titikamimi

Τοκετός στο σπίτι με τραγικό τέλος!

Recommended Posts

Αν ηταν επιλογη και μονο η καισαρικη για εμενα...επειδη ας πουμε μπορει να ετρεμα απο τον φοβο η να με επιανε πανικος στη σκεψη, θα με κατακρινει καποια μια που η καισαρικη σαφως εχει και μεγαλυτερο ρισκο του φυσιολογικου τοκετου? καλα, ρητορικη ηταν η ερωτηση σαφως και θα με κατακρινει :P αλλα ειναι λογικο ολο αυτο??

Η αλλη ΕΤΣΙ ενιωθε καλυτερα και γεννησε σπιτι....θεωρησε οτι ηταν η καλυτερη επιλογη για αυτην....και μην ξεχνατε δεν ειναι ολοι τσαρλατανοι οσοι στηριζουν τον τοκετο στο σπιτι...υπαρχουν αξιολογοι γιατροι και μαιες....

Διαφωνώ στο να μπορείς να επιλέξεις κτ αν δεν υπάρχει ιατρικός λόγος. Θα σου πω κάτι που ίσως δεν σου έχει περάσει από το νου. Τα είδη εξελίσσονται. Κάποιοι επιστήμονες ήδη προειδοποιούν ότι λόγω των κτ περνάει το μήνυμα στα γονίδιά μας ότι δεν χρειάζεται ο κόλπος για τον τοκετό. Το αποτέλεσμα μπορεί να είναι το στένεμα της πυέλου και η αδυναμία των γυναικών να γεννούν κολπικά... όπως και η αδυναμία των μωρών να ανταπεξέλθουν στις απαιτήσεις του φυσιολογικού τοκετού. Μπορεί αυτό σήμερα να φαντάζει επιστημονική φαντασία, εγώ όμως δεν θέλω να το διακινδυνέψω. Η επιλογή σου (η γενική δεν απευθύνεται σε εσένα προσωπικά) να γεννησεις με κτ χωρίς να υπάρχει σοβαρός ιατρικός λόγος θα στερήσει από τα τρις τρις τρις...τρισέγγονα μου την δυνατότητα να γεννήσουν φυσιολογικά αν το θέλουν και να γεννηθούν φυσιολογικά. Άρα αυτή η επιλογή σήμερα ίσως περιορίσει την ύπαρξη επιλογών στο μέλλον και καταστήσει την κτ μονόδρομο. Και ας πούμε ότι και πάλι δεν πειράζει γιατί όλα είναι οκ με την κτ, ασφαλέστατη μέθοδος, και ας πούμε κι ότι όντως δεν επιβαρύνει σε τίποτα το νεογνό, ας πούμε (γιατί ως προς αυτό έχω τις επιφυλάξεις μου)... αν η τρις τρις τρις...τρισέγγονή μου τυχαίνει όντως να βρίσκεται στο χωράφι όταν την πιάσουν οι πόνοι, ποιος θα της κάνει την κτ; Απλά θα πεθάνει κι αυτή και το μωρό που θα περιμένει να το βγάλει κάποιος από' κει μέσα.

Ακουγεται αστείο αλλά δεν είναι. Φυσικά και είναι επιλήψιμος ο φόβος του τοκετού, αλίμονο. Αλλά υπάρχει και η ψυχοπροφυλακτική κι έχουμε και 9 μήνες καιρό να δουλέψουμε τους φόβους μας και να λάβουμε και βοήθεια για να το κάνουμε, γιατί όχι; Είμαστε άνθρωποι πάνω απ'ολα. Αν τώρα πρόκειται για περιπτώσεις που η ψυχολογία δημιουργεί παθολογικά προβλήματα, εκεί πάω πάσο, ας γίνει και μια κτ παραπάνω. Αλλά πόσες να είναι αυτές;

Και για να μην μας κλειδώσουν λόγω αλλαγής θέματος, εκεί κολλάει η άποψη μου για τον κατ'οίκον τοκετό ότι δεν μπορώ να τον κατακρίνω γιατί είναι κάτι "φυσικό" και μπορεί να συμβεί τυχαία, ενώ η κτ είναι παρα φύσιν, δεν μπορεί να συμβεί από μόνη της και η εκτεταμμένη εφαρμογή της ίσως περιορίσει την ελευθερία και την ασφάλεια των επόμενων γενιών.

Διαφημίσεις

όχι γαρδουμπακι, δεν είναι αστειο ...και εγω διαφωνω με ΚΤ όταν δεν υπαρχει ιατρικος λογος...αλλα εγω είμαι εξω από τον χορο και εγω δεν είμαι αυτή που τρεμει και την πιανουν ταχυκαρδίες στη σκεψη ΦΤ. Αν καποια ετσι νιωθει και ετσι μπορει, καλα θα κανει να το πραξει, για εμενα!

Το συγκεκριμενο παράδειγμα αναφερθηκε , όπως εχω πει, επειδή πολλες πολέμιοι του τοκετου στο σπιτι εχουν παραπονεθεί σε διαφορα ποστ για την κριτικη που δεχονται λογω καισαρικης...και γραφουν ότι εχουν το δικαιωμα επιλογης. Και σαφως το εχουν...όπως ολοι όμως!

Ναι, έχουμε δικαίωμα επιλογής... δυστυχώς έχουμε, για τον λόγο που προανέφερα. (Βέβαια, δεν ξέρω κατά πόσο το έχουν και οι γιατροί που έχουν δώσει όρκο!) Η ανθρωπότητα πρέπει να προστατεύεται πρώτα, μετά η ατομικότητα (θέλω να πιστεύω)... είναι μάλιστα η μόνη περίπτωση που πηγαίνω ενάντια στην ελεύθερη ατομική βούληση, από τα προηγούμενα μηνύματά μου το έχεις καταλάβει.

Τεσπα, μερικές φορές βάζουμε τα χέρια μας και βγάζουμε τα μάτια μας.:(

Τα είδη εξελίσσονται. Κάποιοι επιστήμονες ήδη προειδοποιούν ότι λόγω των κτ περνάει το μήνυμα στα γονίδιά μας ότι δεν χρειάζεται ο κόλπος για τον τοκετό. Το αποτέλεσμα μπορεί να είναι το στένεμα της πυέλου και η αδυναμία των γυναικών να γεννούν κολπικά... όπως και η αδυναμία των μωρών να ανταπεξέλθουν στις απαιτήσεις του φυσιολογικού τοκετού. Μπορεί αυτό σήμερα να φαντάζει επιστημονική φαντασία, εγώ όμως δεν θέλω να το διακινδυνέψω.

Αν τα ανθρώπινα γονίδια μεταβάλλονταν τόσο εύκολα, δεν θα είχε κανένας μας πια φρονιμίτες, σκωλικοειδίτιδες, υπολείματα κόκκυγα. Μην σου πω ότι δεν θα ανατριχιάζαμε, δεν θα πιάνονταν οι μυς μας όταν στρεσαριζόμαστε κλπ. Όλα αυτά είναι όργανα και λειτουργίες που το ανθρωπινο είδος δεν έχει χρειαστεί εδώ και χιλιετίες, και παρόλα αυτά δεν έχουν επέλθει οι σχετικές αλλαγές στην ανατομία μας. Άρα δεν μπορώ να φανταστώ ότι ο κόλπος των γυναικών θα στενέψει μέσα στις επόμενες χιλιετίες επειδή ένα ποσοστό εγκύων επιλέγουν να γεννήσουν με καισαρική ενώ δεν χρειάζεται.

Φαντάζομαι ότι δεν θέλεις να σταματήσουν όλες οι καισαρικές, άρα εξαιρούνται οι δεύτερες καισαρικές και όσες γίνονται για ιατρικούς λόγους. Πόσες είναι αλήθεια οι καισαρικές που μπορούν να αποφευχθούν για το καλό του ανθρώπινου είδους; 10% των γεννήσεων; Θα κάνει αυτό το 10% τη διαφορά; Πραγματικά μου φαίνεται σενάριο επιστημονικής φαντασίας.

Άρα δεν μπορώ να φανταστώ ότι ο κόλπος των γυναικών θα στενέψει μέσα στις επόμενες χιλιετίες επειδή ένα ποσοστό εγκύων επιλέγουν να γεννήσουν με καισαρική ενώ δεν χρειάζεται.

Φαντάζομαι ότι δεν θέλεις να σταματήσουν όλες οι καισαρικές, άρα εξαιρούνται οι δεύτερες καισαρικές και όσες γίνονται για ιατρικούς λόγους. Πόσες είναι αλήθεια οι καισαρικές που μπορούν να αποφευχθούν για το καλό του ανθρώπινου είδους; 10% των γεννήσεων; Θα κάνει αυτό το 10% τη διαφορά; Πραγματικά μου φαίνεται σενάριο επιστημονικής φαντασίας.

Δεν μπορείς όμως και να το αποκλείσεις, έτσι δεν είναι;

Παραπάνω από 10%. Στην Ελλάδα οι τελευταίες στατιστικές δίνουν 70% κτ έναντι 30% φτ, καμιά σχέση με τους μέσους όρους στην Ευρώπη. Οπότε, ναι, θα μπορούσε αυτό το επιπλέον 40% να κάνει διαφορά.

Αλλά και πάλι, κι έτσι να μην είναι, είναι πιο λογικό να το ρισκάρουμε ή να μην το ρισκάρουμε;

Να διευκρινίσω ότι στο ιστορικό μου έχω και τα δύο, δεν κατηγορώ καμία για την κτ της.

Διαφωνώ στο να μπορείς να επιλέξεις κτ αν δεν υπάρχει ιατρικός λόγος. Θα σου πω κάτι που ίσως δεν σου έχει περάσει από το νου. Τα είδη εξελίσσονται. Κάποιοι επιστήμονες ήδη προειδοποιούν ότι λόγω των κτ περνάει το μήνυμα στα γονίδιά μας ότι δεν χρειάζεται ο κόλπος για τον τοκετό. Το αποτέλεσμα μπορεί να είναι το στένεμα της πυέλου και η αδυναμία των γυναικών να γεννούν κολπικά... όπως και η αδυναμία των μωρών να ανταπεξέλθουν στις απαιτήσεις του φυσιολογικού τοκετού. Μπορεί αυτό σήμερα να φαντάζει επιστημονική φαντασία, εγώ όμως δεν θέλω να το διακινδυνέψω. Η επιλογή σου (η γενική δεν απευθύνεται σε εσένα προσωπικά) να γεννησεις με κτ χωρίς να υπάρχει σοβαρός ιατρικός λόγος θα στερήσει από τα τρις τρις τρις...τρισέγγονα μου την δυνατότητα να γεννήσουν φυσιολογικά αν το θέλουν και να γεννηθούν φυσιολογικά. Άρα αυτή η επιλογή σήμερα ίσως περιορίσει την ύπαρξη επιλογών στο μέλλον και καταστήσει την κτ μονόδρομο. Και ας πούμε ότι και πάλι δεν πειράζει γιατί όλα είναι οκ με την κτ, ασφαλέστατη μέθοδος, και ας πούμε κι ότι όντως δεν επιβαρύνει σε τίποτα το νεογνό, ας πούμε (γιατί ως προς αυτό έχω τις επιφυλάξεις μου)... αν η τρις τρις τρις...τρισέγγονή μου τυχαίνει όντως να βρίσκεται στο χωράφι όταν την πιάσουν οι πόνοι, ποιος θα της κάνει την κτ; Απλά θα πεθάνει κι αυτή και το μωρό που θα περιμένει να το βγάλει κάποιος από' κει μέσα.

Ακουγεται αστείο αλλά δεν είναι.

:lol::lol::lol::?::?:

Ο γαμπρος μου ειναι γενετιστης ημουν στο τηλ και ειμασταν χαλια για καποια θεματα στην οικογενεια, τον εκανες να γελασει μεχρι δακρυων-χωρις ειρωνια ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ!!!!

Δεν μπορείς όμως και να το αποκλείσεις, έτσι δεν είναι;

Με τη λογική το αποκλείω εντελώς. Με την φαντασία, όχι. Γενικά σε επιστημονικά θέματα προσπαθώ να χρησιμοποιώ μόνο τη λογική.

Έχεις την πηγή που δίνει 70% καισαρικές; Μπορείς να την παραθέσεις; Πόσες από αυτές τις καισαρικές είναι δεύτερες - τρίτες - τέταρτες;

Επίσης πού βασίζεις το ποσοστό των καισαρικών επιλογής (40%)?

Με τη λογική το αποκλείω εντελώς. Με την φαντασία, όχι. Γενικά σε επιστημονικά θέματα προσπαθώ να χρησιμοποιώ μόνο τη λογική.

Έχεις την πηγή που δίνει 70% καισαρικές; Μπορείς να την παραθέσεις; Πόσες από αυτές τις καισαρικές είναι δεύτερες - τρίτες - τέταρτες;

Δεν υπαρχει....

Γαρδουμπακι ανευ παρεξηγησεως:ανυπαρκτο......για χιλιαδες χρονια και αβασιμο γιατι οι καισαρικες δεν ειναι πια τοοοσες πολλες!

Και νομιζω οτι ξεφυγαμε γιατι το θεμα δεν ειναι οι καισαρικες αλλα ο τοκετος στο σπιτι...

Και για τη γεννα στη φυση ενα σχολιο. Αν το μωρο ή η μανα κολλουσε ενα μικροβιο στο τόσο καθαρο νερο; τι θα γινοταν;

Και για τη γεννα στη φυση ενα σχολιο. Αν το μωρο ή η μανα κολλουσε ενα μικροβιο στο τόσο καθαρο νερο; τι θα γινοταν;

Με κάποια με μπέρδεψες, δεν υποστήριξα τοκετό στο σπίτι, πόσο μάλλον στη φύση!

Θα ψάξω να βρω το άρθρο... ελπίζω να το βρω γιατί έχω διαβάσει ένα κάρο τον τελευταίο χρόνο.

Διαφημίσεις

:lol::lol::lol::?::?:

Ο γαμπρος μου ειναι γενετιστης ημουν στο τηλ και ειμασταν χαλια για καποια θεματα στην οικογενεια, τον εκανες να γελασει μεχρι δακρυων-χωρις ειρωνια ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ!!!!

Παράξενο γιατί συνάδελφοί του διεξάγουν τις έρευνες!

Πάντως χαίρομαι γιατί το γέλιο είναι υγεία. Και φυσικά εύχομαι να σας πάνε όλα καλά (πραγματικά όμως, χωρίς ειρωνεία).

Πάντα κάποιος "επιστήμονας" διεξάγει τις έρευνες. Αυτό δεν σημαίνει ότι είναι όλες σωστές. Ποτέ μια έρευνα δεν κρίνεται μόνη της. Πάντα κοιτάμε πώς έγινε (με ποια μεθοδολογία, με τι δείγμα, από ποιον, ποιος τη χρηματοδότησε και πού δημοσιεύτηκε), τι λένε οι άλλες έρευνες που εξετάζουν το ίδιο ή παραπλήσιο αντικείμενο, τι λένε οι ειδικοί του αντικειμένου και τι δείχνει η πρακτική. Από αυτή την άποψη, το να διαβάζει η καθεμία από εμάς μια ιατρική έρευνα που την βρήκε στο ίντερνετ ή σε κάποιο περιοδικό και να την μνημονεύει για να στηρίξει αυτή ή την άλλη άποψη είναι στην πραγματικότητα μια περιττή ασχολία.

Δεν υπαρχει....

Γαρδουμπακι ανευ παρεξηγησεως:ανυπαρκτο......για χιλιαδες χρονια και αβασιμο γιατι οι καισαρικες δεν ειναι πια τοοοσες πολλες!

Και νομιζω οτι ξεφυγαμε γιατι το θεμα δεν ειναι οι καισαρικες αλλα ο τοκετος στο σπιτι...

Θα αφηναν και παλι τη φυση να κανει το θαυμα της (κατα τη λογικη τους παντα) και μολις εβλεπαν τα σκουρα θα ετρεχαν σφαιρα στο νοσοκομειο, οπως γινεται αλλωστε παντα με αυτην την συγκεκριμενη ομαδα σκληροπυρηνικων μαμαδων.

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Πάντα κάποιος "επιστήμονας" διεξάγει τις έρευνες. Αυτό δεν σημαίνει ότι είναι όλες σωστές. Ποτέ μια έρευνα δεν κρίνεται μόνη της. Πάντα κοιτάμε πώς έγινε (με ποια μεθοδολογία, με τι δείγμα, από ποιον, ποιος τη χρηματοδότησε και πού δημοσιεύτηκε), τι λένε οι άλλες έρευνες που εξετάζουν το ίδιο ή παραπλήσιο αντικείμενο, τι λένε οι ειδικοί του αντικειμένου και τι δείχνει η πρακτική. Από αυτή την άποψη, το να διαβάζει η καθεμία από εμάς μια ιατρική έρευνα που την βρήκε στο ίντερνετ ή σε κάποιο περιοδικό και να την μνημονεύει για να στηρίξει αυτή ή την άλλη άποψη είναι στην πραγματικότητα μια περιττή ασχολία.

Εγώ δεν έχω πρόσβαση σε όλες αυτές τις πληροφορίες που εσύ σωστά λες. Οπότε τι προτείνεις; Να λέμε την γνώμη μας χωρίς να εξηγούμε γιατί πιστεύουμε αυτό ή το άλλο; Με ένα ξερό "εγώ πιστεύω αυτό;"Χωρίς να λέμε "ξέρετε έτυχε να διαβάσω αυτό, τι λέτε εσείς;" Γιατί με αυτή τη λογική δεν θα έπρεπε να σχολιάζουμε τι γράφει ο καθένας. Ποτέ δεν υπήρξα απόλυτη σε όσα έγραψα και πάντα διαβάζω αυτά που "γράφει" ο άλλος, όχι αυτά που "νομίζω ότι προσπαθεί να μου πει".

Με κάποια με μπέρδεψες, δεν υποστήριξα τοκετό στο σπίτι, πόσο μάλλον στη φύση!

Αυτο το σχολιο δεν αφορουσε εσενα καλό μου αλλα το συγκεκριμενο βιντεο και τους υπερμαχους του. Σε εσενα το μονο σχολιο αφορουσε αυτο για το στενωμα του κολπου και μονο...και παλι ανευ παρεξηγησεως.

Διαφημίσεις

Το να μην προβει ο γιατρος σε καισαρικη με τον παραμικρο πονο σημαινει οτι ειμαστε δεκαετιες πισω??? αν ειναι δυνατον!!!

Εδω σε λιγο θα γενναμε στα χωραφια και στα ποταμια, το γεγονοσ οτι δεν εχει επισκληρηδιο στα δημοσια νοσοκομεια-μαιευτηρια μας πειραξε???

Παρολαυτα εγω συμφωνω οτι πρεπει να αλλαξουν ορισμενα κατεστημενα (δυνατοτητα χρησησ επισκληρηδιου κλπ) στα δημοσια νοσοκομεια-μαιευτηρια γιατι υστερουν, αλλα αυτο δεν σημαινει οτι επειδη δεν καναμε 1 βημα μπροστα θα κανουμε 100 πισω...

Koalaki, θα σε παρακαλέσω, άλλη φορά πριν χρησιμοποιήσεις τις εκφράσεις που χρησιμοποιείς, να βεβαιώνεσαι ότι έχεις καταλάβει αυτό που γράφεται.

Στο ποστ που σχολίασες ως μεγάλο λάθος, αναφερόμουν στις πόλεις όπου είναι διαθέσιμος ο τοκετός στο σπίτι (πιθανόν δεν τις ξέρεις, Αθήνα-Θεσσαλονίκη) και που όποια ενδιαφέρεται για άνεση, μπορεί να βρει την προγραμματισμένη καισαρική που θέλει ή την επισκληρίδιο (ή την επιλογή επισκληρηδίου) που θέλει. Αν δεν την ενδιαφέρει, άλλο θέμα. Σχολίαζα το θέμα άνεση καθαρά, που σχολιάστηκε και τονίστηκε πιο πάνω, ότι και καλά οι κυρίες του τοκετού στο σπίτι είναι πιο χαλαρουά από τις άλλες!

Στη συνέχεια και επειδή εσύ έθιξες τις πρακτικές κάποιων δημόσιων νοσοκομείων, αναφέρθηκα στην έλλειψη γνώσεων των αναισθησιολόγων, που υποχρεώνουν τις γυναίκες σε γενική αναισθησία για καισαρική, επομένως η καισαρική αποφεύγεται πιο έντονα σε αυτές τις περιπτώσεις. Εκεί ναι, είμαστε δεκαετίες πίσω, αλλά αν δεν μας νοιάζει τι κάνουν έξω και τα κάνουμε όλα τέλεια πια, τι να πω...

Διάβαζα παλιά για μια Αμερικανίδα που θα γεννούσε κάπου στην επαρχία και είχε φρικάρει, μα έλεγε, τι στο καλό, Ευρώπη είναι εδώ, πώς είναι δυνατόν; Ε, εκεί είμαστε ακόμα, δεν προχωρήσαμε...

Για το σε λίγο θα γεννάμε στα χωράφια, κανονικά έμεινε ασχολίαστο, γιατί θα περίμενε κανείς να διακρίνει το ακραίο, που δεν υπάρχει στην Ελλάδα ούτε στην Ευρώπη γενικά και είναι κάτι που απειροελάχιστοι επιχειρούν. Αν δεν το έχεις καταλάβει ακόμα, δεν πρόκειται να γίνει ποτέ trend:!: Για αυτό έμεινε ασχολίαστο. Μην το ψάχνεις, λοιπόν, δεν κινδυνεύουμε από τέτοιο ενδεχόμενο! Και εγώ ξέρω φανατικές της επιστήμης που σε επαπειλούμενη ξεκίνησαν τις τσάρκες στις 30 εβδομάδες, κόντρα και στο γιατρό τους, γιατί πίστευαν ότι μια χαρά θα μεγαλώσει το μωρό για μήνες στη ΜΕΝΝ! Δεν το έφερα όμως στην κουβέντα, γιατί δεν έχει νόημα. Καταλαβαίνεις τώρα τη διαφορά, ή όχι; :-P

Α και κάτι άλλο...

Σε ένα φόρουμ για κινητά, πχ δεν θα αντιμετωπιζόταν με καχυποψία κάποιος που έχει ασχοληθεί κάμποσο και έχει μάθει για τα κινητά... :lol:

Αυτό το να παίρνει κανείς προσωπικά ό,τι γράφεται ειδικά σε θέματα που έχουν να κάνουν με γονείς είναι διαπιστωμένο διεθνώς και υπάρχουν διάφοροι ορισμοί... Είναι χαρακτηριστικό του συγκεκριμένου θέματος. Επίσης γενικά τα Ελληνικά φόρουμς έχουν ένα κλίμα ζωναριού λυμένου, είναι και θέμα κουλτούρας ίσως.

Αυτό με το μαχαίρι είναι έκφραση που δεν την υιοθέτησα προσωπικά, αλλά είναι και λίγο νοοτροπία κάποιων παλιών γιατρών με τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα της άποψής τους. Δεν είναι σαν να μην έχει περάσει τίποτα από εκεί και από τη γύρω περιοχή, κόβονται νεύρα στην καισαρική, αλλά δεν έχω εμπειρία και της άλλης πλευράς, τι θα μπορούσε να μην είναι το ίδιο.

Παρατήρηση: Πιστεύω ότι η έρευνα του λαμπρού επιστήμονα ενδεχομένως είναι απόλυτα σωστή. Διότι, σκεφτείτε το σενάριο για καισαρική εκείνη την εποχή: Η μαμά πήγαινε για κανονικό τοκετό, ο τοκετός δεν προχωρούσε, το έμβρυο ζοριζόταν (όπου ζόρισμα, βλέπε και μειωμένη ροή οξυγόνου με τις συνέπειες που έχει κάτι τέτοιο), και τότε μόνο γινόταν καισαρική κατεπειγόντως. Ενώ τώρα, με την τεχνολογία παρακολούθησης του εμβρύου και της εγκυμονούσας, δεν το αφήνουν να "ζοριστεί" πριν γίνει η καισαρική.

Σύμφωνοι. Εξ ου και τα μύρια κακά που συνεπαγόταν η καισαρική - όχι δλδ η καισαρική, αλλά ο αποτυχημένος φ.τ. 50+ χρόνια μετά, δεν έχουμε προχωρήσει βήμα ως προς την κατανόηση των συνεπειών της κ.τ.; Είναι δυνατόν το 2011 μία 30χρονη μαία, να ανεβαίνει στο βήμα για να μιλήσει για μειονεκτικά παιδιά, φιλάσθενα, χαζά και διαταραγμένα; Αν αυτό δε λέγεται προπαγάνδα, ειλικρινά δεν ξέρω τι λέγεται. Μου θύμισε τους μύθους γύρω από τα πρώτα "παιδιά του σωλήνα" (ελεεινά ρατσιστική ταμπέλα), που υποτίθεται πως θα ήταν από ψυχικά ασταθή μέχρι...στείρα! :shock:

sK6ep3.pngEnQrp3.png

Koalaki, θα σε παρακαλέσω, άλλη φορά πριν χρησιμοποιήσεις τις εκφράσεις που χρησιμοποιείς, να βεβαιώνεσαι ότι έχεις καταλάβει αυτό που γράφεται.

Στο ποστ που σχολίασες ως μεγάλο λάθος, αναφερόμουν στις πόλεις όπου είναι διαθέσιμος ο τοκετός στο σπίτι (πιθανόν δεν τις ξέρεις, Αθήνα-Θεσσαλονίκη) και που όποια ενδιαφέρεται για άνεση, μπορεί να βρει την προγραμματισμένη καισαρική που θέλει ή την επισκληρίδιο (ή την επιλογή επισκληρηδίου) που θέλει. Αν δεν την ενδιαφέρει, άλλο θέμα. Σχολίαζα το θέμα άνεση καθαρά, που σχολιάστηκε και τονίστηκε πιο πάνω, ότι και καλά οι κυρίες του τοκετού στο σπίτι είναι πιο χαλαρουά από τις άλλες!

Στη συνέχεια και επειδή εσύ έθιξες τις πρακτικές κάποιων δημόσιων νοσοκομείων, αναφέρθηκα στην έλλειψη γνώσεων των αναισθησιολόγων, που υποχρεώνουν τις γυναίκες σε γενική αναισθησία για καισαρική, επομένως η καισαρική αποφεύγεται πιο έντονα σε αυτές τις περιπτώσεις. Εκεί ναι, είμαστε δεκαετίες πίσω, αλλά αν δεν μας νοιάζει τι κάνουν έξω και τα κάνουμε όλα τέλεια πια, τι να πω...

Διάβαζα παλιά για μια Αμερικανίδα που θα γεννούσε κάπου στην επαρχία και είχε φρικάρει, μα έλεγε, τι στο καλό, Ευρώπη είναι εδώ, πώς είναι δυνατόν; Ε, εκεί είμαστε ακόμα, δεν προχωρήσαμε...

Για το σε λίγο θα γεννάμε στα χωράφια, κανονικά έμεινε ασχολίαστο, γιατί θα περίμενε κανείς να διακρίνει το ακραίο, που δεν υπάρχει στην Ελλάδα ούτε στην Ευρώπη γενικά και είναι κάτι που απειροελάχιστοι επιχειρούν. Αν δεν το έχεις καταλάβει ακόμα, δεν πρόκειται να γίνει ποτέ trend:!: Για αυτό έμεινε ασχολίαστο. Μην το ψάχνεις, λοιπόν, δεν κινδυνεύουμε από τέτοιο ενδεχόμενο! Και εγώ ξέρω φανατικές της επιστήμης που σε επαπειλούμενη ξεκίνησαν τις τσάρκες στις 30 εβδομάδες, κόντρα και στο γιατρό τους, γιατί πίστευαν ότι μια χαρά θα μεγαλώσει το μωρό για μήνες στη ΜΕΝΝ! Δεν το έφερα όμως στην κουβέντα, γιατί δεν έχει νόημα. Καταλαβαίνεις τώρα τη διαφορά, ή όχι; :-P

Οταν εχεις τετοιου ειδους απαιτησεις: 1) να διευκρινιζεισ και 2) να βαζεις και τον εαυτο σου μεσα γιατι και εσυ γραφεις εντελως ατοπα ποστ που δεν καταλαβαινουμε τι εννοεις αλλα δεν βλεπω να το θιγεις το θεματακι...

Οσον αφορα το ψαξιμο, δεν το ψαχνω γιατι δεν με νοιαζει επομενως εγω σιγουρα δεν κινδυνευω, παρολαυτα η φραση μου "σε λιγο θα γενναμε στα χωραφια..." ηταν τροπος του λεγειν, χωρις ομωσ αυτο να σημαινει οτι δεν θα μασ χτυπησει την πορτα αυτη η νεα μοδα γιατι περι αυτου προκειται, οποτε καλο θα ηταν να μην ειμαστε τοσο απολυτοι στα γραφομενα μας τη στιγμη που ηδη προωθειτε η γεννα στη φυση στην ευρωπη.

Εν ολιγοις θα μπορουσες απλα να χρησιμοποιησεις την εκφραση "κοαλακι, λαθος καταλαβες" και οχι να κατσεις να γραψεις 5 παραγραφους υπονοωντας επανειλημμενως οτι δεν καταλαβαινω, πιστεψεμε δεν σε κανει περισσοτερο εξυπνη, ουτε παρασημο θα παρεις για να κοπιαζεις τοσο να βγαλεις στη φορα τα οσα εσυ θεωρεις οτι ξερεις και καταλαβαινεις.

Α, κατι ακομα... Σε προηγουμενο σου ποστ συγκρινεις ανομοια πραγματα, δεν νομιζω ομωσ καμια απο τις κοπελες ουτε και εγω να γυρισε να υπονοησε ΕΜΜΕΣΑ οτι εισαι απερισκεπτη οπωσ εκανεσ εσυ στη προκειμενη περιπτωση, οποτε θα σε παρακαλουσα να εισαι πιο προσεχτικη με τους συνομιλητες σου...!!!

Ευχαριστω!!!

Εγώ δεν έχω πρόσβαση σε όλες αυτές τις πληροφορίες που εσύ σωστά λες. Οπότε τι προτείνεις;

Δεν προτείνω κάτι συγκεκριμένο. Απλά εφιστώ την προσοχή στο γεγονός ότι μια έρευνα από μόνη της δεν λέει τίποτα και καλό θα ήταν να μην χρησιμοποιείται υπέρ ή κατά της μίας ή της άλλης πλευράς. Ειδικά όταν μιλάμε για μια έρευνα απροσδιορίστου προέλευσης που διαβάσαμε δεύτερο ή τρίτο χέρι σε κάποιο φόρουμ, μπλογκ, εφημερίδα ή περιοδικό.

Καλό είναι να διαβάζουμε και να ενημερωνόμαστε, αλλά να έχουμε πάντα στο πίσω μέρος του μυαλού μας ότι τα αποτελέσματα μιας έρευνας (οποιασδήποτε έρευνας) περιέχουν μεγάλο ποσοστό λάθους.

Είναι δυνατόν το 2011 μία 30χρονη μαία, να ανεβαίνει στο βήμα για να μιλήσει για μειονεκτικά παιδιά, φιλάσθενα, χαζά και διαταραγμένα;

Εγώ θα τη ρωτούσα με ποιο σκεπτικό τα παιδιά που γεννιούνται με καισαρική γίνονται πιο χαζά από αυτά που γεννιούνται φυσιολογικά. Δηλαδή τι ακριβώς συμβαίνει με το πέρασμα από τον κόλπο που διασφαλίζει το υψηλό IQ. Πραγματικά θα ήθελα να ακούσω την απάντηση :P

(Disclaimer: Ακολουθεί σεντόνι εφάμιλλο της 5ετούς παραγωγής της πάλαι ποτέ Πειραϊκής-Πατραϊκής-Ζωζώ φορέβερ)

Νομίζω ότι είναι εύκολο να αφορίσει κανείς τις έγκυες που προβάλλουν το εγώ τους στο θέμα του τοκετού και τραβάνε τα βιντεάκια με το άψογο μακιγιάζ. Δεν είναι το ίδιο όμως με εκείνες που αφελώς κανονίζουν καισαρική χωρίς να συντρέχει πραγματικός λόγος και λένε το κλασικό "ήταν καλύτερα γιατί πήγα χωρίς άγχος, πήγα την προηγούμενη κι έκανα μαλλί και νύχια για να με δει το μωρό μου όμορφη", λες κι αν το νεογνό σε δει απεριποίητη θα σε ραπίσει με το τελευταίο τεύχος της Βογκ Καρδιτσομαγούλας και θα σε πει "βλαχάρα, δεύτερη, τελευταία" (κοπιραιτ Χατζηστεφάνου);

Πέρα από την πλάκα, πιστεύω ότι μέσα στις μαμάδες που διαλέγουν τον τοκετό στο σπίτι, υπάρχει και υπολογίσιμη μερίδα που προβληματίζεται σοβαρά από κάποια θέματα όπως τα εξής:

Παλιότερα το να κόβεται ο ομφάλιος λώρος αμέσως ήταν στάνταρ πρακτική και η έννοια των αρχέγονων αιμοποιητικών κυττάρων βρισκόταν μόνο στα βιβλία επιστημονικής φαντασίας. Σήμερα ξέρουμε ότι το αίμα που παίρνει το μωρό εκείνη την ώρα είναι πολύτιμο και η απολίνωση πρέπει να καθυστερείται για ένα χ χρονικό διάστημα. Η νεογνική αναιμία έχει συνδεθεί με υψηλότερα ποσοστά αυτισμού αργότερα.

Παρόμοιες έρευνες που συνδέουν όλες τις παρεμβάσεις στον τοκετό (χρήση ωκυτοκίνης και άλλων φαρμάκων, πρόκληση, καισαρική κλπ) με μετέπειτα φαινόμενα αυτισμού και άλλες αναπτυξιακές διαταραχές και μαθησιακές δυσκολίες υπάρχουν πάρα πολλές. Τα δεδομένα είναι ακόμη αντιφατικά και δεν υπάρχει μια σαφής απάντηση, αλλά η έρευνα συνεχίζεται και η γνώση μας για τα φαινόμενα αυτά είναι ακόμα απειροελάχιστη. Ποιος πριν από μερικά χρόνια είχε ακούσει για το μικροβίωμα και τη σημασία του φυσικού εποικισμού του εντέρου κατά τον τοκετό, που δεν επιτυγχάνεται με την καισαρική; Είναι μία μόνο από τις πιθανές θεωρίες για το πώς η καισαρική μπορεί να συνδεθεί με διάφορα μελλοντικά προβλήματα. (Εννοείται ότι δεν σημαίνει ότι η καισαρική είναι του Σατανά ή ότι όλα τα παιδιά αυτά μειονεκτούν εξορισμού όπως ειπώθηκε στο συνέδριο αυτό). Αντίστοιχα, το πρώτο παιδί της εξωσωματικής γεννήθηκε πριν από περίπου 30 χρόνια. Το διάστημα αυτό είναι εξαιρετικά μικρό για να δείξει αν τυχόν τα παιδιά αυτά είναι πιο επιρρεπή σε κάποια θέματα υγείας ή δεν διαφέρουν από το γενικό πληθυσμό. Γενικά, πρέπει να έχουμε κατά νου ότι όλες οι επιλογές μας, παρεμβατικές ή μη (γιατί και το υπερβολικό στρες κατά το φυσιολογικό τοκετό έχει συνδεθεί με πολλά), συνδέονται με κίνδυνο για φαινόμενα που με τη γνώση που έχουμε τώρα ούτε καν μπορούμε να τα διανοηθούμε.

Πρόσφατα η ένωση των γυναικολόγων στην Αμερική εξέδωσε οδηγίες για την αποφυγή πρόκλησης ή επιλεκτικής καισαρικής πριν από τις 39 εβδομάδες, και διαχώρισε την περίοδο από τις 37 μέχρι τις 42 εβδομάδες σε πρώιμα και όψιμα τελειόμηνα μωρά. Αξίζει να σημειωθεί ότι η 36η εβδομάδα στην Αμερική θεωρείται όψιμη προωρότητα, ενώ στην Ελλάδα η συντριπτικότατη πλειοψηφία των γιατρών εξακολουθεί να λέει το κλασικό "μόλις μπεις στο μήνα σου το μωρό μπορεί να γεννηθεί χωρίς κανένα πρόβλημα".

όπως αναφέρθηκε ήδη, η επιστημονική κοινότητα σε παγκόσμιο επίπεδο αναγνωρίζει τα οφέλη του τοκετού στο σπίτι, και συστήνει στα συστήματα υγείας να υιοθετήσουν πρακτικές που θα διευκολύνουν το σύστημα αυτό. Δεν θα ήταν πιο λογικό να υποστηρίξουμε και να πιέσουμε για βελτίωση του συστήματος, αντί να αναμασάμε κλισέ τύπου "σε λίγο θα γεννάμε στα χωράφια"; Δεν μας προβληματίζει που οι Έλληνες γυναικολόγοι σε μεγάλο βαθμό αδιαφορούν για τέτοιου είδους επισημάνσεις και δεν έχουν έναν επίσημο φορέα που να διεξάγει αντίστοιχες μελέτες σε ελληνικό επίπεδο και να εκδίδει τις ανάλογες κατευθυντήριες οδηγίες, οπότε κάνουν πραγματικά ό,τι τους κατέβει στο κεφάλι (ουτροτζεστάν με το καλημέρα, 500 υπέρηχοι, εξετάσεις παρεμβατικές συνέχεια, καισαρικές στο θεό, καμία ενημέρωση για θηλασμό κλπ), αλλά μας πειράζει το ότι υπάρχουν άνθρωποι που μέσα σε αυτό το κλίμα προσπαθούν για κάτι διαφορετικό;

Για τον εαυτό μου δεν θα διάλεγα ποτέ τον τοκετό στο σπίτι, και αυτά τα περιστατικά τύπου γεννάω στο ποτάμι για φυσικό τοκετό μέχρι εκεί που δεν πάει, αλλά έχω δίπλα μου και την εξίσου φυσική βιντεοκάμερα για να ανεβάσω το θέαμα στο εξίσου φυσικό ίντερνετ μου φαίνονται τουλάχιστον αλλοπρόσαλλα, αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση της Θεσσαλονίκης θεωρώ ότι πρόκειται απλά για ένα τραγικό περιστατικό, εφόσον η κοπέλα δεν παρανόμησε και είχε και ιατρική παρακολούθηση. Αν τώρα η εισαγγελική έρευνα δείξει κάτι άλλο, αλλάζει το πράγμα.

Time flies like the wind; fruit flies like bananas

Kinka, ελπίζω η συζήτηση να συνεχίσει έτσι, χωρίς εντυπωσιασμούς και αφορισμούς.

Να προσθέσω:

Αξίζει να σημειωθεί ότι η 36η εβδομάδα στην Αμερική θεωρείται όψιμη προωρότητα, ενώ στην Ελλάδα η συντριπτικότατη πλειοψηφία των γιατρών εξακολουθεί να λέει το κλασικό "μόλις μπεις στο μήνα σου το μωρό μπορεί να γεννηθεί χωρίς κανένα πρόβλημα".

Δεν είναι ακριβώς, έτσι, απλά μπορεί να θεωρούν ότι δεν υπάρχει λόγος να περιμένουν και παράλληλα μπορεί να γνωρίζουν ότι οι ΜΕΝΝ έχουν πρωτόκολλα να κάνουν εισαγωγή τα μωρά πριν τις 37 και τη διαφορά την πληρώνουν τα ταμεία (και τα μωρά και οι γονείς αλλά αρκετοί δεν το βλέπουν έτσι!). Αυτό μου έτυχε προσωπικά. Και ενώ το ένα παιδί θα πληρούσε τα κριτήρια να είναι στο δωμάτιο, βάρος, αντανακλαστικά κλπ, έμεινε στη ΜΕΝΝ για λίγες μέρες. Εκεί είναι μια γκρίζα ζώνη που και οι ΜΕΝΝ διεθνώς δεν έχουν ενιαία πολιτική. Ρώτησα πριν την προγραμματισμένη καισαρική και απάντηση δεν πήρα, τα μωρά μου τα πήραν. Μετά έμαθα ότι η συγκεκριμένη ΜΕΝΝ είχε συγκεκριμένο πρωτόκολλο με κριτήρια χρονικά ΚΑΙ ΜΟΝΟ, πριν τις 37 συμπληρωμένες κάνουν εισαγωγή, με άλλα λόγια ο γιατρός μου το ήξερε, αλλά δεν μου το είπε, ενώ τον ρωτούσα. Γενικά δεν ενημερώνουν, κάποιες φορές, και πολλά πράγματα μένουν για έκπληξη.

Επίσης, στην εισαγωγή, η υπεύθυνη για την εισαγωγή μου έδωσε ΠΗΤ διαφορετική από αυτή που ήξερα και που είχα σε όλη την εγκυμοσύνη, το πάλεψα λίγο, εκείνη τη στιγμή, αναρωτήθηκα γιατί και εκ των υστέρων κατάλαβα το γιατί! Για να είναι σίγουρο ότι τα παιδιά θα μπουν ΜΕΝΝ... Σύμφωνα με τη νέα ΠΗΤ τα παιδιά μου δεν είχαν συμπληρώσει καν τις 36.

Και μετά μου λες δείξε εμπιστοσύνη στην επιστήμη.

Δεν ήθελα να μπουν τα παιδιά ΜΕΝΝ για πολλούς λόγους, αν φυσικά δεν ήταν απαραίτητο. Και γενικά επειδή δεν συνηθίζεται να τα ψάχνει κανείς αυτά και να τα αφήνει στους ειδικούς, υπάρχει η κατάσταση που υπάρχει. Που γενικά παρέχει ασφάλεια, έχει όμως και μια σειρά από άσκοπες τελικά (όπως παρακάτω) ή δυνητικά επιβλαβείς παρεμβάσεις.

Επίσης, δεν ξέρω αν θα χαρακτηριστώ πάλι για άτοπο ποστ, οι σύζυγοι δεν είναι στην προγραμματισμένη καισαρική, εκτός αν λέγονται Ρουβάδες ή Καραμανλήδες. Λες και ο άλλος σύζυγος, επειδή κρατάει ένα μικρόφωνο είναι πιο ψύχραιμος από τον δικό μου... Δεν ξέρουμε, δεν μας νοιάζει, δεν το ψάχνουμε. Στη δική μου καισαρική, με επισκληρίδιο, μου είχαν δώσει και ηρεμιστικά, αγχολυτικά, κάτι σε -ικά, χωρίς να το ξέρω, σε μια από τις ενεσούλες που έβαλαν στην πεταλούδα του ορού προφανώς. Ούτε μου πέρασε από το μυαλό να ρωτήσω, φαντάστηκα ότι ήξεραν καλύτερα. Αν γινόταν να βγουν τα μωρά χωρίς να είμαι καν στο δωμάτιο θα το κάναν! Προφανώς θέλαν να αποφύγουν κάποιο άλλο περιστατικό που τρομοκρατήθηκε η γυναίκα και έφυγε τρέχοντας από το χειρουργείο βγάζοντας τα σωληνάκια, αλλά αυτό έχει ως αποτέλεσμα ένα συγκεκριμένο "πρωτόκολλο", για το οποίο κανείς δεν βρίσκει ότι υπάρχει λόγος να ενημερώσει κανέναν. Φυσικά μια χαρά θα ήμουν ήρεμη και χωρίς τα ηρεμιστικά. Πάντως η γέννα ήταν μια απρόσωπη διαδικασία, μεταξύ άλλων γιατί ήμουν αλλού και τα παιδιά βγήκαν ζοχαδιασμένα, γιατί τους είχε χαλάσει ο ύπνος τους. Βλέπω μια διαφορά σε σχέση με τα βίντεο της φυσικής γέννας.

Στη δική μου περίπτωση δεν υπήρχαν επιλογές μεταξύ ΦΤ και καισαρικής, όμως βάσει και αυτής της εμπειρίας βλέπω γιατί άλλες γυναίκες μετά τον πρώτο ΦΤ στο νοσοκομείο που δέχτηκαν αντίστοιχες παρεμβάσεις που τους ήρθαν ως έκπληξη, το έψαξαν περισσότερο στη συνέχεια και το ένα έφερε το άλλο...

Και άλλες φορές αν χρειάζονται διευκρινίσεις για τα ποστ ρωτάμε, αν και μέρες που είναι δεν είμαι και όλη μέρα στο πληκτρολόγιο!

Είναι δυνατόν το 2011 μία 30χρονη μαία, να ανεβαίνει στο βήμα για να μιλήσει για μειονεκτικά παιδιά, φιλάσθενα, χαζά και διαταραγμένα; Αν αυτό δε λέγεται προπαγάνδα, ειλικρινά δεν ξέρω τι λέγεται. Μου θύμισε τους μύθους γύρω από τα πρώτα "παιδιά του σωλήνα" (ελεεινά ρατσιστική ταμπέλα), που υποτίθεται πως θα ήταν από ψυχικά ασταθή μέχρι...στείρα! :shock:

Σοβαρά μιλάμε; Ποια ειναι αυτή η 'κυρια'; Και τι προτείνει δηλαδη, να πεθάνει ενα μωρακι στο τοκετό; Πως ειναι δυνατό να υπάρχει τόση άγνοια ;

Ειναι τυχερή που μένει Ελλάδα γιατι αν έμενε σε καμμια άλλη χώρα θα αναγκαζωνταν να αλλάζει δουλειά και όνομα!!

Kinkajoujou, αν (και για να μην χαρακτηριστω οτι το παιρνω προσωπικα, λεω αν!) το σχολιο σου "αντι να αναμασαμε κλισε τυπου (σε λιγο θα γενναμε στα χωραφια...)" αναφερεται σε εμενα προσωπικα (γιατι εγω τοποθετηκα ακριβωσ ετσι) θα σου πω οπως εγραψα και παραπανω αλλωστε, πως η συγκεκριμενη φραση ηταν τροπος του λεγειν και τη χρησιμοποιησα μονο σε ενα μου ποστ, οποτε το συμπερασμα σου και ο χαρακτηρισμοσ "αναμασαμε" ειναι αυθαιρετο αν αφορα εμενα. Δλδ εσενα σε προβληματιζει που οι Έλληνες γυναικολόγοι σε μεγάλο βαθμό αδιαφορούν για τέτοιου είδους επισημάνσεις και δεν έχουν έναν επίσημο φορέα που να διεξάγει αντίστοιχες μελέτες σε ελληνικό επίπεδο και να εκδίδει τις ανάλογες κατευθυντήριες οδηγίες, οπότε κάνουν πραγματικά ό,τι τους κατέβει στο κεφάλι (ουτροτζεστάν με το καλημέρα, 500 υπέρηχοι, εξετάσεις παρεμβατικές συνέχεια, καισαρικές στο θεό, καμία ενημέρωση για θηλασμό κλπ) και δεν σε προβληματιζει το γεγονος οτι καποιοι ανθρωποι προωθωντασ τα οφελη του τοκετου κατ οικον παρεμβαινουν στο δικαιωμα του μωρου να γεννηθει με μεγαλυτερη ασφαλεια και να ζησει???!!!

Μια διορθωση-διευκρινηση:

Στην αμερικη θεωρειτε "οψιμη προωροτητα" η 36η εβδομαδα και στην ελλαδα θεωρειτε "οριακη προωροτητα" επισησ η 36η, το ιδιο ειναι, οι λεξεις αλλαζουν!!!

Την καλημερα μου σε ολες...!!!

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα