Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

ΚΙ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΝΥΧΤΑ ΜΕΡΑ...

candy1234

Recommended Posts

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι... Το μωρό μου, το οποιο την ημέρα που εγώ εργαζομαι το κρατάει η μητερα μου, κοιμάται αρκετές ώρες, ξυπνάει περίπου ανα τρίωρο, τρώει κανονικα και ξανακοιμάται. Μια χαρούλα δηλαδή. Απο το απογευμα όμως 16:00-17:00 είναι ξύπνιος, με γκρίνια η οποία γίνεται εντονότερη όσο νυχτώνει, με αποτέλεσμα να πηγαίνει η ώρα 2-3π.μ. και να μην κοιμάται. Ο.Κ. είναι κολικοί λέω... Σκέφτομαι όμως, θα βοηθούσε να τον ξυπνάει η μαμά μου τα πρωινα για να είναι πιο κουρασμενος το βράδυ ώστε να κοιμάται; Σε μια προσπάθεια που κάναμε δεν απέδωσε γιατί δεν ξυπνάει με τιποτα...ούτε με θορύβους, ούτε με μουσική..τηλεοραση κλπ, εν αντιθέση με το βράδυ που ΑΝ κοιμηθει για λίγο, ξυπνάει και με θρόυσμα φύλλου που λέει ο λόγος... Δεν ξέρω όμως κατά πόσο είναι σωστό να του κάνω αναγκαστικό εγερτίριο το πρωί...το λυπόμαστε κιόλας το καϊμενούλη... απο την άλλη λυπάμαι και εμενα...Τι με συμβουλεύεται;

Διαφημίσεις

Προσωπική μου γνώμη είναι ότι αυτό δεν είναι λύση... Αντιθέτως ο ύπνος τη μέρα βοηθά τα μωρά να κοιμούνται πιο καλά το βράδυ. Αν ένα μωρό μείνει πολλές ώρες ξύπνιο τότε έχει υπερένταση και δε μπορεί να κοιμηθεί.. Ο ύπνος φέρνει ύπνο δηλαδή!! :)

Να πω και κατι αλλο σε συνδυασμο με ολα τα υπολοιπα που εγραψες. Μηπως το πρωί που η μαμα σου ειναι ηρεμη και χαλαρη ειναι και το μωρο γιατι το αισθανεται και το βραδακι που αρχιζεις και εσυ να τσιτωνεις απο την κουραση συν ολα ταλλα που εχει τσιτωνει και χειροτερευει η κατασταση?Κατα ταλλα νομιζω χρειαζεται υπομονη...... :)

συμφωνώ και με τα δυο κοριτσάκια που γράψανε πιο πάνω! :wink:

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

και μενα καπως ετσι το εκανε..χτες που κοιμοταν το απογευμα μεχρι τις 7μιση σχεδον ηταν πολυ ηρεμος μετα..

οταν μενουν πολλες ωρες ξυπνια τα πιανει κριση και δεν μπορουν να ηρεμησουν και να κοιμηθουν ξανα..

μπορεις να τον κοιμιζεις νωριτερα λιγο????

κουραγιο καλη μου..και συ πως πας στη δουλεια το πρωι?????

ήρθες στη ζωή μου και νιώθω να ζώ ξανά...

Διαφημίσεις

Τώρα που γράφω είμαι στη δουλεια..κατά τις 17:00 θα είμαι στο σπίτι...Άστα..ένας Θεος ξέρει πώς αντέχω. Εχω ένα κεφάλι καζάνι...και σκέφτομαι πως θα την βγάλω αποψε παλι την νυχτα

Candy ποσο ειναι το μωρακι σου? Εμενα η μικρη μου ως 4 μηνων δεν ειχε κοιμηθει ποτε πριν τις 2! Και μετα κοιμοταν ολη τη μερα, ανα 2ωρο. Μετα, αφου ειχε μεγαλωσει λιγακι, δεν την αφηνα να κοιμαται μετα τις 19:00 το απογευμα.Σιγα σιγα μειωνοταν η ωρα υπνου και τωρα πια που ειναι 7 μηνων στις 20:00 μπανιο και νανι. Διαδικασια υπνου κανεις?

Candy ποσο ειναι το μωρακι σου? Εμενα η μικρη μου ως 4 μηνων δεν ειχε κοιμηθει ποτε πριν τις 2! Και μετα κοιμοταν ολη τη μερα, ανα 2ωρο. Μετα, αφου ειχε μεγαλωσει λιγακι, δεν την αφηνα να κοιμαται μετα τις 19:00 το απογευμα.Σιγα σιγα μειωνοταν η ωρα υπνου και τωρα πια που ειναι 7 μηνων στις 20:00 μπανιο και νανι. Διαδικασια υπνου κανεις?

Ο μπέμπης είναι 51 ημερών... Δεν κοιμάται τα απογεύματα...αν κοιμηθεί το πρωί...Εχθές για π.χ. μου είπε η μαμα μου πως όλο το πρώι ήταν ανήσυχος και κοιμήθηκε συνολικά 2-3 ώρες με ενδιάμεσες διακοπές. Το βράδυ παρό αυτα, είχαμε τα ίδια...ξενύχτι και άγιος ο Θεός. Όταν λες "διαδικασία ύπνου" τι εννοείς; Τον ταίζω με πιο ησυχία και χαμηλό φωτισμό...αλλά μάταια...Προσπαθούμε να εφαρμόσουμε ένα ωράριο ώστε να τρώει το τελευταίο γεύμα 12 το βράδυ. Στην συγκεκριμένη φάση, θα μπορούσαμε να τον κάνουμε μπανάκι στις 11 έτσι ώστε εν συνεχεία να χαλαρώσει ή μήπως είναι πολύ αργά οπότε να τον κάνουμε στο προηγούμενο γεύμα δηλαδή πριν τις 21:00 αλλά με τον φόβο οτι μετά θα κοιμηθει 1-2 ώρες και μετά θα έχουμε πάλι ολονυχτίες; Εσείς περίπου τι ώρα κάνετε τα μωράκια σας μπανάκι;

Διαφημίσεις

εγώ τον κάνω το απόγευμα μπάνιο...γύρω στης 6 με 7 :D και κατά της 8.30 κοιμάται

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Οταν ηταν 2 μηνων η μπεμπα, επειδη κοιμοταν πολυ αργα το βραδυ, την εκανα μπανιο κατα τις 21:00. Μετα το ματι γαριδα ως τις 12, που γκρινιαζε αρκετα, την ταϊζα και μετα νανι(γυρω στις 2).Ολη μερα κοιμοταν 2ωρα και ξυπνουσε για 1- 2 ωρες. Οταν λεω διαδικασια υπνου εννοω μπανιο καθε βραδυ, ταϊσμα ή ότι αλλο θελετε και στην κουνια για νανι. Καθε μερα την ιδια ωρα τα ιδια πραγματα για να κανεις μια ρουτινα. Δηλαδη να μαθει σιγα σιγα το μωρο οτι μετα το μπανιο τρωμε και παμε στην κουνια. Βεβαια ειναι ακομα πολυ μωρακι. Θα σου προτεινα να κανεις υπομονη(αν και δουλευεις και ειναι δυσκολο, το ξερω). Πιστευ.ω πως θα στρωσει σε ενα μηνα.Δοκιμασε να τον κουνας. Εγω την κουνουσα κανα 10λεπτο στο καροτσι στο πορτ-βεβε που ηταν για νεογεννητα και μονο ετσι κοιμοταν μερα ή νυχτα. Τεσσαρων μηνων το κοψαμε το κουνημα και πηγαμε στην κουνια απ'ευθειας-με κλαματα- αλλα σιγα σιγα συνηθισε. Υπομονη θελει και να βρεις τι τον ηρεμει για να κοιμηθει(π.χ.μουσικουλα, κουνημα, νανουρισμα....).

Mπάνιο πάντα πρίν από το τελευταίο γεύμα του. Τώρα που μου κοιμάται από τις 10 ως τις 7, κάνουμε μπάνιο κατα τις 9. Τις πρώτες όμως 50-60 μέρες που έτρωγε τελευταίο γεύμα κατά τις 12, μπανάκι κάναμε κατά τις 11. Μην αγχώνεσαι, θα στρώσει, και το ωράριο του και όλα. Γνώμη μου είναι πάντως να μην τον ξυπνάτε το πρωί. Αφήστε το να κοιμηθεί όσο θέλει. Κολικούς περνάει. Και να το ξυπνήσετε το πρωί, το βράδυ αποκλείεται να κοιμηθεί αν πονάει όσο και να νυστάζει. Υπομονή και σε λίγο καιρό θα δείς ένα άλλο μωρό.

oIKlp2.png

Την Παρασκευή προς Σάββατο ξημερώματα, το μωρό κοιμήθηκε απο την 01:00πμ έως 06:00πμ του Σαββάτου. Δόξα τω Θεώ σκέφτηκα..μια χαρούλα. Το Σάββατο όμως, ενώ το απόγευμα ήταν ξύπνιος (αλλά ήσυχος), το βράδυ και ενώ έφαγε το τελευταίο γεύμα στις 12:00...δεν κοιμήθηκε παρά έκλαιγε με μαύρο δάκρυ έως το πρώι της Κυριακης στις 06:30 οπότε και κοιμήθηκε για κανένα 3ωρο... Αναρρωτιέμαι το εξής: Μήπως τελικά το μωρό δεν έχει κολικούς; Οι κολικοι κανονικά το ενοχλούν κάθε μέρα; Ή υπάρχουν μέρες που δεν το πιάνουν καθόλου; Βράδυ Κυριακής προς ξημερώματα της σημερινής ημέρας...και επειδή δεν άντεχα άλλο ξενύχτι...πικραμένη και απογοητευμένη απο το προηγούμενο βράδυ και σκεπτόμενη πως Δευτέρα πρωί έπρεπε να έρθω και στην δουλειά, επιστράτευσα και την πεθερά μου (γιατί την μαμά μου ούτως ή άλλως την έχω υπο τον ζυγό καθώς τον κρατάει όλη μέρα που είμαι στο γραφείο και το βράδυ τον έχουμε μαζί). Της είπα της πεθεράς μου και ήρθε και έκατσαν μαζί με την μαμά μου...Σήμερα το πρωί έμαθα πως κοιμήθηκε το μωρό απο τις 12:30 έως τις 06:00π.μ. (εγώ είχα κατέβει στον απο κάτω όροφο που είναι το σπίτι μου για να κοιμηθώ λιγάκι αν και με έτρωγαν οι τύψεις). Κατόπιν όμως πληροφορήθηκα απο την μητέρα μου πως η πεθερα μου δεν κοιμηθηκε καθολου, καθόταν στην πολυθρόνα στο σαλόνι, είχε δίπλα της το καλάθι με το μωρό και το κούναγε όλη νύχτα χωρίς ουσιαστικά να χρειάζεται καθως το μωράκι κοιμοταν!!!! Θα έρθει και απόψε...σκέφτομαι πώς να της δώσω να καταλάβει πως δεν πρέπει το μωρό να μάθει στο κούνημα...ιδίως όταν απο μόνο του είναι ήσυχο; Δεν θέλω να παρεξηγηθεί....Είπαμε να έρχεται για να το βάλουμε το μωρό σε μια σειρά και να αντιμετωπίσουμε και τους κολικους του...οχι να το κακομάθουμε...

Θα της το πείς όμορφα κι ωραία χωρίς παρεξηγήσεις...το μωρό είναι δικό σου κι εσυ κάνεις κουμάντο. Θα πείς να μην το κουνάνε όταν είναι ήσυχο και κάνε τάχα πως απευθύνεσαι και στην μαμά σου να μην το πάρει προσωπικά.

Γλυκιά μου εγώ είχα φίλη που το μωράκι της πονούσε κάθε δεύτερη μέρα. Ο δικός μου πονούσε κάθε μέρα κι αυτό όλη μέρα...δεν είχα στάνταρ ωράρια που συνήθως λένε πως οι κολικοί αρχίζουν από το απόγευμα και μετά.

Καλά έκανες που πήγες και κοιμήθηκες...μπράβο γιατι κι εσύ το χρειάζεσαι. Και είσαι και τυχερούλα που έχεις δυο ανθρώπους να σε βοηθάνε...εγώ την πάλεψα μόνη μου γιατι η μανούλα μου είναι στην Γερμανία κι η πεθερά μου το μόνο που σκέφτεται είναι πως θα κάνει το μαλλί και πως θα πάει βόλτα. Και που ερχότανε τάχα για βοήθεια όλη μέρα γυρνούσε στην αγορά...κι εγώ πάλι μόνη στο σπίτι με το μωρό να κλαίει και να κλαίω κι εγώ από εξάντληση!

Διαφημίσεις

Θα προσπαθήσω απόψε να πάω στο διαμερισμα της μαμάς μου κατα τις 01:00πμ και να δω τι κάνουν...Είπε η μαμά μου πως θα της πει να μην το κουνάει όλο το βράδυ..Θα πάω να ελέγξω και θα της το πω με τρόπο..είναι και περίεργη ρε γμτ...δεν θέλω να παρεξηγηθεί..θέλω να συνεννοούμαστε...Σκέφτομαι να της πω πως η παιδίατρος έχει πει να μην τον κουνάμε όλο το βράδυ και κακομάθει...γιατί τώρα είναι στη φάση που μαθαίνει και αποχτά "χούγια" και συνήθειες...Ελπίζω να καταλάβει..Θα δούμε...

θα το πείς με όμορφο τρόπο και δεν θα παρεξηγηθεί...

άντε λίγο υπομονή ακόμη και θα περάσουνε τα πονάκια...βάλε βρε ένα τικεράκι να βλέπουμε πόσο είναι το μανάρι σου!

Καταρχην μπραβο σου που εκανες κατι και για σενα επιτελους!Να ξεκουραστεις και συ λιγο βρε παιδι μου...Θα σου πω την αποψη μου αλλα μην παρεξηγηθεις. Επειδη το μωρακι ειναι μικρο και υποφερετε τοσο πολυ με το προβλημα υπνου αν ειναι με το κουνημα να ανακουφιζεται, να νιωθει καλα και να αισθανεται σφαλεια ας το κουνατε τι πειραζει?Ειναι τοσο μικρο που δεν κακομαθαινει ακομα!Μετα τους 3 μηνες βλεπεις αν θα κοψεις τα κουνηματα μιας και αυτο εχει αρχισει να εχει και αντιληψη του κοσμου γυρω του. Αυτα τα λιγα.Καλα θα κανεις να πεις την πεθερα σου οτι οχι να μην το κουναει (γιατι θα στραβωσει) αλλα να το κανει με μετρο!Θα το πιασει αυτη το υπονοουμενο ειναι αυτεεεεςςςς!!!! :wink: