Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τοκετός στο σπίτι με τραγικό τέλος!


titikamimi

Recommended Posts

Στο έχουμε κεχρωσμένα το μόνο που άκουσα ήταν "Πες της να ξαπλώώώσει" και ήμουν υπό παρακολούθηση μέχρι που γέννησα. Αυτό που θέλω να πώ είναι οτι δεν σωστό να γενικεύουμε.

Μα κι εσύ γενίκευσες, με το σχόλιο για τους καισαρικάκηδες.

 

Να σημειώσω εδώ ότι δεν ξέρω τίποτα για τα κεχρωσμένα, αλλά φαντάζομαι ότι πρέπει να παίζουν διάφοροι παράγοντες ρόλο, ως και το ρίσκο που είναι διατεθειμένος να πάρει ο κάθε γιατρός.

 

Πάντως, ακόμα κι αν δεν είναι αλήθεια ότι χρειάζεται άμεση καισαρική και χρειάζεται "μόνο" απόλυτη ξάπλα και στενή παρακολούθηση, αυτή είναι μια επιλογή που δεν την έχεις όταν γεννάς στο σπίτι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Συμφωνώ απόλυτα με τα παραπάνω. Το θέμα δεν είναι αν το ρίσκο των επιπλοκών είναι μεγάλο ή μικρό. Το θέμα είναι ότι το ρίσκο είναι μεγαλύτερο στο σπίτι παρά στο νοσοκομείο. Ό,τι και να κάνεις, ό,τι και να πεις, ό,τι και να λέει η Ευτοκία στο σάιτ της και η κάθε μία εδώ μέσα, το ρίσκο είναι μεγαλύτερο στο σπίτι. Αν είσαι διατεθειμμένη να το λάβεις, καλώς. Άλλωστε δικό σου είναι το μωρό. Αλλά ας μην μιλάμε απλά για χαμηλό ρίσκο, γιατί όσο χαμηλό και να είναι το ρίσκο, αν σου τύχει η στραβή, τότε σου τυχαίνει 100%.

 

Στην τελική μπορεί η κοπέλα να ήταν προετοιμασμένη ψυχολογικά για την περίπτωση αυτή, μπορεί η επιπλοκή να ήταν τέτοια που να μην αντιμετωπιζόταν ούτε στο νοσοκομείο, μπορεί να υπήρχαν ενδείξεις που τις αγνόησε, μπορεί να μην υπήρχε καμία ένδειξη, μπορεί χίλια δύο. Μάλλον δεν θα μάθουμε ποτέ. Οπότε λέμε απλά "κρίμα" και σχολιάζουμε υποθετικά.

 

Συμφωνω!!

Επισης εχω μια απορια, οσες φορες εχω ακουσει για τοκετο στο σπιτι το εχουν αναλαβει παντα μαιες, δεν το εχω ψαξει απλα απορω, οι γιατροι δεν δεχονται να συμμετεχουν?

Δεν θα επρεπε να ειναι παρων ενας γυναικολογος και ενας παιδιατρος και ενας βασικος ιατρικος εξοπλισμος σε περιπτωση επιπλοκης ωστε να ειναι καλυμμενοι μαμα και μωρο μεχρι τη μεταφορα στο νοσοκομειο? Δεν το λεω για να ριξω ευθυνες απλα αν ο τοκετος στο σπιτι σημαινει οτι ερχονται δυο μαιες και γεννας με αναπνοες και τη βοηθεια του θεου και της τυχης (κανενα επιστημονικο βοηθημα δηλαδη) τοτε ναι και εγω θεωρω οτι ειναι μεγαλο το ρισκο και προσωπικα δεν θα το επαιρνα, τα οφελη ειναι ελαχιστα μπροστα στην πιθανη απωλεια.

Link to comment
Share on other sites

http://egnatiapost.gr/index.php/society/item/4935-%CE%BC%CE%B1%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%BD-%CE%BA%CE%B1%CF%84%E2%80%99-%CE%BF%CE%AF%CE%BA%CE%BF%CE%BD-%CF%84%CE%BF%CE%BA%CE%B5%CF%84%CF%8C-%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%AC-%CE%BD%CF%8C%CE%BC%CE%B9%CE%BC%CE%B1

 

http://www.agelioforos.gr/default.asp?pid=7&ct=10&artid=172481

 

http://www.rthess.gr/articles_det.asp?artid=41965

 

Το ανέφερε η ίδια η Πρόεδρος του Συλλόγου, κατά τη διάρκεια συνέντευξης Τύπου φέτος τον Μάρτιο. Μάλιστα, αναφέρθηκε και σε συγκεκριμένη δίκη που διεξήχθη τον Φεβρουάριο και οδήγησε στην καταδίκη δύο μαιών-μαϊμούδων, που προκάλεσαν σωματικές βλάβες σε μητέρα κατά τη διάρκεια του κατ' οίκον τοκετού της.

 

Μήπως παραπληροφορείς;

Σε ποιο σημείο από όλα όσα παραθέτεις γράφεται ότι οι μαίες / γιατροί δεν ήταν επαγγελματίες;

 

Μια χαρά διπλωματούχοι ήταν. Καθόλου μαϊμού.

Αντίθετα μαϊμού ήταν οι βεβαιώσεις που χορηγήθηκαν στους γονείς. Και ήταν μαϊμού γιατί έγραφαν ότι το μωρό γεννήθηκε στο νοσοκομείο.

 

Ας μην τα γράφουμε όπως μας βολεύει... Κι ας μην κινδυνολογούμε... Κι ας μην σπεύδουμε να θεωρήσουμε ως δεδομένη την ευθύνη μαιών-γονέων.

 

 

Το ζήτημα του τοκετού στο σπίτι και των προβλημάτων που προκύπτουν αναλύεται στο τόπικ "δικαιώματα εγκύου στον τοκετό".

Κάπου εκεί έχω γράψει και την προσωπική μου άποψη, που έχει διαμορφωθεί από τη δική μου εμπειρία: η επιστήμη μου έσωσε το πρώτο μου παιδί. Και έκτοτε δεν διανοούμαι να γεννήσω παρά μόνο σε μαιευτήριο που διαθέτει και πλήρως οργανωμένη ΜΕΝΝ.

 

Αυτό με κάνει περισσότερο υπεύθυνη ή ενημερωμένη από τις άλλες;

Link to comment
Share on other sites

Μα κι εσύ γενίκευσες, με το σχόλιο για τους καισαρικάκηδες.

 

Να σημειώσω εδώ ότι δεν ξέρω τίποτα για τα κεχρωσμένα, αλλά φαντάζομαι ότι πρέπει να παίζουν διάφοροι παράγοντες ρόλο, ως και το ρίσκο που είναι διατεθειμένος να πάρει ο κάθε γιατρός.

 

Πάντως, ακόμα κι αν δεν είναι αλήθεια ότι χρειάζεται άμεση καισαρική και χρειάζεται "μόνο" απόλυτη ξάπλα και στενή παρακολούθηση, αυτή είναι μια επιλογή που δεν την έχεις όταν γεννάς στο σπίτι.

 

Μα εννοείται!!!!! Τι να σου κάνει η μαμη στο σπίτι; Καλα κοροϊδευόμαστε;

 

Lucia ούτε που καταλαβα τι υπόνοεις ! Ο γιατρός μου δεν ειναι καθόλου της καισαρικης, ειναι του ασφαλές τοκετού! Και ελπίζω να μην υπόνοεις οτι πήραμε λάθος απόφαση απλα επειδή ο δικός σου επέμενε στον φυσιολογικό

Ειναι αστείο να συγκρίνεις, δεν κάνω καν σχόλιο!

Link to comment
Share on other sites

Μα εννοείται!!!!! Τι να σου κάνει η μαμη στο σπίτι; Καλα κοροϊδευόμαστε;

 

Lucia ούτε που καταλαβα τι υπόνοεις ! Ο γιατρός μου δεν ειναι καθόλου της καισαρικης, ειναι του ασφαλές τοκετού! Και ελπίζω να μην υπόνοεις οτι πήραμε λάθος απόφαση απλα επειδή ο δικός σου επέμενε στον φυσιολογικό

Ειναι αστείο να συγκρίνεις, δεν κάνω καν σχόλιο!

 

Μα βρε κοριτσια και μαια-μαμη (οπως θελετε πειτε το) να υπαρχει, και γιατρος και μηχανηματα θα σας πω το πιο απιστευτο σεναριο: αντε και κοβεται το ρευμα με τι υποδομη θα καταφερεις να θεσεις παλι σε λειτουργεια τα μηχανηματα σε ενα σπιτι για να προσπαθησεις να σωσεις το νεογεννητο??? στα νοσοκομεια υπαρχουν ολοκληρες εγκαταστασεις για τετοιου ειδους πιθανες-απιθανες βλαβες!!!!!!

Μπορει να το πηγα μακρυα αλλα δυστυχως συνεβη και αυτο με αποτελεσμα φυσικα την απωλεια, λογω ελλειψης τροφοδοσιας ρευματος για την προσωρινη οξυγονωση του βρεφους.

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μήπως παραπληροφορείς;

Σε ποιο σημείο από όλα όσα παραθέτεις γράφεται ότι οι μαίες / γιατροί δεν ήταν επαγγελματίες;

 

Μια χαρά διπλωματούχοι ήταν. Καθόλου μαϊμού.

Αντίθετα μαϊμού ήταν οι βεβαιώσεις που χορηγήθηκαν στους γονείς. Και ήταν μαϊμού γιατί έγραφαν ότι το μωρό γεννήθηκε στο νοσοκομείο.

 

Ας μην τα γράφουμε όπως μας βολεύει... Κι ας μην κινδυνολογούμε... Κι ας μην σπεύδουμε να θεωρήσουμε ως δεδομένη την ευθύνη μαιών-γονέων.

 

Aimee, διάβασε καλύτερα:

 

«Η τήρηση των κανόνων αποτελεί μείζον ζήτημα. Πολλές φορές έχουν αναφερθεί προβλήματα από τον αδιαφανή τρόπο διεξαγωγής τοκετών στο σπίτι. Η έρευνα του Σώματος Επιθεωρητών Υγείας- Πρόνοιας στη Θεσσαλονίκη έδειξε ότι διαπιστώθηκαν υγειονομικές, περιβαλλοντικές και άλλες παραβάσεις από την πλημμελή διαχείριση των παραγόμενων ιατρικών αποβλήτων σε κατ΄ οίκον τοκετούς που έγιναν το 2009 στο νομό Θεσσαλονίκης. Δυστυχώς, παρατηρήθηκε και το φαινόμενο πολλές δηλώσεις γέννησης σε κατ΄ οίκον τοκετούς να φέρουν υπογραφή και σφραγίδα επαγγελματιών υγείας, οι οποίοι εκ των υστέρων αναφέρουν ότι δεν έχουν σχέση με τις γεννήσεις αυτές! Επιπλέον, έχουν αναφερθεί περιπτώσεις να διεξάγουν τους κατ΄ οίκον τοκετούς πρόσωπα που δεν έχουν καν τις οριζόμενες εκ του νόμου ιδιότητες, δηλαδή δεν είναι μαίες- μαιευτές ή γιατροί!», τόνισε η Βικτωρία Μοσχάκη, μαία στο Ιπποκράτειο Νοσοκομείο και πρόεδρος του Συλλόγου Μαιών- Μαιευτών Θεσσαλονίκης. Σύμφωνα με την ίδια, η έρευνα ξεκίνησε μετά από καταγγελίες που είχαν γίνει το 2009 στον Σύλλογο, ο οποίος υποστηρίζει τους τοκετούς κατʼ οίκον, αρκεί να τηρούνται οι απαραίτητοι κανόνες.

 

 

 

Από την γέννα στη... δικαστική αίθουσα

 

Όπως υπογράμμισε η κ. Μοσχάκη, «για τον ερχόμενο Ιούνιο έχουν παραπεμφθεί σε δίκη επιστήμονες υγείας, δηλαδή γιατροί και μαίες, αλλά και γονείς για διάφορα αδικήματα. Το δικαστήριο θα βρει την αλήθεια και θα αποδώσει τυχόν ευθύνες στον όποιο εμπλεκόμενο. Στην υπόθεση εξετάζονται κατηγορίες για ψευδείς βεβαιώσεις που δόθηκαν για τοκετούς κατ΄ οίκον από άτομα που δεν ήταν παρόντα κατά τον τοκετό αλλά και για μη σύννομη διαχείριση των αποβλήτων, όπως είναι ο πλακούντας, οι σύριγγες, οι βελόνες. Ηδη, σε δίκη που έγινε τον Φεβρουάριο καταδικάστηκαν μια μαία και ένα πρόσωπο που διεξήγαγε τοκετό χωρίς να είναι μαία ή γιατρός».

 

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς "να μην τα γράφουμε όπως μας βολεύει". Γιατί να με βολεύει; Δεν είμαι γυναικολόγος, σε διαβεβαιώ. Επίσης, δεν κινδυνολογώ, αναφέρω συγκεκριμένες πηγές για γεγονότα που ειπώθηκαν από επίσημα χείλη και δεν τους έκρινα εγώ ένοχους, αλλά το δικαστήριο! Λες να είχαν και οι δικαστές ύποπτα συμφέροντα;

 

Συζήτηση κάνουμε, δε χρειάζεται να ανεβάζεις τους τόνους.

Link to comment
Share on other sites

Επισης εχω μια απορια, οσες φορες εχω ακουσει για τοκετο στο σπιτι το εχουν αναλαβει παντα μαιες, δεν το εχω ψαξει απλα απορω, οι γιατροι δεν δεχονται να συμμετεχουν?

Δεν θα επρεπε να ειναι παρων ενας γυναικολογος και ενας παιδιατρος και ενας βασικος ιατρικος εξοπλισμος σε περιπτωση επιπλοκης ωστε να ειναι καλυμμενοι μαμα και μωρο μεχρι τη μεταφορα στο νοσοκομειο?

Νομίζω ότι οι κοπέλες που επιλέγουν να γεννήσουν στο σπίτι, το επιλέγουν ακριβώς για να έχουν έναν πιο φυσικό τοκετό, χωρίς ιατρικές παρεμβάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Μα κι εσύ γενίκευσες, με το σχόλιο για τους καισαρικάκηδες.

 

Να σημειώσω εδώ ότι δεν ξέρω τίποτα για τα κεχρωσμένα, αλλά φαντάζομαι ότι πρέπει να παίζουν διάφοροι παράγοντες ρόλο, ως και το ρίσκο που είναι διατεθειμένος να πάρει ο κάθε γιατρός.

 

Πάντως, ακόμα κι αν δεν είναι αλήθεια ότι χρειάζεται άμεση καισαρική και χρειάζεται "μόνο" απόλυτη ξάπλα και στενή παρακολούθηση, αυτή είναι μια επιλογή που δεν την έχεις όταν γεννάς στο σπίτι.

 

Δε γενίκευσα καθόλου. Είπα πώς, βάση της δικής μου εμπειρίας στη γέννα, δεν ισχύει πάντα το κεχρωσμένα=καισαρική, καθώς έχω έναν υγιέστατο μπέμπη που ο γιατρός περίμενε 6++ ώρες να γεννηθεί φυσιολογικά. Τώρα, το ότι οι γιατροί στην Ελλάδα είναι καισαρικάκιδες είναι γεγονός, αλλά και εκτός τόπικ και δεν επεκτείνομαι.

 

Μιας και γράφεις για επιλογές, επιλογή είναι και η γέννα στο σπίτι. Επιλογή η οποία θα πρέπει να γίνεται σεβαστή, και να μην κινδυνολογούμε για κάτι τόσο φυσιολογικό όπως η γέννα. Κλείνω με κάτι που έκανα quote στο πρώτο μου post μιας και εκφράζει απόλυτα την άποψή μου για το παρόν τόπικ

 

επειδη δεν ξερουμε, αν επιβιωνε η οχι το βρεφος αν βρισκοταν σε νοσοκομειο, καλυτερα να μην εικαζουμε.

 

 

Lucia ούτε που καταλαβα τι υπόνοεις ! Ο γιατρός μου δεν ειναι καθόλου της καισαρικης, ειναι του ασφαλές τοκετού! Και ελπίζω να μην υπόνοεις οτι πήραμε λάθος απόφαση απλα επειδή ο δικός σου επέμενε στον φυσιολογικό

Ειναι αστείο να συγκρίνεις, δεν κάνω καν σχόλιο!

 

Είναι αστείο που είδες τόσες πολλές υπόνοιες στο μήνυμά μου, που το μόνο που έκανε είναι να εκφράσει μια άλλη πραγματικότητα (κεχρωσμένα=όχι καισαρική)

jcEKp3.png  JKdkp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μιας και γράφεις για επιλογές, επιλογή είναι και η γέννα στο σπίτι. Επιλογή η οποία θα πρέπει να γίνεται σεβαστή, και να μην κινδυνολογούμε για κάτι τόσο φυσιολογικό όπως η γέννα.

Το ότι κάτι είναι φυσιολογικό, δεν σημαίνει ότι δεν ενέχει κινδύνους. Από εκεί και πέρα, όποιος θέλει γέννα στο σπίτι, ας την επιλέξει, αρκεί να γνωρίζει ότι παίρνει ένα ρίσκο παραπάνω και να μη νομίζει ότι επειδή η γέννα είναι κάτι φυσιολογικό, τίποτα δεν θα πάει στραβά ή ότι αν κάτι πάει στραβά, θα αντιμετωπιστεί επιτυχώς από μία ή δύο μαίες χωρίς ιατρικό εξοπλισμό.

 

Επιπλέον καλό είναι να γνωρίζουμε ότι δεν είναι μαίες όλες όσες δηλώνουν μαίες. Εγώ ας πούμε αυτό δεν το ήξερα, και σε μια ανάλογη περίπτωση δεν θα σκεφτόμουν να το ρωτήσω. Και αυτό για τους πλακούντες δεν το ήξερα επίσης.

 

Γενικά δεν έχω θέμα με την επιλογή του τοκετού στο σπίτι, εφόσον δεν πρόκειται για το δικό μου παιδί. Και στα χωράφια να γινόταν μόδα να γεννάμε (λέμε τώρα), πάλι δεν θα είχα πρόβλημα. Αρκεί εγώ να είχα την επιλογή του νοσοκομείου.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι οι κοπέλες που επιλέγουν να γεννήσουν στο σπίτι, το επιλέγουν ακριβώς για να έχουν έναν πιο φυσικό τοκετό, χωρίς ιατρικές παρεμβάσεις.

 

Α, νομιζα οτι φυσικος τοκετος ειναι χωρις φαρμακα, ορους κλπ, στο χωρο σου, σε οτι σταση θες, με οποιον θες παροντα κλπ.

Δηλαδη οι ιδιες προτιμουν την μαια απο τον γυναικολογο? Η παρουσια οξυγονου ή καρδιοτοκογραφου θα τους χαλασει την εμπειρια? Η ιατρικη θεωρειται περιττη γιατι το πιθανοτερο ειναι να πανε ολα καλα?

Μου φαινεται τραβηγμενο και ελπιζω να μην ειναι ετσι.

Γενικα σε ολα αυτα τα θεματα σχετικα με τον ''φυσικο'' τροπο ζωης (γεννα, διατροφη, εμβολια, φαρμακα) το κοινο ερωτημα που κρυβεται ειναι η αποδοχη της επιστημης στη ζωη μας. Η επιστημη εχει κανει αλματα και εχει βοηθησει τον ανθρωπο σε ολους τους τομεις, καποιοι ωστοσο αναπολουν παλιοτερες δεκαετιες που ολα ηταν απλα, χωρις τοσες εξετασεις και την παρεμβαση του ανθρωπου κλπ.

Δεν ειμαι κατα, αλλα μην χανουμε την ουσια, πανω απο ολα νομιζω πρεπει να ειναι η ασφαλεια, ας αφησουμε την φυση να κανει τη δουλεια της αλλα αν καπου κολλησει ας ειμαστε ετοιμοι να παρεμβουμε, αλλιως ναι εχουμε ευθυνη και ειναι κριμα να σηκωσουμε τετοιο βαρος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kαλό θα ήταν να μη γενικεύουμε, κι εμένα ο μπέμπης έκανε κακά, σπάσαν τα νερά και ήταν καταπράσινα, 1 τη νύχτα, και γέννησα 7.40 το πρωί φυσιολογικά, μάλλον γιατί ο γιατρός μου δεν έιναι καισαρικάκιας.

Κατά τα άλλα συμφωνώ με το παρακάτω

 

Ακριβώς το ίδιο συνέβη και σε εμένα, ήμουν στο μαιευτήριο επειδή είχε ξεκινήσει ο τοκετός και όταν σπάσαν τα νερά ήταν πράσινα, παρακολουθούσαμε το μωρό με καρδιοτοκογράφο και 6 ώρες μετά γεννήθηκε φυσιολογικά και χωρίς κανένα πρόβλημα.

 

Σε ότι αφορά τον τοκετό στο σπίτι με κάλυψε η τελευταία πρόταση της goody.

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμένα είχε ξεκινήσει ο τοκετός φυσιολογικά, στις 39+ εβδομάδες και τα νερά, όταν σπάσανε, ήταν επίσης φυσιολογικά. Τα κεχρωσμένα εμφανίστηκαν αφού είχα κλείσει κοντά 10 ώρες με πόνους και διαστολή στο 2...:roll: Νομίζω πως το εξέλαβαν ως ένδειξη ότι το μωρό ζορίζεται και δεν θέλησαν να το διακινδυνεύσουν. Δεν ξέρω δλδ τι θα έκανε ο γυναικολόγος, εγώ, με το που άκουσα την παιδίατρο, έδωσα κατευθείαν τη συναίνεσή μου για καισαρική. Τελοσπάντων, τώρα πια δεν το σκέφτομαι, μου αρκεί που όλα πήγαν καλά και για το μωρό και για μένα.

Link to comment
Share on other sites

Παντως εμενα στην επιλογη του τοκετου στο σπιτι (παρολο που ηθελα να το κανω σε ολες τις (πανευκολες, η αληθεια ειναι) γεννες μου -απλα δε βρηκα γιατρο να το αναλαβει) με προβληματιζε παντα το εξης : λενε (και η νομοθεσια το αναφερει δηλαδη) οτι ειναι επιλογη της μελλουσας μητερας και δικαιωμα της να γεννησει στο σπιτι της...οκ συμφωνω, δικαιωμα της.....το δικαιωμα ομως του παιδιου να γεννηθει με ασφαλεια και το δικαιωμα του σε αμεση νοσοκομειακη περιθαλψη σε περιπτωση που κατι παει στραβα ποιος το διασφαλιζει σε εναν τοκετο στο σπιτι ? δηλαδη μην αναφερουμε μονο τα δικαιωματα της εγγυου αλλα και του αγεννητου παιδιου της !Αυτα ως προς τον ηθικο προβληματισμο του θεματος.

Προτεινω ξανα το να γινουν τα μαιευτηρια πιο φιλικα ως προς τον φυσιολογικο και φυσικο τοκετο -οπως στο εξωτερικο δηλαδη.

Για εμενα οι πλακουντες δε θεωρουνται και ..τοξικο αποβλητο!!υπαρχουν πολυ χειροτερα ρυπαντικα (ραδιενεργα, τοξικα κτλ) απο τους πλακουντες ! Παρολα αυτα πρεπει να ελεγχεται η απορριψη τους υγειονομικα συμφωνω. Δε θα ηθελα πχ να δω πλακουντα στα σκουπιδια !

Οι πλακουντες (και τα νεκρα εμβρυα και τα εκτρωμενα εμβρυα) δυστυχως σε πολλες περιπτωσεις δεν αποτεφρωνονται η τελος παντων δεν καταληγουν εκει που πρεπει , αλλα τα μαιευτηρια και τα νοσοκομεια (ειδικα στο εξωτερικο) τους μοσχοπουλανε σε εταιριες φαρμακευτικες για πειραματα, καλλυντικα, φαρμακα κτλ χωρις η γυναικα να ξερει τιποτα...ειναι δικαιωμα της καθε μητερας να μαθει τι απεγινε ο πλακουντας της, πως εχει καταστραφει (αν εχει καταστραφει) και να εχει επισημα στοιχεια για αυτο. Γενικα, πολλα διακιωματα της γυναικας στη γεννα καταπατωνται τελικα

Link to comment
Share on other sites

Παντως εμενα στην επιλογη του τοκετου στο σπιτι (παρολο που ηθελα να το κανω σε ολες τις (πανευκολες, η αληθεια ειναι) γεννες μου -απλα δε βρηκα γιατρο να το αναλαβει) με προβληματιζε παντα το εξης : λενε (και η νομοθεσια το αναφερει δηλαδη) οτι ειναι επιλογη της μελλουσας μητερας και δικαιωμα της να γεννησει στο σπιτι της...οκ συμφωνω, δικαιωμα της.....το δικαιωμα ομως του παιδιου να γεννηθει με ασφαλεια και το δικαιωμα του σε αμεση νοσοκομειακη περιθαλψη σε περιπτωση που κατι παει στραβα ποιος το διασφαλιζει σε εναν τοκετο στο σπιτι ? δηλαδη μην αναφερουμε μονο τα δικαιωματα της εγγυου αλλα και του αγεννητου παιδιου της !Αυτα ως προς τον ηθικο προβληματισμο του θεματος.

Προτεινω ξανα το να γινουν τα μαιευτηρια πιο φιλικα ως προς τον φυσιολογικο και φυσικο τοκετο -οπως στο εξωτερικο δηλαδη.

Για εμενα οι πλακουντες δε θεωρουνται και ..τοξικο αποβλητο!!υπαρχουν πολυ χειροτερα ρυπαντικα (ραδιενεργα, τοξικα κτλ) απο τους πλακουντες ! Παρολα αυτα πρεπει να ελεγχεται η απορριψη τους υγειονομικα συμφωνω. Δε θα ηθελα πχ να δω πλακουντα στα σκουπιδια !

Οι πλακουντες (και τα νεκρα εμβρυα και τα εκτρωμενα εμβρυα) δυστυχως σε πολλες περιπτωσεις δεν αποτεφρωνονται η τελος παντων δεν καταληγουν εκει που πρεπει , αλλα τα μαιευτηρια και τα νοσοκομεια (ειδικα στο εξωτερικο) τους μοσχοπουλανε σε εταιριες φαρμακευτικες για πειραματα, καλλυντικα, φαρμακα κτλ χωρις η γυναικα να ξερει τιποτα...ειναι δικαιωμα της καθε μητερας να μαθει τι απεγινε ο πλακουντας της, πως εχει καταστραφει (αν εχει καταστραφει) και να εχει επισημα στοιχεια για αυτο. Γενικα, πολλα διακιωματα της γυναικας στη γεννα καταπατωνται τελικα

 

Εγω παντως ελαβα γνωση προφορικη και γραπτη για το τι απεγινε ο πλακουντας μου. Και εντελως τυχαια ειδα μια διαδικασια και μη ξεροντας τι ειναι αυτο που πηρε το ματι μου ρωτησα και εμαθα απο ατομο συγγενικου μου περιβαλλον εκ των εσω και μου ειπε επι λεξη: εδω καταληγουν ολα τα ιατρικα αποβλητα και εν συνεχεια διαχωριζονται σε ειδικα κουτια με κωδικους και στοιχεια για να καταστραφουν με ασφαλεια σε εναν διαμορφωμενο χωρο στο υπογειο του νοσοκομειου.

 

Σημ: βαση νομοθεσιασ και ιατρικης ορολογιας χαρακτηριζεται "ιατρικο αποβλητο" (γιατι καπωσ πρεπει να χαρακτηριστει) διοτι ειναι τμημα του ανθρωπινου σωματος που αποβαλλεται κατα τη διαρκεια μιασ ιατρικησ πραξησ και αν ερθει σε επαφη με τον αερα χωρις πρωτα να εχει καταστραφει τιθεται θεμα δημοσιας υγειας.

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Λυπαμαι πολυ που το 2013 εμεις επιστρεφουμε στις ''μαμες''.

 

Το ξερω οτι ακουγομαι απολυτη, αλλα οταν η θνησιμοτητα των μωρων και των γυναικων εχει μειωθει στο ελαχιστο εξαιτιας της επιστημης , μου ειναι αδιανοητο να πιστεψω οτι σημερα υπαρχουν γυναικες που προτιμουν να γεννησουν στο σπιτι τους ρισκαροντας την υγεια τους και την ζωη των παιδιων τους. Και με ανταλλαγμα τι? Την ανεση τους ? Δεν εχω καταλαβει ακριβως ποιος ειναι ο λογος ..

 

Συνηθως προσπαθουμε να επιλεξουμε τον καλυτερο γυναικολογο, παιδιατρο και κεντρο ωστε εαν τυχει καποια επιπλοκη να υπαρχουν ολα τα μεσα για να μην χαθει ζωη και να εχουμε την συνειδηση μας ησυχη. (Γιατι τον καλο γιατρο και κλινικη τα θελουμε για αυτες τις περιπτωσεις)

 

Και η αποψη οτι σε εμας δεν τυχαινει και οτι εχουμε την πεποιθηση οτι θα μας πανε ολα καλα, προκυπτει απο την ελλειψη συναισθησης και γνωσης για τους πραγματικους κινδυνους που ενεχει μια γεννα .

 

Στην δικη μου περιπτωση στο γιο μου ευτυχως που με ειχαν συνδεσει σε τοκογραφο γιατι οταν αυξηθηκαν οι συσπασεις αρχισαν να πεφτουν οι παλμοι του παιδιου .

Γνωριζετε τι σημαινει αυτο?

Δυο πραγματα

η το παιδι γεννιεται νεκρο η με εγκεφαλικη βλαβη εαν δεν κανει αμεσως ο γιατρος καισαρικη.

Και φυσικα εαν ημουν σπιτι ουτε καν που θα προλαβαιναμε.

 

Γνωριζετε οτι τα περισσοτερα παιδια που εχουν προβληματα νοητικα δεν ειναι λογω κληρονομικοτητας, αλλα λογω τοκετου? Ειδικα τα παλαιοτερα χρονια που δεν ειχαμε τα μεσα και στα νοσοκομεια.

 

Λυπαμαι παρα πολυ γιατι την ευθυνη την εχει περισσοτερο η μητερα., που μαλλον ειχε πεσει θυμα κινδυνολογιας και αμφισβητησης της επιστημης και των γιατρων. Προτιμησε 2 μαιες.

Πολυ της μοδας τα τελευταια χρονια, κυριως μια ταση που καλλιεργειται μεσα απο το internet.

 

 

Σημερα που οι κινδυνοι του φυσιολογικου τοκετου εχουν μειωθει εξαιτιας της παρακολουθησης ειναι κριμα να επιστρεφουμε 50 χρονια πισω.

Επιλεγουμε γιατρο που τον εμπιστευομαστε οτι δεν θα μας βαλει στο χειρουργειο με την πρωτη ευκαιρια και επισης εξοπλισμενη κλινικη .

 

 

Σε αυτό το ερώτημα θα σου πω την απάντηση μίας κοπέλας (συνάδελφος) η οποία γέννησε στο σπίτι από επιλογή... ότι όλα πρέπει να γίνονται στη ζωή φυσικά!!! ή φυσιολογικά όπως θέλετε πείτε το... δηλ. θεωρούσε πως δεν χρειάζονται γιατροί / νοσοκομεία κλπ και πως με την μαία ήταν καλλυμένη.. η συγκεκριμένη κοπέλα είναι βέβαια και κατά των εμβολίων, δεν έχει εμβολιάσει ποτέ το παιδί της, το θηλάζει μέχρι τώρα που είναι 3 ετών κλπ... θεωρεί πως όλα πρέπει να γίνονται σύμφωνα με την φύση.... επειδή είμασταν παράλληλα έγκυες εμένα μου σηκωνόταν η τρίχα που μόλις έφευγα από τον γυναικολόγο και τον υπέρηχο έτρωγα τα νύχια μου εάν όλα πηγαίνανε καλά με το μωρό μέχρι τον επόμενο υπέρηχο :lol: .. εννοείται ότι η συγκεκριμένη κοπέλα δεν έκανε ούτε τις εξετάσεις που προβλέπονται δεν είχε καν γιατρό... θέλω να πω ότι ο καθένας στην ζωή του κάνει τις επιλογές του.... με ότι κόστος συνεπάγεται αυτό ....επειδή δεν είμαστε ούτε γιατροί, ούτε ιατροδικαστές δεν μπορούμε να ξέρουμε τι έγινε στην συγκεκριμένη περίπτωση... και κρίμα για το μωράκι :( το θέμα είναι όμως πως αρκετοί από εμάς ως γονείς σε πολλά θέματα έχουμε το απόλυτο και δεν ανοίγουμε τα μάτια μας να δούμε τι γίνεται ... εγώ προσωπικά δεν θα ρίσκαρα ποτέ να γεννήσω σπίτι μόνη μου με την μαία ακριβώς για να μην υπάρξει κάποια επιπλοκή με το μωρό.. αυτό δεν σημαίνει βέβαια ότι το χειρότερο δεν θα μπορούσε να συμβεί εάν γεννουσα στο νοσοκομείο.. το θέμα είναι όμως ότι στην τελική πόσες πιθανότητες είναι να αντιμετωπιστεί μία επιπλοκή στο σπίτι και πόσες στο νοσοκομείο... δεν νομίζω ότι διαφωνεί κανείς στο γεγονός ότι στο νοσοκομείο είναι σαφέστατο ότι μπορεί να αντιμετωπιστεί άμεσα μία επιπλοκή σε σχέση από το σπίτι.. από εκεί και πέρα και εγώ θεωρώ ότι ως μητέρα ρισκάρεις με το να γεννήσεις σπίτι ένα παιδί.... εάν είσαι οκ με τα ρίσκα τότε δυστυχώς μπορεί να υπάρχει και αυτή η εξέλιξη.. κρίμα πάντως και για την κοπέλα που φαντάζομαι πέρα από τον πόνο της θα έχει να αντιμετωπίσει και όλο τον περίγυρο που με τον τρόπο τους θα πουν το φοβερό "θα λεγα εγω"...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω παντως ελαβα γνωση προφορικη και γραπτη για το τι απεγινε ο πλακουντας μου. Και εντελως τυχαια ειδα μια διαδικασια και μη ξεροντας τι ειναι αυτο που πηρε το ματι μου ρωτησα και εμαθα απο ατομο συγγενικου μου περιβαλλον εκ των εσω και μου ειπε επι λεξη: εδω καταληγουν ολα τα ιατρικα αποβλητα και εν συνεχεια διαχωριζονται σε ειδικα κουτια με κωδικους και στοιχεια για να καταστραφουν με ασφαλεια σε εναν διαμορφωμενο χωρο στο υπογειο του νοσοκομειου."

 

παραξενο κοαλακι, γτ εγω στην τελευταια γεννα που μου εκοψε να ρωτησω (στην πρωτη δεν υπηρχε καν η διαδικασια βλαστοκυτταρα και δεν το ειχα ψαξει) τη μαια και το γυναικολογο που κρατουσαν τον πλακουντα μου τι θα τον κανουν, με κοιταξαν και οι 2 σαν να ρωτησα το πιο χαζο πραγμα του κοσμου! Μου ειπαν οτι ερχεται μια ειδικη εταιρια στην κλινικη (σε κλινικες γεννουσα, ισως στα νοσοκολμεια ειναι αλλιως δεν ξερω) και τα συλλεγει ως νοσοκομειακα απορριματα και πανε για καταστροφη! Τοσο σαφη πραγματα δηλαδη....

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως ελαβα γνωση προφορικη και γραπτη για το τι απεγινε ο πλακουντας μου. Και εντελως τυχαια ειδα μια διαδικασια και μη ξεροντας τι ειναι αυτο που πηρε το ματι μου ρωτησα και εμαθα απο ατομο συγγενικου μου περιβαλλον εκ των εσω και μου ειπε επι λεξη: εδω καταληγουν ολα τα ιατρικα αποβλητα και εν συνεχεια διαχωριζονται σε ειδικα κουτια με κωδικους και στοιχεια για να καταστραφουν με ασφαλεια σε εναν διαμορφωμενο χωρο στο υπογειο του νοσοκομειου."

 

παραξενο κοαλακι, γτ εγω στην τελευταια γεννα που μου εκοψε να ρωτησω (στην πρωτη δεν υπηρχε καν η διαδικασια βλαστοκυτταρα και δεν το ειχα ψαξει) τη μαια και το γυναικολογο που κρατουσαν τον πλακουντα μου τι θα τον κανουν, με κοιταξαν και οι 2 σαν να ρωτησα το πιο χαζο πραγμα του κοσμου! Μου ειπαν οτι ερχεται μια ειδικη εταιρια στην κλινικη (σε κλινικες γεννουσα, ισως στα νοσοκολμεια ειναι αλλιως δεν ξερω) και τα συλλεγει ως νοσοκομειακα απορριματα και πανε για καταστροφη! Τοσο σαφη πραγματα δηλαδη....

 

Για τισ κλινικες και μαιευτηρια δεν γνωριζω, αναφερομαι στο δημοσιο νοσοκομειο οπου και γεννησα.

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω απόλυτα με Sofiade (πώς κάνω quote ρε παιδιά;;;)

 

"Το ότι κάτι είναι φυσιολογικό, δεν σημαίνει ότι δεν ενέχει κινδύνους. Από εκεί και πέρα, όποιος θέλει γέννα στο σπίτι, ας την επιλέξει, αρκεί να γνωρίζει ότι παίρνει ένα ρίσκο παραπάνω και να μη νομίζει ότι επειδή η γέννα είναι κάτι φυσιολογικό, τίποτα δεν θα πάει στραβά ή ότι αν κάτι πάει στραβά, θα αντιμετωπιστεί επιτυχώς από μία ή δύο μαίες χωρίς ιατρικό εξοπλισμό."

 

Αν η μητέρα γνωρίζει ότι υπάρχουν (σπάνιες, δε λέω) επιπλοκές όπως η πρόπτωση λώρου, η αποκόλληση πλακούντα, η ρήξη μήτρας κλπ. που απαιτούν άμεση επέμβαση για να σωθεί η ζωή του μωρού, και οι οποίες σε καμμία μα καμία περίπτωση δεν μπορεί να αντιμετωπιστούν στο σπίτι, και αναλαμβάνει την ευθύνη, εμένα μου περισσεύει...

 

(Προφανώς υπάρχουν και άλλες επιπλοκές ή καταστάσεις που ανά περίπτωση μπορεί να χρήζουν αμεσότερης ή ηπιότερης αντιμετώπισης, πχ. κεχρωσμένα).

 

Ωστόσο, διατηρώ το δικαίωμά μου να μην κατανοώ την επιλογή της γέννας στο σπίτι τη σήμερον ημέρα, και σε ορισμένες περιπτώσεις (πχ. φυσιολογικός τοκετός μετά από καισαρική στο σπίτι) να το θεωρώ απόλυτη ανευθυνότητα.

Link to comment
Share on other sites

Προτεινω ξανα το να γινουν τα μαιευτηρια πιο φιλικα ως προς τον φυσιολογικο και φυσικο τοκετο -οπως στο εξωτερικο δηλαδη.

Για εμενα οι πλακουντες δε θεωρουνται και ..τοξικο αποβλητο!!υπαρχουν πολυ χειροτερα ρυπαντικα (ραδιενεργα, τοξικα κτλ) απο τους πλακουντες ! Παρολα αυτα πρεπει να ελεγχεται η απορριψη τους υγειονομικα συμφωνω. Δε θα ηθελα πχ να δω πλακουντα στα σκουπιδια !

Οι πλακουντες (και τα νεκρα εμβρυα και τα εκτρωμενα εμβρυα) δυστυχως σε πολλες περιπτωσεις δεν αποτεφρωνονται η τελος παντων δεν καταληγουν εκει που πρεπει , αλλα τα μαιευτηρια και τα νοσοκομεια (ειδικα στο εξωτερικο) τους μοσχοπουλανε σε εταιριες φαρμακευτικες για πειραματα, καλλυντικα, φαρμακα κτλ χωρις η γυναικα να ξερει τιποτα...ειναι δικαιωμα της καθε μητερας να μαθει τι απεγινε ο πλακουντας της, πως εχει καταστραφει (αν εχει καταστραφει) και να εχει επισημα στοιχεια για αυτο. Γενικα, πολλα διακιωματα της γυναικας στη γεννα καταπατωνται τελικα

 

 

Εφόσον μόλις αφαιρεθούν από το σώμα, υπόκεινται σε αποσύνθεση, μπορεί να γίνουν άκρως τοξικοί!

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα γεννουσα ποτε στο σπιτι γιατι δεν βρισκω τον λογο αλλα θεωρω ότι είναι δικαιωμα της κάθε μιας να το κανει αν αυτή τον βρισκει. Να πω επισης ότι ΟΛΕΣ οι αποφασεις που παιρνει η κάθε μιας , επηρεαζουν τα παιδια της και αυτό είναι κατι που εχουμε το δικαιωμα να το κανουμε μια που αυτά είναι ανηλικα.

Καμια μανα δεν θα ηθελε να χασει το μωρο της και για αυτό σε περιπτωση αναλογη δεν διώκεται ποινικα η μητερα. ΑΝ κριθει μαλιστα ότι εγιναν όλα τα ανθρωπίνως δυνατον για την αποφυγη του μοιραιου, ουτε οι μαιες διώκονται , μια που ο νομος επιτρεπει τον τοκετο στο σπιτι.

Δεν μου αρεσει που γινόμαστε ολοι εισαγγελεις και απαγγελουμε κατηγοριες....ειδικα σε τετοια θεματα που η μανα εχει τοσο μεγαλο πονο.

Ο κάθε ανθρωπος κανει τις επιλογες του. Για την ανθρωποτητα , μας αρεσει δεν μας αρεσει, το σημαντικο είναι να υπαρχει το δικαιωμα της επιλογης και όχι να μην τυχει κατι κακο σε καποιον τοκετο.

Πολλα είναι αυτά που βλέπουμε σε αλλους γονεις που κατά τη γνωμη μας ρισκαρουν την υγεια του παιδιου τους...τι θα κανουμε??Και αντε και το καναμε, μας αρεσει να δεχτούμε αντιστοιχη κριτικη?? Δυσκολο....:rolleyes:

Και επισης κατι που εχουμε ξαναπει, πιστευετε αληθεια ότι σε αυτους τους καιρους με την υπερπληροφορηση, οι επιλογες μας δεν βασιζονται στην ερευνα? Περιμενουν ολοι την δικη μας ''σοφια'' για να μαθουν?

Προφανως, ολοι ψάχνονται.....απλα παντα μπορει να υπαρξει και η 'κακη' στιγμη παιδια....δυστυχως.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα γεννουσα ποτε στο σπιτι γιατι δεν βρισκω τον λογο αλλα θεωρω ότι είναι δικαιωμα της κάθε μιας να το κανει αν αυτή τον βρισκει. Να πω επισης ότι ΟΛΕΣ οι αποφασεις που παιρνει η κάθε μιας , επηρεαζουν τα παιδια της και αυτό είναι κατι που εχουμε το δικαιωμα να το κανουμε μια που αυτά είναι ανηλικα.

Καμια μανα δεν θα ηθελε να χασει το μωρο της και για αυτό σε περιπτωση αναλογη δεν διώκεται ποινικα η μητερα. ΑΝ κριθει μαλιστα ότι εγιναν όλα τα ανθρωπίνως δυνατον για την αποφυγη του μοιραιου, ουτε οι μαιες διώκονται , μια που ο νομος επιτρεπει τον τοκετο στο σπιτι.

Δεν μου αρεσει που γινόμαστε ολοι εισαγγελεις και απαγγελουμε κατηγοριες....ειδικα σε τετοια θεματα που η μανα εχει τοσο μεγαλο πονο.

Ο κάθε ανθρωπος κανει τις επιλογες του. Για την ανθρωποτητα , μας αρεσει δεν μας αρεσει, το σημαντικο είναι να υπαρχει το δικαιωμα της επιλογης και όχι να μην τυχει κατι κακο σε καποιον τοκετο.

Πολλα είναι αυτά που βλέπουμε σε αλλους γονεις που κατά τη γνωμη μας ρισκαρουν την υγεια του παιδιου τους...τι θα κανουμε??Και αντε και το καναμε, μας αρεσει να δεχτούμε αντιστοιχη κριτικη?? Δυσκολο....:rolleyes:

Και επισης κατι που εχουμε ξαναπει, πιστευετε αληθεια ότι σε αυτους τους καιρους με την υπερπληροφορηση, οι επιλογες μας δεν βασιζονται στην ερευνα? Περιμενουν ολοι την δικη μας ''σοφια'' για να μαθουν?

Προφανως, ολοι ψάχνονται.....απλα παντα μπορει να υπαρξει και η 'κακη' στιγμη παιδια....δυστυχως.

 

Μπράβο Λαιδα!!

Είσαι στο μυαλό μου, μήπως;

Ακριβώς αυτό: "το σημαντικό είναι να υπάρχει το δικαίωμα της επιλογής". Και εννοείται ότι οι επιλογές έχουν και συνέπειες. Και εννοείται επίσης ότι τις επιλογές τις κάνουμε συνειδητά, έχοντας ενημερωθεί επαρκώς. Ας μην θεωρούμε τους άλλους απληροφόρητους ή ανόητους, ώστε να χρειάζεται ΕΜΕΊΣ να τους διαφωτίσουμε κατάλληλα.

Link to comment
Share on other sites

εεελααα, αφου ταιριαζουμε στα περισσοτερα :)...στα απλα! χαχαχαχα. Στα ειδικα που ανεβαινει η πιεση, ισως το χανω λιγο.

Ισως φταιει και η φυση της δουλειας μας...ξυπναει ο συνήγορος μεσα μας ;)

Link to comment
Share on other sites

Εκτοσ απο τισ πολλεσ πιθανοτητεσ να υπαρξουν μη αναστρεψιμεσ επιπλοκεσ η ακομα και απωλεια ζωησ σε εναν τοκετο στο σπιτι τιθεται ενα πολυ σοβαρο θεμα δημοσιας υγειας:

 

Είναι και στην Ελλάδα αυξανόμενο φαινόμενοι οι κατ'οίκον τοκετοί, όμως, καθώς η νομοθεσία χαρακτηρίζει τον πλακούντα Επικίνδυνο Ιατρικό Απόβλητο Μολυσματικού Χαρακτήρα (ΕΙΑ-ΜΧ), η διαχείρισή του μπορεί να γίνεται από φορείς που έχουν εγκεκριμένη άδεια.

Για την ακρίβεια, τον Δεκέμβριο του 2012 στη Θεσσαλονίκη, καταδικάστηκε πειθαρχικά μαία που αναλάμβανε τοκετούς στο σπίτι με βασική κατηγορία την μόλυνση του περιβάλλοντος από «επικίνδυνα ιατρικά απόβλητα» (εννοώντας τον πλακούντα της λεχώνας) που παράγονται στους κατ' οίκον τοκετούς, με αποτέλεσμα να της αφαιρέσουν την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος για ένα χρόνο.

Αν, λοιπόν, σκοπεύετε να πραγματοποιήσετε τοκετό κατ'οίκον, φροντίστε αμέσως μετά να δοθεί ο πλακούντας σε ιδιωτική εταιρία για αποτέφρωση (κόστος: 100-150 ευρώ), αν δεν θέλετε να κινδυνεύσετε να δεχθείτε ποινική δίωξη.

μαλιστα.. ο πλακουντας μολυνει το περιβαλλον, το μαθαμε κι αυτο...οποτε ολα τα ζωα και οι γυναικες σε παλιοτερες εποχες που γεννουσαν στα χωραφια μολυναν τη φυση... αντιθετα τα φαρμακα, οι συριγγες και γενικα τα απορριματα των νοσοκομειων ειναι απολυτως ασφαλη, ε? οτι θα φταναμε σε σημειο να ειναι ποινικο αδικημα ο φυσικος τοκετος το 2013 μας περνουσε απο το μυαλο καποτε???

 

για την κοπελα δε θελω να πω τιποτα, οποιαδηποτε θα μπορουσε να ειναι στη θεση της και να χασει το παιδι της μεσα σε νοσοκομειο, και μετα να την ετρωγαν τα ΑΝ... αν ειχε επιλεξει αλλο γιατρο, αλλη κλινικη, αλλη μαια... αν εκανε αλλη διατροφη, αν δεν επρεπε να ειχε παρει ντεπον τη μερα που πονουσε το κεφαλι της... κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Μου ειπαν οτι ερχεται μια ειδικη εταιρια στην κλινικη (σε κλινικες γεννουσα, ισως στα νοσοκολμεια ειναι αλλιως δεν ξερω) και τα συλλεγει ως νοσοκομειακα απορριματα και πανε για καταστροφη! Τοσο σαφη πραγματα δηλαδη....

Τι έπρεπε να σου πουν δηλαδή; :rolleyes:

 

Δεν ξέρω δλδ τι θα έκανε ο γυναικολόγος, εγώ, με το που άκουσα την παιδίατρο, έδωσα κατευθείαν τη συναίνεσή μου για καισαρική. Τελοσπάντων, τώρα πια δεν το σκέφτομαι, μου αρκεί που όλα πήγαν καλά και για το μωρό και για μένα.

Και πολύ καλά έκανες. Δεν παίζουν με τις ζωές των μωρών. Εσύ ως ενήλικας, ό,τι στραβή και να συμβεί από μια καισαρική, θα την ξεπεράσεις. Το μωρό όμως;

Link to comment
Share on other sites

http://egnatiapost.gr/index.php/society/item/4935-%CE%BC%CE%B1%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%BD-%CE%BA%CE%B1%CF%84%E2%80%99-%CE%BF%CE%AF%CE%BA%CE%BF%CE%BD-%CF%84%CE%BF%CE%BA%CE%B5%CF%84%CF%8C-%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%AC-%CE%BD%CF%8C%CE%BC%CE%B9%CE%BC%CE%B1

 

http://www.agelioforos.gr/default.asp?pid=7&ct=10&artid=172481

 

http://www.rthess.gr/articles_det.asp?artid=41965

 

Το ανέφερε η ίδια η Πρόεδρος του Συλλόγου, κατά τη διάρκεια συνέντευξης Τύπου φέτος τον Μάρτιο. Μάλιστα, αναφέρθηκε και σε συγκεκριμένη δίκη που διεξήχθη τον Φεβρουάριο και οδήγησε στην καταδίκη δύο μαιών-μαϊμούδων, που προκάλεσαν σωματικές βλάβες σε μητέρα κατά τη διάρκεια του κατ' οίκον τοκετού της.

Θα παρακαλούσα να είστε πιο προσεκτικές στα γραφόμενα σας. Οι μαιες στις οποίες αναφέρεται ΔΕΝ ειναι "μαϊμούδες". Ειναι δυο από τις καλύτερες μαιες που έχουμε αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα.

Αλλα συμφέροντα παίζονται, δυστυχώς.

..μαμα τωρα ξερω..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...