Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ναυτίες, καούρες, εμετός


Recommended Posts

Καταρχήν μην απελπίζεσαι, όλα αυτά είναι αναμενόμενα στην εγκυμοσύνη! Και εγώ έτσι ήμουν καθ όλη την διάρκεια! το μόνο που με ανακούφιζε ήταν τα κρακεράκια, βέβαια δεν σου κρύβω πως και αυτά ακόμα πολλές φορές μου ήταν δύσκολο να τα φάω, προσπάθησε να φας και κανένα μακαρόνι, και αυτό βοηθάει (τουλάχιστον εμένα με βοηθούσε).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γάλα έχεις δοκιμάσει;Σε εμενα τουλάχιστον όταν έχω καουρα πιάνει.Υπομονή Κάνε κ προσπάθησε να τρως όσο καλύτερα μπορείς! (οχι τηγανιτά,βαριά φαγητά,πορτοκάλια κ γενικά οξινα φαγητά)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Κορίτσια μου καλησπέρα σε όλες ! Πραγματικά υποφέρω! Δεν μπορώ να ησυχάσω από εμετούς. Ότι τρώω είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα κάνω εμετό μετά. Προσέχω την διατροφή και πήρα σιρόπι το prim.p eran . Το θέμα είναι ότι ο γυναικολόγος μου είπε ότι μπορώ να το πάρω μόνο για 5 μέρες. Και μετά τι θα γίνει ; Δεν θα αντέξω χωρίς φάρμακο το πιστεύω .. υπάρχει κάποιος φυσικός τρόπος να απαλλαγώ από εμετούς .. τουλάχιστον από τους εμετούς τους συνεχόμενους για την ναυτία ούτε λόγος . Απλά νιώθω ότι δεν το αντέχει ο οργανισμός μου αυτό και ότι αφυδατώνομε κιόλας. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα κορίτσια , 

Θα σας πω και εγώ την έμπειρια μου που ελπίζω να βοηθησει !!

Οταν αισθάνθηκα τις πρώτες αδιαθεσίες που τελικά δεν ήταν σημαντικές ( 2-3 εμετοί στο συνολο) παρατήρησα ότι κυρίως το κομμάτι που χειροτέρευε την κατάσταση ήταν το ψυχολογικό μου.

Μολις ξεκινούσα να νιωθω αναγούλες με έπιανε μια ταραχή ( ήμουν και στο χώρο εργασίας τότε ) και επικεντρωνόμουν τόσο σε αυτό που τελικά έτρεχα στην τουαλέτα .

Ηταν λες και εγώ το προκαλούσα!!

Οταν με ξανά έπιανε και είχα τον εαυτό μου τυχαία απασχολημένο με κάτι αλλο το περνούσα πολύ πιο ήπια θεωρώ 

Εξάλλου είναι γνωστό ποσό ο εγκέφαλος μας παίζει ρόλο σε παρά πολλά πράγματα που πολλά τα προκαλούμε οι ίδιες μας σε μεγαλύτερο βαθμο απ όσο θα έπρεπε να είναι !

Link to comment
Share on other sites

On 2/8/2021 at 3:05 ΜΜ, Super.mum είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα σε όλες ! Πραγματικά υποφέρω! Δεν μπορώ να ησυχάσω από εμετούς. Ότι τρώω είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα κάνω εμετό μετά. Προσέχω την διατροφή και πήρα σιρόπι το prim.p eran . Το θέμα είναι ότι ο γυναικολόγος μου είπε ότι μπορώ να το πάρω μόνο για 5 μέρες. Και μετά τι θα γίνει ; Δεν θα αντέξω χωρίς φάρμακο το πιστεύω .. υπάρχει κάποιος φυσικός τρόπος να απαλλαγώ από εμετούς .. τουλάχιστον από τους εμετούς τους συνεχόμενους για την ναυτία ούτε λόγος . Απλά νιώθω ότι δεν το αντέχει ο οργανισμός μου αυτό και ότι αφυδατώνομε κιόλας. 

Καλησπέρα έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα στην 6 εβδομάδα…Όλη την ημέρα αναγούλες άσχημες και εμετοί…Μόνο τα βράδια είμαι μια χαρά περιέργως…ο γιατρός μου έγραψε τα oroperidys για 20 μέρες.. επειδή στο Ίντερνετ όμως δεν βρίσκω και πολλές πληροφορίες τα γνωρίζεται; είναι ασφαλή ; Αν κάποια κοπέλα  τα έχει πάρει θα το εκτιμούσα πολύ αν μου απαντούσε γιατί δεν βρίσκω κάτι ουσιαστικό..δοκίμασα και σιρόπι με β6 καμία απολύτως αλλαγή πριν από τα χάπια..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
On 21/8/2022 at 11:52 ΠΜ, Νικολ1912 είπε:

Κορίτσια μου!πότε σας σταμάτησαν οι ναυτιες?να ελπίζω πριν τη 12η εβδομάδα?είμαι στην 7η τώρα..

Με το καλό εύχομαι το μωράκι σου! :) Εμένα σταμάτησαν στην 14η εβδομάδα περίπου. 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Κορίτσια, ο εμετός τι χρώμα είχε?

Εγώ μέχρι στιγμής κάνω εμετό διάφανο υγρό. Σαν σάλια είναι. Με ανακουφίζει πάρα πολύ όταν βγαίνουν. Δεν έχει γαστρικό υγρό.

Ελάχιστες φορές από τους εμετούς που έχω κάνει βγάζω φαι. Αν βγάλω φαι θα είναι σαν ένα κουταλάκι του γλυκού. 

Όλες τις άλλες φορές βγάζω αυτό το διάφανο υγρό. Σας έχει τύχει?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

7 ώρες πρίν, Smurf123 είπε:

Κορίτσια, ο εμετός τι χρώμα είχε?

Εγώ μέχρι στιγμής κάνω εμετό διάφανο υγρό. Σαν σάλια είναι. Με ανακουφίζει πάρα πολύ όταν βγαίνουν. Δεν έχει γαστρικό υγρό.

Ελάχιστες φορές από τους εμετούς που έχω κάνει βγάζω φαι. Αν βγάλω φαι θα είναι σαν ένα κουταλάκι του γλυκού. 

Όλες τις άλλες φορές βγάζω αυτό το διάφανο υγρό. Σας έχει τύχει?

Με το καλό το μωράκι σου!! Ναι και εμένα έτσι ήταν τις περισσότερες φορές ο εμετός. 

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, Super.mum είπε:

Με το καλό το μωράκι σου!! Ναι και εμένα έτσι ήταν τις περισσότερες φορές ο εμετός. 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!!! 

Χαίρομαι που το ακούω και από άλλες γυναίκες και είναι φυσιολογικό. Δεν ήξερα τι να περιμένω και τρόμαξα στην αρχή. Μίλησα και με την γιατρό. Όλα καλά :)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...