Recommended Posts

Καλημέρα. Η κόρη μου 4 1/2 ετών, ξεκίνησε εργοθεραπείες.

Στην περιοχή μου υπάρχουν΄μόνο 2 εργοθεραπευτές. (η μία για την οποία είχα ακούσει εξαιρετικά λόγια, δεν έχει καθόλου χρόνο να ασχοληθεί).

Έχουμε κάνει ήδη 5 συνεδρίες. Δεν ξέρω τί περίμενα να συναντήσω, φαντάζομαι κάτι πιο "εξειδικευμένο".

Η συνεδρία διαρκεί 45'. Στην αρχή είμαστε μαζί με τον ίδιο τον εργοθεραπευτή. Την βάζει να ζωγραφίσει, να βάψει, να κόψει με το ψαλίδι κ να πάρει ότι παιχνίδι θέλει από την βιβλιοθήκη. Αυτά όλα τα κάνουμε και στο σπίτι. Ποιο το νόημα λοιπόν?

Μετά πηγάινουμε στη διπλανή αίθουσα, όπου μας αναλαμβάνει ο συνεργάτης του. Εκεί μου αρέσει κι εμένα. Είναι σαν γυμναστήριο. Με μίνι δοκό, μονόζυγο, κούνια, εμπόδια, μπάλες. Βέβαια θεωρώ ότι η χρονική διάρκεια είναι πολύ σύντομη.

Γνωρίζει λοιπόν κανένας γονιός, ποιες είναι οι μέθοδοι της εργοθεραπείας? Τί ακριβώς κάνετε στον εργοθεραπευτή σας?

Γιατί εάν είναι να πληρώνω 20€ μαύρα για να κάνουμε πράγματα που μπορούν να γίνουν και στο σπίτι, ποιο το νόημα?

Ευχαριστώ

Διαφημίσεις

Τις εργοθεραπείες στις έγραψε κάποιος αναπτυξιολόγος; Αν ναι, μπορείς να παίρνεις τα λεφτά πίσω από το ταμείο σου (έστω και με καθυστέρηση...).

Η εργοθεραπεία είναι λίγο πολύ αυτά που περιέγραψες. Μπορούν να γίνουν και στο σπίτι, απλώς στο κέντρο γίνονται υποτίθεται με κάποιο συστημα, σε οργανωμένο περιβάλλον.

Και εμείς ξεκινησαμε προχθές εργοθεραπειες,σαν πρώτο μαθήματα έδωσα στη δασκάλα κάποιες πληροφορίες και μετά πήρε τη μικρή μου μέσα και στην ουσία παίζανε,μου εξήγησε η κοπέλα το σκοπό της εργοθεραπειας και τους στόχους που έχουμε και μπορώ να πω ότι δεν περίμενε να είναι τόσο ενδιαφέρον.όσο αφορά ότι αυτά που κάνουν στο μαθημα μπορούν να γίνουν και στο σπίτι από εμάς νομίζω ότι στην έργο γίνονται με συγκεκριμένο τρόπο ώστε να υπάρχει το επιθυμητό αποτέλεσμα.τέλος εμείς έχουμε ξεκινήσει από τα μέσα Σεπτεμβρίου και λογοθεραπεια μια φορά την εβδομάδα και πραγματικά έχουμε τρομερή βελτίωση στο λόγο και τώρα που πήραμε την έγκριση από το ασφαλιστικό ταμείο για επιστροφή των χρηματων θα κάνουμε δυο λόγο και μια έργο την εβδομαδα

Καλημέρα και καλό μήνα.

Ξεκινήσαμε εργοθεραπείες, μετά από αξιολόγηση της παιδοψυχιάτρου. Οι κορούλες μου είναι δίδυμες. Η μία είναι πιο "επιδέξια", έχει θέληση και τα καταφέρνει όλα, ενώ η άλλη αντίθετα δεν έχει καθόλου αυτοπεποίηθηση και δεν προσπαθεί γιατί φοβάται προφανώς τη ματαίωση.

Γι αυτό και ξεκινήσαμε τις εργοθεραπείες. Για να ενισχύσουμε τη λεπτή κινητικότητα (δεν ζωγραφίσει καλά και βλέποντας τα "αριστουργήματα" της αδερφής της θυμώνει, κλαίει και σκίζει ζωγραφιες), τη συγκέντρωσή της, και τη βλεμματική επαφή.

Ο εργοθεραπευτής δεν μου εξήγησε σχεδόν τίποτα, μου είπε ότι είμαστε πολύ καλά και δεν θέλουμε πολύ δουλειά. Αλλά τον βλέπω λίγο..... χαλαρό την ώρα της συνεδρίας. Μπορεί πχ να μιλάει στο τηλέφωνο.

Η ώρα της γυμναστικής μου αρέσει πολύ κι εμένα.

Επ' ουδενί δε σκέφτηκα να σταματήσουμε. Εξάλλου στο σπίτι δεν υπάρχει η δυνατότητα να ασχοληθούμε απερίσπαστα μόνο οι 2 μας, μιας και υπάρχει και το άλλο το μαϊμουδάκι, (ξερολάκι το λέω εγώ), η αδερφή της, όπου δεν υπάρχει περίπτωση να μην πεταχτεί.

Ξέρετε μήπως τί ποσό καλύπτει ο ΕΟΠΥΥ? Έχω τη γνωμάτευσης της πδψχιάτρου αλλά νόμιζα ότι το ταμέιο καλύπτει λιγότερα από 2 € ανά συνεδρία.

Μήπως καλή μου ν'αλλαξεις εργοθεραπευτη γιατί είναι Κριμαίας να πληρωνεις και να μην γίνεται σωστό μαθήματα όσο για τα λεφτά που καλυπτει το ταμείο νομίζω ότι είναι περισσότερα.

Kαλημέρα κορίτσια! Απο ποιά ηλικία μπορεί να ξεκινήση το παιδι λογοθεραπεία κ εργοθεραπεία?εμένα είναι η μικρή μου 22μηνών,έμεινε πίσω για την ηλικία της λόγο σπασμών, κ λεω μήπως πρέπει να κάνω κάτι παραπάνω εκτός απο φυσιοθεραπείες..

Καλησπέρα! Για εργοθεραπεία ο ΕΟΠΥΥ δίνει το φοβερό ποσό των 1,23 ευρω τη συνεδρία!!

despoinaki καλύτερα να ρωτήσεις κάποιον λογοθεραπευτή ή τον παιδίατρο (αναπτυξιολόγο καλύτερα). Δεν υπάρχει κάποια συγκεκριμένη ηλικία αν το παιδί το χρειάζεται πχ. παιδάκια με σύνδρομο ξεκινάνε πολύ νωρίς τις λογο-εργο θεραπείες.

Καλημέρα και καλό μήνα.

Ξεκινήσαμε εργοθεραπείες, μετά από αξιολόγηση της παιδοψυχιάτρου. Οι κορούλες μου είναι δίδυμες. Η μία είναι πιο "επιδέξια", έχει θέληση και τα καταφέρνει όλα, ενώ η άλλη αντίθετα δεν έχει καθόλου αυτοπεποίηθηση και δεν προσπαθεί γιατί φοβάται προφανώς τη ματαίωση.

Γι αυτό και ξεκινήσαμε τις εργοθεραπείες. Για να ενισχύσουμε τη λεπτή κινητικότητα (δεν ζωγραφίσει καλά και βλέποντας τα "αριστουργήματα" της αδερφής της θυμώνει, κλαίει και σκίζει ζωγραφιες), τη συγκέντρωσή της, και τη βλεμματική επαφή.

Ο εργοθεραπευτής δεν μου εξήγησε σχεδόν τίποτα, μου είπε ότι είμαστε πολύ καλά και δεν θέλουμε πολύ δουλειά. Αλλά τον βλέπω λίγο..... χαλαρό την ώρα της συνεδρίας. Μπορεί πχ να μιλάει στο τηλέφωνο.

Η ώρα της γυμναστικής μου αρέσει πολύ κι εμένα.

Επ' ουδενί δε σκέφτηκα να σταματήσουμε. Εξάλλου στο σπίτι δεν υπάρχει η δυνατότητα να ασχοληθούμε απερίσπαστα μόνο οι 2 μας, μιας και υπάρχει και το άλλο το μαϊμουδάκι, (ξερολάκι το λέω εγώ), η αδερφή της, όπου δεν υπάρχει περίπτωση να μην πεταχτεί.

Ξέρετε μήπως τί ποσό καλύπτει ο ΕΟΠΥΥ? Έχω τη γνωμάτευσης της πδψχιάτρου αλλά νόμιζα ότι το ταμέιο καλύπτει λιγότερα από 2 ? ανά συνεδρία.

Καλησπέρα!!!

Σαν ειδικός θα σου πω ότι ο μόνος λόγος που επιτρέπεται να μιλάμε στο τηλέφωνο είναι για κάποιο σοβαρό θέμα υγείας αλλά και πάλι,εγώ από την πλευρά μου ενημερώνω πάντα τον χ-ψ γονέα ότι επειδή έχω αυτό το θέμα υπάρχει περίπτωση να χτυπήσει το τηλέφωνό μου και θα πρέπει να απαντήσω γιατί είναι σημαντικό τηλεφώνημα...

Όλα τα υπόλοιπα μετά την λήξη της συνεδρίας.

Ρωτήστε τον εσείς τι γίνεται με την εξέλιξη της μικρής;Πως πάει;Σε ποιους τομείς βλέπετε ότι δυσκολεύετε;Φαντάζομαι ότι δουλίτσα για το σπίτι σας δίνει;

Αυτή η αίθουσα γυμναστικής είναι η αίθουσα αισθητηριακής ολοκλήρωσης.

Η εργοθεραπεία καλύπτει το ποσό των 18,60Ε

Kαλημέρα κορίτσια! Απο ποιά ηλικία μπορεί να ξεκινήση το παιδι λογοθεραπεία κ εργοθεραπεία?εμένα είναι η μικρή μου 22μηνών,έμεινε πίσω για την ηλικία της λόγο σπασμών, κ λεω μήπως πρέπει να κάνω κάτι παραπάνω εκτός απο φυσιοθεραπείες..

Εχει μεινει πισω κινητικα?

Ο γιος μου απο 11 μηνων λογω ημιπληγιας αρχισε εργο και φυσιοθεραπεια.

Σημερα ειναι 6,5 χρονων παει δημοτικο και συνεχιζει.

Επισης απο 1,5 ετος αρχισε και λογοθεραπεια και συνεχιζει.

Δειτε και το http://www.noesi.gr, ειμαι κι εκει.

Να ειστε καλά.

:)

Στην εργοθεραπεια γινονται πολλα , αναλογα την περιπτωση και την ηλικια.

Το γραψιμο, το γραψιμο κλπ βοηθουν την λεπτη λειτουργικοτητα. Ο θεραπευτης θα δειξει στο παιδι τον σωστο τροπο. Ακομα γινονται και "παιχνιδια" που σε εμας φαινονται απλα και αχρηστα, αλλα οταν το παιδι εχει καποια "θεματα" λειτουργουν βοηθητικα.

Διαφημίσεις

ysar ναι, εχει μείνει πίσω ψυχοκινητικά.οχι σε μεγάλο βαθμο, αλλα έμεινε πίσω..δηλ. να σου δώσω να καταλάβεις, περπατάμε,δεν μπορούμε να τρέξουμε/χοροπηδήξουμε..κ στο θέμα ομιλίας εκτελεί κάποιες εντολές,οχι πολλές ανάλογα με την ηλικία της..λεει κάποιες λέξεις τύπου μαμα,μπαμπά,τατα, αλλα δεν έχει εξέληξη στον λόγο..αν της λες πού ειναι αυτο κ που το άλλο?αλλα καταλαβαίνει κ άλλα οχι...νομίζω τα περισσότερα όχι....

κάνουμε φυσιοθεραπεία..πάμε πολύ καλα στο κινητικο..με ανησυχει το γνωστικό κομμάτι πολυ........

ysar ναι, εχει μείνει πίσω ψυχοκινητικά.οχι σε μεγάλο βαθμο, αλλα έμεινε πίσω..δηλ. να σου δώσω να καταλάβεις, περπατάμε,δεν μπορούμε να τρέξουμε/χοροπηδήξουμε..κ στο θέμα ομιλίας εκτελεί κάποιες εντολές,οχι πολλές ανάλογα με την ηλικία της..λεει κάποιες λέξεις τύπου μαμα,μπαμπά,τατα, αλλα δεν έχει εξέληξη στον λόγο..αν της λες πού ειναι αυτο κ που το άλλο?αλλα καταλαβαίνει κ άλλα οχι...νομίζω τα περισσότερα όχι....

κάνουμε φυσιοθεραπεία..πάμε πολύ καλα στο κινητικο..με ανησυχει το γνωστικό κομμάτι πολυ........

Μα η εργοθεραπεία δεν θα βοηθήσει στο γνωστικό τομέα, ουτε η λογοθεραπεία. Η έργο θα βοηθήσει στη λεπτή κινητικότητα (ότι κάνουμε με τα δάχτυλα) και η λογο σε οτι έχει να κανει με την επικοινωνία και την άρθρωση.

Στο γνωστικό κομμάτι θα βοηθήσει ο ειδικός εκπαιδευτικός.

Μα η εργοθεραπεία δεν θα βοηθήσει στο γνωστικό τομέα, ουτε η λογοθεραπεία. Η έργο θα βοηθήσει στη λεπτή κινητικότητα (ότι κάνουμε με τα δάχτυλα) και η λογο σε οτι έχει να κανει με την επικοινωνία και την άρθρωση.

Στο γνωστικό κομμάτι θα βοηθήσει ο ειδικός εκπαιδευτικός.

ποιός είναι αυτός ο ειδικός εκπαιδευτικός?με τα δαχτυλάκια της μια χαρά δουλεύει, έχει λεπτό χειρισμό..δηλ πού πρέπει να πάμε?

ποιός είναι αυτός ο ειδικός εκπαιδευτικός?με τα δαχτυλάκια της μια χαρά δουλεύει, έχει λεπτό χειρισμό..δηλ πού πρέπει να πάμε?

Ε'ιτε σε κάποιο κέντρο όπου υπάρχει ειδική αγωγή, είτε να βρείτε κάποιον απόφοιτο Ειδικό Παιδαγωγό για ιδιαίτερα.

Ρώτα και τον εργο, λογο, φυσιοθεραπευτή μήπως γνωρίζουν κάποιον

Ρώτα και στο ΚΕΔΔΥ της πςριοχής σου ήοως μπορούν να σου προτείνουν κάποιον.....

Αλήθεια (μπορεί να το έγραψες και να μην το είδα) το παιδί πόσων ετών είναι; Πάει σχολείο; Έχει περάσει από ΚΕΔΔΥ ώστε να φοιτήσει στο καταλληλότερο σχολικό πλαίσιο με την όποια βοήθεια μπορεί να χρειάζεται;

Διαφημίσεις

Arxika signomi giata greeklish alla ta ellinika (grapto) mou den einai toso kala!! O gios mou einai 3.5 xronon kai kanoume ergo kai logotherapies apo to Aprilio 2013!! Exei ka8isterisi omilias kai einai ean ipekinitiko paidaki pou den exei poli upomini!! Apo tote pou ksekisame exoume dei meeeeegali diafora kai tora o ergo8erapeutis einai sxedon melos tis oikogenias mas!! To ma8ima ginetai sto spiti kai kostizi 20 euro!! Pali kala giati mono enan ergo8erapeutis uparxei sto nisi kai logika 8a mporouse na mas kopanouse oti timi h8ele!! Otan episkeftikame tin anaptiksiologos stin A8ina mas edwse mia aksiologisi 3 selides!!

Arxika signomi giata greeklish alla ta ellinika (grapto) mou den einai toso kala!! O gios mou einai 3.5 xronon kai kanoume ergo kai logotherapies apo to Aprilio 2013!! Exei ka8isterisi omilias kai einai ean ipekinitiko paidaki pou den exei poli upomini!! Apo tote pou ksekisame exoume dei meeeeegali diafora kai tora o ergo8erapeutis einai sxedon melos tis oikogenias mas!! To ma8ima ginetai sto spiti kai kostizi 20 euro!! Pali kala giati mono enan ergo8erapeutis uparxei sto nisi kai logika 8a mporouse na mas kopanouse oti timi h8ele!! Otan episkeftikame tin anaptiksiologos stin A8ina mas edwse mia aksiologisi 3 selides!!

Να σου πω κ εγω στο ψάξιμο είμαι γενικά..ακόμα παλεύω με την κατάλληλη αγωγή για τους σπασμούς της κ θα συνεχίσω με λογο κ εργο..αν κ μου είπαν για λογο πας 2,5 κ ε εργο αν δεν εχεις λεπτο χειρισμό..είμαι λίγο στα χαμένα αλλα θα ρωτήσω κ τον γιατρό μας.....

Μακάρι να πάνε όλα καλα...:cry:

Καλημερα.

Το αγορακι μου, που ειναι 4 και το Σεπτεμβρη θα παει προνηπιο, επειδη εχει περασει πολλα, θερμοκοιτιδες, χειρουργεια και πολλες ωρες στα νοσοκομεια (ευτυχως ειμαστε καλα τωρα), το ειχα παει και σε αναπτυξιολογο και γυρω στο χρονο για κανα εξαμηνο το παρακολουθουσε αρκετα συχνα και στη συνεχεια μια το εξαμηνο για να δουμε πως παει. Γενικα ολα καλα, ενα φυσιολογικο παιδακι.

Τωρα που πηγα για επανεξεταση, ο μικρος αρκετα ντροπαλος μαζι της, του εκανε καποιες ερωτησεις-εικονες, μονο μιλουσανε, εμενα εννοειται με ηθελε κοντα του, δεν του εδωσε να πιασει τιποτα, να γραψει-ζωγραφισει.

Και στο τελος μου ειπε το παιδι χρειαζεται λογο και εργοθεραπεια. Και καλα λογο μπορει και να εχει δικιο (θα παρω και αλλη γνωμη) αλλα εργοθεραπεια της λεω γιατι? Αφου το παιδι εγω ξερω, αυτη δεν το εξετασε, δεν εχει θεμα με την κινητηκοτητα ουτε με την οπτικοακουστικη προσαρμογη σε χωρο και χρονο (οπως διαβασα). Και μου απαντησε για τη συμπεριφορα του, που ειναι χειριστικη (κακομαθημενο ισως γιατι εχει περασει πολλα και το εχουμε στα οπα οπα) και να μαθει να συνεργαζεται με το συνολο. Και ρωταω, αυτη δεν ειναι η δουλεια του σχολειου? (που γενικα παιζει με αλλα παιδακια,ξαδελφακια και φιλοι).

tndLp2.png

FgHKp2.png

Σε δημοσιο πηγαινω. Οπως εμαθα καποιοι συνεργατες εχουν ιδιωτικο κεντρο στην ευρυτερη περιοχη που μενουμε. Τυχαιο? Δεν νομιζω.

Για λογοθεραπεια κανονισα να πάω για δευτερη γνωμη μεσω του παιδιατρου.

Για εργοθεραπεια δεν μου ειχε περασει απο το μυαλο. και ετσι οπως μου τα ειπανε εκει, μπερδευτηκα με την εννοια της εργοθεραπειας (ποιοι χρειαζονται δηλαδη εργοθεραπεια).

tndLp2.png

FgHKp2.png

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα