Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χριστούγεννα-ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ-Τι προτείνετε?


anastasiab

Recommended Posts

Καλημέρα σας! ειμαι εντελως καινουρια στο site και αποζητώ τη βοήθεια σας στο κατα πόσο είναι εύκολο και αν υπάρχει καποια μαμα που το έχει ήδη κάνει να ταξιδέψει εξωτερικό με το μικρό της 7 μηνών παιδάκι! εκλεισα εισητήρια και δε ξερω που πάνε τα τέσσερα στο να έχω και το μπεμπάκι μου μαζι! ευχαριστω για τη βοήθεια σας

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 66
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κάθε εμπειρια ευπρόσδεκτη. Ειναι ενα απ'τα μεγαλα μου ονειρα και επειδη το κοστος ειναι αρκετα μεγαλο για τεσσερα ατομα θα ηθελα ν'ακουσω εντυπωσεις.

Το εχει κανει κανείς εδώ;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τις εκπτώσεις 27/12 είναι το καλύτερο. Το μόνο θέμα είναι ότι 25 και 26/12 είναι η απόλυτη νέκρα. Δηλ. κλείνουν και σταματούν τα πάντα μέχρι και τα μέσα μαζικής μεταφοράς, μόνο με ταξί μετακινείσαι και δεν βρίσκεις έξω τίποτα ανοιχτό για φαγητό. Οι δύο αυτές μέρες είναι ιερές και οι άνθρωποι τις απολαμβάνουν στο σπίτι τους με την οικογένειά τους. Ακόμη και στη Ρώμη μουσεία, μαγαζιά τα πάντα κλειστά και φίλοι βρίσκανε εκτός ξενοδοχείου μόνο καντίνες για φαγητό.

 

Αυτό δεν ισχύει στη Σουηδία!Τα μέσα μαζικής μεταφοράς λειτουργούν πάντα καθως και τα εστιατόρια..Μέχρι και τις Κυριακές είναι ανοιχτά τα μαγαζιά!!:)

labc81

Link to comment
Share on other sites

Εμείς φέτος λέμε με τον αντρούλη μου να πάμε Άμστερνταμ, αμέσως μετά την πρωτοχρονιά, 5 - 10 Ιανουαρίου. Καμμιά ιδέα για το πού να πάμε και τι να κάνουμε συγκεκριμένα; Αν και εννοείται πως θα έχουμε ταξιδιωτικό οδηγό μαζί μας και θα βασιστούμε σε γενικές γραμμές σ' αυτά που γράφει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κάθε εμπειρια ευπρόσδεκτη. Ειναι ενα απ'τα μεγαλα μου ονειρα και επειδη το κοστος ειναι αρκετα μεγαλο για τεσσερα ατομα θα ηθελα ν'ακουσω εντυπωσεις.

Το εχει κανει κανείς εδώ;

 

To έκαναν κάποιοι φίλοι και βασιζόταν πολύ στις δραστηριότητες, δηλ. έλκηθρο με σκυλιά, σνόου μομπίλ, παρατήρηση φαλαινών με παγοθραυστικό, κλπ. Αυτοί ήταν ζευγάρι και πέρασαν τέλεια και γύρισαν τρεις από τη Φινλανδία :wink:. Άρα δες τι έχει το πακέτο και αν είναι κατάλληλο για τα μικρά σου.

Link to comment
Share on other sites

Πράγα, μαγευτικά. Σαν να είσαι σε παραμυθούπολη...αλλά με αρκετό κρύο

 

Τέλεια, μακάρι να είναι έτσι όπως τα λες γιατί ήμουν αρκετά διστακτική όταν μου το πρότεινε ο άντρας μου, μιας και εγλω προτιμούσα Άμστερναμ. Τελικά με έπεισε, κλείσαμε αεροπορικά εισιτήρια και τώρα ψάχνουμε για ξενοδοχείο. Έχεις να προτείνεις κάποια περιοχή στο κέντρο που θα βρούμε κάτι αξιοπρεπές και παράλληλα οικονομικό?

Link to comment
Share on other sites

Τέλεια, μακάρι να είναι έτσι όπως τα λες γιατί ήμουν αρκετά διστακτική όταν μου το πρότεινε ο άντρας μου, μιας και εγλω προτιμούσα Άμστερναμ. Τελικά με έπεισε, κλείσαμε αεροπορικά εισιτήρια και τώρα ψάχνουμε για ξενοδοχείο. Έχεις να προτείνεις κάποια περιοχή στο κέντρο που θα βρούμε κάτι αξιοπρεπές και παράλληλα οικονομικό?

 

 

mariangela είσαι παλια χρήστης ή καινούργια???

 

Σε ρωτάω γιατι με ένα μυνημα σου βγάζεις λινκ για εισητήρια σε κάποιο e-site....Τυχαίο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σουηδία δαγκωτό, είναι πανέμορφα, ειδικά η Στοκχόλμη είναι παραμυθένια! Και οι εκπτώσεις είναι όντως απίστευτες, όταν είχα πάει είχα γυρίσει με μία έξτρα βαλίτσα ψώνια. Έχει και τα ιστορικά της να δεις, έχει κι ένα ωραίο λούνα παρκ για πιτσιρίκια μικρά και μεγάλα με ένα τέλειο σπίτι των φαντασμάτων, όπου τα φαντάσματα είναι πραγματικοί ηθοποιοί!

 

και η Βουδαπέστη είναι πολύ ωραία και φτηνή.

 

κορίτσια το αεροπλάνο μην το φοβάστε, και όσο πιο μικρά τα μωρά τόσο καλύτερα. Εγώ ήρθα με τη μικρή Ν. Υόρκη (για να μείνουμε) όταν ήταν 2,5 μηνών, κιχ δεν έβγαλε το καημένο, μόνο ήθελε περισσότερο γάλα από ό,τι συνήθως, ίσως λόγω αφυδάτωσης μέσα στην καμπίνα. Τα πιο μεγάλα παιδάκια είχαν αλαλιάσει λόγω περιορισμού κινήσεων, αλλά τα μωράκια πιστεύω δεν έχουν θέμα.

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια το αεροπλάνο μην το φοβάστε, και όσο πιο μικρά τα μωρά τόσο καλύτερα. Εγώ ήρθα με τη μικρή Ν. Υόρκη (για να μείνουμε) όταν ήταν 2,5 μηνών, κιχ δεν έβγαλε το καημένο, μόνο ήθελε περισσότερο γάλα από ό,τι συνήθως, ίσως λόγω αφυδάτωσης μέσα στην καμπίνα. Τα πιο μεγάλα παιδάκια είχαν αλαλιάσει λόγω περιορισμού κινήσεων, αλλά τα μωράκια πιστεύω δεν έχουν θέμα.

 

Ακριβώς έτσι είναι, τα μωράκια δεν αντιλαμβάνονται ότι βρίσκονται σε αεροπλάνο, ειδικά όσο μικρότερο είναι. μην το φοβάστε καθόλου. τα παιδάκια όμως από 3 και πάνω είναι διαολάκια..

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Εμείς σκεφτόμαστε να πάμε Πράγα ή Βρυξέλλες, δεν έχουμε αποφασίσει ακόμα... :cool:

 

 

_____________________________________________________

car & bike rental crete - ενοικιασεις αυτοκινητων & μηχανων στην κρητη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Το Στρασβούργο είναι καταπληκτικό για Χριστούγεννα! Και γενικότερα η περιοχή της Αλσατίας (πχ η γειτονική πόλη Κολμάρ και διάφορα χωριά). Χαρακτηρίζονται από χαριτωμένα πανέμορφα σπιτάκια με ξυλοδεσιά! Ήμουν εκεί φοιτήτρια ανταλλαγής μέχρι πριν ένα μήνα και πραγματικά νιώθεις πως η περιοχή όλο το χρόνο ετοιμάζεται για τα Χριστούγεννα, σχεδόν πως ζει από αυτό. Σε όλα τα κεντρικά σημεία του Στρασβούργου στήνονται χριστουγεννιάτικες αγορές, δηλαδή σπιτάκια που πουλάνε στολιδάκια, παιχνιδάκια, ρούχα και τέλεια γλυκιά, όπως φρούτα με επικάλυψη σοκολάτας!! Και βέβαια απολαυστικό ζεστό κρασί (το γαλλικό vin chaud και γερμανικό gluwhein). Σχεδόν δεν υπάρχει σημείο της πόλης που να μην είναι στολισμένο. Πολλές εκδηλώσεις, αρκετές από τις οποίες είναι υπαίθριες οπότε προσφέρονται και για παιδιά. Και πολλά καρουζέλ επίσης! Και όλο αυτό αρχίζει από το τελευταίο σαββατοκύριακο του Νοεμβρίου! Το μειονέκτημα είναι ότι έχει πολύ, μα πάρα πολύ κόσμο! Και βέβαια ότι έχει κρύο!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...