Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

επιχειλιος πλακουντας !!


Recommended Posts

αν ειχες προλαβει της ενεσεις για τα πνευμονακια του θα αντεχε εξω η παλι θα ηταν με μοναδα;;τουλαχιστον πηγαν ολα καλα..μετα απο ποσο καιρο πηγατε σπιτι;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


υποθετω οτι αν ειχα προλαβει, θα ηταν για λιγοτερο καιρο εξαρτημενο απο το οξυγονο. αλλα και παλι θα επρεπε να φτασει 34-35 εβδομαδων για να παρει μπιμπερο. εμεις πηγαμε σπιτι μετα απο 47 μερες, οταν ηταν στην 37 εβδομαδα περιπου. αλλα μην τα σκεφτεσαι αυτα, χαλαρωσε, ξεκουρασου και θα εχεις μια τελειομηνη εγκυμοσυνη. σκεψου οτι εγω ημουν απλα η εξαιρεση!

Link to comment
Share on other sites

μακαρι να καταφερω να μπω στον μηνα μου μακαρι γιατι ειναι πολυ νωρις ακομα ..απο ξεκουραση αλλο τιποτα σε ενα κρεβατι ειμαι κ σηκωνομαι μονο για τουαλετα κ φαγητο στο κρεβατι τρωω..υπομονη πανω απ ολα..

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

Καλημέρα σας!
Έχω τη χαρά να είμαι νέο μέλος από σήμερα, στην όμορφη παρέα σας!
Βρίσκομαι στη 18η βδομάδα εγκυμοσύνης. Τον προηγούμενο μήνα ο γυναικολόγος μου διέγνωσε ότι έχω πρόσθιο επιχείλιο πλακούντα, αλλά μου είπε πως με τον καιρό θα ανέβει. Έχω ιστορικό μεγάλης αποκόλλησης στον 2ο μήνα κύησης, η οποία με τη βοήθεια του Θεού και της φύσης αποκαταστάθηκε πλήρως. Ωστόσο προσέχω ιδιαίτερα.
Χθες ένιωσα χαμηλά στην κοιλίτσα μου, ένα μικρό βουναλάκι να υψώνεται από το μικρό μου. Απλώς παρατήρησα ότι ήταν κοντά στην αρχή της βουβωνικής περιοχής.
Σε αυτή τη βδομάδα τόσο χαμηλά είναι; Υπάρχει περίπτωση να ευθύνεται η θέση του πλακούντα; Το έχω νιώσει και πιο ψηλά το μωράκι μου, απλώς φοβήθηκα. Πότε ανεβαίνει πιο ψηλά;
Από βδομάδα έχω ραντεβού, αλλά όπως με νιώθουν οι μέλλουσες μανούλες, εξέφρασα την ανησυχία μου εδώ, για να πάρω δύναμη με τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα χαμηλό οπίσθιο. Η θέση του πλακούντα δεν νομίζω ότι έχει σχέση με το που είναι το μωρό. Συνήθως με την πρόοδο της εγκυμοσύνης ανεβαίνει η μήτρα και μαζί της ανεβαίνει και ο πλακούντας απομακρύνοντας από τον τράχηλο. Θέλει προσοχή για αιμορραγίες. Εμένα μέχρι τις 33 εβδομάδες ανέβαινε λίγο λίγο μέχρι που για κάποιο λόγο στις επόμενες 3, μέχρι την 36 πήγε ξανα εκεί που ξεκίνησε. 

 

Μπηκα με προγραμματισμένη καισαρική όλα καλά. Τους πρώτους μήνες ήμουν στο κρεβάτι για άλλο λόγο ( εμετούς) όποτε έτσι και αλλιως πρόσεχα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

8 ώρες πρίν, Ιωάννα_27 είπε:

Καλημέρα σας!
Έχω τη χαρά να είμαι νέο μέλος από σήμερα, στην όμορφη παρέα σας!
Βρίσκομαι στη 18η βδομάδα εγκυμοσύνης. Τον προηγούμενο μήνα ο γυναικολόγος μου διέγνωσε ότι έχω πρόσθιο επιχείλιο πλακούντα, αλλά μου είπε πως με τον καιρό θα ανέβει. Έχω ιστορικό μεγάλης αποκόλλησης στον 2ο μήνα κύησης, η οποία με τη βοήθεια του Θεού και της φύσης αποκαταστάθηκε πλήρως. Ωστόσο προσέχω ιδιαίτερα.
Χθες ένιωσα χαμηλά στην κοιλίτσα μου, ένα μικρό βουναλάκι να υψώνεται από το μικρό μου. Απλώς παρατήρησα ότι ήταν κοντά στην αρχή της βουβωνικής περιοχής.
Σε αυτή τη βδομάδα τόσο χαμηλά είναι; Υπάρχει περίπτωση να ευθύνεται η θέση του πλακούντα; Το έχω νιώσει και πιο ψηλά το μωράκι μου, απλώς φοβήθηκα. Πότε ανεβαίνει πιο ψηλά;
Από βδομάδα έχω ραντεβού, αλλά όπως με νιώθουν οι μέλλουσες μανούλες, εξέφρασα την ανησυχία μου εδώ, για να πάρω δύναμη με τις απαντήσεις σας.

Το βουναλακι που αισθανθηκες πιθανον να ηταν προπαρασκευαστικες συσπασεις. Νομιζω ειναι απιθανο να νιωσεις τον πλακουντα. Το μωρο παντως μπορει να ειναι αρκετα χαμηλα, εχει αρκετο χωρο και κολυμπαει σε ολη την κοιλια. Δεν σημαινει οτι επειδη ειναι χαμηλα θα γεννησεις προωρα. Με το καλο!

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας και ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!
Χθες πήγαμε στον γιατρό. Όλα καλά με τη μικρούλα μας, μεγαλώνει τέλεια, μου είπε. Μόνο ο πλακούντας μου συνεχίζει να είναι χαμηλά. Μου εξήγησε τις πιθανότητες που μπορεί να ακολουθήσουν:
α) αν ανέβει με τον καιρό, πολύ πιθανό να έχουμε μικροαποκολλήσεις, ανάλογα με τα αγγεία που θα επηρεάσει.
β) αν συνεχίσει να είναι χαμηλά αλλά ανέβει λίγο, πολύ πιθανό το σενάριο καισαρικής στον τόπο μου.

γ) αν όμως γίνει επιπωματικός, θα με στείλει Θεσσαλονίκη Ιπποκράτειο ή Παπαγεωργίου για ενδελεχή ασφάλεια, καθώς παρέχουν και τις πρώτες βοήθειες σε αίμα-αν χρειαστεί.
Τον άλλο μήνα θα κάνουμε τη Β-επιπέδου στη Θεσσαλονίκη, όπου κι εκεί θα εκτιμήσει ο άλλος γιατρός τον πλακούντα.

Ο γιατρός μου ξέρω ότι αποφεύγει την καισαρική, την τελεί μόνο ως έσχατη λύση. Εγώ όμως φοβήθηκα... Ειδικά με την πιθανότητα της αποκόλλησης ξανά.... Θα ήθελα να ρωτήσω  όποια μανούλα το έχει περάσει, η αποκόλληση που μπορεί να της συνέβη ξανά, ήταν σε ίδια έκταση όπως την πρώτη φορά; Εμένα την πρώτη φορά ήταν μεγάλη. Και από τότε η εγκυμοσύνη μου συνοδεύεται εκτός από χαρά, και από φοβία...
Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι παλαιά αποκόλληση σημαίνει ότι και τώρα θα εχεις. Ούτε επειδή είχες μεγάλη και τώρα θα εχεις μεγάλη. Η θέση προσκολησησ του πλακούντα στην μήτρα είναι τυχαία σε κάθε εγκυμοσύνη. Σε εμάς έτυχε χαμηλά.

Νομίζω ένα μικρό παραπάνω ποσοστό έχουν όσες έχουν κάνει απόξεση. 

Μην αγχώνεσαι εγώ ούτε αιμορραγία δεν είχα και ανέβηκε ένα εκατοστό και μετά έπεσε 8mm σε 3 εβδομαδες (επαναληπτικό Doppler στον ίδιο έμβρυο λόγο). 

όπως ανέφερα τον 3-4 μήνα τους έβγαλα ξάπλα λόγω εμετων, δειλά δειλά τον 5ο ξεμυτισα.

 

Προσεχεις τα κλασικά, βάρη καθόλου και ξεκούραση. Ειδικά τους τελευταίους μήνες που μας πιάνει η λύσσα να ετοιμάσουμε το σπίτι για το μωρό. 

 

Ολα καλά θα πάνε, με το καλό το μωράκι σου. 

 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Silky είπε:

Δεν νομίζω ότι παλαιά αποκόλληση σημαίνει ότι και τώρα θα εχεις. Ούτε επειδή είχες μεγάλη και τώρα θα εχεις μεγάλη. Η θέση προσκολησησ του πλακούντα στην μήτρα είναι τυχαία σε κάθε εγκυμοσύνη. Σε εμάς έτυχε χαμηλά.

Νομίζω ένα μικρό παραπάνω ποσοστό έχουν όσες έχουν κάνει απόξεση. 

Μην αγχώνεσαι εγώ ούτε αιμορραγία δεν είχα και ανέβηκε ένα εκατοστό και μετά έπεσε 8mm σε 3 εβδομαδες (επαναληπτικό Doppler στον ίδιο έμβρυο λόγο). 

όπως ανέφερα τον 3-4 μήνα τους έβγαλα ξάπλα λόγω εμετων, δειλά δειλά τον 5ο ξεμυτισα.

 

Προσεχεις τα κλασικά, βάρη καθόλου και ξεκούραση. Ειδικά τους τελευταίους μήνες που μας πιάνει η λύσσα να ετοιμάσουμε το σπίτι για το μωρό. 

 

Ολα καλά θα πάνε, με το καλό το μωράκι σου. 

 

Σε ευχαριστώ για το κουράγιο σου, με βοηθάς :)  Απόξεση δεν έχω κάνει, έχω κάνει όμως την άνοιξη υστεροσκόπηση για αφαίρεση πολύποδα, διαδικασία πολύ πιο εξελιγμένη και προσεγμένη. Εύχομαι σε όλες τις μέλλουσες -και ήδη- μανούλες να περνάνε μόνο όμορφες στιγμές με τα μικράκια τους, μέσα και έξω από την κοιλίτσα!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...