιατι οι εξετασεις μου βγαινουν καθαρες..μπορει να εχει αφησει ομως κανενα "κουσουρι"? αναρωτιεμαι αν μπορει να ξερει ο ιδιος ο γιατρος απο τη στιγμη που εκανα ανοιχτο χειρουργείο αν ειναι διαβατη. .μου είπε οτι δεν υπάρχει λόγος να κάνω σαλπιγγογραφια ακόμα. ..μονο αν ξεκινήσω τις προσπάθειες κ βλεπουμε..απλα φοβάμαι ότι κ μόνο με το άγχος μου...θα δρα αρνητικα..

Αν έχεις εμπιστοσύνη στον ιατρό σου καλό είναι να ακούς τα λόγια του και να νοιώθεις ασφαλής.

Αν και πάλι το άγχος δεν σε αφήνει να χαλαρώσεις και σε βάζει σε αρνητική διαδικασία είναι απλό να κάνεις μία σαλπιγγογραφία.

Η σαλπιγγογραφία όπως και τόσες άλλες είναι απλά μία εξέταση και όχι μία χειρουργική επέμβαση.

Πέτα από επάνω σου ότι σε κάνει να νοιώθεις αρνητικά γιατί πολλές φορές η ίδια η αρνητική ψυχολογία στέκεται από μόνη της αρνητικός παράγοντας σύλληψης.

Καλημέρα και Χρόνια Πολλά!!!!

Εχθές διαγνώστηκα με χλαμύδια και ξεκινήσαμε αντιβίωση κι εγώ κ ο σύζυγος. Ετοιμαζόμαστε για εξωσωματική και το ανακαλύψαμε. Πριν 2 μήνες που εξεταστήκαμε πάλι και οι 2 δεν υπήρχε μικρόβιο. Πότε πρόλαβαν τα άτιμα,απορώ! Φοβάμαι μήπωσ και δεν αντιμετωπιστούν εύκολα. HELP!!!

9LS4p3.pngJWdVp3.png

Καλημέρα και Χρόνια Πολλά!!!!

Εχθές διαγνώστηκα με χλαμύδια και ξεκινήσαμε αντιβίωση κι εγώ κ ο σύζυγος. Ετοιμαζόμαστε για εξωσωματική και το ανακαλύψαμε. Πριν 2 μήνες που εξεταστήκαμε πάλι και οι 2 δεν υπήρχε μικρόβιο. Πότε πρόλαβαν τα άτιμα,απορώ! Φοβάμαι μήπωσ και δεν αντιμετωπιστούν εύκολα. HELP!!!

πως γινεται πριν 2 μηνες να μην ειχατε χλάμυδια και τωρα εχετε?στο ιδιο μικροβιολογικο κανατε τις εξετασεις?εγω πριν 8 χρονια που ειχα κανει το ετησιο μου ckeck up μου ειχαν βρει οτι εχω χλαμυδια.κοντεψα να χωρισω τοτε γιατι ειχα μονιμη σχεση(εγω δεν ειχα απατησει τον συντροφο μου οποτε θεωρησα οτι αυτος κατι ειχε κανει)και τελικα αφου εκανα αλλες επαναληπτικες εξετασεις κτλ αποδειχτηκε οτι ειχε γινει λαθος και δεν ειχαμε.ξερω οτι παιρνεις αντιβιωση(βεβαια απο τοτε που εχουν περασει κ καποια χρονια)μπορει να αντιμετωπιζεται πιο ευκολα.παντως θεραπευεται οποτε μην αγχονεσαι.με το καλο και συντομα να υποδεχτειτε ενα νεο μελος στην οικογενεια:D

πως γινεται πριν 2 μηνες να μην ειχατε χλάμυδια και τωρα εχετε?στο ιδιο μικροβιολογικο κανατε τις εξετασεις?εγω πριν 8 χρονια που ειχα κανει το ετησιο μου ckeck up μου ειχαν βρει οτι εχω χλαμυδια.κοντεψα να χωρισω τοτε γιατι ειχα μονιμη σχεση(εγω δεν ειχα απατησει τον συντροφο μου οποτε θεωρησα οτι αυτος κατι ειχε κανει)και τελικα αφου εκανα αλλες επαναληπτικες εξετασεις κτλ αποδειχτηκε οτι ειχε γινει λαθος και δεν ειχαμε.ξερω οτι παιρνεις αντιβιωση(βεβαια απο τοτε που εχουν περασει κ καποια χρονια)μπορει να αντιμετωπιζεται πιο ευκολα.παντως θεραπευεται οποτε μην αγχονεσαι.με το καλο και συντομα να υποδεχτειτε ενα νεο μελος στην οικογενεια:D

Ο ουρολόγος μου είπε οτι γίνεται και ότι δεν είναι απαραίτητο να υπάρχει απιστία γιατί δεν παίζει κιόλας. Η τωρινή μικροβιολόγος βέβαια θεωρεί ότι μπορεί να έγινε λάθος στην προηγούμενη εξέταση αλλά τι νόημα έχει τώρα πια. Οι τωρινές είναι σωστές γιατί το διπλο τσέκαρε λέει.

Ευχαριστώ πολύ πολύ!!!!:P:p

9LS4p3.pngJWdVp3.png

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα