Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΙΜΑ ΣΤΑ ΚΑΚΑ βρέφους / μωρού


Recommended Posts

14 ώρες πρίν, tzenaki1982 είπε:

Τελικα εχουμε κ ουρολοιμωξη..δεν το γλιτωσαμε..

Κ οι παιδιατροι επιμενουν για αλλεργια..παντωσ τωρα που σταματησα τα γαλακτοκομικα σταματησε κ το αιμα..

Ανησυχω μηπωσ με την σκληρη διαιτα δεν καταφερω να συνεχισω το θηλασμο...

Ποια σκληρή δίαιτα καλέ; Μην πανικοβάλλεσαι!

Πόσο αγελαδινό γάλα πια πίνεις; Για να μην νιώθεις ότι σου λείπει, αντικατέστησέ το για αρχή με γάλα αμυγδάλου, ρυζιού ή φουντουκιού, άσε να περάσουν λίγες βδομάδες, και μετά δοκίμασε και κατσικίσιο (λίγο λίγο, να δεις αν έχετε αντίδραση), και επίσης μετά από λίγες βδομάδες δοκίμασε τυρί ή γιαούρτι, μπορεί να μην δημιουργούν πρόβλημα αν δεν είναι σε τεράστιες ποσότητες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


Κοριτσια εχουν περασει 18 μερεσ κ ακομη βλεπω αραια κ που απο λιγεσ κουκιδεσ αιμα..σημερα ειδα λιγο παραπανω κ αγχωθηκα παλι..

Φταινε αυτα που τρωω? Η δεν καθαρισε ακομη??δεν τρωω πια γαλακτοκομικα κ μοσχαρι..κρυφα κ φανερα..αλλα ακομη βγαζει..

Να φταινε κ τα υπολοιπα που τρωω???

Η να ειναι κατι αλλο??

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, tzenaki1982 είπε:

Κοριτσια εχουν περασει 18 μερεσ κ ακομη βλεπω αραια κ που απο λιγεσ κουκιδεσ αιμα..σημερα ειδα λιγο παραπανω κ αγχωθηκα παλι..

Φταινε αυτα που τρωω? Η δεν καθαρισε ακομη??δεν τρωω πια γαλακτοκομικα κ μοσχαρι..κρυφα κ φανερα..αλλα ακομη βγαζει..

Να φταινε κ τα υπολοιπα που τρωω???

Η να ειναι κατι αλλο??

 

Link to comment
Share on other sites

On 31/12/2017 at 11:00 ΜΜ, ΑΡΓΚ είπε:

Eχεις κόψει και σόγια; Η πιθανότητα να επιβαρύνει αν υπάρχει πρόβλημα με τα γαλακτοκομικά είναι αν θυμάμαι καλά 50% 

Διαβαζω πια τισ ετικετεσ..οπου βλεπω σογια δεν ακουμπαω. .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσι μου ηρεμησε,ολα ελπιζω να πανε καλα....συγνωμη αλλα η γιατρος σου τι σε συμβουλευει;;;αφου βλεπεις ακομα αιμα κατι συμβαινει...ετσι και εμεις....ειχε βλεννα και τα κακα μας ηταν σα νερο..εκοψα τα πολλα φαγητα μεχρι που κοπηκε το γαλα μου και πηραμε υποαλλεργικο γαλα και να πω την αμαρτια μου απο τοτε ολα πανε καλα και η μικρη ειναι στα καλυτερα της.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , Toksp είπε:
πρίν από 26 λεπτά , Toksp είπε:

Κοριτσι μου ηρεμησε,ολα ελπιζω να πανε καλα....συγνωμη αλλα η γιατρος σου τι σε συμβουλευει;;;αφου βλεπεις ακομα αιμα κατι συμβαινει...ετσι και εμεις....ειχε βλεννα και τα κακα μας ηταν σα νερο..εκοψα τα πολλα φαγητα μεχρι που κοπηκε το γαλα μου και πηραμε υποαλλεργικο γαλα και να πω την αμαρτια μου απο τοτε ολα πανε καλα και η μικρη ειναι στα καλυτερα της.

Κ η δικια μου παιδιατροσ κ στο νοσοκομειο αυτοι που μασ ειδαν ειπαν πωσ θελει μερεσ να φυγει απο τον οργανισμο μασ το γαλα..κ απο τον δικο μου κ τησ μικρησ..

Αλλοι λενε 20 μερεσ..αλλοι μηνα..

Το οτι δεν υπαρχει κατι στανταρ στισ οδηγιεσ με ενοχλει..δεν ξερω τι να φαω..φοβαμαι να φαω...

Ειμαστε στισ 20 μερεσ αποχησ..εχω παθει κ μια ωραια μαστιτιδα..αλλα γενικα δυσκολευομαι νσ πιστεψω πωσ η μπεμπα εχει αλλεργια..ειναι 2.5 μηνων κ 5800..με βαροσ γεννησησ 3250..πωσ γινεται να χει αλλεργια?επισησ δεν εχει καμια ενοχληση..ειναι σε ολσ πολυ κσλη. 

 

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δυσκολεύεσαι να φας κ γιατί έπαθες μαστίτιδα; Νομίζω το έχεις πάρει πολύ στραβά. Εφόσον το παιδί δεν έχει αλλα συμπτώματα όλα πάνε καλά κ η αλλεργια είναι σε μικρό βαθμό λογικά. Τα περισσότερα που ξέρω εγώ είχαν εκζεμα ή παλινδρόμηση παράλληλα. Υπάρχουν άπειρα φαγητά χωρίς ίχνος γάλακτος. Μέχρι κ γλυκά μπορείς να φτιάξεις, κυκλοφορούν πάρα πολλές συνταγές στο διαδίκτυο. Θα τρως όλα τα κρέατα εκτός από μοσχάρι, όλα τα λαχανικά κ φρούτα, ζυμαρικά, όσπρια, φασολάκια, αρακά, ψάρια, σούπες, τι άλλο θες;! Κ γλυκά με γάλα αμυγδάλου ή καρύδας ή κ χωρις. Μην ακουω τέτοια κ σε παίρνει από κάτω, στο κάτω κάτω για λίγους μήνες θα διαρκεσει, τι να πουν άλλοι που έχουν παθήσεις που πρέπει να προσέχουν τη διατροφή τους εφ' όρου ζωής. 

Κ να σου πω και κάτι, το αγελαδινό είναι το χειρότερο είδος γαλακτος. Μπλοκάρει κ το μεταβολισμό κ θα χάσεις κ πιο γρήγορα τα κιλά ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα! Εχω ενα αγοράκι 4 μηνών που θηλάζει αποκλειστικά.Πριν 1 μήνα εμφάνισε κουκκίδες από αίμα στα κακά του, η παιδίατρος μου είπε οτι πιστεύει πως ειναι αλλεργία και έτσι έκοψα τα γαλακτοκομικά και τη σόγια.Στη συνέχεια εμφανιζόταν ,πολυ σπάνια , λιγο αίμα!Πριν 1 εβδομάδα μου έβγαλε πιο πολυ αίμα από ποτε!του έκανα 2 καλλιέργειες κοπρανων αλλα δεν βγήκε κατι συγκεκριμένο, τη μια υποψία για σαλμονέλα και την άλλη σταφυλόκοκκος! Ο μικρός εχει άριστη κλινική εικόνα! μηπως να τον παω σε γαστρεντερολόγο; εχω προβληματιστεί!! 

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Themisdk είπε:

Καλησπέρα! Εχω ενα αγοράκι 4 μηνών που θηλάζει αποκλειστικά.Πριν 1 μήνα εμφάνισε κουκκίδες από αίμα στα κακά του, η παιδίατρος μου είπε οτι πιστεύει πως ειναι αλλεργία και έτσι έκοψα τα γαλακτοκομικά και τη σόγια.Στη συνέχεια εμφανιζόταν ,πολυ σπάνια , λιγο αίμα!Πριν 1 εβδομάδα μου έβγαλε πιο πολυ αίμα από ποτε!του έκανα 2 καλλιέργειες κοπρανων αλλα δεν βγήκε κατι συγκεκριμένο, τη μια υποψία για σαλμονέλα και την άλλη σταφυλόκοκκος! Ο μικρός εχει άριστη κλινική εικόνα! μηπως να τον παω σε γαστρεντερολόγο; εχω προβληματιστεί!! 

Σίδηρο στον μπέμπη δίνεις? Μήπως ήταν κ από αυτό έτσι τα καλά του. Πάντως αν έκανες καλλιέργεια κοπράνων κ δεν βρέθηκε αίμα ίσως να μην είναι αλλεργία. Θα μπορούσες να συμβουλευτείς κ κάποιον παιδογαστρεντερολογο σαν πιο ειδικό

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

17 ώρες πρίν, Themisdk είπε:

Καλησπέρα! Εχω ενα αγοράκι 4 μηνών που θηλάζει αποκλειστικά.Πριν 1 μήνα εμφάνισε κουκκίδες από αίμα στα κακά του, η παιδίατρος μου είπε οτι πιστεύει πως ειναι αλλεργία και έτσι έκοψα τα γαλακτοκομικά και τη σόγια.Στη συνέχεια εμφανιζόταν ,πολυ σπάνια , λιγο αίμα!Πριν 1 εβδομάδα μου έβγαλε πιο πολυ αίμα από ποτε!του έκανα 2 καλλιέργειες κοπρανων αλλα δεν βγήκε κατι συγκεκριμένο, τη μια υποψία για σαλμονέλα και την άλλη σταφυλόκοκκος! Ο μικρός εχει άριστη κλινική εικόνα! μηπως να τον παω σε γαστρεντερολόγο; εχω προβληματιστεί!! 

Δωσε λιγο χρονο στην αποχη που κανεισ..η κορη μου στισ 40 μερεσ περιπου καθαρισε..αλλα μωρακια ισωσ να θελουν λιγο παραπανω..

Εγω επισησ προσεχα την καζεινη ετρωγα μονο κρεατα ελευθερασ κ προσεχα κ τα συντηριτικα...

Μονο ψωμι αγοραζα απ εξω...πολλεσ μαμαδεσ που κανουν αποχη ζυμωνουν μονεσ τουσ γιατι φοβουνται τα ιχνη στουσ φουρνουσ..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Κορίτσια καλησπέρα. Το αγοράκι μου είναι 14 μηνών και χθες ειδα λίγο αίμα στα κακά του. Τα κακά είχαν καφέ χρωμα όπως συνήθως και εγώ πίστεψα ότι ήταν από την ντομάτα που έφαγε. Ήταν σαν Κόκκινες φλούδες πάνω στα κακά. Σήμερα 2 φορές που έκανε ειδα Και κατάλαβα ότι έκανα λάθος ... και ότι ήταν αίμα. Δεν καταλαβαίνω τι μπορεί να είναι τώρα αυτό ; Περιμένω να πάει 5 να πάρω την παιδίατρο που θα πάει στο ιατρείο. Να ανησυχήσω ; Έχει συμβεί σε καμία σας ; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Super.mum είπε:

Κορίτσια καλησπέρα. Το αγοράκι μου είναι 14 μηνών και χθες ειδα λίγο αίμα στα κακά του. Τα κακά είχαν καφέ χρωμα όπως συνήθως και εγώ πίστεψα ότι ήταν από την ντομάτα που έφαγε. Ήταν σαν Κόκκινες φλούδες πάνω στα κακά. Σήμερα 2 φορές που έκανε ειδα Και κατάλαβα ότι έκανα λάθος ... και ότι ήταν αίμα. Δεν καταλαβαίνω τι μπορεί να είναι τώρα αυτό ; Περιμένω να πάει 5 να πάρω την παιδίατρο που θα πάει στο ιατρείο. Να ανησυχήσω ; Έχει συμβεί σε καμία σας ; 

συνηθως ειναι αλλεργιες η κατι που να τον πειραξε . εφαγε κατι σε μεγαλες ποσοτητες η κατι καινουργιο?

Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 είπε:

συνηθως ειναι αλλεργιες η κατι που να τον πειραξε . εφαγε κατι σε μεγαλες ποσοτητες η κατι καινουργιο?

Έφαγε σε αρκετά μεγάλη ποσότητα καρπούζι. Αλλά όχι σήμερα. Χθες. Όμως έχει ξανά φάει κ ποτε δεν του προκάλεσε κάτι τέτοιο. Έφαγε και ένα βιολογικό μπισκότο με καλαμπόκι. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Super.mum είπε:

Έφαγε σε αρκετά μεγάλη ποσότητα καρπούζι. Αλλά όχι σήμερα. Χθες. Όμως έχει ξανά φάει κ ποτε δεν του προκάλεσε κάτι τέτοιο. Έφαγε και ένα βιολογικό μπισκότο με καλαμπόκι. 

Μιλησεσ με τον παιδιατρο??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, tzenaki1982 είπε:

Μιλησεσ με τον παιδιατρο??

Ναι , πήγα από το ιατρείο και της έδειξα την πάνα. Μου είπε ότι φαίνεται σαν να είναι ντομάτα και να μην ανησυχώ. Πυρός η άλλος θα του κάνω διατροφή όμως λέει για 2 με 3 μέρες και να δω πως θα είναι από εδώ κ πέρα. 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Super.mum είπε:

Έφαγε σε αρκετά μεγάλη ποσότητα καρπούζι. Αλλά όχι σήμερα. Χθες. Όμως έχει ξανά φάει κ ποτε δεν του προκάλεσε κάτι τέτοιο. Έφαγε και ένα βιολογικό μπισκότο με καλαμπόκι. 

μπορει να ηταν κ καρπουζι βρε υπολλειματα κ αυτο ετσι αχωνευτο βγαινει . γενικα το αιμα για ξεχωριζει πολυ καθαρα στα κακα μην φοβασε θα φαινοταν πεντακαθαρα .παντως δεν ειναι κατι τρομερο μην ανχωνεσε . 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 είπε:

μπορει να ηταν κ καρπουζι βρε υπολλειματα κ αυτο ετσι αχωνευτο βγαινει . γενικα το αιμα για ξεχωριζει πολυ καθαρα στα κακα μην φοβασε θα φαινοταν πεντακαθαρα .παντως δεν ειναι κατι τρομερο μην ανχωνεσε . 

Αγχώθηκα για μια στιγμή να ξέρεις αλλά εντάξει μακάρι να μην είναι κάτι 

Link to comment
Share on other sites

Κ μενα μου φαίνεται πιθανό η ντοματα κ το καρπούζι. Ακομη κ κόκκινη πιπεριά, αν είχε φάει, κάπως έτσι φαίνονται. Που να δεις αν φανε παντζαρια

Τον μικρο τον είδε η γιατρος; γτ εμενα μια φορα είχε ραγάδα κ ειχε αίμα από αυτό, αλλά ήταν κ λιγο δυσκοιλιος ο μικρος μου

Link to comment
Share on other sites

Εμενα είχε βγάλει βλεννα με αιμα και ηταν πιθανή αλλεργία. Πέρασαν 2-3 πανες για να το σιγουρεψω και πηγα την ιδια πανα στο γιατρό. Μια κρεμα την είχε πειραξει, καινούρια. Τη σταματησα και της την ξαναδωσα μετα απο 4 μήνες κι ολα καλα. Ειχα κι εγω τρομάξει αλλα συμβαίνουν αυτα μην αγχωνεσαι, εμενα ηταν 7 μηνων φαντασου 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...