Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ετσι απλα....


Jinger

Recommended Posts

Υποστηριξε οτι θελει οικογενεια αλλα οχι ακομα,και πως οτι γινοταν ηταν πανω στο παθος του. Και ποσο δεν προσπαθησα να του πω οτι καμια φορα η ζωη ειναι γεματη ομορφες εκπληξεις και μας φερνει λιγο πιο νωρις τα πραγματα...ομως ανενδοτος.Μια εβδομαδα τωρα μου λεει συνεχως οτι αν το κρατησω θα αυτοκτονησει,οτι προδιδει τα ονειρα του,οτι ποιος ο λογος που προσεχω τι τρωω και τι κανω αφου δεν θα το κρατησουμε και ποσα λογια ακομα που πληγωνουν. Αναρωτηθηκα δεν θα πονεσει να το δει στον υπερηχο και μετα να το ριξει;Η απαντηση του ηταν οτι δεν τον νοιαζει...Τι αλλο να πω πια,δεν μου εμειναν αλλες λεξεις μπροστα σε αυτη του την απαθεια,σαν αλλος ανθρωπος.

 

Κοριτσάκι μου θα σου πώ τί θα έκανα εγώ στην θέση σου. Έχοντας βιώσει την εγκατάλειψη μία φορά μ ένα παιδί που θα είχα μεγαλώσει μόνη μου, θα του "ΔΗΛΩΝΑ" έχω κανονίσει να ρίξω το παιδί και όσο για σένα δεν θέλω να σε ξαναδώ στα μάτια μου. Τελεία. ούτε μου ούτε σου ούτε του. τέρμα. χωρίς εξηγήσεις χωρίς τίποτα. Μετά θα περίμενα όσο μου επιτρέπει η κατάστασή μου να περιμένω. και όταν λέω θα περίμενα δεν εννοώ 1-2 μέρες και μετά λυγίζω και μιλάω. Εννοώ όσο μου επιτρέπει η κατάστασή μου να περιμένω χωρίς να του μιλάω χωρίς να απαντάω δείχνοντας ότι έχει τελειώσει για μένα. Από κει και πέρα θα δεις αντιδράσεις. Αν δεις να τρελένεται μάλλον σημαίνει οτι απλώς του ρθε ξαφνικό και φοβήθηκε. Διαφορετικά εγώ θα το ριχνα το παιδί όπως επίσης και μαύρη πέτρα πίσω μου όσον αφορά αυτόν τον άντρα. Εγκατάλειψη δεύτερη φορά δεν θα ανεχόμουν να περάσω. Στενοχωριέμαι και οργίζομαι με κάτι αγοράκια σαν κι αυτόν που θέλουν να το παίζουν άντρες εκ του ασφαλούς!!! ΑΑΑΑΑ ρε πώς άλλαξαν τα πράγματα!

FPh8p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 271
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πες του ''κυριου'' οτι το παιδι δεν το εκανες μονη σου και πως αν δεν το ηθελε και ελεγε απλα μπαρουφες για να φτιαχτει ...τωρα να αναλαβει τις ευθυνες του,γιατι πολυ απλα εσυ πιστεψες στα λογια του ,θελεις οικογενεια ,και δεν μπορεις να το ριξεις.τι θα πει ριχτο????????τι ειναι ?μπαλακι?στην ηλικια που βρισκεται δεν υπαρχει καμια δικαιολογια.πες του οτι θα το κρατησεις και στον να παει ...να μη πω που.37 χρονων γ.....ρι να φερεται σαν μωρο και να παιζει με τη ζωες και την υγεια σου.

 

 

τώρα διαβάζω τα υπόλοιπα.... :lol:

 

ΓΑΙΔΟΥΡΙ αγάπη μου... ΓΑΙΔΟΥΡΙ... τί μου βάζει αποσιωπητικά... ντρέπεσαι να το πεις????:lol:

FPh8p3.png
Link to comment
Share on other sites

Προτροπές για το τι θα γράψει η κάθε μία δεν είναι καθόλου άστοχες.Γιατί το να γράφουμε εμείς κράτα το θα βρεις τη λύση,δεν είναι βοήθεια.Η κοπέλα μπορεί ΝΑ ΜΗΝ μπορεί να βρει τη λύση.Δεν γνωρίζουμε το πρόβλημα.Ούτε να την κρίνουμε για την απόφασή της με το να την γεμίζουμε ενοχές ότι η έκτρωση είναι φόνος και αμαρτία και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο..Φτάνει ο πόνος κάθε γυναίκας που καταφεύγει στην έκτρωση,δεν χρειάζονται επιπλέον πυρά από την κάθε "αναμάρτητη".

 

 

Από αυτά που έγραψα τι σε πείραξε? Ότι ο καθένας μπορεί να πει την άποψή του,ή ότι δεν πρέπει να δίνουμε συμβουλές του αέρα του τύπου ο θεός είναι μεγάλος και όλα θα πάνε καλά?

Αν πιστεύεις στο Θεό,μπράβο σου.Δεν είπα πουθενά κάτι για την πίστη του καθένα.Είπα απλά ότι ειδικά εσείς που πιστεύετε ,δεν θα πρέπει να κρίνετε.

 

 

Η άποψη περι υιοθεσίας,με βγάζει από τα ρούχα μου.Δηλαδή να μην κάνει έκτρωση,αλλά να γεννήσει το παιδί(που κατά βάθος θέλει) και να το δώσει μετά!Αυτό πραγματικά,είναι πολύ εύκολο! Να μια λύση που απορώ γιατί δεν την σκέφτηκε και η ίδια! Μια συμβουλή που θα έδινες υποθέτω και στον εαυτό σου με την ίδια ευκολία!Αλλά έξω από το χορό...

 

 

Και ναι,γνωρίζω οικογένειες πολύτεκνες που δεν έχουν να φάνε και αναρωτιέσαι γιατί έκαναν τόσα παιδιά αφού δεν έχουν να τα ταίσουν.Βρώμικα παιδιά και νηστικά που πάνε στις πόρτες των γειτόνων για να φάνε ένα πιάτο φαί.Αλλά μάλλον αυτό δεν μας ενοχλεί.Ας έκαναν κι άλλα παιδιά,αλλά όχι έκτρωση και προς θεού,ούτε αντισύλληψη,αφού τα παιδιά είναι ευλογία.Τη μαμά τους την έχουν άλλωστε,αρα όλα καλά.Ο εγωισμός στο μεγαλείο του.

 

 

Το μωράκι,δεν είναι μωράκι,είναι ΑΝΘΡΩΠΟΣ.Και θα μεγαλώσει..Οπότε η μαμά του ΜΟΝΟ δεν θα του φτάνει για να είναι ευτυχισμένο.

Και ξαναλέω,ο καθένας λέει την άποψή του,δεν κατάλαβα λοιπόν γιατί επιτίθεσαι.Είπα την δική μου,που είναι μια ανάμεσα σε πολλές.

με τοσο απολυτους ανθρωπους δεν ανοιγω κουβεντες ευκολα....και δεν διαβαζω ολο το μηνυμα τους συνηθως... Δεν με ενδιαφερουν οι αποψεις τους....

 

Συμφωνώ.

 

Επίσης σε καμία περίπτωση μην συζητήσεις το θέμα με την κόρη σου. Δεν μπορείς να βάλεις σε τέτοιο δίλημμα ένα 11χρονο παιδί...

συμφωνω! Δεν ειναι δικη της δουλεια.

 

Η κοπέλα έχει αναγκαστεί να πάρει μια απόφαση που κατά βάθος δεν θέλει και ίσως ελπίζει κάποιος να της αλλάξει γνώμη ή να της συμπαρασταθεί.

Α να γεια σου!:-) αρα μερικοι θα προσπαθουν να της αλλαξουν γνωμη και μερικοι να της συμπαρασταθουν ;)

Link to comment
Share on other sites

Είναι τρομερό το ότι ο καθένας γράφει το μακρύ του και το κοντό του και το παίζει επιστήμονας.

1:Kάποιοι βιολόγοι (και όχι μόνον) εκφράζουν την άποψη ότι δεν υπάρχει σημείο έναρξης της ανθρώπινης ζωής. Tο σπερματοζωάριο και το ωάριο είναι τόσο ζωντανά όσο εσείς κι εγώ. Oι γενετιστές έχουν άλλη γνώμη: ότι το ανθρώπινο ον δημιουργείται κατά τη γονιμοποίηση (ένωση των γονιδίων των γονιών που δημιουργεί ένα άτομο με νέες ιδιότητες). Oι εμβρυολόγοι, πάλι, θεωρούν ότι η ανθρώπινη ζωή αρχίζει μετά τη 12η ημέρα κύησης, αφού τα δίδυμα (και ΟΧΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΥΛΛΗΨΗ)(άτομα με διαφορετικές ζωές) δεν προκύπτουν ποτέ πριν από τη 12η ημέρα. Oι νευρολόγοι πιστεύουν κάτι διαφορετικό: καθώς, ως στιγμή του θανάτου ορίζεται εκείνη κατά την οποία χάνεται το «σήμα» του εγκεφάλου στον ηλεκτροεγκεφαλογράφο, ως στιγμή έναρξης της ζωής μπορεί να θεωρηθεί εκείνη κατά την οποία αρχίζει ο εγκέφαλος του εμβρύου να δίνει «σήμα» (περίπου στις 27 εβδομάδες κύησης). Oι τεχνολόγοι διατυπώνουν την άποψη ότι ανθρώπινη ζωή υπάρχει από τη στιγμή που αυτή μπορεί να διατηρηθεί έξω από τη μήτρα – κάτι δυνατό με την πλήρη ανάπτυξη των πνευμόνων του εμβρύου, όμως η τεχνολογική εξέλιξη επιτρέπει πλέον σε ένα πρόωρο βρέφος να επιζήσει από την 25η εβδομάδα της κύησης. Oι ανοσολόγοι τοποθετούν την έναρξη της ανθρώπινης ζωής στο σημείο που ο οργανισμός αναγνωρίζει τη διαφορά ανάμεσα σε εαυτό και μη–εαυτό (κοντά στη γέννηση). Oι φυσιολόγοι θεωρούν ότι η ζωή ξεκινά μόλις το μωρό χωριστεί από τη μητέρα και λειτουργήσει το κυκλοφορικό, πεπτικό και αναπνευστικό του σύστημα, δηλαδή όταν γεννηθεί και κοπεί ο ομφάλιος λώρος.

Ο γυναικολόγος σου δεν θα έπρεπε να είναι απόλυτος..Οι απόψεις διίστανται..

Συνήθως βέβαια,αυτοί που έχουν το μεγαλύτερο πρόβλημα με τις αμβλώσεις είναι οι εκκλησιαστικοί κύκλοι.

4: Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.Φυσικά δεν μπορούμε να είμαστε μάντες,αλλά όταν η κατάσταση είναι κακή από την αρχή,δεν χρειάζεσαι και μαντικές ικανότητες για να δεις το άσχημο μέλλον που έρχεται..

5:Είναι χειρότερα να δώσεις ένα μωρό που θέλεις αλλά ΔΕΝ μπορείς να κρατήσεις μετά από 9 μήνες στην κοιλιά σου παρά να κάνεις μια έκτρωση στην 6η εβδομάδα.

Φυσικά σε αυτό που λες για την ιδιωτική υιοθεσία δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο.

6:Αλλο ένα παιδί άλλο 2..Αν δεν την έφταναν τα λεφτά για το γάλα του ενός,δεν βλέπω πως θα της φτάσουν και για το δεύτερο.

ccicp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

"με τοσο απολυτους ανθρωπους δεν ανοιγω κουβεντες ευκολα....και δεν διαβαζω ολο το μηνυμα τους συνηθως... Δεν με ενδιαφερουν οι αποψεις τους...."

Την άνοιξες όμως,μου απήυθυνες τον λόγο και μάλιστα επιθετικά.

Η απολυτότητα είναι να λες η έκτρωση είναι κακή μην τη κάνεις θα είσαι κακή.Εγώ πουθενά δεν ήμουν απόλυτη.

Όταν τα επιχειρήματα λιγοστεύουν,οι απόψεις των άλλων δεν μας ενδιαφέρουν..

Πως γίνεται οι άνθρωποι που πιστεύουν στον Θεό,να είναι πάντα οι πιο επικριτικοί...

ccicp3.png
Link to comment
Share on other sites

"με τοσο απολυτους ανθρωπους δεν ανοιγω κουβεντες ευκολα....και δεν διαβαζω ολο το μηνυμα τους συνηθως... Δεν με ενδιαφερουν οι αποψεις τους...."

Την άνοιξες όμως,μου απήυθυνες τον λόγο και μάλιστα επιθετικά.

Η απολυτότητα είναι να λες η έκτρωση είναι κακή μην τη κάνεις θα είσαι κακή.Εγώ πουθενά δεν ήμουν απόλυτη.

Όταν τα επιχειρήματα λιγοστεύουν,οι απόψεις των άλλων δεν μας ενδιαφέρουν..

Πως γίνεται οι άνθρωποι που πιστεύουν στον Θεό,να είναι πάντα οι πιο επικριτικοί...

 

μια μικρή διόρθωση.... δεν είναι πάντα επικριτικοί οι άνθρωποι που πιστεύουν στον Θεό... είναι επικριτικοί οι άνθρωποι που πορονονται με μια ιδεολογία και βάζουν παροπίδες ανίκανοι να επεξεργαστούν στον εγκέφαλό τους ο,τιδήποτε διαφορετικό από αυτό που ΘΕΛΟΥΝ να πιστεύουν... βλ. π.χ. Ολυμπιακός - Παναθηναικός, Πασόκ Ν.Δ. κ.ο.κ. Γενικής φύσεως παρατήρηση αυτή το επισημαίνω για να μην παρεξηγηθώ. Δεν απευθύνεται προσωπικά σε κάποιο άτομο.

FPh8p3.png
Link to comment
Share on other sites

Η κοπέλα θα μπει να διαβάσει,και πέραν της κακής της ψυχολογίας θα νιώσει και τύψεις και ενοχές που θα κάνει "φόνο".

Πολύ ανθρώπινο να την γεμίσουμε με τόσο άσχημα συναισθήματα.Μπράβο.

ccicp3.png
Link to comment
Share on other sites

μια μικρή διόρθωση.... δεν είναι πάντα επικριτικοί οι άνθρωποι που πιστεύουν στον Θεό... είναι επικριτικοί οι άνθρωποι που πορονονται με μια ιδεολογία και βάζουν παροπίδες ανίκανοι να επεξεργαστούν στον εγκέφαλό τους ο,τιδήποτε διαφορετικό από αυτό που ΘΕΛΟΥΝ να πιστεύουν... βλ. π.χ. Ολυμπιακός - Παναθηναικός, Πασόκ Ν.Δ. κ.ο.κ. Γενικής φύσεως παρατήρηση αυτή το επισημαίνω για να μην παρεξηγηθώ. Δεν απευθύνεται προσωπικά σε κάποιο άτομο.

 

Συμφωνώ μαζί σου,απλά μιλώντας σε αυτό το θέμα βλέπω πως αντιμετωπίζεται η έκτρωση,σε μια κοπέλα κιόλας που καταφεύγει σε αυτήν από ανάγκη και όχι επιπόλαια..

ccicp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η κοπέλα θα μπει να διαβάσει,και πέραν της κακής της ψυχολογίας θα νιώσει και τύψεις και ενοχές που θα κάνει "φόνο".

Πολύ ανθρώπινο να την γεμίσουμε με τόσο άσχημα συναισθήματα.Μπράβο.

 

οταν με το καλο μεινεις εγκυος και πας την 6 εβδομαδα στο γιατρο και ακουσεις την καρδια του μωρου ,τοτε ελα να μας πεις αν ειναι φονος ή οχι.Ειμαι σιγουρη οτι θα αλλαξεις γνωμη

ΤΑ ΤΡΙΑ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΟΥ

Link to comment
Share on other sites

μια μικρή διόρθωση.... δεν είναι πάντα επικριτικοί οι άνθρωποι που πιστεύουν στον Θεό... είναι επικριτικοί οι άνθρωποι που πορονονται με μια ιδεολογία και βάζουν παροπίδες ανίκανοι να επεξεργαστούν στον εγκέφαλό τους ο,τιδήποτε διαφορετικό από αυτό που ΘΕΛΟΥΝ να πιστεύουν... βλ. π.χ. Ολυμπιακός - Παναθηναικός, Πασόκ Ν.Δ. κ.ο.κ. Γενικής φύσεως παρατήρηση αυτή το επισημαίνω για να μην παρεξηγηθώ. Δεν απευθύνεται προσωπικά σε κάποιο άτομο.

 

Η κοπελα εδω δεν κριθηκε απο καμια! Κριθηκαν μονο οσοι της ειπαν να μην κανει εκτρωση. :cool: και τους εγινε και συσταση κι ολας να προσεχουν τι λενε :lol:

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μαζί σου,απλά μιλώντας σε αυτό το θέμα βλέπω πως αντιμετωπίζεται η έκτρωση,σε μια κοπέλα κιόλας που καταφεύγει σε αυτήν από ανάγκη και όχι επιπόλαια..

 

Το βλέπω. επίσης όμως είδα οτι η κοπέλα είναι συνειδητοποιημένη και άλλωστε απλώς ήθελε να πει τί βιώνει έτσι για να το βγάλει από μέσα της. Καθένας λέει την άποψή του και μερικοί προσπαθούν να την επιβάλλουν κιόλας. δεν πειράζει όμως. όλες οι απόψεις και καταγραφές σε αυτό το θέμα είναι πολύτιμες γιατί τίποτα στην ζωή δεν έχει μόνο μία πλευρά.

FPh8p3.png
Link to comment
Share on other sites

τώρα διαβάζω τα υπόλοιπα.... :lol:

 

ΓΑΙΔΟΥΡΙ αγάπη μου... ΓΑΙΔΟΥΡΙ... τί μου βάζει αποσιωπητικά... ντρέπεσαι να το πεις????:lol:

 

 

Ελπιδα μου πολυ ευχαριστως να το εγραφα :mrgreen: και κατι παραπανω..απλα επειδη παρακολουθω το φορουμ καιρο ,δεν θα ηθελα να μπω στο στοχαστρο καποιων απο εμας που θα θελαν να ξεσπασουν τα νευρα τους πανω μου ...ολα παρεξηγουνται κυριως στο γραπτο λογο!

Link to comment
Share on other sites

Μην είσαι τόσο σίγουρη. :) Εγκυος είμαι,πλησιάζω στην 9η εβδομάδα.Και καρδούλα άκουσα ,και μια χαρά ευτυχώς πάνε όλα μέχρι τώρα..

Ήθελα πολύ να μείνω έγκυος και έχω περάσει και μια αποβολή που με έκανε κομμάτια..Αυτό σημαίνει ότι καμμία γυναίκα δεν πρέπει να κάνει έκτρωση αν νιώθει ότι δεν θέλει ή δεν μπορεί?Δεν είμαστε όλοι ίδιοι..

Δεν είμαι υπέρ της έκτρωσης,δεν χρειάζεται να το πω άλλες 1000 φορές.Αυτό που λέω είναι ότι δεν χρειάζεται να κάνουμε μια γυναίκα που επιλέγει την έκτρωση για χ λόγους να νιώθει ακόμα χειρότερα με τα σχόλιά μας.

Λάιδα εγώ αυτά που κατάλαβα είναι ότι οι περισσότερες της λένε να ΜΗΝ κάνει έκτρωση και ότι κάπως (μαγικά?) θα βρει την λύση..

Το μόνο που λέω από την αρχή είναι ότι η απόφαση είναι δύσκολη και καλό είναι να μην λέμε εμείς οι απ'έξω ότι όλα θα πάνε καλά..Εκείνη ξέρει..

Με τον γραπτό λόγο δημιουργούνται παρεξηγήσεις.

Τελος πάντων.

Ας αποφασίσει αυτό που κρίνει καλύτερο για την ζωή της και το παιδί της.

Εμείς μόνο να την στηρίξουμε μπορούμε,έστω με τα σχόλιά μας.

ccicp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και τι να της πουμε βρε alesofia? οτι δεν θα παει τιποτα καλα?? βασικα συμφωνω με αγγελινα και την ΄αναγγελια εκτρωσης ΄.

Απο εκει και περα ευχομαι ο,τι καλυτερο. Με το καλο να το κρατησεις αγκαλια alesofia.

Link to comment
Share on other sites

Είναι τρομερό το ότι ο καθένας γράφει το μακρύ του και το κοντό του και το παίζει επιστήμονας.

1:Kάποιοι βιολόγοι (και όχι μόνον) εκφράζουν την άποψη ότι δεν υπάρχει σημείο έναρξης της ανθρώπινης ζωής. Tο σπερματοζωάριο και το ωάριο είναι τόσο ζωντανά όσο εσείς κι εγώ. Oι γενετιστές έχουν άλλη γνώμη: ότι το ανθρώπινο ον δημιουργείται κατά τη γονιμοποίηση (ένωση των γονιδίων των γονιών που δημιουργεί ένα άτομο με νέες ιδιότητες). Oι εμβρυολόγοι, πάλι, θεωρούν ότι η ανθρώπινη ζωή αρχίζει μετά τη 12η ημέρα κύησης, αφού τα δίδυμα (και ΟΧΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΥΛΛΗΨΗ)(άτομα με διαφορετικές ζωές) δεν προκύπτουν ποτέ πριν από τη 12η ημέρα. Oι νευρολόγοι πιστεύουν κάτι διαφορετικό: καθώς, ως στιγμή του θανάτου ορίζεται εκείνη κατά την οποία χάνεται το «σήμα» του εγκεφάλου στον ηλεκτροεγκεφαλογράφο, ως στιγμή έναρξης της ζωής μπορεί να θεωρηθεί εκείνη κατά την οποία αρχίζει ο εγκέφαλος του εμβρύου να δίνει «σήμα» (περίπου στις 27 εβδομάδες κύησης). Oι τεχνολόγοι διατυπώνουν την άποψη ότι ανθρώπινη ζωή υπάρχει από τη στιγμή που αυτή μπορεί να διατηρηθεί έξω από τη μήτρα – κάτι δυνατό με την πλήρη ανάπτυξη των πνευμόνων του εμβρύου, όμως η τεχνολογική εξέλιξη επιτρέπει πλέον σε ένα πρόωρο βρέφος να επιζήσει από την 25η εβδομάδα της κύησης. Oι ανοσολόγοι τοποθετούν την έναρξη της ανθρώπινης ζωής στο σημείο που ο οργανισμός αναγνωρίζει τη διαφορά ανάμεσα σε εαυτό και μη–εαυτό (κοντά στη γέννηση). Oι φυσιολόγοι θεωρούν ότι η ζωή ξεκινά μόλις το μωρό χωριστεί από τη μητέρα και λειτουργήσει το κυκλοφορικό, πεπτικό και αναπνευστικό του σύστημα, δηλαδή όταν γεννηθεί και κοπεί ο ομφάλιος λώρος.

Ο γυναικολόγος σου δεν θα έπρεπε να είναι απόλυτος..Οι απόψεις διίστανται..

Συνήθως βέβαια,αυτοί που έχουν το μεγαλύτερο πρόβλημα με τις αμβλώσεις είναι οι εκκλησιαστικοί κύκλοι.

4: Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.Φυσικά δεν μπορούμε να είμαστε μάντες,αλλά όταν η κατάσταση είναι κακή από την αρχή,δεν χρειάζεσαι και μαντικές ικανότητες για να δεις το άσχημο μέλλον που έρχεται..

5:Είναι χειρότερα να δώσεις ένα μωρό που θέλεις αλλά ΔΕΝ μπορείς να κρατήσεις μετά από 9 μήνες στην κοιλιά σου παρά να κάνεις μια έκτρωση στην 6η εβδομάδα.

Φυσικά σε αυτό που λες για την ιδιωτική υιοθεσία δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο.

6:Αλλο ένα παιδί άλλο 2..Αν δεν την έφταναν τα λεφτά για το γάλα του ενός,δεν βλέπω πως θα της φτάσουν και για το δεύτερο.

 

Περίεργο που επιμένεις τόσο υπέρ της εκτρωσης! Έχω γνωρίσει κόσμο που το έχει κάνει, αλλά ποτε καποιον τόσο υπέρ!

 

Εγω προσωπικά θα προτιμούσα να πούληςω το σώμα μου παρά να σκοτώσω το παιδι μου - μάλλον κάτι έξυπνο κάποιος θα πει για αυτο αλλά δεν με νοιάζει

 

Και by the way είναι λιγότερο εγωιστικό να καταφύγει στην ιδιωτική υιοθεσία παρά να καταφύγει σε έκτρωση! Ας κάνει τουλάχιστον κάτι καλο για το μέλλον του παιδιού, παρά να το σκοτώσει .. Και αν δεν μπορεί να ζήσει με αυτο, sorry αλλά δική της απόφαση να συλλάβει!

Link to comment
Share on other sites

Περίεργο που επιμένεις τόσο υπέρ της εκτρωσης! Έχω γνωρίσει κόσμο που το έχει κάνει, αλλά ποτε καποιον τόσο υπέρ!

 

Εγω προσωπικά θα προτιμούσα να πούληςω το σώμα μου παρά να σκοτώσω το παιδι μου - μάλλον κάτι έξυπνο κάποιος θα πει για αυτο αλλά δεν με νοιάζει

 

Και by the way είναι λιγότερο εγωιστικό να καταφύγει στην ιδιωτική υιοθεσία παρά να καταφύγει σε έκτρωση! Ας κάνει τουλάχιστον κάτι καλο για το μέλλον του παιδιού, παρά να το σκοτώσει .. Και αν δεν μπορεί να ζήσει με αυτο, sorry αλλά δική της απόφαση να συλλάβει!

 

Μάλλον δεν κατάλαβες τίποτα από αυτά που έγραψα..Από που συμπέρανες ότι είμαι ΤΟΣΟ υπέρ της έκτρωσης?Πουθενά δεν είπα κάτι τέτοιο,και ειδικά για γυναίκες που το κάνουν επιπόλαια..Σου έκανα αντιγραφή αυτά που λένε οι επιστήμονες γιατί έγραψες κάτι που δεν ισχύει..Τίποτε άλλο.

Μην είσαι τόσο αυστηρή με τους άλλους..έκτρωση είναι και η διακοπή κύησης λόγω προβληματικού εμβρύου.Δεν θα την έκανες ούτε τότε?..

ccicp3.png
Link to comment
Share on other sites

Και τι να της πουμε βρε alesofia? οτι δεν θα παει τιποτα καλα?? βασικα συμφωνω με αγγελινα και την ΄αναγγελια εκτρωσης ΄.

Απο εκει και περα ευχομαι ο,τι καλυτερο. Με το καλο να το κρατησεις αγκαλια alesofia.

 

Νομίζω ότι απλά ήθελε να το βγάλει από μέσα της.Επειδή έχει ήδη ένα παιδάκι,θα της είναι πολύ δύσκολη αυτή η απόφαση.

Πιστεύω ότι για να καταφεύγει εκεί θα έχει πολύ σοβαρούς λόγους.

Σ'ευχαριστώ,μακάρι να πάνε όλα καλά αυτή τη φορά..

ccicp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μην είσαι τόσο σίγουρη. :) Εγκυος είμαι,πλησιάζω στην 9η εβδομάδα.Και καρδούλα άκουσα ,και μια χαρά ευτυχώς πάνε όλα μέχρι τώρα..

Ήθελα πολύ να μείνω έγκυος και έχω περάσει και μια αποβολή που με έκανε κομμάτια..Αυτό σημαίνει ότι καμμία γυναίκα δεν πρέπει να κάνει έκτρωση αν νιώθει ότι δεν θέλει ή δεν μπορεί?Δεν είμαστε όλοι ίδιοι..

Δεν είμαι υπέρ της έκτρωσης,δεν χρειάζεται να το πω άλλες 1000 φορές.Αυτό που λέω είναι ότι δεν χρειάζεται να κάνουμε μια γυναίκα που επιλέγει την έκτρωση για χ λόγους να νιώθει ακόμα χειρότερα με τα σχόλιά μας.

Λάιδα εγώ αυτά που κατάλαβα είναι ότι οι περισσότερες της λένε να ΜΗΝ κάνει έκτρωση και ότι κάπως (μαγικά?) θα βρει την λύση..

Το μόνο που λέω από την αρχή είναι ότι η απόφαση είναι δύσκολη και καλό είναι να μην λέμε εμείς οι απ'έξω ότι όλα θα πάνε καλά..Εκείνη ξέρει..

Με τον γραπτό λόγο δημιουργούνται παρεξηγήσεις.

Τελος πάντων.

Ας αποφασίσει αυτό που κρίνει καλύτερο για την ζωή της και το παιδί της.

Εμείς μόνο να την στηρίξουμε μπορούμε,έστω με τα σχόλιά μας.

 

σου ευχομαι ολα να πανε καλα στην εγκυμοσυνη σου ,με το καλο το μωρακι.

 

παρολα αυτα εντυπωσιαζομαι με τον κυνικο τροπο με τον οποιο εκφραζεσαι.

 

τελος παντων δεν εχει καμμια σημασια τι πιστευουμε εμεις και αν διαφωνουμε,ακομα και αν οι αποψεις μας ειναι διαφορετικες

ΤΑ ΤΡΙΑ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΟΥ

Link to comment
Share on other sites

σου ευχομαι ολα να πανε καλα στην εγκυμοσυνη σου ,με το καλο το μωρακι.

 

παρολα αυτα εντυπωσιαζομαι με τον κυνικο τροπο με τον οποιο εκφραζεσαι.

 

τελος παντων δεν εχει καμμια σημασια τι πιστευουμε εμεις και αν διαφωνουμε,ακομα και αν οι αποψεις μας ειναι διαφορετικες

 

Σ'ευχαριστώ πολύ..Μακάρι να πάνε όλα καλά αυτή τη φορά και να το κρατήσουμε αγκαλιά..

Δεν εκφράζομαι κυνικά,ίσως είναι ο γραπτός λόγος..

Σε τέτοιες περιπτώσεις πιστεύω ότι πρέπει να υπερισχύει η λογική.

Σκέφτομαι πάντα ότι το παιδί που θα έρθει στον κόσμο πρέπει να κάνουμε τα πάντα για να είναι ευτυχισμένο.Όσο μπορούμε τουλάχιστον.

Προσωπικά δηλαδή,σκέφτομαι ότι θέλω να δώσω το καλύτερο στο παιδί μου για να γίνει ένας ευτυχισμένος άνθρωπος..Και θα κάνω τα πάντα γι'αυτό.

Οι απόψεις μας είναι διαφορετικές,αλλά πρέπει πάντα να σεβόμαστε τις επιλογές των άλλων.!

(ο γραπτός λόγος είναι επικίνδυνος τελικά).

ccicp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν κατάλαβες τίποτα από αυτά που έγραψα..Από που συμπέρανες ότι είμαι ΤΟΣΟ υπέρ της έκτρωσης?Πουθενά δεν είπα κάτι τέτοιο,και ειδικά για γυναίκες που το κάνουν επιπόλαια..Σου έκανα αντιγραφή αυτά που λένε οι επιστήμονες γιατί έγραψες κάτι που δεν ισχύει..Τίποτε άλλο.

Μην είσαι τόσο αυστηρή με τους άλλους..έκτρωση είναι και η διακοπή κύησης λόγω προβληματικού εμβρύου.Δεν θα την έκανες ούτε τότε?..

 

Τι δεν κατάλαβα κοπέλα μου, δεν προσπαθείς να πείσεις την κοπέλα να το ρίξει; Πες μου που κάνω λάθος να πω και συγνώμη

Και να σου πω εγω αυστηρή δεν είμαι, αυτοί που σκοτώνουν τα αθώα πλασματάκια είναι αυστηροί με τα παιδια τους!

 

Και ας μην ξεφεύγουμε απο το θέμα, δεν υπάρχει ιατρικό πρόβλημα σε αυτήν την περίπτωση

 

Τελώσπαντων όταν κρατήσεις το μωρακι σου με το καλο, και το δεις να αναπτύσσεται και να έχει την δικιά του προσωπικότητα, να σε κοιτάει στα ματιά σαν να μην υπάρχει άλλος στον κοςμο για αυτόν μπορεί και να καταλάβεις τι λέμε οι μανούλες εδω

Link to comment
Share on other sites

ανεφερα τη γνωμη γυναικολογου με 30χρονη εμπειρια, καθηγητη ελλ.παν/μιου, πρωην καθηγητη αμερικαν.. παν/μιου, και τη δικη μου λανθασμενη.(περι 20 ημερων)....αν καποια θελει να κανει διαλεξη στον καθηγητη δεν εχει παρα να παει στο πανεπιστημιο να διδαξει και να λυσουν επιστημονικα το θεμα....

δε μου αρεσει να διαπληκτιζομαι ον λαιν

αυτο που ηθελα να κανω σαφες με το μην. μου ειναι οτι εχω δει πολλα παιδια "με μειονεκτημα" δηλ. αρρωστα, φτωχα, εγκαταλελειμενα, απο μονογονεικες οικογενειες , κακοποιημενα , παιδια για τα οποια "η καλη μερα δε φαινοταν απο το πρωι" μιας και κακοπερασαν πολλα χρονια, να γινονται ψυχικα και σωματικα (πολλες φορες) υγιης, να μορφωνονται, να εργαζονται και να ονειρευονται .......γιατι ? γιατι καποιος τους εδωσε μια ΕΥΚΑΙΡΙΑ να υπαρξουν η να ξεφυγουν (αναλογα) και πολλη στηριξη

η υιοθεσια (η η αναδοχη αν ο φυσικος γονειας ΔΕ ΘΕΛΕΙ να αποχωριστει το παιδι) ειναι σιγουρη καλυτερη απο φονο (αποψη μοθ) αλλα το καλυτερο ειναι να στηριχτει αυτη (και οι χιλιαδες γυναικες) σε αυτη την κατασταση

καλη δυναμη

Link to comment
Share on other sites

Πόσο άδικο......

Αλλες παλεύουμε χρονια με εξωσωματικες και ξοδεύουμε οτι έχουμε κ δεν έχουμε για ενα πλασματακι και άλλοι.....

Απλά λυπάμαι

 

 

Μια μανούλα που έχει κανει ήδη 4 εξωσωματικες κ μαζεύει λεφτα για να ξανά προσπαθήσει να ξανά αγγίξει το όνειρο.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και δεν προσπαθώ να την πείσω να κάνει έκτρωση! Που έγραψα κάτι τέτοιο δείξ'το μου!!

Λέω ότι αν έχει πάρει αυτήν την απόφαση θα έχει τους λόγους της! Μπορεί να μην υπάρχει ιατρικός λόγος,αλλά υπάρχει πολύ σοβαρός οικονομικός.Γράφει ότι μετρούσε τα ψιλά για να πάρει γάλα!Το δεύτερο παιδάκι θα τρώει αέρα?

Ακριβώς,επειδή θα με κοιτάξει έτσι,δεν θέλω να μην μπορώ να του προσφέρω ούτε το γάλα του.Θέλω να το φέρω στον κόσμο με κάποιες συνθήκες που θα το βοηθήσουν να αναπτυχθεί και να μεγαλώσει.Να είναι υγιές και ευτυχισμένο.Όσο περνάει από το χέρι μου τουλάχιστον.

Τελος πάντων,καλό είναι μην είμαστε τόσο αυστηροί,ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται..

ccicp3.png
Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...