Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ετσι απλα....


Jinger

Recommended Posts

και τελικα προς τα που οδευεις περισσοτερο???να το κρατησεις η οχι???συγνωμη που μιλαω σκληρα αλλα δεν το αντεχω....δεν φταις εσυ αλλα ουτε και αυτο που εχεις μεσα σου....

 

Ειναι η κατασταση σκληρη απο μονη της,δεν μου μιλας εσυ σκληρα...αυτο που αναμενω σαν πρωτο μου βημα ειναι που θα με δει ο γιατρος μου...οποιαδηποτε αλλη σκεψη ειναι συγκεχυμενη αυτη τη στιγμη...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 271
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Α! Μάλιστα ...ανήλικο ...

Αν μου επιτρέπεις η σχέση του με την κόρη σου ήταν καλή ? Σε βοηθούσε, σου συμπαραστεκόταν τα 5 αυτά χρόνια ?

 

Η κορη μου γνωρισε την υπαρξη του τον τελευταιο χρονο που και ο ιδιος ειχε εκφραστει οτι το βλεπει σοβαρα.Πριν απο αυτο δεν ηθελα να την εκθεσω σε μια σχεση που δεν ηξερα αν θα κρατουσε.Η μεταξυ τους σχεση χρειαστηκε δουλεια γιατι κι εκεινος δεν ηξερε απο παιδια και η μικρη μου ειχε μαθει να ημαστε οι δυο μας

Link to comment
Share on other sites

Η κορη μου γνωρισε την υπαρξη του τον τελευταιο χρονο που και ο ιδιος ειχε εκφραστει οτι το βλεπει σοβαρα.Πριν απο αυτο δεν ηθελα να την εκθεσω σε μια σχεση που δεν ηξερα αν θα κρατουσε.Η μεταξυ τους σχεση χρειαστηκε δουλεια γιατι κι εκεινος δεν ηξερε απο παιδια και η μικρη μου ειχε μαθει να ημαστε οι δυο μας

 

Εφόσον το θέλεις το παιδί Jinger το κρατάς.

Εφόσον αποφασίσεις να το κρατήσεις είναι υποχρεωμένος να σε βοηθήσει στο μεγάλωμά του.

Αν έχει αντιρρήσεις υπάρχουν και τα έννομα μέσα

Εδώ δεν παιζει έκανα λάθος, συγνώμη ήμουν απρόσεχτος , φάε εσύ το μαχαίρι και τη πιθανότητα να μην ξανακάνεις παιδιά.

Πρέπει τέλος πάντων ορισμένοι άνθρωποι έστω κι αν πιστεύουν ότι έκαναν "λάθος" να αναλαμβάνουν τις συνέπειες των "λαθών" αυτών και όχι να ζητούν από τους άλλους να τις αναλάβουν και να υποστούν συνέπειες ίσως και για την μελλοντική υγεία τους.

Και όλα αυτά βεβαια στα λέω εφοσον θέλετε και εσύ και η κόρη σου να αποκτήσετε και τρίτο μέλος στην οικογένεια.

Nozmp3.pngyF2Vp3.png]
Link to comment
Share on other sites

Πολυ μεγαλη κουβεντα αυτη.Δεν χωρανε ευκολες και αμεσες απαντησεις

 

Μα δε ζητάει κανείς άμεσες απαντήσεις σε μια τόσο περίπλοκη και στενόχωρη κατάσταση...εγώ σίγουρα όχι, πάντως. Απλά σου αναφέρω άλλη μία πιθανότητα, άλλον έναν δρόμο που μπορείς να ακολουθήσεις, για να μη διακόψεις τη ζωή που κουβαλάς μέσα σου. Γιατί θεωρώ πως, για μια γυναίκα που ήδη είναι μάνα, αυτή η απόφαση και οι συνέπειές της, είναι ακόμη δυσκολότερες...αυτό μόνο.

Link to comment
Share on other sites

πες του ''κυριου'' οτι το παιδι δεν το εκανες μονη σου και πως αν δεν το ηθελε και ελεγε απλα μπαρουφες για να φτιαχτει ...τωρα να αναλαβει τις ευθυνες του,γιατι πολυ απλα εσυ πιστεψες στα λογια του ,θελεις οικογενεια ,και δεν μπορεις να το ριξεις.τι θα πει ριχτο????????τι ειναι ?μπαλακι?στην ηλικια που βρισκεται δεν υπαρχει καμια δικαιολογια.πες του οτι θα το κρατησεις και στον να παει ...να μη πω που.37 χρονων γ.....ρι να φερεται σαν μωρο και να παιζει με τη ζωες και την υγεια σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πες του ''κυριου'' οτι το παιδι δεν το εκανες μονη σου και πως αν δεν το ηθελε και ελεγε απλα μπαρουφες για να φτιαχτει ...τωρα να αναλαβει τις ευθυνες του,γιατι πολυ απλα εσυ πιστεψες στα λογια του ,θελεις οικογενεια ,και δεν μπορεις να το ριξεις.τι θα πει ριχτο????????τι ειναι ?μπαλακι?στην ηλικια που βρισκεται δεν υπαρχει καμια δικαιολογια.πες του οτι θα το κρατησεις και στον να παει ...να μη πω που.37 χρονων γ.....ρι να φερεται σαν μωρο και να παιζει με τη ζωες και την υγεια σου.

 

+φωνώ απόλυτα!! Να αναλάβει τις ευθύνες του, και αν γίνεται και μπορείς κινήσου και νομικά, ζήτα και βοήθεια και απ την εκκλησία αν δεν τα βγάζεις πέρα, δεν νομίζω να μην σε βοηθήσουν, προκειμένου να ρίξεις το παιδί πιστεύω θα σε βοηθήσουν, γιατί η εκκλησία είναι πολύ κατά των εκτρώσεων.

Link to comment
Share on other sites

1ον: να κρατήσεις το παιδί και να κινηθείς νομικά εναντίον του πατέρα γιατί είναι υποχρεωμένος να στηρίξει οικονομικά το παιδί του. Επικοινώνησε με τον Δικηγορικό Συλλογο της πόλης σου διότι υπάρχουν δικηγόροι που παρέχουν δωρεάν υπηρεσίες σε συνεργασία με Μη Κυβερνητικές Οργανώσεις. Επίσης και τα ταμεία των Δικηγορικών Συλλόγων μπορεί να διαθέτουν κάποια κονδύλια για ειδικές περιπτώσεις που δεν υπάρχει οικονομική δυνατότητα πληρωμής δικηγόρου.

 

http://www.dsa.gr/φόρμα/επικοινωνήστε-με-το-δσα

 

http://www.dsth.gr/

 

 

 

2ον: μπορείς να ζητήσεις στήριξη από πολλές Μη Κυβερνητικές Οργανώσεις και από την Εκκλησία (ρώτα πρώτα στην ενορία σου). Τα καλά της οικονομικής κρίσης περιλαμβάνουν και την αυξημένη αλληλεγγύη αλλά και πολλές δράσεις/προγράμματα με στόχο την ενίσχυση/στήριξη ευπαθών ομάδων, όπως οι μητέρες που μεγαλώνουν μόνες τους παιδιά. Μπορείς να παίρνεις πάνες, ρούχα, τρόφιμα, παιχνίδια(και ότι άλλο χρειάζεται το παιδί) και ίσως βρεθούν και κάποια προγράμματα οικονομικής ενίσχυσης.

 

 

Όσο για το ότι το παιδί θα μεγαλώσει χωρίς πατέρα, πιστεύω ότι τα κατάφερες πολύ καλά την πρώτη φορά και άλλωστε αυτό το παιδί θα έχει οικογένεια: μητέρα και αδερφή. Και πιθανότατα η κόρη σου θα χαρεί πολύ και θα σε βοηθάει με το μωρό. Σε λίγα χρόνια θα είναι ολόκληρη κοπέλα και θα μπορείς να στηρίζεσαι σ'αυτήν. Δεν θα μεγαλώσεις μόνη το δεύτερο παιδί.

 

Σκέψου ότι υπάρχουν κάποιες λύσεις. Δεν υπάρχουν οι ιδανικές συνθήκες, αλλά ούτε την πρώτη φορά υπήρχαν και τα κατάφερες. :-)

 

Με λίγο ψάξιμο μπορούμε να βρούμε πολλούς φορείς που θα ασχοληθούν με την περίπτωσή σου και θα σε στηρίξουν στο μεγάλωμα των παιδιών. Δεν θέλεις να το κοιτάξουμε λίγο αυτό και την εξασφάλιση διατροφής παιδιού από τον πατέρα;

Link to comment
Share on other sites

1ον: να κρατήσεις το παιδί και να κινηθείς νομικά εναντίον του πατέρα γιατί είναι υποχρεωμένος να στηρίξει οικονομικά το παιδί του. Επικοινώνησε με τον Δικηγορικό Συλλογο της πόλης σου διότι υπάρχουν δικηγόροι που παρέχουν δωρεάν υπηρεσίες σε συνεργασία με Μη Κυβερνητικές Οργανώσεις. Επίσης και τα ταμεία των Δικηγορικών Συλλόγων μπορεί να διαθέτουν κάποια κονδύλια για ειδικές περιπτώσεις που δεν υπάρχει οικονομική δυνατότητα πληρωμής δικηγόρου.

 

http://www.dsa.gr/φόρμα/επικοινωνήστε-με-το-δσα

 

http://www.dsth.gr/

 

 

 

2ον: μπορείς να ζητήσεις στήριξη από πολλές Μη Κυβερνητικές Οργανώσεις και από την Εκκλησία (ρώτα πρώτα στην ενορία σου). Τα καλά της οικονομικής κρίσης περιλαμβάνουν και την αυξημένη αλληλεγγύη αλλά και πολλές δράσεις/προγράμματα με στόχο την ενίσχυση/στήριξη ευπαθών ομάδων, όπως οι μητέρες που μεγαλώνουν μόνες τους παιδιά. Μπορείς να παίρνεις πάνες, ρούχα, τρόφιμα, παιχνίδια(και ότι άλλο χρειάζεται το παιδί) και ίσως βρεθούν και κάποια προγράμματα οικονομικής ενίσχυσης.

 

 

Όσο για το ότι το παιδί θα μεγαλώσει χωρίς πατέρα, πιστεύω ότι τα κατάφερες πολύ καλά την πρώτη φορά και άλλωστε αυτό το παιδί θα έχει οικογένεια: μητέρα και αδερφή. Και πιθανότατα η κόρη σου θα χαρεί πολύ και θα σε βοηθάει με το μωρό. Σε λίγα χρόνια θα είναι ολόκληρη κοπέλα και θα μπορείς να στηρίζεσαι σ'αυτήν. Δεν θα μεγαλώσεις μόνη το δεύτερο παιδί.

 

Σκέψου ότι υπάρχουν κάποιες λύσεις. Δεν υπάρχουν οι ιδανικές συνθήκες, αλλά ούτε την πρώτη φορά υπήρχαν και τα κατάφερες. :-)

 

Με λίγο ψάξιμο μπορούμε να βρούμε πολλούς φορείς που θα ασχοληθούν με την περίπτωσή σου και θα σε στηρίξουν στο μεγάλωμα των παιδιών. Δεν θέλεις να το κοιτάξουμε λίγο αυτό και την εξασφάλιση διατροφής παιδιού από τον πατέρα;

Πολύ καλά τα λέει η μπεμπούλα10, ευτυχώς που υπάρχουν και τέτοια μέλη στο φορουμ να μας ανοίγουν τα μάτια!!! Η επιλογή είναι δική σου όμως, εύχομαι να πάρεις την σωστότερη απόφαση!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κι από εμένα..Πιστεύω ότι η απόφαση να φέρουμε ένα παιδί στον κόσμο δεν είναι τόσο απλή.Δεν είμαστε πρωτόγονοι.Ενα παιδί δεν θέλει μόνο φαί..Θέλει και ρούχα,και σπουδές,και σχολικά,κτλ κτλ..Δεν κάνουμε ένα παιδί για να το μεγαλώσουμε έτσι απλά.Αν η γυναίκα,που είναι 32 χρονών,και έχει ήδη ένα παιδί,πιστεύει ότι δεν μπορεί να ανταπεξέλθει δεν είμαστε εμείς αυτοί που θα την κρίνουμε.

Πολλές λέτε να κινηθεί νομικά..Έχει μπει κάποια από εσάς σε αυτήν την διαδικασία? Νομίζετε ότι τα δικαστήρια κάνουν θαύματα?Αντε κινήσου νομικά και όλα λύθηκαν? Ή ότι η ψυχολογία μας μετά από τέτοιες καταστάσεις είναι στα ύψη? Γνωρίζω περιπτώση,που ο πατέρας δεν ήθελε το παιδί(αλλά τελικά το αναγνώρισε και το λατρεύει σήμερα),χώρισαν αργότερα,και δεν έχει λεφτά ούτε για να φάει ο ίδιος.Η μάνα κάνει δικαστήρια κάθε τρεις και λίγο,για να πάρει διατροφή,και η απόφαση είναι κάθε φορά η ίδια.Ο πατέρας να δίνει το ελάχιστο που μπορεί,δηλαδή 200 ευρώ.Με αυτό το ποσό,δεν αγοράζεις ούτε τα τρόφιμα του μήνα.Αλλά το καλύτερο δεν είναι αυτό.Είναι ότι ο πατέρας ΔΕΝ ΔΙΑΘΕΤΕΙ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΟΣΟ! ΚΙ έτσι,ό,τι και να του πει το δικαστήριο δεν γίνεται τίποτα.Βρέθηκα μέσα στην αίθουσα του δικαστηρίου,για να επιβεβαιώσω ότι δεν έχει ούτε σπίτι και τον φιλοξενούμε εμείς πότε πότε.Η κατάσταση αυτή,αφορά συγγενικό μου πρόσωπο,και μάλιστα πολύ κοντινό.Είμαι η ίδια παιδί χωρισμένων γονιών,και τα έχω ζήσει και η ίδια αυτά τα όμορφα.Εκτός αυτού,σκεφτείτε τι κόλπα μπορεί να κάνει αυτός για να την γλιτώσει.Ειδικά στην Ελλάδα το να βρεις το δίκιο σου,δεν είναι και το πιο εύκολο πράγμα..Και σκεφτείτε το παιδάκι σε τι κατάσταση θα ζει,να σέρνονται οι γονείς του στα δικαστήρια για να του δώσει ο μπαμπάς του που δεν θα θέλει ούτε να το ξέρει,λίγα λεφτάκια.

Καλό είναι να σκεφτόμαστε υπεύθυνα.Οι σύλλογοι έχουν πάρα πολλά παιδιά και οικογένειες να ασχοληθούν..πρέπει να ζούμε σαν επαίτες? Καλύτερα να μην έρθει στη ζωή ένα παιδί,παρά να ζει στην δυστυχία.Είναι πολύ εγωιστική σκέψη.Δεν είναι δικό μας.Εχει δική του ζωή.Εχει δικαίωμα να το αγαπάνε και να έχει μαμά ΚΑΙ ΜΠΑΜΠΑ(που το αγαπάει και το νοιάζεται).Σαφώς μπορεί να χωρίσουν μετά και πολλά μπορεί να συμβούν αλλά δεν είμαστε μάντες.'Ομως οταν ξεκινάς με τις χειρότερες προυποθέσεις πρέπει να φέρεσαι πιο υπεύθυνα.

Πολλές γυναίκες θέλουν απεγνωσμένα παιδιά και δεν μπορούν να αποκτήσουν,αλλά αυτός δεν είναι λόγος να κάνει παιδί μια γυναίκα η οποία νιώθει ότι δεν μπορεί ή δεν θέλει.

Επίσης,επειδή δεν γνωρίζουμε την κατάσταση του άλλου,το να λέμε θα βρεις την άκρη μου φαίνεται κάπως περίεργο..Η κοπέλα λέει ότι μετρούσε τα ψιλά για να πάρει γάλα στο παιδί της..αν είχε δύο παιδιά μπορεί να μην έφταναν τα ψιλά ...Αν με ένα παιδί είναι δύσκολα,με 2 δεν θα είναι πιο εύκολα.Επίσης έχει ήδη ένα παιδί χωρίς πατέρα.Γνωρίζει πολύ καλά την κατάσταση..

Δεν είμαι υπέρ της έκτρωσης,σε καμμία περίπτωση.Όμως δεν είμαι ούτε υπέρ της εξαθλίωσης.Αν ένα έμβρυο(που δεν είναι μωρό) 6 εβδομάδων έχει καρδιά,ένα παιδί 6 ετών εκτός από καρδιά,έχει συναισθήματα και τεράστιες ανάγκες..Αν ο πόνος της έκτρωσης (σωματικός και ψυχικός) είναι μεγάλος,ο πόνος να βλέπεις το παιδί σου να πεινάει,να ζει στη μιζέρια και στην δυστυχία είναι τεράστιος.Δεν θέλω να είμαι υπεύθυνη για την δυστυχία κάποιου επειδή σκέφτηκα μόνο τον εαυτό μου και την ανάγκη μου να κάνω μωρό.

Για τον (πρώην?) σύντροφό σου δεν έχω λόγια...Νομίζω ότι θα πάρεις την καλύτερη απόφαση.Και ό,τι και να γίνει,να μην έχεις ενοχές για τίποτα.

ccicp3.png
Link to comment
Share on other sites

Συζήτησε με την κόρη σου το θέμα. Οσο πιο καθαρά και συμβατά με την ηλικία της. Είμαι σίγουρη πως θα ενθουσιαστεί με την ιδέα οτι θα εχει αδελφάκι. Εξήγησε της οτι τα πραγματα δεν θα ειναι και πολύ εύκολα αλλα πως υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που θα σας βοηθήσουν. Ξέρω πως για σένα ειναι εξίσου σημαντική η σχέση με κάποιον άντρα. Αλλα όπως αποδείχθηκε όχι με τον συγκεκριμένο. Πίστεψε στο Θεό, τίποτα δεν γίνεται χωρίς την "άδεια" του και θα δεις πως όλα θα πανε καλα. Σου στέλνω μια μεγάλη αγκαλιά με την προσδοκία πως θα κανεις αυτο που τελικά θεωρείτε εσυ και η κόρη σου σωστό.

..μαμα τωρα ξερω..

Link to comment
Share on other sites

οπως σου ειπαν και οι προηγουμενες κοπελες υπαρχουν συλλογοι γυναικων της περιοχης σου που στηριζουν μεσω δικηγορων, κοιν λειτουργων, ψυχολογων (και ισως οικονομικα ) γυναικες στη θεση σου και ισως τωρα τελευται συλλογοι επαγγελματιων (πχ γιατροι, δικηγοροι κτλ)που προσφερουν αφιλοκερως την εργασια τους σε ευαλωτες κοινωνικες ομαδες...εγω θα ξαναναφερω το Συλλογο προστασιας του αγεννητου παιδιου η αγκαλια (το εχω ξαναγραψει και εχω στειλει εκει καποιες κοπελες οι οποιες βοηθηθηκαν) και το σπιτι της Μαριας (αν ζεις Θεσσαλονικη) που ξερω οτι βοηθουν....

Επειδη ειχες τα κοτσια και τα καταφερες με το πρωτο παιδι, πιστευω οτι θα τα καταφερεις και με το δευτερο...σκεψου μονο ποσες γυναικες που προσπαθουν να κανουν παιδι θα ηθελαν να ειναι στη θεση σου....και αν δε μπορεις να το μεγαλωσεις εσυ, ισως θα μπορουσες να το δωσεις σε καποια που αγωνια να γινει μανα και ειναι ψυχικα υγιης εννοειται (λεμε, ως εσχατη λυση για να αποφευχθει η εκτρωση - .....αν και βαθια πιστευω οτι εφοσον η μανα ειναι υγιης το παιδι πρεπει να μεινει μαζι της ) και θα βρεθουν λυσεις αρκει να ψαχτεις και να το ζητησεις

ο συντροφος σου (τι συντροφος δηλαδη τεσπα) δε θα υποφερει απο μετεκτρωτικο σοκ, ουτε θα κουβαλαει αυτο το "φορτιο" οσο ζει...

εσυ μπορεις να το κανεις αυτο????

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από εμένα..Πιστεύω ότι η απόφαση να φέρουμε ένα παιδί στον κόσμο δεν είναι τόσο απλή.Δεν είμαστε πρωτόγονοι.Ενα παιδί δεν θέλει μόνο φαί..Θέλει και ρούχα,και σπουδές,και σχολικά,κτλ κτλ..Δεν κάνουμε ένα παιδί για να το μεγαλώσουμε έτσι απλά.Αν η γυναίκα,που είναι 32 χρονών,και έχει ήδη ένα παιδί,πιστεύει ότι δεν μπορεί να ανταπεξέλθει δεν είμαστε εμείς αυτοί που θα την κρίνουμε.

Πολλές λέτε να κινηθεί νομικά..Έχει μπει κάποια από εσάς σε αυτήν την διαδικασία? Νομίζετε ότι τα δικαστήρια κάνουν θαύματα?Αντε κινήσου νομικά και όλα λύθηκαν? Ή ότι η ψυχολογία μας μετά από τέτοιες καταστάσεις είναι στα ύψη? Γνωρίζω περιπτώση,που ο πατέρας δεν ήθελε το παιδί(αλλά τελικά το αναγνώρισε και το λατρεύει σήμερα),χώρισαν αργότερα,και δεν έχει λεφτά ούτε για να φάει ο ίδιος.Η μάνα κάνει δικαστήρια κάθε τρεις και λίγο,για να πάρει διατροφή,και η απόφαση είναι κάθε φορά η ίδια.Ο πατέρας να δίνει το ελάχιστο που μπορεί,δηλαδή 200 ευρώ.Με αυτό το ποσό,δεν αγοράζεις ούτε τα τρόφιμα του μήνα.Αλλά το καλύτερο δεν είναι αυτό.Είναι ότι ο πατέρας ΔΕΝ ΔΙΑΘΕΤΕΙ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΟΣΟ! ΚΙ έτσι,ό,τι και να του πει το δικαστήριο δεν γίνεται τίποτα.Βρέθηκα μέσα στην αίθουσα του δικαστηρίου,για να επιβεβαιώσω ότι δεν έχει ούτε σπίτι και τον φιλοξενούμε εμείς πότε πότε.Η κατάσταση αυτή,αφορά συγγενικό μου πρόσωπο,και μάλιστα πολύ κοντινό.Είμαι η ίδια παιδί χωρισμένων γονιών,και τα έχω ζήσει και η ίδια αυτά τα όμορφα.Εκτός αυτού,σκεφτείτε τι κόλπα μπορεί να κάνει αυτός για να την γλιτώσει.Ειδικά στην Ελλάδα το να βρεις το δίκιο σου,δεν είναι και το πιο εύκολο πράγμα..Και σκεφτείτε το παιδάκι σε τι κατάσταση θα ζει,να σέρνονται οι γονείς του στα δικαστήρια για να του δώσει ο μπαμπάς του που δεν θα θέλει ούτε να το ξέρει,λίγα λεφτάκια.

Καλό είναι να σκεφτόμαστε υπεύθυνα.Οι σύλλογοι έχουν πάρα πολλά παιδιά και οικογένειες να ασχοληθούν..πρέπει να ζούμε σαν επαίτες? Καλύτερα να μην έρθει στη ζωή ένα παιδί,παρά να ζει στην δυστυχία.Είναι πολύ εγωιστική σκέψη.Δεν είναι δικό μας.Εχει δική του ζωή.Εχει δικαίωμα να το αγαπάνε και να έχει μαμά ΚΑΙ ΜΠΑΜΠΑ(που το αγαπάει και το νοιάζεται).Σαφώς μπορεί να χωρίσουν μετά και πολλά μπορεί να συμβούν αλλά δεν είμαστε μάντες.'Ομως οταν ξεκινάς με τις χειρότερες προυποθέσεις πρέπει να φέρεσαι πιο υπεύθυνα.

Πολλές γυναίκες θέλουν απεγνωσμένα παιδιά και δεν μπορούν να αποκτήσουν,αλλά αυτός δεν είναι λόγος να κάνει παιδί μια γυναίκα η οποία νιώθει ότι δεν μπορεί ή δεν θέλει.

Επίσης,επειδή δεν γνωρίζουμε την κατάσταση του άλλου,το να λέμε θα βρεις την άκρη μου φαίνεται κάπως περίεργο..Η κοπέλα λέει ότι μετρούσε τα ψιλά για να πάρει γάλα στο παιδί της..αν είχε δύο παιδιά μπορεί να μην έφταναν τα ψιλά ...Αν με ένα παιδί είναι δύσκολα,με 2 δεν θα είναι πιο εύκολα.Επίσης έχει ήδη ένα παιδί χωρίς πατέρα.Γνωρίζει πολύ καλά την κατάσταση..

Δεν είμαι υπέρ της έκτρωσης,σε καμμία περίπτωση.Όμως δεν είμαι ούτε υπέρ της εξαθλίωσης.Αν ένα έμβρυο(που δεν είναι μωρό) 6 εβδομάδων έχει καρδιά,ένα παιδί 6 ετών εκτός από καρδιά,έχει συναισθήματα και τεράστιες ανάγκες..Αν ο πόνος της έκτρωσης (σωματικός και ψυχικός) είναι μεγάλος,ο πόνος να βλέπεις το παιδί σου να πεινάει,να ζει στη μιζέρια και στην δυστυχία είναι τεράστιος.Δεν θέλω να είμαι υπεύθυνη για την δυστυχία κάποιου επειδή σκέφτηκα μόνο τον εαυτό μου και την ανάγκη μου να κάνω μωρό.

Για τον (πρώην?) σύντροφό σου δεν έχω λόγια...Νομίζω ότι θα πάρεις την καλύτερη απόφαση.Και ό,τι και να γίνει,να μην έχεις ενοχές για τίποτα.

Συμφωνώ τόσο μα τόσο πολύ σε όλα όσα έγραψες.

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη αλλα εγω θα διαφωνησω....υπευθυνοτητα δηλαδη στην προκειμενη περιπτωση ειναι να κανεις εκτρωση????????????????????υπευθυνοτητα ειναι να εχεις τα κοτσια να το αντιμετωπισεις.........και αν ειναι ετσι τα πραγματα να προσεχουμε τοτε τις επιλογες μας και να παιρνουμε τις αναλογες προφυλαξεις!!!!!!!!!!προς Θεου δηλαδη ας ειμαστε ανθρωποι!!!!ας δειτε βιντεο το πως σβηνει ενα εμβρυο οταν το σκοτωνουν....απο τη στιγμη που απο επιλογη σου το φερνεις στη ζωη δεν εχεις κανενα δικαιωμα να του τη στερησεις.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συγγνώμη που θα απαντήσω κι εγώ jinger, και λέω συγγνώμη γιατί εμένα με βοηθάει πολύ η μαμά μου. Όσο μπορεί δηλ. γιατί παίρνει 500 ευρώ το μήνα σύνταξη κι έχει και μια ακόμα κόρη να στηρίξει και το σπίτι της. Αλλά σε παρακαλώ, ξανασκέψου το. Εγώ είμαι διατεθημένη ότι μπορώ να στο δίνω. Ρουχαλάκια, γάλα, ότι περισσεύει κι απο μας. Καταλαβαίνω ότι είναι πολύ δύσκολα τα οικονομικά μ΄ενα μωρό, πόσο μάλλον και με ένα παιδί που έχεις ήδη. Αλλά πιστεύω πως μπορούμε πολλοί να βοηθήσουμε. Όχι σαν ελεημοσύνη, αλλά αφού έχεις ένα πρόβλημα γιατί να μη βοηθήσουμε? Ότι μπορεί ο καθένας. Να, εγώ πήρα σήμερα για τη μικρή μου μπισκοτόκρεμα 2 κουτιά γιατί είχε προσφορά, αλλά δεν της άρεσε της άτιμης καθόλου! Οπότε μου είναι άχρηστα και τα δύο! Επίσης, έχω pampers που της μίκρυναν και δεν τα χρειάζομαι! Μπορεί να φαίνεται χαζό αυτό που λέω, και να μη βοηθάει και πολύ, αλλά σκέψου πως θα είσαι μετά την έκτρωση... Όλα αυτά γιατί? Επειδή είναι γαιδούρι ο άλλος? Μπορείς και θα τα καταφέρεις! Κι εμείς είμαστε εδώ! Εγώ είμαι διατεθειμένη να βοηθήσω! Όποιος άλλος είναι μπορεί να στο πει!

Και δε χρειάζεται να τον πάρεις μαζί σου στον υπέρηχο.

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να βρει η κοπέλα τρόπο να το κρατήσει και να το φέρει με το καλό στον κόσμο! Για μένα μακάρι να αναθεωρήσει την άποψή του και ο "πατέρας" και να τελειώσει όμορφα.... Δεν μπορούμε όμως να κρίνουμε τι είναι σωστό και τι είναι λάθος έτσι γιατί για τον καθένα οι συνθήκες και τα βιώματα είναι διαφορετικά! Ούτε να κρίνουμε με βάση τα δικά μας απωθημένα! Κι εγώ είμαι κατά της έκτρωσης υπό συνθήκες και ειδικά όταν υπάρχουν γυναίκες που ενώ θέλουν δε μπορούν! Δεν είναι όμως όλα ροζ μ ένα παιδί δυστυχώς και ειδικά στην εποχή μας τα πράγματα είναι πολύ πολύ απαιτητικά και δύσκολα!

AXrRp3.pngFYZzp3.png
Link to comment
Share on other sites

Jinger, σε ποια πόλη μένεις; Αν δεν μπορείς να απαντήσεις εδώ, στείλε μου προσωπικό μήνυμα για να έχω κάτι πιο συγκεκριμένο να σου πω σχετικά με τις δυνατότητες που υπάρχουν στην πόλη σου για περιπτώσεις όπως η δική σου (π,χ,φορείς που μπορείς να απευθυνθείς άμεσα).

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς επειδή είμαστε άνθρωποι και δεν λειτουργούμε μόνο με το ένστικτο πρέπει να χρησιμοποιούμε και την λογική μας.Από επιλογή το φέρνεις στη ζωή,σημαίνει το γεννάς.Όταν μένεις έγκυος,ακόμα δεν το έχεις φέρει στη ζωή.Και ακριβώς αυτή η επιλογή πρέπει να είναι υπεύθυνη.

Εχω δει έμβρυο κατά την έκτρωση,έχεις δει βίντεο με σκελετωμένα παιδιά να πεθαίνουν από την πείνα?Να ζουν και να ψάχνουν στο χώμα κάνα μυρμίγκι να φάνε?Ποιός υποφέρει περισσότερο?Το νοήμων παιδί που έχει συναισθήματα,νιώθει το στομάχι του άδειο,τα κόκκαλά του να πονάνε από την πείνα και βλέπει τον θάνατο να έρχεται,ή το έμβρυο που ακόμα δεν έχει συναίσθηση?

Δεν θα είμαι τόσο αυστηρή,ούτε θα κρίνω εγώ τα λάθη των άλλων.Δεν είμαι κριτής,ούτε τον παριστάνω.

Στην συγκεκριμένη περίπτωση ποια κατηγορία προσάπτεις στην κοπέλα? Ότι έμεινε έγκυος με έναν άνθρωπο που ήταν 5 χρόνια μαζί και ότι μετά αυτός της τα γύρισε όλα?

Πουθενά δεν είπα ότι η έκτρωση είναι η πιο υπεύθυνη λύση,είπα όμως ότι αποτελεί ΜΙΑ λύση.Μακάρι να μην χρειαζόταν ποτέ,είναι όμως πολλές περιπτώσεις που είναι σωτήρια λύση.(βιασμός,αρρώστιες,προβληματικά έμβρυα)

Και όχι,υπευθυνότητα δεν είναι να έχεις τα κότσια να το αντιμετωπίσεις.Τι είναι,αγώνας ποιός θα έχει τα περισσότερα κότσια?Ποιός θα τα καταφέρει καλύτερα?Θα παίζουμε με τις ζωές των μικρών ανθρώπων?Το παιδί ΔΕΝ ΣΟΥ ΑΝΗΚΕΙ.Δεν έχεις κανένα δικαίωμα να φέρεις ένα παιδί στον κόσμο για να ζήσει μια ΑΘΛΙΑ ζωή.

ccicp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να βρει η κοπέλα τρόπο να το κρατήσει και να το φέρει με το καλό στον κόσμο! Για μένα μακάρι να αναθεωρήσει την άποψή του και ο "πατέρας" και να τελειώσει όμορφα.... Δεν μπορούμε όμως να κρίνουμε τι είναι σωστό και τι είναι λάθος έτσι γιατί για τον καθένα οι συνθήκες και τα βιώματα είναι διαφορετικά! Ούτε να κρίνουμε με βάση τα δικά μας απωθημένα! Κι εγώ είμαι κατά της έκτρωσης υπό συνθήκες και ειδικά όταν υπάρχουν γυναίκες που ενώ θέλουν δε μπορούν! Δεν είναι όμως όλα ροζ μ ένα παιδί δυστυχώς και ειδικά στην εποχή μας τα πράγματα είναι πολύ πολύ απαιτητικά και δύσκολα!

 

Αυτό ακριβώς πιστεύω κι εγώ...Η κοπέλα έχει ήδη ένα παιδί,και το έκανε υπό δύσκολες συνθήκες κι αυτό! Δεν νομίζω λοιπόν ότι θα πάρει μια απόφαση τόσο ελαφρά τη καρδία.

ccicp3.png
Link to comment
Share on other sites

καμια ευθυνη δεν ριχνω στην κοπελα...αυτο θα μπορουσε να συμβει στον καθενα!!!!!τελος παντων ειναι επιλογη της και δεν θελω να συγκρουστω για αυτο το θεμα...εμενα η αποψη μου ειναι αυτη..απο τη στιγμη που εχει καρδια πολυ απλα υπαρχει!!!!ολα φτιαχνουν αρκει να το θελεις πραγματικα και να μην τα παρατας με την πρωτη δυσκολια....οσο για τα σκελετωμενα ποδια που λες δεν νομιζω η κατασταση να ειναι τοσο σοβαρη....αντι για 2 πιατα φαγητο θα εχει τρια πιατα...αυτο ειναι το προβλημα??????

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις κανένα δικαίωμα να φέρεις ένα παιδί στον κόσμο για να ζήσει μια ΑΘΛΙΑ ζωή.

 

Το συγκεκριμένο παιδί γιατί να έχει "άθλια ζωή"; Θα έχει τη μητέρα του και την αδερφή του, η οποία σε λίγο θα είναι ολόκληρη κοπέλα και θα φροντίζει το αδερφάκι της.

 

Επίσης, υπάρχουν και δυνατότητες στήριξης (οικονομικές, υλικές-πάνες, τρόφιμα, ρούχα) για τις ανύπαντρες μητέρες, τις οποίες μπορεί να κοιτάξει η μαμά ώστε να μην έχει αυτό το μεγάλο βάρος μόνη της.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα.Ό,τι θέλουμε δεν γίνεται..δεν ζούμε σε παραμύθι..

Που ξέρουμε εμείς αν έχει ήδη δύο πιάτα για να τα κάνει 3? Πολλοί άνθρωποι στις μέρες μας δεν έχουν ούτε το 1 πιάτο!Πριν είπε ότι μετρούσε τα ψιλά για να πάρει γάλα!!!!! Εχει ήδη ένα παιδάκι,δεν νομίζω ότι θα έμπαινε καν στον κόπο να κάνει τέτοιες σκέψεις αν δεν είχε πραγματικές δυσκολίες!

Φυσικά και δεν συνέκρινα τα σκελετωμένα παιδιά με την κατάσταση της κοπέλας,απλά το είπα ως απάντηση στο βίντεο της έκτρωσης που μου είπες..

Φυσικά εφόσον έχει καρδιά υπάρχει,αλλά είναι ακόμα μια πολύ πρώιμη μορφή ύπαρξης.Μετά την γέννα ονομάζεται βρέφος.

Πιστεύω ότι πάνω απ'όλα πρέπει να σκεφτόμαστε να φέρουμε στον κόσμο μωράκια που θα μεγαλώσουν και θα γίνουν ευτυχισμένοι άνθρωποι.

ccicp3.png
Link to comment
Share on other sites

τι να πω........αποψεις του καθενος ειναι αυτες!!!στο σπιτι του κανει οτι θελει ο καθενας....ισως γινεται συζητηση με λαθος ατομο(εμενα εννοω).......περισσοτερο παντως ομως θα μετανιωσει αν το "ριξει" παρα αν το κρατησει....

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...