Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ετσι απλα....


Jinger

Recommended Posts

Ετσι απλα ηθελα καπου να το πω...με καποιον να το μοιραστω,γιατι ισως δεν ειμαι η μονη που το ζει αυτο.Δεν θελω να σας κουρασω με πολλα λογια,αλλωστε ποιες λεξεις χωρανε σε αυτο που βιωνω...;Ειμαι στα 32 με ενα κοριτσακι 11 ετων που το μεγαλωνω μονη μου απο την ωρα που ηταν στη κοιλιτσα μου.Ποσο παλεψα γι'αυτο...Πεντε χρονια τωρα ειμαι σε μια σχεση με εναν αντρα που λατρεψα,που ελεγε οτι ημουν η γυναικα της ζωης του και ηθελε οικογενεια...Πριν δυο μηνες αφαιρεσα πολυποδες μετα απο δυο χρονια σε γιατρους που ειχα ακουσει να μου λενε μεχρι και καρκινο...ενα μηνα μετα την επεμβαση μαθαινω οτι ειμαι εγκυος και του το ανακοινωνω με χαρα,και μου απανταει με ενα κατηγορηματικο "ριχτο,δεν το θελω"...εκει σβηνουν ολα...σημερα θα το δω στον υπερηχο,αυτο το πλασματακι που θα του στερησω τη ζωη,γιατι δεν μπορω να ανταπεξελθω μονη μου στις αναγκες ακομα ενος παιδιου...γιατι ξερω πως ειναι να μην υπαρχει ενας πατερας για το παιδι.

Ευχομαι να με συγχωρησει αυτο το πλασματακι για το κακο αυτο...γιατι ηταν ενα μικρο θαυμα που ηρθε στη ζωη μου...Και καποτε εγραφα στο forum για να μοιραστω την αγωνια μου αν θα μεινω εγκυος...ποση ειρωνια...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 271
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κορίτσι μου.... δεν υπάρχουν λόγια συμπαράστασης γι αυτό που περνάς.... Αν αυτό έχεις αποφασίσει αυτό να κάνεις... Δυστυχώς η ζωή μας φέρνει μπροστά σε πολύ άσχημα διλήμματα και μας δοκιμάζει.

 

Είσαι σίγουρη ότι έχεις εξαντλήσει όλα τα περιθώρια? Γιατί να άλλαξε γνώμη ο σύντροφός σου τόσο ξαφνικά?

AXrRp3.pngFYZzp3.png
Link to comment
Share on other sites

Επειδή τίποτε δεν είναι τόσο ασχημο ή τόσο καλό όσο φαίνεται στην αρχή , θα σου έλεγα να περιμένεις και να μην βιαστείς...

Γιατί δυστυχώς οι άντρες πολλές φορές βιάζονται να μιλήσουν χωρίς να σκεφτούν...

Αν το θέλεις το παιδί, εξάντλησε όλα τα περιθώρια συζήτησης μαζί του γιατί η πρώτη του αντίδραση μπορεί και να μην είναι η πραγματική

 

Εύχομαι πραγματικά μέσα από την ψυχή μου να εκπλαγείς ευχάριστα !

Nozmp3.pngyF2Vp3.png]
Link to comment
Share on other sites

Υποστηριξε οτι θελει οικογενεια αλλα οχι ακομα,και πως οτι γινοταν ηταν πανω στο παθος του. Και ποσο δεν προσπαθησα να του πω οτι καμια φορα η ζωη ειναι γεματη ομορφες εκπληξεις και μας φερνει λιγο πιο νωρις τα πραγματα...ομως ανενδοτος.Μια εβδομαδα τωρα μου λεει συνεχως οτι αν το κρατησω θα αυτοκτονησει,οτι προδιδει τα ονειρα του,οτι ποιος ο λογος που προσεχω τι τρωω και τι κανω αφου δεν θα το κρατησουμε και ποσα λογια ακομα που πληγωνουν. Αναρωτηθηκα δεν θα πονεσει να το δει στον υπερηχο και μετα να το ριξει;Η απαντηση του ηταν οτι δεν τον νοιαζει...Τι αλλο να πω πια,δεν μου εμειναν αλλες λεξεις μπροστα σε αυτη του την απαθεια,σαν αλλος ανθρωπος.

Link to comment
Share on other sites

Υποστηριξε οτι θελει οικογενεια αλλα οχι ακομα,και πως οτι γινοταν ηταν πανω στο παθος του. Και ποσο δεν προσπαθησα να του πω οτι καμια φορα η ζωη ειναι γεματη ομορφες εκπληξεις και μας φερνει λιγο πιο νωρις τα πραγματα...ομως ανενδοτος.Μια εβδομαδα τωρα μου λεει συνεχως οτι αν το κρατησω θα αυτοκτονησει,οτι προδιδει τα ονειρα του,οτι ποιος ο λογος που προσεχω τι τρωω και τι κανω αφου δεν θα το κρατησουμε και ποσα λογια ακομα που πληγωνουν. Αναρωτηθηκα δεν θα πονεσει να το δει στον υπερηχο και μετα να το ριξει;Η απαντηση του ηταν οτι δεν τον νοιαζει...Τι αλλο να πω πια,δεν μου εμειναν αλλες λεξεις μπροστα σε αυτη του την απαθεια,σαν αλλος ανθρωπος.

 

Εγω θα σου ελεγα να το κρατησεις γιατι ειμαι σιγουρη οτι αυτο θα κανεις στο τελος,ισως απλα ευχομαι νατο κρατησεις..............

 

θα ηθελα ομως να σου θεσω ενα αλλο διλημα .Εισαι σιγουρη οτι αυτος ειναι ο αντρας που θελεις να περασεις τη ζωη σου μαζι του?

Πιστευεις οτι μετα απο αυτο που σε υποχρεωνει να κανεις,εσυ μετα θα νιωθεις το ιδιο γι αυτον?

Αν αυριο σου πει σκοτωσε το 11 χρονων κοριτσακι σου γιατι αυτος θα αυτοκτονησει εσυ θα το κανεις? Δεν νομιζω. Το ιδιο ακριβως σου ζηταει και τωρα,να σκοτωσεις ενα μωρο που δεν εφταιξε σε τιποτα.

Και πως ξερεις οτι αργοτερα θα μπορεις να κανεις οικογενεια ? βλεπεις ποσες γυναικες εδω στο φορουμ δεν τα καταφερνουν.

 

μη το ρειξεις ,ετσι απλα.....................

ετσι απλα ζητα βοηθεια μονο απο το θεο.................

και ολα θα πανε καλα.

 

οσο γι αυτον τον αντρα ,απλα δεν εχω λογια.

ΤΑ ΤΡΙΑ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΟΥ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ειναι δυσκολο να το περνας για 2η φορα αλλα οχι ΜΗΝ το ριξεις.....στο λεω και ειλικρινα βουρκωνω....εγω δεν εχω παιδακι και περασα 2 παλινδρομες κυησεις τον περασμενο Αυγουστο και αλλη την περασμενη βδομαδα....μην το κανεις κοπελα μου....τιποτα δεν αξιζει περισσοτερο απο αυτη τη ζωουλα σε παρακαλω

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσι μου είανι δυνατόν αν σου θέτει τέτοια τελεσίγραφα? Τι θα πει θ αυτοκτονήσει αν το κρατήσεις?? Δουλευόμαστε? Δηλαδή γιατί θα αυτοκτονήσει? Κι αμα δεν ήταν έτοιμος να γίνει πατέρας και απλά το έλεγε στα λόγια να φρόντιζε να έπαιρνε και τις ανάλογες προφυλάξεις! Έχει δίκιο απόλυτο η 1μανουλα... Είναι δυνατόν μετά από αυτό αν μπορείς να είσαι ξανά μαζί του? Με μια τόσο ανώριμη αντιμετώπιση? Ξέρω ότι είναι καιροί δύσκολοι, ότι ίσως τν αγαπάς, ότι έχεις ένα παιδί ακόμη που πρέπει αν προφυλάξεις, είναι όμως σύντροφος ένας άνθρωπος που σε ένα τέτοιο θέμα θέτει τέτοιους εκβιασμούς?

AXrRp3.pngFYZzp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι μια γυναικα που στα 21 αρπαξα τη ζωη απο τα μαλλια και εφερα στο κοσμο ενα παιδακι υπο αντιξοος συνθηκες...μια γυναικα που δυο χρονια πριν της ελεγαν γιατροι "δεν μπορεις να κανεις παιδια","μαλλον ειναι καρκινος" κι ενα σωρο αλλα μεχρι που βρηκα εναν υπεροχο γιατρο και με βοηθησε...

Και τωρα στα 32 στεκομαι αδυναμη μπροστα σε οτι συμβαινει. Δυστυχως δεν εχω την οικονομικη δυνατοτητα και στηριξη απο καπου για να αναθρεψω μονη μου ενα ακομα παιδακι...κι αν ηξερα οτι αυτος ο ανθρωπος θα φαιροταν ετσι εννοειται οτι δεν θα εκανα τιποτα μαζι του,και ουτε σκοπευω.Ηδη τον εβγαλα απο τη ζωη μου και εννοειται οτι ποτε και με τιποτα δεν θα εμπαινα ξανα στη διαδικασια οικογενειας μαζι του

Link to comment
Share on other sites

ελπιζω να παρεις μια σοφη αποφαση, για τη σχεση σου με αυτον τον αντρα κυριως.

 

Δεν υφισταται οτιδηποτε με αυτον τον αντρα πλεον.Θεωρω αισχρο που χρειαζεται να γινει ολο αυτο απλα επειδη μιλαγε για κοινο μελλον και οικογενεια αλλα θυμηθηκε εκ των υστερων οτι δεν εννοουσε τωρα.Ας επαιρνε τις απαραιτητες προφυλαξεις τοτε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν υφισταται οτιδηποτε με αυτον τον αντρα πλεον.Θεωρω αισχρο που χρειαζεται να γινει ολο αυτο απλα επειδη μιλαγε για κοινο μελλον και οικογενεια αλλα θυμηθηκε εκ των υστερων οτι δεν εννοουσε τωρα.Ας επαιρνε τις απαραιτητες προφυλαξεις τοτε.

 

εισαι ανεργη?

ΤΑ ΤΡΙΑ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΟΥ

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι μια γυναικα που στα 21 αρπαξα τη ζωη απο τα μαλλια και εφερα στο κοσμο ενα παιδακι υπο αντιξοος συνθηκες.../QUOTE]

 

Μπορεις να το ξανακανεις κοπελα μου...σιγουρα εσυ θα αποφασισεις το πιο σωστο για εσενα...αλλα εχεις μεγαλη δυναμη μεσα σου και το εχεις αποδειξει!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως πολλες φορες η ζωη μας δινει μαθηματα μεσω δυσκολων οδων.

Δε θα σου πω να το κρατησεις οπως και να χει γιατι κ εγω εαν δεν ειχα στηριξη - απ τον συντροφο μου κυριως- ή οικονομικη δυνατοτητα- δε νομιζω να το κρατουσα.

Μερικες φορες η σωστη λυση δεν ειναι κ η ευκολη. Παρ ολα αυτα, ισως να σκεφτεις το εξης... θα λεγες οτι θα καταστρεφονταν η ζωη σου εαν το κρατουσες;;; θα ηταν μεγαλυτερα τα προβληματα απ τη χαρα;; Νομιζω πως μονο εσυ μπορεις να ξερεις! Ο,τι κ αν αποφασισεις , ελπιζω να σαι καλα κ να μη ξαναχρειαστει να το περασεις ολο αυτο. Α! να χαιρεσαι και τη κορουλα σου. Εισαι τυχερη που την εχεις,ειδικα τωρα!

9Kmap2.png

 

 

lupip2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν μπορει ενας αντρας με τον οποιο εχεις σχεση 5 χρονια ξαφνικα να γυρισει μυαλο 360 μοιρες και να σου αρνειται τα παντα....μεχρι πριν 1 μηνα ειχε την επιθυμια να κανει οικογενεια και τωρα τι??????κατι θα ειχε δειξει δεν μπορει να εγινε κτηνος ετσι ξαφνικα.οχι κοριτσια εγω δεν το δεχομαι αυτο και το παιδι θα κρατουσα και αν υπηρχε οικονομικο προβλημα θα αλλαζα την ζωη μου ολη....μην ξεχνας οτι εσυ θα εισαι αυτη που θα υποβληθεις σε μια ψυχοσωματικη κατασταση....

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως πολλες φορες η ζωη μας δινει μαθηματα μεσω δυσκολων οδων.

Δε θα σου πω να το κρατησεις οπως και να χει γιατι κ εγω εαν δεν ειχα στηριξη - απ τον συντροφο μου κυριως- ή οικονομικη δυνατοτητα- δε νομιζω να το κρατουσα.

Μερικες φορες η σωστη λυση δεν ειναι κ η ευκολη. Παρ ολα αυτα, ισως να σκεφτεις το εξης... θα λεγες οτι θα καταστρεφονταν η ζωη σου εαν το κρατουσες;;; θα ηταν μεγαλυτερα τα προβληματα απ τη χαρα;; Νομιζω πως μονο εσυ μπορεις να ξερεις! Ο,τι κ αν αποφασισεις , ελπιζω να σαι καλα κ να μη ξαναχρειαστει να το περασεις ολο αυτο. Α! να χαιρεσαι και τη κορουλα σου. Εισαι τυχερη που την εχεις,ειδικα τωρα!

 

Δεν ειναι η δικη μου ζωη που εχω να αναλογιστω, αλλα τι ζωη μπορω να προσφερω σε αυτο το αγεννητο αγγελουδι και στο κοριτσακι που εχω. Και πραγματικα επειδη εχω περασει μερες που μετρουσα τα cent για να της παρω γαλα,δεν υπαρχει τιποτα πιο δυσκολο απο το να βλεπεις οτι δεν μπορεις να προσφερεις ουτε τα βασικα στο παιδι σου.

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορει ενας αντρας με τον οποιο εχεις σχεση 5 χρονια ξαφνικα να γυρισει μυαλο 360 μοιρες και να σου αρνειται τα παντα....μεχρι πριν 1 μηνα ειχε την επιθυμια να κανει οικογενεια και τωρα τι??????κατι θα ειχε δειξει δεν μπορει να εγινε κτηνος ετσι ξαφνικα.οχι κοριτσια εγω δεν το δεχομαι αυτο και το παιδι θα κρατουσα και αν υπηρχε οικονομικο προβλημα θα αλλαζα την ζωη μου ολη....μην ξεχνας οτι εσυ θα εισαι αυτη που θα υποβληθεις σε μια ψυχοσωματικη κατασταση....

 

Μπα μην το λες ... υπάρχουν αυτοί που κάνουν σχέδια εκ του ασφαλούς και όταν αυτά τα σχέδια αποκτούν σάρκα και οστά μην τον είδατε !

Υπάρχουν και αυτοί που σου λένε αυτά που θέλεις να ακούσεις ..

γενικώς υπάρχουν πολλοί τύποι ...

Πόσο χρονών είναι το "διαμάντι" ?

Απλώς σε ρωτάω για να δω τι παραπάνω περιμένει από τη ζωή του για να πάρει την απόφαση να νοιαστεί και για κάποιον άλλο εκτός από τον εαυτό του...

Συγνώμη για την κριτική μου αλλά με εκνευρίζουν αυτές οι καταστάσεις ....

Nozmp3.pngyF2Vp3.png]
Link to comment
Share on other sites

δεν μπορει ενας αντρας με τον οποιο εχεις σχεση 5 χρονια ξαφνικα να γυρισει μυαλο 360 μοιρες και να σου αρνειται τα παντα....μεχρι πριν 1 μηνα ειχε την επιθυμια να κανει οικογενεια και τωρα τι??????κατι θα ειχε δειξει δεν μπορει να εγινε κτηνος ετσι ξαφνικα.οχι κοριτσια εγω δεν το δεχομαι αυτο και το παιδι θα κρατουσα και αν υπηρχε οικονομικο προβλημα θα αλλαζα την ζωη μου ολη....μην ξεχνας οτι εσυ θα εισαι αυτη που θα υποβληθεις σε μια ψυχοσωματικη κατασταση....

 

Αυτο το ιδιο σοκ περασα κι εγω οταν με χαρα του το ανακοινωνα και πηρα μια απαντηση που δεν περιμενα με τιποτα.Τελικα μονο αν περασει απο τη ζωη σου ενας τετοιος ανθρωπος θα πιστεψεις οτι υπαρχουν και τετοιοι αντρες.Αν μου το ελεγε καποιος πριν δυο μηνες οτι θα συνεβαινε ετσι,δεν θα τον πιστευα...ουτε στον εχθρο μου -που λενε- μια τετοια κατασταση.

Link to comment
Share on other sites

Μπα μην το λες ... υπάρχουν αυτοί που κάνουν σχέδια εκ του ασφαλούς και όταν αυτά τα σχέδια αποκτούν σάρκα και οστά μην τον είδατε !

Υπάρχουν και αυτοί που σου λένε αυτά που θέλεις να ακούσεις ..

γενικώς υπάρχουν πολλοί τύποι ...

Πόσο χρονών είναι το "διαμάντι" ?

Απλώς σε ρωτάω για να δω τι παραπάνω περιμένει από τη ζωή του για να πάρει την απόφαση να νοιαστεί και για κάποιον άλλο εκτός από τον εαυτό του...

Συγνώμη για την κριτική μου αλλά με εκνευρίζουν αυτές οι καταστάσεις ....

 

36 στα 37

Link to comment
Share on other sites

Το ενδεχόμενο της ιδιωτικής υιοθεσίας, υπάρχει περίπτωση να το αναλογιστείς;

 

Πολυ μεγαλη κουβεντα αυτη.Δεν χωρανε ευκολες και αμεσες απαντησεις

Link to comment
Share on other sites

και τελικα προς τα που οδευεις περισσοτερο???να το κρατησεις η οχι???συγνωμη που μιλαω σκληρα αλλα δεν το αντεχω....δεν φταις εσυ αλλα ουτε και αυτο που εχεις μεσα σου....

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι πολύ για τη θέση στην οποία σε έφερε ο "σύντροφός" σου και μάλιστα τόσο απότομα. Όπως σου έθεσε τελεσίγραφο, θα του θέσεις και εσύ ένα. Πως αν τελικά σε αναγκάσει να το ρίξεις, αυτό θα είναι και το οριστικό τέλος μεταξύ σας.Και βέβαια να το εφαρμόσεις.

Εγώ δεν θα μπορούσα να συνεχίσω με κάποιον άνθρωπο που θα μου έλεγε (μετά από τόσα προβλήματα υγείας), ρίχτο! Θέλω οικογένεια μαζί σου αλλά όχι τώρα οπότε ρίχτο... Άσε που δυστυχώς ήδη θα είχε ραγίσει το γυαλί από την πρώτη του αντίδραση...

Σου λέω τι θα έκανα εγώ...

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...