Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τοκετός στο σπίτι με τραγικό τέλος!


titikamimi

Recommended Posts

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλες.

Δεν βρήκα αυτό που διάβασα πριν ένα χρόνο, αλλά βρήκα εναλλακτικά αυτο:

http://today.uchc.edu/features/2011/feb11/evolution.html

Είναι μια εικασία και αν αποδειχτεί ποτέ κάτι τέτοιο, μάλλον δεν θα ζούμε για να το μάθουμε. Η λογική μου εμένα λέει πως όταν δεν γνωρίζω πώς επηρεάζει κάτι μακροπρόθεσμα και υπάρχει υπόνοια για αρνητικές συνέπειες, όταν μπορώ να το αποφύγω το αποφεύγω. Αυτή φυσικά είναι η άποψή μου.

 

ΑthinaP, πόσο σε νιώθω! Έχω τσουρουφλιστεί με τα ψέματα που μου αράδιασε ο γυναικολόγος για να με χώσει για καισαρική τσάκα τσάκα, μεσημέρι, μην χάσει και τα απογευματινά ραντεβού του. Αλλά, στερνή μου γνώση, να σ'είχα πρώτα!

 

Εντός του θέματος τώρα...

...είναι απαράδεκτο να τα λένε όλα αυτά σε έγκυες γυναίκες, που αν αναγκαστούν να κάνουν κ.τ., θα φορτωθούν άνευ λόγου και αιτίας ένα σωρό άχρηστες τύψεις.

Συμφωνώ απόλυτα σε αυτό, η ψυχολογία μιας εγκύου είναι ήδη πολύπλοκη και πολλές φορές δεν ξέρει να την διαχειριστεί ούτε η ίδια, πόσο μάλλον να της βάζουν ιδέες με μονομερή αντιμετώπιση. Θα μπορούσαν να αναφέρουν όλους τους τρόπους τοκετού και αν κάποια ήθελε να ενημερωθεί ως προς τον τοκετό στο σπίτι, να επικοινωνούσαν μαζί τους για επιπλέον πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλες.

Δεν βρήκα αυτό που διάβασα πριν ένα χρόνο, αλλά βρήκα εναλλακτικά αυτο:

http://today.uchc.edu/features/2011/feb11/evolution.html

Είναι μια εικασία και αν αποδειχτεί ποτέ κάτι τέτοιο, μάλλον δεν θα ζούμε για να το μάθουμε. Η λογική μου εμένα λέει πως όταν δεν γνωρίζω πώς επηρεάζει κάτι μακροπρόθεσμα και υπάρχει υπόνοια για αρνητικές συνέπειες, όταν μπορώ να το αποφύγω το αποφεύγω. Αυτή φυσικά είναι η άποψή μου.

Τι ακριβώς θα αποφύγεις; Να γεννήσεις ένα υγιές μεγάλο μωρό αντί να το θυσιάσεις στον βωμό της εξέλιξης του είδους; Γιατί αυτό λέει το άρθρο που παρέθεσες: ότι με το να κάνουμε καισαρικές στις γυναίκες με μεγάλα μωρά αντί να αφήνουμε τη φύση να κρίνει αν μπορεί να γεννηθεί το μωρό με ασφάλεια ή όχι, ίσως (ίσως!) ενθαρρύνουμε τη φύση να "δημιουργεί" μεγάλα μωρά και γυναίκες με στενές λεκάνες αντί σιγά-σιγά τα είδη αυτά να εκλείπουν.

 

Μήπως να φέρναμε πίσω τον Καιάδα; Θα είχαμε και πιο άμεσο αποτέλεσμα...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, προσπαθείς να δημιουργήσεις εντυπώσεις. Μου μιλάς για υψηλού ρίσκου τοκετούς, σου μιλάω για την κτ στο σύνολό της. Μάλλον δεν σε ενδιαφέρει πραγματικά η άποψη των άλλων, αλλά για κάποιο λόγο έχεις ανάγκη να υπερισχύσει η άποψή σου, χωρίς να έχω καταλάβει ακόμα ποια είναι.:confused: Δεν πειράζει, τοποθετήθηκα πολύ συγκεκριμένα, γυρνάς πάλι πίσω την συζήτηση και αυτό δεν είναι εποικοδομητικό για κανέναν, άρα δεν έχει και νόημα να σου απαντήσω στο συγκεκριμένο μήνυμα γιατί δεν μου αρέσει να επαναλαμβάνομαι.

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσι μου εγώ απλά διαβάζω και σχολιάζω αυτά που ΕΣΥ ποστάρεις. Από πού κι ως πού αυτό λέγεται εντυπωσιασμός; Με ενδιαφέρει πάρα πολύ η άποψη των άλλων αλλά όχι οι αερολογίες. Γι' αυτό ζητάω να παραθέσεις τα άρθρα που μνημονεύεις. Τι φταίω εγώ αν τα άρθρα που παραθέτεις λένε άλλα αντί άλλων;

 

Ορίστε τι λέει το άρθρο σου.

 

Prior to the availability of cesarean section, women with a small pelvis, and babies of large birthweight, were at risk of significant morbidity and mortality. With cesarean section, selection against a small pelvis or large birthweight has been all but eliminated,” Walsh writes. “The maternal pelvis can get smaller over time, and fetal birthweight can get greater over time, because there is now nothing to limit these changes.

 

The C-section rate will continue to rise, because the ability to perform a safe C-section has liberated human childbirth from natural selection directed against too small a maternal pelvis and too large a fetal head. Babies will get bigger and pelves will get smaller because there is nothing to prevent it.

 

Εκεί που λέει "With cesarean section, selection against a small pelvis or large birthweight has been all but eliminated" σημαίνει οι γυναίκες που έχουν μικρή λεκάνη ή μεγάλα σε μέγεθος μωρά δεν πεθαίνουν πια. Γιατί έτσι κάνει η φύση το "selection" - με το να σκοτώνει αυτά που της είναι περιττά, να τα εμποδίζει να αναπτυχθούν και να δημιουργήσουν απογόνους.

 

Αν εσύ καταλαβαίνεις κάτι άλλο, πες το να το συζητήσουμε. Πάντως για την καισαρική γενικά το άρθρο που παρέθεσες δεν λέει ΤΙΠΟΤΑ. Αν έχεις κάποιο άλλο άρθρο, βάλτο να το δούμε. Αλλιώς καλό είναι να λες τη γνώμη σου χωρίς να αναφέρεσαι σε άρθρα και έρευνες που δεν υπάρχουν - γιατί ΑΥΤΟ είναι ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΣΜΟΣ του χειρότερου είδους.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λοιπόν αναφερόμουν σε αυτή την οπτική γωνία

 

...Specifically, Dr. Joseph Walsh believes the rise in C-sections may be both a cause and effect of the trend toward higher birthweight babies.

.................

...Babies will get bigger and pelves will get smaller because there is nothing to prevent it.”

Τα κεφαλαία που χρησιμοποιείς σημαίνουν ότι φωνάζεις :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ λοιπόν αναφερόμουν σε αυτή την οπτική γωνία

 

...Specifically, Dr. Joseph Walsh believes the rise in C-sections may be both a cause and effect of the trend toward higher birthweight babies.

.................

...Babies will get bigger and pelves will get smaller because there is nothing to prevent it.”

Τα κεφαλαία που χρησιμοποιείς σημαίνουν ότι φωνάζεις :P

Αυτή η οπτική γωνία δεν στέκει μόνη της. Δεν μπορείς να παίρνεις ένα άρθρο (γιατί για άρθρο πρόκειται, όχι για έρευνα) και να απομονώνεις δύο προτάσεις που σου αρέσουν και πάνω σε αυτές να χτίζεις μια θεωρία.

 

Ο άνθρωπος αυτός δεν προτείνει να μην κάνουμε καισαρικές. Αυτό που λέει είναι ότι ίσως (ίσως) σε βάθος χρόνου οι καισαρικές που κάνουμε προκειμένου να μην κινδυνεύουν τα μεγάλα μωρά στη γέννα, οδηγούν στη γέννηση περισσότερων μεγάλων μωρών από γυναίκες με στενές λεκάνες και συνεπώς σε περισσότερες καισαρικές (αυτό είναι το "cause and effect" που μνημονεύεις κι εσύ). Δεν λέει σε ποιο βάθος χρόνου θα γίνουν αυτές οι πιθανές αλλαγές. Αλλά αν το σκεφτείς με τη λογική, δεδομένου ότι ακόμα έχουμε φρονιμίτες, σκωληκοειδίτιδες και κόκκυγες (όργανα που δεν έχουμε χρειαστεί από την παλαιολιθική εποχή) μάλλον οι αλλαγές αυτές (αν γίνουν) θα γίνουν σε μεγάλο βάθος χρόνου.

 

Ακόμα κι αν δεχτείς ότι ο συγκεκριμένος έχει δίκιο (πράγμα για το οποίο ούτε ο ίδιος δεν φαίνεται να είναι σίγουρος, εξ ου και το ερωτηματικό στον τίτλο) το να πηγαίνεις από τη δική του συλλογιστική των μεγάλων μωρών στη δική σου των καισαρικών γενικά είναι ένα μεγάλο άλμα φαντασίας.

 

Επιπλέον να επισημάνω ότι ο συγκεκριμένος δεν είναι γενετιστής, ερευνητής ή μέγας επιστήμονας. Είναι γιατρός μαιευτήρας-γυναικολόγος. Αν πιάσουμε όλες τις απόψεις όλων των γιατρών που έχουν δημοσιευτεί κατά καιρούς, δεν θα έχουμε τελειωμό.

 

Και όχι, δεν φωνάζω με τα κεφαλαία. Απλά τονίζω κάποια σημεία σαν να τα έχω βάλει με σκούρα γράμματα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...