Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΓΝΩΣΤΗΣ ΑΙΤΙΑΣ ΥΠΟΓΟΝΙΜΟΤΗΤα / LOCUS MEDICUS ...Γνώμες ;


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 280
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σας κοριτσια και απο εμενα,

 

διαβασα ολα τα μυνηματα σας και το μονο που μπορω να πω ειναι : Τι μας περιμενει ακομα θεουλη μου !!!!! ( Για μενα και τον συζυγο το λεω ).

 

Τελικα ειναι πολυ δυσκολο να εμπιστευθεις καποιον γιατρο. Ειμαι σε ε αναμονη ανοσολογικων εξετασεων, αν δεν υπαρχει καποιο προβλημα και εκει σιγουρα θα το ψαξω στο Locus Medicus.

 

Οταν σκεφτομαι ποσα λεφτα εχουμε δωσει και δεν εχουμε παρει ουτε μια ικανοποιητικη απαντηση του γιατι δεν τα καταφερνουμε τρελαινομαι.

 

Ειμαι 30 χρονων, με πολυ καλα ωαρια, πολυ καλο σπερμα και τιποτα....

 

Ανεξηγητη υπογονημοτιτα !!!! Βαρεθηκα να το ακουω αυτο εδω και 6 χρονια !!!

Link to comment
Share on other sites

ΝΑΙ, η απάντηση στην ερώτηση "Υπάρχει κάποιος που είχε ανεξήγητη υπογονιμότητα και έκανε παιδί"..είναι ΝΑΙ...υπάρχουν από όσο γνωρίζω πολλοί.

 

Εχω φίλη που δεν θα έκανε ΠΟΤΕ παιδί...γιατί το πρόβλημα ήταν χρωμοσωμικό...2 προβληματικά γειτονικά χρωμοσώματα...όπως και να διαχωρίζονταν το παιδί έπαιρνε το προβληματικό και γινόνταν αποβολή...τόσο απλά...τόσο περίπλοκα και κανείς δεν το έβρισκε εννοείται. Το βρήκε ο κος Τσιλιβάκος, έβαλε όλη της την οικογένεια να κάνει εξετάσεις για τον ίδιο λόγο, γιατί ειναι κληρονομικό. Η φίλη έκανε εξωσωματική...στα ωάρια έγινε επέμβαση σε επίπεδο χρωμοσωμάτων...και έχει 2 αγοράκια αυτή την στιγμή υγιέστατα και με 1 χρόνο διαφορά.

 

Δεν ειμαι απόλυτα σίγουρη, έχω όμως την εντύπωση οτι την εξέταση ιστού περιόδου την έχει ανακαλύψει και πατεντάρει ο ίδιος ο κος Τσιλιβάκος...ίσως σε συνεργασία με την γιατρό που αναφέρθηκε σε προηγούμενο ποστ. Γι'αυτό και γίνεται μόνο εκεί...γιατί την πατέντα την έχει το Locus Medicus. Ο ίδιος έχει 2 ακόμα πατέντες σε θέματα υπογονιμότητας. Και ο ίδιος είναι ανοσολόγος παθολογοανατόμος...όχι γυναικολόγος. Ασχολείται δηλαδή με το σώμα ως όλον...και με το ανοσοποιητικό. Έχει πατεντάρει και ανακαλύψει το εμβόλιο που γίνεται στην γυναίκες εκείνες το σώμα των οποίων αποβάλλει το γονιμοποιημένο ωάριο επειδή το εκλαμβάνει ως ξένο σώμα. Γενικά ο άνθρωπος ενδιαφέρεται για να κάνει ένα ζευγάρι γόνιμο...

74kwp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΝΑΙ, η απάντηση στην ερώτηση "Υπάρχει κάποιος που είχε ανεξήγητη υπογονιμότητα και έκανε παιδί"..είναι ΝΑΙ...υπάρχουν από όσο γνωρίζω πολλοί.

 

Εχω φίλη που δεν θα έκανε ΠΟΤΕ παιδί...γιατί το πρόβλημα ήταν χρωμοσωμικό...2 προβληματικά γειτονικά χρωμοσώματα...όπως και να διαχωρίζονταν το παιδί έπαιρνε το προβληματικό και γινόνταν αποβολή...τόσο απλά...τόσο περίπλοκα και κανείς δεν το έβρισκε εννοείται. Το βρήκε ο κος Τσιλιβάκος, έβαλε όλη της την οικογένεια να κάνει εξετάσεις για τον ίδιο λόγο, γιατί ειναι κληρονομικό. Η φίλη έκανε εξωσωματική...στα ωάρια έγινε επέμβαση σε επίπεδο χρωμοσωμάτων...και έχει 2 αγοράκια αυτή την στιγμή υγιέστατα και με 1 χρόνο διαφορά.

 

Δεν ειμαι απόλυτα σίγουρη, έχω όμως την εντύπωση οτι την εξέταση ιστού περιόδου την έχει ανακαλύψει και πατεντάρει ο ίδιος ο κος Τσιλιβάκος...ίσως σε συνεργασία με την γιατρό που αναφέρθηκε σε προηγούμενο ποστ. Γι'αυτό και γίνεται μόνο εκεί...γιατί την πατέντα την έχει το Locus Medicus. Ο ίδιος έχει 2 ακόμα πατέντες σε θέματα υπογονιμότητας. Και ο ίδιος είναι ανοσολόγος παθολογοανατόμος...όχι γυναικολόγος. Ασχολείται δηλαδή με το σώμα ως όλον...και με το ανοσοποιητικό. Έχει πατεντάρει και ανακαλύψει το εμβόλιο που γίνεται στην γυναίκες εκείνες το σώμα των οποίων αποβάλλει το γονιμοποιημένο ωάριο επειδή το εκλαμβάνει ως ξένο σώμα. Γενικά ο άνθρωπος ενδιαφέρεται για να κάνει ένα ζευγάρι γόνιμο...

 

Νόμιζα ότι στο DNA δεν μπορουν να επέμβουν !!

Link to comment
Share on other sites

ΝΑΙ, η απάντηση στην ερώτηση "Υπάρχει κάποιος που είχε ανεξήγητη υπογονιμότητα και έκανε παιδί"..είναι ΝΑΙ...υπάρχουν από όσο γνωρίζω πολλοί.

 

Εχω φίλη που δεν θα έκανε ΠΟΤΕ παιδί...γιατί το πρόβλημα ήταν χρωμοσωμικό...2 προβληματικά γειτονικά χρωμοσώματα...όπως και να διαχωρίζονταν το παιδί έπαιρνε το προβληματικό και γινόνταν αποβολή...τόσο απλά...τόσο περίπλοκα και κανείς δεν το έβρισκε εννοείται. Το βρήκε ο κος Τσιλιβάκος, έβαλε όλη της την οικογένεια να κάνει εξετάσεις για τον ίδιο λόγο, γιατί ειναι κληρονομικό. Η φίλη έκανε εξωσωματική...στα ωάρια έγινε επέμβαση σε επίπεδο χρωμοσωμάτων...και έχει 2 αγοράκια αυτή την στιγμή υγιέστατα και με 1 χρόνο διαφορά.

 

Δεν ειμαι απόλυτα σίγουρη, έχω όμως την εντύπωση οτι την εξέταση ιστού περιόδου την έχει ανακαλύψει και πατεντάρει ο ίδιος ο κος Τσιλιβάκος...ίσως σε συνεργασία με την γιατρό που αναφέρθηκε σε προηγούμενο ποστ. Γι'αυτό και γίνεται μόνο εκεί...γιατί την πατέντα την έχει το Locus Medicus. Ο ίδιος έχει 2 ακόμα πατέντες σε θέματα υπογονιμότητας. Και ο ίδιος είναι ανοσολόγος παθολογοανατόμος...όχι γυναικολόγος. Ασχολείται δηλαδή με το σώμα ως όλον...και με το ανοσοποιητικό. Έχει πατεντάρει και ανακαλύψει το εμβόλιο που γίνεται στην γυναίκες εκείνες το σώμα των οποίων αποβάλλει το γονιμοποιημένο ωάριο επειδή το εκλαμβάνει ως ξένο σώμα. Γενικά ο άνθρωπος ενδιαφέρεται για να κάνει ένα ζευγάρι γόνιμο...

 

Συμφωνώ ! Όσο για το χρωμοσωμικό θεμα μας το εξήγησαν και εμάς λεπτομερώς. Μας είπαν αυτο ακριβώς που γράφεις οτι δηλαδή επεμβαίνουν στα ωαρια και σπερματοζωάριο σε επίπεδο χρωμοσωμάτων...

 

Εγω μετα απο 2 αποτυχημένες εμβρυομεταφορες με πολυ καλα έμβρυα και " ανεξήγητη υπογονιμότητα " ανακάλυψα οτι η μητρα μου ειναι τοξική εφόσον εχει μολυνθεί απο μυκοπλασμα το οποιο δεν ανιχνεύθηκε στις απλές αιματολογικές που κανουμε πριν την εξωσωματικη. Χθες κάναμε τις τελευταίες εξεταςεις και απο την ερχόμενη εβδομάδα θα ξεκινήσουμε φαρμακευτική αγωγή.

 

Όντως ειναι αυτός που εχει ανακαλύψει την συγκεκριμενη εξεταση...όπως μας είπε η δικη του δουλεια ειναι το ιδανικό δηλ. να μας καταστήσει ικανούς για φυσική συλληψη ...γιατι τα παιδια ετςι πρέπει να έρχονται στον κοσμο και η εξωσωματικη να αποτελεί την τελευταία εναλλακτική ενός ζευγαριού αφου εχουν εξαντληθεί όλες οι προηγούμενες ....

Link to comment
Share on other sites

Α !!! Ξέχασα να σου γράψω ότι εμείς πληρώσαμε 560 ευρώ για όλες σχεδόν τις εξετασεις αλλα η τιμή ήταν προνομιακή γιατί πληρώσαμε με την τιμή που ισχύει σε συνεργάτες...

 

Αν θέλεις μπρώ να σου πω τι εξετάσεις κάναμε και να ρωτήσεις στην γραμματεια το κοστολόγιο..επίσης μια εξεταση ηταν δωρεάν γιατί εξυπηρετεί ερευνητικούς σκοπούς...το Locus δεν είναι απλό εργαστήριο ..είναι ερευνητικό κέντρο το οποίο εξυπηρετεί το κοινό και σε καθημερινές εξετασεις...

 

Αγαπητή Kika

 

Πολύ ενδιαφέροντα αυτά που έγραψες και εύχομαι να διορθώσεις το πρόβλημα-φάντασμα που έχεις και να γίνεις πολλές φορές μανούλα! Αν έχεις την καλοσύνη, απάντησε μου σε μερικές απορίες, γιατί είμαι από Θεσσαλονίκη, με ενδιαφέρει το Locus, αλλά πρέπει να δω αν μπορώ να κάνω κάποιες από τις εξετάσεις και εδώ:

1) Πόσες φορές πήγες στο κέντρο για εξετάσεις κλπ

2) Εξεταστήκατε και οι δύο σύντροφοι?

3) Τα "αντιπατρικά", καρυότυπο ζεύγους κλπ τα κοιτάνε?

4) Το PCR Περιόδου, το έκανες και για τα 3 μικρόβια? Είναι αξιόπιστο?

5) Θα μπορούσες να μας γράψεις ποιες εξετάσεις έκανες, ξέρω ότι είναι φασαρία, αλλά είμαστε στην ίδια κατάσταση με εσένα χιλιάδες και παλεύουμε με την ασχετοσύνη, ενώ το ένστικτό μας μας λέει: Ψάξτο!! Σε παρακαλώ πολύ, κάνε ένα κόπο και γράψε μας τί έκανες!

Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή Kika

 

Πολύ ενδιαφέροντα αυτά που έγραψες και εύχομαι να διορθώσεις το πρόβλημα-φάντασμα που έχεις και να γίνεις πολλές φορές μανούλα! Αν έχεις την καλοσύνη, απάντησε μου σε μερικές απορίες, γιατί είμαι από Θεσσαλονίκη, με ενδιαφέρει το Locus, αλλά πρέπει να δω αν μπορώ να κάνω κάποιες από τις εξετάσεις και εδώ:

1) Πόσες φορές πήγες στο κέντρο για εξετάσεις κλπ

2) Εξεταστήκατε και οι δύο σύντροφοι?

3) Τα "αντιπατρικά", καρυότυπο ζεύγους κλπ τα κοιτάνε?

4) Το PCR Περιόδου, το έκανες και για τα 3 μικρόβια? Είναι αξιόπιστο?

5) Θα μπορούσες να μας γράψεις ποιες εξετάσεις έκανες, ξέρω ότι είναι φασαρία, αλλά είμαστε στην ίδια κατάσταση με εσένα χιλιάδες και παλεύουμε με την ασχετοσύνη, ενώ το ένστικτό μας μας λέει: Ψάξτο!! Σε παρακαλώ πολύ, κάνε ένα κόπο και γράψε μας τί έκανες!

Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Δεν ειναι κόπος να σου δώσω ορισμένες πληροφορίες άλλωστε κι εμένα με βοήθησαν σχόλια άλλων μελών του φόρουμ .

 

 

Καλησπερα σε όλες !!!!

 

Στο Locus πήγαμε συνολικά τρεις φορές μεχρι τώρα και θα πάμε αλλη μια. Η πρωτη επίσκεψη έγινε αρχές Ιανουαρίου για να μιλήσουμε με τον γιατρό και να μας υποδείξει ποιες εξεταςεις θα κανουμε .

Οι εξεταςεις έγιναν την ιδια μερα.

Η δευτερη επίσκεψη έγινε με τον Κ. Τσιλιβακο για να δούμε τα αποτελεσματα και να πάρει περισσότερες λεπτομέρειες για τον ιστορικό μας και γενικά για τον ιατρικό υπόβαθρο των οικογενειών μας.

Η Τρίτη επίσκεψη έγινε μόλις πριν δυο μέρες για να κανουμε κάποιες τελευταίες εξεταςεις.

Μόλις πάρουμε τα αποτελεσματα θα κανουμε πάλι ραντεβου με τον Κ. Τσιλιβακο για να προχωρήσουμε σε αγωγή .

 

Οι εξεταςεις που έγιναν αφορούσαν και τους δυο και ειναι οι εξής

Λοιπόν..οι εξετάσεις που έχουμε κάνει εως τώρα είναι

 

Ο σύζυγος μου έκανε

 

1) Ανίχνευση του DNA του ιού του έρπητα CMV

2) Ανίχνευση του DNA των ιών του απλού έρπητα 1 και 2

3) Καρυότυπος

 

Εγώ έκανα

 

1) Καρυότυπο

2) Εκθεση ανοσολογικής τυποποιησης λεμφοκυττάρων περιφερικού αίματος (ΝΚ )

3 ) Ανίχνευση του DNA του ουρεοπλάσματος

4) Ανίχνευση του DNA των χλαμυδίων

5) Ανίχνευση του DNA του mycoplasma hominis

(στο οποιο βγήκα θετική ενώ οι απλες αιματολογικές που εκανα πριν την εξωσωματικη ηταν αρνητικές )

 

Οι τρεις τελευταιες εξετάσεις έγιναν με ιστό ( αίμα ) περιόδου με αποτελέσμα να μπορούν να δουν απευθείας το περιβάλλον της μήτρας αν έχει μολυνθει.

 

Η ακρίβεια του φτάνει στο 99% και ειναι οι μοναδικές εξεταςεις οι οποιες μπορούν να εξετάσουν αν η μητρα και τα ανώτερα γεννητικα στρώματα εχουν μολυνθεί.

 

Όπως φαντάζεται δεν υπαρχει περίπτωση να επιβιώσει και να εμφυτεύσει εμβρυο σε περιβάλλον τοξικό. Το εμβρυο μολύνεται ακαριαία και πεθαίνει...

 

Πριν δυο μέρες κάναμε ...

 

Σπερμοδιαγραμμα

Καλλιεργεια Σπέρματος

DFI

Καλλιέργεια κολπικού- τραχηλικού για άμεσο- αερόβια-Αναερόβια- ΜΗ-UU

MTHFR

 

Επικοινώνησα και με εναν άλλο γιατρό ο οποιος εξιδεκευεται σε φυσικο κυκλο και μου επιβεβαίωσε οτι το μυκοπλασμα το οποιο ανιχνεύθηκε στην μητρα την καθιστά τοξική και πριν την επόμενη προσπάθεια πρέπει οπωσδήποτε να είμαστε καθαροί ...

 

Εγω εχω κανει μια μόνο εξωσωματικη και τα φαρμακα για την δευτερη τα εχω στο ψυγείο αλλα δεν ήθελα να κανω δευτερη προσπάθεια πριν το ψάξω...

και ούτε τώρα θελω να προσπαθήσω πάλι με φαρμακα...δεν γνωρίζω πως θα εξελιχθούν τα πράγματα ομως για ενα ειμαι βέβαιη ...οτι δεν εχει απομείνει τίποτα άλλο να ψάξω πλέον ....φτάσαμε στο τέρμα ...κάναμε το DNA μας φύλλο και φτερό !!! Αν τελικα μείνω έγκυος εχει καλώς αν όχι θα ειμαι ήρεμη οτι απο την πλευρά μας καλύψαμε τα παντα !!!! :-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχομαι μεσα απο την καρδια μου Κικα2111 ολα αυτα να ειναι οι τελευταιες σου προσπαθειες προς το ονειρο.

 

Σε ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου Bsreves !!! ;)

 

Εγώ έχω ήδη αποφασίσει να κάνω μία δεύτερη προσπάθεια εξωσωματικής και τέλος !

Ανήκω στην κατηγορία των γυναικών που δεν άκουσαν ποτέ βιολογικό ρολόι να χτυπάει και η απόκτηση παιδιού δεν αποτελούσε όνειρο ζωής...

ίσως η επαγγελματική καταξίωση έπαιζε σπουδαιότερο ρόλο...

 

Ίσως γι'αυτο δεν ήθελα να αφιερωθώ σε πολλές εξωσωματικές και άρχισα να ψάχνω παραπέρα...δεν έχω το ψυχικό σθένος να προσπαθήσω περισσότερο..

 

...μπαίνοντας όμως μέσα στον κόσμο των εξωσωματικών συνειδητοποίησα πόσο δύσκολο είναι όλο αυτό για μια γυναίκα...

 

..ιδίως για τις γυναίκες που έχουν μεγαλύτερη επιθυμία από εμένα να αποκτήσουν παιδί...

....για όλες αυτές τις γυναίκες που έχουν αφιερώσει ένα μεγάλο κομμάτι της ζωής τους και της ψυχής τους για να αποκτήσουν παιδί μόνο θαυμασμό και βαθύ σεβασμό θα μπορούσα να έχω...η δυσκολία αυτού του πρότζεκ ξεπερνάει κατά πολύ οποιαδήποτε δυσκολία έχω αντιμετωπίσει σε επαγγελματικά πρότζεκτ...

 

Ελπίζω λοιπόν και εύχομαι η ανταλλαγή απόψεων και συμβουλών μέσα από εδώ να βοηθήσει όλες αυτές τις κοπέλες που έχουν προσπαθήσει πολύ σκληρότερα από εμένα να γίνουν μητέρες .... :-)

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου Bsreves !!! ;)

 

Εγώ έχω ήδη αποφασίσει να κάνω μία δεύτερη προσπάθεια εξωσωματικής και τέλος !

Ανήκω στην κατηγορία των γυναικών που δεν άκουσαν ποτέ βιολογικό ρολόι να χτυπάει και η απόκτηση παιδιού δεν αποτελούσε όνειρο ζωής...

ίσως η επαγγελματική καταξίωση έπαιζε σπουδαιότερο ρόλο...

 

Ίσως γι'αυτο δεν ήθελα να αφιερωθώ σε πολλές εξωσωματικές και άρχισα να ψάχνω παραπέρα...δεν έχω το ψυχικό σθένος να προσπαθήσω περισσότερο..

 

...μπαίνοντας όμως μέσα στον κόσμο των εξωσωματικών συνειδητοποίησα πόσο δύσκολο είναι όλο αυτό για μια γυναίκα...

 

..ιδίως για τις γυναίκες που έχουν μεγαλύτερη επιθυμία από εμένα να αποκτήσουν παιδί...

....για όλες αυτές τις γυναίκες που έχουν αφιερώσει ένα μεγάλο κομμάτι της ζωής τους και της ψυχής τους για να αποκτήσουν παιδί μόνο θαυμασμό και βαθύ σεβασμό θα μπορούσα να έχω...η δυσκολία αυτού του πρότζεκ ξεπερνάει κατά πολύ οποιαδήποτε δυσκολία έχω αντιμετωπίσει σε επαγγελματικά πρότζεκτ...

 

Ελπίζω λοιπόν και εύχομαι η ανταλλαγή απόψεων και συμβουλών μέσα από εδώ να βοηθήσει όλες αυτές τις κοπέλες που έχουν προσπαθήσει πολύ σκληρότερα από εμένα να γίνουν μητέρες .... :-)

 

Συμφωνώ μαζί σου Kika και αν υπήρχε like στο φόρουμ θα σου έκανα!:D

Εύχομαι καλή επιτυχία σε όλες μας και για έναν ακόμη λόγο: Δίνουμε μάχη γιαυτό το θέμα, ενάντια σε παγιωμένες απόψεις του τύπου: Είχες αποβολή, ήταν "τυχαίο"!!:twisted:

ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ! :mad:

Καλά που δεν τα παρατάμε τόσο εύκολα και προσπαθούμε να βοηθήσουμε η μία την άλλη και όσες μπορούμε περισσότερες!

Ρε μήπως να ανοίξω στο τέλος κανένα τέτοιο γραφείο-ιατρείο συμβουλών για υπογονιμότητα??:-P:rolleyes::?

Link to comment
Share on other sites

Αχχχ, κορίτσια σας διαβάζω και διαβάζετε το μυαλό μου. ΄Αλλη μία 36χρονη ανάμεσά σας με 3 αποτυχημένες σπερματεγχύσεις και μία αποτυχημένη εξωσωματική και με επιπλοκή και με διάγνωση "ανεξήγητη υπογονιμότητα" . Δε φαντάζεστε πόσο συμφωνώ με την Kika για το δύσκλο της υπόθεσης και για το σεβασμό που νιώθω για τον αγώνα όλων των γυναικών. Είμαι και εγώ στη διαδικασία να ψάξω κάποια πράγματα παραπάνω ανοσολογικά και δεν ξέρω τι άλλο και σκέφτομαι και εγώ να επισκεφτώ τον κύριο Τσιλιβάκο. Γιατί απλά έχω αποφασίσει πως δε θέλω να κάνω άλλη εξωσωματική. Δεν μπορώ να δεχτώ το "έλα, πάμε για άλλη μία εξωσωματική". Θέλω απλά να διορθώσω κάτι - αν τελικά το βρω - και να έρθει αν θέλει φυσικά. Αν πάλι δεν έρθει, θα σκεφτώ το θέμα της υιοθεσίας. Δεν έχω εγωιστικά συναισθήματα και αν θέλω τόσο πολύ να δώσω αγάπη σε ένα παιδί, δε με νοιάζει τόσο αν θα έχει τα δικά μου γενετικά χαρακτηριστικά ή του ὰνδρα μου. Και η ώθηση που με έκανε να πώ "τέρμα - σταματάω εδώ!", γιατί αμφιταλαντευόμουν δε σας το κρύβω, είναι η συνέντευξη της κοπέλας που φιλοξένησε στην εκπομπή της η Τατιάννα Στεφανίδου την βδομάδα που πέρασε και το link της οποίας σας το δίνω παρακάτω. Η περίπτωση της κοπέλας αυτής - που σίγουρα μπορεί να είναι μία στις 1000, αλλά και η επιπλοκή που έπαθα στην εξωσωματική είναι μία στις 1000 και σε όσους γιατρούς πήγα μετά σε κανέναν δεν έχει συμβεί ξανά, αλλά δυστυχώς εγώ ήμουν η 1 στις 1000 - με έκανε να συνειδητοποιήσω με πόση προχειρότητα γίνονται οι εξωσωματικές στην Ελλάδα, χωρίς να γίνεται ο απαραίτητος έλεγχος στις γυναίκες πιο πριν (μαστογραφία, ca125 = δείκτης για τάση για καρκίνο ωοθηκών, αιματολογικοί δείκτες για τάση για καρκίνο του στήθους, θρομβοφιλία γιατί τα φάρμακα της εξωσωματικής αυξάνουν τις πιθανότητες για θρόμβωση) !!!! Το γιατί νομίζω πως το ξέρουμε όλοι..... Γιατί είναι πολλά τα λεφτά..... "΄Αρη !!!!! " και ακόμα πιο πολλά τα συμφέροντα.......!!!! Και προς Θεού, δεν αμφισβητώ το γεγονός ότι αυτή η μέθοδος βοηθάει πολλά ζευγάρια και κυρίως ζευγάρια με προβλήματα που διαφορετικά δε θα μπορούσαν να αποκτήσουν το βιολογικό τους παιδί. Αλλά θέλει πολλή προσοχή, αυτό λέω!!! Και αυτήν την προσοχή δεν τη δείχνουν.... Σας δίνω το link και τα συμπεράσματα δικά σας. Να είστε όλες καλά, καλή δύναμη και καλή τύχη και υγεία πάνω από όλα !!!!!!!

 

Η ιστορία της ζωής της Κατερίνας Μωραΐτη, εκπομπή "Μίλα" της Τατιάννας Στεφανίδου, 05/02/2014:

 

Link to comment
Share on other sites

Αχχχ, κορίτσια σας διαβάζω και διαβάζετε το μυαλό μου. ΄Αλλη μία 36χρονη ανάμεσά σας με 3 αποτυχημένες σπερματεγχύσεις και μία αποτυχημένη εξωσωματική και με επιπλοκή και με διάγνωση "ανεξήγητη υπογονιμότητα" . Δε φαντάζεστε πόσο συμφωνώ με την Kika για το δύσκλο της υπόθεσης και για το σεβασμό που νιώθω για τον αγώνα όλων των γυναικών. Είμαι και εγώ στη διαδικασία να ψάξω κάποια πράγματα παραπάνω ανοσολογικά και δεν ξέρω τι άλλο και σκέφτομαι και εγώ να επισκεφτώ τον κύριο Τσιλιβάκο. Γιατί απλά έχω αποφασίσει πως δε θέλω να κάνω άλλη εξωσωματική. Δεν μπορώ να δεχτώ το "έλα, πάμε για άλλη μία εξωσωματική". Θέλω απλά να διορθώσω κάτι - αν τελικά το βρω - και να έρθει αν θέλει φυσικά. Αν πάλι δεν έρθει, θα σκεφτώ το θέμα της υιοθεσίας. Δεν έχω εγωιστικά συναισθήματα και αν θέλω τόσο πολύ να δώσω αγάπη σε ένα παιδί, δε με νοιάζει τόσο αν θα έχει τα δικά μου γενετικά χαρακτηριστικά ή του ὰνδρα μου. Και η ώθηση που με έκανε να πώ "τέρμα - σταματάω εδώ!", γιατί αμφιταλαντευόμουν δε σας το κρύβω, είναι η συνέντευξη της κοπέλας που φιλοξένησε στην εκπομπή της η Τατιάννα Στεφανίδου την βδομάδα που πέρασε και το link της οποίας σας το δίνω παρακάτω. Η περίπτωση της κοπέλας αυτής - που σίγουρα μπορεί να είναι μία στις 1000, αλλά και η επιπλοκή που έπαθα στην εξωσωματική είναι μία στις 1000 και σε όσους γιατρούς πήγα μετά σε κανέναν δεν έχει συμβεί ξανά, αλλά δυστυχώς εγώ ήμουν η 1 στις 1000 - με έκανε να συνειδητοποιήσω με πόση προχειρότητα γίνονται οι εξωσωματικές στην Ελλάδα, χωρίς να γίνεται ο απαραίτητος έλεγχος στις γυναίκες πιο πριν (μαστογραφία, ca125 = δείκτης για τάση για καρκίνο ωοθηκών, αιματολογικοί δείκτες για τάση για καρκίνο του στήθους, θρομβοφιλία γιατί τα φάρμακα της εξωσωματικής αυξάνουν τις πιθανότητες για θρόμβωση) !!!! Το γιατί νομίζω πως το ξέρουμε όλοι..... Γιατί είναι πολλά τα λεφτά..... "΄Αρη !!!!! " και ακόμα πιο πολλά τα συμφέροντα.......!!!! Και προς Θεού, δεν αμφισβητώ το γεγονός ότι αυτή η μέθοδος βοηθάει πολλά ζευγάρια και κυρίως ζευγάρια με προβλήματα που διαφορετικά δε θα μπορούσαν να αποκτήσουν το βιολογικό τους παιδί. Αλλά θέλει πολλή προσοχή, αυτό λέω!!! Και αυτήν την προσοχή δεν τη δείχνουν.... Σας δίνω το link και τα συμπεράσματα δικά σας. Να είστε όλες καλά, καλή δύναμη και καλή τύχη και υγεία πάνω από όλα !!!!!!!

 

Η ιστορία της ζωής της Κατερίνας Μωραΐτη, εκπομπή "Μίλα" της Τατιάννας Στεφανίδου, 05/02/2014:

 

Έχεις τόσο δίκιο σε όσα γράφεις!! Την εκπομπή την είδα και γω και σοκαρίστηκα πραγματικά. Μπορείς να πεις λεπτομέρειες για την επιπλοκή σου, ή σου ξύνω πληγές? Αν δε θες πραγματικά το καταλαβαίνω.

Ο Τσιλιβάκος είναι ανοσολόγος ή παθολογοανατόμος? Διότι από το βιογραφικό που υπάρχει στο site του locus εγώ για ειδικότητα παθολογοανατόμου κατάλαβα

Link to comment
Share on other sites

Έχεις τόσο δίκιο σε όσα γράφεις!! Την εκπομπή την είδα και γω και σοκαρίστηκα πραγματικά. Μπορείς να πεις λεπτομέρειες για την επιπλοκή σου, ή σου ξύνω πληγές? Αν δε θες πραγματικά το καταλαβαίνω.

Ο Τσιλιβάκος είναι ανοσολόγος ή παθολογοανατόμος? Διότι από το βιογραφικό που υπάρχει στο site του locus εγώ για ειδικότητα παθολογοανατόμου κατάλαβα

 

 

 

Miria, καλησπέρα. Νομίζω πως έχουμε ξαναμιλήσει. Δεν έχω κανένα πρόβλημα να σου πω. Αιμορράγησαν οι ωοθήκες μου κατά την ωοληψία. Ο Τσιλιβάκος νομίζω πως είναι ανοσολόγος. Τώρα για την άλλη ειδικότητα δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Miria, καλησπέρα. Νομίζω πως έχουμε ξαναμιλήσει. Δεν έχω κανένα πρόβλημα να σου πω. Αιμορράγησαν οι ωοθήκες μου κατά την ωοληψία. Ο Τσιλιβάκος νομίζω πως είναι ανοσολόγος. Τώρα για την άλλη ειδικότητα δεν ξέρω.

Τώρα που το λες το θυμήθηκα και γω!! Πολύ λυπάμαι για την εμπειρία σου αυτή!! Δεν ξέρω αν η επιπλοκή σου είναι τόσο σπάνια , διότι λίγες μέρες πριν μπω για ωοληψία είχα γνωρίσει στο κέντρο κοπέλα που είχε και αυτή επιπλοκή στην ωοληψία και μετά βρέθηκε στο νοσοκομείο!! Καταλαβαίνεις την ψυχολογία μου όταν μου το είπε!!

Δυστυχώς ούτε και γω είχα αποτέλεσμα στην 1η εξωσωματική ! Έχω βέβαια κάτι κατεψυγμένα.... αλλά μια απογοήτευση με έχει πιάσει, όπως και να το κάνεις..

Για τον Τσιλιβάκο από το CV του δεν κατάλαβα ειδικότητα ανοσολογίας

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που το λες το θυμήθηκα και γω!! Πολύ λυπάμαι για την εμπειρία σου αυτή!! Δεν ξέρω αν η επιπλοκή σου είναι τόσο σπάνια , διότι λίγες μέρες πριν μπω για ωοληψία είχα γνωρίσει στο κέντρο κοπέλα που είχε και αυτή επιπλοκή στην ωοληψία και μετά βρέθηκε στο νοσοκομείο!! Καταλαβαίνεις την ψυχολογία μου όταν μου το είπε!!

Δυστυχώς ούτε και γω είχα αποτέλεσμα στην 1η εξωσωματική ! Έχω βέβαια κάτι κατεψυγμένα.... αλλά μια απογοήτευση με έχει πιάσει, όπως και να το κάνεις..

Για τον Τσιλιβάκο από το CV του δεν κατάλαβα ειδικότητα ανοσολογίας

 

 

΄Ελα ρε συ, υπάρχει και άλλη κοπέλα που έπαθε το ίδιο;;;; Γιατί πραγματικά όσο κι αν το έχω ψάξει δεν έχω βρει καμία. ΄Αρα το ποσοστό ανεβαίνει στο 2 στις 1000...... Ειλικρινά σου εύχομαι ό,τι καλύτερο. Προσπάθησε να έχεις καλή ψυχολογία όταν θα πας για τη μεταφορά.... Καλή επιτυχία !!!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ πολύ!! Και σε σένα εύχομαι τα καλύτερα!! Έχεις καταλήξει σε επόμενες κινήσεις? Ρωτώ για να παίρνω ιδέες!!

 

 

 

Ναι, έχω καταλήξει: ΄Οχι άλλη εξωσωματική. ΄Ισως λίγο ακόμα ψάξιμο μήπως και βρω κάτι που μπορεί να διορθωθεί ώστε αν θέλει ο Θεός - γιατί αρχίζω και το πιστεύω αυτό πια - να έρθει φυσιολογικά. Αν πάλι δεν έρθει φυσιολογικά και αβίαστα, τότε θα ψάξω το θέμα της υιοθεσίας. ΄Εχω πολλή αγάπη μέσα μου για τους ανθρώπους, έχω μεγάλη αδυναμία στα παιδιά - δεν είναι τυχαίο και το επάγγελμα που επέλεξα - και σκέφτομαι γιατί να μην τη δώσω σε ένα παιδάκι που βρίσκεται κλεισμένο σε 4 τοίχους;;;; Αν με αφήσει φυσικά το ελληνικό κράτος, γιατί γνωρίζω ότι οι διαδικασίες είναι χρονοβόρες. Εγώ θα το προσπαθήσω πάντως.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!!!Μια φιλη μου μου συστησε τον Τσιλιβακο διοτι μετα απο αποτυχημενες εξωσωματικες εμεινε φυσιολογικα εγκυος!!Διαβαζω εδω οτι εχει βοηθησει κοπελες καποια εμπειρια σε κοπελα με πολυκυστικες??Σας βοηθησε?

rmYGp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι, έχω καταλήξει: ΄Οχι άλλη εξωσωματική. ΄Ισως λίγο ακόμα ψάξιμο μήπως και βρω κάτι που μπορεί να διορθωθεί ώστε αν θέλει ο Θεός - γιατί αρχίζω και το πιστεύω αυτό πια - να έρθει φυσιολογικά. Αν πάλι δεν έρθει φυσιολογικά και αβίαστα, τότε θα ψάξω το θέμα της υιοθεσίας. ΄Εχω πολλή αγάπη μέσα μου για τους ανθρώπους, έχω μεγάλη αδυναμία στα παιδιά - δεν είναι τυχαίο και το επάγγελμα που επέλεξα - και σκέφτομαι γιατί να μην τη δώσω σε ένα παιδάκι που βρίσκεται κλεισμένο σε 4 τοίχους;;;; Αν με αφήσει φυσικά το ελληνικό κράτος, γιατί γνωρίζω ότι οι διαδικασίες είναι χρονοβόρες. Εγώ θα το προσπαθήσω πάντως.

 

Συμφωνώ απόλυτα Moth !!

Να υποθέσω ότι είσαι εκπαιδευτικός ??? :-)

Κι εγώ δουλεύω με παιδιά και ποτέ δεν έπαιξε για μένα ρόλο το θέμα διαιώνισης του DNA μου !!!

Βλέπω όλα τα παιδιά γύρω μου τα οποία θεωρώ τόσο καταπληκτικά με τον δικό τους μοναδικό τρόπο και σκέφτομαι ότι θα ήμουν κατι παραπάνω από υπερήφανη αν ήμουν μητέρα τους !!!

 

Κι εισπράττω κι εγώ τόση αγάπη καθημερινά μέσα από την δουλειά μου που αν δεν την διοχετεύσω κάπου...θά σκάσω !!!

 

Νομίζω ότι αυτός είναι και ο μοναδικός λόγος που με ωθεί να προσπαθώ να αποκτήσω παιδί : να δώσω σε κάποιον όλη αυτή την θετική ενέργεια, τις εκπληκτικές εμπειρίες και την αγάπη που εισέπραξα και συνεχίζω να εισπράττω... δεδομένου ότι ποτέ δεν είχα όνειρο ζωής να γίνω μητέρα !

 

Ακόμη και τώρα με τις εξωσωματικές !!

Η απόκτηση παιδιού δεν αποτελεί όνειρο...δεν ονειρεύομαι κούνιες..μπιμπερό και ρουχαλάκια...δεν τσιμπάω μωρά στα μάγουλα και πολλές φορές ακούγοντας άλλες γυναίκες που τρελλαίνονται με μωρά νιώθω ότι ίσως κάτι παέι στραβά με μένα...

ότι ίσως δεν είμαι φυσιολογική...:shock:

 

Όντως είναι αποθαρρυντικό το γεγονός ότι είναι εξαιρετικά χρονοβόρες οι διαδικασίες ...έχω ακούσει ( χωρίς να το έχω ψάξει η ίδια ) ότι παίρνει χρόνια !!!

 

Πολλές φορές σκέφτομαι ότι αν περάσουν χρόνια προσπαθώντας να αποκτήσω ένα παιδί ( είτε με εξωσωματικές είτε με υιοθεσία μέσα από ίδρυμα) στο τέλος δεν θά μου έχουν απομείνει ψυχικές δυνάμεις να το μεγαλώσω !!!

 

Είμαι ήδη 42 ετών !!! Έχω σκεφτεί και το ενδεχόμενο ιδιωτικής υιοθεσίας ...

Το μόνο εμποδιο είναι ότι ο σύζυγος μου δεν έιναι πολύ θερμός στην ιδέα της υιοθεσίας ....έχω την εντύπωση ότι ένα μεγάλο ποσοστό ανδρών δεν είναι τόσο ζεστοί με την ιδέα της υιοθεσίας...:confused:

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα Moth !!

Να υποθέσω ότι είσαι εκπαιδευτικός ??? :-)

Κι εγώ δουλεύω με παιδιά και ποτέ δεν έπαιξε για μένα ρόλο το θέμα διαιώνισης του DNA μου !!!

Βλέπω όλα τα παιδιά γύρω μου τα οποία θεωρώ τόσο καταπληκτικά με τον δικό τους μοναδικό τρόπο και σκέφτομαι ότι θα ήμουν κατι παραπάνω από υπερήφανη αν ήμουν μητέρα τους !!!

 

Κι εισπράττω κι εγώ τόση αγάπη καθημερινά μέσα από την δουλειά μου που αν δεν την διοχετεύσω κάπου...θά σκάσω !!!

 

Νομίζω ότι αυτός είναι και ο μοναδικός λόγος που με ωθεί να προσπαθώ να αποκτήσω παιδί : να δώσω σε κάποιον όλη αυτή την θετική ενέργεια, τις εκπληκτικές εμπειρίες και την αγάπη που εισέπραξα και συνεχίζω να εισπράττω... δεδομένου ότι ποτέ δεν είχα όνειρο ζωής να γίνω μητέρα !

 

Ακόμη και τώρα με τις εξωσωματικές !!

Η απόκτηση παιδιού δεν αποτελεί όνειρο...δεν ονειρεύομαι κούνιες..μπιμπερό και ρουχαλάκια...δεν τσιμπάω μωρά στα μάγουλα και πολλές φορές ακούγοντας άλλες γυναίκες που τρελλαίνονται με μωρά νιώθω ότι ίσως κάτι παέι στραβά με μένα...

ότι ίσως δεν είμαι φυσιολογική...:shock:

 

Όντως είναι αποθαρρυντικό το γεγονός ότι είναι εξαιρετικά χρονοβόρες οι διαδικασίες ...έχω ακούσει ( χωρίς να το έχω ψάξει η ίδια ) ότι παίρνει χρόνια !!!

 

Πολλές φορές σκέφτομαι ότι αν περάσουν χρόνια προσπαθώντας να αποκτήσω ένα παιδί ( είτε με εξωσωματικές είτε με υιοθεσία μέσα από ίδρυμα) στο τέλος δεν θά μου έχουν απομείνει ψυχικές δυνάμεις να το μεγαλώσω !!!

 

Είμαι ήδη 42 ετών !!! Έχω σκεφτεί και το ενδεχόμενο ιδιωτικής υιοθεσίας ...

Το μόνο εμποδιο είναι ότι ο σύζυγος μου δεν έιναι πολύ θερμός στην ιδέα της υιοθεσίας ....έχω την εντύπωση ότι ένα μεγάλο ποσοστό ανδρών δεν είναι τόσο ζεστοί με την ιδέα της υιοθεσίας...:confused:

 

 

Ναι, είμαι εκπαιδευτικός. Και εγώ έχω ακούσει ότι η δημόσια υιοθεσία παίρνει χρόνια. Και εγώ δεν το έχω ψάξει. Αν το αποφασίσω και εγώ στην ιδιωτική μάλλον θα στραφώ, αν και δεν ξέρω τίποτα για το πώς ψάχνεσαι κ.λπ. ΄Οσον αφορά στους άνδρες, όντως δεν είναι και πολύ θερμοί. Και εγώ στον δικό μου που το έχω πετάξει δειλά δειλά, δε βλέπω και μεγάλη αποδοχή ακόμα τουλάχιστον. Πάντως προτιμώ να είμαι γερή κι ας μην είναι βιολογικά δικό μου το παιδί. Ποτέ δεν ήμουν fun της εξωσωματικής, αλλά καλώς ή κακώς αγχώθηκα - με άγχωσαν οι γιατροί - χωρίς να υπάρχει λόγος όπως έχει αποδειχθεί μέχρι τώρα τουλάχιστον. Για αυτό και σταματώ εδώ. Δεν μπορώ να φάω τα καλύτερά μου χρόνια έτσι.....

Link to comment
Share on other sites

Ναι, είμαι εκπαιδευτικός. Και εγώ έχω ακούσει ότι η δημόσια υιοθεσία παίρνει χρόνια. Και εγώ δεν το έχω ψάξει. Αν το αποφασίσω και εγώ στην ιδιωτική μάλλον θα στραφώ, αν και δεν ξέρω τίποτα για το πώς ψάχνεσαι κ.λπ. ΄Οσον αφορά στους άνδρες, όντως δεν είναι και πολύ θερμοί. Και εγώ στον δικό μου που το έχω πετάξει δειλά δειλά, δε βλέπω και μεγάλη αποδοχή ακόμα τουλάχιστον. Πάντως προτιμώ να είμαι γερή κι ας μην είναι βιολογικά δικό μου το παιδί. Ποτέ δεν ήμουν fun της εξωσωματικής, αλλά καλώς ή κακώς αγχώθηκα - με άγχωσαν οι γιατροί - χωρίς να υπάρχει λόγος όπως έχει αποδειχθεί μέχρι τώρα τουλάχιστον. Για αυτό και σταματώ εδώ. Δεν μπορώ να φάω τα καλύτερά μου χρόνια έτσι.....

 

Εγώ πάλι το θέμα υιοθεσίας δεν το πέταξα στον δικό μου δειλά- δειλά...το ξεφούρνισα κανονικά !!! :D

Και η ανταποκριση του ήταν άμεση !

Δεν θα ήθελε να υιοθετήσει...θα ήθελε παιδί προερχόμενο από το θαυματουργό σπέρμα του ....μόνο !!! :shock:

 

και για να είμαι ειλικρινής εξεπλάγην από την απάντηση γιατί είναι προοδευτικός και είναι Γάλλος ( εννοώ δεν είναι έλληνας με ένα παραδοσιακό οικογενειακό υπόβαθρο ) ...

....αλλά τελικά ένα πράγμα έχω καταλάβει...οι άνδρες ανεξαρτήτως εθνικότητας έχουν κατά προσέγγιση παρόμοιες αντιδράσεις σε συγκεκριμένα θέματα....

 

..και σίγουρα όλοι οι άνδρες έχουν υπερεκτιμήσει την αξία του γεννετικού τους υλικού !!! :D

 

Το σπέρμα τους είναι ή αρχή και το τέλος του σύμπαντος !!! :shock:

 

Και πιστεύουν ότι το παιδί που θα προκύψει από το σπέρμα τους θα έχει εγγύηση ποιότητας !!!!!!!! :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια,

 

διαβαζωντας τα μυνηματα σας γελασα πολυ. Μου αρεσει, διοτι ειστε εξω καρδια. Λετε τα πραγματα οπως τα πιστευετε χωρις tabout.

 

Λοιπον συμφωνω απολυτα με τα λεγομενα σας αλλα εγω παλι θα ηθελα πραγματικα το μωρακι μου να εχει το DNA το δικο μου και του αντρουλι μου.

Εχωντας μεγαλωσει μεσα σε μια οικογενεια οπου οι γονεις μου αδιαφορουσαν για τα παιδια τους, απο μικρη ηθελα να χτισω μια δικη μου οικογενεια. Οπου θα μεγαλωνα παιδια με αγαπη και στο στοργη. Βεβαια αυτο μπορω να το κανω και με αλλα παιδια, αλλα το ομολογω κοριτσια, θελω το μωρακι μου να εχει κατι απο το ανθρωπο που αγαπω. Απο εμενα δεν με ενδιαφερει. Αν το θελει και ο θεος ισως το καταφερουμε αν οχι υπαρχουν και αλλες λυσεις οπως λετε και εσεις.

 

Κικα2111 οπως και εσυ, ετσι και εγω οταν βλεπω μωρα δεν νιωθω κατι ιδιετερο. Ναι ειναι γλυκα, ομορφα αλλα περα απο αυτο δεν μπορω να πω πως τρελαινομαι. Αλλα απο την αλλη, ειμαι σιγουρη πως οταν θα εχω αγκαλια το δικο μου μωρακι, θα αλλαξουν ολα.

 

Για παρενθετη μητερα κοριτσια δεν το σκεφτεστε καθολου ? Εμενα το μυαλο μου εχει φτασει και εκει. Ισως οι αντρες σας να το δεχοταν πιο ευκολα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια,

 

διαβαζωντας τα μυνηματα σας γελασα πολυ. Μου αρεσει, διοτι ειστε εξω καρδια. Λετε τα πραγματα οπως τα πιστευετε χωρις tabout.

 

Λοιπον συμφωνω απολυτα με τα λεγομενα σας αλλα εγω παλι θα ηθελα πραγματικα το μωρακι μου να εχει το DNA το δικο μου και του αντρουλι μου.

Εχωντας μεγαλωσει μεσα σε μια οικογενεια οπου οι γονεις μου αδιαφορουσαν για τα παιδια τους, απο μικρη ηθελα να χτισω μια δικη μου οικογενεια. Οπου θα μεγαλωνα παιδια με αγαπη και στο στοργη. Βεβαια αυτο μπορω να το κανω και με αλλα παιδια, αλλα το ομολογω κοριτσια, θελω το μωρακι μου να εχει κατι απο το ανθρωπο που αγαπω. Απο εμενα δεν με ενδιαφερει. Αν το θελει και ο θεος ισως το καταφερουμε αν οχι υπαρχουν και αλλες λυσεις οπως λετε και εσεις.

 

Κικα2111 οπως και εσυ, ετσι και εγω οταν βλεπω μωρα δεν νιωθω κατι ιδιετερο. Ναι ειναι γλυκα, ομορφα αλλα περα απο αυτο δεν μπορω να πω πως τρελαινομαι. Αλλα απο την αλλη, ειμαι σιγουρη πως οταν θα εχω αγκαλια το δικο μου μωρακι, θα αλλαξουν ολα.

 

Για παρενθετη μητερα κοριτσια δεν το σκεφτεστε καθολου ? Εμενα το μυαλο μου εχει φτασει και εκει. Ισως οι αντρες σας να το δεχοταν πιο ευκολα.

 

 

Καλημέρα !!!!!

 

Για να είμαι ειλικρινής δεν έχω σκεφτεί το ενδεχόμενο παρένθετης μητέρας διότι δεν θα ήθελα εγώ να ακολουθήσω αυτή την διαδικασία !

 

 

Συμφωνώ μαζί σου εν μέρει ! :-P

 

Κι εγώ πιστεύω ότι το ιδανικό θα ήταν το παιδί μου να έχει το δικό μας DNA...

 

οχι διότι πιστεώ ότι το δικό μας DNA το καλύτερο δυνατόν αλλά γιατί θεωρούσα ότι αυτό το παιδι ( εσφαλμένα ίσως ) θα ήταν κάτι το οποίο θα " δημιουργούσαμε" μαζί...ένας άρρηκτος δεσμός ...

 

Σταδιακά όμως κατάλαβα ότι αυτός ο ακλόνητος δεσμός δεν δημιουργείται βιολογικά αλλά μόνο συναισθηματικά και ψυχικά ...

 

και η "δημιουργία" ενός παιδιού και οικογένειας δεν περιορίζεται στις 24 ωρες περιθώριο που έχω κάθε μήνα να συλλάβω !!!

 

Η σχέση "μητερας-πατέρα " - "παιδιού " είναι κάτι πολύ μεγαλύτερο από αυτή που καθορίζει η σχέση DNA !!!:-P

 

Να υποθέσω ότι οι δικοί σου γονείς οι οποίοι έδειξαν αδιαφορία για τα παιδιά τους ήταν βιολογικοί γονείς ή θετοί ?

Γιατί αν ήταν οι βιολογικοί γονείς τότε το "δέσιμο" του DNA δεν νομίζω ότι τους ώθησε να σας αγαπήσουν βαθιά και να είναι δίπλα σας... :-(

 

Κι αν τα παιδιά μας πάρουν από το DNA μας τα άσχημα χαρακτηριστικά ??? :roll:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...