Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

επιχειλιος πλακουντας !!


Recommended Posts

Εμένα στη β' επιπέδου μου διαγνώστηκε επιχείλιος πλακούντας..και κράτησε καιρό αυτό. Αλλά όταν κάναμε το doppler στην 34η εβδομάδα, είχε "ανέβει"-δεν χαρακτηριζόταν πλέον επιχείλιος. Τελικά έκανα καισαρική αλλά για άλλο λόγο. Μην προδικάζεις τα πράγματα, ποτέ δεν ξέρεις. Αλλά θέλει λίγο προσοχή καθώς είναι αυξημένος ο κίνδυνος αποκόλλησης.

 

εμενα μου ειπανε οτι οτι γινει μεχρι την 28 εβδομαδα !και οι 2 γιατροι που με παρακολουθουν... δεν λεω ισωςγινει το θαυμα και ανεβει και σε μενα αργοτερα ... αλλα μεχρι τοτε, οπω ς ειπες κι εσυ αυξανεται και ο κυνδυος αιμοραγιας !! γι αυτο ανχονομαι πολυυ!! εσυ ειδες αιμα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


μου λεει συνεχεια δεν τρωως;ενω τρωω κ πεφτω στο κρεβατι κατευθειαν εφοσον ειμαι σε ακινησια..ναι μου λεει να παρω κανα κιλο οχι οτι υπαρχει προβλημα για να μην αισθανομαι τοσο εντονα τις συσπασεις κ για να μην πιεζει κ το μωρο..προσπαθω να παρω αλλα τιποτα..κ εφτιαξα κ μια τοση δα μικρη κοιλιτσα πολυ σπανια θα καταλαβουν οτι ειμαι εγκυος..αλλα το παιδι δοξα το θεο μεγαλωνει..

 

 

δεν καταλαβα τι εννοει ο γιατρος, φταιει το οτι εισια αδυνατη και νιωθεις τις συσπασεις? δηλ αν ησουν παχια δεν θα το καταλαβαινες? το θεμα ειναι να μην εχεις, ειτε εισαι παχια ειτε αδυνατη αν η μητρα συσπαται το καταλαβαινεις. Κι εγω ημουν 50 κιλα οταν ξεκινησα με τους εμετους πηγα 47 και μετα πηρα λιγα κιλακια αλλα δεν μου ειπε οτι σχετιζεται το βαρος με τις συσπασεις. Μεχρι και που γεννησα οσο μεγαλωνε η κοιλια τοσο πιο πολυ το ενιωθα γιατι πολυ απλα μεγαλωνε η μητρα και φαντασου οτι η κοιλια μου φανηκε στον 7ο.

Link to comment
Share on other sites

μου ειπε οτι ειμαι πολυ αδυνατη κ τεντωνεται το δερμα μου..τι να πω εγω ξερω οτι βοηθαει μια γυναικα να ειναι αδυνατη..κ εμενα η κοιλα τωρα ξεπεταγεται..κ μην φανταστεις καμια τεραστια μια τοσο δα μικρη ειναι

Link to comment
Share on other sites

περιεργο μου ακουγεται. Εμενα μου ελεγε να προσεχω λογω ακινησιας να μην παρω πολλα κιλα, δεν ηθελε πανω απο 12 στο συνολο να παρω. Τεσπα, κοιτα να εισαι ηρεμη γιατι πραγματικα παιζει μεγαλο ρολο και ολα θα πανε καλα. Εμενα στις 28 βδομαδες μου ειπε να κανω κι ενεσεις κορτιζονης, βεβαια οι συσπασεις ειχαν επηρεασει αρκετα τον τραχηλο, ομως πηγαν ολα καλα και γεννησα στις 37+3

Link to comment
Share on other sites

οντως θελει πραγματικα να εισαι ηρεμη χωρις καθολου αγχος..ειναι πολυ δυσκολο αυτο αλλα πρεπει..μεχρι στιγμης ο τραχειλος φτου φτου ειναι μια χαρα κ ευχομαι να παραμεινει κλειστος..οι ενεσεις κορτιζονης ειναι για τα πνευμονακια του μωρου;;την επομενη θα τον ρωτησω..μακαρι να φτασω κ εγω εστω να μπω στον μηνα μου κ ας γεννησω μετα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμενα μου ειπανε οτι οτι γινει μεχρι την 28 εβδομαδα !και οι 2 γιατροι που με παρακολουθουν... δεν λεω ισωςγινει το θαυμα και ανεβει και σε μενα αργοτερα ... αλλα μεχρι τοτε, οπω ς ειπες κι εσυ αυξανεται και ο κυνδυος αιμοραγιας !! γι αυτο ανχονομαι πολυυ!! εσυ ειδες αιμα?

 

Είδα αίμα ναι..λίγο μετά τη β' επιπέδου (25η εβδομάδα αν θυμάμαι καλά). Αλλά εγώ δεν καθόμουνα σπίτι καθόλου γενικώς..βέβαια όταν είδα το αίμα συμμορφώθηκα προς τας υποδείξεις και την έβγαλα σπίτι για το υπόλοιπο της εγκυμοσύνης 8-):cool:...Με πείραζε το αυτοκίνητο και κάθε φορά που έμπαινα (π.χ. για να πάω στον γιατρό και ειδικά αν είχε πολλή λακούβα ο δρόμος έβλεπα και από λίγο αιματάκι)...τελικά γέννησα λίγο μετά τις 40 εβδομάδες έναν υγιέστατο μπέμπη με καισαρική (αφού δεν έβγαινε μόνος του με τίποτα):P:p:p..Μην αγχώνεσαι όλα καλά θα πάνε!!!και σε μένα δεν πιστεύανε ότι θα ανέβει

Link to comment
Share on other sites

Είδα αίμα ναι..λίγο μετά τη β' επιπέδου (25η εβδομάδα αν θυμάμαι καλά). Αλλά εγώ δεν καθόμουνα σπίτι καθόλου γενικώς..βέβαια όταν είδα το αίμα συμμορφώθηκα προς τας υποδείξεις και την έβγαλα σπίτι για το υπόλοιπο της εγκυμοσύνης 8-):cool:...Με πείραζε το αυτοκίνητο και κάθε φορά που έμπαινα (π.χ. για να πάω στον γιατρό και ειδικά αν είχε πολλή λακούβα ο δρόμος έβλεπα και από λίγο αιματάκι)...τελικά γέννησα λίγο μετά τις 40 εβδομάδες έναν υγιέστατο μπέμπη με καισαρική (αφού δεν έβγαινε μόνος του με τίποτα):P:p:p..Μην αγχώνεσαι όλα καλά θα πάνε!!!και σε μένα δεν πιστεύανε ότι θα ανέβει

 

 

να σου ζησει κοπελα μου... μακαρι να καταφερω κι εγω να την βγαλω ετσι !! παντως προσπαθω οσο μπορω να ξεκουραζομαι .. :(

Link to comment
Share on other sites

να σου ζησει κοπελα μου... μακαρι να καταφερω κι εγω να την βγαλω ετσι !! παντως προσπαθω οσο μπορω να ξεκουραζομαι .. :(

 

να ξεκουράζεσαι!!και να μην αγχώνεσαι..τώρα που μεγαλώνει ο μπέμπης μου λέω τί καλά που ήταν στην εγκυμοσύνη (από πλευράς ξεκούρασης)..πάντως κι εγώ τότε το ίδιο άγχος με σένα είχα..μην γεννήσω πριν την ώρα μου..να σκεφτείς η μητέρα του άντρα μου με επιχείλιο πλακούντα δοκίμασε να γεννήσει φυσιολογικά (δεν τα κατάφερε γιατί ο πλακούντας δυσκόλευε τη διέλευση του μωρού) και τελικά γέννησε με καισαρική στην ώρα της

Link to comment
Share on other sites

να ξεκουράζεσαι!!και να μην αγχώνεσαι..τώρα που μεγαλώνει ο μπέμπης μου λέω τί καλά που ήταν στην εγκυμοσύνη (από πλευράς ξεκούρασης)..πάντως κι εγώ τότε το ίδιο άγχος με σένα είχα..μην γεννήσω πριν την ώρα μου..να σκεφτείς η μητέρα του άντρα μου με επιχείλιο πλακούντα δοκίμασε να γεννήσει φυσιολογικά (δεν τα κατάφερε γιατί ο πλακούντας δυσκόλευε τη διέλευση του μωρού) και τελικά γέννησε με καισαρική στην ώρα της

 

μωρε ας πανε ολα καλα και ας γεννησω με καισαρικη , τι να κανουμε ... ο μισος ο κοσμος πλεον ετσι γενναει ... αχχχ θα δειξει η πορεια ... εχω κανει 2 φορες εμετο σημερα ( σορρυ ) , και νομιζω ειναι απο το ανχος... πρεπει να χαλαρωσω λιγο μου φενεται ...

Link to comment
Share on other sites

vasoula.... ναι πρεπει να χαλαρωσεις και να εισαι θετικη.Αυτο μου ειπε.Και εγω θελω να πιστευω οτι θα ανεβηκε απο τον προγουμενο μηνα.Και εγω δεν κανω πολλα και ουτε πολλες μετακηνισεις.Το μωρο ειναι πολυ υπερκηνιτικο και δεν ξερω μην μου προκαλεσει καμια αποκοληση παλι 'η αν αυτο ειναι κακο για τον πλακουντα. Το να γεννησεις με καισαρικη ειναι το λιγοτερο αρκι ολα να πανε καλα και δεν πειραζει το πως.

jyjdp3.png

sWN4p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οντως θελει πραγματικα να εισαι ηρεμη χωρις καθολου αγχος..ειναι πολυ δυσκολο αυτο αλλα πρεπει..μεχρι στιγμης ο τραχειλος φτου φτου ειναι μια χαρα κ ευχομαι να παραμεινει κλειστος..οι ενεσεις κορτιζονης ειναι για τα πνευμονακια του μωρου;;την επομενη θα τον ρωτησω..μακαρι να φτασω κ εγω εστω να μπω στον μηνα μου κ ας γεννησω μετα..

 

ναι οι ενεσεις ειναι για τα πνευμονακια, δεν φερνουν καμμια επιπλοκη, αν σου πει να τις κανεις μην αγχωθεις δεν ειναι τιποτα. Το ξερω οτι ειναι δυσκολο να διαχειριστεις το αγχος, σε καταλαβαινω απολυτα αλλα πρεπει να σου πω το κλισε μην αγχωνεσαι. Παντως ολα καλα θα πανε. Πολλες ειχαν συσπασεις και μια χαρα μπηκαν στο μηνα τους

Link to comment
Share on other sites

vasoula.... ναι πρεπει να χαλαρωσεις και να εισαι θετικη.Αυτο μου ειπε.Και εγω θελω να πιστευω οτι θα ανεβηκε απο τον προγουμενο μηνα.Και εγω δεν κανω πολλα και ουτε πολλες μετακηνισεις.Το μωρο ειναι πολυ υπερκηνιτικο και δεν ξερω μην μου προκαλεσει καμια αποκοληση παλι 'η αν αυτο ειναι κακο για τον πλακουντα. Το να γεννησεις με καισαρικη ειναι το λιγοτερο αρκι ολα να πανε καλα και δεν πειραζει το πως.

 

εμένα να δεις τί υπερκινητικός που ήταν ο δικός μου! ο γιατρός μου έλεγε να προσέχω να τον ακούω περίπου 10 φορές τη μέρα..τί 10, εγώ τον άκουγα συνέχεια που σβούριζε στην κοιλιά μου!

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω προβλημα για της ενεσεις αρκει ν πανε ολα καλα με το παιδακι μου...εχω αγχωθει αλλα προσπαθω να μην το σκεφτομαι..απλα εκοψαν τα χαπια γιαυτο αγχωνομαι .μακαρι να πανε ολα καλα κ να φτασω μεχρι τον μηνα μου..ειναι η ποιο ωραια φαση της ζωης μας κοριτσια κ την περναμε με αγχος δυστυχως.αλλα δεν πειραζει αρκει να πανε ολα καλα κ να κρατησουμε τα μπεμπακια μας αγκαλιτσα στην ωρα τους..

Link to comment
Share on other sites

εμένα να δεις τί υπερκινητικός που ήταν ο δικός μου! ο γιατρός μου έλεγε να προσέχω να τον ακούω περίπου 10 φορές τη μέρα..τί 10, εγώ τον άκουγα συνέχεια που σβούριζε στην κοιλιά μου!

 

 

παντως κι εμενα πολυ υπερκινητικοτητα η δικια μου... ηθελα να ξερα δεν κοιμαται ποτε?? καλυτερα ετσι παντως να δινει το παρον παρα υσηχη! θα ειχαμε εξρτα ανχος μετα !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ετσι ακριβως εγω τρελαινομαι που φερνει συνεχεια γυρες ο μπεμπης μου μου δινει τεραστιο κουραγιο κ υπομονη..ας φερνει γυρες ετσι.μεχρι να γεννησω κανενα προβλημα..

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια γεια σας και απο μενα.δεν θελω να σας τρομαξω με το μυνημα μου, θελω απλα να προειδοποιησω οτι ο επιχειλιος πλακουντας ειναι πολυ σημαντικο και θελει παρα πολυ προσοχη, κατι που εγω δεν γνωριζα. στην 22 εβδομαδα ειχα επιχειλιο πλακουντα, μου ειπε ο γιατρος τοτε οτι μπορει να ανεβει μεχρι την 28,και οτι αν δεν ανεβει θα κανω καισαρικη. δεν μου ειπε ομως ποσο προσοχη θελει!!!!!!!!!εμενα ανεβηκε, τουλαχιστον κατα τα λεγομενα του πρωην γιατρου μου στην 26 -27 εβδομαδα. εγω δουλευα κανονικα, κουραζομουν πολυ και δεν προσεχα. στην 30 εβδομαδα,πηγα με πονους και συσπασεις στο γιατρο, μου ειπε οτι δεν ειναι τιποτα και μετα απο μια ωρα σπασανε τα νερα και ξεκινησε μια τρελλη αιμοραγια, μεταφερθηκα με ασθενοφωρο στο νοσοκομειο και σε μιση ωρα ειχα γεννησει με καισαρικη.περιφερικη αποκολληση πλακουντα η διαγνωση. γι αυτο κοριτσια ξεκουραση ηρεμια και πολλες γνωμες απο πολλους γιατρους. και οτιδηποτε μικρο να το αναφερετε στο γιατρο σας. και θετικη σκεψη,δεν σημαινει επειδη το επαθα εγω θα συμβει,απλα ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!!!!!!!mpou20 μηπως επαιρνες yutopar να στα στειλω αν τα εχω ακομα?

Link to comment
Share on other sites

παντως κι εμενα πολυ υπερκινητικοτητα η δικια μου... ηθελα να ξερα δεν κοιμαται ποτε?? καλυτερα ετσι παντως να δινει το παρον παρα υσηχη! θα ειχαμε εξρτα ανχος μετα !

 

κι εγώ το ίδιο αναρωτιόμουν!μα δεν κοιμάται ποτέ???βέβαια ούτε τώρα κοιμάται...:rolleyes::)

Link to comment
Share on other sites

toufakos...εμενα προσωπικα δεν με φοβησες καθολου γιατι το επαθα την τελευταια μερα που ειχαμε ορισει για γεννα.Δεν το ανεφερα αναλυτικα για να μην πανικοβαλα ττην vasoula.Επαθα οληκη αποκοληση πλακουντα με τρελη αιμοραγια ,εκανα καισαρικη τοσο εσπευσμενη που να φανταστεις οτι η επισκληριδιος δεν ειχε πιασει καλα.Η αποκολ.πλακουντα ειναι οτι δεν εχει το μωρο οξυγονο για πολυ ωρα και αυτος ειναι ο φοβος.Ολα ομως πηγαν καλα και εχω ηδη εναν κουκλο 7χρονων.Το μονο βασικο ειναι η ξεκουραση και προσοχη,οχι φοβο,οχι,βαροι και κουραση και ολα θα πανε καλα.Γι'αυτο και εγω εχω κοψει τις μετακηνισεις πιο πολυ για λακουβες με το αμαξι και δεν οδηγο πλεον.Αντε αλλη μια μρα να παω στον γιατρο να δω αν ανεβηκε....αχ βρε κοριτσια ευχομαι ολα να μας πανε καλα. Και θα πανε θα δειτε!!!!!

jyjdp3.png

sWN4p3.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια γεια σας και απο μενα.δεν θελω να σας τρομαξω με το μυνημα μου, θελω απλα να προειδοποιησω οτι ο επιχειλιος πλακουντας ειναι πολυ σημαντικο και θελει παρα πολυ προσοχη, κατι που εγω δεν γνωριζα. στην 22 εβδομαδα ειχα επιχειλιο πλακουντα, μου ειπε ο γιατρος τοτε οτι μπορει να ανεβει μεχρι την 28,και οτι αν δεν ανεβει θα κανω καισαρικη. δεν μου ειπε ομως ποσο προσοχη θελει!!!!!!!!!εμενα ανεβηκε, τουλαχιστον κατα τα λεγομενα του πρωην γιατρου μου στην 26 -27 εβδομαδα. εγω δουλευα κανονικα, κουραζομουν πολυ και δεν προσεχα. στην 30 εβδομαδα,πηγα με πονους και συσπασεις στο γιατρο, μου ειπε οτι δεν ειναι τιποτα και μετα απο μια ωρα σπασανε τα νερα και ξεκινησε μια τρελλη αιμοραγια, μεταφερθηκα με ασθενοφωρο στο νοσοκομειο και σε μιση ωρα ειχα γεννησει με καισαρικη.περιφερικη αποκολληση πλακουντα η διαγνωση. γι αυτο κοριτσια ξεκουραση ηρεμια και πολλες γνωμες απο πολλους γιατρους. και οτιδηποτε μικρο να το αναφερετε στο γιατρο σας. και θετικη σκεψη,δεν σημαινει επειδη το επαθα εγω θα συμβει,απλα ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!!!!!!!mpou20 μηπως επαιρνες yutopar να στα στειλω αν τα εχω ακομα?

 

ο φοβος και ο τρομος μου !! ειχες κουραστει εκεινη την ημερα που το επαθες η εγινε στα καλα καθουμενα? κοριτσι μου , τα καταφερε το μωρακι σου??

Link to comment
Share on other sites

vasoula δεν ειχα κουραστει περισσοτερο απο τις αλλες ημερες. το παιδακι μου ειναι μια χαρα , εμεινε 47 ημερες στη μοναδα, τωρα ειναι 4 μηνων και ολα καλα. γεννηθηκε 1640 gr και τωρα ειναι πανω απο 6 κιλα

Link to comment
Share on other sites

vasoula δεν ειχα κουραστει περισσοτερο απο τις αλλες ημερες. το παιδακι μου ειναι μια χαρα , εμεινε 47 ημερες στη μοναδα, τωρα ειναι 4 μηνων και ολα καλα. γεννηθηκε 1640 gr και τωρα ειναι πανω απο 6 κιλα

 

μπραβο κοπελα μου !! ηταν δυνατο το μωρακι σου !! να σου ζησει , πολυ χαιρομαι !!

Link to comment
Share on other sites

οι επιχειλιοι πλακουντες θελουν πολυ ξαπλα καθολου κουραση και σαφεστατα καισαρικη επεμβαση.

συνηθως μεχρι τηνς 28η βδομαδα ανεβαινει ο παλκουντας επειδη μεγαλωνει η μητρα και τραβαει ψηλα το μωρακι

ευχομαι να εχεις καλη τυχη και να γεννησεις οσο πιο αργα σε εβδομαδα γνεται! :-D

Link to comment
Share on other sites

mpou20 το μωρο μου ηταν διασωληνωμενο 1 εβδομαδα και μετα σε ρινικο και μετα σε διαχυτο οξυγονο, λογω ανωριμοτητας των πνευμονων. βγηκε εντελως απο το οξυγονο υστερα απο 40 μερες, δεν ειχα προλαβει να κανω ενεσεις για τα πνευμονακια του. επισης, η σιτιση του μεχρι την 34-35 εβδομαδα γινοταν με ενα σωληνακι. τα μωρα για να πιασουν μπιμπερο πρεπει να ειναι 35 εβδομαδα, για να εχουν το αντανακλαστικο του θηλασμου ,εμενα γεννηθηκε στην 30. και το βαρος τους τουλαχιστον 2 κιλα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...