Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εχω θεμα με δερματικα ..αλλοι συμπασχοντες?


Recommended Posts

γεια σας φιλοι και φιλες εχω θεματα με δερματικα προβληματα.10 χρονια εχω στο πισω μερος του τριχωτου πιτυριδα σαν λεπια...εγω θεωρω οτι ειναι ψωριαση γιατι εχω και γυρω απο τα αυτια(ο ενας γιατρος μιλησε για νευροδερματιτιδα λογω αγχους τοτε κι ο αλλος απλα για ενα "συχνο φαινομενο)κανω ομοιοπαθητικη τα τελευταια 3 χρονια αλλα ακομη τιποτα ...τα τελευταια χρονια ομως εχω συνεχεια προβληματα οσο αναφορα το δερμα..πχ τον χρονο που περασε εμφανισα δερματιτιδα στο λαιμο απο κασκολ(εφυγε με κορτιζονουχα αναγκαστηκα)...εκζεμα στο εσωτερικο του αγκωνα (εφυγε με τον ιδιο τροπο)2 αλλεργιες..η μια η τελευταια ηταν και προσωπο..ειχα φαγουρα κοκκιλιλα ξεφλουδισμα..τρομαξε να περασει με xozal χαπια και κορτιζονουχα αλοιφη..καθε καλοκαιρι στα δαχτυλα εμφανιζω φαγουρα κοκκιλιλα σε σημειο να ανοιγουν..εκζεμα..κι αυτο περασε με τον ιδιο τροπο.και λεω ΕΛΕΟΣ..ολα σε εμενα???γιατι???εχω απογοητρευτει...κι ο μ,εγιστος φοβος μου μεσα σε ολα αυτα ειναι να μην ΓΕΜΙΣΩ τιποτα σαν ψωριαση παντου...οι αλοιφες οι κορτιζονουχες χρησιμοποιηθηκαν περιπου 5 μερες την καθε φορα...αποφευγω ....παντα και ρωταω ειναι κανεις αλλο που ταλαιπωρειτε ετσι??αυτη η χρονια με πηγε χαλια απο αυτη την αποψη..θερλω να κανω τεστ τροφικης δυσανεξιας και αλλεργικα τεστ αλλα θελουν και 200 ευρω και τα παω ολο πισω...ακουω αποψεις παιδια,,,,και οποιος ξερει ας προτεινει και προιοντα χωρις κορτιζονη που ΕΚΑΝΑΝ δουλεια στο προβλημα του...σας ευχαριστω για το χρονο σας...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δυστυχώς η μανούλα μου έχει παρόμοιο θέμα και λογικά μου κληρονομηθεί κιόλας. Ξεκίνησε με εκζέματα στο αφτί και προχώρησε στην πατούσα και στο εσωτερικό των αγκώνων. Σώθηκε με μία αλοιφή με κορτιζόνη που της έδωσε δερματολόγος, αλλά για πόσο να βάζεις κορτιζόνη. Στη συνέχεια, δοκίμασε μία φορά μία αλοιφή για το "πόδι του διαβητικού", η οποία για κάποιο λόγο, βοήθησε πολύ. Τώρα, έχει πάρει μία κρέμα της Frezyderm, για την απομάκρυνση των φολίδων, η οποία, απ'ό,τι διάβασα έχει πολύ αγνά συστατικά και τα εκζέματα έχουν το χρώμα του δέρματος (παλιά ήταν πιο κόκκινα) και δεν την φαγουρίζουν. Επίσης, πλέον μπορεί να υπάρξουν μεγάλα διαστήματα για τα οποία χάνονται.

Τώρα τι να σας πω... Σε όποιον γιατρό έχει πάει της έχει πει πράγματα που φαίνονται πως τα βγάζουν από το μυαλό τους. Ναι, μπορώ να δεχτώ το ότι όλοι καταλήγουν ότι είναι ψυχοσωματικό, αλλά τι κάνουμε γι αυτό. Και η τριχόπτωση είναι ψυχοσωματική, αλλά υπάρχει κάποια θεραπεία, δε σου λένε απλά "πήγαινε σπίτι σου και χαλάρωσε"...

Σήμερα είχε ένα αφιέρωμα στην τηλεόραση (δε θυμάμαι κανάλι/εκπομπή) για την ψωρίαση. Έλεγε ότι πολλές διάσημες έχουν και μάλιστα έδειχνε φωτογραφίες που φαινόταν. Δηλαδή λέω, αν δεν έχουν βρει κι αυτές άκρη για να την καταπολεμήσουν, τι να πούμε κι εμείς που δεν έχουμε τα λεφτά τους...

Τι να πω ρε κορίτσια... Κουράγιο! Τουλάχιστον σκεφτείτε τη θετική πλευρά, ότι δεν είναι ούτε κάτι κολλητικό, ούτε κάτι επικίνδυνο... Το άγχος που ίσως το προκαλεί βέβαια, είναι και απ'τα δύο...

Link to comment
Share on other sites

τελικα μου ειπε στο τριχωτο οτι ειναι σμηγματορροικη δερματιτιδα.και μπορει να ειναι και στο προσωπο..η κοκκιλιλα ξαναβγηκε..ενα μηνα μετα την θεραπεια...pffff το θεμα ειναι οτι σμηγμα δεν βλεπω πουθενα και δευτερον εχω και σπιθουρακια αλλεργικα....θα τρελαθωωωωωωωωωωωωω ...για προσωπο ξερετε καμια θαυμαυτουργη κρεμα χωρις κορτιζονη..και τι μπορει να ειναι αυτη η κοκκινιλα????

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
τελικα μου ειπε στο τριχωτο οτι ειναι σμηγματορροικη δερματιτιδα.και μπορει να ειναι και στο προσωπο..η κοκκιλιλα ξαναβγηκε..ενα μηνα μετα την θεραπεια...pffff το θεμα ειναι οτι σμηγμα δεν βλεπω πουθενα και δευτερον εχω και σπιθουρακια αλλεργικα....θα τρελαθωωωωωωωωωωωωω ...για προσωπο ξερετε καμια θαυμαυτουργη κρεμα χωρις κορτιζονη..και τι μπορει να ειναι αυτη η κοκκινιλα????

 

Γεια σου zetaki,εγω μεχρι στιγμης εχω παει σε δυο δερματολόγους. Ο καθενας ειχε διαφορετικη αποψη για το τι εχω. Ξεκινησα περσι το καλοκαιρι μετα από μια περιοδο μεγαλης ψυχολογικης πιεσης και εβγαζα κατι εξανθήματα στρογγυλα σαν εκζεματακια με τρελη φαγουρα.Παω στον 1ο γιατρο μου δινει κρεμα με κορτιζονη και αντιβιωση για 10 μερες.Ηρεμουν καπως αλλα ξαναεμφανίζονται μετα κανα μηνα σε κεφαλι και πλατη. Ξυνόμουνα κιολας και τα εκανα να μη πω πως.Αποφασισα να μην ασχοληθώ μη πως και φυγουν από μονα τους.Τωρα πιν κανενα μηνα ξαναπηγα σε αλλον γιατρο σμηγματοροικη δερματιτιδα μου ειπε και να παρω xozal για 1 μηνα.Αυτο μονο! Δεν το πηρα γιατι δεν μπορω να ανταπεξέλθω στις υποχρεώσεις μου νιωθω μαστουρωμενη με αυτά τα χαπια.Γενικα τα δερματικα είναι περιπλοκη υποθεση γιατι υπαρχει η λεγομενη διαφορικη διαγνωση και οι γιατροι πανε ψάχνοντας.Αναλογως με το πως θα ανταποκριθείς στην θεραπεια. Εγω τωρα είμαι σε εξαρση με κοκκινιλες και φαγουρα σε πλατη ,προσωπο και κεφαλι.Βαζω λαδι σπαθολαδου,αχιλαιας,και καλεντουλας το βραδυ και καπως ηρεμω από τη φαγουρα.Λενε ότι εχουν αποτέλεσμα όμως μακροπροθεσμο.Αν δω ότι καλυτερεύω καλως αλλιως θα δω τι άλλο θα κανω.Ελπιζω να βρουμε λυση δεν εισαι μονη μην στενοχωριεσαι και αγχωνεσαι γιατι γινονται χειροτερα!φιλια και υπομονη

nlcIp2.png

 

uRUep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κορίτσια, εγώ υποφέρω με δερματίτδα σε όλα τα δάχτυλα των χεριών μου!Με το παραμικρό με πιάνει τρελλή φαγούρα και από το ξύσιμο ανοίγουν σε σημείο να φαίνεται το κρέας :(. Προσπαθώ γενικώς να κρατάω ενυδατωμένα τα χέρια μου με απλές κρέμες (γιατί κορτιζονούχες κρέμες από ένα σημείο και μετά δεν μου κάνουν τίποτα) και τουλάχιστον όταν είναι ενυδατωμένα γίνονται πιο ελαστικά και ανοίγουν λιγότερο με το ξύσιμο...τώρα με την φαγούρα και εγώ xozal πήρα μια εβδομάδα αλλά το έκοψα γιατί και μένα με έκανε να είμαι σαν μαστουρωμένη...:( Εντομεταξύ επειδή τα δάχτυλά μου έιναι γεμάτα πληγές βάζω τραυμαπλαστ στις πληγές και για να μην τσούζουν και για να μην μολυνθούν από τίποτα. Στο σπίτι δε, είμαι όλη την ωρα με γάντια νιτριλίου για να μην ακουπήσω τίποτα και μου προκαλέσει φαγούρα...ακόμα και το μωρό το αλλάζω και το πλένω με τα γάντια!Ένα μαρτύριο είναι...μπορεί να μην είναι επικίνδυνο ή κολλητικό αλλά την ταλαιπωρία μου μόνο όσοι το έχουν ζήσει μπορούν να την καταλάβουν....

yTiOp3.png

 

nzfhp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μετά από περίοδο έντονου άγχους πριν κάποια χρόνια μου ξεκίνησε το εξής: ξαφνικά μου εμφανίζονται κοκκινίλες σε διάφορα σημεία του σώματος με τρελή φαγούρα, που επεκτείνονται. Όπου τα ξύνω, αφήνω "δακτυλιές"... Εξαφανίζονται το ίδιο ξαφνικά όπως εμφανίζονται... Το παθαίνω πλέον τουλάχιστον 1 φορά την ημέρα, αλλά δεν έχω πάει σε γιατρό.

Link to comment
Share on other sites

Κοκκο εγώ σε καταλαβαίνω απόλυτα. Από μικρή ταλαιπωρούμουν με διαφορα δερματικά ομως πιστευα ότι το είχα ξεπεράσει. οταν έμεινα έγκυος στην κόρη μου εμφανισα εκζεμα στα χέρια. Από τότε δεν έχει εξαφανιστεί. Εχω παει σε δυο δερματολόγους, και στο Συγγρός, και μου είπαν ότι έχει να κάνει με το νερό. Οπότε όπως και εσύ είμαι συνεχώς με γάντια. Υπάρχουν γαντια παντού. Αντισταμινικά δεν παίρνω γιατί μου φέρνουν απίστευτη υπνηλία. Οπότε απλώς καθομαι και βράζω στο ζουμί μου. Πάντως εχω παρατηρήσει ότι πριν αδιαθετίσω πάντα βρίσκεται σε έξαρση και φυσικά όταν είμαι αγχωμένη. Τωρα σκέφτομαι να κάνω και τροφικά τεστ, μηπως εχω δυσανεξία σε κάτι.

Και αυτό που με στεναχωρεί περισσότερο είναι οτι ο γιος μου τα εχει κληρονομήσει όλα αυτά και από μωρό εχει διαγνωστεί με ατοπική δερματίτιδα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και παλι! χτες μετα από απιστευτη φαγουρα στο αυτι μου ξεκινησα να ποναω και εσωτερικα σαν ωτιτιδα.Και πηγα επειγοντως στον 1ο γιατρο που ειχα παει.Και μαντεψτε τι μου ειπε ΣΤΑΦΥΛΟΚΟΚΚΙΚΗ ΛΟΙΜΩΞΗ από το ξυσιμο!!και ευτυχως που πηγα γιατι το μικροβιο ειχε προχωρησει μεσα στο αυτι μου και θα ειχα αλλα χειροτερα μετα.Ειμαι με αντιβιωση και κρεμες για 10 μερες και βλέπουμε.Αντε και περαστικα μας!ΜΗΝ ΞΥΝΕΣΤΕ ΕΠΙΜΟΛΥΝΟΝΤΑΙ ΟΙ ΗΔΗ ΥΠΑΡΧΟΥΣΕΣ ΠΛΗΓΕΣ από οποιοδήποτε δερματικο πρόβλημα.Ευτυχως μου ειπε ότι δεν είναι κολλητικο γιατι τι θα εκανα με τα πιτσιρικια...

nlcIp2.png

 

uRUep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
Μετά από περίοδο έντονου άγχους πριν κάποια χρόνια μου ξεκίνησε το εξής: ξαφνικά μου εμφανίζονται κοκκινίλες σε διάφορα σημεία του σώματος με τρελή φαγούρα, που επεκτείνονται. Όπου τα ξύνω, αφήνω "δακτυλιές"... Εξαφανίζονται το ίδιο ξαφνικά όπως εμφανίζονται... Το παθαίνω πλέον τουλάχιστον 1 φορά την ημέρα, αλλά δεν έχω πάει σε γιατρό.[/QUOT

 

Γιατρος δεν είμαι αλλα αυτό που περιγράφεις μοιαζει με κνίδωση, μια μορφή αλλεργιας που είναι αυτοανοση και μπορει να διαρκεσει για μήν ες ή και για χρονια. Εγώ παντως εχω ταλαιπωρηθει πολυ απο αυτο και εχω πάρει ατελείωτα xozal για να συνελθω. Καλό θα ηταν να δεις εναν αλλεργιολόγο να σου συστησει αγωγη.

Link to comment
Share on other sites

 

Γιατρος δεν είμαι αλλα αυτό που περιγράφεις μοιαζει με κνίδωση, μια μορφή αλλεργιας που είναι αυτοανοση και μπορει να διαρκεσει για μήν ες ή και για χρονια. Εγώ παντως εχω ταλαιπωρηθει πολυ απο αυτο και εχω πάρει ατελείωτα xozal για να συνελθω. Καλό θα ηταν να δεις εναν αλλεργιολόγο να σου συστησει αγωγη.

 

Σ΄ευχαριστώ και εγώ κάτι τέτοιο νομίζω ότι έχω. Ήδη το έχω κάποια χρόνια, οπότε δεν βλέπω να αποφεύγω τον αλλεργιολόγο...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...