Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ετσι απλα....


Jinger

Recommended Posts

Δεν ξέρω τι ζωή θα ζήσει το συγκεκριμένο,γενικά είπα ότι δεν έχεις αυτό το δικαίωμα.

Για να περνάει από το μυαλό της κοπέλας αυτή η λύση κάτι δεν θα ξέρει περισσότερο από εμάς που δεν την γνωρίζουμε και δεν ξέρουμε την κατάστασή της..

Το άλλο κοριτσάκι είναι 11 χρονών..Το μόνο που μπορεί να του προσφέρει είναι αγάπη..

Γνωρίζεις κάποια ανύπαντρη μητέρα?Γιατί μια που ξέρω εγώ,η μόνη βοήθεια που είχε ποτέ ήταν ότι μπήκε οι κόρες της στον δημόσιο παιδικό σταθμό.

Τραγικά τα κάνουμε Φούλα μου και όταν μιλάμε για την έκτρωση λες και είναι φόνος.

Τελος πάντων,απόψεις λέμε.Το μόνο που ήθελα να πω είναι ότι η κοπέλα έχει δικαίωμα να αποφασίσει το καλύτερο γι'αυτήν και την κόρη της χωρίς κάποιος να την κρίνει γι'αυτό.

ccicp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 271
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πιστεύω ότι εκείνη θα αποφασίσει τελικά το καλύτερο..Μακάρι να βρει βοήθεια,και να τα καταφέρει να το κρατήσει κι αυτό..Αλλωστε από τα λεγόμενά της αυτό θα ήθελε..Αλλά μόνο εκείνη ξέρει πως είναι η ζωή της και η κατάστασή της,οπότε μόνο εκείνη μπορεί να πάρει τη σωστή απόφαση και όχι εμείς οι απ'έξω.

ccicp3.png
Link to comment
Share on other sites

και τι ειναι η εκτρωση????????????????και φυσικα ειναι φονος!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!γνωριζω μια ανυπαντρη μητερα και τα μικρα της ζουν πριγκιπικα με τα ελαχιστα που εχουν και ειναι πολυ ευτυχισμενα και αυτα αλλα και η μητερα τους που δεν μπορει να σκεφτει πως θα ζουσε χωρις αυτα....

Link to comment
Share on other sites

τι να πω........αποψεις του καθενος ειναι αυτες!!!στο σπιτι του κανει οτι θελει ο καθενας....ισως γινεται συζητηση με λαθος ατομο(εμενα εννοω).......περισσοτερο παντως ομως θα μετανιωσει αν το "ριξει" παρα αν το κρατησει....

 

Είχαμε ξαναμιλήσει μαζί κάποια στιγμή,και τώρα θυμήθηκα το ψευδώνυμό σου..Λυπάμαι πολύ που πήγαν έτσι τα πράγματα!!!Μην απελπίζεσαι..Λένε ότι αν πιάνεις εύκολα,παρά τις δυσκολίες,το μωράκια θα έρθει! Σου το εύχομαι ολόψυχα!

ccicp3.png
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω παρα πολυ!!!!οποτε με δικαιολογεις για την τοση αρνηση μου ε?????και εμεις ζουμε στο σπιτι με τον δικο μου μισθο και ο αντρας μου κανει κανενα μεροκαματο στη χασει και στη φεξει αλλα δεν νομιζω οτι υπαρχει κατι καλυτερο απο αυτα τα ζουζουνακια!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν είναι το κατάλληλο μέρος να αναλύσουμε τι είναι η έκτρωση και πως τα βγάζουν πέρα οι ανύπαντρες μητέρες.Αν η γνωστή σου ζει πριγκιπικά,δεν είναι από τις βοήθειες του κράτους...Στην Ελλάδα ζουμε!

Τελος πάντων..Θα μπει η κοπέλα και θα την ζαλίσουμε.

ccicp3.png
Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχαχα alesofia νομιζω οτι το post μαλλον ανεβηκε για εμας τις δυο γιατι μονο εμεις μιλαμε!!!!!παρα την διαφωνια μας μου αρεσε η συζητηση μας!!!!!!να εισαι καλα κοπελα μου για την ομορφη παρεα σου!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ συζώ με τον φίλο μου 7 χρόνια,αλλά δεν είμαστε παντρεμένοι.Θα γίνω κι εγώ λοιπόν (αν όλα πάνε καλά) μια ανύπαντρη μητέρα(τυπικά δηλαδή,γιατί στην Ελλάδα αν δεν είσαι παντρεμένος δεν είσαι τίποτα).Καταλαβαίνω τον πόνο σου,αλλά να θυμάσαι ότι όλες οι γυναίκες δεν νιώθουν το ίδιο.Δυστυχώς πάντα θα υπάρχουν οι γυναίκες που τα θέλουν και δεν μπορούν να τα έχουν..Εδώ βέβαια είναι τελείως διαφορετική περίπτωση..

Κι εσύ πάντως,μην απελπίζεσαι...

ccicp3.png
Link to comment
Share on other sites

την 7 εβδομαδα ο εγκεφαλος μου ειναι τελειος! Μπορω να αισθανθω και αντιδρω συμφωνα με τα ερεθισματα.Τα δαχτυλα μου μακραινουν και τα δακτυλικα μου αποτυπωματα παιρνουν τη μορφη που θα εχουν σε ολη μου τη ζωη .

ΤΗΝ 9 εβδομαδα ολα μου τα οργανα μυες νευρα συγχρονιζονται ,κινω χερια ποδια,πιπιλιζω δαχτυλο,Αν με τρυπουν αισθανομαι πονο,Ακουω τους ηχους και θυμαμαι τους χτυπους της καρδιας της μητερας μου .Οταν γεννηθω θα τους αποζητω.

 

απο τον συλλογο προστασιας αγεννητου παιδιου (τηλ 2108828788)

 

ειναι δυνατον να υπαρχουν γυναικες που πιστευουν οτι το βρεφος υπαρχει μετα τη γεννα?

 

Σε παρακαλω πολυ jinjer παρε ενα τηλεφωνο θα βρεις τη βοηθεια και τη συμπαρασταση που δεν φανταζεσαι.

ΤΑ ΤΡΙΑ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΟΥ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

φουλα εγω συμφωνω μαζι σου,το να ριξει στα σκουπιδια ενα μωρο που το ηθελε δεν μ αρεσει καθολου...αυτο ομως που θα επρεπε να κανει η φιλη μας ειναι να στριμωξει τον ανευθυνο ν αναλαβει τις ευθυνες του ως προς αυτο το παιδι ,κ ετσι να μη χρειαζεται να σκεφτεται να το αποχωριστει η κοπελα.αυτο πρεπει να το προσπαθησει,στο κατω κατω ειναι υποχρεωμενος.(μα τι μα....κας):twisted::twisted::twisted:.επισης επειδη προαναφερθηκε,οκ τα λεφτα ειναι σημαντικα αλλα εως ενα σημειο,αθλια δεν θα γινει η ζωη ενος παιδιου επειδη θα ζει σε μονογονεικη οικογενεια.αθλια ειναι η ζωη των παιδιων που οι γονεις τους λειπουν ολη μερα για να κανουν εκατο δουλειες για να ζουν ανετα ενω στο τελος δεν χαιρονται ποτε αυτα τα λεφτα γιατι τα παιδια θελουν την προσοχη των γονιων τους και οχι τα δωρα και τα υλικα αγαθα...αθλια ειναι η ζωη των παιδιων που κακοποιουνται ,που δουλευουν απο μικρα,που ζουν μεσα στους καυγαδες των γονιων τους και κλεινουν τ αυτια τους για να μην ακουν...

η θεματοθετρια επειδη γνωριζει,το εχει ξαναπερασει,ξερει πως να κανει το παιδι της χαρουμενο,γιατι εμαθε να βασιζεται στον εαυτο της.

 

σε σενα φουλα ευχομαι ο Θεος να σου χαρισει αυτο που τοσο επιθυμεις!

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ στελλα μου.......εχασα τα μωρακια μου σε διαστημα 3 μηνων το ενα με το αλλο....η μονη αναμνηση που εχω ειναι το ακουσμα απο τις καρδουλες τους!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχουν γυναίκες που το σκέφτονται,δεν είναι προσωπική άποψη,είναι η άποψη της επιστήμης.Γι'αυτό άλλωστε ονομάζεται έμβρυο.Δεν τα ανακάλυψα εγώ.

Δακτυλικά αποτυπώματα αποκτά μετά την 15η εβδομάδα...Τους χτύπους της καρδιάς τους ακούει μετά τον 5ο μήνα,γιατί μέχρι τότε δεν έχει ακοή.Αλλά ακόμα και αν παραλείψουμε αυτή τη λεπτομέρεια,δεν θα τους αποζητούσε επειδή τους άκουσε την 9η εβδομάδα,αλλά επειδή τους άκουγε σε όλη τη διάρκεια της κύησης.

Στέλλα αν αναφέρεσαι σε μένα,συμφωνώ μαζί σου απόλυτα σε όλα όσα έγραψες.Αν δεις το αρχικό μου μήνυμα,έγραψα πολλούς λόγους για τους οποίους μπορεί μια γυναίκα να σκεφτεί αυτήν την λύση,και το οικονομικό είναι ένας από αυτούς. Είμαι παιδί χωρισμένων γονιών και ξέρω ότι μπορείς να είσαι ευτυχισμένος και με τα λίγα.Επίσης δουλέυω σε οικογένειες που τα παιδιά τους τα βλέπουν 2 ώρες το απόγευμα και βλέπω από πρώτο χέρι ότι τα δώρα δεν καλύπτουν τα κενά.

Όσο για να τον κυνηγήσει,μακάρι να ήταν εύκολο...Υπάρχουν πολλοί τέτοιοι δυστυχώς.Μπορείς να τον υποχρεώσεις να το αναγνωρίσει,από κει και πέρα.....είναι τόσο ψυχοφθόρες αυτές οι καταστάσεις..και τις περισσότερες φορές όχι με το επιθυμητό αποτέλεσμα..

Επαναλαμβάνω την άποψή μου:Είναι εγωιστικό να φέρνουμε ένα παιδί στον κόσμο μόνο για να καλύψουμε την δική μας ανάγκη..

Αυτά που είπα είναι απλά και κατανοητά.Μην τα τραβάμε από τα μαλλιά.Ούτε είπα να κάνει μια γυναίκα έκτρωση για το παραμικρό,ούτε ένα παιδί θα ζήσει άθλια ζωή επειδή δεν είναι πλούσιο.Μίλησα για μιζέρια και δυστυχία.

Και τέλος πάντων εδώ είμαστε για να πούμε τις απόψεις μας,και αυτή είναι η δική μου.Δεν θα λύσουμε τις διαφορές μας.

Ας μη λέμε με ευκολία όλα θα πάνε καλά,ο θεός είναι μεγάλος,η λύση θα βρεθεί,ΕΓΩ θα έκανα αυτό ή εκείνο κτλ κτλ..Κανείς δεν είναι στην θέση του άλλου.Και μην ξεχνάτε όσες μιλάτε για Θεό,ότι κανείς δεν είναι άξιος για να κρίνει.

Η γυναίκα αυτή ξέρει την κατάστασή της.Δεν είμαστε κριτές ΚΑΙ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ για να της λέμε τι θα κάνει.Τις απόψεις μας λέμε.Εκείνη θα αποφασίσει και εμείς το μόνο που μπορούμε και πρέπει να κάνουμε είναι να την στηρίξουμε στην απόφασή της,ΟΠΟΙΑ και αν είναι αυτή.

ccicp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς επειδή είμαστε άνθρωποι και δεν λειτουργούμε μόνο με το ένστικτο πρέπει να χρησιμοποιούμε και την λογική μας.Από επιλογή το φέρνεις στη ζωή,σημαίνει το γεννάς.Όταν μένεις έγκυος,ακόμα δεν το έχεις φέρει στη ζωή.Και ακριβώς αυτή η επιλογή πρέπει να είναι υπεύθυνη.

Εχω δει έμβρυο κατά την έκτρωση,έχεις δει βίντεο με σκελετωμένα παιδιά να πεθαίνουν από την πείνα?Να ζουν και να ψάχνουν στο χώμα κάνα μυρμίγκι να φάνε?Ποιός υποφέρει περισσότερο?Το νοήμων παιδί που έχει συναισθήματα,νιώθει το στομάχι του άδειο,τα κόκκαλά του να πονάνε από την πείνα και βλέπει τον θάνατο να έρχεται,ή το έμβρυο που ακόμα δεν έχει συναίσθηση?

Δεν θα είμαι τόσο αυστηρή,ούτε θα κρίνω εγώ τα λάθη των άλλων.Δεν είμαι κριτής,ούτε τον παριστάνω.

Στην συγκεκριμένη περίπτωση ποια κατηγορία προσάπτεις στην κοπέλα? Ότι έμεινε έγκυος με έναν άνθρωπο που ήταν 5 χρόνια μαζί και ότι μετά αυτός της τα γύρισε όλα?

Πουθενά δεν είπα ότι η έκτρωση είναι η πιο υπεύθυνη λύση,είπα όμως ότι αποτελεί ΜΙΑ λύση.Μακάρι να μην χρειαζόταν ποτέ,είναι όμως πολλές περιπτώσεις που είναι σωτήρια λύση.(βιασμός,αρρώστιες,προβληματικά έμβρυα)

Και όχι,υπευθυνότητα δεν είναι να έχεις τα κότσια να το αντιμετωπίσεις.Τι είναι,αγώνας ποιός θα έχει τα περισσότερα κότσια?Ποιός θα τα καταφέρει καλύτερα?Θα παίζουμε με τις ζωές των μικρών ανθρώπων?Το παιδί ΔΕΝ ΣΟΥ ΑΝΗΚΕΙ.Δεν έχεις κανένα δικαίωμα να φέρεις ένα παιδί στον κόσμο για να ζήσει μια ΑΘΛΙΑ ζωή.

Καλησπερα κοριτσια και απο μενα! Λυπαμαι που γραφω πρωτη φορα στο φορουμ πανω σε ενα θεμα που με ποναει και με πληγωνει πολυ! Θα σταθω μονο στη σοφη παραπανω φραση: ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΝ ΜΑΣ ΑΝΗΚΟΥΝ!!! Και φυσικα ειναι μεγαλη αληθεια! Και αφου δεν μας ανηκουν πως θα αποφασισουμε εμεις για πραγμα που δεν ειναι δικο μας;! Μα την αληθεια κοριτσια προσπαθω 15 χρονια τωρα με χιλιους 2 τροπους να κανω ενα παιδακι, μεχρι και στο θανατο πηγα απο υπερδιεγερση σοβαρη και ασχημη υπερπλασια. Εχει χειροτερο πραγμα απο το θανατο; ε δεν μπορεσα ακομα να αποφασισω ουτε αν θα κανω παιδι ουτε να σταματησω με καποιο τροπο τισ αμετρητες αποβολες μου. Δεν ειχα τη δυναμη και τη δικαιοδοσια να φερω μια ζωη! Πως γινεται να μπορω να την αφαιρεσω;! Δεν γινεται, δεν μας ανηκει! Επειδη δανειζουμε το σωμα μας, τι; το κοριτσι μας ειναι πολυ πληγωμενο και θολωμενο απο τον ανθρωπο αυτον! Γκρεμιστηκαν τα ονειρα της που ειχε αρχισει να ξανα κανει δειλα δειλα! Ας ευχηθουμε ολες μαζι να το αντεξει ολο αυτο και το αγγελουδι που εχει μεσα της να γινει η δυναμη της και η ευλογια της! Γειατι ειδατε ο Θεουλης αυτη τη ψυχη ευλογησε, οχι εμενα που το λαχταρω μεχρι θανατου! Ειμαι σιγκουρη πως ο Θεος εδωσε την ευλογια του, θα δωση και τη σοφη του λυση, απλα μας δοκιμαζει λιγακι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επαναλαμβάνω την άποψή μου:Είναι εγωιστικό να φέρνουμε ένα παιδί στον κόσμο μόνο για να καλύψουμε την δική μας ανάγκη..

Αυτά που είπα είναι απλά και κατανοητά.Μην τα τραβάμε από τα μαλλιά.Ούτε είπα να κάνει μια γυναίκα έκτρωση για το παραμικρό,ούτε ένα παιδί θα ζήσει άθλια ζωή επειδή δεν είναι πλούσιο.Μίλησα για μιζέρια και δυστυχία.

Και τέλος πάντων εδώ είμαστε για να πούμε τις απόψεις μας,και αυτή είναι η δική μου.Δεν θα λύσουμε τις διαφορές μας.

Ας μη λέμε με ευκολία όλα θα πάνε καλά,ο θεός είναι μεγάλος,η λύση θα βρεθεί,ΕΓΩ θα έκανα αυτό ή εκείνο κτλ κτλ..Κανείς δεν είναι στην θέση του άλλου.Και μην ξεχνάτε όσες μιλάτε για Θεό,ότι κανείς δεν είναι άξιος για να κρίνει.

Η γυναίκα αυτή ξέρει την κατάστασή της.Δεν είμαστε κριτές ΚΑΙ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ για να της λέμε τι θα κάνει.Τις απόψεις μας λέμε.Εκείνη θα αποφασίσει και εμείς το μόνο που μπορούμε και πρέπει να κάνουμε είναι να την στηρίξουμε στην απόφασή της,ΟΠΟΙΑ και αν είναι αυτή.

Εχεις γνωρισει γονεις που να εχουν καταστραφει οικονομικα και να μην εχουν μια? κανεις απο αυτους δεν σκεφτεται αν ειχα ενα παιδι θα ειχα σωθει,....απο τη στιγμη που ηεκτρωση ειναι δικαιωμα, κανεις δεν της το στερει. Αλλα γραφοντας εδωτο προβλημα της φυσικο ειναι να ακουσει ολες τις αποψεις.οποτε προτροπες του τι θα γραφει η καθε μια ειναι μαλλον αστοχες.

Οσες μιλαμε για τον Θεο ειναι επειδη πιστευουμε σε αυτον. Και ναι, πιστευουμε και ελπιζουμε στη βοηθεια του. Για να πιστευουμε λοιπον, σημαινει οτι ποτε δεν μας αφησε αβοηθητες....

Τελος,προσωπικα δεν ειμαι αγια και δεν εχω την δυναμηνα δικαιολογησω κατι που θεωρω κακο.αφου δημοσιοποιησε το διλημμα της η κοπελα, να ειναι ετοιμη να ακουσει και πραγματα που δεν της αρεσουν.ας το γεννησει και ας το δωσει αν δεν μπορει....

Α....μιζερια και δυστυχια βλεπω μονο σε παιδια που δεν ειπραττουν αγαπη....ενα μωρακι το μονο που ζηταει για να μην ειναι μιζερο και δυστυχισμενο ειναι η μαμα του...

Link to comment
Share on other sites

Προτροπές για το τι θα γράψει η κάθε μία δεν είναι καθόλου άστοχες.Γιατί το να γράφουμε εμείς κράτα το θα βρεις τη λύση,δεν είναι βοήθεια.Η κοπέλα μπορεί ΝΑ ΜΗΝ μπορεί να βρει τη λύση.Δεν γνωρίζουμε το πρόβλημα.Ούτε να την κρίνουμε για την απόφασή της με το να την γεμίζουμε ενοχές ότι η έκτρωση είναι φόνος και αμαρτία και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο..Φτάνει ο πόνος κάθε γυναίκας που καταφεύγει στην έκτρωση,δεν χρειάζονται επιπλέον πυρά από την κάθε "αναμάρτητη".

Από αυτά που έγραψα τι σε πείραξε? Ότι ο καθένας μπορεί να πει την άποψή του,ή ότι δεν πρέπει να δίνουμε συμβουλές του αέρα του τύπου ο θεός είναι μεγάλος και όλα θα πάνε καλά?

Αν πιστεύεις στο Θεό,μπράβο σου.Δεν είπα πουθενά κάτι για την πίστη του καθένα.Είπα απλά ότι ειδικά εσείς που πιστεύετε ,δεν θα πρέπει να κρίνετε.

Η άποψη περι υιοθεσίας,με βγάζει από τα ρούχα μου.Δηλαδή να μην κάνει έκτρωση,αλλά να γεννήσει το παιδί(που κατά βάθος θέλει) και να το δώσει μετά!Αυτό πραγματικά,είναι πολύ εύκολο! Να μια λύση που απορώ γιατί δεν την σκέφτηκε και η ίδια! Μια συμβουλή που θα έδινες υποθέτω και στον εαυτό σου με την ίδια ευκολία!Αλλά έξω από το χορό...

Και ναι,γνωρίζω οικογένειες πολύτεκνες που δεν έχουν να φάνε και αναρωτιέσαι γιατί έκαναν τόσα παιδιά αφού δεν έχουν να τα ταίσουν.Βρώμικα παιδιά και νηστικά που πάνε στις πόρτες των γειτόνων για να φάνε ένα πιάτο φαί.Αλλά μάλλον αυτό δεν μας ενοχλεί.Ας έκαναν κι άλλα παιδιά,αλλά όχι έκτρωση και προς θεού,ούτε αντισύλληψη,αφού τα παιδιά είναι ευλογία.Τη μαμά τους την έχουν άλλωστε,αρα όλα καλά.Ο εγωισμός στο μεγαλείο του.

Το μωράκι,δεν είναι μωράκι,είναι ΑΝΘΡΩΠΟΣ.Και θα μεγαλώσει..Οπότε η μαμά του ΜΟΝΟ δεν θα του φτάνει για να είναι ευτυχισμένο.

Και ξαναλέω,ο καθένας λέει την άποψή του,δεν κατάλαβα λοιπόν γιατί επιτίθεσαι.Είπα την δική μου,που είναι μια ανάμεσα σε πολλές.

ccicp3.png
Link to comment
Share on other sites

Όποτε ανοίγει ένα τέτοιο θέμα, πάντα η ίδια εξέλιξη. Δυο γάιδαροι μαλώνανε σε ξένον αχυρώνα. Γεγονός που, κανονικά, θα έπρεπε να είναι αποτρεπτικό για τις κοπέλες που τα ανοίγουν, αλλά να που δεν είναι. Παρακολουθώ αυτό το φόρουμ εδώ και 3 χρόνια, ποτέ δεν έχω δει κοπέλα να πειστεί διαδικτυακώς να κρατήσει το μωρό της. Γι' αυτό κορίτσια, με κάθε φιλική διάθεση σας το λέω, save your breath. Αν η θεματοθέτρια έχει πάρει την απόφασή της, δεν αλλάζει γνώμη, που να γεμίσουμε εμείς 20 σελίδες με επιχειρήματα κατά της έκτρωσης.

 

Προσωπικά, εμένα με προβληματίζει το κίνητρο του ανοίγματος ενός τέτοιου θέματος, γιατί δεν είναι το πρώτο και δυστυχώς δεν θα είναι ούτε το τελευταίο. Αναγγελία γάμου, την καταλαβαίνω, κηδείας, επίσης...έκτρωσης, γιατί; :? Τι έχουν στο μυαλό τους οι θεματοθέτριες; Τι περιμένουν από ένα φόρουμ για μαμάδες; Κατανόηση; Συμπόνοια; Αλληλεγγύη; Μήπως νομίζουν πως, με το να το πουν δημόσια, θα έρθει η εξιλέωση; Πολλά χρόνια κουβαλάω αυτά τα ερωτήματα στο κεφάλι μου και να με συγχωρεί η συγκεκριμένη κοπέλα που τα εκφράζω στο δικό της θέμα, δεν είναι προσωπικό, πάντα το ίδιο αναρωτιέμαι.

 

Σε κάθε περίπτωση, θέλω να πω πως χρειάζεται πολύ μεγάλη δύναμη ψυχής για να κρατήσει κάποιος ένα παιδί μόνος του και κατανοώ απόλυτα αυτές που δεν τη διαθέτουν. Ούτε το να της δώσει κάποιος το γαλα και τις πάνες για ένα μήνα είναι η λύση, ούτε το να κηνυγάει δικαστικά τον πατέρα. Είναι τρομερά ψυχοφθόρες και αργές αυτές οι διαδικασίες κι ούτε μπορεί να σου εγγυηθεί κανείς πως, ακόμη κι αν δικαιωθείς δικαστικά, θα έχει αντίκρυσμα. Δεν μπορείς να εξαρτήσεις τη ζωή σου και, πολύ περισσότερο, τη ζωή των παιδιών σου, από τη διάθεση των άλλων να δώσουν. Σήμερα μπορεί να θέλουν/μπορούν, αύριο;

 

Από την άλλη, προσωπική μου άποψη, δεν φταίει σε τίποτα η ψυχούλα να πεταχτεί στα σκουπίδια για την επιπολαιότητα των άλλων. Γι' αυτό εγώ προέτρεψα την κοπέλα να σκεφτεί την ιδιωτική υιοθεσία. Και το παιδάκι να μεγαλώσει με αγάπη και ασφάλεια και η ίδια να αποφύγει μια ψυχικά και σωματικά δυσβάσταχτη και μη αναστρέψιμη πράξη.

 

Αλλά πολύ φοβάμαι πως η κατάληξη θα είναι η ίδια, όπως πάντα. :(

Link to comment
Share on other sites

Όποτε ανοίγει ένα τέτοιο θέμα, πάντα η ίδια εξέλιξη. Δυο γάιδαροι μαλώνανε σε ξένον αχυρώνα. Γεγονός που, κανονικά, θα έπρεπε να είναι αποτρεπτικό για τις κοπέλες που τα ανοίγουν, αλλά να που δεν είναι. Παρακολουθώ αυτό το φόρουμ εδώ και 3 χρόνια, ποτέ δεν έχω δει κοπέλα να πειστεί διαδικτυακώς να κρατήσει το μωρό της. Γι' αυτό κορίτσια, με κάθε φιλική διάθεση σας το λέω, save your breath. Αν η θεματοθέτρια έχει πάρει την απόφασή της, δεν αλλάζει γνώμη, που να γεμίσουμε εμείς 20 σελίδες με επιχειρήματα κατά της έκτρωσης.

 

Προσωπικά, εμένα με προβληματίζει το κίνητρο του ανοίγματος ενός τέτοιου θέματος, γιατί δεν είναι το πρώτο και δυστυχώς δεν θα είναι ούτε το τελευταίο. Αναγγελία γάμου, την καταλαβαίνω, κηδείας, επίσης...έκτρωσης, γιατί; :? Τι έχουν στο μυαλό τους οι θεματοθέτριες; Τι περιμένουν από ένα φόρουμ για μαμάδες; Κατανόηση; Συμπόνοια; Αλληλεγγύη; Μήπως νομίζουν πως, με το να το πουν δημόσια, θα έρθει η εξιλέωση; Πολλά χρόνια κουβαλάω αυτά τα ερωτήματα στο κεφάλι μου και να με συγχωρεί η συγκεκριμένη κοπέλα που τα εκφράζω στο δικό της θέμα, δεν είναι προσωπικό, πάντα το ίδιο αναρωτιέμαι.

 

Σε κάθε περίπτωση, θέλω να πω πως χρειάζεται πολύ μεγάλη δύναμη ψυχής για να κρατήσει κάποιος ένα παιδί μόνος του και κατανοώ απόλυτα αυτές που δεν τη διαθέτουν. Ούτε το να της δώσει κάποιος το γαλα και τις πάνες για ένα μήνα είναι η λύση, ούτε το να κηνυγάει δικαστικά τον πατέρα. Είναι τρομερά ψυχοφθόρες και αργές αυτές οι διαδικασίες κι ούτε μπορεί να σου εγγυηθεί κανείς πως, ακόμη κι αν δικαιωθείς δικαστικά, θα έχει αντίκρυσμα. Δεν μπορείς να εξαρτήσεις τη ζωή σου και, πολύ περισσότερο, τη ζωή των παιδιών σου, από τη διάθεση των άλλων να δώσουν. Σήμερα μπορεί να θέλουν/μπορούν, αύριο;

 

Από την άλλη, προσωπική μου άποψη, δεν φταίει σε τίποτα η ψυχούλα να πεταχτεί στα σκουπίδια για την επιπολαιότητα των άλλων. Γι' αυτό εγώ προέτρεψα την κοπέλα να σκεφτεί την ιδιωτική υιοθεσία. Και το παιδάκι να μεγαλώσει με αγάπη και ασφάλεια και η ίδια να αποφύγει μια ψυχικά και σωματικά δυσβάσταχτη και μη αναστρέψιμη πράξη.

 

Αλλά πολύ φοβάμαι πως η κατάληξη θα είναι η ίδια, όπως πάντα. :(

 

 

Συμφωνώ 100%, πραγματικά το ίδιο σκέφτομαι από εχθές που διάβασα το θέμα, ποιος ο λόγος δημιουργίας ενός θέματος εφόσον έχουν ήδη πάρει την απόφασή τους; πόσο μάλλον(όπως πολύ σωστά λες) σε ένα φόρουμ με μαμάδες, κοπέλες που προσπαθούν χρόνια και ακόμη χειρότερα κοπέλες που χάνουν τα μωρά τους λίγο πριν τα γεννήσουν...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ κορίτσια μαζί σας..

Μια γυναίκα που καταφεύγει στην έκτρωση λόγω επιπολαιότητας,επειδή ξέχασε ή δεν ήθελε να πάρει προφυλάξεις δεν είναι το ίδιο με μία γυναίκα που καταφεύγει εκεί από ανάγκη..

Και αυτές χρειάζονται στήριξη και βοήθεια,και προφανώς γι'αυτό γράφουν εδώ.

Η λύση της υιοθεσίας μου φαίνεται πολύ σκληρή για μια γυναίκα που κατά βάθος θέλει να κρατήσει το παιδί..Αυτή δεν είναι σωματικά και ψυχικά δυσβάσταχτη πράξη?Να το κρατήσεις 9 μήνες στην κοιλιά σου και να το αποχωριστείς?Είναι πολύ χειρότερο..

Υπάρχουν πολλές γυναίκες που θέλουν και δεν μπορούν να έχουν παιδιά..Όμως υπάρχουν και άλλες τόσες που δεν θέλουν παιδιά,ή που για κάποιους λόγους δεν μπορούν να τα κρατήσουν..Δεν μπορούμε να τις κατηγορήσουμε γι'αυτό επειδή οι άλλες δεν μπορούν..Είναι άδικο συμφωνώ,αλλά η ζωή δεν είναι δίκαιη..

"Σε κάθε περίπτωση, θέλω να πω πως χρειάζεται πολύ μεγάλη δύναμη ψυχής για να κρατήσει κάποιος ένα παιδί μόνος του και κατανοώ απόλυτα αυτές που δεν τη διαθέτουν. Ούτε το να της δώσει κάποιος το γαλα και τις πάνες για ένα μήνα είναι η λύση, ούτε το να κηνυγάει δικαστικά τον πατέρα. Είναι τρομερά ψυχοφθόρες και αργές αυτές οι διαδικασίες κι ούτε μπορεί να σου εγγυηθεί κανείς πως, ακόμη κι αν δικαιωθείς δικαστικά, θα έχει αντίκρυσμα. Δεν μπορείς να εξαρτήσεις τη ζωή σου και, πολύ περισσότερο, τη ζωή των παιδιών σου, από τη διάθεση των άλλων να δώσουν. Σήμερα μπορεί να θέλουν/μπορούν, αύριο;"..

Αυτό λέω κι εγώ συνέχεια..Αν μπορείς να εξασφαλίσεις στο παιδί σου τα βασικά από μόνη σου,τότε μην το σκέφτεσαι καθόλου..Αν όμως δεν μπορείς,καλύτερα να σκέφτεσαι το παιδί και όχι την ανάγκη σου.Είναι πολύ δύσκολη απόφαση,και η πράξη αργότερα είναι ακόμα πιο δύσκολη.

ccicp3.png
Link to comment
Share on other sites

Όποτε ανοίγει ένα τέτοιο θέμα, πάντα η ίδια εξέλιξη. Δυο γάιδαροι μαλώνανε σε ξένον αχυρώνα. Γεγονός που, κανονικά, θα έπρεπε να είναι αποτρεπτικό για τις κοπέλες που τα ανοίγουν, αλλά να που δεν είναι. Παρακολουθώ αυτό το φόρουμ εδώ και 3 χρόνια, ποτέ δεν έχω δει κοπέλα να πειστεί διαδικτυακώς να κρατήσει το μωρό της. Γι' αυτό κορίτσια, με κάθε φιλική διάθεση σας το λέω, save your breath. Αν η θεματοθέτρια έχει πάρει την απόφασή της, δεν αλλάζει γνώμη, που να γεμίσουμε εμείς 20 σελίδες με επιχειρήματα κατά της έκτρωσης.

 

Προσωπικά, εμένα με προβληματίζει το κίνητρο του ανοίγματος ενός τέτοιου θέματος, γιατί δεν είναι το πρώτο και δυστυχώς δεν θα είναι ούτε το τελευταίο. Αναγγελία γάμου, την καταλαβαίνω, κηδείας, επίσης...έκτρωσης, γιατί; :? Τι έχουν στο μυαλό τους οι θεματοθέτριες; Τι περιμένουν από ένα φόρουμ για μαμάδες; Κατανόηση; Συμπόνοια; Αλληλεγγύη; Μήπως νομίζουν πως, με το να το πουν δημόσια, θα έρθει η εξιλέωση; Πολλά χρόνια κουβαλάω αυτά τα ερωτήματα στο κεφάλι μου και να με συγχωρεί η συγκεκριμένη κοπέλα που τα εκφράζω στο δικό της θέμα, δεν είναι προσωπικό, πάντα το ίδιο αναρωτιέμαι.

 

Σε κάθε περίπτωση, θέλω να πω πως χρειάζεται πολύ μεγάλη δύναμη ψυχής για να κρατήσει κάποιος ένα παιδί μόνος του και κατανοώ απόλυτα αυτές που δεν τη διαθέτουν. Ούτε το να της δώσει κάποιος το γαλα και τις πάνες για ένα μήνα είναι η λύση, ούτε το να κηνυγάει δικαστικά τον πατέρα. Είναι τρομερά ψυχοφθόρες και αργές αυτές οι διαδικασίες κι ούτε μπορεί να σου εγγυηθεί κανείς πως, ακόμη κι αν δικαιωθείς δικαστικά, θα έχει αντίκρυσμα. Δεν μπορείς να εξαρτήσεις τη ζωή σου και, πολύ περισσότερο, τη ζωή των παιδιών σου, από τη διάθεση των άλλων να δώσουν. Σήμερα μπορεί να θέλουν/μπορούν, αύριο;

 

Από την άλλη, προσωπική μου άποψη, δεν φταίει σε τίποτα η ψυχούλα να πεταχτεί στα σκουπίδια για την επιπολαιότητα των άλλων. Γι' αυτό εγώ προέτρεψα την κοπέλα να σκεφτεί την ιδιωτική υιοθεσία. Και το παιδάκι να μεγαλώσει με αγάπη και ασφάλεια και η ίδια να αποφύγει μια ψυχικά και σωματικά δυσβάσταχτη και μη αναστρέψιμη πράξη.

 

Αλλά πολύ φοβάμαι πως η κατάληξη θα είναι η ίδια, όπως πάντα. :(

 

 

 

Νομιζω οτι εχεις απολυτο δικιο,δυστυχως.............

ΤΑ ΤΡΙΑ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΟΥ

Link to comment
Share on other sites

 

Η λύση της υιοθεσίας μου φαίνεται πολύ σκληρή για μια γυναίκα που κατά βάθος θέλει να κρατήσει το παιδί..Αυτή δεν είναι σωματικά και ψυχικά δυσβάσταχτη πράξη?Να το κρατήσεις 9 μήνες στην κοιλιά σου και να το αποχωριστείς?Είναι πολύ χειρότερο..

 

Συμφωνώ.

 

Επίσης σε καμία περίπτωση μην συζητήσεις το θέμα με την κόρη σου. Δεν μπορείς να βάλεις σε τέτοιο δίλημμα ένα 11χρονο παιδί...

Link to comment
Share on other sites

 

Προσωπικά, εμένα με προβληματίζει το κίνητρο του ανοίγματος ενός τέτοιου θέματος

 

Η κοπέλα έχει αναγκαστεί να πάρει μια απόφαση που κατά βάθος δεν θέλει και ίσως ελπίζει κάποιος να της αλλάξει γνώμη ή να της συμπαρασταθεί.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια.. τις αποψεις μου κατα της εκτρωσης τις ξερετε, προσφατα γραφαμε πολλες απο εδω μεσα, σε μια αλλη γυναικα με το ιδιο διλημμα...λοιπον καποια πραγματα προκαταρκτικα

1.συμφωνα με τις τελευταιες ιατρικες (εμβρυολογια) ανακοινωσεις "γεννηση" και "ζωη" θεωρειται η στιγμη της συλληψης...εγω αμφεβαλλα ( νομιζα οτι οταν το εμβρυο αποκτα καρδιακο κτυπο περι τις 20 μερες δηλ.μετα, θεωρειται "αξιολογο ον υπαρξης" επιστημονικα -πως το εθεσα ετσι τεσπα) και ρωτησα το γυναικολογο μου ο οποιος επιβεβαιωσε την παραπανω ιατρικη διαπιστωση-οχι τη δικη μου μπαρουφα

2.τα παιδια (μας) δε μας ανηκουν και δεν εχουμε δικαιωμα να αποφασιζουμε για το δικαιωμα στη ζωη ενος ανθρωπου (αποψη μου)

3. για να ανοιγει το θεμα η καθε γυναικα εδω μεσα δειχνει οτι εχει αμφιβολιες και αμφιταλαντευεται. εμεις ως γυναικες και ως μανες πρεπει να τη στηριξουμε και αν ξερουμε πως να προτεινουμε λυσεις και τροπους βοηθειας...δεν ειναι κακο να ζητας συμβουλη και βοηθεια...το κακο ειναι να μην τη βρισκεις

4. το πως θα ζησει ενα παιδι (αν θα ζησει) δεν εξαρταται απο μας. δουλευω με παιδια 15 χρονια (και ειμαι και εθελοντρια σε συλλογο βοηθειας καοποιημενων γυναικων και παιδιων) και εχω δει πολλα...ξερετε ποσα γεννημενα "υγιη", "πλουσια", "νορμαλ" παιδια (μαθητες μου) δεν εχουν προλαβει να ενηληκιωθουν? (απο καρκινους, ατυχηματα, σπανια συνδρομα κτλ)?? και ποσα "φτωχα", "γυφτακια", "νοθα" , (ναι ακομα ετσι τα λενε πολλοι), "ορφανα απο στεγες ανηλικων" εχουν καταφερει οχι μονο να ενηλικιωθουν, οχι μονο να ειναι υγιη αλλα και να σπουδασουν και να παρουν τη ζωη στα χερια τους???

οταν γενναμε ενα παιδι ΚΑΝΕΙΣ δε μας δινει εγγυηση οτι αυτο θα ειναι γερο, δε θα του συμβει κατι, και εμεις παντα θα ζουμε και θα μπορουμε να ειμαστε κοντα του και να του προσφερουμε

5. προτεινα την υιοθεσια η την αναδοχη ως (εσχατη) λυση για την αποφυγη εκτρωσης....οχι την ιδιωτικη υιοθεσια (συγνωμη μανουλες που αποκτησατε ετσι παιδια νομιμα και τυπικα- απλα στην Ελλαδα δεν υπαρχουν ελεγχοι και πολλα κυκλωματα το εχουν ως αγοραποωλησια βρεφων και μπορει να μπλεξει η κοπελα και να τις παρουν το παιδι τιποτα εγκληματιες- συγνωμη και παλι απο τις υπολοιπες)..μεσω ιδρυματος θα ειναι πιο σιγουρη γιατι τα ζευγαρια υποκεινται σε ελεγχο

6. το καλυτερο ειναι αυτη η γυναικα , η δυνατη γυναικα, που σταθηκε στα 21 της υπευθυνα και ωριμα , να το ξανακανει...και εμεις να τη βοηθησουμε....

καλη δυναμη

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...