Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΩΣ ΠΟΤΕ ΚΟΙΜΙΖΑΤΕ ΤΑ ΜΩΡΑ ΣΑΣ ΑΓΚΑΛΙΑ?


smak

Recommended Posts

Μια χαρά ειναι η μικρούλα!!ο δικός μου αν δεν πάρει ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ δεν σταματάει με τίποτα!!!!το εχω προσπαθήσει πολλές φορές μάταια όμως!!Την ημερα μια χαρά είστε να ξέρεις οσο θα μεγαλώνει θα κοιμαται όλο και καλυτερα! Εμείς ξεκινήσαμε με δυο εικοσαλεπτα την ημερα και τωρα κοιμαται και δυο ώρες σερί!!!!! Υπομονή και θα ειναι όλο και καλυτερα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 116
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μια χαρά ειναι η μικρούλα!!ο δικός μου αν δεν πάρει ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ δεν σταματάει με τίποτα!!!!το εχω προσπαθήσει πολλές φορές μάταια όμως!!Την ημερα μια χαρά είστε να ξέρεις οσο θα μεγαλώνει θα κοιμαται όλο και καλυτερα! Εμείς ξεκινήσαμε με δυο εικοσαλεπτα την ημερα και τωρα κοιμαται και δυο ώρες σερί!!!!! Υπομονή και θα ειναι όλο και καλυτερα!

 

σ'ευχαριστω πολυ για τα ενθαρρυντικα σου λογια!

& εγω ετσι ελεγα για τη μικρη μου: θελει να κοιμηθει αλλα με τον τροπο που θελει εκεινη!

& μια ωραια μερα αποφασισα να την "δοκιμασω". στη φαση αυτης της "δοκιμης" ειαστε τωρα.

ποσο ειναι ο μικρουλης σου?

veMDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Είμαστε 8 τωρα.αλλα ειναι καλυτερα εδώ και έναν μηνα... Καλα κανείς και οσο νομίζεις οτι σε "πέρνει" να επιμεινεις για να είστε καλυτερα αργότερα.. Εγω δεν τα κατάφερα,ήταν αδύνατο να τον δοκιμάσω και δεν άντεχα αν τον ακούω να κλαίει για πολυ ακόμα κι αν ήμουν δίπλα.. Βέβαια δεν είχε σκοπό να σταματήσει!!! Οπότε με κανει οτι θελει.. έκτος απο αγκαλια όρθια που δεν την αντέχω λόγο τενοντιτιδας που μου άφησε κουσούρι... :-(.Απλα ποτε μην την αφήνεις μονη να κλαίει γιατι μπορει να γίνει χειρότερα...καλή συνεχεια!!

Link to comment
Share on other sites

Είμαστε 8 τωρα.αλλα ειναι καλυτερα εδώ και έναν μηνα... Καλα κανείς και οσο νομίζεις οτι σε "πέρνει" να επιμεινεις για να είστε καλυτερα αργότερα.. Εγω δεν τα κατάφερα,ήταν αδύνατο να τον δοκιμάσω και δεν άντεχα αν τον ακούω να κλαίει για πολυ ακόμα κι αν ήμουν δίπλα.. Βέβαια δεν είχε σκοπό να σταματήσει!!! Οπότε με κανει οτι θελει.. έκτος απο αγκαλια όρθια που δεν την αντέχω λόγο τενοντιτιδας που μου άφησε κουσούρι... :-(.Απλα ποτε μην την αφήνεις μονη να κλαίει γιατι μπορει να γίνει χειρότερα...καλή συνεχεια!!

 

εννοειται χωρις κλαμματα!

αν κλαψει τρεχω να την ηρεμησω κ αν δεν ηρεμησει αγκαλια!

ουτε εγω μπορω να την αφησω να κλαιει ασε που οπως λες εσυ δεν προκειται να σταματησει ποτε! οσο για τα κουσουρια... χερι, μεση, πλατη... ολα πονανε!!!

κουραγιο σε ολες μας κ να τα χαιρομαστε τα ζορικα μας!

veMDp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είχα ακριβώς το ίδιο θέμα με την κόρη μου. Μέχρι τους 3 μήνες την κοιμίζαμε πάνω μας. Μετά τους 3μισυ μας είπε και η γιατρός ότι μπορούμε να αρχίσουμε εκπαίδευση. Αυτό που κάναμε και πέτυχε σχετικά γρήγορα είναι το εξής:

Εχοντάς την αγκαλιά της έλεγα ότι θα την βάλω για ύπνο. Της εξηγούσα ότι είμαστε ακριβώς στο διπλανό δωμάτιο με τον μπαμπά της για ό,τι χρειαστεί και ότι πάντα πάμε και την ελέγχουμε όταν κοιμάται. Γενικώς της μιλούσα σαν να είναι μεγάλη και καταλαβαίνει τα πάντα. Της έλεγα καληνύχτα και την έβαζα στο κρεβάτι της με ένα κουκλάκι (πάντα το ίδιο κάθε βράδυ), την πιπίλα και τον υπνόσακό της. Έβαζε τα κλάματα, αλλά εγώ έφευγα από το δωμάτιο. Μετά από 1 λεπτό κλάματος επέστρεφα και χωρίς να τη σηκώσω από το κρεβάτι την χάιδευα και της επανέλαβα αυτά που της είχα πει πριν, ότι είμαστε εδώ, στο διπλανό δωμάτιο κλπ. Την άφηνα πάλι να κλαίει. Μετά από 2 λεπτά ξαναπήγαινα και πάλι χωρίς να τη σηκώσω την ίδια διαδικάσια. Μετά από 5 λεπτά τα ίδια, ώσπου τελικά κοιμόταν. Μετά από μία βδομάδα την έβαζα στο κρεβάτι της και κοιμόταν μόνη της, χωρίς κανένα πρόβλημα.

Με την πιπίλα είχαμε κι εμείς το πρόβλημα ότι της έφευγε και ξυπνούσε κλαίγοντας. Τελικά την έπιασα πάνω στον υπνόσακό της με ειδική αλυσίδα και ΣΩΘΗΚΑΜΕ!!

Link to comment
Share on other sites

Μονο μια εβδομαδα κρατησε το ονειρο...

Φουσκα τελικα ο υπνος της μπεμπας μας...

Ξαναρχισε τα ιδια!!! Αγκαλια και καποιες φορες οταν θα την αφησω θα ξυπνησει αμεσως και ΠΑΛΙ ΑΓΚΑΛΙΑ!

Εν τω μεταξυ αρχισε να γυρναει απο το πλαι μπρουμητα (να τα πιστευετε τα αλματα αναπτυξης - διανυουμε την 18η εβδομαδα) και αρνειται να κατσει οπως την εβαζα, φτυνει την πιπιλα και κλαιει μεχρι φυσικα να παρει αυτο που θελει. Φιλη Beatle πολυ θα θελα να δουλεψει κ σε εμας η μεθοδος που λες αλλα Α-ΠΟ-ΚΛΕΙ-Ε-ΤΑΙ! Αμα πισμωσει κλαιει τοσο πολυ κ ασταματητα που στο τελος ξεσηκωνεται, γινεται μουσκεμα, ενα κουρελι και κανω αμαν να την ηρεμησω. Σκληρο καρυδι!

Αφηστε που συνεχεια ξυπναει! Αυτο το εκανε απο παντα βεβαια... να δω ομως ποτε θα σταματησει.

Ωχ Θεε μου τι εχω να τραβηξω με ετουτη!!!

veMDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κουράγιο και να ξέρεις οτι οι κόποι σου θα ανταμοιβθουν!! Τα "απαιτιτικα" μωρά τείνουν να ειναι έξυπνα!!!Ξερουν ακριβώς τι θέλουν απο τη ζωή και το διεκδικούν! Διάβασα ενα πολυ ωραίο άρθρο σήμερα και θα ήθελα να το μοιραστώ μαζί σου καθος περνάμε τα ίδια με τα διαβολικά μας!http://www.mothereducation.gr/html/anapt/method_ypnos.htm

Link to comment
Share on other sites

Κουράγιο και να ξέρεις οτι οι κόποι σου θα ανταμοιβθουν!! Τα "απαιτιτικα" μωρά τείνουν να ειναι έξυπνα!!!Ξερουν ακριβώς τι θέλουν απο τη ζωή και το διεκδικούν! Διάβασα ενα πολυ ωραίο άρθρο σήμερα και θα ήθελα να το μοιραστώ μαζί σου καθος περνάμε τα ίδια με τα διαβολικά μας!http://www.mothereducation.gr/html/anapt/method_ypnos.htm

 

 

Αχ πως περιμενω να ανταμοιφθουν οι κοποι μου οπως λες!!!

Γιατι εγω εχω την αισθηση οτι τελικα τα κανω ολα λαθος!!!

Ασε που αισθανομαι ωρες-ωρες τις δυναμεις μου να με εγκαταλειπουν και με πιανει και απογνωση για το ΠΟΥ θα παει ολο αυτο...?

Ωραιο το αρθρο, εχω διαβασει παρομοια και ετσι λεω οτι ΠΟΤΕ δεν προκειται να κανω κατι τετοιο, αλλα οταν ΝΥΣΤΑΖΩ λεω οτι ειναι η μονη λυση!

Ουφ να δουμε ποσο θα κρατησει η υστερια... γιατι για υστερια προκειται!

Τωρα το γυρισε τελειως! Τη νανουριζω και μολις την ακουμπησω ξυπναει!

Τραγικο...

veMDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχουν ξεκινήσει τα δοντακια;Κοιτά αν βγάζει πολλά σαλακια και τα δάχτυλα ειναι συνεχώς στο στόμα ίσως άρχισαν τα συμπτώματα.εμεις ξεκινήσαμε 2,5 και 5 μηνων είχαμε 2 δόντια.Παντως υποφέρουν πολυ τα καΐμενα!! Ο δικός μου εχει 2 μερες 39,5 πήρετο και ουρλιαζει απο τον πόνο απο κοινοδοντες!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μήπως έχουν ξεκινήσει τα δοντακια;Κοιτά αν βγάζει πολλά σαλακια και τα δάχτυλα ειναι συνεχώς στο στόμα ίσως άρχισαν τα συμπτώματα.εμεις ξεκινήσαμε 2,5 και 5 μηνων είχαμε 2 δόντια.Παντως υποφέρουν πολυ τα καΐμενα!! Ο δικός μου εχει 2 μερες 39,5 πήρετο και ουρλιαζει απο τον πόνο απο κοινοδοντες!!

 

δεν βλεπω κατι αλλα το χω σιγουρο οτι ειναι δοντια!

Κανουμε μπανιο στα σαλια κ μασαει οτι βρει! Αυριο εχουμε γιατρο. Να δω τι θα μας πει!

Θα ενημερωσω. Σ'ευχαριστω για τη συμπαρασταση ομοιοπαθουσα!

veMDp3.png
Link to comment
Share on other sites

πιστευω πως οι ωρες που κοιμαται τη μερα ειναι λιγες.εγω οταν ηταν τοσο μικρη την εβαζα για υπνο ανα 2ωρο κατα τη διαρκεια της μερας, ειτε στο στηθος ειτε στην αγκαλια, μετα συνηθισε και κοιμοταν πιο ευκολα εστω και για ενα μισαωρακι. μηπως θα σε βολευε ενας μαρσιπος?

Link to comment
Share on other sites

πιστευω πως οι ωρες που κοιμαται τη μερα ειναι λιγες.εγω οταν ηταν τοσο μικρη την εβαζα για υπνο ανα 2ωρο κατα τη διαρκεια της μερας, ειτε στο στηθος ειτε στην αγκαλια, μετα συνηθισε και κοιμοταν πιο ευκολα εστω και για ενα μισαωρακι. μηπως θα σε βολευε ενας μαρσιπος?

 

 

Δεν καθεται! Ειναι πολυ δυσκολο παιδι!

Η αληθεια ειναι οτι την βλεπω αντεχει μαξιμουμ 2 ωρες ξυπνια. Μετα αρχιζει το γρι-γρι! Την παιρνω αγκαλια και φυσικα μεχρι να αποφασισει να κοιμηθει κλαμματα και φωνες! Αφου "κοιμηθει" αν κανω οτι την ακουμπαω στο κρεβατι της - ΧΑΜΟΣ!

Χτες κοιμηθηκε - αγκαλια - 1,5 ωρα μαζεμενη απο ολη τη μερα και τη νυχτα εκει που λες θα ξεραθει, απο τις 21.30 που ηπιε το γαλα της και την πηρε ο υπνος, τελικα καταφερα να την αφησω απο τα χερια στις 23.15!

00.50 της εδωσα ενα μπουκαλι γαλα ακομα για να κοιμηθω μετα και 05.50 ξυπνησε. Ηπιε γαλα και μεχρι τις 7.30 εκλαιγε γοερα! Απο τσαντιλα υποθετω γιατι φυσικα δεν ειχε χορτασει.

Υστερα 09.50 στο ποδι. Ε, ειναι υπνος αυτος που κανει? Πειτε μου!

Και δεν δεχεται με τιποτα να την χαϊδευω απο το κρεβατι για να κοιμηθει!

ΑΠΕΛΠΙΣΤΗΚΑ!

Σημερα εχουμε γιατρο, αλλα & αυτος δε λεει και πολλα για το θεμα. Τον νοιαζει να ειναι καλα το παιδι. Να τρωει κλπ...

Ναι αλλα και ο υπνος????

veMDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν καθεται! Ειναι πολυ δυσκολο παιδι!

Η αληθεια ειναι οτι την βλεπω αντεχει μαξιμουμ 2 ωρες ξυπνια. Μετα αρχιζει το γρι-γρι! Την παιρνω αγκαλια και φυσικα μεχρι να αποφασισει να κοιμηθει κλαμματα και φωνες! Αφου "κοιμηθει" αν κανω οτι την ακουμπαω στο κρεβατι της - ΧΑΜΟΣ!

Χτες κοιμηθηκε - αγκαλια - 1,5 ωρα μαζεμενη απο ολη τη μερα και τη νυχτα εκει που λες θα ξεραθει, απο τις 21.30 που ηπιε το γαλα της και την πηρε ο υπνος, τελικα καταφερα να την αφησω απο τα χερια στις 23.15!

00.50 της εδωσα ενα μπουκαλι γαλα ακομα για να κοιμηθω μετα και 05.50 ξυπνησε. Ηπιε γαλα και μεχρι τις 7.30 εκλαιγε γοερα! Απο τσαντιλα υποθετω γιατι φυσικα δεν ειχε χορτασει.

Υστερα 09.50 στο ποδι. Ε, ειναι υπνος αυτος που κανει? Πειτε μου!

Και δεν δεχεται με τιποτα να την χαϊδευω απο το κρεβατι για να κοιμηθει!

ΑΠΕΛΠΙΣΤΗΚΑ!

Σημερα εχουμε γιατρο, αλλα & αυτος δε λεει και πολλα για το θεμα. Τον νοιαζει να ειναι καλα το παιδι. Να τρωει κλπ...

Ναι αλλα και ο υπνος????

 

Αν τοτε δοκιμαζες να την βαλεις ανα μια ή μιαμισι ωρα, να μην την αφησεις να εκνευριστει? αν την φασκιωνες και την κουνουσες με την φασκια? αν και ειναι λιγο μεγαλη για φασκιωμα.μηπως αρχιζεις να εκνευριζεσαι κι εσυ, που λογικο το βρισκω, και της μεταδιδεις τον εκνευρισμο σου γιατι σε μενα συνεβαινε αυτο.Την αφηνα για λιγο στον μπαμπα της κι ας εκλαιγε και πηγαινα σε αλλο δωματιο ή στο μπαλκονι λιγο να ηρεμησω, στα πεντε λεπτα με τρωγανε οι τυψεις και γυρνουσα ηρεμη να την νανουρισω και παλι. Ειλικρινα ελπιζω να βρεις λυση ή να στρωσει απο μονο του το πραγμα γιατι η αληθεια ειναι οτι σαν τον υπνο δεν εχει:wink:

Link to comment
Share on other sites

Εγω δυστυχως διαπιστωνω οτι ειμαι μονιμως εκνευρισμενη οσο συνεχιζεται αυτη η κατασταση. Το φασκιωμα επρεπε να το ειχα κανει απο πιο μωρο, τωρα ειναι αργα. Αλλα καποια πραγματα δεν τα πονηρευεσαι απο την αρχη... Παιδια τι να κανω, θα το φαω απο οτι φαινεται. Ο γιατρος τη βρηκε μια χαρα. Δεν την ποναει κατι, δεν βγαζει δοντι ειναι απλα νευρικη. Και 8.300! Ως ποτε μου λεει θα αντεχεις να την σηκωνεις για νανουρισμα? Πρεπει να το κοψεις. Την εβαλα & εγω οπως μου ειπε στο κρεβατι της και αρχισα να την χαιδευω και να της τραγουδαω απο πανω χωρις αγκαλια. Να ειμαι ομως εκει! Σας πληροφορω περασε 1 ωρα κλαμματος και γκρινιας, εγινε μουσκεμα στον ιδρωτα και φυσικα δεν εκλεισε ουτε μια στιγμη τα ματια της. Ε λεω θα το ξαναδοκιμασω αυριο. Το πρωι τα ΙΔΙΑ! 1 ωρα κλαμα και υπνος πουθενα! Και φυσικα με αγκαλια και νανουρισμα - ΤΕΖΑ! Τι συμπερασμα βγαζουμε? Οτι δεν βγαζει πουθενα αυτη η μεθοδος τουλαχιστον για εμας! Γιατι ως ποτε θα συνεχιζε το κλαμα της? Δεν ξερω αν θελω να μαθω...

veMDp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κρατήστε στα υπόψη, ότι -σε γενικές γραμμές- το μωρό θα αναζητήσει τις συνθήκες με τις οποίες αποκοιμήθηκε.

 

Ένα μωρό που αποκοιμήθηκε με πιπίλα, σε κάποιο μεσοδιάστημα του ύπνου θα την αναζητήσει κάνοντας κινήσεις. Αν του έχει γλιστρήσει τότε θα ξυπνήσει κλαψουρίζοντας.

 

Ένα μωρό που αποκοιμήθηκε αγκαλιά, είναι πιθανό να αναζητήσει αυτή την αγκαλιά στον ύπνο του. Αν δε τη βρει, πιθανά να ξυπνήσει αρκετά συντομότερα και μάλιστα συνοδεία γκρίνιας (μιας και δε χόρτασε πλήρως τον ύπνο του).

 

Θέλει λίγο προσπάθεια για να εδραιωθούν συνήθειες. Αν φαίνονται τώρα δύσκολα, μετά θα είναι ακόμα περισσότερο. Αξίζει να δαπανηθεί λίγος χρόνος και ενέργεια για να απολαμβάνει το παιδί έναν ήσυχο και ήρεμο ύπνο χωρίς απρόοπτες διακοπές.

 

 

Εμείς κοιμίζαμε σε ριλαξ. Είχαμε φροντίσει το ριλάξ να έχει ένα σεντονάκι και όταν το παιδί αποκοιμιόταν, το παίρναμε με το σεντόνι (σαν τον πελαργό ;) ) και το αποθέταμε στο κρεβάτι του. Με αυτόν τον τρόπο, δεν ξύπναγε κατά τη μεταφορά. Αν το τοποθετούσαμε και μπρούμυτα στο κρεβάτι, τότε... έριχνε ύπνουςςςςςς.

 

Υπήρξαν όμως και μέρες... που είχαμε κλάματα-δράματα...

Ποτέ δεν είναι όλες οι μέρες ρόδινες.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

καλη μου smak είναι πολύ μικρό το παιδάκι σου για να έχει ρυθμιστεί ο ύπνος της! Είναι σχεδόν 5 μηνών αν κατάλαβα καλά...

Ας φτάσει 7 μηνών, να εδραιωθεί και το τάισμα με στερεές τροφές, να μην χρειάζεται και πολύ φαγητό μέσα στη νύχτα και τότε θα δεις ποια μέθοδος σου ταιριάζει περισσότερο.

Σε αυτή την ηλικία που είναι το μωρό χρειάζεται αγκαλιά! Δεν πειράζει, δεν θα έιναι για πάντα 5 μηνών. Δεν είπα να φτάσει το μωρό 1 έτους και να το κοιμίζεις αγκαλιά, αλλά μετά τους 6-7 μήνες αντιδρούν διαφορετικά και γίνονται πιο ανεξάρτητα. Προς το παρόν πάρτην αγκαλίτσα, δεν θα είναι για πάντα τόσο μωρό...

Link to comment
Share on other sites

καλη μου smak είναι πολύ μικρό το παιδάκι σου για να έχει ρυθμιστεί ο ύπνος της! Είναι σχεδόν 5 μηνών αν κατάλαβα καλά...

Ας φτάσει 7 μηνών, να εδραιωθεί και το τάισμα με στερεές τροφές, να μην χρειάζεται και πολύ φαγητό μέσα στη νύχτα και τότε θα δεις ποια μέθοδος σου ταιριάζει περισσότερο.

Σε αυτή την ηλικία που είναι το μωρό χρειάζεται αγκαλιά! Δεν πειράζει, δεν θα έιναι για πάντα 5 μηνών. Δεν είπα να φτάσει το μωρό 1 έτους και να το κοιμίζεις αγκαλιά, αλλά μετά τους 6-7 μήνες αντιδρούν διαφορετικά και γίνονται πιο ανεξάρτητα. Προς το παρόν πάρτην αγκαλίτσα, δεν θα είναι για πάντα τόσο μωρό...

 

Τωρα εκλεισε τον 4ο. Ειναι μικρουλα το ξερω αλλα με πιανει το παραπονο. Ειναι πολυ κουραστικο οχι μονο γιατι ειναι πολυ βαρια πια κ ποναω παντου, οχι μονο γιατι δεν εχω το χρονο που θελω για να περιποιηθω τον εαυτο μου τον αντρα μου κ το σπιτι μου, οχι μονο γιατι με κοιτανε πολλοι σαν εξωγιηνη οταν τους λεω την κατασταση μας, αλλα κ γιατι δεν βλεπω λυση. Εινσι πολυ πεισματαρα κ δεν ξερω αν θα βρω ποτε τη δυναμη να της περασω το δικο μου... Αλλα κανω υπομονη. Τι αλλο? Επιστροφες δεν δεχονται απο κει που την πηραμε! Χαχα!

Αισθανομαι πολυ εντονα την αναγκη να δω εναν ψυχολογο κ ψαχνω χρονο για να το κανω.

veMDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αν νιώθεις πως χρειάζεσαι ψυχολόγο, να πας! Πιστεύω πολύ πως μας βοηθούν να κοιτάζουμε τα πάντα με άλλη προοπτική.

Πάντως για το μωρό μην ανησυχείς! Μεγαλώνουν γρήγορα και αλλάζουν συνέχεια. Επίσης εμείς είδαμε αποτελέσματα με βιβλία εκπαίδευσης ύπνου, αλλά τα εφαρμόσαμε σε μεγαλύτερη ηλικία. Μέχρι 7 μηνών ακολουθούμε το μωρό, θεωρώ.

Καλό κουράγιο, υπομονή και πρόσεχε τη μέση σου όσο μπορείς.

Link to comment
Share on other sites

Αν νιώθεις πως χρειάζεσαι ψυχολόγο, να πας! Πιστεύω πολύ πως μας βοηθούν να κοιτάζουμε τα πάντα με άλλη προοπτική.

Πάντως για το μωρό μην ανησυχείς! Μεγαλώνουν γρήγορα και αλλάζουν συνέχεια. Επίσης εμείς είδαμε αποτελέσματα με βιβλία εκπαίδευσης ύπνου, αλλά τα εφαρμόσαμε σε μεγαλύτερη ηλικία. Μέχρι 7 μηνών ακολουθούμε το μωρό, θεωρώ.

Καλό κουράγιο, υπομονή και πρόσεχε τη μέση σου όσο μπορείς.

 

Σ'ευχαριστω πολυ...!

veMDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ωωω ναι! Και για το δικό μου (προηγούμενο) μήνυμα, τα όσα λέω αναφέρονται σε παιδιά 6-7 μηνών και άνω.

 

Στα μικρότερα, τα είχαμε στο δωμάτιό τους κι εγώ από κοντά. Τις περισσότερες φορές τα έπαιρνε ο ύπνος την ώρα που έτρωγαν, άρα ήταν εκ των πραγμάτων στην αγκαλιά...

 

Υπομονή. Κάθε μέρα θα είναι καλύτερη από την προηγούμενη.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Το παιδί στρεσάρετε όταν ακολουθείς την γνωστή μέθοδο για να του μάθεις να κοιμάται και δεν στρεσάρετε που ξυπνάει όλη την ώρα και κλαίει γιατί αδυνατή να κοιμηθεί αν δεν είναι αγκαλιά?? Σε προηγούμενο μήνυμα γράφει η κοπέλα ότι έκλεγε από τις 5:50 μέχρι τις 7:30. Εγώ δεν βλέπω αυτό το μωρό να είναι πιο ήρεμο επειδή η μαμά του το κοιμήζει αγκαλιά, αντίθετα είναι στην τσίτα, ξυπνάει με το παραμικρό και κλαίει μέχρι να το πάρει αγκαλιά. Και αυτό γίνεται τώρα 5-6 μήνες γιατί τόσο αν κατάλαβα καλά, είναι το μωρό. Αν δηλαδή το μωρό είχε μάθει από νωρίς να κοιμάται μόνο του δεν θα ήταν καλύτερα? Δεν θα κοιμόταν πιο ήσυχα, χωρίς διακοπές, χωρίς κλάματα και με μία μαμά πιο ξεκούραστη, και όχι στα πρόθυρα της σωματικής και ψυχολογικής κατάρευσης? Δεν θέλω να παρεξηγηθώ καλή μου, αλλά θέλω να σου δώσω και μία άλλη οπτική στα πράγματα. Αν εσύ επειδή το μωρό μεγαλώνει καταρεύσεις, ή σε πιάσει τέτοιος πόνος στο χέρι, ώστε να μην μπορείς να το πάρεις καθόλου αγκαλιά τι θα κάνεις? Δεν θα το αφήσεις να κλάψει? Θα είναι καλύτερα τότε που δεν θα μπορείς να το φροντίσεις καθόλου? Δεν ξέρω γιατί αλλά όλες οι μαμάδες που δεν έχουν καταφέρει τα παιδιά τους να κοιμούνται μόνα τους ή δεν θέλουν (αλλά αυτό είναι άλλο θέμα, καλά κάνουν αν έτσι θέλουν), νομίζουν πως για να γίνει αυτό το μωρό θα κλαίει συνέχεια, για βδομάδες ολόκληρες, απαρηγόρητο!!!!!!!!!!!! Θέλω να σου πω, ειλικρινά πως το μωρό σου έχει κλάψει πολύ περισσότερο σε όλο αυτό το διάστημα στις αποτυχημένες προσπάθειες να κοιμηθεί αγκαλιά, μετά το ακουμπας κάτω, ξυπνάει, κλάμα πάλι κτλ. Δεν ξέρω αν είναι καλύτερα αυτά να τα μαθαίνουν πολύ νωρίς ή πιο αργά, αλλά νομίζω πως τα κεκτημένα τους τα παιδιά, δυσκολα τα παραδίδουν, όταν δηλ μαθαίνει αγκαλιά, γιατί να του είναι πιο εύκολο να ξε-μάθει στους 7 μήνες και όχι 2 μηνών που ακόμη δεν έχει μαθει με κάποιον συγκεκριμένο τρόπο να κοιμάται? Ξέρω πως θα ακούσω τα εξ αμάξης τώρα και δεν ήθελα να σου γράψω, αλλά εμένα τα παιδιά μου κοιμούνται και τα δύο από 2 μηνών μόνα τους, με κάποιο ρούχο δικό μου μαζί (να με μυρίζουν), και κάποια αντικείμενα δικά τους (πανάκια, κουκλάκια). Ο ενας έκλαψε μισή ώρα την 1η μέρα μόνο και την επόμενη 10 λεπτά, και ο άλλος 50 λεπτά την 1η μέρα και 20 λεπτά την 2η. Τρίτη μέρα δεν υπήρξε. Και πήγαινα περιοδικά, τα παρηγορούσα. Ναι λοιπόν, έκλαψαν από 50-70 λεπτά συνολικά, ήταν τόσο τραγικό????? Γλυτώσαμε πολλούς πολλούς μήνες κλάμα όμως...Και για να μην νομίζεις, εννοείται ότι θήλαζα και τα δύο, απλά ξυπνάγαμε, τρώγαμε και ξανακοιμόμασταν ήσυχα και ωραία. Την νύχτα ο δεύτερος με ξύπναμε μέχρι και 15 φορές για άλλους λόγους (δίψαγε, ήθελε πιπίλα, είχε δόντια) αλλά αυτά δεν τα γλυτώνεις έτσι κι αλλιώς. Ξαναλέω, δεν θέλω να σου υποδείξω τίποτα, κάνε όπως νιώθεις, αλλά επειδή ρώτησες την γνώμη μας, νομίζω πως πρέπει να ακούσεις και κάποιον από την άλλη όχθη και ας την πετάξεις μετά! Καλό κουράγιο σε ότι και να επιλέξεις να κάνεις.

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Το παιδί στρεσάρετε όταν ακολουθείς την γνωστή μέθοδο για να του μάθεις να κοιμάται και δεν στρεσάρετε που ξυπνάει όλη την ώρα και κλαίει γιατί αδυνατή να κοιμηθεί αν δεν είναι αγκαλιά?? Σε προηγούμενο μήνυμα γράφει η κοπέλα ότι έκλεγε από τις 5:50 μέχρι τις 7:30. Εγώ δεν βλέπω αυτό το μωρό να είναι πιο ήρεμο επειδή η μαμά του το κοιμήζει αγκαλιά, αντίθετα είναι στην τσίτα, ξυπνάει με το παραμικρό και κλαίει μέχρι να το πάρει αγκαλιά. Και αυτό γίνεται τώρα 5-6 μήνες γιατί τόσο αν κατάλαβα καλά, είναι το μωρό.

 

 

4 μηνών είναι ακόμα, πολύ μωρό κατά τη γνώμη μου για εκπαίδευση ύπνου...

Συμφωνώ με την εκπαίδευση ύπνου (εμάς μας έσωσε), αλλά σε μεγαλύτερη ηλικία.

Σε τόσο μικρή φάση έχουν ΑΝΑΓΚΗ την παρουσία της μαμάς και την αγκαλιά. Δεν έχει καμία σχέση ένα μωρό 4 μηνών με ένα 7!

Ούτε από άποψη νευρολογικής ωρίμανσης, ούτε από άποψη διατροφής, ούτε από άποψη "ανεξαρτησίας".

Ο κάθε γονιός βέβαια βρίσκει τη χρυσή τομή που ταιριάζει στο δικό του παιδί, παρόλα αυτά θεωρώ πολύ σκληρό να αφήνεις ένα μωρό 2 (!) μηνών να κλαίει απαρηγόρητο επί μισή ώρα.

Σε μεγαλύτερες ηλικίες συμφωνώ (και επαυξάνω!) ότι το μωρό πρέπει να μάθει να κοιμάται (και να ξανακοιμάται) χωρίς αγκαλιές, στήθος (αν το χρησιμοποιεί σαν πιπίλα μόνο) και άλλα δεκανίκια από τους γονείς. Δεν παλεύεται η χρόνια αϋπνία και δημιουργεί ταλαιπωρημένους και εκνευρισμένους γονείς και κατά συνέπεια ταλαιπωρημένα και εκνευρισμένα μωρά.

Η ένστασή μου δηλαδή είναι ως προς την ηλικία του μωρού.

Link to comment
Share on other sites

Αφου θελει να κοιμάται αγκαλιά, γιατί δεν δοκιμάζεις ένα μεταβατικό στάδιο; Να την κοιμίζεις αγκαλιά, αλλα εσυ να είσαι καθιστή στο κρεβάτι σου για παράδειγμα; είναι δύσκολο από την αγκαλιά να μαθει σε αυτή την ηλικία στην κούνια ακόμα και αν είσαι δίπλα και τη χαιδεύεις. Η εκπάιδευση ύπνου πάντα πρεπει να λαμβάνει υπόψη και το χαρακτήρα του παιδιού. Η δική σου είναι λίγο ζόρικη απ'ότι λες. Δεν λεω ότι δεν θα μάθει, αλλα θα χρειαστεί περισσότερο χρόνο και προσπάθεια από σενα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω νομίζω οτι πρεπει να δεις τα πράγματα απο μια άλλη οπτική γωνία και να ηρεμήσεις! Θα έρθουν σύντομα οι μερες που θα νοσταλγεις εκείνη την Αγκαλια και δεν θα γυρνάνε πίσω γιατι πολυ απλα θα εχει μεγαλώσει!πρεπει να τα βρείτε κάπου στη μέση με τη μικρη σου " ανταρτησα"..Το κούνημα να το κοψεις τωρα που ειναι ακόμα νωρίς γιατι δεν βλέπω καλα τη μέση σου...Μπορείς να ξαπλωνεις μαζί της και να ξεκουράζεται κι εσυ.Η αν δεν θέλεις βολέψου στον καναπέ με μαξιλάρια κάτω απο τα χέρια και απόλαυσε αυτές τις μοναδικές στιγμές με το μωρακι σου!!Επισκεψου ψυχολόγο και αφού κατάλαβες οτι χρειάζεσαι βοήθεια να ξέρεις οτι εχεις λύσει το μισό πρόβλημα ήδη!! Οταν ειναι ξύπνια ζήτα να στη κρατήσουν π.χ.οαντρας σου ,να περιποιηθεις η να ξεκουραστείς..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...