Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

μικρη αποκολληση και αμνιοπαρακεντηση

Recommended Posts

καλησπερα σε ολους διαβαζω εδω και καιρο το foroum και προσπαθω να ειμαι καλα.ειμαι στον 4ο μηνα κυησης στο δευτερο παιδι μου εχω παθει απο δυομιση μηνων μια μικρη αποκολληση την οποια την ειδαμε στο υπερηχο χωρις εγω να δω σταγονα αιματος..ολες οι εξετασεις μου ειναι τελειες και αιματες και αυχενικη και παπ α επειδη ομως μολις μπηκα στα 35 ο γιατρος επιμενει για αμνιοπαρακεντηση.θα θελα αν ξερετε αν σας εχει τυχει με μικρη αποκολληση μπορω να κανω την αμνιοπαρακεντηση?ή θα εχω παραπανω πιθανοτητες αποβολης?ο γιατρος ειναι κολλημενος στο να κανω οπωςδηποτε την αμνιο μονο και μονο γιατι ειμαι 35........κοριτσια εχω τρελαθει!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Διαφημίσεις

Eιλικρινά άκουσε τον γιατρό σου και κάνε αμνιοπαρακέντηση.

εκτός αν είσαι αποφασισμένότι και αν έβγαζε η αμνιοπαρακέντηση θα το κραταγες.

Είναι τελείως ανωδυνη εξεταση και γίνεται μόνο απο έμπειρους επιστήμονες. Το δε ποσοστό των αποβολών είναι σχεδόν μηδαμινό.

Έχω κάνει στα δυό μου παιδια ( στο ένα λογω παθολογικού Α-test και στο δεύτερο λόγω προχωρημένης αναπαραγωγικής ηλικίας)

Animation3-6.gif

"Some only dream of Angels, I held three in my arms"

Η αμνιοπαρακέντηση έχει ένα ποσοστό 1% περίπου να μην πάει κάτι καλά. Είναι αρκετά σοβαρή εξέταση και χρειάζεται σκέψη... και ίσως μια δεύτερη γνώμη. Πιθανόν και οι γιατροί να έχουν κέρδος από την εξέταση. Προσωπικά γνωρίζω περίπτωση κοπέλας που μολύνθηκε από μικρόβιο λόγω παρακέντησης (που έκανε μόνο και μόνο λόγω ηλικίας) και το έχασε, ενώ τελικά δεν υπήρχαν γενετικά προβλήματα. Μάλλον ανήκε σε αυτό το 1%.. Δεν λέω να μην κάνεις την εξέταση, πιθανόν κι εγώ να την έκανα κυρίως αν υπήρχαν άλλες εξετάσεις με κακά αποτελέσματα.

Είναι σοβαροί οι ενδιασμοί σου. Η αδερφή μου στο 2ο της ήταν ακριβώς 35 και δεν το σκέφτηκε κάν να κάνει αμνιο. Το 1% είναι μεγάλο ποσοστό και η νύφη μου στο 2ο ήταν 38 και ο γιατρός της την είχε φάει να κάνει την εξέταση. Είχε αγοράσει και τα φάρμακα που παίρνεις πρίν, όμως τελευταία στιγμή αποφάσισε να μην την κάνει. Και οι δύο κάνανε υγιέστατα μωράκια.

Εσύ βέβαια αποφασίζεις έτσι απλά στο λέω οτι δεν κάνουν όλες.

Τί ποσοστά σου έχει βγάλει η αυχενική + PAPP-a;

Κι εγώ είμαι στην ίδια φάση με σένα. Είμαι 35+ με πιθανότητα 1:4580 για Down. Ο γιατρός με έβαλε να υπογράψω ότι μου σύστησε να κάνω αμνιοπαρακέντηση λόγω ηλικίας. Τέτοιος ψυχολογικός πόλεμος!

Εγώ (κι αυτό είναι καθαρά προσωπικό θέμα) αποφάσισα να περιμένω μέχρι τον Β' επιπέδου, κι αν εκεί έχουμε κάποιες ενδείξεις να την κάνω τότε.

Ελπίζω και προσεύχομαι να πάνε όλα καλά.

Να ξέρεις πάντως ότι η εξέταση αυτή δίνει απάντηση σε 1 και μόνο πράγμα, το σύνδρομο Down, δε σημαίνει ότι αν βγει καλή δεν υπάρχει πιθανότητα να υπάρχουν γενετικές ανωμαλίες.

Πάντως ότι κι αν αποφασίσεις σου εύχομαι να πάνε καλά και να κάνεις ένα γερό μωράκι.

Διαφημίσεις

migg κι εγώ τον ίδιο προβληματισμό έχω.

Έκανα αυχενική και papp-a και ήταν πολύ καλές (1/5000 για down και μετά ακόμα μεγαλύτερα ποσοστά για τις άλλες τρισωμίες, 1/17000 και 1/35000 νομίζω). Ο γιατρός μου όμως έχει λυσάξει να κάνω λήψη τροφοβλάστη, είμαι λέει οριακά (έκλεισα τα 34 πριν λίγες μέρες) και δε σου κρύβω ότι προσπαθώ να το αποφύγω... Αφού όλες οι εξετάσεις είναι καλές γμτ... γιατί να πάμε γυρεύοντας από μόνοι μας? Και αφού ήθελε από πριν να κάνω αυτή την εξέταση, γιατί με έστειλε για αυχενική και ταλαιπωρήθηκα? (η γιατρός στο εργαστήριο που πήγα με είχε 3,5 ωρες γιατι το μωρό δεν είχε καλή θέση και η κοιλιά μου γέμισε μελανιές από την πίεση :cry: ). Άσε που έκανα και 2 αυχενικές, γιατί η πρώτη δεν του άρεσε (βλέπεις πήγα σε άλλο εργαστήριο απ' αυτό που μου είχε προτείνει).

Μήπως τελικά όντως έχουν άλλα κίνητρα? :?

EXXQp3.pngAIzKp2.png

ΣΙΓΟΥΡΑ Η ΑΠΟΦΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΗ ΣΟΥ. ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΕ ΠΙΕΣΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ Ή ΟΧΙ ΚΑΙ Η ΗΛΙΚΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΕΠΑΡΚΗΣ ΕΝΔΕΙΞΗ.

Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Η ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΔΙΑΓΝΩΣΤΙΚΗ ΜΕΘΟΔΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΝΔΡΟΜΟ ΝΤΑΟΥΝ ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΕΣ ΑΚΟΜΗ ΧΡΩΜΟΣΩΜΑΤΙΚΕΣ ΑΝΩΜΑΛΙΕΣ ΕΙΝΑΙ Η ΑΜΝΙΟΠΑΡΑΚΕΝΤΗΣΗ.

ΕΜΕΝΑ ΓΝΩΣΤΗ ΜΟΥ 32 ΕΤΩΝ ΓΕΝΝΗΣΕ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΤΗΣ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΠΑΡΑ ΤΟ ΟΤΙ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΔΕΙΧΝΕΙ ΟΤΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΣΥΝΔΡΟΜΟ ΝΤΑΟΥΝ ( ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΔΙΑΦΑΝΕΙΑ, ΑΛΦΑ ΤΕΣΤ ΚΑΙ ΠΑΠΠ- Α, ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΙ ΥΠΕΡΗΧΟΙ ) ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΜΕ ΣΥΝΔΡΟΜΟ ΝΤΑΟΥΝ. ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΤΟ ΣΟΚ ΤΟΥΣ. ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΚΑΝΕΙ ΑΜΝΙΟΠΑΡΑΚΕΝΤΗΣΗ ΓΙΑΤΙ Η ΗΛΙΚΙΑ ΤΗΣ ΗΤΑΝ ΚΑΤΩ ΤΩΝ 35 ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΑΛΛΕΣ ΕΝΔΕΙΞΕΙΣ.

ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΑΥΞΑΝΟΝΤΑΙ ΤΑ ΚΡΟΥΣΜΑΤΑ ΝΤΑΟΥΝ ΚΑΙ ΣΕ ΜΗΤΕΡΕΣ ΚΑΤΩ ΤΩΝ 35.

ΟΠΟΤΕ ΜΗΝ ΚΡΙΝΕΙΣ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΣΟΥ. ΕΣΥ ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙΣ...

ΦΕΗ

σας ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σας κοριτσακια μου απλα ειμαι σε πολυ ασχημη ψυχολογικη κατασταση οπως λεει ο κοσμος εχω φρικαρει κυριολεκτικα.... daisy μου για τρισωμια 21(συνδρομο down) ειναι 1 στα 3345 και για τις τρισωμιες 18+13 1 στα 9969 ο γιατρος κυριολεκτικα εχει λυσσαξει να την κανω την αμνιο μονο και μονο επειδη ειμαι 35 και μια εβδομαδα....το κολυμα μου ειναι σχετικα με την μικρη αποκολληση που ισχυει ακομα.. αραγε....οταν πας να κανεις την αμνιο θα την δουνε την αποκολληση?? και αν κρινουν οτι δεν πρεπει να γινει θα την γλιτωσω?δεν εχω ιδεα!!!!!!!!!!!με το γιατρο δεν μπορω να βγαλω ακρη!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΕΜΕΝΑ ΓΝΩΣΤΗ ΜΟΥ 32 ΕΤΩΝ ΓΕΝΝΗΣΕ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΤΗΣ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΠΑΡΑ ΤΟ ΟΤΙ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΔΕΙΧΝΕΙ ΟΤΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΣΥΝΔΡΟΜΟ ΝΤΑΟΥΝ ( ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΔΙΑΦΑΝΕΙΑ, ΑΛΦΑ ΤΕΣΤ ΚΑΙ ΠΑΠΠ- Α, ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΙ ΥΠΕΡΗΧΟΙ ) ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΜΕ ΣΥΝΔΡΟΜΟ ΝΤΑΟΥΝ. ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΤΟ ΣΟΚ ΤΟΥΣ. ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΚΑΝΕΙ ΑΜΝΙΟΠΑΡΑΚΕΝΤΗΣΗ ΓΙΑΤΙ Η ΗΛΙΚΙΑ ΤΗΣ ΗΤΑΝ ΚΑΤΩ ΤΩΝ 35 ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΑΛΛΕΣ ΕΝΔΕΙΞΕΙΣ.

ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΑΥΞΑΝΟΝΤΑΙ ΤΑ ΚΡΟΥΣΜΑΤΑ ΝΤΑΟΥΝ ΚΑΙ ΣΕ ΜΗΤΕΡΕΣ ΚΑΤΩ ΤΩΝ 35.

Η γιατρός μου συνάντησε περίπτωση 20χρονης με καλό Α-Τest αλλά γέννησε παιδί με σύνδρομο Down. Ένας καθοριστικός παράγοντας του A-test είναι η ηλικία και γι΄αυτό εκείνης της έβγαλε μηδαμινές πιθανότητες για το σύνδρομο. Μόνο που η πρόγνωση του ανταποκρίνεται κατά 65-70%

Σχεδόν όλα τα παιδία με συνδρομο ( σχεδόν) γεννιουνται απο γυναίκες κάτω των 35. Και αυτό γιατί σχεδόν όλες οι γυναίκες ανω των 35 υποβάλλονται σε αμνιοπαρακέντηση. Συνεπώς ο έλεγχος είναι συστηματικός για τις ανω των 35.

Με την αμνιοπαρακέντηση ελέγχονται κάποιες τρισωμίες και απο ότι γνωρίζω η μετάλλαξη κάποιου γονίδιο της ινοκυστικής νόσου. Το τελευταίο είναι εξίσου σημαντικο δεδομένου οτι γύρω στις 500.000 έλληνες είναι φορείς της νόσου.

Το αποτέλεσμα της εξέτασης ανταποκρίνεται κατά 99,9% και το 0,1% είναι το λάθος του ανθρωπινου παράγοντα.

Φιλικά

Μαρίλια

Animation3-6.gif

"Some only dream of Angels, I held three in my arms"

Επελεξε εναν εμπειρο γιατρο να την κανεις και συζητησε μαζι του ττις επιφυλαξεις σου. Αν ο κινδυνος ειναι μεγαλυτερος απο μιας κυησης χωρις αποκοληση θα σε αποτρεψει.

Ευχομαι ολα να πανε καλα. Παντως επειδη την εκανα δεν ηταν κατι τρομερο. Αν ειναι εμπειρος ο γιατρος νοιωθεις και εσυ καλυτερα.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Διαφημίσεις

Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά. Αρχικά θα σου έλεγα να πάρεις μία δεύτερη γνώμη ή και τρίτη ακόμη, από γιατρό. Κι εμένα ο γιατρός μου ψιλολύσσαξε να κάνω άμνιο αν και είμαι μόλις 28 χρόνων. Ξέρεις τί έκανα??Πήγα και σε δεύτερο γιατρό, μιλησα και με το γιατρό που θα έκανε την άμνιο, μίλησα και με τους ιατρούς γενετιστές στο εργαστήριο προγεννετικού ελέγχου που εκεί θα στέλνονταν το δείγμα και όλοι τους είπαν ότι οι γυναικολόγοι γενικά φοβούνται ακόμη και το 1 τοις χιλίοις και δεν θέλουν τίποτα να ρισκάρουν. Όλοι είπαν ότι ήταν υπερβολή και όταν μίλησα κι εγώ και οι συνάδερφοι του στο γιατρό μου τελικά μου είπε να περιμένω τα αποτελέσματα του διπλού τεστ ( το οποίο βγήκε πολυ καλό 1/3800) και είπε τελικά να μην την κάνω την άμνιο. Σε κανά μήνα θα κάνω την β επιπέδου και αν..αν δείξει κάτι τότε θα την κάνω. Απλά θέλω να σου πω ότι για τώρα τη γλύτωσα την άμνιο κατι που ο γιατρός το θεωρούσε σίγουρο!!Αφού να φανταστείς μου είχε κόψει και παραπεμπτικό!!Ψάξτο λιγάκι και μην στενοχωριέσαι!!