Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τοκετός στο σπίτι με τραγικό τέλος!


titikamimi

Recommended Posts

 

Λαιδα απευθυνομαι σε εσενα κυριως, ποσο νομιμος ειναι τελικα ο κατ οικον τοκετος για εδω την Ελλαδα?, Κανοντας μια αναζητηση διαπιστωσα οτι υπαρχουν αρκετοι κατηγορουμενοι .

Και γιατι δηλωνουν οτι το παιδι τελικα γεννηθηκε στο νοσκομειο και οχι σπιτι εφοσον ειναι νομιμος?

 

.

 

ΔΕν ξερω να σου απαντησω μια που δεν ξερω αν ειναι κατηγορουμενοι πολλοι η αν δηλωνουν οτι γεννησαν στο νοσοκομειο.

Απο τη στιγμη ομως που σε ιατρικα σαιτ γραφουν γιατροι οτι εχουμε το δικαιωμα να γεννησουμε στο σπιτι, θεωρω οτι υπο προυποθεσεις ειναι νομιμο.

Μαλιστα θυμαμαι και την προσφατη περιπτωση καποιας δηλωσης γεννησης σε ληξιαρχειο , και δηλωσαν την διευθυνση σπιτιου.

Αν δεν ειναι τελικα ( κατι το οποιο δεν το πιστευω) σαφως θα το κατεκρινα και εγω!

Αν εσυ γνωριζεις και εχεις πηγες που το αποδεινυουν, ενημερωσε και εμας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Και στο βωμο ολων αυτων ενα σωρο βλακειες ¨παλια θηλαζαν τα παιδια μεχρι 8 χρονων" λες και ειχαν αλλο φαγητο οι οικογενειες...

"Τα παιδια δεν πρεπει να πινουν αλλο γαλα εκτος απο μητρικο " βεβαια μια χαρα επιναν απο την κατσικα ...

"ολες οι γυναικες εχουν γαλα" ασχετα αν παλια δε θηλαζαν ολες και μαλιστα υπηρχαν γυναικες που πληρωνονταν για να κανουν αυτη τη δουλεια.

 

" το γαλα αλλαζει συσταση για να καλυπτει τις αναγκες νηπιου" αν και με το ταντεμ μπερδευεις τα μπουτια σου ποιανου τις αναγκες καλυπτεις

" Παλια γεννουσαν στο σπιτι φυσικα και απλα" με τις αναλογες απωλειες βεβαια διοτι οταν το μωρο ηταν ισχυακη προβολη το τραβουσαν απο τα ποδια οι μαιες:?

 

Κ ενα σωρο τετοια παραπληροφορηση...

 

Ρε παιδια εγω πιστευω οτι ολα για τα λεφτα γινονται. Καποια ειπε οτι οι μαιες εχουν και βγαζουν μενος προς τους γιατρους..ε βεβαια γτ νιωθουν παραγκωνισμενες! Οι κακοι οι γιατροι που τα παιρνουν απο τις φαρμακευτικες, που προωθουν φορμουλα, που σαμποταρουν γεννες στο σπιτι, που αποθαρρυνουν το θηλασμο μεχρι τα 6...:?

 

Οι καλες οι μαιες και οι συμβουλοι θηλασμου, που στριζουν τις "φυσικες" και "μη παρεμβατικες" αποφασεις της μητερας, που δεχονται το τιτανιο εργο μιας γεννας στο σπιτι (με το αζημιωτο φυσικα), που ρισκαρουν βρεφη αφυδατωμενα ωστε να κανουν επισκεψεις στο σπιτι (με το αζημιωτο φυσικα) να βοηθησουν μητερες στο θηλασμο...μα τι να τους κανουμε τους γιατρους? Το μονο που χρειαζομαστε ειναι μια μαια για τη γεννα, μια συμβουλο θηλασμου για τα πρωτα 7 χρονια, και εναν ομοιοπαθητικο γιατρο για τα επομενα 15...και μην ακουσω και καμμια βλακεια για εμβολια ο θηλασμος προσφερει αντισωματα μεχρι τα 7!

επιτελους να μοιραστει η πιτα μην ειναι οι γιατροι μονο οι μονοφαγαδες....και δε λυπαμαι καναν αλλο τις κοπελες που πεφοτυν θυματα λυπαμαι!

 

Τι απολύτως εμετικά μηνύματα....

 

Το άλλο με την αλεπού και τα κρεμαστάρια το ξέρεις;

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τα παραπανω. Καλυτερα βεβαια να εκφραζουμε την γνωμη μας με παραδειγματα και επιχειρηματα και οχι με χαρακτηρισμους. Μιλαμε για κατι νομιμο και αποδεκτο αρα μην λεμε για ανευθυνοτητα κλπ ειναι απλα μια επιλογη, λανθασμενη κατα τη γνωμη μας προφανως, αλλα και παλι δεν προωθουμε ουτε το διαλογο ουτε την εκφραση αλλης γνωμης ετσι.

Συμφωνώ ότι οι χαρακτηρισμοί δεν βοηθάνε το διάλογο, πάντως για να λέμε του στραβού το δίκιο, το ότι κάτι είναι νόμιμο δεν σημαίνει ότι είναι και αποδεκτό ή ότι δεν μπορεί κάποιος να το θεωρεί ανεύθυνο. Π.χ. είναι απόλυτα νόμιμο να πίνει και να καπνίζει μία έγκυος, αλλά οι περισσότερες από εμάς θα έκριναν μια τέτοια συμπεριφορά ως μη αποδεκτή, ανεύθυνη, ίσως και ανήθικη. Άλλα θέματα που προσελκύουν ανάλογους χαρακτηρισμούς είναι η επιλογή της καισαρικής ή του μη-θηλασμού. Κι αυτές οι επιλογές είναι νόμιμες, πολλοί όμως τις καταδικάζουν χωρίς δεύτερη σκέψη.

 

Στο συγκεκριμένο θέμα είναι λίγο δύσκολο να γίνει διάλογος γιατί από τη στιγμή που αποφασίζεις ότι δεν θέλεις να πάρεις το παραμικρό ρίσκο με τη ζωή τη δική σου και του παιδιού, δεν μπορείς να δεχτείς τη λύση του τοκετού στο σπίτι - ότι και να σου πουν οι υπέρμαχοι. Επιπλέον αν τα νοσοκομεία δεν σε φοβίζουν, αν αποδέχεσαι το ιατρικό μοντέλο γενικότερα, πάλι δεν πρόκειται με τίποτα να δεχτείς τον τοκετό στο σπίτι. Αναπόφευκτα επέρχεται αδιέξοδο σε οποιαδήποτε συζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

@ Αντρεα Ειρηνη Δεν εχω καν κατι να πω για το σχολιο σου, αλλωστε τα σχολια και τα επιχειρηματα μας δειχνουν και το επιπεδο μας.

Ειδικα το "οσα δε φτανει η αλεπου" με αποτελειωσε...χαχαχ μα μιλαμε για ευφυια οχι βλακειες..πες μου πως το καταλαβες οτι ηθελα να γενησω φυσιολογικα και δεν τα καταφερα, ηθελα να θηλασω αλλα δε μπορεσα, και νιωθω ανεπαρκης και φυσικα ετσι δικαιολογουνται αυτα που πιστευω...

 

Τωρα που ειδα και το ποσο που χρεωνουν οι μαιες καταλαβα και την τοση εχθρα και τα τοσα "επιχειρηματα". Δυστυχως εχει δαιμονοποιηθει η ιατρικη οπως ειπε μια αλλη κοπελα για χαρη ενος αλλου ρευματος που προωθειται ως εναλλακτικο.

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι κορίτσια που συμφωνείτε με τον συλλογισμό μου.

 

Ωστόσο, αισθάνομαι την ανάγκη να τονίσω πως, κατά τη γνώμη μου, όλα αυτά πιθανότατα δε θα είχανε συμβεί, αν πρώτοι οι γιατροί δεν είχαν κάνει "κατάχρηση εξουσίας" και δεν είχαν δώσει το έναυσμα. Κι όχι μόνο στο παρόν, αλλά επί μακράν σειράν ετών. Την τελευταία τριακονταετία, οι περισσότερες επίτοκες συστηματικά γίνονταν αντικείμενο εκμετάλλευσης και εξαπάτησης από πολύ μεγάλη μερίδα των γιατρών. Όντως, κανένας δε σου λέει πως ο ορός που σου βάζουν με το καλημέρα στο μαιευτήριο, περιέχει ωκυτοκίνη, η οποία κάλλιστα μετατρέπει έναν δύσκολο φ.τ. σε μια εύκολη καισαρική. Όντως, για ανύπαρκτους ιατρικούς λόγους, σε παραπέμπουν για πρόκληση ή κ.τ., σύμφωνα με το πρόγραμμα των διακοπών τους. Όντως, σου σπάνε τα νερά με φάρμακα, αντί να αφήσουν τον τοκετό να εξελιχθεί φυσιολογικά. Όντως, το να είσαι ξαπλωμένη ακούνητη ανάσκελα πονώντας ώρες ατελείωτες, κουράζει απίστευτα τόσο σωματικά όσο και ψυχολογικά και από ό,τι έχω καταλάβει, δε βοηθάει στην εξέλιξη, μάλλον το αντίθετο. Πολλές μαίες στις κλινικές είναι ψυχρές κι αναίσθητες κι έχουν το στυλ "άιντε τελείωνε, δε μπορούμε να ασχολούμαστε μαζί σου συνέχεια".

 

Αυτά τα φαινόμενα υπήρξαν και υπάρχουν και μάλιστα σε πολύ έντονο βαθμό κι αυτό είναι που προκάλεσε όλη αυτή την αντίδραση, που τώρα έχει αρχίσει να αποκτά και πι ακραίες μορφές. Αν ήταν οι γυναίκες ευχαριστημένες από τους γιατρούς τους, δε θα ψάχνονταν αλλού. Γιατί εγώ επιμένω ότι, όχι, οι περισσότερες γυναίκες δεν πάνε ενημερωμένες στον πρώτο τους τοκετό. Δεν ξέρουν τα προειδοποιητικά σημάδια ότι κάτι δεν πάει καλά με το γιατρό που επέλεξαν, δεν ξέρουν από τι πρέπει να φυλαχτούν και σε τι να επιμείνουν. Είναι σε μεγάλο βαθμό θέμα τύχης. Κι ας μην ξεχνάμε πως εκείνες που γεννάνε σε δημόσια νοσοκομεία, δεν έχουν καν δικαίωμα επιλογής - γεννάνε με το γιατρό της βάρδιας.

 

Η λύση για μένα είναι οι ίδιοι οι γιατροί και τα μαιευτήρια να αφουγκραστούν όλη αυτή την ανησυχία και να προσαρμοστούνε. Πολύ ωραίο εκείνο το site του Λητώ, που παρατέθηκε παραπάνω, θα ήθελα πολύ να είχα την ευκαιρία στην πρώτη μου γέννα να το δοκιμάσω. Φοβάμαι όμως πως η τιμή του θα είναι αστρονομική. :( Όχι ότι δεν έδωσα ένα σκασμό λεφτά και στο Διαβαλκανικό, βέβαια. :?

 

Είπα να τα γράψω κι αυτά, έτσι για να λέμε και του στραβού το δίκιο. Την καλημέρα μου σε όλες. :-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μην μπερδεύετε τα πράγματα. άλλο το ένα και άλλο το άλλο. φυσικά και κατηγορούμε το γεγονός πως η γέννα έχει εμπορευματοποιηθεί με ό,τι αυτό συνεπάγεται. αυτό όμως δεν έχει να κάνει με την ασφάλεια του μωρού και της μητέρας. εδώ μιλάμε για την ασφάλεια που ΔΕΝ μπορεί να προσφέρει το σπίτι, πως να το κάνουμε. από τα χωράφια που γεννούσαν κάποτε, φτάσαμε στην απόλυτη εμπορευματοποίηση που είναι το άλλο άκρο. δε χρειάζεται όμως για να βελτιωθούν τα πράγματα να ξαναγυρίσουμε πίσω στην αρχή και σε άλλον αιώνα. κι επειδή είπατε εδώ ότι μπήκαν και γράφουν αυτές που δεν είναι υπέρμαχες του τοκετού στο σπίτι, σας ρωτάω, αυτές οι ελάχιστες που είναι, το κάνουν επειδή πραγματικά πιστεύουν πως δεν ενέχει κινδύνους, ή είναι απλά γραφικές και ρομαντικές? έχω πολύ κοντινό μου πρόσωπο που το επιχείρησε λοιπόν. μόνη στο σπίτι με τη μαία, με τις ώρες ταλαιπωρία, πόνοι, ώσπου στο τέλος δυσφορία, έπεσαν οι παλμοί του μωρού και μεταφέρθηκε πανικόβλητη στην πλησιέστερη κλινική γιατί θα το έχαναν... και γέννησε και με καισαρική στο τέλος

Link to comment
Share on other sites

Για να μην παρεξηγηθώ, θα κάνω μια διευκρίνηση. Όσα έγραψα παραπάνω, δεν αποτελούν επιχειρήματα υπέρ του κατ' οίκον τοκετού. Τον θεωρώ λανθασμένη επιλογή και φυσικά δεν θα τον επέλεγα ποτέ επ' ουδενί για τον εαυτό μου. Εγώ, για τον εαυτό μου. Δεν αισθάνομαι όμως πως έχω το δικαίωμα να επιβάλλω την άποψή μου αυτή σε όλες τις γυναίκες. Εφ' όσον αντιλαμβάνονται τα ρίσκα που εμπεριέχει, αποτελεί νόμιμη επιλογή τους. Όπως νόμιμη επιλογή είναι άλλωστε και η άμβλωση. Εγώ δεν πιστεύω ότι το τελειόμηνο έμβρυο έχει λιγότερα δικαιώματα από ό,τι εκείνο των λιγότερων εβδομάδων. Οπότε θα ήταν ανακόλουθο εκ μέρους μου να μιλάω για την παραβίαση των δικαιωμάτων του στη μία περίπτωση, ενώ στην άλλη όχι. Ούτε πιστεύω πως, επειδή ο κατ' οίκον τοκετός δεν είναι ασφαλής, πρέπει να παρουσιάζεται ο "νοσοκομειακός" ως ειδυλλιακός και άψογος. Επιδέχεται σοβαρής βελτίωσης, κατά τη γνώμη μου.

Link to comment
Share on other sites

Την αντιδραση αυτησ της συγκεκριμενης μεριδας γυναικων να στραφουν σε τοκετο στο σπιτι δεν την προκαλεσε ΜΟΝΟ η συμπεριφορα των γιατρων που δεν ειναι η ιδανικη αλλα και καποιοι αλλοι παραγοντες. Επισης ο νοσοκομειακος τοκετος ενεχει και αυτος κινδυνους αλλα απο αποψη ασφαλειας (γιατι αυτο ειναι το ζητουμενο) υπερτερει κατα πολυ και προσωπικα θεωρω οτι ειδυλλιακος και αψογος παρουσιαζεται ο τοκετος κατ οικον, με βαση παντα τα πλεονεκτηματα της "ευτοκιας" που ολα συνοψιζονται γυρω απο την λεξη ΑΝΕΣΗ. Οσο και να εχει εμπορευματοποιηθει ο νοσοκομειακοσ τοκετοσ (ο οποιοσ οντωσ χρειαζεται βελτιωση οπωσ και ολο το Ε.Σ.Υ) δεν εχει χασει την ισχυ του συγκριτικα με τον τοκετο κατ οικον, ο οποιοσ υστερει με γνωμονα παντα την ΑΣΦΑΛΕΙΑ.

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

έχω πολύ κοντινό μου πρόσωπο που το επιχείρησε λοιπόν. μόνη στο σπίτι με τη μαία, με τις ώρες ταλαιπωρία, πόνοι, ώσπου στο τέλος δυσφορία, έπεσαν οι παλμοί του μωρού και μεταφέρθηκε πανικόβλητη στην πλησιέστερη κλινική γιατί θα το έχαναν... και γέννησε και με καισαρική στο τέλος

Ευτυχως που το μωράκι και εκείνη σώθηκαν τελικά! Και ερωτώ λοιπόν εγώ τώρα, η υπέρμαχη του "τοκετος κατ' οίκον", μετά από αυτό που έπαθε, θα το ξαναέκανε?? Θεωρεί ότι κακώς ζύγησε τα πράγματα και τον επέλεξε, ή απλά δεν έκατσε καλά και συνεχίζει να τον υποστηρίζει? Πραγματικά θα με ενδιέφερε να ξέρω τι πιστεύει τώρα...

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ ότι οι χαρακτηρισμοί δεν βοηθάνε το διάλογο, πάντως για να λέμε του στραβού το δίκιο, το ότι κάτι είναι νόμιμο δεν σημαίνει ότι είναι και αποδεκτό ή ότι δεν μπορεί κάποιος να το θεωρεί ανεύθυνο. Π.χ. είναι απόλυτα νόμιμο να πίνει και να καπνίζει μία έγκυος, αλλά οι περισσότερες από εμάς θα έκριναν μια τέτοια συμπεριφορά ως μη αποδεκτή, ανεύθυνη, ίσως και ανήθικη. Άλλα θέματα που προσελκύουν ανάλογους χαρακτηρισμούς είναι η επιλογή της καισαρικής ή του μη-θηλασμού. Κι αυτές οι επιλογές είναι νόμιμες, πολλοί όμως τις καταδικάζουν χωρίς δεύτερη σκέψη.

 

Στο συγκεκριμένο θέμα είναι λίγο δύσκολο να γίνει διάλογος γιατί από τη στιγμή που αποφασίζεις ότι δεν θέλεις να πάρεις το παραμικρό ρίσκο με τη ζωή τη δική σου και του παιδιού, δεν μπορείς να δεχτείς τη λύση του τοκετού στο σπίτι - ότι και να σου πουν οι υπέρμαχοι. Επιπλέον αν τα νοσοκομεία δεν σε φοβίζουν, αν αποδέχεσαι το ιατρικό μοντέλο γενικότερα, πάλι δεν πρόκειται με τίποτα να δεχτείς τον τοκετό στο σπίτι. Αναπόφευκτα επέρχεται αδιέξοδο σε οποιαδήποτε συζήτηση.

 

Εγω προσωπικα το εκανα, χαρακτηρισα την ΠΡΑΞΗ του "τοκετου κατ οικον" με καποιες λεξεις που θεωρησα οτι προσδιοριζουν την αναλογη πραξη γιατι εχει να κανει ΑΜΕΣΑ με τις ζωες 2 ανθρωπων. Δεν θα καθομουν να πω (εγω παντα) τα ιδια για τον μη θηλασμο γιατι οπως πολυ καλα γνωριζουμε ολοι μια χαρα μεγαλωνουν τα μωρα και με φορμουλα. Αντιθετως με τον θηλασμο θα χαρακτηριζα εξου και το καπνισμα-αλκοολ της εγκυου γιατι μπορει να θελει να ικανοποιησει τις "αναγκες" της αλλα θετει σε ΑΜΕΣΟ κινδυνο την αναπτυξη του εμβρυου πριν ακομα γεννηθει. Αλλα αυτα μπορουμε να τα συζητησουμε σε αλλο/α θεματα γιατι νιωθω οτι κανω καταχρηση του χωρου.

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Esy diladi blepeis kalopisti syzitisi edo mesa?

 

Καλόπιστη συζήτηση πολύ σπάνια βλέπω σε δημόσιο φόρουμ...:rolleyes: Αναμενόμενο ίσως όταν εμπλέκονται πολλά άτομα, αλλά αυτό δεν με αποθαρρύνει από το να συμμετέχω.

Link to comment
Share on other sites

Κοαλακι τι εννοεις υπηρχαν καποιοι αλλοι παραγοντες?

 

Εγω πιστευω οτι η ιατρικη στην Ελλαδα σαφως εμπορευματοποιηθηκε τραγικα και πλεον δεν εμπιστευμαι γιατρους που βρισκονται στην ηλικια των 50-60 ετων ακριβως επειδη εχουν "γαλουχηθει" ,μεσα απο αυτη τη νοοτροπια. Τη νοοτροπια "μου τα σκαει ο πελατης".Θεωρω τους νεους γιατρους που ισως υστερουν σε εμπειρια πολυ πιο "ανθρωπινους" και συζητησιμους και χωρις αυτες τις κακες η' καταστροφικες συνηθειες. Δεν ειναι ολοι ετσι φυσικα και δε θελω να γενικευω...

νομιζω οτι τα πραγματα ξαναγυρνανε στο φυσιολογικο απλα λιγο αργα, το να γυρισουμε ομως στο αλλο ακρο που οι γυναικες ξεγεννουσαν στα χωραφια ειναι επικυνδινο, ακραιο, και σε καμμια περιπτωση δεν αποτελει "φυσικη" επιλογη.

Link to comment
Share on other sites

Κοαλακι τι εννοεις υπηρχαν καποιοι αλλοι παραγοντες?

 

Εγω πιστευω οτι η ιατρικη στην Ελλαδα σαφως εμπορευματοποιηθηκε τραγικα και πλεον δεν εμπιστευμαι γιατρους που βρισκονται στην ηλικια των 50-60 ετων ακριβως επειδη εχουν "γαλουχηθει" ,μεσα απο αυτη τη νοοτροπια. Τη νοοτροπια "μου τα σκαει ο πελατης".Θεωρω τους νεους γιατρους που ισως υστερουν σε εμπειρια πολυ πιο "ανθρωπινους" και συζητησιμους και χωρις αυτες τις κακες η' καταστροφικες συνηθειες. Δεν ειναι ολοι ετσι φυσικα και δε θελω να γενικευω...

νομιζω οτι τα πραγματα ξαναγυρνανε στο φυσιολογικο απλα λιγο αργα, το να γυρισουμε ομως στο αλλο ακρο που οι γυναικες ξεγεννουσαν στα χωραφια ειναι επικυνδινο, ακραιο, και σε καμμια περιπτωση δεν αποτελει "φυσικη" επιλογη.

 

Εννοω πως δεν ειναι μονο η εμπορευματοποιηση το νοσοκομειακου τοκετου ο λογος ο οποιος ωθησε τις γυναικες να προβουν σε τοκετο κατ οικον. Υπαρχουν φυσικα και αλλοι παραγοντεσ οπωσ για παραδειγμα ας πουμε η προσωπικη βουληση της καθε γυναικας να επιλεξει τοκετο κατ οικον.

Το θεμα ειναι κατα ποσο ασφαλες ειναι το αποτελεσμα αυτης της βουλησης...!!!

Και επειδη υπαρχουν και εξαιρεσεις οσον αφορα τουσ γιατρουσ οπως πολυ σωστα αναφερεις αν μια γυναικα πιστευει οτι επεσε θυμα της εμπορευματοποιησης και γιαυτο στραφηκε στην επιλογη του κατ οικον τοκετου πολυ απλα θα μπορουσε να βρει καποιον αλλον γιατρο καθολου "εμπορα".

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Και επειδη υπαρχουν και εξαιρεσεις οσον αφορα τουσ γιατρουσ οπως πολυ σωστα αναφερεις αν μια γυναικα πιστευει οτι επεσε θυμα της εμπορευματοποιησης και γιαυτο στραφηκε στην επιλογη του κατ οικον τοκετου πολυ απλα θα μπορουσε να βρει καποιον αλλον γιατρο καθολου "εμπορα".

Πολύ σωστά. Δόξα τω Θεώ, γιατρούς έχουμε πολλούς και για όλα τα γούστα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν πιστευω οτι το προβλημα ειναι η εμπορευματοποιηση....πχ οι περισσοτερες πιστευουν οτι ο τροπος που θα γεννηθει ενα παιδι, τα πρωτα του συναισθηματα και οι πρωτες εικονες του ειναι βασικοι παραγοντες που θα ολοκληρωσουν την προσωπικοτητα τους. Το θεωρουν πολυ σημαντικο να μην το ΄κουρασουν ΄ παιδιατροι και μαιες και νοσηλευτικο προσωπικο, να παει κατευθειαν στην αγκαλια της μαμας, να μεινει εκει πολυ ωρα.....

Το αναφερω ως παραδειγμα για το τι μπορει να τις ωθησει να γεννησουν σπιτι...ειναι ενας απο τους πολλους λογους που το προτιμουν. Και φυσικα , ετσι, θεωρουν οτι κανουν το καλυτερο για το παιδι τους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω δεν πιστευω οτι το προβλημα ειναι η εμπορευματοποιηση....πχ οι περισσοτερες πιστευουν οτι ο τροπος που θα γεννηθει ενα παιδι, τα πρωτα του συναισθηματα και οι πρωτες εικονες του ειναι βασικοι παραγοντες που θα ολοκληρωσουν την προσωπικοτητα τους. Το θεωρουν πολυ σημαντικο να μην το ΄κουρασουν ΄ παιδιατροι και μαιες και νοσηλευτικο προσωπικο, να παει κατευθειαν στην αγκαλια της μαμας, να μεινει εκει πολυ ωρα.....

Έχουμε ανάγει την μπουρδολογία σε επιστήμη.

Link to comment
Share on other sites

Η προσωπικοτητα του παιδιου αλλωστε σχηματιζεται και καθοριζεται απο τα πρωτα δευτερολεπτα και το τι θ αντικρυσει..φανταζεσαι το σοκ του μωρου να δει το γυναικολογο γερο ασχημο κ μες στα αιματα?

Μπουρδολογια δε λες τιποτα,,,

Link to comment
Share on other sites

Φοβαμαι οτι το θεμα ειναι πιο σοβαρο γιατι φανταζομαι οτι τα κινητρα των Ελληνιδων μαναδων ειναι κυριως οικονομικα τα τελευταια χρονια. ( λογω καταργησης η μειωσης επιδοματος γεννας, λογω ανασφαλιστων και ανεργων ).

 

Επισης υπαρχουν πολλες διωξεις 79 ατομων εμπλεκομενων . Οι περισσοτεροι απο αυτους γονεις .

Αυτο δειχνει οτι ειχαν ελλειπη ενημερωση για ολη τη διαδικασια.

Link to comment
Share on other sites

Φοβαμαι οτι το θεμα ειναι πιο σοβαρο γιατι φανταζομαι οτι τα κινητρα των Ελληνιδων μαναδων ειναι κυριως οικονομικα τα τελευταια χρονια. ( λογω καταργησης η μειωσης επιδοματος γεννας, λογω ανασφαλιστων και ανεργων ).

 

Επισης υπαρχουν πολλες διωξεις 79 ατομων εμπλεκομενων . Οι περισσοτεροι απο αυτους γονεις .

Αυτο δειχνει οτι ειχαν ελλειπη ενημερωση για ολη τη διαδικασια.

 

Ennoeis gia ekeini tin istoria me tous plakountes? Einai toso geloio pou dioxtikan oi goneis oso geloio einai na me dioksoun emena giati o odontiatros moy den diaxeirizetai sosta ta apoblita tou odontiatrioy. Kai den nomizo na ipirkse dioksi pote kai pouthena se kanena odontiatrio h mikrobiologiko kentro I otidipote sxetika me ti diaxeirisi apovliton. O ari8mos ton katigoroumenon goneon, poy se entyposiase, ektoksevei ti geloiotita tou pragmatos. Oute nomizo oti eixe kaneis orisi APO PRIN tis sxetikes diokseis oti oi plakountes ston toketo tha eixan diaforetiki metaxeirisi apo tis serbietes. Apo ekei fainetai to pragma kai I agonia ekeinon poy niothoun abola me to thema, na piastoun apo kapoy, opoudipote. Fainetai to kynigi magisson poy ginetai.

 

Kai gia oses to psaxnoyn nomika, o toketos sto spiti yparxei nomima se oli tin Evropi. Se mia dio xores, oxi apo tis pio exeligmenes ekanan paromoio kynigi magisson. Me aformi aftes tis ypo8esis, ta evropaika dikastiria exoyn apofan8ei sxetika dyo fores. Mantepste ti 8esi exoyn parei kai tis dyo fores.

 

Afto otan milame gia ellipi enimerosi...

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι διαβασα δεν ειναι μονο για τον πλακουντα, κατηγορουνται γιατροι για «ψευδή ιατρική πιστοποίηση», μαιες για καποιες επιπλοκες και γονεις .

Ο εισαγγελεας για να κανει διωξεις κατι νομιζω θα ειχε στα χερια του.

 

Ρωτησα τη Λαιδα σαν δικηγορο (εαν δεν κανω λαθος) να μας εξηγησει , εαν γνωριζε τι καλυπτει το νομικο πλαισιο εδω στην Ελλαδα. (και οχι αλλου) Ποσο νομιμη ειναι τελικα ολοκληρη η διαδικασια.

 

Και σε τελευταια αναλυση η νομιμοτητα του θεματος δεν με ενδιαφερει και τοσο , ουτε το ψαχνω οπως ειπες. Πολλα ειναι νομιμα -το εχω γραψει 2-3 φορες οπως και αλλες κοπελες- αυτο ομως δεν σημαινει οτι ειναι σωστα η οτι δεν εγκυμονουν κινδυνους για την υγεια και τη ζωη μας.

 

 

Δες και τι γραφει ο συλλογος μαιων.

http://www.agelioforos.gr/default.asp?pid=7&ct=10&artid=172481

Απο οτι φαινεται ουτε οι μαιες θεωρουν ασφαλες τον τοκετο κατ οικον σημερα και εχουν κανει προτασεις οι ιδιες μετα απο καταγγελιες πολιτων .

 

 

Επισης απο την ερευνα που εχει γινει σε διπλωματικη εργασια, ο τοκετος κατ οικον αποφερει σημαντικη μειωση εξοδων για την πολιτεια σε σχεση με τη γεννα στα νοσοκομεια.

Επομενως σημαντικος οικομονικος λογος η προωθηση του, μια και απο το κρατος ψαχνει να κανει περικοπες. Και αλιμονο στις γυναικες που δεν θα εχουν να πληρωνουν. Εξαλλου σημερα αυτο συμβαινει και με τους αλλους κλαδους υγειας. Οποιος δεν εχει χρηματα απαγορευεται να αρρωστησει.

Ας μην πηγαινουμε και γυρευοντας.

 

Αυτη ειναι η αποψη μου.

Link to comment
Share on other sites

Μηπωσ ο αριθμος των γονεων εκτοξευει την αγνοια του πραγματος???

Ο εισαγγελεας που τους ασκησε ποινικη διωξη ειχε και αυτος ελλειπη ενημερωση δλδ, ε??? ενω ολοι εμεις εχουμε πληρη ενημερωση...!!! Σαν να λεμε σηκωθηκαν τα ποδια να χτυπησουν το κεφαλι...

Ο νομοθετης που χαρακτηρισε νομιμο τον τοκετο κατ οικον ορισε και καποιεσ επιπλεον προυποθεσεις που αν ΔΕΝ πληρουνται μονο νομιμοσ δεν εισαι εν τελει, τοσο εσυ οσο και η πραξη σου.

Οι γονεις κατηγορηθηκαν οχι μονο για ρυπανση περιβαλλοντος λογω πλακουντα (οπωσ πολυ σωστα αναφερει η summer wine) αλλα και για ΗΘΙΚΗ ΑΥΤΟΥΡΓΙΑ σε ψευδη ιατρικη πιστοποιηση (στους γονεις αναφερομαι παντα). Αυτο για εμενα λεγεται ελλειψη ηθικων αξιων και μονο ωσ γελοιο δεν μπορει να το εκλαβει κανεις!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, απ'όσο γνωρίζω επίδομα μητρότητας παίρνουν πλέον μόνο όσες γεννούν κατ'οίκον... χωρίς να έχω σχετική εγκύκλιο μπροστά μου, αυτό δεν δείχνει μια κάποια νομιμότητα του πράγματος:?:

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, απ'όσο γνωρίζω επίδομα μητρότητας παίρνουν πλέον μόνο όσες γεννούν κατ'οίκον... χωρίς να έχω σχετική εγκύκλιο μπροστά μου, αυτό δεν δείχνει μια κάποια νομιμότητα του πράγματος:?:

 

Αυτό δείχνει ότι το κράτος βρήκε άλλον έναν τρόπο να γλιτώσει λεφτά, εφόσον η πλειοψηφία γεννάει σε μαιευτήρια. :evil:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω ότι δεν θα έκανα τοκετό στο σπίτι (λέω "νομίζω" γιατί ποτέ δεν ξέρεις). Όταν έμεινα έγκυος στο 2ο, επισκέφτηκα γιατρό που αναλάμβανε και δεν με έπεισε για την ασφάλειά του, δηλαδή και αυτόν τον γιατρό να είχα επιλέξει, στο μαιευτήριο θα πήγαινα και πάλι. Ούτε και με έπεισαν οι μαμάδες υπέρμαχοι στο φόρουμ, ούτε και προσπάθησε ποτέ καμία να το κάνει. Το διαδίκτυο μπορεί να βλάψει, μπορεί και να ωφελήσει. Γνωστή η πρόσφατη ιστορία μητέρας στην Λέρο που ενώ έψαχνε λύση μέσω διαδικτύου για το 34 ημερών βρέφος της, το μωρό πέθαινε από ασιτία και μια απλή επίσκεψη στο νοσοκομείο θα του έσωνε τη ζωή. Δεν θα γεννούσα λοιπόν στο σπίτι μόνο και μόνο γιατί θα δεχόμουν πιέσεις από το περιβάλλον, όποιο κι αν ήταν αυτό.

Όσο για τους χαρακτηρισμούς, από τα μηνύματα που έχω δει από μαμάδες που γέννησαν στο σπίτι δεν θεώρησα τα όσα έλεγαν ξιπασμένα, ούτε εγωιστικά, ούτε επιπόλαια (εκτός κι αν υπήρχε η σχετική κόντρα που παρατηρείται σε αυτή την συζήτηση). Όπως αναφέρει και η Λάιδα, όσες το επιχειρούν είναι ακριβώς γιατί πιστεύουν ότι το παιδί ωφελείται μακροπρόθεσμα από τον τοκετό στο σπίτι και από την καλή ψυχολογία της επιτόκου, λόγω του είδους των ορμονών που παράγονται κατά τον τοκετό και εξαιτίας σίγουρα και άλλων παραγόντων που δεν είμαι το πλέον ενημερωμένο άτομο να αναφέρω (πάει και καιρός που τις παρακολουθούσα).

Όσο για τα σπήλαια βρε κορίτσια, στην Ολλανδία το 30% των επιτόκων γεννάει στο σπίτι με την παρουσία μόνο μαίας, δεν νομίζω ότι διανύει την εποχή των σπηλαίων η χώρα αυτή.

Άποψή μου είναι να υπάρχει ένα αυστηρά νομοθετημένο πλαίσιο το οποίο να επιτρέπει τοκετό κατ'οίκον υπό αυστηρές προϋποθέσεις. Αυστηρές όμως, έτσι ώστε να προστατεύονται μεγίστως οι μητέρες και τα νεογνά, διασφαλίζοντας όμως ταυτόχρονα τα ανθρώπινα και ατομικά δικαιώματα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θεωρω πως οσο και αυστηρες να ειναι οι προυποθεσεις δεν μπορει κανεις να σου εγγυηθει εκ των προτερων την ομαλη διεξαγωγη του τοκετου. Υπαρχουν παρα πολλα παραδειγματα γυναικων που ενω ολη η κυηση πηγαινε καλα (1 προυποθεση) στο τελος παρουσιαστηκε καποια επιπλοκη. Ας πουμε οτι μια δευτερη προυποθεση ειναι να απεχει η επιτοκος απο το νοσοκομειο 5 λεπτα, ομωσ υπαρχουν επισης πολλα περιστατικα που για να σωθουν ζωες ηταν πολυτιμα ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΤΑ 5 ΛΕΠΤΑ. Οποτε γιατι να ρισκαρω να χασω τις πιθανοτητες, που ειναι και πολυ περισσοτερεσ αλλα και υπερ μας (μητερας-μωρου) και να κατσω να γεννησω στο σπιτι??? πραγματικα εγω δεν βρισκω ουσιαστικο λογο!!! Και διερωτωμαι...αν ομη γεννητο συμβει κατι ποια θα ειναι τοτε η ψυχολογια του μωρου και κυριως της μαμας???

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...