Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Περίοδος μετά από την γέννα / τον τοκετό !


elquest

Recommended Posts

On 10/4/2019 at 1:59 ΜΜ, zoi88 είπε:
Just now, mama16 είπε:

Θηλάζεις η όχι? Αν θηλάζεις είναι φυσιολογικό να μην έχεις σταθερό κύκλο, αν δεν θηλάζεις μήπως πρέπει να σε κοιτάξει ο γυναικολόγος για καμία κύστη η κάτι τέτοιο..

Έχω σταματήσει τον θηλασμό από 3 μηνών σχεδόν που ήταν το μωρό.. Πήγα στο γυναικολο πριν 2 εβδομάδες και όλα ήταν πολύ καλά.. Δν μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει! Είμαι ήδη 29η ημέρα και ωορρηξια πουθενά (το διαπίστωσα με τεστ μέχρι 23η, μετ τα παράτησα.. Αλλά δεν είχα και συμπτώματα που πάντα έχω οπότε υποθέτω πως παμς πάλι για αρκετά κύκλο!) 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, zoi88 είπε:

Έχω σταματήσει τον θηλασμό από 3 μηνών σχεδόν που ήταν το μωρό.. Πήγα στο γυναικολο πριν 2 εβδομάδες και όλα ήταν πολύ καλά.. Δν μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει! Είμαι ήδη 29η ημέρα και ωορρηξια πουθενά (το διαπίστωσα με τεστ μέχρι 23η, μετ τα παράτησα.. Αλλά δεν είχα και συμπτώματα που πάντα έχω οπότε υποθέτω πως παμς πάλι για αρκετά κύκλο!) 

Ο γιατρός σου είπε γιατί συμβαίνει αυτό?? Πάντως μην αγχώνεσαι, απ' τη στιγμή που κάνεις ωορρηξία μένεις κ έγκυος απλά σε διαφορετικές μέρες! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα σε όλες/ όλους! Μπορεί κάποια να με βοηθήσει με ένα πρόβλημα που έχω; Γέννησα τον Οκτώβριο το δεύτερο παιδάκι μου και μέχρι και τον έκτο μήνα δεν είχα περίοδο! Στους έξι μήνες μου ήρθε για πρώτη φορά ύστερα έκανε ενάμιση μήνα να έρθει και ύστερα βρει σχεδόν πάνω στο μήνα! Το περίεργο είναι ότι μετά τη τελευταία περίοδο μετά από δεκατρείς ημέρες μου ήρθε ξανά! Βέβαια να τονίσω ότι θηλάζω ακόμη(μόνο από το αριστερό στήθος) και ότι στη τελευταία περίοδο τη Τρίτη ημέρα έκανα μπάνιο στη θάλασσα με ταμπόν! Μίλησα με το γιατρό μου και μου είπε ότι ο θηλασμός δεν παίζει πλέον ρόλο ούτε ότι έκανα μπάνιο με ταμπόν! Σκέφτομαι τα χειρότερα! Τι άλλο μπορεί να σημαίνει; 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα σας καιβγω εχω το ίδιο πρόβλημα. Το μωρό ειναι 11,5 μηνων και θηλαζω ακόμα. Πριν 4 μήνες μου ειχε έρθει περιοδος και ηταν ρολόι δηλ όπως προ εγκυμοσυνης. Αυτό το μηνα δεν μου ηρθε καθόλου. Ειναι φυσιολογικό; επειδη θελω να βρω τις γονιμες μερες να κανω τεστ ωοριξιας;  θα διξει; η τσάμπα θα το κάνω; και αππνπια μερα ννα το ξεκινήσω; οι οδηγίες λενε 11 μερες μετα την έναρξη της περιόδου αλλα τώρα που δεν έχει έρθει τι κανω; 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Γεωργία Β said:

Καλησπέρα σας καιβγω εχω το ίδιο πρόβλημα. Το μωρό ειναι 11,5 μηνων και θηλαζω ακόμα. Πριν 4 μήνες μου ειχε έρθει περιοδος και ηταν ρολόι δηλ όπως προ εγκυμοσυνης. Αυτό το μηνα δεν μου ηρθε καθόλου. Ειναι φυσιολογικό; επειδη θελω να βρω τις γονιμες μερες να κανω τεστ ωοριξιας;  θα διξει; η τσάμπα θα το κάνω; και αππνπια μερα ννα το ξεκινήσω; οι οδηγίες λενε 11 μερες μετα την έναρξη της περιόδου αλλα τώρα που δεν έχει έρθει τι κανω; 

Μπορεί να συμβεί αυτό εφόσον θηλαζεις ακόμα. Πιθανότατα είναι φυσιολογικό, ίσως το μωρό να θηλαζε περισσότερο τον προηγούμενο μήνα ή κάτι άλλο που να σχετίζεται με τις φυσιολογικες ορμόνες του θηλασμου εμπόδισε την ωορρηξια αυτόν τον μηνα. Λογικά τον επόμενο μήνα θα έχεις περίοδο. Δεν έχει νόημα να κάνεις τεστ ωορρηξιας μήνα που δεν είχες περίοδο γιατί δεν μπορείς να την προβλέψεις. εκτός πια αν κάνεις πολύ τακτικά μπας και την πετύχεις. Αλλά καλύτερα κάνε τον επόμενο μήνα, εφόσον σου έρθει περίοδος. 

5 hours ago, Γεωργία Β said:

Καλησπέρα σας καιβγω εχω το ίδιο πρόβλημα. Το μωρό ειναι 11,5 μηνων και θηλαζω ακόμα. Πριν 4 μήνες μου ειχε έρθει περιοδος και ηταν ρολόι δηλ όπως προ εγκυμοσυνης. Αυτό το μηνα δεν μου ηρθε καθόλου. Ειναι φυσιολογικό; επειδη θελω να βρω τις γονιμες μερες να κανω τεστ ωοριξιας;  θα διξει; η τσάμπα θα το κάνω; και αππνπια μερα ννα το ξεκινήσω; οι οδηγίες λενε 11 μερες μετα την έναρξη της περιόδου αλλα τώρα που δεν έχει έρθει τι κανω; 

Μπορεί να συμβεί αυτό εφόσον θηλαζεις ακόμα. Πιθανότατα είναι φυσιολογικό, ίσως το μωρό να θηλαζε περισσότερο τον προηγούμενο μήνα ή κάτι άλλο που να σχετίζεται με τις φυσιολογικες ορμόνες του θηλασμου εμπόδισε την ωορρηξια αυτόν τον μηνα. Λογικά τον επόμενο μήνα θα έχεις περίοδο. Δεν έχει νόημα να κάνεις τεστ ωορρηξιας μήνα που δεν είχες περίοδο γιατί δεν μπορείς να την προβλέψεις. εκτός πια αν κάνεις πολύ τακτικά μπας και την πετύχεις. Αλλά καλύτερα κάνε τον επόμενο μήνα, εφόσον σου έρθει περίοδος. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

14 ώρες πρίν, Γεωργία Β είπε:

Καλησπέρα σας καιβγω εχω το ίδιο πρόβλημα. Το μωρό ειναι 11,5 μηνων και θηλαζω ακόμα. Πριν 4 μήνες μου ειχε έρθει περιοδος και ηταν ρολόι δηλ όπως προ εγκυμοσυνης. Αυτό το μηνα δεν μου ηρθε καθόλου. Ειναι φυσιολογικό; επειδη θελω να βρω τις γονιμες μερες να κανω τεστ ωοριξιας;  θα διξει; η τσάμπα θα το κάνω; και αππνπια μερα ννα το ξεκινήσω; οι οδηγίες λενε 11 μερες μετα την έναρξη της περιόδου αλλα τώρα που δεν έχει έρθει τι κανω; 

Θα συμφωνησω με την προηγουμενη παραθεση, ειναι φυσιολογικο να μην ειναι σταθερος ο κυκλος οταν θηλαζεις. Αυτο ομως δεν σημαινει οτι δεν κανεις ωορρηξια απλα ειναι δυσκολο να την προβλεψεις. Ισως αν κοιτουσες για σημαδια πχ αυξηση θερμοκρασιας (με πρωινη θερμομετρηση σε στιγμη ηρεμιας) ή πονακια (ελαφρα σαν περιοδου) που νιωθουν καποιες γυναικες οταν κανουν ωορρηξια.

 
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...