Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΓΝΩΣΤΗΣ ΑΙΤΙΑΣ ΥΠΟΓΟΝΙΜΟΤΗΤα / LOCUS MEDICUS ...Γνώμες ;


Recommended Posts

Καλημέρα !!!!!

 

Για να είμαι ειλικρινής δεν έχω σκεφτεί το ενδεχόμενο παρένθετης μητέρας διότι δεν θα ήθελα εγώ να ακολουθήσω αυτή την διαδικασία !

 

 

Συμφωνώ μαζί σου εν μέρει ! :-P

 

Κι εγώ πιστεύω ότι το ιδανικό θα ήταν το παιδί μου να έχει το δικό μας DNA...

 

οχι διότι πιστεώ ότι το δικό μας DNA το καλύτερο δυνατόν αλλά γιατί θεωρούσα ότι αυτό το παιδι ( εσφαλμένα ίσως ) θα ήταν κάτι το οποίο θα " δημιουργούσαμε" μαζί...ένας άρρηκτος δεσμός ...

 

Σταδιακά όμως κατάλαβα ότι αυτός ο ακλόνητος δεσμός δεν δημιουργείται βιολογικά αλλά μόνο συναισθηματικά και ψυχικά ...

 

και η "δημιουργία" ενός παιδιού και οικογένειας δεν περιορίζεται στις 24 ωρες περιθώριο που έχω κάθε μήνα να συλλάβω !!!

 

Η σχέση "μητερας-πατέρα " - "παιδιού " είναι κάτι πολύ μεγαλύτερο από αυτή που καθορίζει η σχέση DNA !!!:-P

 

Να υποθέσω ότι οι δικοί σου γονείς οι οποίοι έδειξαν αδιαφορία για τα παιδιά τους ήταν βιολογικοί γονείς ή θετοί ?

Γιατί αν ήταν οι βιολογικοί γονείς τότε το "δέσιμο" του DNA δεν νομίζω ότι τους ώθησε να σας αγαπήσουν βαθιά και να είναι δίπλα σας... :-(

 

Κι αν τα παιδιά μας πάρουν από το DNA μας τα άσχημα χαρακτηριστικά ??? :roll:

 

 

 

Kika σου έχω στείλει π.μ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 280
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα !!!!!

 

Για να είμαι ειλικρινής δεν έχω σκεφτεί το ενδεχόμενο παρένθετης μητέρας διότι δεν θα ήθελα εγώ να ακολουθήσω αυτή την διαδικασία !

 

 

Συμφωνώ μαζί σου εν μέρει ! :-P

 

Κι εγώ πιστεύω ότι το ιδανικό θα ήταν το παιδί μου να έχει το δικό μας DNA...

 

οχι διότι πιστεώ ότι το δικό μας DNA το καλύτερο δυνατόν αλλά γιατί θεωρούσα ότι αυτό το παιδι ( εσφαλμένα ίσως ) θα ήταν κάτι το οποίο θα " δημιουργούσαμε" μαζί...ένας άρρηκτος δεσμός ...

 

Σταδιακά όμως κατάλαβα ότι αυτός ο ακλόνητος δεσμός δεν δημιουργείται βιολογικά αλλά μόνο συναισθηματικά και ψυχικά ...

 

και η "δημιουργία" ενός παιδιού και οικογένειας δεν περιορίζεται στις 24 ωρες περιθώριο που έχω κάθε μήνα να συλλάβω !!!

 

Η σχέση "μητερας-πατέρα " - "παιδιού " είναι κάτι πολύ μεγαλύτερο από αυτή που καθορίζει η σχέση DNA !!!:-P

 

Να υποθέσω ότι οι δικοί σου γονείς οι οποίοι έδειξαν αδιαφορία για τα παιδιά τους ήταν βιολογικοί γονείς ή θετοί ?

Γιατί αν ήταν οι βιολογικοί γονείς τότε το "δέσιμο" του DNA δεν νομίζω ότι τους ώθησε να σας αγαπήσουν βαθιά και να είναι δίπλα σας... :-(

 

Κι αν τα παιδιά μας πάρουν από το DNA μας τα άσχημα χαρακτηριστικά ??? :roll:

 

Καλησπερα Kika2111 ,

 

Η σχέση "μητερας-πατέρα " - "παιδιού " είναι κάτι πολύ μεγαλύτερο από αυτή που καθορίζει η σχέση DNA !!

 

Εχεις απολυτο δικιο σε αυτο που γραφεις.

 

Ειναι οι βιολογικοι μου γονεις. Προσωπικα πιστευω πως δεν μπορουν ολες οι γυναικες να γινουν μητερες. Αλλες το εχουν αλλες οχι. Η δικια μου μητερα δεν το ειχε.

 

Οσο για το αν θα παρουν τα ασχημα χαρακτηριστηκα του DNA μας, σου κανω της εξης ερωτηση.

 

Πιος ειναι ο στοχος της ζωης σου ?

 

Θα σου πω τον δικο μου... Να νιωθω καλα με τον εαυτο μου, να ειμαι ευτυχισμενη με τον ανθρωπο που αγαπω και να προσπαθω καθε μερα να γινομαι καλυτερος ανθρωπος. Δεν ειμαι τελεια και φυσικα ουτε ο αντρας μου, αλλα προσπαθουμε οτι αρνητικο εχουμε να το αλλαζουμε. Το ιδιο λοιπον θα ηθελα να εκπευδευσω στα παιδιακια μας :-D

 

Κανενας μας δεν ειναι τελειος... μονο ο θεος.

 

Το σιγουρο ειναι, πως ας καποια στιγμη αποφασισεις να ιοθετησεις ενα μωρακι θα ειναι πολυ ευτυχισμενο μαζι σου. :-D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια μου καλησπέρα!

 

Άλλη μία "μεγαλοκοπέλα" 35 1/2 ετών. Το ιστορικό μου είναι πολύ πιο απλό από αυτά που γράφετε εσείς. Προσπάθειες περίπου ενάμιση χρόνο με μία παλίνδρομη πριν από ένα χρόνο. Οι βασικές εξετάσεις (σπερμοδιάγραμμα, προγεννητικός, ορμονικές, υπέρηχοι, pap, γενικό check up) ήταν καλές και η σαλπιγγογραφία μου έδειξε μία μικρή δυσκολία να περάσει το υγρό στην αριστερή σάλπιγγα.

 

Πρόσφατα επισκέφθηκα κι ένα ειδικό γονιμότητας- πολύ γνωστό εξωσωματικό. Η διάγνωση ήταν ότι φαίνεται να είμαστε μια χαρά και να πάμε σπίτι μας να συνεχίσουμε τις προσπάθειες για εξάμηνο τουλάχιστον. Επειδή όμως από ότι φάνηκε δεν ήθελε να με αφήσει να φύγω και με άδεια χέρια, μου πρότεινε ένα πλήρη έλεγχο αποβολών (ανοσολογικές, μοριακό έλεγχο θρομβοφιλίας...). Μου έγραψε μέσω ΕΟΠΠΥ όσες εξετάσεις καλύπτονται και με πρότεινε "πακετάκι" για τις υπόλοιπες.

Έκανα μόνο όσες γράφονται και γενικά φάνηκαν καλές, με εξαίρεση τα ΑΝΑ. Η εξέταση που πήρα στα χέρια μου γράφει "ασθενώς θετικά", με φυσιολογικές τιμές <1/160.

Από κάτω έχει τις εξής πληροφορίες:

Μέθοδος IFA (Υπόστρωμα Hep-2)

Σε αραίωση ορού 1/80= θετικά (+)

Τύπος φθορισμού: μικτός

 

Πήρα τηλέφωνο το γιατρό και μίλησα με τη μαία του και όχι με τον ίδιο και η οποία μου είπε ότι κάποια ευαισθησία υπάρχει με το ανοσοποιητικό μου και να κάνω και τις υπόλοιπες εξετάσεις (μοριακό έλεγχο θρομβοφιλίας, αντιπηκτικό λύκου, πρωτεΐνη S, ομοκυστεινη,αντισώματα καρδιολυπίνης) για να δούμε.

 

Όπως καταλαβαίνετε τρόμαξα λίγο και πήρα τηλέφωνο σήμερα και έκλεισα ραντεβού με τον κ. Τσιλιβάκο. Υπάρχει κάποια άλλη με παρόμοια εμπειρία στα ANA;

 

Από το κέντρο που μου πρότειναν τις εξετάσεις μου είπαν ότι οι ίδιοι κάνουν το πακέτο της θρομβοφιλίας (?150) και τις υπόλοιπες του αιματολογικού ελέγχου έχουν συνεργαζόμενο κέντρο (?145). Υπάρχει διαφορά με τις τιμές του locus medicus;

 

Συγνώμη που σας κούρασα με όλα αυτά και που διέκοψα την πολύ ωραία συζήτηση που είχατε που με έβαλε κι εμένα σε σκέψεις για το τί σημαίνει τελικά για μένα ο ερχομός ενός παιδιού στη ζωή μας...

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμα...

Υπάρχει έστω και μία κοπέλα που έκανε την εξέταση pcr περιόδου και δεν ήταν θετική σε χλαμύδια/ μυκόπλασμα;

Έχω ξεσκονίσει όλο το internet από χθες και όσες έκαναν την εξέταση, ειδικά στο locus medicus, είχαν μικρόβιο.... :confused::rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμα...

Υπάρχει έστω και μία κοπέλα που έκανε την εξέταση pcr περιόδου και δεν ήταν θετική σε χλαμύδια/ μυκόπλασμα;

Έχω ξεσκονίσει όλο το internet από χθες και όσες έκαναν την εξέταση, ειδικά στο locus medicus, είχαν μικρόβιο.... :confused::rolleyes:

 

 

Καλησπέρα !! :)

 

Εγώ βγήκα αρνητική σε χλαμύδια, ουρεόπλασμα αλλά θετική σε μυκόπλασμα !!

 

Πιο συγκεκριμένα έκανα 2 εξετάσεις στο locus medicus.

 

Μια καλλιέργεια κολπικού υγρού στην οποία βγήκα αρνητική σε όλα.

Μια εξέταση ιστού περιόδου στην οποία βγήκα αρνητική σε χλαμύδια, ουρεόπλασμα αλλά θετική σε μυκόπλασμα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και κάτι ακόμα...

Υπάρχει έστω και μία κοπέλα που έκανε την εξέταση pcr περιόδου και δεν ήταν θετική σε χλαμύδια/ μυκόπλασμα;

Έχω ξεσκονίσει όλο το internet από χθες και όσες έκαναν την εξέταση, ειδικά στο locus medicus, είχαν μικρόβιο.... :confused::rolleyes:

 

Εγω βγηκα αρνητικη κ εχω κανει εξεταση στο locus.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα !! :)

 

Εγώ βγήκα αρνητική σε χλαμύδια, ουρεόπλασμα αλλά θετική σε μυκόπλασμα !!

 

Πιο συγκεκριμένα έκανα 2 εξετάσεις στο locus medicus.

 

Μια καλλιέργεια κολπικού υγρού στην οποία βγήκα αρνητική σε όλα.

Μια εξέταση ιστού περιόδου στην οποία βγήκα αρνητική σε χλαμύδια, ουρεόπλασμα αλλά θετική σε μυκόπλασμα...

 

Γεια σου Κika, στο lotus σου είπανε αν είναι αξιόπιστα τα αποτελέσματα 100% μιας pcr, γιατί σε κέντρο στη Θεσ/νίκη που κάνουν τέτοια εξέταση, μου είπαν ότι μπορεί να βγάλει ψευτοθετικά ή ψευτοαρνητικά αποτελέσματα!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Κika, στο lotus σου είπανε αν είναι αξιόπιστα τα αποτελέσματα 100% μιας pcr, γιατί σε κέντρο στη Θεσ/νίκη που κάνουν τέτοια εξέταση, μου είπαν ότι μπορεί να βγάλει ψευτοθετικά ή ψευτοαρνητικά αποτελέσματα!

 

Και τί σου είπαν ότι κάνεις δηλαδή σε μια τέτοια περίπτωση "ψευδών¨αποτελεσμάτων;

Φοβάμαι ότι κι εμένα θα μου βρουν κάτι, θα αναγκαστώ να πάρω αντιβίωση και θα πάει αυτός ο μήνας χαμένος για προσπάθειες.... :-(:-(

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Κika, στο lotus σου είπανε αν είναι αξιόπιστα τα αποτελέσματα 100% μιας pcr, γιατί σε κέντρο στη Θεσ/νίκη που κάνουν τέτοια εξέταση, μου είπαν ότι μπορεί να βγάλει ψευτοθετικά ή ψευτοαρνητικά αποτελέσματα!

 

Καλημέρα !!

 

Η pcr ειναι η εξεταση σε ιστό περιοδου, ετςι ;

Ναι, τα αποτελεσματα πανω γράφουν οτι η ακρίβεια των εξετάσεων ειναι 99,9... %

Ομως θα έπρεπε να γνωρίζεις οτι μόνο το Locus κανει αυτη την εξεταση σε όλη την ελλαδα διότι ο Τσιλιβακος ειναι αυτός που ανακάλυψε και ανέπτυξε αυτη την εξεταση η οποία αποτελεί παγκόσμια πατέντα ...

 

Το κεντρο αυτο το επισκέπτονται ζευγάρια απο όλη την Ελλαδα...

.....μήπως κάποια αλλα κεντρα προσπαθούν να κανουν μια παραπλήσια εξεταση χωρις τα αναμενόμενα αποτελεσματα ...εξ'ου και τα ψευδοαποτελεσματα ;;;;:confused:

 

Εμάς αφου μας εξέτασαν εξονυχιστικά το μοναδικό προβλημα που βρήκε ο Τσιλιβακος ηταν το μυκοπλασμα και την χλωρίδα που πρέπει να φτιάξω ...κατα τα αλλα μας είπε οτι είμαστε πολυ καλα και να προσπαθήσουμε φυσικά ....

Χθες ήμουν στο γραφειο του Τσιλιβακου σε ραντεβου και μια κυρία μας διέκοψε γιατι ήθελε να δει τον Τσιλιβακο...ήθελε να τον ευχαριστήσει γιατι με ΑΜΗ 0,3 κατάφερε να συλλάβει φυσικά !!! :)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν φιλενάδες...

Χθες είχα το πρώτο μου ραντεβού στο locus medicus με τον κ. Τσιλιβάκο. Από πού να αρχίσω να σας τα λέω δεν ξέρω....

 

* Λοιπόν σχετικά με τα ANA μου που ήταν "ασθενώς θετικά 1/80¨και που ήταν ο κύριος λόγος που πήγα σε αυτόν... Δεν τους έδωσε καμία απολύτως σημασία! Ξεπέταξε στα γρήγορα το χαρτί με το αποτέλεσμα λέγοντάς μου ότι "όλοι τέτοια αποτελέσματα έχουμε και είναι φυσιολογικά"

 

*Σχετικά με την TSH μου που ήταν 1,5 το Μάιο, 1,32 το Δεκέμβρη και 2,63 το Φεβρουάριο, επίσης δεν έδωσε σημασία και μου είπε ότι είναι φυσιολογική, ότι η αύξηση μπορεί να οφείλεται σε οτιδήποτε και ίσως σε στρες και αν θέλω να το ξαναδώ σε 6 μήνες. Υποστήριξε βέβαια ότι θα πρέπει να είναι κάτω από 2,5 σε περίπτωση εγκυμοσύνης και ότι θέλει προσοχή γιατί οι ενδοκρινολόγοι μέχρι 4-5 το θεωρούν φυσιολογικό.

 

* Μου είπε ότι τα αποτελέσματα της ιστολογικής από την απόξεση ήταν ασαφή και δε μπορούσε να βγάλει ακριβώς άκρη αλλά ίσως... ούτε εγώ κατάλαβα τί. Αλλά πιθανόν να φταίνε ιοί ή μικρόβια...

 

* Στο σπερμοδιάγραμμα του συζύγου βρήκε πρόβλημα στην κινητικότητα, κάτι που δε μας είχε πει κανένας από τους 2 γυναικολόγους που το είχαν δει. Το πρόβλημα μπορεί να οφείλεται σε ιούς/ μικρόβια. Όταν τον ρώτησα γιατί κανείς άλλος γιατρός δεν το αξιολόγησε, μου απάντησε ο εμβρυολόγος που ήταν μέσα στο ραντεβού μαζί μας ότι το πρόβλημα της κινητικότητας καλύπτεται από τον μεγάλο όγκο του σπέρματος, εκτός αν υπάρχουν ιοί/ μικρόβια που τελικά είναι κι αυτό δώρο άδωρο.

 

* Μου έκανε πάρα πολλές φαινομενικά ή πραγματικά άσχετες/ κουλές ερωτήσεις (π.χ. για τα καφετιά στην περίοδο, για το αν πονάω στο σεξ), ερωτήσεις για το ιστορικό της οικογένειας, για το πώς ξεκίνησε και τελείωσε η παλίνδρομη που είχα κτλ

 

Γενικά, είδε με πολύ προσοχή όλες μας τις εξετάσεις και ασχολήθηκε πολύ ώρα μαζί μας. Τελικά, μας ζήτησε να επαναλάβουμε το σπερμοδιάγραμμα (για να μην έχουμε την εικόνα μίας μόνο ημέρας), την καλλιέργεια κολπικού (γιατί δεν έχει εμπιστοσύνη στο πολύ γνωστό διαγνωστικό που την έκανα), τις FSH, E2 και LH (για να έχει εικόνα κι άλλου ενός κύκλου). Επιπλέον ζήτησε καλλιέργεια σπέρματος κ έλεγχο dfi και κυτταρομετριά από το σύζυγο και NK cells από εμένα.

 

Συμπέρασμα: Πρόκειται για ιδιαίτερη περίπτωση γιατρού (δεν θα μπω σε λεπτομέρειες) που δεν είμαι καθόλου σίγουρη ότι μου ενέπνευσε εμπιστοσύνη. Με τον άνδρα μου συμφωνήσαμε (αν και είδαμε διαφορετικά αρχικά τα πράγματα) ότι πρόκειται είτε για ιδιοφυΐα είτε για παντελώς άσχετο. Μέση λύση ίσως να μην υπάρχει... Θα κάνουμε ασφαλώς τις εξετάσεις που μας είπε και θα δούμε.... Πάντως είναι γενικά ιδιαίτερα προσανατολισμένος στο θέμα ιοί και μικρόβια και πολύ φοβάμαι ότι όλο και κάτι θα μας βρουν τα εργαστήριά του...

 

Εντύπωση μου έκανε που δε μου ζήτησε να κάνω την PCR περιόδου (που την είχα σίγουρη), δεν ασχολήθηκε καθόλου με τη θρομβοφιλία (θεώρησε ότι δε χρειάζεται λόγω προσωπικού και οικογενειακού ιστορικού) και με ομοκυστεϊνη, αντιπηκτικό λύκου, πρωτείνη S και καρδιολυπίνη. Το περίεργο είναι που ο Μαντούδης μου είχε ζητήσει αυτές ακριβώς τις εξετάσεις, εκτός από τα NK που τα θεώρησε υπερβολή σε αυτή τη φάση. Τα ακριβώς αντίθετα δλδ!!!

 

Στα θετικά της υπόθεσης ότι και αυτός κλίνει στο να προσπαθήσουμε για ένα χρονικό διάστημα μόνοι μας χωρίς καμία απολύτως παρέμβαση, παρά μόνο αν χρειαστεί να θεραπεύσουμε τυχόν μικρόβια.

 

ΟΥΦ χίλια συγνώμη για το τεράστιο ποστ. Εύχομαι να βοηθήσει κάποιους από εσάς!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπόν φιλενάδες...

Χθες είχα το πρώτο μου ραντεβού στο locus medicus με τον κ. Τσιλιβάκο. Από πού να αρχίσω να σας τα λέω δεν ξέρω....

 

* Λοιπόν σχετικά με τα ANA μου που ήταν "ασθενώς θετικά 1/80¨και που ήταν ο κύριος λόγος που πήγα σε αυτόν... Δεν τους έδωσε καμία απολύτως σημασία! Ξεπέταξε στα γρήγορα το χαρτί με το αποτέλεσμα λέγοντάς μου ότι "όλοι τέτοια αποτελέσματα έχουμε και είναι φυσιολογικά"

 

*Σχετικά με την TSH μου που ήταν 1,5 το Μάιο, 1,32 το Δεκέμβρη και 2,63 το Φεβρουάριο, επίσης δεν έδωσε σημασία και μου είπε ότι είναι φυσιολογική, ότι η αύξηση μπορεί να οφείλεται σε οτιδήποτε και ίσως σε στρες και αν θέλω να το ξαναδώ σε 6 μήνες. Υποστήριξε βέβαια ότι θα πρέπει να είναι κάτω από 2,5 σε περίπτωση εγκυμοσύνης και ότι θέλει προσοχή γιατί οι ενδοκρινολόγοι μέχρι 4-5 το θεωρούν φυσιολογικό.

 

* Μου είπε ότι τα αποτελέσματα της ιστολογικής από την απόξεση ήταν ασαφή και δε μπορούσε να βγάλει ακριβώς άκρη αλλά ίσως... ούτε εγώ κατάλαβα τί. Αλλά πιθανόν να φταίνε ιοί ή μικρόβια...

 

* Στο σπερμοδιάγραμμα του συζύγου βρήκε πρόβλημα στην κινητικότητα, κάτι που δε μας είχε πει κανένας από τους 2 γυναικολόγους που το είχαν δει. Το πρόβλημα μπορεί να οφείλεται σε ιούς/ μικρόβια. Όταν τον ρώτησα γιατί κανείς άλλος γιατρός δεν το αξιολόγησε, μου απάντησε ο εμβρυολόγος που ήταν μέσα στο ραντεβού μαζί μας ότι το πρόβλημα της κινητικότητας καλύπτεται από τον μεγάλο όγκο του σπέρματος, εκτός αν υπάρχουν ιοί/ μικρόβια που τελικά είναι κι αυτό δώρο άδωρο.

 

* Μου έκανε πάρα πολλές φαινομενικά ή πραγματικά άσχετες/ κουλές ερωτήσεις (π.χ. για τα καφετιά στην περίοδο, για το αν πονάω στο σεξ), ερωτήσεις για το ιστορικό της οικογένειας, για το πώς ξεκίνησε και τελείωσε η παλίνδρομη που είχα κτλ

 

Γενικά, είδε με πολύ προσοχή όλες μας τις εξετάσεις και ασχολήθηκε πολύ ώρα μαζί μας. Τελικά, μας ζήτησε να επαναλάβουμε το σπερμοδιάγραμμα (για να μην έχουμε την εικόνα μίας μόνο ημέρας), την καλλιέργεια κολπικού (γιατί δεν έχει εμπιστοσύνη στο πολύ γνωστό διαγνωστικό που την έκανα), τις FSH, E2 και LH (για να έχει εικόνα κι άλλου ενός κύκλου). Επιπλέον ζήτησε καλλιέργεια σπέρματος κ έλεγχο dfi και κυτταρομετριά από το σύζυγο και NK cells από εμένα.

 

Συμπέρασμα: Πρόκειται για ιδιαίτερη περίπτωση γιατρού (δεν θα μπω σε λεπτομέρειες) που δεν είμαι καθόλου σίγουρη ότι μου ενέπνευσε εμπιστοσύνη. Με τον άνδρα μου συμφωνήσαμε (αν και είδαμε διαφορετικά αρχικά τα πράγματα) ότι πρόκειται είτε για ιδιοφυΐα είτε για παντελώς άσχετο. Μέση λύση ίσως να μην υπάρχει... Θα κάνουμε ασφαλώς τις εξετάσεις που μας είπε και θα δούμε.... Πάντως είναι γενικά ιδιαίτερα προσανατολισμένος στο θέμα ιοί και μικρόβια και πολύ φοβάμαι ότι όλο και κάτι θα μας βρουν τα εργαστήριά του...

 

Εντύπωση μου έκανε που δε μου ζήτησε να κάνω την PCR περιόδου (που την είχα σίγουρη), δεν ασχολήθηκε καθόλου με τη θρομβοφιλία (θεώρησε ότι δε χρειάζεται λόγω προσωπικού και οικογενειακού ιστορικού) και με ομοκυστεϊνη, αντιπηκτικό λύκου, πρωτείνη S και καρδιολυπίνη. Το περίεργο είναι που ο Μαντούδης μου είχε ζητήσει αυτές ακριβώς τις εξετάσεις, εκτός από τα NK που τα θεώρησε υπερβολή σε αυτή τη φάση. Τα ακριβώς αντίθετα δλδ!!!

 

Στα θετικά της υπόθεσης ότι και αυτός κλίνει στο να προσπαθήσουμε για ένα χρονικό διάστημα μόνοι μας χωρίς καμία απολύτως παρέμβαση, παρά μόνο αν χρειαστεί να θεραπεύσουμε τυχόν μικρόβια.

 

ΟΥΦ χίλια συγνώμη για το τεράστιο ποστ. Εύχομαι να βοηθήσει κάποιους από εσάς!!

 

 

Καλημέρα !!!! :-P

 

χαχα !! Κι εγώ το ίδιο ένιωσα με τον Τσιλιβάκο !! :P

 

Εννοώ στο ραντεβού περίμενα να μπω σε ένα σούπερ γραφείο με τελευταίας τεχνολογίας εξοπλισμό και είδα ένα τύπο σε ένα μικρό, παλιομοδίτικο γραφείο με μια (υπέροχη ) συλλογή από μικροσκόπια- αντίκες και ένα μεγάλο βιβλίο μπροστά του για να σημειώνει στη θέση υπολογιστή...

 

...καμία γκλαμουριά από αυτές που είχα συνηθίσει σε γραφεία γιατρών σε κέντρα εξωσωματικής...

 

Όντως...σκέφτεσαι " τώρα αυτός είτε είναι μια ευφυΐα...

( από αυτές που δεν ακολουθούν το στυλ της εποχής...ξέρετε...με το μακρύ μαλλάκι και το μούσι :-) ) είτε είναι κομπογιαννίτης ...:shock:

 

Κι επειδή ήθελα να κρατήσω πισινή ρώτησα αρκετούς γιατρούς για αυτόν και όλοι μου είπαν ότι πρόκειται για κορυφή ...οι γιατροί που ρώτησα είναι σε μεγάλα κέντρα ( Μαστρομηνά, Πάντου κλπ )

 

Αποφάσισα λοιπόν να κάνω αυτά που μου είπε και να αφεθώ να δούμε τι θα γίνει...πάντως και εμάς μας προέτρεψε να προσπαθήσουμε φυσικά ή με φυσικό κύκλο εξωσωματική ....:P

 

Εμείς τώρα κάνουμε την αγωγή που μας έδωσε ...

Link to comment
Share on other sites

Rosemaraki

 

Σε ευχαριστούμε για την ενημέρωση και φυσικά δεν μας κουράζεις, παρά μόνο μας ενημερώνεις σαν να το βιώνουμε και εμείς! Και επειδή πρέπει να είμαστε ενημερωμένες, πρέπει να παραθέτουμε τις εμπειρίες μας!

Δεν είναι λίγο παράξενο που δεν σου ζήτησε PCR περιόδου, αφού είναι τόσο σημαντικά τα μικρόβια? Δεν τον ρωτάς καλύτερα? Τί εννοείς δεν ασχολήθηκε με τη θρομβοφιλία, έχεις πρόβλημα και το διαπίστωσε?

ΝΚ, υποτίθεται είναι τα πιο σημαντικά (για κάποιους, γιατί για το τμήμα καθ`έξιν του Νοσοκομείου Παπαγεωργίου, δεν είναι σημαντικά!)???:confused:

Τελικά, ένας Θεός ξέρει τί ισχύει!!

Μακάρι ο Αγ. Φανούριος να μας φωτίσει όλους μας!!

Αντε σου εύχομαι καλή επιτυχία και κράτα μας ενήμερες!!

Link to comment
Share on other sites

Rosemaraki

 

Σε ευχαριστούμε για την ενημέρωση και φυσικά δεν μας κουράζεις, παρά μόνο μας ενημερώνεις σαν να το βιώνουμε και εμείς! Και επειδή πρέπει να είμαστε ενημερωμένες, πρέπει να παραθέτουμε τις εμπειρίες μας!

Δεν είναι λίγο παράξενο που δεν σου ζήτησε PCR περιόδου, αφού είναι τόσο σημαντικά τα μικρόβια? Δεν τον ρωτάς καλύτερα? Τί εννοείς δεν ασχολήθηκε με τη θρομβοφιλία, έχεις πρόβλημα και το διαπίστωσε?

ΝΚ, υποτίθεται είναι τα πιο σημαντικά (για κάποιους, γιατί για το τμήμα καθ`έξιν του Νοσοκομείου Παπαγεωργίου, δεν είναι σημαντικά!)???:confused:

Τελικά, ένας Θεός ξέρει τί ισχύει!!

Μακάρι ο Αγ. Φανούριος να μας φωτίσει όλους μας!!

Αντε σου εύχομαι καλή επιτυχία και κράτα μας ενήμερες!!

 

Ο λόγος που μου φάνηκε εμένα παράξενο ότι δε μου το ζήτησε είναι ότι το pcr περιόδου, από ό,τι λέγεται, το έχει πατεντάρει ο ίδιος και από ό,τι έχω καταλάβει, το ζητάει από όλους. Αλλά μάλλον δεν είναι έτσι... :confused::confused: Κι αν σκεφτείς ότι ήταν πολύ προσανατολισμένος γενικά σε ιούς και μικρόβια, είναι διπλά παράξενο

 

Όταν λεω δεν ασχολήθηκε με τη θρομβοφιλία, εννοώ ότι δε μου ζήτησε να κάνω σχετικές εξετάσεις. Αυτό, από ότι κατάλαβα, γιατί από το ατομικό και οικογενειακό μου ιστορικό, έκρινε ότι δεν χρειάζεται, παρά την παλίνδρομη που είχα.

 

Τώρα τί παίζει με τα ΝΚ δεν έχω ιδέα... Θα κάνω την εξέταση κι ας ελπίσουμε ότι θα είναι αρνητική και δεν θα χρειαστεί να ασχοληθώ με το αν είναι αξιόπιστα κι αν όντως επηρεάζουν κάπου...

 

Kika2111 πόσο δίκιο έχεις κι εσύ! ακριβώς τις ίδιες σκέψεις κάναμε. Και με ανακουφίζει κάπως ότι ρώτησες και έμαθες καλά λόγια...

Link to comment
Share on other sites

Ο λόγος που μου φάνηκε εμένα παράξενο ότι δε μου το ζήτησε είναι ότι το pcr περιόδου, από ό,τι λέγεται, το έχει πατεντάρει ο ίδιος και από ό,τι έχω καταλάβει, το ζητάει από όλους. Αλλά μάλλον δεν είναι έτσι... :confused::confused: Κι αν σκεφτείς ότι ήταν πολύ προσανατολισμένος γενικά σε ιούς και μικρόβια, είναι διπλά παράξενο

 

Όταν λεω δεν ασχολήθηκε με τη θρομβοφιλία, εννοώ ότι δε μου ζήτησε να κάνω σχετικές εξετάσεις. Αυτό, από ότι κατάλαβα, γιατί από το ατομικό και οικογενειακό μου ιστορικό, έκρινε ότι δεν χρειάζεται, παρά την παλίνδρομη που είχα.

 

Τώρα τί παίζει με τα ΝΚ δεν έχω ιδέα... Θα κάνω την εξέταση κι ας ελπίσουμε ότι θα είναι αρνητική και δεν θα χρειαστεί να ασχοληθώ με το αν είναι αξιόπιστα κι αν όντως επηρεάζουν κάπου...

 

Kika2111 πόσο δίκιο έχεις κι εσύ! ακριβώς τις ίδιες σκέψεις κάναμε. Και με ανακουφίζει κάπως ότι ρώτησες και έμαθες καλά λόγια...

 

 

το πακέτο θρομβοφιλίας είναι σημαντικό και γενικώς το κάνουνε από τις πρώτες εξετάσεις για αιτίες υπογονιμότητας...μπορεί να υπάρχει ιστορικό μπορεί κ όχι όμως. Μου φαινεται λίγο κουφό αυτό το ότι δεν στο πρότεινε... εμείς , σαν οικογένεια δεν είχαμε ποτέ ιστορικό θρομβοφιλίας κ όμως η αδελφή μου αποδείχτηκε ότι είχε ! το ανακάλυψε και εκείνη επειδή προσπαθούσε καιρό να μείνει έγκυος με εξωσωματικές. Μετά από τις ενέσειςπου έκανε έμεινε έγκυος..δεν ξέρω αν είναι τυχαίο ή όχι ...όλα πιθανά ειναι σε αυτή τη ζωή.

Τώρα για τον Τσιλιβάκο έχω ακούσει πολλές αντιφατικές απόψεις. Εγώ στο κέντρο που ήμουνα μέχρι πρότινος δεν αναγνωρίζανε και πολύ τη δουλειά που κάνει αλλά ο καθένας έχω διαπιστώσει κοιτάει την επιχείρησή του, άρα είναι σημαντικό να μπει η λογική και η κρίση της καθεμιάς μας για όλα αυτά που ζητάνε και μας τρέχουνε να κάνουμε.

Είναι δύο στρατόπεδα γιατί ο Τσιλιβάκος θα βγάλει λεφτά πουλώντας το σενάριο "έλα σε μένα να βρω τι έχεις και δε θα χρειαστείς εξωσωματικές" και τα κέντρα "έλα σε μένα γιατί με την εξωσωματική θα σου δώσω παιδί"

...άντε βγάλη άκρη...

Link to comment
Share on other sites

το πακέτο θρομβοφιλίας είναι σημαντικό και γενικώς το κάνουνε από τις πρώτες εξετάσεις για αιτίες υπογονιμότητας...μπορεί να υπάρχει ιστορικό μπορεί κ όχι όμως. Μου φαινεται λίγο κουφό αυτό το ότι δεν στο πρότεινε... εμείς , σαν οικογένεια δεν είχαμε ποτέ ιστορικό θρομβοφιλίας κ όμως η αδελφή μου αποδείχτηκε ότι είχε ! το ανακάλυψε και εκείνη επειδή προσπαθούσε καιρό να μείνει έγκυος με εξωσωματικές. Μετά από τις ενέσειςπου έκανε έμεινε έγκυος..δεν ξέρω αν είναι τυχαίο ή όχι ...όλα πιθανά ειναι σε αυτή τη ζωή.

Τώρα για τον Τσιλιβάκο έχω ακούσει πολλές αντιφατικές απόψεις. Εγώ στο κέντρο που ήμουνα μέχρι πρότινος δεν αναγνωρίζανε και πολύ τη δουλειά που κάνει αλλά ο καθένας έχω διαπιστώσει κοιτάει την επιχείρησή του, άρα είναι σημαντικό να μπει η λογική και η κρίση της καθεμιάς μας για όλα αυτά που ζητάνε και μας τρέχουνε να κάνουμε.

Είναι δύο στρατόπεδα γιατί ο Τσιλιβάκος θα βγάλει λεφτά πουλώντας το σενάριο "έλα σε μένα να βρω τι έχεις και δε θα χρειαστείς εξωσωματικές" και τα κέντρα "έλα σε μένα γιατί με την εξωσωματική θα σου δώσω παιδί"

...άντε βγάλη άκρη...

 

Να σας πω την αλήθεια; Από όταν άρχισα να το ψάχνω αισθάνομαι πολύ πιο σοφή και πάααααρα πολύ μπερδεμένη...

 

Σκέφτομαι λοιπόν να κάνω τις εξετάσεις που προτείνει ο Τσιλιβάκος και να κάνω και τις εξετάσεις που μου πρότεινε ο Μαντούδης (θρομβοφιλία κτλ). Απλά θα τα "μοιράσω" σε 2 τουλάχιστον φουρνιές για οικονομικούς λόγους.

 

Και εννοείται αφού τα κάνω όλα αυτά θα συλλάβουμε μόνοι μας τυχαία και φυσικά, για να έχουν όλοι την ικανοποίηση να μου πουν ¨ε είδες που σου του τα λέγαμε ότι δεν έχεις τίποτα και τσάμπα ψάχνεσαι και χάλασες ένα σκασμό λεφτά;"!!

 

Ή μάλλον έτσι θέλω να ελπίζω.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το πακέτο θρομβοφιλίας είναι σημαντικό και γενικώς το κάνουνε από τις πρώτες εξετάσεις για αιτίες υπογονιμότητας...μπορεί να υπάρχει ιστορικό μπορεί κ όχι όμως. Μου φαινεται λίγο κουφό αυτό το ότι δεν στο πρότεινε... εμείς , σαν οικογένεια δεν είχαμε ποτέ ιστορικό θρομβοφιλίας κ όμως η αδελφή μου αποδείχτηκε ότι είχε ! το ανακάλυψε και εκείνη επειδή προσπαθούσε καιρό να μείνει έγκυος με εξωσωματικές. Μετά από τις ενέσειςπου έκανε έμεινε έγκυος..δεν ξέρω αν είναι τυχαίο ή όχι ...όλα πιθανά ειναι σε αυτή τη ζωή.

Τώρα για τον Τσιλιβάκο έχω ακούσει πολλές αντιφατικές απόψεις. Εγώ στο κέντρο που ήμουνα μέχρι πρότινος δεν αναγνωρίζανε και πολύ τη δουλειά που κάνει αλλά ο καθένας έχω διαπιστώσει κοιτάει την επιχείρησή του, άρα είναι σημαντικό να μπει η λογική και η κρίση της καθεμιάς μας για όλα αυτά που ζητάνε και μας τρέχουνε να κάνουμε.

Είναι δύο στρατόπεδα γιατί ο Τσιλιβάκος θα βγάλει λεφτά πουλώντας το σενάριο "έλα σε μένα να βρω τι έχεις και δε θα χρειαστείς εξωσωματικές" και τα κέντρα "έλα σε μένα γιατί με την εξωσωματική θα σου δώσω παιδί"

...άντε βγάλη άκρη...

 

DORI συμφωνώ απόλυτα !!! :P

 

Τουλάχιστον σε μένα λειτουργεί και ο ψυχολογικός παράγοντας....πήγα στον Τσιλιβάκο, έκανα τον σκασμό τις εξετάσεις...τουλάχιστον αν δεν καταφέρω να κάνω παιδί θα πω ότι έκαναό,τι περνούσε από το χέρι μου !!!

Το έψαξα !!! Όσο μπορούσα !!!

 

....δεν θα ήθελα στο τέλος να μείνω με ερωτηματικά τύπου " μήπως δεν κατάφερα να κάνω παιδί γιατί δεν έκανα αυτές τις κ*&%$..εξετάσεις ???? "

 

Τώρα για το κόστος των εξετάσεων ???

Μαζί με τον σκασμό τα χρήματα που ταΐζουμε τους εξωσωματικούς ...εεεε...

ας πληρώσω κι αυτό !!!

 

Άλλωστε έχω φτάσει σε σημείο που πραγματικά δεν ξέρω ποιόν γιατρό να εμπιστευθώ !!

Όλοι είναι μέσα στις γραφειάρες τους, με τις κουστουμάρες τους, έχουν ΟΛΟΙ το γλυκό, ζεστό και παράλληλα σοβαρό επιστημονικό-ψαρωτικό τους ύφος ...κι εγώ δεν ξέρω πλέον με τι κριτήρια να επιλέξω γιατρό !!! :confused:

 

Ουφ πια !!!! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω την αλήθεια; Από όταν άρχισα να το ψάχνω αισθάνομαι πολύ πιο σοφή και πάααααρα πολύ μπερδεμένη...

 

Σκέφτομαι λοιπόν να κάνω τις εξετάσεις που προτείνει ο Τσιλιβάκος και να κάνω και τις εξετάσεις που μου πρότεινε ο Μαντούδης (θρομβοφιλία κτλ). Απλά θα τα "μοιράσω" σε 2 τουλάχιστον φουρνιές για οικονομικούς λόγους.

 

Και εννοείται αφού τα κάνω όλα αυτά θα συλλάβουμε μόνοι μας τυχαία και φυσικά, για να έχουν όλοι την ικανοποίηση να μου πουν ¨ε είδες που σου του τα λέγαμε ότι δεν έχεις τίποτα και τσάμπα ψάχνεσαι και χάλασες ένα σκασμό λεφτά;"!!

 

Ή μάλλον έτσι θέλω να ελπίζω.....

 

Aκριβώς στην ίδια άποψη έχω καταλήξει και γω Rosemaraki μετά από 2 χρόνια- χαλαρών βέβαια- προσπαθειών και 3 γιατρούς το τελευταίο τρίμηνο,ένας εκ των οποίων κι ο Μαντούδης.

Θα προσπαθήσουμε μόνοι μας άλλο ένα εξάμηνο,πιο συστηματικά για αρχή, αφου αυτό μας συνέστησαν και οι 3 με τη διαφορά ότι εγώ δε θα κάνω τη λαπαροσκόπηση-υστεροσκόπηση που συνέστησε ο Μαντούδης,μη βρίσκοντας κάτι άλλο να προτείνει.Εκανα μόνο έναν ορμονικό επανέλεγχο και καλλιέργεια κολπικού υγρού που πρότεινε ο τελευταίος γιατρός,διευθυντής δημοσιου νοσομείου και ειδικευμένος στη υπογονιμότητα, τον οποίο και επέλεξα να με παρακολουθεί και θα πορευτούμε με παρακολούθηση κύκλου και προγραμματισμένες επαφές για την ώρα ΜΟΝΟ,ευελπιστώντας ότι σύντομα θα τα καταφέρουμε φυσιολογικά.

Διαβάζοντας τα νέα σου αγαπητή φίλη γνώμη μου είναι να μην ψαχτείς άλλο με γιατρούς εφόσον κι ο ανοσολόγος στην ουσία δεν εντόπισε πιθανό αίτιο υπογονιμότηταςτης ειδικότητας του και σας παρότρυνε να κάνετε προσπάθειες μόνοι σας.Δώστε κάποιο χρόνο ακόμα προσπαθώντας φυσιολογικά και φρονώ πως σύντομα θα έχετε ευχάριστα!!!;)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

Εγραψα αυτο το μηνυμα οχι για να σας αποτρεψω, αλλα για να δουμε λιγο και την αλλη πλευρα του νομισματος .

Μπορει αυτο το κεντρο να ειναι το καλυτερο σην Ελλαδα, δεν το γνωριζω και δεν εχω αποψη. Σιγουρα ειναι πολυ ενδιαφεροντα αυτα που γραφετε .

Link to comment
Share on other sites

DORI συμφωνώ απόλυτα !!! :P

 

Τουλάχιστον σε μένα λειτουργεί και ο ψυχολογικός παράγοντας....πήγα στον Τσιλιβάκο, έκανα τον σκασμό τις εξετάσεις...τουλάχιστον αν δεν καταφέρω να κάνω παιδί θα πω ότι έκαναό,τι περνούσε από το χέρι μου !!!

Το έψαξα !!! Όσο μπορούσα !!!

 

....δεν θα ήθελα στο τέλος να μείνω με ερωτηματικά τύπου " μήπως δεν κατάφερα να κάνω παιδί γιατί δεν έκανα αυτές τις κ*&%$..εξετάσεις ???? "

 

Τώρα για το κόστος των εξετάσεων ???

Μαζί με τον σκασμό τα χρήματα που ταΐζουμε τους εξωσωματικούς ...εεεε...

ας πληρώσω κι αυτό !!!

 

Άλλωστε έχω φτάσει σε σημείο που πραγματικά δεν ξέρω ποιόν γιατρό να εμπιστευθώ !!

Όλοι είναι μέσα στις γραφειάρες τους, με τις κουστουμάρες τους, έχουν ΟΛΟΙ το γλυκό, ζεστό και παράλληλα σοβαρό επιστημονικό-ψαρωτικό τους ύφος ...κι εγώ δεν ξέρω πλέον με τι κριτήρια να επιλέξω γιατρό !!! :confused:

 

Ουφ πια !!!! :rolleyes:

 

Κίκα μου με έκανες και γέλασα πρωί πρωί ! :D

Όντως μέσα στι χλιδάτες γραφειάρες τους πουλάνε το μάρκετινγκ που συμφέρει τον καθένα...αι στο καλό πια.

Συμφωνώ κ εγώ απόλυτα μαζί σου. Αν δεν ψάξουμε αυτά που μας λένε θα μείνουμε πάντα με την απορία μήπως έφταιγε αυτό κ δεν κάναμε παιδί.

Αρα που καταλήγουμε;;

Εγώ όταν ξεκίνησα ήθελα να εμπιστευτώ κάποιον και να με οδηγήσει στο θετικό αποτέλεσμα. Μετά από όλον αυτόν τον καιρό έχω συμπεράνει ότι ΚΑΝΕΝΑΝ δεν μπορώ να εμπιστευτώ , παρά μόνο να δοκιμάσω. Άρα επιλέγω με τα κριτήριά μου αυτόν που θεωρώ σωστότερο και είμαι επιφυλακτική για όλες τις κινήσεις του. Διαβάζουμε, ρωτάμε και σκεφτόμαστε γιατί δεν είμαστε και γιατροί στο κάτω κάτω. Νομίζω ότι μπορούμε πια να καταλάβουμε αν κάτι που μας ζητάνε είναι χοντρό ή όχι.

Τι να πω βρε κορίτσια...καλή επιτυχία σε όλες μας και καλό κουράγιο...

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια

Ευχαριστουμε πολυ για το ενδιαφερον θεμα και την ανταλλαγη αποψεων.

 

Ομως αυτο το θεμα, μου θυμισε την περιπτωση της φιλης μου πριν πολλα χρονια. Μικρη τοτε και η απογοητευση της τεραστια οταν ο γυναικολογος την παρεπεμψε σε εξωσωματικο

Πηγε σε ενα εξωσωματικο (1ο) αξιολογο και σοβαρο ανθρωπο (οχι απο τους διασημους), και της ειπε απλα δεν υπαρχει περιπτωση να μεινει εγκυος, παρα μονο με εξωσωματικη

Δεν μπορεσε να το αποδεχθει και αρχισαν να το ψαχνουν πολυ.

Κατεληξαν σε εναν (για εμενα κομπογιαννιτη) που ολο με τα μικροβια και το περιβαλλον της μητρας ασχολιοταν. Σιγουρα θα της ειχε παρει και δειγμα απο την περιοδο, γιατι την εξεταζε οταν ειχε περιοδο.

Πολλα λεφτα σε εξετασεις και φαρμακα για την καταπολεμηση μικροβιων.

 

Πολλα λεφτα σε ασκοπες σπερματεγχυσεις, παρακολουθηση ωορηξιας, εξετασεις μικροβιων, οπως ακριβως τα γραφετε.

Εξαντληθηκαν οικονομικα και ψυχολογικα. Στο τελος κατεληξαν με τα τελευταια αποθεματα οικονομικα και ψυχολογικα σε ενα απο τα πιο γνωστα κεντρα εξωσωματικης . Χλιδατο κεντρο, με πολλες διασημοτηες και φυσικα τελειως απροσωπο. Ο γιατρος εμφανιστηκε μονο ην πρωτη φορα ετσι για να πιασει τον πελατη.

Η χαριστικη βολη. Την προχωρησαν σε εξωσωματικη χωρις να εχει τις προυποθεσεις ποιοτητας ωαριων. Την εξαπατησαν ουσιαστικα και στο τελος δεν της εδωσαν τις εξετασεις της , οταν τις ζητησε.

Με χιλιια ζορια πηρε τις Ε2, οπο τις οποιες προεκυψε οτι δεν επρεπε να ειχει προχωρησει, (απο αυτα που της ειπαν οι επομενοι γιατροι ).

 

Απογοητευμενη πηγαινει σε εναν 3 γιατρο -εξωσωματικο πολυ καταρτισμενο , και ψαγμενο με αρθρα διεθνως , ομως λογω του χαμηλου προφιλ δεν θα βρεις διασημοτητες στο κεντρο του , και της ειπε. ''Κριμα μπλεξατε με ασχετο και μη ειδικευμενο . Πολυτιμο χρονο σε ασκοπες τελειως προσπαθειες και Χωρις πολυ σοβαρο προβλημα''.

Επιβεβαιωσε τον πρωτο εξωσωματικο .

Ομως στερεμενη οικονομικα και χαμενη τελειως μη ξεροντας ποιον να πιστεψει τα παρατησε τελειως.

 

Ταυτοχρονα με τη φιλη μου αλλες κοπελες εμειναν εγκυες και σε διδυμα, με την πρωτη προσπαθεια αφου ειχαν ακολουθησει πιστα τις οδηγιες των εξωσωματικων σοβαρων γιατρων .

Αυτη φοβηθηκε την εξωσωματικη επηρεαζομενη απο αποτυχιες αλλων κοριτισων και δεν εδωσε στον εαυτο της , την ευκαιρια. Παραπλανηθηκε.

 

Ευχομαι αυτος ο γιατρος που λετε να ειναι εξειδικευμενος σε θεματα υπογονιμοτητας και να μην παραπλανησει καμια και χαθει πολυτιμος χρονος.

 

Ειναι πολυ κριμα γιατι γινεται εμποριο με θυματα εμας απο ολες τις πλευρες.

Απο τους εξωσωματικους, τους γυναικολογους, γενετιστες κτλ.

Οσοι προλαβουν και τα αρπαξουν. Και μην επηρεαζεστε με τη χλιδη και τον κοσμο. Ολα θεμα marketing ειναι.

 

Κια μια τελευταια ερωτηση. Πολλοι εξωσωματικοι πριν απο εξωσωματικη προτεινουν υστεροσκοπηση. Εχει αποδειχθει ακομα και στις περιπτωσεις που δεν υπαρχουν ενδειξεις για να γινει , οτι αυξανει τις πιθανοτητες της εξωσωματικης.

Υπαρχει καλυτερη διαγνωστικη για το περιβαλλον της μητρας?

 

Και κατι ασχετο, καπου διαβασα στο internet 5000 η αμοιβη της δοτριας ωαριων που το κανει πρωτη φορα 1500 της δοτριας που το εχει ξανακανει. Και τα κυκλωματα οργιαζουν .

Μεγαλο εμποριο βρε κοριτσια εκμεταλλευονται τον πονο μας.

 

Λεμονιά, που διαδραματίστηκε η ιστορία της φίλης σου, Θεσ/νίκη ή Αθήνα? Ο κομπογιανίτης ήταν γυναικόλογος ή κανένας ανοσολόγος?:confused:

Link to comment
Share on other sites

Ο λόγος που μου φάνηκε εμένα παράξενο ότι δε μου το ζήτησε είναι ότι το pcr περιόδου, από ό,τι λέγεται, το έχει πατεντάρει ο ίδιος και από ό,τι έχω καταλάβει, το ζητάει από όλους. Αλλά μάλλον δεν είναι έτσι... :confused::confused: Κι αν σκεφτείς ότι ήταν πολύ προσανατολισμένος γενικά σε ιούς και μικρόβια, είναι διπλά παράξενο

 

Όταν λεω δεν ασχολήθηκε με τη θρομβοφιλία, εννοώ ότι δε μου ζήτησε να κάνω σχετικές εξετάσεις. Αυτό, από ότι κατάλαβα, γιατί από το ατομικό και οικογενειακό μου ιστορικό, έκρινε ότι δεν χρειάζεται, παρά την παλίνδρομη που είχα.

 

Τώρα τί παίζει με τα ΝΚ δεν έχω ιδέα... Θα κάνω την εξέταση κι ας ελπίσουμε ότι θα είναι αρνητική και δεν θα χρειαστεί να ασχοληθώ με το αν είναι αξιόπιστα κι αν όντως επηρεάζουν κάπου...

 

Kika2111 πόσο δίκιο έχεις κι εσύ! ακριβώς τις ίδιες σκέψεις κάναμε. Και με ανακουφίζει κάπως ότι ρώτησες και έμαθες καλά λόγια...

 

Αιιιντεεε...αμα είναι να "βάζουμε" μυαλό και στον Τσιλιβάκο...καήκαμε!! Γιατί δεν εξέτασε την θρομβοφιλία, αφού τουλάχιστον η μόνη "αναγνωρισμένη" αιτία των γυναικολόγων???????:confused::confused::confused::confused::confused::confused:Εχω αρχήσει και τα παίρνω:evil::evil::evil::evil:

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια δεν ηταν το κεντρο που αναφερετε. Δεν ηταν ο Τσιλιβάκος

Μην γινει παρεξηγηση. Μη τρομοκρατειστε. Συγνωμη αλλα δεν ηθελα να πευχω κατι τετοιο.

 

Ηταν γυναικολογος, στην Αθηνα.

Ειχε μια εμμονη με το περιβαλλον της μητρας απο οτι ειχα καταλαβει, με τα μικροβια και με την περιοδο. Η φιλη μου ειχε τρελαλαθει στις εξετασεις και ολο μικροβια της εβρισκε. Μα ειναι δυνατον να μην ειχε?? Τι να πω .

Και αφου τις καθαριζε τα μικροβια την εβαζε για σπερματεγχυσεις (με 100% ΑΠΟΤΥΧΙΑ απο οτι της ειπε και ο 1ος και ο 3ος στο σειρα ) .

Και μετα παλι μικροβια , αντε φαρμακα και οι δυο απο την αρχη.

 

Και η εξωσωματικη εγινε σε ενα απο τα γνωστα κεντρα στην Αθηνα, με διασημες , αλλα η φιλη μου δεν ηταν απο τις διασημες ηταν απο τις ασημες .

Δεν μπορω να πω κεντρα και γιατρους γιατι δεν ειναι δικη μου υποθεση και θεωρειται και δυσφημιση.

 

Moλις μπηκα και στο συγκεκριμενο site και φαινεται πραγματικα ενδιαφερον .

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια δεν ηταν το κεντρο που αναφερετε. Δεν ηταν ο Τσιλιβάκος

Μην γινει παρεξηγηση. Μη τρομοκρατειστε. Συγνωμη αλλα δεν ηθελα να πευχω κατι τετοιο.

 

Ηταν γυναικολογος, στην Αθηνα.

Ειχε μια εμμονη με το περιβαλλον της μητρας απο οτι ειχα καταλαβει, με τα μικροβια και με την περιοδο. Η φιλη μου ειχε τρελαλαθει στις εξετασεις και ολο μικροβια της εβρισκε. Μα ειναι δυνατον να μην ειχε?? Τι να πω .

Και αφου τις καθαριζε τα μικροβια την εβαζε για σπερματεγχυσεις (με 100% ΑΠΟΤΥΧΙΑ απο οτι της ειπε και ο 1ος και ο 3ος στο σειρα ) .

Και μετα παλι μικροβια , αντε φαρμακα και οι δυο απο την αρχη.

 

Και η εξωσωματικη εγινε σε ενα απο τα γνωστα κεντρα στην Αθηνα, με διασημες , αλλα η φιλη μου δεν ηταν απο τις διασημες ηταν απο τις ασημες .

Δεν μπορω να πω κεντρα και γιατρους γιατι δεν ειναι δικη μου υποθεση και θεωρειται και δυσφημιση.

 

Moλις μπηκα και στο συγκεκριμενο site και φαινεται πραγματικα ενδιαφερον .

 

 

Λεμόνια καλησπερα !!! :P

 

επειδη καταλαβαίνω οτι μεσα στο φόρουμ δεν ειναι σωστό μεσα απο τις ανταλλαγές απόψεων να διασύρονται άνθρωποι, επαγγελματίες κλπ γι' αυτο και σε ρώτησα σε προσωπικό μήνυμα για το ποιοι γιατροι ειναι αυτοί.

Γιατι διαβάζοντας το post σου τρόμαξα αν και καταλαβαίνω οτι δεν είχες πρόθεση να διασπειρεις πανικό !!!:shock:

 

Νομίζω οτι ειναι καλύτερα να μην γίνονται αναρτήσεις για ανταλλαγές τέτοιων πληροφοριών ...

 

Θελω να πιστεύω οτι ανταλλάσσοντας μεταξύ μας τόσο προσωπικές καταστάσεις εχουμε αναπτύξει ενα είδος "δεσμού " ο οποιος βασίζεται σε κάποιο επίπεδο εμπιστοσύνης και εχεμύθειας ....

 

ετςι αν μας εδινες σε προσωπικό μήνυμα κάποια πληροφορία για εναν ανεπαρκή η απρόσεκτο γιατρό σίγουρα δεν θα το χρησιμοποιούσαμε με τέτοιο τροπο ωςτε να εκτεθεις ....

 

Μετα το post που ανέρτησες ειναι φυσιολογικό όλες μας να θορυβηθουμε και να τρομαξουμε λιγο ....

ιδίως αυτές που τον τελευταίο καιρό τρέχουμε σε γιατρούς αναζητώντας απαντήσεις σε θέματα υπογονιμοτητας και εχουμε μπλέξει με εξεταςεις για μικρόβια ...ιούς ...κλπ :confused:

 

Δεν είμαστε ευκολόπιςτες ούτε ζούμε στον πλανήτη "Γκουφυ" για να πιστεύουμε οτι θα παρουσιαστεί καποιος νεράιδο - γιατρός που με το μαγικό του ραβδί θα κανει την μητρα μας baby land εξολοθρεύοντας ιούς, μικρόβια και τέρατα και ξαφνικά θα γεννάμε σαν κουνέλια ;)

 

Είμαστε εύθραυστες και παράλληλα δυνατές για να προχωράμε μεσα αε αυτη την περιπέτεια ....είμαστε συγχυσμενες και παράλληλα αποφασιστικές ...και σίγουρα εχουμε γίνει πολυ καχυποπτες .....

 

ομως τι άλλο μας έμεινε να κανουμε απο το να είμαστε ενεργητικές και σκεπτόμενες νιώθοντας οτι κανουμε ο,τι καλύτερο μπορουμε ;;

Ανεξαρτήτως αποτελέσματος ....

 

Ίσως λοιπον θα ηταν καλύτερο αυτο το φόρουμ να αποτελέσει μια ανταλλαγή χρήσιμων και ουςιαςτικων απόψεων οπως επιςης να ειναι ενα χώρος ανταλλαγής αισιοδοξίας και δύναμης ....

....νομίζω οτι οι αναρτήσεις ακραίων και δυσάρεστων περιστατικών ( τα οποία δεν αποτελούν τον κανόνα ) και γενικότερης καταςτροφολογιας δεν βοηθά την ψυχολογία μας .... Οπότε ας αφήσουμε πίσω μας το ποιος γυναικολόγος η κεντρο δεν έκανε καλα την δουλεια του κάνοντας την ζωή της φίλης σου κόλαση και ας επικεντρωθούμε η καθε μια στην δικη της περίπτωση δείχνοντας εμπιστοσύνη στον γιατρό που η καθεμιά επέλεξε για τους δικούς της λογους .....;)

 

Αλληλούιαααα !!!! :mrgreen::-D

Link to comment
Share on other sites

Kika, εχεις δικιο.

Συγνωμη πραγματικα για την αναστατωση.

 

Η διαθεση μου δεν ηταν να τρομαξω αλλα να σας ενημερωσω αλλα βλεπω οτι μαλλον διεσπειρα πανικο και θα διαγραψω το μηνυμα.

Δεν υπαρχει λογος να ακουμε περισσοτερα δυσαρεστα. Εχεις δικιο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...